De structuur van het Britsche Rijk TPIRINS WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN EENIGE GREPEN UIT DE KOLONIALE GESCHIEDENIS II. In de koloniale geschiedenis van het Britsche Rijk kunnen wij twee perioden onderscheiden, waarbij de scheidings lijn, hoewel niet scherp te trekken, om en bij 1763 ligt, in welk jaar Engeland had toe te zien, dat zijn Koloniën aan den anderen kant van den Oceaan zich na een, door het Moederland verloren, vrijheids-oorlog, onafhankelijk ver klaarden. Deze gingen toen tot de vesti ging over van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. In 1600 was Engeland begonnen aan den opbouw van zijn eerste Koloniale Kijk; hiertoe had het strijd te voeren tegen de Koloniale Machten van dien tijd ten eerste tegen Spanje, dat overwonnen werd door het verslaan van de „Onoverwinnelijke Vloot" in 1588 en ten tweede tegen Nederland (de Engel- sche oorlogen van 16524, 16659 en 1772—4) uit welke oorlogen het te voorschijn kwam met bezittingen en ko loniën in Noord-Amerika, Azië (Voor- Indië) West-Indië, Gibraltar, St. Hele na en de Falkland-eilanden. Het einde van het eerste Koloniale Rijk. De koloniale crisis van 1763 veroor zaakte Engeland een gevoelig verlies en beteekende in facto het einde van het eerste koloniale Rijk. Wanneer wjj voor dat jaar de Engelsche balans opmaken, dan zien wij, dat Engeland in Amerika op politiek gebied schipbreuk had ge leden: immers door het bekrompen be stuursbeleid van het Moederland en door de begane politieke blunders ver liest het zijn kolonie, terwijl het in andere gebieden dreigt vast te loopen, niet door opstanden of afscheidingen, doch door ontaarding. In West-Indië worden ter voorziening van 't arbeids tekort op de plantages negers uit Afri ka ingevoerd, hetgeen tot een groote trans-atlant.ische slavenhandel uitgroei de. De misstanden, die hieraan verbon den waren en de onmenschelijke bejege ning. die de negers ondervonden, zijn in breede kringen bekend. In Britsch- Indië voerde de Engelsche Oost-Indi sche Compagnie den scepter schraap zucht en corruptie der ambtenaren leid den tot wanbeheer. Met groote energie en doortastendheid heeft Engeland na 1763 getracht daarin Verandering te brengen en opnieuw een koloniaal rijk te stichten. Hiertoe moest' een titanen-strijd met Frankrijk woe den gestreden en deze kamp op leven en dood bracht Engeland in alle opzich ten de zege. Zoo verkreeg het in 1763 definitief de kolonie Canada, waardoor Frankrijk voor goed uit Amerika werd verdreven, terwijl het in dienzelfden tijd uit Voor-Indië werd gedrongen. Eerst de Napoleontische oorlogen dwongen Engeland om strategische rede nen op dezen weg krachtig voort te schrijden en menig belangrijk punt te bezetten en te behouden. Zoo geschiedde de verovering van Britsch-Guyana en Trinidad uit noodzaak om een Fran- schen aanval op de andere Britsche Westelndische eilanden in de nabijheid te voorkomen en daardoor een afbreuk aan den Britschen handel te voorkomen. Om dezelfde redenen greep Engeland in het Oosten en het Zuiden in en ver rijkte zich met de Kaap de Goede Hoop (destijds de belangrijkste schakel op den weg naar Indië) en Ceylon. Een 'periode van ongekende bloei. Na haar definitieve overwinning op Frankrijk in 1815 zien wij Groot-Bri- tannie zich tot 1914 van elk groot Europeesch conflict afzijdig houden; in deze eeuw maakte het Rijk een periode van ongekenden bloei en welvaart door, waarbij het Moederland krachtig voort ging met den opbouw van zijn Koloniaal Rijk; het verwierf zich vele nieuwe ge bieden, waarvan Australië één der uit- gestrekste was; immers dit complex vormt op zichzelf een werelddeel. Het oorspronkelijke oogmerk was om Australië, dat té ver weg lag om loyale emigranten erheen te expedieeren, als strafkolonie voor ongewenschte elemen ten in het Moederland te benutten. Hoe eigenaardig dit ook moge klinken, het bleek een feit, dat deze proefneming wonder boven wonder gelukte, zoodat zelfs ook vrijwillige emigranten zich aanmeldden. De Engelsche bevolking verspreidde zich geleidelijk over het geheele eiland en vestigde zich vervol gens op de kleinere eilandjes in den Stillen Oceaan, die in de buurt gelegen waren. Ook in Afrika vergrootte Engeland zijn gebied. Door sterk woekerend im perialisme verkreeg het een belangrijk deel van Midden- en West-Afrika, ter wijl de tweede Boeren-oorlog van 1899 1902 de beide Boeren-republieken. Transvaal en de Oranje-Vrij staat onder Britsche souvereiniteit bracht; Enge land gaf echter bij het Vredes-verdrag de belpfte, dat dez.e gebieden ^poedig zelfbestuur zouden krijgen, welke belof te het inderdaad ook gehouden heeft, want in 1907 werd het zelfbeschikkings recht afgekondigd. De Boeren-oorlog kostte Engeland STADSSCHOON UIT LOS ANGELES Be groote wolkenkrab ber, waarin de bureaux der stedelijke diensten zijn niet minder dan 223 millioen en Hart ley Withers, een bekend Engelsch eco noom, noemt dit kapitaalsverlies dan ook een der oorzaken, dat Londen, in zijn hoedanigheid van financieel we reld-centrum, New-York en Parijs naast zich als concurrenten had te dul den. De toestand in 1914.. Zoo zien wij een machtig en rijk En gelsch Koloniaal gebied tot stand ko men, dat echter zeer verschillende aspecten en ongelijke ontwikkeling ver toont, die wij geleidelijk zullen nagaan. Bovendien zullen wij trachten te ont dekken, wat de reden geweest is tot. de ingewikkelde samenstelling van het Britsche Imperium, dat momenteel zoo sterk op de proef gesteld wordt. In 1914 is de staatsrechterlijke bouw van het Britsche Rijk als volgt: a. het Vereenigd Koninkrijk (Groot- Brittanie en Ierland) b. de „dependencies" d.z. de gebieden, tot het Rijk behoorende, maar liggende buiten het Vereenigd Koninkrijk, de Kanaal-eilanden en het eiland Man. Deze dependencies worden verdeeld in twee groote groepen: 1 het „Empire" India (Britsch-Indie) 2 de Colonies, die weer onderverdeeld zijn in dominions, d.z. volksplantingen, dus gebieden, waar de bevolking tov hetzelfde ras als het Britsche behoort: „crown colonies" d.w.z. inlander-kolo- nien, waar de bevolking hoofdzakelij k uit een ander ras bestaat; protectora ten. Een aparte plaats nam Egypte in. Wetenschap. HET FRIESCH ALS CULTUURTAAL Was vijftien geleden het Friesch nog een zeldzaamheid op den kansel, thans begint het daar steeds meer burgerrecht te krijgen. De bijbellezingen, die op avonden in de week thans op verschillende plaatsen gehouden wor den o.a. door Ds. D. van Dijk, Ds. H. S. B o u m a, en Mevr. Fsddem a— H oog- land, vinden veel bijval. In het verband van den Hoofdcursus, uit gaande van den Provincialen Onderwij sraaa, is thans opgenomen een speciale cursus ÓvVt Molière, onder leiding van Dr. C. Kramer, waarbij de Friesche vertaling van KaJma in het centrum staat. Het tijdschrift „Frisia" gaat verder met de publicatie van Shakespeare-vertalingcn; wanneer in dit tempo gewerkt wordt, komt het doel van een complete Friesche Shake speare vlug naderbij. Hierbij sluiten zich waardig aan de mooie Heine-vertalingen van F. Schurer, die bij Kamminga in Dokkvtv verschijnen, terwijl het Nieuwe Testament in Friesche bewerking persklaar ligt en een R.K. Drs. D. Kal ma, leeraar aan het Lórentz- lyceum te Eindhoven, over: „Fryslan en de wrald". Tijdens het congres zal de tweede jaar gang van het „Frysk Studinte Almenak" 1932, 'uitgave der Federatie, Rechtzaken. HOOGE RAAD HARDHANDIGE] ONDE Haag. die w een leerling ln hoog< Den Haag Is veroordeeld st 4 Januari. KRAANHUIS ROTTERD. LLOYD Bij de Botterdamsche Lloyd worden nieuwe kranen in gebruik genomen. Bovenstaande Joto werd genomen tijdens het plaatsen van het 4S.OO0 E.G. zware kraanhuis op het voetstuk. HET STAPHORSTER BOERTJE. De Hooge Raad behandelde een tweetal cas satieberoepen van Li S. zoon van wijlen het Stophorster Boertje, Wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde op Wieringen heeft de Kantonrechter te Den Helder hem veroor deeld in twee zaken resp. tot f 400 boete en 1 maand hechtenis. Conclusie 21 Dec. OM DE ARBEIDSWET TE De Hooge Raad behandelde een cassatiebe roep van G. K. v. d. B. slager te Vlissingen, die van zün slagerö een N.V. gemaakt heeft en zijn belde knechts tot mededirecteuren maakte. De Arbeidsinspectie Is van meening dat men hier met een schijnbeweging te doen heeft met het doel. de Arbeidswet te ontduiken. De Kanton rechter to Middelburg sprak een veroordeelend vonnis, maar in hooger beroep achtte de Mid- dèlburgsche rechtbank geen strafbaar feit ge- n. Conclusie O.M. 21 December. DE DEBACLE VAN HET „HOLLANDSCH CREDIET SYNDICAAT" De rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de strafzaak tegen de twee firmanten van het „Hollandsch Credlet Syndicaat" een 38-Jarlg Amsterdamsch koopman en een 46-jarige koop- scmuende gmissies van aandeden op zich ge nomen vóór buitenlandsche firma's, zij toucheer- ^n.a aanzienlijke voorschotten, dóch van een De Officier van Justitie etechte tegen beide verdichten; die hun onschuld volhielden, w'ë'gehf» f^Jlchtlng-meermalen gepleegd, een gevangenis-- gtraf van drie -jaar met aftrek vanzes maan- De rechtbankzitting duurde lichtingen bewezen en veroordeelde hen led. tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van zes maanden voorarrest, daar het onder- ZoeTc zooveel tijd In beslag had genomen. De rechtbank overwoog o.m. dat de wUze waarop en de omstandigheden, waaronder de verdachten door een samenweefsel van verdichtsels ver schillende personen hebben bewogen tot afgifte vah geld oplichting is in den meest ernstigen vorm en die de maatschappelijke gevaarlijk heid van de verdachten ten duidelijkste demon streert. Onder deze omstandigheden achtte de rechtbank de maximlmetraf gerechtvaardigd. FRAUDE DOOR EEN POSTAMBTENAAR. F K. ten H.. spoorconducteur -te Den Bosch, werd al geruimen tijd verdacht van fraude. Om zako zekerheid te krijgen werden speciaal icnden brieven nagegaan en bleek dat deze - - - 7iiverbons vei toen de trein in Utrecht aankwam, waarmede de brieven. m»t geldwaarde verzonden waren. Verdachte werd daarop uit zijn betrekking ont slagen. De rechtbank te Den Bosch veroordeelde hem voorwaardelijk tot vier jaar gevangenisstraf. Lit het verhoor van getuige Sandberg, van de directie der Posterijen bleek, dat er enorm veel ontvreemd en verduisterd werd bü de Pos terijen. Telkens weer worden stukken vermlet. Verdachte genoot f 3000 salaris. De elsch luidde zes maanden gevangenisstraf De verdediger pleitte voorwaardelijke veroor- opgestaan, slecht geslapen, te laat aan den trein. Dat hadt U kunnen voorkomen, door gisteravond voor het naar bed gaan, legen Uw verkoudheid Aspirin-Tabletlen te nemen. U moet toch in elk geval ook een buisje Aspirin mee op reis nemen. Let op den oranjeband. Prjjs 75 ets. Gemengd Nieuws, EEN MENSCHELIJKE MOL Gevangene door een onderaardsche gang ontsnapt Dezer dagen is een gevangene ontsnapt uit de strafgevangenis te Leeuwarden. De man, die kans heeft gezien om, al was het dan maar voor zeer korten tijd, zich te bevrijden, is, naar het Leeuw. Nbl." meldt, de Duitscher P., die indertijd voor vijftien jaar is opgesloten. P. beoefent in de gevange nis het schildersvak en heeft daartoe een aparte werkcel, waar hij verscheidene uren van den dag doorbrengt. Reeds vry lang ge leden moet hy begonnen zijn met onder de vloer van zijn cel een gang naar buiten te graven. Het was een langdurig en moeilijk karwei, waarbij telkens gevaar voor ontdek king dreigde, doch de man is er ten slotte toch in geslaagd hel werk klaar te krijgen zonder dat de bewaarders iets gemerkt had- Het gat was echter zoo nauw, dat de gevan gene er gekleed onmogelijk doorheen kon kruipen. Hy moest zich van alles wat hij aan bad, ontdoen. Een broek en een buis legde hy vlak voor den ingang van de onderaardsche gang en vervolgens wrong hy cr zich met veel moeite doorheen. ..Eenmaal naar buiten haalde hy haastig zijn kleeren naar zich toe, schcot ze aan, trt trachtte verder te komen. P. wist weg nocb steg, doch liep op goed geluk af maar een kant uit. Hij kwam bij het Huis van Bewarmg cn klom daar over het hooge ijzeren hek. Nie mand zag hem het was mistig en donker en zoo gelukte het P. veilig op straat te Ko men. Hij liep de Keizersgracht af en vervtl- gens verder de stad in. De mist maakte, dat niemand zijn gevangeniskleeren opmerkte. Na een kwartier ongeveer kwam P. by den over weg aan de Schrans. Deze bleek gesloten en de ontvluchte gevangene moest wachten. Een gevangenbewaarder, die ook op het weer opgaan van de boomen stond te wachten, zag tot zyn groote verwondering P. staan. Hij ging dadelijk naar hem toe en zei ge moedelijk, dat hij maar weer mee terug moest gaan. P. schrok, doch schikte zich dadelijk gewillig in zijn lot. Hjj accepteerde de sigaar, die de gevangenis-bewaarder hem welwillend aanbood, en liep rustig met den bewaker naar zyn gevangenis terug. Hier was men zeer verwonderd P. te zien binnenkomen, want van zijn ontvluchting de man is ongeveer een half uur weggeweest had men nog niets FELLE BRAND TE STRIJP. Drie woningen in de asch gelegd. Gisternacht om half een brak brand uit onder Stryp by Eindhoven, in een drietal wo ningen aan den Dierenweg, bewoond door de families v. d. Flerk, Melis en Susam. De wo ningen brandden geheel uit. De motorspuit deed vergeefsche pogingen het vuur meester te worden. De woningen zijn geheel in de asch gelegd. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. EEN JEUGDIGE DIEF GESNAPT Op verzoek van de politie te Leeuwarden is te Amsterdam aangehouden een 16-jarige banketbakkersleerling, die verdacht wordt van diefstal door middel van inklimming te Leeuwarden gepleegd. Radio Nieuws. DONDERDAG, 10 DECEMBER 10.30 Hilversum A.V.R-O.^ Modepraatje 11.15 H i 1 e r s u m A.V.R.O.: Kookkunst Me- WolfKaufmann .00 Hulzen N.C.R.V.: Cursus Fraaie Hand- it. V.: Cursus Knippen 19.00 Huizen N.C.R.V.: Vragenhalfuurtje 19.50 Hilversum A.V.R.O.: Engelsche les 16.00 Hilversum A.V.R.O.; Zlekenuur Mevr. A. van Dijk 16.00 Huizen N.C.R.V.: Ziekenuurtje Da. B. Politiebericht i N.C.R.V.Perst 6.25 La *.00 H u i z 1.01 H I 1 v 10.00 Hui: 10.15 Hilversum A.V.R.O.: Gramof.muziek 10.45 Huizen NC.R.V.: Gramofoonmuziek 10.50 Hamburg: Populair Concert 11.00 Huizen K.R.Ü.: Gramofoonmuziek 11.00 Hilversum A.V.R.O.: Gramof.muziek 11.20 Kal undborg: Orkest 11.45 Hilversum A.VR.O.: Gramof.muziek 12.01 Hilversum A.V.R.O.: Lunchmuziek 15 Hulzen K.R.O.: Lunchconcert Orgelconcert 12.20 D a 12.25 La 12.50 Parijs: Gramofoonmuziek nofoonmuziek Bariton. Concert 18.20 Brussel: Gramofoonmuziek 18.50 Warschau: Gramofoonmuziek 'A e: Gramofoonmuziek 19.35 Wa 19.50 Par ij s Eiffel: Gramofoonmuziek 20.00 Hu i zen N.C.R.V.: Concert door hert: Klein-Orke-st 20.20 Parijs: Concert 20.30 Be rl ij n: Cont GEVAARLIJKE „JUSTITIE". Te Amsterdam is door een man aangifte gedaan, dat een persoon, voorgevende van de justitie te zyn, een onderzoek in zyn woning aan de Egelantiersgracht heeft ingesteld, doch dat na diens vertrek een gouden heeren horloge, twee portemonnaies en een zilveren beursje met inhoud bleken te zyn ontvreemd. -"-1— waarde bedraagt f 56. VERDRONKEN Te Nieuwe Wetering is de 26-jarige ver* pleegster M. C. te water geraikt en verdren- DE WITTE VACHT.... FEUILLETON Nabij het Macedonische front Door IVANKA (14 Ofschoon de Gravin slechts twee dagen bij onö had doorgebracht, ontving zij bericht van de Franscbe autoriteiten, vóór de avond viel, Monastir weer te verlaten, aangezien men met het groote offensief der Franschen dat reeds in voorbereiding was, den volgen den morgen vroeg zou aanvangen. Wanneer zij niet. zorgde vóór dien tijd de stad te heb ben verlaten, zou er voorloopig geen kans meer toe zijn en zou zij noodgedwongen lan ger moeten blijven, dan haar plan was. Zoo Verliet de Gravin ons dus eerder, dan wij hadden verwacht, doch zij beloofde lateir te zullen terugkomen. De loopgraven der Duitschers en Bulgaren konden wij vanuit ons hospitaal zien. Aan den anderen kant, een eind van de 6tad ver- wij derd,stonden de Fransche stukken. Des morgens vroeg werd met het offensief reeds een aanvang gemaakt.In grooten getale vlo gen de granaten suizend en fluitend over de 6tad cn vielen neer ginds in de loopgra ven Telkens zagen we duidelijk' een feilen lichtstraal in de bergen en groote wolken kruitdamp en stof. Het bombardement was veel heftiger dan te voren. Bijna zonder ophouden zou deze aanval dagen lang in die mate voortduren. Het was een verschrikkelijk schouwspel, dat zich aan onze oogen vertoonde. Men moest niet denken aan de tooneelen, die zich daar af-i speelden, want dan zou men bet niet Lang kunnen volhouden. Door het aanhoudend gesuis door de lucht dat vreeselijk was om aan te hooren, wer den wij zelf op den duur ook nerveus. Ook onze patiënten waren zeer onder dén in druk en vertoonden een grooten angst voor. den nacht, die komen ging. Des nachts werd de tegenaanval reeds verwacht. We waren gewaarschuwd en op alles voorbereid. Voor alle zekerheid zou den we gekleed te bed gaan, o>m toch nog op deze wijze te trachten wat uit te rusten. Van slapen zou er zeker ndet veel komen. Ter geruststelling van onze patiënten zou den we om de beurt de ronde doen. Ook moesten wij er rekening mee houden, dat Ihet wel eens zou kunnen gebeuren, dat er nog meer gasbommen in ae stad zouden terecht komen. Met de geluiden waren we reeds ©enigszins vertrouwd geraakt en de endervinding had ons geleerd, dat een gas bom veel minder hoorbaar, dus veel verra derlijker was dan een gewone granaat. Vóór de nacht aanbrak, begon het reeds. De tegenaanval was vreeselijk. Weer was het een aanhoudend gegier door de lucht; opnieuw zagen we de vuurvlammen zich afteekenen tegen den donkeren hemel, doch nu aan het Fransche front. Dien nacht kregen we vele gewonde bur gers binnen. We werkten weer aan één 6tuk •door en waren werkelijk blij, toen de mor gen aanbrak. De dag daarop bracht ons precies betzelfde. Er kwam schier geen oogemblik van rust. Des namiddags waren de aanvallen zoo hevig, dat ik mij even met een der anderen naar mijn kamer be gaf. Niet alleen de sombere geluiden waren het, 'die ons ietwat nerveus hadden doen worden, doch. ook de voortdurende angs* onzer patiënten had ons voor een wijle onze zoo noodige kalmte doen verhezen. Nauwe lijks waren wij echter in onze kamer aan gekomen, of er werd door een inslaanden granaat in een der huizen aan den over kant onze eenige vensterruit geheel verbrij zeld, waarbij een paar kleine granaatsplin ters naar binnen suisden. Aangezien onze helmen niet in ons bereik lagen, en wij meer van dien aard verwachtten, grepen we gelijktijdig naar onze emaille wasch- kommen en zetten deze op onze hoofden. Echter spoedig inziende, dat deze potsier lijke hoofdtooi waarmee we elkander wel wat belachelijk voorkwamen, gezien het materiaal, waaruit deze voorwerpen waren vervaardigd, evenmin als wijzelf bestand zou blijken tegen granaatscherven, be sloten we maar dadelijk naar onze patiën ten terug te keeren. Des nachts zou de oppasser ieder uur rap port komen uitbrengen. Plotseling, midden in den reeds onrusti- gen nacht, hoorden we een geroep: „Dokter, zusters, de stad staat in brandl Vlug! Vlug! Er vallen brandbommen!" Tn een oogwenk waren we onze bedden weer uit en beseven ons dadelijk naar bo ven, om een overzicht te krijgen van de situatie en zagen een geweldige vuurzee voor ons. Van alle kanten klonk reeds het i angst-geroep van onze patiënten. Iedereen, •die maar eenigszins kon6 had gezien, het hed te verlaten, zwaar of minder zwaar ge wond, allen bleken opeens door den angst tnt alles in staat te zijn. Verscheidene pa- tienten hadden zich van hun bedden laten glijden, om rondloopend of op den grond zittend, een rustiger oogenblik af te wach- ten. Brandibommen! Telkens zagen we zé! va'Gen. We waxen nade'oosl Wat moesten' we beginnen, indien ze in ons hospitaal zouden neerkomen? Er was geen enkele auto, zelfs geen ander vervoermiddel aan wezig, om de ergst gewonden te transpor teeren. In gevail van nood konden wij dus niets aanvangen. Zoo 6nel mogelijk zond de dokter een boodschap naar den Prefect, om in ieder geval het verzoek te richten naar Sakouljevo, om ons met spoed eenige auto'6 te zenden. Geheele rijen huizen stonden in lichter laaie. De patiënten verkeerden in doods angst; zij riepen en schreiden om hun fa milieleden; zij waren bang, dat zich onder d^ slachtoffers hun moeders, vadere of kin deren bevonden. Vele gewonden werden door de Fransohe brancardiers weer aangebracht en vreese lijk was de aanblik dier slachtoffers. Onder hen bevond zich een moeder, gedood met het kind aan de borst; zij werd ons gebracht met een granaatscherf in de hereenen, het lichaam op vele plaatsen opengereten. Vele anderen volgden, vreeselijk verminkt, meest al met hoofd- en buikwonden, waarvan reed6 verecheidenen bij aankomst overleden bleken te zijn. Het wa6 een voortdurend aandragen van nieuwe slachtoffers. Den volgenden dag arriveerden er twea vrachtauto's om allereerst de kleine wees jes naar Saloniki te vervoeren. De wagens werden bestuurd door de cbauffeu6rs, die wij aan boord van het hospitaalschip „La Bretagne" nadden leeren kennen. Het was haar allen duidelijk aa.n te zien, dat zij reed6 vele moeilijke tochten hadden afge legd. Haar gezichten waren gebruind en verweerd, de khaki-uniformen verkleurd. Gedecideerd in haar optreden gaven zij te vens blijk van een geweldige energie cn dapperheid. In de auto's reden eenige andere Engelsche dames mede, die onderweg.de zorg voor de kleintjes op zich zouden nemen. Eén voor één werden de baby's naar buiten gedragen en, toen ze door ons op de aangewezen plaatsen wer den neergelegd, konden we onze tranen moeilijk meer bedwingen. Welke toekomst zcuden de beklagenswaardige, ouderlooze wezentjes tegemoet gaan? Vóór haar ver trek gunden de chauffeu6e6 zich nog even den tijd 6taande een kop thee te gebruiken en keerden daarna met haar tragisohen last naar Saloniki terug. Zachtjes zetten de motoren zich in beweging en 6poedig wa ren de auto's uit het gezicht verdwenen. We hoopten, dat de tocht zonder emoties zou verloopen, want het zou niet voor den eer sten keer zijn, dat de auto's der dames be schoten werden. We brachten weer eens een rustiger avond door. Granaten vielen er wel, doch'in veel mindere mate. Nu konden we eens kalm aan tafel blijven zitten en zonder onderbrekingen ons avondmaal nuttigen. Dit was ons in langen tijd niet overkomen. Misschien wo6 dit dan ook wel de reden, waarom we aJlen in een betere stemming verkeerden. Zelfs onze Grieksche dokter was minder somber dan gewoonlijk, 6prak ditmaal niet. over zijn angstige visioenen, dccta vertelde eenige grappige herinneringen u»c zijn veelbewogen leven. Ook ónze dok ter liet zich niet onbetuigd. Er werd geluk kig weer eens hartelijk gelachen! We namen ons voor deze tijdelijke rust nu maar eens goed te benutten. Na den leatsten rondgang te hebben ged~-i, zou den we allen vroeg ter ruste cr-* in. nnnge- zien er van siau -i rf m -ij zon weinig keerde blijkbaar in zulk een goede stem ming, dat ze dit feit op haar eigen wijze eens feestelijk wilde vieren. Haar eischen waren echter niet zoo hoog en ze vva6 op het prozaïsche denkbeeld gekomen, dezen avond eens papillotten in bet haar te zet ten. Dit had zo in lange niet gedaan en nu wilde zij dit gunstige oogenblik niet onge bruikt voorbij laten gaan. Aangezien daar voor geen ander materiaal aanwezig was, besloot ze daartoe papier aan te wenden. Wij lagen op onze veldbedden toe te zien, met welk een groote zorg de reepjes werden opgerold. Van alle kanten klonk onderdrukt gelach om deze dwaze vertooning, doch dit hinderde haar blijkbaar niet Terwijl zij rustig voortging met haar werk, zaten de twaalf 6tuks er weldra in. Verrukt ging zij naar bed en zag triomfantelijk op ons neer. Wat zou ze den volgenden dag „mooi" zijn! Ze probeerde schijnbaar ons allen den loef af te steken. Zooals gewoonlijk lag ieder van ons met het gasmasker in den arm en voor alle ze- "kerheid hadden we onze helmen boven onze hoofden neergelegd. We waren echter dood moe en vielen weldra in onzen zoo welver dienden slaap. Na eenige uren volkomen rust werden we plotseling opgeschrikt door een donde rend lawaai in onze omgeving. Heel dicht bij ons moest iets vreeselijk6 hebb-n plaats gehad: één oogenblik dachten we zelfs, dat de granaat bij ons ingeslagen was. Het hos pitaal dreunde, overal hoorden we glas scherven rinkelen. Weer volgde een hevig fluiten en opnieuw hoorden we met oorveT doovend geraas huizen instorten. Het bom bardement was zeer hevig en ditmaal bleek, alles in onze nabijheid terecht te komen, jrat vervol ^d.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9