BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Nabij het Macedonische front MAANDAG 7 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 HERZIENING VAN HANDELS VERDRAGEN NOODZAAK VAN SAMENWERKING Dezer dagen is de 93ste vergadering van de Commissie voor de Herziening der Han delsverdragen gehouden aan het Depiarte- ment van Buitenlandsche Zaken, onder voor zitterschap van Dr. J. A. Nederbragt. In verband met een samenkomst van ver tegenwoordigers der staten van de Oslo- groep, welke dezer dagen te Hamburg zal plaats vinden, werden een aantal actueels vraagstukken, die voor bedoelde staten van gemeenschappelijk belang zijn en op de con ferentie ter sprake zouden kunnen komen, onder het oog gezien. Algemeen was men van gevoelen, dat vooral in de tegenwoordi ge moeilijke omstandigheden de samenwer king van deze staten moet worden versterkt. Nadere mededeelingen werden gedaan over den stand d'er onderhandelingen met België, over de sluiting van een nieuw han delsverdrag, waarbij met name ter sprake kwam de wensohelijkheid van speciale toe nadering op dit gebied tot België binnen het kader der algemeene toenadering tusschen de staten van de Oslo-groep. Mededelingen werden voorts gedaan om trent de besprekingen met Frankrijk betref fende de invoerbeperkingen in dat land, in verband waarmede overwogen werd, wat dezerzijds ter zake zou kunnen worden ge daan tot bevordering van een gunstige be slissing van Frankrijk ten onzen opzichte. In verband met moeilijkheden, in Spanje ontstaan door de omstandigheid, dat de Spaansche regeering in den laatsten tijd ta riefverlagingen heeft toegekend, die ten on rechte, buiten de tweede kolom schijnen te worden gesteld en niet op de meestbcgun- stigde staten overgaan, werd opnieuw het vraagstuk der handelsrechtelijke verhouding met Spanje onder het oog gezien en nage gaan, of in den niet bevredigenden toestand verbetering zou kunnen worden aangebracht. De vraag werd gesteld, of er hier te lande economisch belang zou bestaan bij de slui ting van een handelsverdrag met Yemen en Hadramaut DE NED. TAPIJTINDUSTRIE DE UITVOER BELEMMERD Ook de tapijtindustrie heeft een gevoelige slag gekregen door het verloop, dat zich in Engeland heeft ontwikkeld. De Vereenigde NecÜerlandschc Tapijtindustrie, welke hier te lande de fabricage van Axminsterkarpetten bijna geheel in handen heeft en die van de overige tapijtsoorten voor een belangrijk ge deelte, verzond naar Engeland bijna de helft van haar totalen export. Reeds door de pondendaling ernstig belemmerd), zoodat zij haar productie al voor eenige maanden moest verminderen, is de afzet naar Enge land thans geheel stopgezet Dit zal een verdere inkrimping van het bedrijf noodza kelijk maken: de fabriek te Amersfoort komt met enkele weken geheel stop te liggen en de werktijd der Hilversumsche fabrieken zal sterk worden, verkort. De oorzaak hiervan ligt niet uitsluitend In de invoerbelemmering in Engeland, maar evenzeer in het feit, dat vanuit dit land thans goedkoop geïmporteerd wordt en dat de vroeger naar Engeland exporteerende landen hun vroegere afzet naar d'at land thans op onze markt tradhten te spuien. MEVROUW DE VISSER ZEVENTIGSTE VERJAARDAG. Men meldt ons uit Den Haag: Ondier talrijke blijken van belangstelling heeft Zaterdag mevr. G. I. de Visser-Van de Gaa'd'e, de echtgenoot® van Dr. J. Th. de Visser, haar zeventigsten verjaardag go- vierde Een stroom van gielukwenechen in den vorm van bloemstukken, brieven, tele grammen, kaartjes, enz., vond zijn weg naar het woonhuis der jarige, die voorts o.a. een ameublement, vervaardigd door de jongens van Valkeniheide, ten geschenke kreeg. In het hotel Paulez heeft mevrouw De Vnssor 's middags in tegenwoordigheid van haar echtgenoot, kinderen en kleinkinderen, een receptie gehouden, welke bijzonder druk bezocht was. Onder hen, die mevrouw De Visser en familie him gelukwenschen kwa men aanbieden, waren Mr. D. Fock, de oud- Ministers Aalberse, Kraus, Van Dijk en Van der Veigte; het oud-lid der Tweede Kamer A. Roodbuyzen; de heeren A. Rienks en K. Bramts, hoofdinspecteurs van het lager on derwijs; Ds. J. W. Jalimk, pastor F. Herbst, predikant bij de Duitsoh-Evangelische Gem. te 's-Gravehage; generaal Ph. W. Weber, ■het Tweede Kamerlid mej. Frida Katz, de secr.-gen. van het Dept van Onderwijs; Jhr. Mr. C. Feath; de directeur van Valkenhei- de, de heer D. Noordam, Mr. J. M. A. Lis man, regent der Herv. scholen hier te stede, Dir. W. J. Leyds, generaal Jhr. W. Röeill, het Eerste Kamerlid J. ter Haar, Prof. Mr. F. de Vries, Ds. Welter, verschil lende predikanten der Ned. Herv. Gemeen ten, enz., enz. Mevr. De Visser werd 'hartelijk toegespro ken door de heeren Mr. H. A. A. van Gyb- lamd Oostenhoff, Ds. J. L. de Heer, van Rot terdam, H. J. de Groot, P. J. van Nahuy- zen, voorzitter van den Chr. Nat Werk mansbond, Joh. van Meggelen, namens de Rottierd. afdaeling van dien Bond, A. J. da Costa, namens den Centr, Bond van Chr. Filanthr. Inrichtingen. Verschillende geschenken werden aange boden. HET CRISIS-COMITE TE RHOON In deze gemeente is een plaatselijk crisis- comité opgericht, waarin zitting hebben ge nomen de heeren J. C. van Es, burgemees ter, voorzitter; J. G. van Houten, secretaris; J. P. Cense, penningmeester; T. Roelofs Heijirmans, J. Leeuwenburg, N. R. Baren- dregt, A. de Koning Hzn., W. Barendregt, D. M. Cense en B. H. Bresser, leden. Het comité stelt zich ten doel om inge zetenen, die door de crisis zijn getroffen, zooveel mogelijk te helpen en zoo noodig contact tie zoeken met het Nationale Crisis- Comité. In hoeverre steun mogelijk is, hangt uit sluitend af van de medewerking der inge zetenen. Een ernstig beroep wordt daarom op alle burgers gedaan, die financieel of in eenig ander opzicht dn staat zijn hulp te bieden. Men deelt ons mede, dat R-hoorn een Raad heeft, bestaande uit 6 rechtsche leden en 1 S.D.A.P. De Ghr. Hist burgemeester stelt een comité samen, waarin 1 C. H. zit (de burgemeester), 1 A. R. en 1 R. K. De rest bestaat uit Vrijheidsbonders. Onze be richtgever voegt er sarcastisch aan to« „natuurlijk vanwege de geschiktheid". Dus ais in den goeden ouden tijd. DE WEGEN IN HET WESTLAND Bovenstaand kaartje geeft een goed overzicht van de verschillende wegendie het Westland verbinden met de belangrijkste plaatsen in den omtrek. Van hoeveel belang deze wegen zijn werd in ons blad van j.l. Zaterdag uiteengezet. Zoo men weet bestaan er plannen om een verbinding te geven vanaf Naaldwijk naar den Maasdijk, aanslui tendop den weg Hoek van HollandRotterdam. Velen in het Westland kunnen zich echter met dit plan voor den weg 20 A van het Rijkswegenplan niet vereenigen. DRINKWATERLEIDING „DE ELF GEMEENTEN" 30 December a.s. zal het bedrijf van de Drinkwaterleiding „De Elf Gemeenten", om vattende de gemeenten Nieuwkoop, Nieuw- veen, Ter Aar, Zevenhoven, Rietveld, Zegveld, Kamerik, Waarder, Papekop, Barwoutswaar- der en Lange Ruige Weide, officieel worden geopend door Z.Exc. Jhr. Van Karnebeek, nissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, in tegenwoordigheid van Z. Exc. 's Jacob, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en verder vele ge- noodigden als de Raden der elf gemeen- Na een bezoek aan den watertoren, staande te Meije-Zegveld, zal de opening plaats heb ben te Woerden, alwaar het kantoor der stichting is gevestigd. ONDERSTAND AAN SCHIP BREUKELINGEN Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat Noorwegen met ingang van 1 Januari 1933 heeft opgezegd de op 7 Maart 1931 te Ghristiania tusschen Neder land en Noorwegen gesloten overeenkomst, betreffende den aan schipbreukelingen te verleenen onderstand. NED. PROT. CHR. SCHIPPERS- BOND EEN OPENBARE VERGADERING Mededeelingen omtrent de Rijksbeurtregeling Zaterdagmiddag was in de groote zaal van Lybelle hier ter stede een vergadering belegd, welke uitgeschreven was door den Ned. Prot. Chc. Schippersbond, met de bedoeling om ook hier in Rotterdam een afdeeling op te richten, en waarin tevens eenige nadere uiteenzettin gen werden gegeven betreffende de Ryksbeurt regeling. De heer. W. Kleine van Amsterd heeft de besprekingen ingeleid en in een kort betoog medegedeeld, dat in de laatste Hoofd bestuursvergadering bij monde van den voor zitter de heer L. F. Duymaer van Twist werd medegedeeld, dat in den naasten en ook ver der gelegen! toekomst nog geen Rykssteun te verwachten is inzake de Rijksbeurtregeling. Spr. concludeert, dat de schippers voorloopig dus niet op den steun der Regeering kunnen rekenen. Toch moet de Rijksbeurtregeling als het ideaal worden blijven gezien. Is dit echter momenteel niet te bereiken, dan zullen andere middelen moeten worden beraamd om in den huidigen noodtoestand te voorzien. Spoedige, daadwerkelijke middelen zyn onverwijld noo dig. In dit verband wijst Spr. op de ongeor ganiseerde massa der schipperss, en zette Spr. het nut der organisatie uiteen. Alleen zal iets by de Regeering kunnen worden bereikt wan neer eendrachtig kracht wordt ontplooid door middel der organisatie. De heer H. v. Veen, die als vertegenwoor diger van den Bond te Rotterdam deze ver gadering leidde, zette het nut en de noodza kelijkheid van het Centraal Bevrachtingskan toor uiteen. Laten alle schippers zich zoo spoedig mogelijk aansluiten, dan kan ook bij de bevrachters eendrachtig iets worden be reikt. Ieder zal het algemeen belang voor eigenbelang moeten laten gelden. Zeker kleven er ook aan deze instelling nog wel bezwaren, doch nu de Rijksbeurtregeling geen doorgang zal vinden, zal men zelf moeten trachten uit de put te komen. De Regeering heeft zicb niet onbereid verklaard om het particulier initiatief in dezen te steunen. Laten dus allen eendrachtig samenwerken. Dan zullen daar van ook de rijke vruchten worden geplukt. In een daarna volgende discussie werden ook de schippers, die in grooten getale waren op gekomen, in de gelegenheid gesteld hun mee ning over deze zaalk uiteen te zetten. Het bleek wel, dat men algemeen van oordeel was, dat de toestand zooals deze nu is, niet lang meer kan voortduren. In dit opzicht word het werk van het Centraal Bevrachting? kantoor zeer geprezen en bleek men zeer sym pathiek tegenover deze instelling te staan. Echter drong men er vanuit de vergadering wel op aan, dat dit instituut meer propa ganda voor zyn arbeid zou maken, omdat men nu nog veelal in het duister tast over wat het instituut eigenlijk wil, wat het bedoelt en hoe het werkt. Voorts is in deze vergadering nog getracht te komen tot oprichting van een afdeeling Rotterdam. Hoe we] zich meerdere personen als lid opgaven, bleek tot het meerendeel zich nog afzijdig te houden:, zoodat men deze pogingen als niet geheel geslaagd kan beschouwen. Wel licht dat nog een vergadering meeder resul taat zal uitwerken. EEN GEHEIME BRANDERIJ ONTDEKT Te Bergschenlhoek werd door drie ryksamb tenaren huiszoeking verricht in de woningen van J. van S., een werklooze, en L. v. W., slager, beiden te Bergschenhoek, op vermoe den van het aanwezig zijn eener geheime bran derij. Inderdaad werden de benoodigde instru menten en alcohol in beslag genomen. Van G. was tot op heden onvindbaar. NIEUWE VISSCHERSHAVEN. SCHEVENINGEN HET DRAMA BIJ ECHT TOEVALLIG HET VIERDE LIJK GEVONDEN WAT DE VADER MEDEDEELDE Toen de omwonenden van Echt in de cou rant gelezen hadden, dat de bosschen voor publiek waren vrijgegeven, gingen Zaterdag morgen te omstreeks tien uur een zekere Gerrits en een zekere Jansen, beiden uit het naburige Diergaarde, in de bosschen een onderzoek instellen. Toen zij ongeveer 500 M. waren doorgedrongen en nog geen resultaat hadden bereikt, besloten zij het verdere on derzoek uit te stellen tot den namiddag. Juist op dit moment stak een van beiden zijn schop in den grond en stiet op kleeren. Bij verder graven vonden zij weldra een lijk, ongeveer 20 c.M. onder den grond. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd. Het lijk, dat reeds eenigszins vergaan was, lag op den rug met opgetrokken knieeh, de jas was over het hoofd getrokken. Weldra bleek, dat men hier te doen had met het lijk van de reeds eenige maanden vermiste 24- jarige Roebroeks. Eenigen tijd later werd het lijk door de ouders, een broer en de ver loofde herkend als dat van R. Het lichaam werd met een doek afgedekt en zal ter plaatse blijven onder politiebewaking tot dr. Hulst, die onmiddellijk is gewaarschuwd, de sectie zal hebben verricht. Het gedeelte vein het bosch is door de politie afgezet. Voor zijn dood door v. d. E. bedreigd. Roebroeks had voor zijn verdwijning reeds verklaard door jachtopziener van der E. be dreigd te zijn met den dood. Het „N. v. d. D." weet mee te deelen, dat de ouders van het slachtoffer hun zoon her kenden aan de kleeding en de schoenen. Ook het meisje van Roebroeks herkende het lijk aan een gesp van den riem, dien hij om had. Het slachtoffer was verder geheel onherken baar. Het gedolven graf was iets grooter dan dal waarin de drie andere jonge mannen waren gevonden. Doordat de plek zoo moei lijk te bereiken was, heeft het zoolang ge duurd voordat men iets vond. De lage vijf tienjarige dennen maken het bijna onmoge lijk "het bosch ver in te dringen, en het mag wel een toeval worden genoemd dat de beide mannen juist op de bewuste open plek uit kwamen. Naar verschillende kennissen van den ver- siagene mededeelden, was Roebroeks een goede jongen, die wel veel stroopte, echter steeds met strikken. Na drie maanden gevonden. Zondag 23 Augustus j.l. is hij te Diergaar de door hen het laatst gezien. Hij verbleel toen bij zijn ouders. Den daarop volgenden Maandag is hij tegen den middag om tvvaalt uur op een bijtia nieuw rijwiel weggereden in de richting van Annendaal. Hij had toen verscheidene strikken bij zich en bij zijn ver trek vertelde hij nog, dat hij een haas ging vangen. Daar de afstand van Diergaarde naar het bosch te Putbroek, waar hij waar schijnlijk zijn strikken heeft willen zetten, niet groot-is, moet verondersteld worden, dat dit misdrijf op klaarlichten dag is gepleegd. Waar de daders het nog nieuwe rijwiel heb ben gelaten dat Roebroeks bereed, is nog een raadsel. Het is ook mogelijk, dat Roebroeks, toen hij bij het bosch aankwam, zijn fiets heeft verborgen en daarop het bosch is in- geloopen naar de plek, waar hij wilde strik ken. In het laatste geval moet dan het rij wiel in de omgeving te vinden zijn. Door een hagelschot gedood. Zondagmorgen is de sectie geschied op het in'het Annendaalsche Bosch gevonden lijk van W. Roebroeks. De schouwing geschiedde op de plek waar het lijk was opgegraven. De politie had alles afgezet, zoodat de vele nieuwsgierigen niets konden zien van het geen in het dichte bosch plaats had. Het parket uit Roermond was bij de sectie tegen woordig Roebroeks bleek door ten hagelschot in het achterhoofd ter hoogte van het linkeroor te zijn getroffen. De hagel was met de prop uit de jachtpatroon in het hoofd gedrongen, zoodat het schot van zeer dichtbij en van achteren moet zijn gelost. De schedel was op meerdere plaatsen gespleten; het slachtoffer moet derhalve op slag gedood zijn. Na de sectie werd het lijk in tegenwoordigheiu van dr. Hulst ter plaatse gekist. Om twee uur Zondagmiddag had de ter aardebestelling plaats op het kerkhof v het klooster „Maria-hope". Een graf was j dolven naast dat der andere jongemannen. Op de verschillende graven waren door de bevolking kransen van dennengroen, door vlochten met witte papieren rozen gelegd. Bij ieder graf stond een heel eenvoudig on geverfd houten kruis, waaraan eveneens den nengrocn. Aan een der kruisen hing een Dusje, waarin door de vele belangstellenden geofferd werd voor de versiering der graven. Een klein plaatje vermeldde de namen der jongemannen. De kerkdienst voor Roebroeks zal Woensdagmorgen plaats hebben in de kapel van het klooster „Maria-hope". De trek van nieuwsgierigen naar de ver schillende plaatsen in het Annendaalsche bosch, waar de drama's zich hebben afge speeld, was Zondag groot. Wat de vader vertelde. In de woning der ouders van Roebroeks een klein huisje, op eenige meters van de grens, achter het bosch gelegen, vertelde de vader het een en ander over zijn zoon. „Nadat Willem op Maandag 24 Augustus de woning had verlaten is hij naar Echter- heide gefietst, alwaar hij nog tegen twee uur een doosje sigaretten heeft gekocht Deze menschen hebben hem het laatst gezien. Vandaar is hij naar het Annendaalsche bosch gereden. De vader geloofde niet dat zijn zoon op de plek waar hij is gevonden is doodgeschoten, omdat dat geen plaats is om strikken te zetten. Zijns inziens heeft men zijn zoon naar die plaats gedragen, nadat hij was neergeschoten, ten einde hem op de ontoegankelijke plek te begraven. Willem was de vijfde van de tien kinde ren, een goede jongen, zooals de moeder en ook de buren zeiden. Hij speelde in het plaat selijk voetbalelftal mede en was bij zijn medespelers zeer gezien. Hij werkte sedert geruimen tijd evenals zijn vader op de mijn. Meermalen zette hij strikken, „maar wat zou dat" zegt zijn vader, „de konijnen en hazen vreten bij ons den boel op en wij mogen ze niet vangen". Met den lichtbak ging hi] nooit uit volgens de moeder. Hij was nim mer gewapend. STORM EN HOOG WATER Men meldt ons uit Ouderkerk a. d. IJsscl* Door den storm van Vrijdag op Zater dagnacht j.l. werd het motorschip „Volhar ding" bij het stoombootveer „Evegroen" op den dijkvoet geworpen, waardoor men ge noodzaakt was op het eerstvolgende getij te wachten. Het gelukte toen het schip weer vlot te krijgen. Ook werd door het hooge water een tank, welke bij de Gebrs. Baas alhier in den grond moet, een eind stroomopwaarts meegevoerd. VALSGHE DUITSCHE BANDEROLLES TE EMDEN IN BESLAG GENOMEN Amsterdamsch drukker gearresteerd Uit Emden meldt men ons: In den strijd tegen de dagelijks toe nemende smokkelarij aan de Duitsch-NeJer- landsche grens is de douane te Linden aan de Eems erin geslaagd, een grooten slag te slaan. Sedert maanden was het den douane autoriteiten bekend, dat in Nederland op groote schaal valsche Duitsche tabaksbelas ting-banderollen werden vervaardigd, over de grens gesmokkeld en in Duitschland te koop werden aangeboden. Thans is men er te Papenburg aan de Eems in geslaagd, de alschers en smokkelaars te arresteeren. juist nadat zij een groote hoeveelheid val sche banderollen over de grens hadden ge bracht en hun auto wilden wegbrengen. De smokkelaars hadden de banderollen verhor- gen in een hoop turf op het erf van een Duitsche boerderij, vanwaar het pakket door helpers zou worden weggehaald De douane beambten konden ongeveer 50.000 banderol len, ter waarde van ruim 900.000 mark, in beslag nemen. De beide gearresteerde daders werden naar de gevangenis te Papenburg overgebracht. Arrestatie te Amsterdam. Op verzoek van den officier van Justitie te Winschoten is te Amsterdam aangehou den een drukker die de Duitsche tabaks banderolles zou gedrukt hebben. Aan de Groningsch-Duitsche grens was door de marechaussee een drietal personen aangehouden, die in het bezit waren van een waarde van ongeveer dertig duizend gulden aan valsche Duitsche tabaksbande rolles. Deze banderolles waren volgens hun opgaaf gedrukt te Amsterdam. De drukker bekende het drukwerk te hebben gemaakt. De clichés werden in zijn particuliere wo ning in beslag genomen. Hij wist echter niet, dat het nagemaakte Duitsche tabaks banderolles waren. De man is in arrest gehouden en is op transport gesteld naar Winschoten. Twee arrestaties te Winschoten. Wij vernemen uit Winschoten, dat aldaar in den nacht van Zaterdag op Zondag in hun woningen twee personen zijn gearres teerd in verband met het smokkelen van te Amsterdam gedrukte valsche Duitsche tabaksbanderollen. Deze arrestaties zijn ge schied op last van den officier van justitie te Winschoten in samenwerking met de Duitsche justitioneele autoriteiten. Gearres teerd zijn de ongeveer 70-jarige winkelier L. J. W.. iemand die bij de justitie niet zeer goed aangeschreven, en de ongeveer 30-jarige reiziger in sigaren en sigaretten A. B. B. kwam meermalen in Amsterdam en knoopte daar met den gearresteerden Amsterdamschen drukker relaties aan. W. en B. zijn in verzekerde bewaring ge steld. Een groote hoeveelheid valsche bande rollen is in beslag genomen. Nader wordt uit Emden gemeld, dat thans ook de eigenlijke smokkelaar, die de bande rollen in roggeaakken over de grens bracht, is gearresteerd, nl. de landbouwer Freknann uit Neurehde. Er worden nog meer arresta ties verwacht. EEN RIJKE VANGST. De heer N. J. v. Dam ving met een visch- zegen in de Breevaart te Reeuwijk in één trek ongeveer 300 pond bliek, 80 pond bra sem. eenige snoekbaarzen en 12 snoeken, te samen 1140 pond vasch. Vroeger was Deventer beroemd, om zijn Deventer koek. Nu is er echter nog een andere oorzaak van beroemdheid bijgeko men: behalve dan koek komeai er ook de beroemde Sluis' Biskwies vandaan. Wie heeft daar tegenwoordig niet van gehoord: iedere vrouw die er prijs opstelt had huis- genóoten of haar bezoekere een behoorlijk kopje thee te presenteeren, kan er om zoo te zeggen niet zonder. En met het eenvou dig presenteeren bij een kopje thee zijn de mogelijkheden van dit bankét niet uit geput. De firma Sluis heeft dezer dagen een boekje in de handel gebracht, waarin verhaald wordt op wat voor wijze aller heerlijkste „toetjes" kunnen gemaakt wor den met behulp van haar biskwies. Het is niet een receptenboekje in den gewonen zin van het woord, doch het is in verhaal vorm geschreven. En niet op droge dorre wijze, maar spannend en onderhoudend. Het boekje is voor de geringe prijs van 10 cents te verkrijgen. We wenschen er de firma Sluis veel succes mee, de koekjes evenals de boekjes zijn het waard. VIER MEISJES AANGEREDEN Donderdagavond zij'n op den Valkenburger- weg te Heerlen vier meisjes door een vracht auto van achteren aangereden. Twee meisjes werden tegen den grond geworpen, terwijl de twee anderen met den schrik vry kwamen. De 18-jarige juffrouw H. brak twee ribben en moest in het St. Joseph-Ziekenhuis worden opgenomen. Het andere meisje, juffrouw H.f kon, na verbonden te' zyn, naar huis terug- De chauffeur M. is, na verhoord te zijn, op vrye voeten gesteld. Door IVANKA (13 Ook de operaties zouden voortaan boneden plaats hebben, waarvoor een klein gedeelte van de gang werd ingericht en Primitief afgesloten door een gordijn. Een geedhikte kamer was er niet. Alle vensters der ziekenzalen en andere kamers werden bovendien met groote keien en zandzakken gebarricadeerd, waardoor men nog beter beveiligd was. De eetkamer der nonnetjes, die tot nu toe gesloten gebleven was, werd eveneens voor de gewonden in gereedheid gebracht Het wa6 een flinke zaal, waarin verschei dene bedden konden worden geiplaatst. We waren wel gedwongen daartoe over te gaan Bij ons binnentreden in die kamer waren we echter min of meer verrast. Haar ver trek moest wel zeer onverwachts hebb-m plaats gehad. Des morgens, aan de ontbijt tafel zittend, hadden zij blijkbaar plotse ling het besluit genomen of het bericht ont vangen, zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Het kon niet anderet Allies stond nog pre cies, zooals men dit verblijf verlaten had: de tafel was nog gedekt, de bordjes stonden op hun plaats, de theekopjes hier en daar nog half gevuld, jampotten geopend. Hit stuk brood, op een der schalen achterge bleven, was geheel en al besdhimmeld. Wairorn dit vertrek zoo overhaast had plaats gehad, hebben wij nooit duidelijk be grepen. GASBOMMEN IN DE STAD Het wa6 nog maar vier uur in den mor gen. Een hard gebons op de deur deed ons opschrikken! Wat zou er gebeurd zijn, vroe gen wij ons af. Harde, nerveus klinkende stemmen drongen steeds duidelijker tot ons door, waaronder een ons maar al te zeer bekend stemgeluid van dokter Mias, een der doktoren uit bet Fransdhe hospitaal. „Zusters," riep onze dokter, „komt zoo vlug mogelijk! Er is dezen nacht iets vree- selijk6 gebeurd: er zijn honderden gasbom men in de stad gevallen. Er komen vele slachtoffers, zij zijn reeds onderweg; wij kunnen ze ieder oogenblik verwachten." Gasbommen! Hoe dikwijls hebben wij dat ééne woord herhaald, toen we ons nog in onze kamer bevonden. Doch juist dat ééne woord was voldoende, ons te doen begrijpen waar het om ging. Bestaat er wel iet6 vree- selijkers; is het gebruik dier oorlogswerk tuigen niet onbeschrijfelijk wreed en den mensch onwaardig? Reeds zooveel hadden e daarover gehoord. Zoo 6nel mogelijk waren we gereed en werden reeds opgewacht door de beide ont stelde doktoren. Dokter Mias, die voot ons elk een gas masker had meegebracht, deed ons daarop het volgende verhaal: „Dezen nacht zijn er honderden gasbom men in de stad neergevallen, waarvan ei twee onder uw slaapkamerraam ontploft zijn. Gij allen kunt dus zeker van geluk «preken; ongemerkt zoud-t ge andere zijn i ingeslapen, onbewust van het vreeselijke j gevaar, dat zoo heel dicht bij u was." We waren allen zeer onder den indruk. Zoodra dokter Mias dit afschuwelijke nieuws had vernomen, had luj zich geen oogenblik bedacht en onmiddellijk den ge vaarlijken tocht ondernomen, om ons te ko men waarschuwen en de n-oodige maskers te bezorgen, het gasgevaar, dat hij ieder oogenblik weer op zijn weg kon verwach-j ten, trotseerend. Met deze daad had hij zich als een ridderlijk Franechman betoond Eenige oogenblikken later zagen we de slachtoffers reeds aankomen. We hadden vernomen, dat er honderden waren, waar onder zich vele ouden van dagen, vrouwen en kinderen, zelfs geheele huisgezinnen be vonden. Nadat hun huiej-ee door brand of vallen de granaten waren verwoest, hadden zij zich met hetgeen inderhaast nog was te redden, in een groote, oude kerk zoo goed als het kon geïnstalleerd. Ieder had zich een klein plaatsje uitgezocht, juist voldoen de om zich heel armelijk te kunnen behel pen. Doch onverhoeds waren zij in den slaap, midden in den nacht, verrast gewor den. Met een helsohen greep waren zij in de klauwen van het gaemon6ter opgeno men! Velen waren reeds den dood Ingegaan en nu kwamen de anderen, om hulp van ons te verwachten, hulp, de wij hun helaas niet konden geven. Voor dit vreeselijkste aller ziekteverschijnselen bleken geen krui den te zijn gewassen Alleen, zij, die op het gevaar bedacht waren, hadden zich nog bij tijds kunnen redden, doch dat waren er he laas maar enkelen geweest- De brancards werden reeds aangedragen; anderen kwamen kuchend aanstrompelen. Den meesten hunner was het niet eens zoo ernstig aan te zien. Die afschuwelijke uit werking zou pas later komen! Wanneer iemand ons gezegd zou hebben: „Eer de avond gevallen zal zijn, zullen al deze inen- 60hen reeds den dood zijn ingegaan." lou- den we het niet hebben kunnen geloovon. Neen, zoo erg leek het oogenöchijnlijk nog niet Onze dokter hield snel besprekingen met dokter Le Fillatre. Wat moesten wij doen? Waren er misschien nog middelen? Doch de man van jarenlange ondervinding had gezegd: „Ge kunt alles probeeren: er zijn nog eenige middelen, die wij kunnen aan wenden, maar baten zal het helaa6 niet. De ervaring heeft mij dit al geleerd." We konden onmogelijk alle patiënten op nemen; de bedden waren door de gewon den in beslag genomen en aangezien fris- 6che luoht voor deze sla ch toffe ra zoozeer van noode was, legden we de nog voorhan den zijnde matrassen op den grond in de gang neer en spreidden stroo uit Toen de 6tumperde daarop waren neergelegd, poog den we alle vensters en deuren geopend te houden, doch dat ging op den duur niet. De granaten suisden en gierden over het hospitaal en door den tuin, waardoor de amgst dier slachtoffers nog verergerde Bo vendien werden zij aangegrepen door vree selijke benauwdhelen; de ademhaling werd 6neller, onregelmatiger; de oogen weren ontstoken. Ieder -.ogenblik zag men den toe stand veranderen en verergeren. De onrust dier menschen was ontzettend, >m aan te zien; hun oogen puilden uit. Alle middelen, die waren opgegeven, werden toegepast, dooh het baatte niet. Alleen de medicijnen, die het braken vergemakkelijkten, gaven voor het oogenblik wat opluchting. Zij pro beerden weer op te staan, doch vielen lood zwaar op de matrassen terug. De onheil spellende blauwe kleur vertoonde zich bij allen en daaiop volgde een doodsstrijd, die ontzettende doodsstrijd die nooit te besohrij ven zal zijn! Onder de slachtoffers bevonden zich veie huisgezinnen, waaronder een moeder met haar vijf kinderen. Met een ang6tig ver wrongen gelaat, zelf de wanhoop ten prooi, moest zij het lijden van haar kinderen aan zien. Wat moet er in haar moederhart zijn omgegaan; hoe vree6elijk moet zij hebben geleden, doch zeker nog het minst om zich zelf! Vertwijfeling was op haar gelaat te le zen; haar blik was verstard. Het was, alsof zij haar leven opnieuw aan zich voorbij zag gaan, de harde jaren van kommer en zor gen. Nadat haar man haar was ontvallen, bad zij zich met moeite staande gehouden, zich een weg moeten banen door de harde w erkelijkheid, dde het leven met zich brengt Hoeveel moeite had het haar gekost de vijf kinderen groot te brengen! De nachten, die zij voor hen had opgeofferd, ach, zij telde ze niet; doch nu ontglipte haar dit groot en kostelijk bezit in eenige uren, die minuten leken, doch die wat het lijden aang'ng, de uren in lengte overtroffen. De een na den ander werden ze van haar weggerukt door het duivelsche glfga6-mon6ter. Haar jongste vier kinderen hadden reede opgehouden te ademen; geheel blauw ge kleurd, het schuim hoog op de lippen, la gen zij in dezelfde houding, waarin zij hun doodsstrijd gestreden hadden. Hun angst, het laatste lijden, was voorgoed voorbij Haar oudste zoon, nog geen zeventien jaar, de kostwinner van zijn moeder, broertjes en zusjes, poogde zich nog op de been te hou den. Met bovenmensrholijke kraoht 6pande hij zich daarto in, doch deed het meer voor haar, zijn moeder. Telkens wendde hij o7i^» stig het hoofd naar haar en zei met gebro ken stem: „Moj maika!" („Mijn moeder!") In zijn doodsstrijd probeerde hij zich aan alles vast te grijpen, om haar te doen ge- Icoven, dat het niet zoo heel erg met hem gesteld wa6. Al6 zij het maar niet hoefde te zien, dat ook zijn einde nabij was! Hij voelde het: de dood naderde ongeloofelijk snel, doch het scheen, alsof hij nog slechts éên vvensch koesterde: né haar te mogen sterven! O, kon hij haar dit leed nog besna ren! Doch ook hij moest het opgeven. P a eenmaal poogde hij op te staan, greep krampachtig vast aan den knop vfcn deur, doch wankelde. Een onzer schoot toe, probeerde hem nog te grijpen, doch lood zwaar viel hij neer, om niet op te 6taan. Langzaam en onduidelijk noemde hij nog éénmaal haar naam. De moeder luisterde j angstig. Zijn ©tem, de 6tem van haar oud- j ©te, hoorde zij niet meer! j Het proces was spoedig voorbij! Als laatste slachtoffer viel de arme moe- j der. Stil werden zij weggedragen naar hun laatste rustplaats, begeleid door luid wee- nende en klagende vrouwen. Hun plaatsen werden weer door anderen ingenomen. Radeloos liepen wij tusschen de slacht offers, overal probeerend te holpon en te troosten, doch juist onze onmacht stemde ons zoo bitter. Overal vroeg men: „Ach, zus ter, wat denkt ge, moet ik ook sterven? is er dan niets, niets meer aan te doen?" En dan volgde weer een benauwdheid, die on herroepelijk het einde beteekende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5