NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 7 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 3 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN. Door den Raad werd het vorige jaar, op jiet voetspoor van hetgeen in de jaren 1925 tot en met 1929 geschiedde, 'besloten in de Kers week van 1930 een extra-ondersteu ning van 25 pet. op de gelwone uitkeerin- gen te verleenen aan gehuwden, kostwin ners en alileenstaande personen, die door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken werden ondersteund, terwijl de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon werd' verzocht eenzelfde extra-ondersteuning te verstrekken aan de overeenkomstige categorieën van personen, die door die Commissie werden onder steund. Tevens besloot, de Raad voor deze extra- ondersteuniing van 25 pet. op de gewone steunuitkeeringen eveneens in aanmerking te doen komen de gehuwden, kostwinners en alleenstaande personen, die op Zaterdag 20 December 1930 'irekkend waren van hun werkloozenlk&s en* reeds van 1 Dec. 1930 ar onafgebroken werkloos waren g-efróeest, voor zoover deze werkloozen, na uitgetrok ken te zijn, voor steunuitkeering in aan merking zouden zijn gekomen. De kosten bedroegen in 1930 voor den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken 'f 1510.83 en voor de Gemeentelijke Commis sie voor Maa'tsch. Hulpbetoon f 1087.65, dus in totaal f 259S.4S. Ook dit jaar zouden B. en W. willen voor stellen om, behoudens goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, aan de vorengenoemde catego rieën van werkloozen een Kerstuitdeeling gelijk aan bet vorig jaar te verleenen. De kos en hiervoor zullen vermoedelijk pl.m. f 4000 bedragen. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging om, indien een en ander bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geen bezwaar ontmoet, in du as. Kerstweek een extra-ondersteuning van 25 pcL op de gewone uitkeeringen te ver leenen aan gehuwden, kostwinners en al leenstaande personen, die door den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken worden ondersteund, de Gemeentelijke Commissie 'r. Maatschappelijk Hulpbetoon te ver zoeken eenzelfde extra-ondersteuning te verstrekken aan de overeenkomstige cate gorieën van personen, die door die Commis sie worden ondersteund en voorts te bepa len, dat voor deze extra-ondersteuning op de gewone steunuitkeeringen eveneens in aanmerking komen de gehuwden, kostwin ners en alleenstaande personen, die op 24 December as. trekkend zijn van hun werk lozenkas en reeds van 1 December j.l. af onafgebroken werkloos zijn geweest, voor zoover deze werkloozen, na uitgetrokken te zijn, voor steunuitkeering in aanmerking zouden komen. Acht van den heer i i Eek. De heer van Eek komt met db volgende .voorstellen: De Raad besluit Burgemeester en Wethou ders te verzoeken de wenschelijkheid te on derzoeken om ook in Leiden in navolging van "Amsterdam in te stellen een centralen dienst voor de levensmiddelenvoorziening; De -Raad verzoekt Burgemeester en Wet houders een adres te ontwerpen, waarbij aan de Koningin wordt gevraagd te willen in dienen aan de Staten-Generaal een voorstel van Wet betreffende de gemeente Leiden als bedoeld'.in artikel 157 der Gemeentewet; De Raad, zich iri beginsel uitsprekend voor de invoering van de medezeggenschap voor het gemeentepersoneel, verzoekt Burgemees ter en Wethouders het advies in te winnen van de AJgemeene Ambtenaren en de Alge- meene Werklieden-Commissie omtrent de wijze, waarop deze medezeggenschap behoort te worden geregeld; De Ra^d spreekt de wenschelijkheid uit, "dat voortaan ook in Leiden op Zondagnamidi dag' het houden van optochten met muziek en banieren als regel zal worden toegestaan; De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Leidfeche Hout in eigendom worde overgedragen aan de gemeente Leiden; De Raad verzoekt Burgemeester en Wet houders de noodige voorbereidende maat regelen te treffen tot bet in gemeentebeheer brengen der Leidsche Duinwater-Maat schappij Ondergeteekende stelt voor om de volgen de wijzigingen te brengen in de verordening op de Straatpolitie: lo. in art. 23a den tweeden regel aldus te doen luiden; „tenzij de door den optocht te volgen weg schriftelijk is goedgekeurd door den Burge meester en art. 23b na „deel te nemen" te doen luiden „tenzij de door den optocht te Volgen weg schriftelijk is goedgekeurd dooi den Burgemeester"; 2o. art. 51 te laten vervallen en in art. 52 de woorden: „Onverminderd het bij de vo rige artikelen bepaalde, zijn 'de venters ver plicht", te vervangen door: „De venters van gedrukte of geschreven stukken zijn ver- De Raad verzoekt Burgemeester en Wet houders een zoodanige wijziging van de sta tuten der Leidsche Duinwater-Maatschappij te bevorderen, dat: lo. in plaats van drie commissarissen het aantal commissarissen wordt bepaald op vijf, waarvan buiten den gemeentelijken commissaris twee worden aangewezen door den Gemeenteraad, een aangewezen door en uit het College van Bur gemeester en Wethouders, en een aangewe zen door den Gemeenteraad op voordracht van de vakorganisaties, waarbij het perso neel is aangesloten; 2o. de vaststelling van de arbeidsvoorwaar den van het personeel worde onderworpen aan de goedkeuring van den Gemeenteraad. Drie van den heer Kooistra. De voorstellen van den heer Kooistra lui den. als volgt: De Raad van oordeel, dat alle woningen die het eigendom van de Gemeente zijn, rechtstreeks onder haar beheer moeten wor den gebracht, noodigt B. en W. uit dienaan gaande voorstellen bij den raad in te dienen; De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat het saneeringplan Bouwelouwesteeg— Paradijssteeg zeer spoedig aan de orde zal Worden cesteld. Ten slotte stelt de heer Kooistra voor Gemeentelijke Woningbeurs te stichten. Drie van den heer Kuipers. De heer Kuipers stelt voor: aan de losse arbeiders in dienst der ge meente, het minimum-loon volgens Raads besluit van 15 November 1920 uit te keeren; ia te voeren een arbeidsreserve; Volgnummer 268 te verhoogen met f 100, ten einde de Algemeene Bond van Politie personeel eveneens in het bezit te stellen van een subsidie, voor de cursus tot oplei ding bij de politie. Twee van den heer Schiiller. De heer Schüller komt met de volgende Voorstellen: De Raad van oordeel dat het geweoischt is, tiat de bepalingen omtrent minimum-loon en Dit jaar geen catarrh W^^SaT Doozcn 25, 45 en 65 ets. maximum-arbeidsduur in bestekken van ge meente,werken, zooals die zijn vastgesteld bij verordening-van 2S Maart 1901 (Gem. Blad No. 61 laatstelijk gewijzigd bij verordening van 26 Maart 1914 Gen*. Blad No. 9 worden gewijzigd; Besluit dienovereenkomstig B. en W. te verzoeken beiloeide verordening aan een her zienïng te onderwerpen en den Raad voor to leggen; De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat B. en W. een onderzoek instellen naai de doelmatigheid van samenvoeging van de diensten van Bouw- en Woningtoezicht en cle Stadsontwikkeling, inplaats van zooals tot dusverre de Stadsontwikkeling te doen ressorteeren onder den dienst van Gemeente werken. Vier van den heer Verwey. De voorstellen van den heer Verwey lui den als volgt: De raad besluit tot weder-invoering van de zakelijke belasting op de bedrijven; De raad besluit tot invoering van een be lasting op bouwterreinen; De raad besluit het aantal opcenten op de 5rmogensbelasting te verhoogen van 15 tot 50: De raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de opcenten op de Personeele belasting voortaan progressief zullen worden geheven. Voorstellen van den heer Knuttel Behalve de voorstellen van sociaal-demo- cratiscibë zijde, heeft ook de communist, de heer Knuttel, er nog een serie uitgedacht, welke we hieronder laten volgen. In de eerste plaats komt de heer Knuttel met de volgende motie: De Gemeenteraad van Leien, kennis geno men hdbbende van de opzegging van het abonnement op de Tribune door het bestuur in de Leeszaal Reuvens, van oordeel dat door deze uitsluiting van het leidende orgaan van een der groote poli tieke partijen, de neutraliteit van de leeszaal op ernstige wijze wordt geschonden, verlangt van genoemd bestuur dat het de Tribune ten spoedigste opnieuw ter lezing legt en gaat over tot de orde van den dag. Voorts dient hij de volgende voorstellen in: De Gemeenteraad besluit alle door de ge meente betaalde salarissen 'boven 6000 met ingang van 1 Maart 1932 tot dit maximum terug te brengen; De Gemeenteraad draagt B. en W. op de noodige stappen te doen om te komen tot opheffing der Stedelijke Werkinrichting. Toelichting. De sinds jaren geoefende aandrang om tot betere toestanden op de werkinrichting te komen, heeft weinig of niets uitgewerkt. Nu in den laatsten tijd werkloozen voor de keuze zijn gesteld zich in de werkinrichting te laten opnemen of van steun te worden afgevoerd, iblijkt deze inrichting een gevaar te zijn geworden. De Gemeenteraad besluit: a. De uitkeeringen aan alle werkloozen met 2.50 per week te hoogen." b. Aan alle werkloozen, die minstens 3 maanden zonder geregeld werk zijn, ter voorziening in dringende behoeften van klee ding, ligging en huisraad een uitkeering in eens te verstrekken van 25 of wel de volle waarde aan nieuwe goederen. c.. Aan '<atlë .Werkloozen tegen kerstmis een week, steün extra uit te keeren. Aan af gevoerde werkloozen het bedrag dat zij zon der deze afvoering izouden ontvangen. De Gemeenteraad besluit dat, ter vermin dering der werkloosheid, in de gemeentebe drijven en -diensten ten spoedigste de 7-uren- dag zonder vermindering van weekloon moet worden ingevoerd. De Gejmeenteraad draagt B. en W. op ten spoedigste te komen met plannen voor ge meentelijken 'bouw van deugdelijke arbeids- woningen op. groote schaal, ten einde te be- rieken: a. Algeheele opruiming der krotwoningen. b. Daling der huren door verruiming der woningmarkt.' c. Vermindering der werkloosheid. De Gemeenteraad draagt B. en W. op een regeling te ontwerpen der gas- en electri- citeitstarieven, gebaseerd op een vrij maan- delijksch gebruik per gezinsaansluiting van 10 M3. en 5 K.W.U. electriciteit. Toelichting. Tegen voorstellen die de onbillijkheid willen te niet doen, dat de groote verbruikers minder betalen, door de degressie op te heffen, wordt aangevoerd dat ze oncommercieel zijn; tegen voorstellen die reductie willen geren bij zeker inkomen, dat ze te groote administratieve moeilijkheden meebrengen. Noch het een, noch het ander geldt van de hier voorgestelde regeling, die de kleine verbruikers per eenheid het meest ontlast. R.-K. WERKLOOZENZORG Uitreiking van levensmiddelen. Aan eenige belangstellenden, daartoe uit- genoodig-d, heeft Vrijdagavond de voorzitter van de R.-K. commissie voor Werkloozenzorg in verband met een uitdeeling van levens middelen, die Zaterdagmorgeh plaats heeft gehad, een en ander verteld over hetgeen ge noemde commissie voor de werkloozen doet. De heer Tobé wees er in zijn korte rede op, dat vanaf begin November de commissie de beschikking heeft gekregen over de groote zaal van den R.-K. Volksbond. Daar kunnen de werkloozen zich dagelijks verpoozen; van 9 tot 12 uur en van half twee tot 5 is deze zaal geheel gevuld met tevreden_ menschen, die daar ontwikkeling en ontspanning vinden, Des morgens wordt koffie geschonken, des middags thee, terwijl rooktabak gratis voor het gebruik ter plaatse gereed staat. Om enkele getallen te noemen: dagelijks worden verstrekt ruim 100 kop koffie en 100 kop thee en IV2 pond tabak. Thans staat de commissie voor de eerste uitkeering van levensmiddelen. Dat ook hier met hoeveelheden gerekend moet worden, blijkt uit het feit, dat aan vleesch, vet en worst ongeveer 1000 pond noodig is. Verder kiijgen de menschen nog koffie, thee, bruine bconen, rijst enz. De hoeveelheid, welke aan elke werklooze verstrekt wordt, is afhankelijk van de grootte van het gezin en het gezins inkomen. Blijven de inkomsten vloeien, waarop de commissie een groot vertrouwen heeft, gezien de medewerking uit alle kringen der Katholie ken, dan zullen deze uitkeeringen op geregelde tijden plaats vinden. Weliswaar groeit de commissie het werk bijna boven het hoofd, omdat liet aantal werk loozen zoo groot wordt, dat het ontspannings lokaal allen niet meer bevatten kan, maar ook hiervoor zal wel een oplossing worden ge vonden. Nadat vervolgens nog de heer Wijkmans, directeur van den Dienst voor Sociale Zaken, een persoonlijk woord van hulde tot de com missie had gesproken, ging men naar bene den om de voorraad levensmiddelen in oogen- schouw te nemen. Alles lag netjes op lange tafels gerangschikt en zag er appetijtelijk genoeg uit. Lr zijn vanmorgen 241 gezinnen mee geholpen, DE HUURVERHOOGING IN DE KOOI GEEN MAATREGELEN VAN B. en W. Met betrekking tot het adres van het be stuur der Buurthuurdersvereeniging „de Kooi", inzake de plaats gehad hebbende ver hooging van de huurprijzen der 147 woningen de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen in dit stads kwartier, merken B. en W. aan den Raad op, dat adressant zich eerst met een verzoek van gelijke strekking tot haar College heeft ge- Na door den burgemeester met het bestuur der Buurthuurdersvereeniging ter zake ge voerde besprekingen, gevolgd door verde-- onderzoek, deelden B. en W. aan het bestuur hun meening mede. Het adres dat dit besluit toelichtte, hebben e reeds eerder opgenomen. B. en W. merken thans verder op, dat het tot den Raad gerichte verzoek geen nieuwe gezichtspunten bevat. Zij voegen aan hun betoog in het adres nog het volgende toe: In de eerste plaats moet worden gewezen op de zeer onjuiste voorstelling van zaken, die adressant geeft door te schrijven: „dat wij op advies van het Gemeentebestuur deze vei- hooging nu vier weken achtereen hebben betaald, gezien wij dan op de medewerking m het Gemeentebestuur konden rekenen". De waarheid is, dat onze Voorzitter in de bedoelde besprekingen met het bestuur zich wel bereid verklaarde de bezwaren aan te hooren, doch tevens nadrukkelijk op de ver plichting van de huurders wees, om in af wachting van de behandHing en de beslissing hunner zaak, de meerdere huur van den datum der invoering af te betalen. Zij werden dus gewaarschuwd tegen nalatigheid en wel reeds hierom, aangezien weigerachtigheid in deze een beletsel voor B. en W. zou hebben kunnen vormen, om de aangelegenheid in behandeling te nemen. Van een toezegging in den zin, als de door adressant gebezigde be woordingen zouden doen .vermoeden, is dan ook geenszins sprake. Wat voorts betreft adressants bewering, it in den loop der jaren aan het bestuur der bouwvereeniging herhaaldelijk om het aanbrengen van waterspoeling is gevraagd, deelen B. en W. mede, dat de Buurthuurders- ereeniging zich in Februari 1930 te dezer zake tot de bouwvereeniging heeft gewend, als uitvloeisel waarvan nog in den loop van hetzelfde jaar met het werk werd aangevan gen. Van vroegere verzoeken is aan het be stuur der bouwvereeniging, naar het ver klaarde, niets bekend. Ten slotte brengen B. en W. den Raad in herinnering, dat de huurprijzen worden vast- .esteld door het bestuur der bouwvereeniging 11, overeenkomstig de voorschotvoorwaarden an Rijk en gemeente aan de goedkeuring •an het Departement van. Arbeid, Handel en Nijverheid en van B. en W. zijn onderworpen, zoodat het adres in handen van het College behoort te worden gesteld ter afdoening. Het zal deii Raad na kennisneming van her vorenstaande echter duidelijk zijn, dat B. en W. ook in dit nadere verzoek, geen aanleiding zullen kunnen vinden, de huurverhooging ge heel of gedeeltelijk ongedaan te maken, noch om de bouwvereeniging terug te houden van gewettigde en gerechtvaardigde maatregelen tegen evontueele in gebreke blijvende huurders en W. geven den Raad in overweging het adres in hun handen te stellen ter afdoening. TIJDELIJKE BELEGGING KASMIDDELEN In verband met het in de ring van 26 November j.l. genomen besluit tot het aangaan van een geidleening mn bedrage van f 2.000.000, zuillen zeer waar schijnlijk kasmiddelen ter beschikking Kom men voor tijdelijke belegging. Sedert de laatste wijziging van de Gemeen tewet wordt ecn>er voor het uitleenen van gelden een besluit van den Raad, goedge keurd door Gedep. Staten, vereischt Met het oog op dit wettelijk voorschrm geven B. e.n W. den Raad in overweging het College te machtigen overtollige kas gelden uit te leenen aan: a. publiekrechtelijke lichamen, en de Bank voor Nederlandsche Gemeenten N.V.; b. andere door B. .en W. aan te wijzen instellingen; een en ander voor -den tijd en onder de voorwaarden, in elk voorkomend geval door B. en W. te bepalen, met dien verstande, dat het uitleenen van gelden aan de onder b genoemde instellingen slechts gesahied1- K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving 5 Dec.: N.V. Bloem- ibollerthandel en Kweekérij De Cler Co., Legs tg eest, Rijneburgerweg 88. (Ned. St.ct: 23 Nóv. 1931, Bijv. No. 3109). Dir.: J. de Gier, te Londen (tijdelijk te Leiden) en H. P. G. de Cler, te Homburg (tijd. te Leiden). Comm.: .T. J. de Cler, Ledden. Proc,: J. J. de Cler, Leiden. Maatech. Kap.: ƒ50,000, waarvan gap laatst en gestort: 10.000. Wijziging 5 Dec.: Motorbootdienst F. Os kam, Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 153. Overt. E.: F. Oskam, Alphen a. d. Rijn, d.d. 24 Nov. 1931. N. E.: Wed. F. OskamVan Dam, Alphen a. d. Rijn. AANVULLINGSAGENDA In de hedenmiddag aangevangen re zitting zullen alsnog behandeld worden de volgende punten: Voorstel inzake het verleenen van een extra-ondersteuning in de Kerstweek aan gehuwden, kostwinners en alleen staande personen, die door de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon of door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken worden ondersteund. Voorstel inzake de tijdelijke belegging van kasgelden. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de afgedoopen week zijn in de Stede lijke Werkinrichting opgenomen: Maandag 38, Dinsdag 43, Woensdag 43, Donderdag 44, Vrijdag 45 en Zaterdag 42 volwassen per sonen. UITVOERING KINDERKOOR „EX ANIMO" Voor de tweede maal dit jaar geeft het kinderkoor „Ex Animo" met medewerking van de „kleuters" een uitvoering in Stadsgehoorzaal op 14 Dec. as. Het pro gramma bevat weer vereoheidene composi ties van den directeur, "den heer H. W. de Wolff, zoodlat het weer een mooie avond belooft te worden. Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Wij vestigen de aandacht op een adverten tie in dit nummer, waarin aangekondigd wordt een ontspanningsavond voor werkloo zen. Ds. Groot Enzerink zal daar spreken over 't onderwerp: „Zou God 't weten" en Ds. Kuilman over „Schatten die bewaard moeten worden." De zangvereeniging „Hal leluja" en de mondaccordeanclub „Kunst en Genot" verleenen muzikale medewerking. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. ..SURSUM CORDA" ZILVEREN JUBILEUM Over ruim een maand, op 19 Januari 1932. zal het gemengd koor „Sursum Corda" 25 jaren bestaan. In den aanvang klein en be scheiden, gaf het onder leiding van zijn eer sten dirigent, J. Henri Berkeljon, slechts uitvoeringen met begeleiding van orgel er. piano. Toen de heer Berkeljon een kleine twintig jaar geleden naar ludië vertrok, en Louis Robert directeur van het koor werd, stelde de toenmalige voorzitter, wijlen Dr. J. Peerenboom, onvermoeide pogingen in het werk, het zoover te brengen, dat „Sursum Corda" uitvoeringen met groot orkest in de Stadsgehoorzaal kon geven. In den mobilisatietijd was het weer dezelfde energieke werker en organisator, die de ver eeniging er toe bracht, a cappellaconcerten in de Pieterskerk te geven, omdat de Stadszaal door militairen was bezet. Hoe deze concer ten door den uitnemenden zangpaedagoog en koorleider Hubert Cuypers tot een zeldzaam artistiek peil werden opgevoerd, behoeft nau welijks in herinnering te worden gebracht. Zoo is „Sursum Corda" in den loop der jaren opgestuwd tot een kunstvereeniging, die voor het Leidsche muziekleven van groote betee- kenis is. Het ligt dus voor de hand, dat het 25-jarig bestaan op 19 Januari feestelijk zal worden gevierd. Er is een eere-comité gevormd, waarin zit ting hebben genomen: onze Burgemeester Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, mevr. de wed. P. Peerenboom-Bakker, Prof. Dr. J. J. Blanksma, Ds. W. Th. Boissevain, Mr. H. Burgersdyk, Hubert Cuypers, Prof. Dr. L. van Itallie, B. F. Rrantz, Ds. H. Thomas, Dr. J. Vergouwen, 1 Prof. Dr. N. van Wijk. Uitgevoerd zullen worden „La Vita Nuova" van Wolf-Ferrari, en het „Te Deum" van Anton Bruckner, twee stralende werken, uit nemend geschikt voor een feest-uitvoering. Het koor is voor deze gelegenheid versterkt met een groot aantal oud-leden, een knapen koor vervult een rol in „La Vita Nuova", een uitnemend solisten-ensemble, waarvan we Max Kloos slechts behoeven te noemen, verleent in beide werken zijn medewerking. Het instru mentale gedeelte der composities wordt toe- ertrouwd aan het U. S. O., dat te Leider, •oldoende bekendheid geniet. En eindelijk staat het geheel onder de energieke leiding in óen begaafden dirigent A. van der Horst. Er wordt met ijver en toewijding gestudeerd zoodat naar alle verwachtingen het feest van „Sursum Corda" glansrijk zal kunnen worden gevierd. Laten dus alle ware muziekliefhebbers op 19 Januari hun avond vrijhouden, om van zang en spel te genieten. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand November 1931. 3210 Mej. F. A. Ie Poole, Fagelstraat. 50a. 3246 Techn. Handelbureau Roozen en De Wit, Hoogl. Kerkgracht 11a. 3245 Dr. E. J. J. G. Rénaud, Lammerachans- weg 30. Jhr. Dr. de Bra/utw, Regentesselaan 26, 3248 N. J. Plantfeber, Apothekersdijk 8. 3255 P. Planjer, Utrechtschestraat 2Sa. 3257 V. M- Polak, Nieuwe Rijn 15. 3256 L. Coöp. Broodibakkerij en Verhruiks- Ver. „Vooruit", Haarlemmerstraat 214. 3254 N.V. Wernink's Kalkfabr., H. Morech- weg 96a. 3258 C. Wagemaker, H. Morscbweg 57. 3259 Jac. Pet, Jan Vossensteeg 30. 836 W. Neuteboom, St. Jorissteeg 16. 1483 O. Noëls en J. Schade City Theater, Haarlemmerstraat 52. 3260 N.V. het Motorhuis (garage), H. Rijn dijk. 3261 N.V. Bouw- en Expl.-Mij. Ons Eigen dom, Rijn en Schiekade 121b. 3264 N. de Boer, Morschweg 63. 3262 Woningbouwvereen. „Ons Doel", Pie- ter de la Courtstraat 99. AUTO ONTVREEMD Ten nadeele van V. is Zaterdagavond een auto, die onbeheerd op den Rijneburgerweg stond, ontvreemd. Na een langdurige acihteir volging ie de politie er in geslaagd de auto terug te vinden in een haag onder Saeeen- iheim. Van de dadere geen spoor. DE DIENST DER APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.6. waargenomen door de apotheken: G. F. Re ijst, Steenstraat 35, Tel. 136, en A. J. Donk, Doezaetraat 31, Tel. 1313. Van onderwijzenszijde is bestuurders van rijwielen, auto's, rijtuigen, enz., meermalen door een onder geleide loo- pende troep schoolkinderen rijden, wijze van rijden kan de ernstigste gevolgen met zich brengen, daar de kans, dat de kin deren aangereden worden, zeer groot is. Met aandrang wordt daarom in overweging ge geven niet door een dergelijke troep school kindoren te rijden. Integendeel moet men aan die groepen zooveel mogelijk voorrang geven. Wellicht ten overvloede wordt er op ge wezen, dat men rijdende door een troep schoolkinderen onder geleide zich schuldig maakt aan een strafbaar feit en dat door de politie in dezen een wakend oog wordt gèhouden en zoo noodig proce6-verbaal zad worden opgemaakt. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: D Hutfgens 22 j. en C. de Ridder 21 J. GÉBOREN: Cornelia Johannes z v A de Ro- mfln en M E J Bousle Catharina d v J J sen en M Lonk Hermanns Simon Maria M C van den Berg OVERLEDEN: 45 j. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN HUUR GEDEELTE HOEFSLAG B. en W. schrijven aan den raad, dat het noodzakelijk is, dat de gemeente zich zekert van een behoorlijke toegang tot de gemeenteterreinen, voor de aanleg der nieuwe begraafplaats, aan de Verlengdi Aarkade. De openbare weg, genaamd Ver lengde Aarkade met de daarlangs gel berm en den begroeiden waterkeerenden dijk, is n.l. o.m. voor wat betreft het gedeelte gelegen langs het voor den aanleg eener be graafplaats bestemde perceel weiland, niet het eigendom-der gemeente, maar van heer J. Rijlaarsdam alhier. Reeds vroeger echter zonder resultaat werd met den genoemden eigenaar onderhandeld over verkoop aan de gemeente van de hem in eigendom behoorende gedeelten van de Ver lengde Aarkade. Ook thans kon met den heer J. Rijlaansdam niet tot overeenstem ming worden gekomen over den verkoop. Hij is wel bereid en wij gaan daarmee ac- coord, om het gedeelte, dat noodig is voor een behoorlijken toegang tot de landerijen der gemeente, aan de gemeente te verhuren voor ten minste twee jaTen en ten hoogste ijf jaren voor ƒ50 per jaar. B. en W. stel len den raad voor aan deze huurovereen komst, die voorloopig is ingegaan per 1 Dec. j.l., hun goedkeuring te hechten. VERKOOP GROND Aan den raad wordt voorgesteld tot ver koop van 25 M.2 grond te besluiten, gelegen de Van Boetselaarstraat, aan den heer W van Beijeren, alhier. ONBESTELBARE BRIEVEN Terug 2e helft Nov. 1931: Tabaksfabriek „Oldebove", Leeuwarden; J. Fraas, Baar land; J. Koot, Hazeiswoude. Briefkaarten: Gescbinster Bouwau, Wildervank; Jan C. C. Schindeler, Amsterdam. Buitenland: J. A. Coerduijn, Marseille. SCHAKEN De „Alphensche Schaakclub" speelde Vrijdag 4 Dec. 1.1. een vriendechappëlijken wedstrijd tegen de schaakclub „Boekoop II" Uitslag al6 volgt: Alphen Boekoop 1 AdmiraalTer Plegt 01 2 J. BasieKooy y2 3 Th. BasieBouwman 10 4 H. v. HelmondGraatsma 01 5 WolsDe Ruyter 10 6 v. BurenC. v. Veen 01 7 Den OudenN. Kok 01 8 HoogendijkGoudkade 01 9 C. Geel—Schrijver 1—0 10 J. v. Wijk—Kraal 1—0 Alphen had aan de BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. Pouwde Rök z. A Hoo- eendorp—Luüendijk z. A M Kuiper—Kop penaal d. N van HaselenStol d. G van VlietHazebroek d C G Jong-van Brugge z. 1 Verkerk—I'r g z N van Damde Roo- d. J M Venne—Btzuöen d. E M Vir- lur—var, Mcosel 2 z. - VERLEDEN O Ketel, wedn. v A G haart *4 j. J C'h Brugman 71! J. P de Jong eehtgen Adricna M W JongeDeel 6l j. H Th. Ha- irkump 13 j. BOSKOOP GEMEENTEZAKEN Overleg met de vereeniging van Boskoop- sohe cultuar heeft geleid tot het resultaat, dat B. en W. zich bereid habben verklaard den Raad voor te stellen een gedeelte van het z.g. tentoonstellingsterrein ter grootte van ongeveer 300 R.R. gratis voor den tijd van 20 jaren, ter beschikking van de vereeniging te stellen om dit als proeftuin te exploiteeren Aangezien op 6 en 7 Januari de huur af loopt van de perceelen Kerkstraat 10 en 12, stellen B. en W. voor deze perceelen wedler voor den tijd van een jaar te verhuren aan den tegenwoordigen huurder den heer A. I voor een huurprijs resp. van 3 gulden per week en 30 gulden per maand. GEMEENTERAAD. Op Donderdag, 10 December des avonds om zeven uur komt de Raad bijeen. Onderwerpen ter behandeling o.a.: Vaststelling van verschillende gem. reke ningen; voorstel tot onderhandsche verhu ring van de perceelen Kerkstraat nos. 10 en 12; idem tot verhuring van eenige per ceelen land; preaeadvies van B. en W. op het dóór dén heer J. H. van Straaten van Nes ingediende verzoek in zake den aanleg van een parkje; voorstel tot beschikbaar stelling an 10.000 voor de stichting een permanent tentoonstellingsgebouw; idem STEUNCOMITÉ Naar ons werd medegedeeld is de Burge meester dezer gemeente voornemens zoo mogelijk in den loop dezer week over te ga tot de vorming van een crisis-comité, dat zijn samenstelling ongeveer een afspiegeling zal zijn van het N. Crisiscomité, ook een afdeeling zal vormen. HULSTVEILINGEN Op 11, 14, 16, 18, 21 en 23 Dec. a. s. zul- BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. van Egmond cn F. Ro denburg. BEVALLEN; K Ankerv d Tooren z. J var Houwelingen—Stam z. M WeerdheümMaste KATWIJK AAN DEN RIJN GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref. Mannenvereeniging „Schrift en Belijdenis" zal Dinsdag 8 December, des avonds om kwart over 8 in de kerkeraads- kamer der Geref. Kerk een vergadering hou- Behalve bestuursverkiezing vermeldt de agenda een onderwerp: De Mormonen, in te leiden door den heer J. de Kreek. BEEN GEBROKEN Het 4-jarig zoontje van den heer BI. uit de Schipperssteeg kwam door uitglijden zoo danig te vallen, dat het een beentje brak. Op doktersadvies werd het jongetje naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Na behandeld te zijn kon het naar de ouderlijke woning te- ruekeeren. LEIDERDORP PLAATSELIJK CRISISCOMITE Vrijdagavond is alhier het plaatselijk Cri sis-Comité geinstalleerd, waarvan voorzitter is Burgemeester K. Brug; secretaris de heer iB. G. Corts; penningmeester: de heer L. A. J. Koning; lid-werkgever: de heer G. Groe nendijk en lid-werknemer de heer D. de Verder zal een dames-comité worden ge vormd, dat zich in hoofdzaak zal belasten met uitreiking van kleeding, schoeisel en dekking. Een tiental leden van het groote comité heeft zich bereid verklaard persoonlijk een rondgang te houden door de gemeente ter inzameling van gelden en bijdragen. Beslo ten is, dat het plaatselijk comité zich zal aansluiten bij het Nationaal Comité DAMWEDSTRIJD De uitslag van den gehouden Dam wed strijd tusschen de Leiderdorpsche- en Wad- dinxvecnsche damclub was als volgt: M. C. DeegenaarsJac. Schoenmakers 02 N. HoogevorstM. J. Perk 11 H. van der VechtE. J. Hoogenbrug 11 W. van HeusdenH. Troost 02 A. Spies— T. Baan 0— 2 S. ZwanenburgA. Ringelestein 02 K. Spek—A. Tol 2— 0 J. A. RamakerW. Ringelestein 02 J. Goedhart—J. Uitehbroek 2— 0 N. MolT. Broere 02 6-14 DE KLOKKEN LUIDEN Maandag 18 Jan. a.s. zal alhier de film van de N.C.R.V. „De klokken luider^' wor den vertoond. HET ONGELUK VAN DE OOIEVAAR EEN ONDERHOUD MET DE DIRECTIE VAN DE K. L. M. Hedenochtend hadden wij ten kantore van de K.L.M. een onderhoud met de heeren Plesman en Hans Martin, resp. di recteur en secretaris van deze maatschappij in verband met de ramp van het vliegtuig „Ooievaar", bij Bangkok. De heer Plesman, verwijzende naar het telegram omtrent het ventilatieluik in de stuurcabine, dat geopend was, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de bestuurder Wiersma, ook indien hij tijdens den start nog gemerkt had, dat dit luik open stond, hij na 400 M taxiën nog ruimte genoeg zou hebben gehad om te stoppen en op het 1400 M. lange terrein dat grooter is dan Schiphol opnieuw te starten. De aanwijzing van den Siameeschen offi cier heeft Wiersma, evenals zijn mede-be stuurder, waarschijnlijk als een groet, in plaats van als een waarschuwing beschouwd De officier heeft n.l. den arm omhoog gehouden en daarmee eenige bewegingen gemaakt in de hoop, dat dit teeken door dc bestuurders zou worden begrepen. Wiersma, die reeds vijf Indië-vluchten heen en terug maakte en derhalve voor de tiende maal op het terrein te Bangkok start te, moet van zijn kant overtuigd zijn ge- wees ,dat het vlieguig zich van den grond zou verheffen en is met een vaart, welke om lichtvermogen te geven, omstreeks 100 k.m. moet beloopen, doorgereden. Het vliegveld was in uitstekenden staat, in tegenstelling met de periode van den nat ten moesson, wanneer dikwijls een groot gedeelte van het terrein onder water pleegt te staan en wanneer derhalve slechts een deel voor den start géschikt is. De juiste snelheid, die Wiersma bij het taxiën heeft gehad, is nog onbekend het nader onderzoek zal daaromtrent gegevens kunnen verschaffen maar er zou in elk geval, wanneer de open stand van het luik, dat vóór in de stuurhut achterwaarts schar nier, den bestuurders was opgevallen niet van dien aard kunnen zijn geweest, dat het vliegtuig niet meer kon stoppen en behalve het afzetten van den motor staan in dat ge val de wielremrrien ter beschikking. Het vervoergewicht bedraagt buiten de bemanning, den benzinevoorraad voor 1000 KM., en het voor het bedrijf nood:ge ma teriaal, netto 750 K.G. Trekt men hiervan 230 K.G. post af. dan blijft 520 K.G. over voor de drie passagiers en hun lichte bagage. Overbelasting kon derhalve niet de ooi-zaak zijn. Wanneer echter het rentilatie'uik !l de stuurcabine open staat dan wordt een dus danig deel van het liefvemiogen teniet gedaan, dat men zelfs een licht belast vliegtuig n-iet van den gron-i lean krijgen; een ervaring, die de technische dienst meermalen heeft opgedaan. Als ervaren bestuurder Wiersma was bij de K.L.M. drie jaar in deze functie en hij stond bekend als een uitstekend piloot moet hij ook dat volkomen hebben geweten. Zijn karakter kennende, aldus de heer Plesman, vermeed ik, dat hij, zonder dat het hem was opgevallen, dat het hek open was, zijn wil heeft laten gelden tot het helaas te laat was om te stoppen. De Ooievaar is toen tegen den betrekkelijk lagen dam aan het eind bij het terrein te pletter geloopen. Van den heer Martin vernamen wij nog, dat de families van de Nederlandsche slacht offers het verlangen hebben te kennen gege ven, dat de stoffelijke hulsels in ons land zullen worden tera^rdebesteld, aan welk ver langen uiteraard gevolg zal worden gegeven. Wiersma woonde te Amstelveen en laat vrouw en twee kinderen achter. Van On langs was ongehuwd en woonde te Rotter dam, waar eveneens de werktuigkundige Kotte woonde, die gekuwd was en vader van één kind. Omtrent den kolonel Brinsnead vernamen wij, dat hij een schedelbreuk heeft bekomen en eenige ribben gebroken en dat er goede hoop op zijn herstel bestaat Nog vernamen wij, dat de heer Baudart van Medan naar Marseille had willen mee gaan, omdat hij de boot had gemist OFFICIEELE DEELNEMING Namens den Minister van Koloniën heeft hedenmorgen Ir. J. Blacks tone, regeerings- commissaris bij de K.N.I.L.M., de directie der K.L.M. de deelneming van den Minister betiugd met het aan 't vliegtuig De Ooie vaar overkomen ongeval. VALKENBURG COLLECTEN. De collecten, gedurende de maand Novem ber in de Ned. Herv. Kerk gehouden, be dragen, voor de diaconie f 34.82V2. voor de kerk f 70.23Vk. terwijl de inhoud "der bussen f 15,78 bedroeg. SCHOOLVEREENIGING Woensdagavond hoopt Mr. Dr. N. G. Veld hoen van Voorburg voor de Chr. School- vereeniging alhier, een rede te houden ter bevordering van het Christelijk Onderwijs. CANDID AATSTELLING Dinsdagavond a.s. zal de Kerkeraad der Ncd. Herv. Kerk van acht uur tot half negen gelegenheid geven tot candidaatstelling van twee nieuwe leden van het Kiescollege. Af tredende zijn de heeren D. Bol Azn. en A. Noteboom, welke zich beiden niet weer her kiesbaar stellen. VOORSCHOTEN NOTARIS W. H. HOOGENSTRATEN t Zaterdagavond is tengevolge van een hartaandoening plotseling overleden de heer W. H. Hoogenstrathen, notaris, alhier. De overleden werd geboren 17 Januari 1879 te Soerabava (Ned. Indië). Opgeleid tot no taris was hij op verschillende kantoren werkzaam en werd Spt. 1925 tot notaris al hier benoemd- Zaterdagavond was de heer Hoogstraten op familiebezoek in Den Haag en werd plotseling ongesteld. Hij werd naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij spoedig overleed. NOORDWIJK ONDERTROUWD: J van Duin 27 J. on P Pas schier 27 J. J Vlieland 26 J. en G van der Meö 21 J. H Timmers 39 J. en C M Brewe 20 jaar OVERLEDEN: A M Meeuwenoord 78 J. geh. met E Zandbergen (Zie verder pag. 6/

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3