MAANDAG 7 DECEMBER 1S31 EERSTE BLAD PAG. 2 HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT DE VOLKENBOND TEN EINDE RAAD OORLOG ONVERMIJDELIJK In den Volkenbondsraad is men Zaterdag geen slap vooruit gekomen met het Ja- pansch—Chineesch conflict. Volgens veler meening gelooft men thans zelfs in den Raad niet meer aan een vooi beide partijen bevredigend besluit. Dr. Sze, de Chineesche gedelegeerde in den Volkenbondsraad en Wellington Koo, de Chineesche minister van buitenlandsche zaken hebben beide ten einde raad, Zater. dag hun ontslagaanvrage ingediend. Nadat door de leden der regeering te Nanking een eenstemmig beroep op hen is gedaan, zijn ze op dat besluit teruggekomen maar dit incident teekent in elk geval den bedenke- lijken toestand waarin China zich bevindt tegenover het opdringend Japan. •Het schijnt nu, dat er van de neutrale zóne bij Tsjingtau niets zal komen. Japan wil er zich in den Volkenbond niet definitief over uitlaten omdat het de zaak buiten den Bond om direct met China wil behandelen. China, dat zich bij rechtstreeksche ondei- handelingen met Japan, onder den druk der Japansche troepen in Mandsjoerije, zwaK voelt, wil van directe onderhandelingen niet Bovendien eischt Japan alvast 't recht om door de neutrale zóne te trekken ingeval de belangen der Japansche burgers van Noord-China in gevaar komen en daarmee hangt het begrip neutrale zóne dus al bij voorbaat in de lucht. Japan s houding wordt ten overvloede ge- teekend doordat het telkens nieuw voorbe houd maakt inzake verschillende reeds lang besproken vraagstukken. De moeilijkheid van de positie der Chi neesche regeering, die haar vertrouwen in den Volkenbond met het uur ziet slinken, wordt nog verergerd door den druk in de richting van gewelddadig verzet tegen Ja- pan. dien zij van [Ie zijde van de nationalis tische beweging in eigen land ondervindt. Niet minder dan 30.000 Chineesche stu- denten eischen dag aan dag, op luidruch tige en oproerige wijze van haar den oor log tegen Japan. Zoo wordt het de regeering van Nanking steeds moeilijker den vrede te bewaren en het valt dan ook niet te verwonderen dat er in de berichten van Zaterdag sprake is van een oprukken der Chineesche troepen langs den spoorweg Peking—Moekden. Het zijn JaJpansche berichten, die dit melden en men kan zich er dus niet al te zeer opverlaten. Gesproken wordt reeds van aanvallen van Chineesche troepen onder bevel van Tsjang Hsoe Liang op posten aan den spoorweg Moekd—1 sjang- tau. Zij zouden de spoorlijn hier en daar hebben verbroken en twee kleine spoorbrug gen in de lucht hebben doen vliegen. De Japansche generaal Honjo die dus toch niet afgetreden is, heeft, volgens een Reuterbericlit uit Tokio een laatste waar schuwing aan Tsjang Hsoe Liang gericht, waarin hij aandringt op het terugtrekken van alle troepen uit Tsjingtau en de streek ten Oosten van deze stad. Generaal Honjo, die aan het hoofd van een sterk Japansch leger op Chineesch ge bied staat, durft in deze waarschuwing de samentrekking van Chineesche troepen „een ernstige provocatie" te noemen. Driehonderd studenten gearresteerd. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, zijn he den te Nannking 300 studenten gearersteerd door de gamizoenstroepen, terwijl honder den anderen met geweld op den trein zijn gezet na^r Peking en andere steden. Naar gehoopt wordt, zal de deportatie der stu denten den moeilijken toestand in den staat Nanking verbeteren. Voor de staat van beleg was afgekondigd en maatregelen te gen hen genomen waren, waren duizen den studenten bijeengekomen buiten het garnizoenskwartier, waar zij de uitlevering eischten van politieke gevangenen en com pensatie voor hun gevangenhouden. Nieuw Japansch bombardement van Hailoen. Uit Moekden wordt gemeld, dait vier Ja pansche 'bombardementsvliegtuigen gisteren opnieuw verscheidene bommen op de stal HaiHoen hebben laten vallen. Aoht Chinee sche soldaten werden gedood. Tengevolge van benzinegebrak moest een Japansch vliegtuig dalen 18 K.M. ten oosten van Hai loen. Het werd door Chineesche troepen in beslag genomen en de vlieger werd gevan kelijk naar Hailoen overgebracht. Mandsjoerije onafhankelijk van China? MOSKOU, 7 December. Volgens berichten ■uit Tokio en Moekden worden nieuwe po gingen in het werk gesteVd om Mandsjoe rije onafhankelijk van China te verklaren. De leiders der Japansche autoriteiten in Mandsjoerije zouden te Tokio voorbereidin gen treffen om een nieuwe regeering ui Moekden te vormen met een eigen van Nanking onafhankelijke grondwet. Volgens Japansche bladen zou tot aan de bevestiging van deze onafhankelijke regiee- ring het gezag te Moekden in handen van een voorloopige militaire dictatuur komen. Japau tegen „Chineesche bandieten". LONDEN, 7 December. Uit Moekden wordt gemeld dat gisteren Japansche vliegers in Z. W. Mansjoerije nabij Koegtaipoe en Tien- pingtai Chineesche bandieten met bommen hebben bestookt, waardoor 300 Chineezen zouden zijn gedood. De speciale correspon dent van de Daily Herald deelt mede, dat generaal Honjo de commandant der Japan- sceh troep, verklaard heeft, dat de Japan sche troep op drie plaatsen voorwaarts zijn gerukt om de Chineesche bandieten te ver spreiden. 250 K.G. MORPHINE AANGEHAALD. De Berlijnsche politie was eenigen lijd ge leden bekend geworden met het feit, dat ge weldige hoeveelheden narcotica uit Turkije over Hamburg naar Amerika werden gesmok keld. In verband daarmede kon den lst.en De cember reeds een arrestatie geschieden. De arrestant, een zekere August Belgrado uit New-York, staat reeds geruimen tijd bij de internationale politie bekend als smokkelaar van bedwelmende middelen. Een verder onder zoek, ingesteld in samenwerking met de Ham- burgsche politie, leidde tot aanhaling van 27 kisten met in totaal 250 K.G. morphine. Bel grado heeft bekend en ook de namen van zijr medeplichtigen genoemd, die onmiddellijk wer den gearresteerd. Tengevolge van de daling van het Pond Sterling. De reeds in de vorige week de ronde doende geruchten, dat de Bank van Frankrijk tenge volge van de crisis van het Pond Sterling groote verliezen heeft geleden, worden thans be vestigd. Het geleden verlies zou ongeveer 2% milliard franc beloopen. De Fransche minister van Financiën Flandin zou in de gister gehou den zitting van den Minsterraad hebben voor gesteld, terugbetaling van de geleden verlie zen te trachten te verkrijgen in den vorm van schatkistbiljetten, met welk plan de Minister raad accoord zou zijn gegaan. HET CONGRES DER VEREENIGDE STATEN HEDEN BIJEEN Het Amerikaansche Congres komt heden weer bijeen, nadat het den -gellieelen zomer op reces is geweest. De meerderheid is bij de tusschentijdsche verkiezingen-, zoowel in 't Huis van Afgevaardigden als in den Se naat, in het nadeel van de regeering ver schoven. In het Huis van Afgevaardigden is zij zelfs in de minderheid met een stem Het belangrijkste punt van de agenda is het Hoover-Moratorium, dat nog geratifi ceerd moet worden door het parlement. Het is nauwelijks aan te nemen, dat het Congres zijn toestroming zal onthouden, hoemei de debatten over dilt punt en vooral over wat na afloop van het Hooverjaar moet gebeuren, waarschijnlijk niet zonder heftigen strijd' zullen verloopen. Een groote rol zal hierbij oök de kwestie spelen op welke manier het enorme tekort op de Amerikaansche begrooting gedekt moet worden. Een omvangrijk belastingplan wordt m den laats'en tijd door de verschillende regeeringsinstanties uitgewerkt Voor de medewerking van de democrati sche oppositie zal de houding van het Wit te Huis 'in de kwestie van de alcohohvetge- ving beslissend zijn. De „natten" hebben in de laatste maanden grooten toeloop gekre gen en het is absoluut niet. zeker, of ook bij de republikeinsóhe regeeringspar'ij n;et een meer of minder vérgaande verminde ring van het alcoholverbod zal worden ge- eischh De uitslag van de Congresdebatten za) van vérstrekkende beteekenis zijn voor de komende internationale onderhandelingen over de hers'elbetalingen. UTt New York wordt nog gemeld, dat de eerste zitting van het Congres met groote spanning wordt, verwacht De jaarlijksche Boodschap van President Hoover schijnt pas in den loop van Zon dag in haar defiinitieven vorm te zijn ge reed gekomen en zal Dinsdag ter kennis van de leden van het Congres worden ge bracht Hoover zal heit Congres een nieuw hulp plan voor het herstel van het Amerikaan sche bedrijfsleven voorleggen. Weliswaar zijn van dit plan nog geen bijzonderheden bekend, dbeh men verwacht, dat het o.m. zal voorzien in de schepping van een nood- financieel instituut, met een totaal kapi taal van een bedrag van een milliard Voorts gielooft men. dat Hoover bet Con- nieuw belastingplan zal GEEN 0UDERD0MSVERZEKERING IN ZWITSERLAND BIJ REFERENDUM VERWORPEN. Uit Bazel meldt men ons: Het Zwitser- 6che volk heeft Zondag zich bij referendum ui'lgesproken tegen invoering van ouder- dorns- en weduiwfenverzekering, nadat het zes jaar geleden principieel tot invoering van deze verzekering h;ad besloten. In jarenlange beraadslagingen waren de details vastgelegd door den Nationalen en den S'anden-Raad. In den afgeloopen zo mer ontstond er een krachtige oppositie tegen het ontwerp, zoowel van communis tische als ivan reactionaire zijde. Mat. het noodige stemmen tal wist men te bereiken, dait het wetsonl'werp nogmaals aan een referendum zou worden onderworpen. De achteru'i'tgamg van den economischen toestand, de verwachte algeroeene loond en salarisverlagingen, en de vrees .bij ar beiders zoowel als bij werkgevers, voor ja renlango premiebetalingen, hebben erf .e meegewerkt, dat een groote meerderheid zich Tegen invoering van de ouderdomsver- zekering heeft uitgesproken, evenals tegen de voorgestelde tabaks- en sigarefte.nbelas- ting, uit de opbrengst waarvan de staat het zijne aan de verzekering dacht bij to ragen. Volgens het. totaalresultaat van het refe rendum Is de invoering van een verzeke ring voor den ouden dag en de nagelaten betrekkingen afgewezen met 515.239 stem men tegen en 338.786 stemmen voor. HET HERSTELVRAAGSTUK Tot dusverre 2,5 milliard per jaar. De „Berliner Boensenkurier" publiceert een overzicht, waaruit blijkt, d'at de setdert 26 Juli 1930 uitgevaardigde 5 groote nood verordeningen in totaal in rijk en landen gemeenten bezuinigingen hebben ge bracht, die geschat kunnen worden' op 2p milliard per jaar. BRAND IN EEN TREIN Drie personen gedood. Tn de nabijheid van Wolchowo in het Rus sische gouvernement Novgorod brak in een trein brand uit, zonder dat het locmotiefperso- neel er iets van merkte. De passagiers spron gen uit den in vollen vaart rijdenden trein, waarbij er drie door een uit tegenovergestelde richting komenden trein gegrepen en gedood werden. De overige passagiers bleven ong-e- deerd. De brand kon gebluscht worden nadat acht wagons waren uitgebrand. ZELFMOORD VAN DEN DIRECTEUR VAN HET GEMEENTELIJK BOUWBUREAU TE POTSlAM De directeur van het Stedelijk Bouw bureau te Potsdam, architect Fischer, heeft door een revolverschot een einde aan zijn leven gemaakt. Er was een enquête bij het Bouwbureau ingesteld in verband met tegen Fisoher geuite beschuldigingen van corrup tie. Fischer had zich het onderzoek zoo aan getrokken, dat hij zelfmoord pleegde. De recherche deelt mede, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat Fischer onschuldig ,aan het hem ten laste gelegd.e is. HET EERSTE CONTACT TE BAZEL. Zondag hebben de deskundigen, die zul len deelnemen aan die vandaag te Bazel be ginnende besprekingen der commissie van de Bank voor Internationale Betalingen, het eerste contact mot elkaar gezocht. De kwestie van de verkiezing der vier bijzon dere vertegenwoordigers in de speciale commissie, die van te voren geregeld zou worden, is nog steeds niet beslist en zal waarschijnlijk worden uitgesteld tot in de officieele zitting. Men schijnt op langduri ge onderhandelngen te moeten rekenen en waarschijnlijk zullen de besprekingen in elk geval niet voor Kerstmis beëindigd wor- Duitschland wordt vertegenwoordigd door Dr Melchior dóe vergezeld is door den Rijks- bankdirecteur Dr. Nordhoff, Dr Berger van het Rijksministerie van financiën en do vertegenwoordigers van de andere betrok ken ministeries. Hijmans te Londen. De Belgische minister van buitenland sche zaken. Hijmans, is gisteravond te Lon den aangekomen. Heden aou hij een onder houd hebben met Sir John Simon, Dinsdag met Runciman. In poli ieke kringen te Londen gelooft' men, dat in de besprekingen tusschen beide ministers van buitenlandsche zaken de douaneproblemen van ondergeschikt be lang zullen zijn. Waarschijnlijk zat het zwaartepunt der besprekingen liggen op den internationalen toestand, met inbegrip DE AANSTAANDE NAZI- REGEERING IN DUITSCHLAND INTERVIEWS MET HITLER EN ROSENBERG Adolf Hiitler heeft Vrija'ag correspondenten van de Engelsche en de Amerikaansche pers bij zich ontvangen, teneinde hen me- dedeelingen te doen over zijn voornemens, vooral voor de huiteniandsche politiek. De toekomst, d.w.z. de verhouding van Frankrijk en Duitsohland, zoo verklaarde hij, hangit af van Frankrijk. Duitschland kan zich niet inlaten met politieke afper sing. Na den oorlog van 1870 is Frankrijk ter neer geslagen, maar niet weerloos ge maakt Met verheffing van stem verklaarde Hiitler: Dui'lsoland is Carthago niet en Frankrijk niet Rome! Over de binnenlandsóhe politiek spre kend, zeklie Hitler, dial hij natuurlijk steeds den wettelijken weg zal bewandelen. In verband met dit interview valt het op, dat Hitler's rechterhand, Rosenberg, to Londen verblijft en dat er ook nationaal- sociaiMstSsche besprekingen te Rome op til zijn. De Parijsóhe correspondent van de „Mor- ningpost" schrijft naar aanleiding hiervan, dat men in Frankrijk rekening houdit met de mogelijkheid van een spoedige regee- ringsverandering in Duitsohland. In Fran sche recffrtsohe kringen is men voor een deel van meening, dat de Duitsch-Fransche onderhandelingen met een sterke Duitsche regeering gemakkelijker kunnen worden gemoerd dan met dfe huidige Duitsche re geering, die zoo sterke tegenstellingen m de Jjinnenlandsche politiek te bestrijden heeft. In dezelfde kringen hoopt men, dat door eèn Nationaal-Socialistische regeering niet slechts Duitsche sociaal-democratie docht ook het Fransche socialisme ernstig getroffen zal Knorden Te Parijs is tot dusver geen Nationaal- Socialistische vertegenwoordiger versche nen, doch binnenkort wordt er een venvacht. Gemeld wordt nog, dait Rosenberg ineen pers-interview met de „Morning Post" heeft gezegd, dat de Nationaal-Socialisten met den Volkenbond zouden samenwerken, zoolang als deze bereid was zijn eigen grondslagen in een daad om te zetten, waarbij Rosen berg speciaal hel oog had op artikel 8 van het Volkenbondsstatuut, ctat spreekt van de gelijk'berechtigdheid der naties. Wanneer Frankrijk minimum-eisohen voor zijn vei ligheid verlangt, doen ook de Nationaal- Socialisten dat voor Duitschland. Ook de Poolsche klwestde dient opgelost te worden. Den vertegenwoordiger van de „Daily Mail", verklaarde hij, dat politieke en eco nomische ongelukken niet te voorkomen waren, wanneer niet alle hersteJschulden geschrapt worden. Deze kwestie is trou wens ook in het belang van Engeland. Er zou spoedig een nieuwe vredesconferentie moeten komen. De wereld zou de crisis niet kunnen overwinnen, zoolang Duitschland onmogelijke dingen moet doen. Aan de „News Chronicle" deelde Rosenberg mede, dat hij naar Engeland was gekomen, om eenige persoonlijke vriendlen te ontmoeten, die hem konden inlichten omtrent de Engel sche inzichten over Duitschland. Het ge rucht, dat hij een bezoek had afgelegd bij Montagu Norman, den Gouverneur van de Bank van Engeland, noemde Rosenberg onjuist GANDHI TE PARIJS Zaterdagmiddag is Gandhi met zijn zoon, zijn particuliere secretaresse en verdere be geleiders op het Gare du Nord te Parijs aangekomen. Een sterke politiemacht was aanwezig om de groote mcnschenmenigte, die was samengestroomd, tegen te houden. BEROEMDE KATHEDRAAL TE MOSKOU OPGEBLAZEN. Het „Journal" publiceert een telegram uit Moskou, waarin gemeld' wordt, dat de kathedraal >van den Heiligen Verlosser feu gevolge van een dynamiet-aanslag in de lucht gevlogen is. De laatste dagen ls over de beroemde kathedraal bericht, -dtat ze van haar koe pels zou ontdaan worden en veranderd tot WEDEROM EEN NEGER GELYNCHT. Te Salesbury in den Amerikaanschen staat Maryland werd de 35-jarige neger Williams, toen bekend werd dat hij de moordenaar was van zyn patroon Elliott, omdat deze hem slechts vijftien cent per urn- aan loon had willen betalen, door een menigte van driehon derd personen uit het ziekenhuis waarin hii verpleegd werd, van zyn bed gelicht en dooi de stad gesleurd, waarna hij aan een boom werd opgehangen en zijn lichaam in brand werd gestoken. Een menigte van tweeduizend personen onder groot gejuich stroomde bü de lynchpartij toe. Zondag zijn te Washington 1200 „hongerpel- grims" aangekomen. De geheele stedelijke politie was op de been om de orde te handhaven en te zorgen voor onderbrengen van de pel grims in barakken. HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT De Japansche infanterie in actie bij de Nonni-rivier. SCHEEPSONGEVALLEN OP DE OOSTZEE OOSTZEE. De buitengewoon hevige storm, die Zater dag op de Oostzee woedde, heeft in den loop van Zondagavond nog aan kracht gewonnen. Van het op het eiland lOeland gestrande s.s. >(Mildburg" zijn 20 leden der bemanning gered. De overige 9 man bleven op het schip achter, dat tot aan het dek onder water staat. De bergingsstoomer „Merkur", die het Duit sche schip vlot poogde te brengen, moest on- verrichterzake w«er terugkeeren. Bij Abo in Finland, is het Zweedsche stoomschip „Inga" gestrand. Een reddingsboot uit Hangoe beeft tevergeefs gepoogd hulp te brengen. Twee reddingsboeien en andere, met den naam van het schip gemerkte scheepsdeelen zijn aan land gespoeld. Verder is het s.s. „Heros" ge strand. Van het Duitsche s.s. „Olga", dat bij Oeregrund op een ondiepte liep, kan men bet grootste gedeelte van de lading, die uit kolo niale waren en fruit bestond, geborgen wor den. Voor de aan boord gebleven bemanning bestaat geen onmiddellijk gevaar. Tn Denemarken' groeide de storm tot orkaan kracht en heeft groote vernielingen aange- Naar de „Observer" meldt, hebben de En gelsche ministers bij hun onderhandelingen mot den Franschen minister van financiën Flandin de stabilisatie van bet pond sterling afhankelijk gemaakt van de volgende drie voorwaarden 1. Evenwicht van den Engelschen betalings- 2. Definitieve oplossing van het herstel- vraagstuk op langen termyn. 3. Garantie, te geven door de betrekken circulatiebanken, dat het goud in de toekomst niet meer misbruikt zal worden als instrument tegen de stabiliteit van het pond, zoodra dit weer op goudbasis staat. DOODELIJK VLIEGONGEVAL. Lange-afstandsvlieger Bayles gedot'd. Naar uit Detroit gemeld wordt, is de avia- tour Lowell Bayles, wiens lange afstands record van 2 December j.l. niet erkend is, 'oy een nieuwe poging een record te vestigen, om het leven gekomen. Het vliegtuig van Bayles stortte naar bene den en vloog onmiddelijk in brand. Uit Oost-lndie VERZET TEGEN DE POLITIE BUITENZORG, 7 Dec. (Aneta). De af- deelang .bestuurszaken der buitengewesten van Sumatra's Oostkust deelt cLtl. 5 Dec. mede, dat op 1 Dec. bij de poging van de arrestatie van drie moordenaars bij Koe ling Bengkalis werden twee agenten van de veldpolitie gedood. Den volgenden dag vertrok een politie- opzicihiter met vijf man derwaarts- Deze moest echter in verband met het gepleegde verzet na een gevecht, waarin een agent werd gedood, terugtrekken. De assistent-resident van Bengkalis ver trok 3 Dec. eveneens daarheen met 30 man, doch de verzetbende, die volgens geruchten 20 man sierk is en in het bezit van drie karabijnen, drie klewangs en dertig pa tronen, werd niet aangetroffen. De lijken van de drie gesneuvelde agenten werden gevonden. De veldpolitie en bevolkingspa- trouil'les zoeken naar de bende-leden, het welk zeer wondt bemoeilijkt door het zware terrein. De hoofdcommissaris heeft de technische leider van de veldpolitie opdracht gegeven zich ten spoedigste naar de plaats te be geven met tien scherpschutters, om zelf de leiding en het onderzoek op zich te nemen. OP JE GEZONDHEID! MAGELANG, 5 Dec. (Aneta). Van gemeen tewege werd een inval gedaan in de ijs fabriek „Sanitas" alhier, waarbij gecon stateerd werd het gebruik van water, dat door een aparte leiding van de kali (heek) Maugis naar de fabriek werd gevoerd. In deze kalii baadt de bevolking. In de mon sters werd zeer vuil water gevonden. De voorraad werd in beslag genomen en de fabriek verzegeld. Land- en Tuinbouw. DE SPOORVRACHTTARIEVEN Een motie uit het Westland De veilingvereeniglng te 's.Gravenzande heeft n haar gehouden vergadering besprekingen revoerd. omtrent de spoorvrachttarleven voor Ie land- en tuinbouwproducten, dit naar aan. tulnfoouw gediupeerd wordt. Tenslotte werd de volgende motie aange nomen: „De vereeniglng „Westland" afd. 's.Gr; :ande. gehoord de adhaesie-betulglngen zal orde van den dai Deze motie is terwül aan de vt het Westland, c worden gevraagd DE MAATREGELEN VAN ENGELAND Besprekingen in Londen Op ultnoodlglng van het Centraal Bureau van veilingen heeft een bespreking plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van Tuinbouw. Exporteursvereenlgingen en van het Centraal Bureau, dit in verband met de maatregelen van Engeland, betreffende den invoer van groenten en fruit. Men was algemeen van oordeel, dat alles .ln het werk moest worden gestold, het heffen van ■eWng Rijn, J. Bar'endse, F.V. Valstar iniöiler BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BOETE- EN BEDEDAG. Er is zeker in de week die achter ons ligt nogal wat gebeurd, dat de belangstel ling van het breede publiek en zeker niet het minst van ons Christelijk volksdeel Wij denken, om maar eèn feit tè noemen, aan het koperen jubilé van den Bond vau Christelijke Schoolvereenigingen. Men heef: dit feiit niet al te luidruchtig herdacht. Men heeft trouwens nooit in luidruchtige actip kracht gezocht Maar men heeft een zeer belangrijk werk verricht. Allereerst door tegenover de Over heid heit pleit op te nemen voor de rech ten van alle scholen. Het is misschien jam mer dat dli't nog altoos noodig is. Men zou zoo gaarne den strijdbijl begraven. Aan den anderen kant is beft wellicht niet verkeerd dat er nog altoos wat te vechitien is, het be hoedt onze menschen voor een valsche ge rustheid, dóe, groote gevaren in baar stoet me de voert Naast den strijd echter is er in dlie jaren veel gebouwd en heeft men in overleg mot de sitadsregeering puzzles uitgeknobeld en de positie van het Christelijk onderwijs ver stevigd. In de toekomst zal de taak zeker niet minder omvangrijk zijn. De strijd zal wel niet uitblijven, het comité voor de open bare school schijnt, zooals wij -dat wel eens aantoonden, dikwijls te ontaarden in een strijd tegen de Bijzondere School. Dat vraagt dikwijls een tegenactie pm de eigen positie te behouden. Maar de uitbreiding van de stad vraagt ook telkens weer overleg, nieuwe bemoeiin gen en om zoo te zeggen nieuwe construc tie van de Besturen. Gelukkig is de zaak in goede handen en als ik tegen mijn ge woonte, in mijn brief eens een naam en een man naar voren haal, dan is het om dankbaar te erkennen dat aan den heer J. S. Dienske, de secretaris van dezen Bond, aan hem en onze Christelijke zaak groote diensten heeft heiwezen. Nu was dit jubileum niet het onderwerp van mijn brief, Is er over dlie Boete en Bededag dan zooveel te schrijven? Och, ook deze actie, want zoo mag het toch ge noemd worden, deze actie gaat de groote massa van ons volk voorbij. De dagen zijn niet meer, dat de Hooge Overheid des lands het volk tot gebed of dankzegging opriep Het was niet de natie die tot Godi riep. En het vasten in de oude Gereformeer de Kerk niet geheel onbekend, is ook m onbruik geraakt. Wij achten dat niet in alle opzichten een vooruitgang. Doch dit Niet in het uiterlijke aanzijn van onze stad merkten wij dat er ierts bijzonders aan de hand was. Maar in de kerkgebouwen merkten wij het wel. Allereerst in de keuze van de tekst. Maar gelukkig ook in de giwtere opkomst van de Gemeente. En wat ons zoo verheugd heeft is, dat men ip alle kerken op denzelfden dag het gebed tot God opgezonden heeft en Hem om verlossing gesmeekt. Nieft alleen heb ben de Protestantsche Kerken op denzelf den datum deze biddag uitgeschreven, maar ook de Roomsch-Katholieken hadden even eens de Roomsche geloovigen tot het bij zonder gebed opgeroepen. Bovendien, en hoe eigenaardig doet ons dit aan, de geloovige Joden, die den Sah- bath een dag eerder hadden gevierd, kwa men nu op dien eersten dag der week op nieuw samen, om met db geloovigen uit de Heidenen (naar hunne opvatting althans) te roepen tot den Eeuwige om erbarming. Daar is zooveel te klagen. De Boete- en Bededag wijsit er op. Maar ook ten aanzien van de geestelijke verwording van ons völk moet zorg ons hart vervullen. Wat een los heid onder de jeugd, wat een propaganda voor beginselen en systemen die niet. zijn uit de waarbeild. Wat een strijd ook on der de Christenen van verschillende levens opvatting. Als een verfrissching, een beker koud water op een heete tocht zoo komt deze algemeene uiting van geloof en vertrou wen tot ons. Daar is een overblijfsel naar de verkiezing der genade. Daar is nog een breede stroom die, alls de spanning komt, toch toont niet geheel vervreemd te zijn van de kennisse Gods. Is dat niet om te danken? O. wij ontveinzen ons volstrekt niet dat de echte drang tot bidden, dat. het geloovig aangrijpen van den Almachtige zich nog maar zwak manifesteert Te roemen is waar lijk niet oorbaar. Maar te danken is plicht. Nog rustig kunnen wij in de bedehuizen samenkomen. En nog duizenden komen samen eiken Zondlag of nog levend onder de schaduw op Zaterdag. En thans bleek opnieuw hoevele duizenden zich nog niet los weten van Hem, die het leven geeft en helt Leven AREND VAN AMSTEL. AMSTERDAM AANKOOP VAN KUNSTWERKEN De heer Seegers had in 1928 een kun zinnige stemming. H(j wilde overleg met Regeering om te komen tot stichting van e fonds, om ter completeering van de v. zamelingen in Rijks. en Stedelijk Museum, -rkep te ku noodige aank nen doen. Maar pi zwaar. Als men i voor rekening van van wie is het dr Het Rjjk kan ni den aankoop van de gemeente staat Of men niet de doen bljlven vi een stichting king te zijn g ractisch bleel- samen een Fonds vormt en i dit Fonds een stuk koopt, loeïliik geld uittrekken voor laken, ikken het eigendom kon Fonds en van dit fonds schunt niet ln bespre. DE VLOEK DER BOOZE DAAD In de dagen der oppositie van de S.D.A.P stelde de heer Gulden voor over te gaan tot verlaging van huren dor Gemeentewoningen. Dit voorstel ging om prae-advies. Vn™aat' lml"ers ce.rst nu. ia flat prae-advles ge nomen en de sociaal-democratische Wethouder ÏÏSul* 'b voorstel van zijn partijgenooten be- dit ten"do?n WaS mogelükheld noch reden, om De heer Gulden heeft met geen enkel woord zijn voorstel verdedigd. Dat zit natuur, lilk in de gewijzigde politieko verhoudingen wan. economisch is er zeker meer reden thans tot huur verdaging te komen. nu tt!lee,n de communisten die het Dlelt voor huurverlaglng voerden. Toen de Rat fwijzend prae-advles vereenlgde Weerbericht. JMiiBiattSlM Hoogste stand te Valentia 76S.8. Laagste stand te Stockholm 742.0. Stand vanmorgen halftwaalf 765.0. 8 DECEMBER Zonsopgang 7.57 u.; Zonsondergang 3.46 u, WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Matige N.W. wind, later krimpend en toe nemend, bewolking licht tot half, later toe nemend, waarschijnlijk met eenigen regen, aanvankelijk zelfde temperatuur, later zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned, Met. Instituut te De Bilt) Hetgeen gisteren door het ontbreken van scheepsberichten nog onzeker was, nl. of een sterke drukstijging in het W. van het gebied dadelijk door een nieuwe daling zal worden gevolgd, is door de nieuwe barometerdaling op IJsland wel duidelijk geworden. De nieuwe depressie in het N.W. zal waarschijn lijk ongeveer denzelfden weg volgen als de vorige, die over het Noordzeegebied storm veroorzaakte, zoodat na de afkoeling, die met de windverzwakking en de nachtelijke uit straling in onze streken samenhing, waar schijnlijk morgen in den loop van den dag weer een stijging van temperatuur zal vol-, gen. In het N. van Scandinavië is op een enkel punt de vorst streng, doch het geheele gebied ten Z. daarvan was vanochtend vorst- vrij. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.16 u. tot 's morgens 7.27 u. WATERSTANDEN RIVIEREN 2.31 i Daieburg, Ruhrort Maastricht 1,87 m. 0.53 m. wa8 2,(12 m, 0,60 m. was 2,12 m, 0,4' m. was J.62 m, 0,'-8 m was -0,13 m, 0.14 m. was -0.14 m, 0,16 m. was 1.98 m. 0,28 m. was 11.48 m 0.26 m. was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl i 9.53 22,30 Terschelling 7.1u 19,45 Hari ingen 8.04 '20,36 He der le 2 22 5.J9 Idem 2e 14 44 i8.28 IJmuiden 1.35 13,5.) H. v. Ho.land 0.40 .3,05 Scheveningen 0.50 13,15 Rotterdam 251 16.04 HeJlevoetsI,1,29 i353 issingen 12,02 lel schrikbeelden varen geschilderd. In de praktijk is echter van die diep-zwarte donkerheid weinig gebleken. :ak of ook de Mei let geheel juisc. Wel i lng niet void ebben ontho* Straks zal de Raad moeten komen tot een principieele beslissing Voor zoover wö zien heeft het monopolie geen kans. Voor een gemengd bedrijf schijnt nog Intusschen wordt door de gemeente nog wel iets gedaan voor verbetering van onze melk- voorziening. Zoo wordt voorgesteld een subsidie van 1500/ te geven aan de Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose onder het rund vee. Eve.neens wil men 1000 geven aan het Melkcontrolebureau Amsterdam en het Melk. lijkheid om te komen tot ee bedrijf krijgt nog een extra c en mag dus 5000 gebruiken LICHAMELIJKE OEFENING KORFBAL ROTTERDAMSCHE COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag Afd. A: Hollandia IISpechten I 50 (regl.) Afd. B: Blauw Wit II—Spechten II 1—1 Luchtvaart NIEUW SNELHEIDSRECORD VOOR LANDVLIEGTUIGEN De Amerikaansche vlieger I-Gwell Baylei bereikte te Detroit met zijn vliegtuig een nieuw snelheidsrecord voor land vliegtuigen, door op een afgebakende baan een gemid delde snelheid van 448,5 K.M. per uur te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2