MARBRITECLAS Woningbouw in Den Haag A. VERMEULEN Fa. C. ROT CHV BOUWMATERIALEN FA. VERHULST EN ZOON M. BERG. Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN Wandbekleeding in alle kleuren In onze showroom v. d. Duynstraat 23252729 vindt U het op allerlei wijzen als muur-, vloer- en platond- bekleeding toegepast. BOUWBLAD Xo. 132, Pag. 2 MAANDAG 7 DECEMBER 1931 ■iidiiiiiiaiiB Firma GEBRS. VAN GOOL ELECTRISCHE TIMMER- EN TRAPPENFARIEK Vinkenstraat 5b Rotterdam, Tel. 41847 BETIMMERINGEN VERBOUWINGEN REPARATIEN TRAPPEN KOZIJNEN VRAAGT PRIJSOPAVEN ZONDER VERPLICHTING 1 ien jaar stedebouw na den oorlog Wat op dit terrein door de verschillende landen is gedaan. Een der meest ingrijpende gevolgen van den oorlog was de belangrijke en blijkbaar nog steeds voortdurende afvloeiing van de landelijike bevolking naar de groote steden. Een bijzonder sterk sprekend voorbeeld is Duitschland. Van de inwoners van dit land woonden in 1870 twee millioen, d.i. ongeveer 5 in steden met meer dan 100-000 in woners; in 1930 woonden er 16.6 milüioen, d.i. 27 van de geheele bevolking in die steden. Door dit verschijnsel, dat ook in andere landen kan worden geconstateerd, is de taak van den stedebouwer geheel anders dan zestig jaar geleden. Het gebrek aan woon huizen heeft op andere wijze dan overige factoren, die zich in de na-oorlogsche jaren deden gelden en in zeer bij zonderen zin op het onenschdom ingewerkt. De oplossing van het probleem bestond niet eenvoudig daarin, den millioenen men- schen die de stadsbevolking vermeerderden, het vereischte aantal woningen te verschaf fen, maar men stond tevens voor de taak, scholen, ziekenhuizen en andere groote gebouwen te doen verrijzen, voor water-, gas- en electriciteitsvoorziening te zorgen, wegen aan te leggen en te voorzien in boven- en ondergrondsche vervoermiddelen. Gebouwen, die in verband met het toegeno men aantal inwoners onvoldoende werden, moesten door nieuwe worden vervangen- In de jaren 1870—1914 heeft men het verband tusschen den groei der industrie en de ont wikkeling van den stedebouw min of m^er over het hoofd gezien. Bovendien was men niet voorbereid op het bovenmatig toenemen van het aantal stadsbewoners, zooals dit na den oorlog het geval was. Alle fouten in de laatste 5Q jaar op het gebied van den stedebouw gemaakt kunnen niet meer wor den hersteld. Des te meer dringt de eisch, dat bij het verrijzen van de moderne stad niet de nadruk wordt gelegd op prachtige groote woonhuizen en indrukwekkende ge bouwen, (maar er in de eerste plaats op wordt gerekend, dat er ook gelegenheid moet zijn OM TE WERKEN en dat men er ook ontspanning moet kun nen vinden. I-Iet bouwen van nieuwe buitenwijken en tuinsteden met de vele problemen die daar aan zijn verbonden, heeft invloed op het geheele economische leven gehad. De jaren 1920—1030 kenmerkten zich dan ook door toenemende industrieele productie. Er werd ontzaglijk veel gebouwd. Helaas hielden in verschillende landen modern comfort en hygliène niet altijd gelijken tred met den woningbouw- De hoofdzaak is en dat zal zij nog lang blijven dat geschikte woningen moeten worden gebouwd voor den werkenden stand. In vele groote steden heerschen op dit ge bied nog schromelijke toestanden. De particuliere woningbouw voorzag de hooge huren en het onvoldoende kapitaal in aanmerking genomen in vele gevallen niet in de behoefte. Zoodoende zagen de regee ringen van vele landen zich genoodzaakt, in te grijpen en financieelen en moreelen steun te bieden. In sommige landen, b.v. Frankrijk, (de wet Loucheur) en Italië, kon men leeningen sluiten die ten doel hadden, den woningbouw te bevorderen. In andere landen werden particuliere onder nemingen gesubsidieerd en vrijgesteld van belasting of ook wel werd ondersteuning verleend in natura (vooral door het be schikbaar stelden van hout)- In de Vereen. Staten heeft men het gedurende de jaren 1920—1930 aan woning- en stedebouw uit gegeven bedrag geschat op 36 milliard dollar. In verband met de uiteenloopende omstan digheden, waaronder de woningbouw plaats heeft, werd in de onderscheiden landen op verschillende wijze een oplossing voor de problemen gezocht. In het eene land moe ten de door den oorlog verwoeste gebieden weer worden gereconstrueerd, in het andere de overbevolkte stadswijken worden ontlast of zelfs gesloopt. Minder bezwaar biedt het bouwen van geheel nieuwe woonwijken buiten de oude stad, daar men hier dadelijk de moderne vindingen in toepassing kan brengen. Het moderniseeren van reeds be staande woonwijken is een veel moeilijker taak. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de regeeringsbemoeiingen op het gebied van woningbouw in Groot-Brittannië, Duitschland, Frankrijk, Middel-Epropa en in sommige Balkanlanden het meest van be lang waren. We willen nu aan de hand van een artikel in het Centraal Blad der Bouwbedrijven in 't kort hetgeen in verschillende landen van Europa, met uitzondering van ons land, op het gebied van den woningbouw voorvalt, de revue laten passeeren: OOSTENRIJK De regeering steunt den woningbouw, en de huurprijzen staan, afgezien van de Sow- jet-republ'iek, onder veel scherpere controle dan in de meeste) andere landen- Het rijk verleent rentelooze voorschotten aan en sluit rentelooze leeningen ten behoeve van ge meentelijke en particuliere bouwondernemin gen. Overal vindt men modern comfort, dat de volksgezondheid ten goede komt. Vol gens de wet van 1926 werd 60 van de huur voorgeschoten, waarvan slechts 1 rente behoefde te worden betaald. De re geering behoudt zich het recht voor, den rentevoet vast te stellen. Alleen kleine wo ningen kunnen op deze wijze worden ge bouwd. De bouwwijze is zeer modern: veel gelegenheid tot toetreding van lucht en licht, voorts tuinen, sportterreinen enz. Er wordt in Oostenrijk veel gebouwd, hoewel de bevolking eerder af- dan toeneemt. De aan bouwdoeleinden bestede gelden bedragen 8750 millioen gulden. BELGIE- Na den oorïog werd een omvangrijk pro gramma op het gebied van den woningbouw if (gewerkt, vooral te Antwerpen en Brussel. De regeering heeft een leening van 300 mil lioen francs gesloten ten bate van den arbeiders-woningbouw. De bevolking in de steden neemt hier slechts langzaam toe. TSJECHO-SLOWAKlJE (Praag, Pilsen) ongeveer 20 Van 1921- 1929 werden 26477 huizen gebouwd voor 56818 gezinnen. In Praag werd alleen reeds voor 110 millioen gulden gebouwd, waarvan 60 door de regeering werd verstrekt. In de eerstvolgende tien jaren zal nog voor 150 millioen worden gebouwd. Zeer veel oude huizen worden verbouwd of krijgen er ver diepingen op. FINLAND nom in het laatste tiental jaren de woning bouw sterk toe- Het hoogtepunt werd bereikt in 1928, terwijl tusschen 1920 en 1930 onge veer 162 millioen gulden werd besteed. Na Engeland heeft. FRANKRIJK meer voor woningbouw uitgegeven dan eenig ander land, wat voor het grootste deël' is te verklaren uit het wederopbouwen van de huizen in het door den oorlog verwoeste gebied. In 1928 trad de z.g.n. wet Lou cheur in werking, op grond waarvan in vijf jaren tijds 260000 woningen moesten wor den gebouwd. De woningnood was groot, vooral in de industrie-centra, met name te Parijs, waar ook het sloopen van oude, bouwvallige huizen noodig is- Er is ongeveer 18% milliard gulden voor woningbouw uit gegeven. DUITSCHLAND. lil Duitschland stond 'men ook voor moei lijk» vraagstukken, wat den woningbouw betreft. Krachtig heeft men evenwel de zaak ter hand genomen. Sedert 1924 heeft de re- geering 1.751,685 woningen voor den midden stand en voor onvermogenden doen 'bouwen. De kosten beliepen de laatste tien jaren on geveer 2 milliard gulden. De bevolking is gedurende dien tijd 8 pet. toegenomen; in de groote steden (Berlijn, Hamburg, Keulen, Minnchen, Leipzig) gemiddeld 19 pet. In Duitschland streeft men krachtig naar tuin steden en woningbouw te midden van de natuur. Men gaat er van het beginsel uit, dat alleen dan zonder nadeelige gevolgen een goede ontwikkeling der industrie en een daarmee samenhangende sterke con centratie van de bevolking kan plaats heb ben, wanneer de verbroken gemeenschap tusschen mensch en natuur weer wordt her steld. In HONGARIJE wordt zeer veel gebouwd, zoowel door het Rijk als op particulier initiatief. Het rijk heeft tot nu toe 100 millioen gulden ten koste gelegd aan woningbouw (meest voor kleine woningen), particuliere onder nemingen ongeveer 125 millioen gulden. In Boedapest zijn alle nieuw gebouwde wonin gen gedurende 30 jaar vrij van belasting. Van 1920 tot 1930 nam de bevolking in ITALIË met 7 procent toe, in de tien steden (Rme, Milaan, Napels, Genua, Turij: Palermo, Florence, Triest, Catania, en Bolog na) met 28 pot De regeering heeft den wo ningibouw geanimeerd, door den bouwonder nemers 20 pet van de bouwsom voor te schieten en op nieuwe huizen gedurende 25 jaar vrijdom van belasting toe te staan. Hei rijk heeft tot nu toe 15 millioen gulden aan voorschotten verstrekt. Volgens het laatste bouwplan werden ongeveer 500.000 nieuwe woningen gebouwd. Het rijk heeft gezorgd, voor het bouwen van huizen voor spoorweg- employé's en andere beambten en iheeft in totaal 125 millioen gulden uitgegeven. Gedu rende de laatste tien jaren is door rijk en part. ondernemingen ongeveer 750.000.00b gulden voor bouwdoeleinden uitgegeven. Sedert 1920 zijn in NOORWEGEN ongeveer 23000 nieuwe woningen gebouwd. De steun van de regeering bestaat uit bet vrij dom van belasting, leeningen, subsidiën en bouwen van rijkswege. Het meest werd ge bouwd in Oslo, waar er 75 millioen gulden aan besteed werdu In totaal werd de laatste tien jaar voor 150 millioen gulden gebouwd. Gedurende den oorlog was de woningnood in Zweden zeer ernstig. Om hierin te voor zien zijn te Stockholm sedert 1921 ongeveer 52.000 nieuwe woningen gebouwd, terwijl ook in andere steden werd bijgebouwd. In totaal werd 150 millioen gulden uitgegeven. De regeering steunt dien woningbouw door tot 80 pet toe voorschotten te geven. geering heeft in de jaren, onmiddellijk vol gend op den oorlog, 21.875.000 gulden aan subsidiën betaald. Van 1920 tot 1930 is voor een som van 250 mnllioen gulden aan bouw doeleinden besteed. De Britsohe bevolking is tusschen 1920 en 1930 met 4 pet toegenomen; in de zeven grootste steden (Londen, Glasgow, Birming ham, Liverpool, Manchestier, Sheffield, Leeds) 12 pet In Londen zelf bedraagt <te aanwas slechts 5 pet. Gebrek aan goedkoop geld heeft uitgebreide regeeringszorgen nood zakelijk gemaakt. Vóór den oorlog was slechts 40 pet. van de onderhanden zijinde bouwwerken woningbouw; na den oorlog 60 pet. Gedurende de laatste tien jaren wer den 1.430.000 gezinswoningen gebouwd, waarvan 60 peti. door de regeering. In to taal bedroegen de bouwkosten 9.375.000.000 gulden. Canada is een van de landen, wtaar het meest wordt gebouwd. Van 1920 tot 1930 werd er 1 milliard dollar aan besteed, wat te beschouwen is als een gevolg van de toe nemende koopkracht en verbetering der le vensvoorwaarden. Bouwen in Sovjet-Rusland Activiteit, die wankelt op haar grondvesten William Ellis Clough schreef in de „Manchester Guardian": Hoe sympathiek ik ook sta tegenover de Russen, ik moet toegeven, dat, wat de bouw kunst betreft, ik bij hen vele dingen heb geconstateerd, die ik alleen betreuren kan. In de nieuwe steden, als Stalingrad en Traktorstoy, triomfeert een mechanistische Complexen fa. Gebrs. van Harmeien. Door de financieele omstandigheden, die zich vooral doen gelden vanaf de laatste helft van October, zal binnenkort wel een belangrijke vermindering in de aanwas van de woningvoorraad geconstateerd kunnen worden. Volgens opgave waren op 1 Septembe# 5454 woningen in aanbouw (nieuwbouw). In September kwamen 251 woningen gereed terwijl door onbewoonbaarverklaring, ver bouwing enz. 55 woningen van de bestaande opgave werden afgetrokken, zoodat een netto vermeerdering van 196 woningen werd verkregen. Op het moment liggen er een ruim vijftig werken stil .terwijl voor de meeste daarvan niet op spoedige hervatting van het werk te rekenen valt. Verder zijn een aantal voor genomen werken afgelascht, of tenminste voor onbepaalde tijd uitgesteld. Al moge dit voor de betrokken bouwers zeer onaangenaam zijn, toch heeft dit ook een goede zijde voor de bouwerij in het algemeen. Men mag toch niet de gevolgen wegcijferen, welke de overproductie, die dreigde te ontstaan, indien deze stagnatie niet had plaats gevonden, met zich mede zou brengen. Op deze wijze toch is 't moge lijk te bouwen in overleg met de uitbreiding van het aantal inwoners zoodat een vlug gere verhuur en verkoop voor de nieuwbouw verkregen kan worden. Iets wat nu nog niet direct het geval is. Ondanks deze tegenslag zijn er toch nog een aantal bouwers, die geen directe moei lijkheden door de bestaande financieele toestand ondervinden en regelmatig voort gaan met het bouwen van üieuwe com1 plexen. Tot een van deze firma's behooren de Gebr. van Harmeien, die na de portiekbouw aan de Soestdijkschekade, twee complexes bouwde aan de Apeldoornschelaan en Hoen- derloostraat. Op dit oogenblik hebben zij nog in aanbouw een twintigtal portiek huizen aan de Vlierboomstraat, terwijl nog een groot aantal plannen op verdere uit werking wachten. In ieder geval het bewijs dat ook in de naaste toekomst nog door een aantal firma's zal worden Terder ge bouwd, zij het dan in meer beperkte zin. Hoewel over het algemeen de bouw in t plan-Rustenburg op een hoog peil staat, is het werk van de fa. v. Harmeien toch wel een der best geslaagde dat daar verrezen is. Met de winkelgalerij aan de overzijde van de Apeldoornschelaan, geeft het een rustig en welverzorgd cachet aan de ge heele omgeving. Al mag in het Zuiderpark zeer solide ge bouwd zijn, toch is alles daar nogal mono toon en sober. Dat het plan-Rustenburg zich hiervan onderscheidt, zal grootendeels ook al weer liggen aan de hoogere eischen, die de tegenwoordige huurder stelt en waar door de bouwer gedwongen wordt tot nog hoogere kosten. Zeer terecht heeft de fa. v. Harmeien zich niet uitsluitend aan vier kamers gehouden maar een aantal woningen geleverd met vijf kamers. Hier toch is het voor ietwat grootere gezinnen mogelijk, iets ruimer te wonen, zoodat zij zich niet al te veel be helpen moeten. Het eerste blok aan de Apeldoornschelaan doiheid, die den Russen zelf op dit oogen blik wèl dierbaar is, maar die iri de toe komst vreeselijk vervelend zal blijken te zijn. De formule van het functionalisme komt in Rusland hierop neer, dat men voor eiken stijl en elke techniek de goedkoopste methode voligt, wat betreft materiaal, tijd en handenarbeid, een methode, die even arm kan zijn aan emotioneelen inhoud, als moeilijk te rekenen tot de kunst van het Dit functionalisme is onderhevig aan de schommelingen der mode: om harentwille men niet zelden de architecten, die be weren alléén d'e nuttigheid op het oog to hebben, hun gebouw overladen en verprut sen. Zoo ontstaat daar (vol reminiscenties, zou men zeggen, aan de superstructuur der allernieuwste Duitsche schepen) een grove, theatrale architectuur, die, gezien van verre en onder een verblindend licht, wel eenigen indruk maakt, en zeer zeker in staat is om, bij de Russen zelf, verbazing te wekken enenthousiasme. Ziet men de construc ties van het nieuwe Rusland op het witte scherm, of wel op de foto-pagina van de ,Pravda" tïan doen zij ongetwijfeld denken aan een goed-geordende activiteit, die echter in werkelijkheid wankelt op haar grond vesten. Beschouw die constructies van dichtbij en met een koel hoofd, en gij zult u grondig ontgoocheld voelen. Zijt gi] daar enboven architect, dan zal dit onderzoek u tot bittere ergernis zijn. Treedt rnen inder daad nader, dan ziet men duidelijk dat het gebouw in 't geheel niet beantwoordt aan wat de algemeeoie indruk wil doen gelooven: dat wij nl. met een werk van zuiver Vitihtair karakter hebben te doen. Men ontdekt, dat hier de teekening niet is ontgroeid aan het stadium van de schets; met stoot op détails, die vloeken met den geest van het geheel; men wordt getroffen door het armoedig ma teriaal, door de slordige uitvoering. William Ellis Clough was i<n de gelegenheid een bezoek te brengen aan een „blok" moderne arbeiderswoningen. Deze huizen waren nog geen zes maanden be woond en verkeerden reeds in een toestand van volkomen verval. Schoorsteenen brok kelden af, ramen zaten los stukken cement vielen neer van de balcons. Overal zag hij gebroken ruiten, uiteengezakte of scheefge trokken deuren, waggelende balustrades, en betonnen trappen, die zioh van de muren had den verwijderd. Men bouwt in een koortsige drift om te produceeren; jonge vrouwen en knapen, die niets kennen van het vak, han- teeren hamer en truweel, alsof bouwen een &pel was; de arbeid geschiedt zonder con trole; er is geen toezicht, met het onvermijde lijk gevolg, dat er haast niets anders dan ruw en lomp werk wordt geleverd. Uitbreiding Giessendam Een combinatie van eenige aannemers heeft te Giessendam een stuk grond aange kocht om een uitbreidingsplan tot stand' te brengen. Er kunnen 70 woningen op ge bouwd worden. werd direct verkocht, terwijl het tweede complex in eigen beheer blijft In deze moeilijke tijd om hypotheek te krijgen, is het den heer Zeldenrijk toch gelukt voor deze groote bouwerij een behoorlijke hypo theek af te sluiten. Meestal werken de Gebr. v. Harmeien met dezelfde onderaannemers en leveranciers. Hierdoor is het dan ook mogelijk geweest gemiddeld één woning in twee dagen ge reed te krijgen. Een dergelijk resultaat is dnn onk uitsluitend mogelijk bij langere i orking, iets wat de fa. v. Harmelcn zeer juist heeft ingezien en waar zij profijt van weet te trekken. Door deze vlugge bouw zijn echter de details in geenen deele ver waarloosd en is, het resultaat van goede controle, bijna géén aanmerking op de af werking te maken. De tegels voor de ondergevel werden ge leverd door A. N. de Lint's Handel en In dustrie Mij. De toepassing van deze gevels heeft het aanzicht van de gevel aanmerke lijk verhoogd. Het door de fa. J. N. Hagg geleverde glas in lood is uitstekend verzorgd. Ook de loodgieterswerkzaamheden zijn door bekwame handen uitgevoerd. De fa. C. Rot verzorgde dit gedeelte van het werk. Het sanitair werd geleverd door de Centrale Handels Vereeniging voor het loodgieters- en fittersbedrijf. In het, door de fa. v. Har- melen gebouwde complex, aan de Soestdijk schekade werden door de CHV de badin stallaties geleverd, waarvan de prijzen en dat is toch vooral in den tegenwoordigen tijd een der belangrijkste factoren, zeer billijk gesteld waren. De electriciteitswerken voerde de firma Vermeulen uit, terwijl het metselwerk ver zorgd werd door M. Berg. In een zeer kort tijdperk verrichtte de firma Beeuwkes haar werkzaamheden. Deze firma voerde de grondwerken uit. Het smeed- en constructiewerk werd, als gewoonlijk, uitgevoerd door de firma W. J. Hilders en Zoon. De bouwmaterialen wérden voornamelijk geleverd door de firma Verhulst en Zonen, terwijl aan de firma v. Hoeken te Leiden, de houtleverantie was opgedragen. Tot slot vermelden wij nog een belang rijke leverancier van dit werk, n.l. Tegel- huia terwijl de firma Benninck en Berg eveneens werkzaamheden aan dit werk ver richt heeft. Schilder- en stucadoorwerken worden al tijd in eigen beheer uitgevoerd. De meeste woningen en winkelhuizen van beide complexen zijn reeds verhuurd, iets waar de huurprijs wel eep voorname rol in speelt. De woningen worden n.l. al van af f33 verhuurd De koopers en huurders van de diverse panden zijn, naar wij weten uitermate over de bouw tevreden. Wij hopen, dat vele bouwers, evenais de firma v. Harmeien nog regelmatig met de nieuwbouw kunnen doorgaan. Het ligt in onze bedoeling om van eenige goed ge slaagde complexen woningbouw, regelmatig een beschrijving in ons blad op te nemen, om op deze wijze een meer algemeene be kendheid te geven aan hetgeen door de bouwers wordt ondernomen. Nieuw model waschtafel N.V. Centr. Handels-Vennootschap v/h. Loodgieters- en Fittersbedrijf in Nederland. Door de concurrentie werd in de laatste tijd de vaste waschtafel buitengewoon goed koop, iets wat over 't algemeen verhaald moet wordten op het te leveren voorwerp. Het marmeren blad van die meest gangbare waschtafels, werd al spoedig een 5 cM. kor ter terwijil ook de spiegel een belangrijk stuk van haar hoogte moest opofferen. Hierdoor kan in 't algemeen nog maar alleen dén van de spiegel gebruik gemaakt worden, wan neer men er in gebulkte houding voor staat. Nog verscheidene van deze WONINGEN TE HUUR aan de Apeldoornschelaan en Hoenderloostraat vanaf f33.- per maand Fa. GEBRs. C. J. H. VAN HARMELEN, LARIXLAAN 88 'S-GRAVENHAGE Te bevragen: WONING-BUREAU, Apeldoonrschelaan 199, DEN HAAG DE ELECTRICITEITSWERKEN ERKEND INSTALLATEUR G.E.B. WEIMARSTRAAT 334 - DEN HAAG - TEL. 333790 P. TH. ZELDENRIJK MAKELAAR in ONROERENDE GOEDEREN Hypotheken Bouwcredieten Assurantiën Kantoor: LARIXLAAN 88, Telefoon 391544, DEN HAAG Woonhuis: Van Galenstraat 7, Telefoon 390093, DEN HAAG DE LOODGIETERS- EN SANITAIRE WERKZAAMHEDEN ZIJN UITGEVOERD DOOR DE BEIJERSSTRAAT 8—10, 'S GRAVENHAGE TELEFOON 332827 WASOHTAFELS BADINSTALLATIES N.V. Centrale Handels* Vennootschap voor het Loodgieters- en Fittersbedrijf in Nederland BOTTERDAM TELEFOON 5787057871 ALLE ARTIKELEN VOOR GAS WATER SANITAIR HANDEL IN CALANDKADE 152 - 's-GRAVENHAGE LEVERANCIER VAN DIT WERK DE METSELWERKEN voor deze complexen zijn uitgevoerd door Koningstraat 1h TELEFOON 111358, DEN HAAG Om dit euvel te voorkomen beeft men een ieuw model in de handel gebracht, waarbij teve.ns op de meest practische manier eenige verbeteringen zijn aangebracht. Ten eerste is gezorgdi dat men rechtop staande, een goed gebruik van de spiegel kan maken. De étagère uitgevoerd in glas, met een nik kelen galerijtje, is zoo goed als demontabel, terwijl op zeer vernuftige wijze de glashou ders aan de consoles verbonden zijn. Om 'n moderne tint aan deze uitvoering te geven, is de facetrand weggelaten. Deze waschtafel wordt geleverd), inclusief geëmailleerd ijzeren consoles, toiletkraan, genbakje, ketting, kettinghouder en stop, marmeren rugwand met étagère twee glas houders met glazen, en spiegel. De waschtafel is te bezichtigen in de mon sterkamer der Vennootschap aan de St. Lau- rensstraat 15 te Rotterdam. Daar kunt u zich overtuigen, dat ondanks 3 zeer goed geslaagde uitvoering, de prijs zeer billijk is gesteld. J.N.HAGG eschdoornstr. 74-80 GLAS IN LOOD GEBRAND GLAS REPARATIËN DEN HAAG telefoon 337050 DE GRONDWERKEN voor dezen bouw zijn uitgevoerd door T. J. BEEUWKES OBRECHTSTRAAT 102 TELEF. 332722 - DEN HAAG Fa, W. J. HILDERS Zn. v. OSTADESTRAAT 135 's-GRAVENHAGE Telefoon 336217 voerde voor beide complexen de j CONSTRUCTIEWERKEN uit N.V. HOUTHANDEL v/h Firma J. G. ALBLAS WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan den ZWAANSHALS Ho. 203-205 - Telef. Ho. 40891

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10