N,V, HOUTHANDEL V.H. J. VAN SCHIJNDEUR ABONNEMENT: Per kwartaal 1 3.25 Per week 0.25 (Beschlkklngskosten ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsf lAtVt van 1—5 regels 2.31 Elke regel meer0.41 Bij contract belangrijke korting. »or het bevragen aan 't bureau met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bij dagelijksche. zending 7.— Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Alles bij vooruitbetaling Loss. nummers 5 cent Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 wordl beretend -'M NO. 3526 ZATERDAG 5 DECEMBER 1931 12e Jaargang Hit nummer bestaat ui! VIER bladen EERSTE BLAD. Het conflict gekomen De houding der werkgevers eischt critiek De vlucht der modernen Het oogenblik schijnt gekomen om het conflict in Twente te trekken uit de sfeer der objectieve berichtgeving naar die der beoordeelende beschouwing. Wie geen agitatie najaagt, en de beslissing wil laten aan de verantwoordelijke lei ders, doet beter gedurende de onderhan delingen te zwijgen; doch nu het con flict gekomen is, mag ook de buiten staander zijn meening zeggen, voorzoo- ver er klaarheid over de vraagstukken gevonden wordt. En dit te meer, omdat de strijd in Twente niet los te maken is van heel de economische verwarring van dit oogen- blik, doch evenmin van de gevaarlijke politieke situatie, welke er door gescha- pen kan worden. Dit legt aan de weder zij dsche leiders zeer groote verantwoor delijkheid op en wanneer zij er geen re kening mee houden, zullen zij straks niet onschuldig zijn, als het conflict in Twente onverhoopt mocht uitgroeien tot een nationale ramp. Ernstige critiek moet daarom onmid dellijk geoefend worden op de houding van de socialistische vakorganisatie, die zich weer, gelijk meer gebeurd is„ liet meesleuren door de revolutionaire agi tatie. Aanvankelijk leunde zij tegen" de confessioneele bonden aan en nam men gezamenlijk het besluit om nu er anders geen uitweg scheen te zijn de staking op 14 December a.s. te doen ingaan. De revolutionaire propaganda, welke men aanvankelijk in de roode pers ge kleineerd had, kreeg echter zooveel vat op de socialistisch georganiseerde mas sa, dat de roode leiding het hoofd boog en nu tracht om met den Beëlzebul der directe actie de duivelen van commu nisme en revolutionaire agitatie uit te werpen. Natuurlijk lukt dat niet, omdat de roode beweging feitelijk een huis is ge worden, dat tegen zich zelf verdeeld is; men spreekt revolutionaire taal en hoopt taktische maatregelen te nemen; doch 1903 en 1918 staan daar als waarschu wende bakens in de groote zee der ar beidersbeweging en de landarbeiders- staking in Groningen heeft aan deze ge schiedenis een nieuw hoofdstuk toege voegd. De moderne vakbeweging heeft, door het hoofd te buigen voor de revolutio naire agitators buiten en in eigen ge lederen ivoo'rdbreuk gepleegd tegenover de R.K. en Christelijke organisaties, met wie ze eensgezind beloofde op te trekken. (Al schijnt thans opnieuw overeenstemming te zijn verkregen; wat op onze zienswijze van invloed had kunnen zijn, als we het eerder en nauw keuriger hadden geweten). De leiders lieten zich weer lei den. En men mag slechts hopen en bid den, dat de gevolgen niet tot een cata strofe mogen voerenal beseft iedereen hoe moeilijk de positie thans voor de zwakkere confessioneele organisaties geworden is, die nu tusschen twee knij pers geraakt zijn, welke diep in het vleesch indringen: de revolutionaire macht aan de eene zijde en de niets ont ziende werkgeversorganisatie aan den anderen kant. Want hoezeer wij alle factoren in re kening brengen, welke het optreden der fabrikanten kunnen verklaren of ver ontschuldigen; hun houding kan de sympathie der publieke opinie niet ver werven. Bh' de overwegingen, welke ons tot deze conclusie leidden, oefende het loonconflict geen invloed. Een loon geschil is voor een buiten staander altijd een zeer moeilijk pro bleem. In dit geval stond eenerzijds vast, dat de textielindustrie zeer moei lijke tijden doormaakt en leek het te prijzen in de arbeiders, dat zij met een loonsverlaging van 5 accoord gingen. Voorts schijnt het ook niet voor be twisting vatbaar te zijn, dat de fabriek der firma Jannink meer de druk der tijden ondervond dan de andere En- schedésche industrie, welke over 't ge heel in beter conditie is gebleven dan b.v. de Oldenzaalsche fabrieken der hee- ren Gelderman, die bijna uitsluitend voor Japan en China werken en dus zeer zwan" getroffen worden. Maar hiertegenover staat dan, dat juist Oldenzaal buiten den strijd bleef, omdat deze firma niet bij de fabrikan- tenvereeniging is aangesloten. En ook, dat een minutieus accountantsonderzoek tot conclusie had, dat de loonen der we vers van Jannink na, de rationalisatie niet lager waren.dan voor die tijd; mis schien 5 a 10 ets. per week hooger. Nu moet men zich goed indenken, wat rationalisatie in zoo'n fabriek betee- kent. An..ere arbeiders, zoo op kantoren als in vele vrije bedrijver., kunnen zich daar eenvoudig geen voorstelling van maken. Fabrieksarbeid in weverijen is op zich zelf reeds meer zenuwsloopend dan krachtverterend, maar in 't gera tionaliseerde bedrijf komt er nog een sterke exponent bovenop. Haast zou men geneigd zijn te zeggen: voor de rationalisatie heerscht de werkman nog over het weefgetouw; na de invoering is hij slaaf geworden van de spoelen, welke als duiveltjes heen eri weer vlie gen en zijn zenuwen van seconde tot seconde gespannen houden. Echter, de vraag of een betere beloo ning van den gerationaliseerden arbeid bij de wevers van Jannink rechtvaardig en mogelijk, dan wel overbodig en voor het bedrijf ondraaglijk zou zijn, kan en moet geheel uitgeschakeld worden.. Ze is ook naar den achtergrond ge drongen. De werkgevers hebben een ander schibboleth gesteld. Hun redenee ring was als volgt: Indien gij, vakver- eenigingen niet zorgt, dat de wilde sta king in Almelo en de partieele staking bij Jannink opgeheven wordt, dan eischen wij geen 5 loonsverlaging, waarin gij hebt bewilligd, doch dan moet er 10 af. Dan nemen wij wraak! En daarmee hebben de wérkgevers zich gesteld op het standpunt van den klassenstrijd; daarmee hebben zij voor de revolutionaire leiders brandstof aan gedragen. Daarmee staan zij mee schul dig, indien onverhoopt, in Twente een revolutionaire situatie mocht ontstaan, welke over heel de bevolking nameloos leed zou brengen. Het schijnt in Twente niet anders te kunnen en met name de Enschedesche fabrikanten kiezen in den loonstrijd meestal piiddelen, welks, dopr de publie ke opinie veroordeeld worden; zoodat ook zjj, die de rechtvaardigheid van loondaling toegeven, zich nochtans naast de strijdende arbeiders stellen, omdat zij de machtsmiddelen der patroons af keuren. Daar komt nog iets bij. Het verband tusschen het lage loonpeil van voor den oorlog en de fantastische kapialen, wei- ke in Enschede opgestapeld zijn, is voor iedereen aanwijsbaar en in elke loon- vermindering wordt daarom door de groote massa' zoo licht een persoonlijke daad van den werkgever gezien.. Van een openleggen der boeken wij spreken ons niet uit over de kwestie of dit wettelijk geëischt mag worden is bij een familie-regeering als hier ge vonden wordt, ook door verbindende huwelijken, natuurlijk geen sprake; de arbeiders moeten, maar gelooven, dat verlaagd rendement tot verminderd loon dient te leiden; en dat is vaak moeilijk. We zeggen hiermee natuurlijk niets ten nadeele van het familie-kapitaal of van de ondernemers kwaliteiten en capaciteiten; we wijzen er slechts op, dat de arbeidersbevolking alleen de rijke landgoederen en riddersloten der fabrikanten ziet en van de bedrijfs- mogelijkheden of moeilijkheden, welke laatste ongetwijfeld vaak zeer groot zijn, niets weet. Wij voegen er zelfs gaarne aan toe, dat naar onze meening de welvaart van Twente voor een groot deel mede te danken is aan de goede financieele politiek der werkgevers. Echter, dit alles geeft aan een strijd in de Textiel-industrie vaak zooveel bit terheid men denke slechts aan de hope- looze worsteling in 1923/'24 en het is zoo vreeselijk jammer, dat de wijze, waarop de Twentsche patroons hun maatregelen nemen, vaak de verbitte ring voedsel geeft. Gelijk ook thans het geval weer is. De groote massa zal nu gekastijd worden, omdat een kleine, revolutionai re groep naar aller oordeel ten onrechte weigert te werken en omdat een paar honderd wevers van meening zijn, dat de rationalisatie hen al te zwaar treft. Het middel der uitsluiting, vroeger wel gebezigd en o.i. even onredelijk als de sympahie-staking, omdat in beide gevallen de goeden gestraft worden voor het kwaad van anderen, wordl thans niet aangegrepen. Doch de fabri kanten lieten zich daarbij niet leiden door moreele motieven: ze overwogen slechts, dat uitgeslotenen door de ge meente gesteund zouden worden en da„ zjj zelf dus daaraan zouden moeten bij dragen. Daarom kozen zij thans dat andere, harde middel: als de wilde staking in Almelo en de partieele bij Jannink niet opgeheven wordt, dan eischen wij geen 5, maar 10 loonsverlaging. Hieruit mag de conclusie niet ge trokken worden, dat 5 ruim voldoen de of zelfs overbodig ismaar wel, dat de fabrikanten, die hun boeken wèl ken nen, voorshands een korting van 10% niet noodzakelijk achten voor de be- drijfsmogelijkheid. Doch daarmee heb ben zij dan ook zichzelf geoordeeld. En dragen zij koren aan voor de revolutio naire molen. Het wraakelement, dat de patroons in de loonstrijd gemengd heb ben, kan tot catastrofale gevolgen lei den, welke zij later diep zouden betreu ren; het zal er echter ook toe meewer ken, dat de goedgezinde arbeiders meer sympathie van de publieke opinie on dervinden, dan anders, vooral in deze tijd, het geval zou zijn. Dit is de indruk, welke wij thans hebben gekregen door de verstrekte ge gevens over en weer en die wij naar buiten uitdragen met de uitsluiten de bedoeling om ons aan te sluiten bij hen, die alsnog op pogingen hopen, wel ke kunnen leiden tot een vreedzame be slechting van het conflict, dat helaas thans gekomen is en dat een extra zwarte rand trekt om der tijden nood. DE OPZEGGINGSTERMIJN Voor de houding van de Christelijke tex- tielarbeidersorganisatie Unitas moet men inzake de naleving van den opzeggingster mijn, alle respect hebben. Over het geding zelf in Twente han delt het hoofdartikel van dit nummer. Voor buitenstaanders blijft er altijd een en ander te vragen over, maar met den opzeggings termijn was het bij U n i t a s in den goeden zin van het woord af, dat wil zeggeh: compleet in orde. Het is nu nog maar juist een jaar gele den, dat de kwestie van den opzeggings- teimijn ook een onderwerp van gedachten- wisseling uitmaakte in onzen kring. De economische hemel begon toen al da nig te betrekken en ondanks dat meenden de typografen zware eischen te mogen stel len. Wij redeneeren daar niet verder over, helaas heeft de tijd ons snel in het gelijk gesteld. Maar iets anders is thans wèl van be lang. Wij spraken er onze afkeuring over uit, dat de werknemers toen, in strijd met gewoonte en wet, afzagen van den gebrui- kelijken opzeggingstermijn en een staking afkondigden met ingang van acht dagen. De heer Amelink heeft dit toen beproefd te verdedigen, maar dat moest weJ f»f»n zwakke verdediging zijn. Unitas, in welke moeilijke positie ook geplaatst door de woordbreuk der socialis tische bonden, denkt er niet aan het met den opzeggingstermijn op een accoordje to gooien. Dit verbaast ons niets. Unitas weet, dat haar sterke positie in ons Christelijk volksleven een gevolg is van haar ernstige wil altijd naar het beginsel te vragen. Natuurlijk praten we niet verder door over de geschiedenis van vóór een jaar, Doch, waar wij, en velen met ons, ons toen verbaasden over het afglijden van den weg. verheugen wij ons thans te meer over dit standhouden op den juisten weg. Hier vall niets goed te praten; hier is, wat dit be treft, alles in orde. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen ons hedenmorgen het bericht bereikte, dat de werknemers volledige overeenstem ming hadden gevonden omtrent de stakings maatregelen voor 14 December. In een groot conflict verandert de situatie soms dagelijks. Wij hopen, dat wat wij in deze driestar schreven, desondanks volkomen kan worden gehandhaafd. BINNENLAND. OFF1CIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Bakel en Milheeze W. C. F. Wijtvliet; is aan P. J. van Rooij, op z\jn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Stand- daardbuiten. REGELING VAN DEN UITVOER. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben de heeren Eerdmans, Engels, Guit, Korten- horst en Heemskerk benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maat regelen ter regeling van den uitvoer van be paalde goederen. PROV. STATEN VAN OVERIJSSEL. Door den voorzitter van het Centraal Stem bureau zijn benoemd verklaard tot leden der Staten van Overijssel de heeren P. v. d. Heu len en H. H. Kortebos. OPCENTEN TE HILVERSUM. In den gemeenteraad van Hilversum is voor gesteld het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting van 30 te brengen op 40, teneinde te komen tot een sluitende be grooting. De meerdere ontvangsten zouden naar raming hierdoor f 545.000 bedragen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS UITBETALING INDISCHE PENSIOENEN. Op de vragen van den heer Ketelaar be treffende den stand van het overleg met de Algemeene Rekenkamer ter zake van de ver andering der uitbetaling van de Indische pensioenen van driemaandelijksche in maan delijksche termijnen heeft de heer de Graaft, Minister van Koloniën geantwoord dat met ingang van 1 Januari a.s. zal worden over gegaan tot maandelijksche uitbetaling van de pensioenen der gewezen Nederl'andsch Indische. Surinaamsche en Curagaoschp "landsdienaren en van de pensioenen en on- uerstanden van hun weduwen en weezen. Van deze maatregelen zullen in het belang der betrokkenen uitgezonderd blijven de pensioenen en gagementen an de gewezen mindere militairen, die tot dusver kwar- taalsgewijze, bij vooruitbetaling, worden vol- STRAFBAARSTELLING VAN GODSLASTERING MEMORIE VAN ANTWOORD. In de Memorie van An woord in zake het wetsontwerp tot aanvulling van het wet boek van s.rafrecht met voorzieningen be treffende bepaalde voor godsdienstige ge voelens krenkende ui ingen. zegt de Mini' ter van Justitie de hulde te waardeereh door vele leden hem voor de indiening van het ontwerp gebracht en den steun, dier. deze leden hebben gegeven tegenover -Ie bezwaren, die door vei-scheidene leden te gen he: aanhangig maken van dit ontwerp zijn geopperd Het stemt hem tot voldoe ning dat ook laatstbedoelde leden hun sterke afkeuring hebben ui gesproken over de uitingen, waar'egen het ontwerp zich richt. Een en ander wettigt de hoop da: deze aangelegenheid tot een voor allen te aanvaarden einde kan worden gebracht. Het on werp beoogt allerminst in het al gemeen kwetsing van godsdienstige gevoe lens tu bestrijden. Slechts tegen bepaalde uitingen, die ook als krenking van gevoe lens een specifiek karakter dragen, keer' zich het ontwerp. De minister blijft ook na herhaalde over weging van oordeel, cl'at me' de formule „krenking door smalende Godslastering" het beoogde doel wordt benaderd. Ilier is niet een betrekkehjk begrip ingevoerd, dat tot nadere appreciatie moet leiden, maar een zakelijke omschrijving. Er moet zijn in de uiting een smalen van den Persoon Gods. De minister erkent, dat bij het bezi gen van de uitdrukking Godslas ering zon der meer gevaren dreigen; daaronder zou elke uiting, die objectief aan God de eere onthoudt, die Hem toekomt, kunnen vallen. Maar met het opnemen van bet woord smalen" is vas gelegd, dat slechts die uitingen worden getroffen, die in haar uit drukkingswijze zelf een hoonen van den Perspon Gods bevatten. Uitgeschakeld zijn dus daarmede wetenschapeplijke uitingen, kondgevingen van eerlijke overtuigingen, die immers nooit dien vorm aannemen. LEENING TEN LASTE VAN NED.-INDIE EEN BEDRAG VAN 150 MILUOEN. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een leening ten laste van Ne deriandsch-Indië. Teneinde paraat te zijn, indien de gele genheid z'ch mocht voordoen om een zoo groot mogelijk gedeelte van de Indische vlottende schuld te consdideoren, acht de legcering vwhooging \an het nog uit tf» geven bedrag met f 110.000 000 raadzaam, waardoor van dc voor het loopen le jaar en het volgende jaar te verwachten hegroo- tingstekortcn tezamen ongeveer f "00 mil- lioen een bedrag van ruim f 250 millioen zal kunnen worden gedekt. De voorkeur is gegeven aan de indiening van een afzonderlijke Leeningwet, vermits uit ter zake ingewonnen inlichtingen ge bleken is, dat onder de bestaande omstan digheden de mogelijkheid van plaatsing in het buitenland verruimd word/, indien de garantie van het Rijk in uitzicht kan wor den gesteld. In verband met den bij deze wetsvoor- dracht gevorderden spoed beeft raadple ging van den Vo'ksraad nie' kunnen plaats vinden. ïntusschen is den gouverneur-gene raal telegrafisch verzocht het ontwerp mei bijbehoorende memorie van toelichting ter kennisneming aan den Volksraad te doen toekomen. WAALOVERBRUGGING BIJ NIJMEGEN DE EERSTE ETAPPE. Me' betrekking tot de Waaloverbrugging bij Nijmegen is thans de eerste phase van het voorbereidende werk voor den eigen lijken brughouw afgeslo en door het gereed komen met het dempen van den S M. die pen kplk te Lent. De nieuwe Waaldijk, wel ke dwars door de gedempte kolk word: op geworpen is thans, wat den voet betreft, ook klaar. Thans wordt krachtig gewerkt aan het dijklichaam. Tegen Kers mis wor den de proeffundeeringen voor de brugpij- lers gemaakt. HERZIENING ZIEKTEWET BINNEN VIER MAANDEN. Bij de debatten in de Tweede Kamer over de begrooting van Arheid, Handel en Nijverheid heef. minister Verschuur gister middag de mededeeling gedaan, dat een technische herziening van de Ziektewet binnen vier maanden kan worden tege moet gezien. DE DIENST DER NACHTPOST- TREINEN ERVARING VAN HET EERSTE JAAR In het maandblad der posterijen, tele grafie en telefonie wordt de dienst der nach posttreinen besproken, nu deze een jaar in exploitatie is. De routes van de eigenlijke nachtpost- treinen zijn de volgende: Amsierdam-Hilvir- sum-Utrecht Maliebaan-Eindhoven-Maas tricht; Ro terdam-Utrecht Maliebaain-Amers- foort-Zwolle-Groningen; Zwölle-Leeu warden, Amersfoort-Deventer-Hengelo. Met de nachtposttreinen werd aan de handelscentra van alle provinciën een goede nachtverbinding geschonken, behalve aan de provincie Zeeland. He, invoeren van een nachttrein op de lijn Breda-Vlissingen bleek te kostbaar, waarom naar een ander.» oplossing is gezocht; dit heeft geleid tot het instellen van een nach autodienst, evenals ook in andere provincies is ingesteld in aan «luiling op de trein-nacht-verbindingen. Het postvervoer in de nachtposttreineu is enorm. Met het oog daarop zijn in de nachtposttreinen tusschen Rotterdam en Groningen reeds enkele der nieuwe, 20 meter lange postwagens in gebruik gesteld In het pos rijtuig voor Groningen zijn tus schen Utrecht en Amersfoort zes man werkzaam; over het traject Amersfoort- Zwolle zijn 8 a 10 ambtenaren noodig. Vóór Zwolle moeten ongeveer 70 zakken post worden verwerkt Uiteraard zijn daar onder niet begrepen zakken met correspon dentie van de groote steden, daar deze zal» ken voor een goed deel reeds kant en klaa' door die kantoren aan de grootste andere postkan oren zijn geadresseerd. Deze zak ken. die dus onderweg niet geopend behoe ven te worden, worden in den postbagagc wagen geborgen. Op de drukste nachtpostitreinen women van 200 tot 300 zakken post vervoerd cn in totaal per nacht ongeveer 1000 zakken, welke aldus vroeger dan voorheen ter be stemming worden gebracht. Het heeft 'oorspronkelijk in de bedoeling gelegen, ook de correspondentie van do laatste lichting van de stadsbrievenbussen in de groote s eden met de nachtposttre' nen te verzenden Daartoe t.ad evenwel dp afrit van deze treinen vee! latev moe'ep worden gesteld waardoor in de verst vej- w ij derde plaatsen opneming in de eeralp bes elling niet mogelijk zou zijn gewees»' De vóórlaatste lichting van die hussèn geeft alleen zekerheid, (jat vervoer met de nachï posttreinen zal geschieden. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING Naar wij vernemen, heeft de President van de Finlandsche Republiek aan Jhr. Ernest van Loon, verleend het commandeurs Kruis der le klasse van de Orde van de Witte Roos van Finland. HET WESTLAND EN DE ROTTERDAMSCHE HAVENS DE WEG 20 A. ZAL NIET AAN BEHOEFTEN BEANTWOORDEN. In den gemeénteraad van Wateringen is Yrijdaermiddag een discussie gevoerd over het Rijkswegenplan voor het Westland, spe ciaal wat de verbinding met Rotterdam be treft. Er bestaan plannen om een verbinding te geven vanaf Naaldwijk n&ar den Maasdijk, aansluiteud op den weg Hoek van Holland- Rotterdam. Velen in het Westland kunnen zich met dit plgn voor den weg 20 A. van het Rijks-, wegenplan niet vereenigen. Het raadslid K. de Baan deed het voorstel om over deze aangelegenheid een adx-es aan den Minister te zenden. De Burgemeester, de heer A. J. Verhoeven, wees erop, dat een groot deel van het West land niets aan dezen weg heeft, een weg, die door de Commissie van Westlandschc Belangen was voorgestaan. Het plan dat destijds door het Kamerlid ter Laan was bepleit, n.l. een weg vanai Loosduinen, via Kethel naar Rotterdam, zal een belangrijke verbetering geven voor het verkeer. De heer de Baan berekende, dat per jaar uit het Westland van de veilingen naar de Rotterdamsche havens enz. 180.000 vrachten per auto worden vervoerd. Een besparing dus van enkele kilometers beteekent voor het Westland veel. De raad vereenigde zich ten slotte met een adres, dat aan den Minister van Waterstaat zal worden gezonden. In dit adres wordt gezegd dat de weg 20 A. niet beantwoordt aan de behoeften derstreek waarom dringend wordt verzocht het plan niet uit te voeren. De weg vormt een omweg voor het ver keer naar Rotterdam. De weg vanaf Loosduinen geeft een ge middelde besparing in dezen afstand met 3-6 K.M. Een afschrift van het adres wordt verzon den aan de leden der Tweede- en Eerste Ka mer, Prov. Staten; voorts aan gemeente besturen van Rotterdam, Den Haag, Delft, en de Westlandsche gemèenten, benevens aan Kamer van Koophandel en Scheepvaart- vereenigingen te Rotterdam, en Westland sche veilingen, waaraan om adhaesie-betui- ging zal worden verzocht. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Verschenen is de Memorie van Antwoord over het ontwerp tot strafbaarstelling van godslastering. Ingediend is een wetsontwerp tot het aan gaan van een geldleening ten laste van Ned.- (b.'z. 21 Pessimisme in den Volkenbondsraad in het Japansch-Chineesch conflict. Japansche en Chineesche bezwaren inzake de neutrale Runciman over de douanetarieven en de Fransche tegenmaatregelen. Het conflict in de textielindustrie. Fraude bij 's Rijns dienst in den Haag ontdekt. (blz. 3) Benoemingen en bevorderingen bij de landmacht, (blz. 5) „Kerkopbouw" zoekt toenadering tot „Kerk- herstel". (blz. 0) De Tweede Kamer behandelt de begrooting van Arbeid. AMSTERDAM GEMEENTERAAD Hoofdstuk Volkshuisvesting. De discussies over de volkshuisvesting bewogen zich in hoofdzaak om een twee tal punten. De garanties aan Woning- bouwvereenigingen en de medewerking aan de plannen van particuliere bouwers. De middenstander Bruinsma wilde alle garanties s op zetten. De heer Boissevain sprak zich iets minder sterk uit, maar kwam toch wel een heel eind in dezlfde richting. De antirevolutionairen meen den dat men zich hierop niet vas'leggen moest. Er kunnen plannen komen tegen huurprijzen die medewerking der gemeen te gewenscht maken. Maai- wel heeft men van die zijde met ernst gewaarschuwd legen het geven van garanties voor woningen aan eenhuurprijs die ligt boven de nor male grenzen van de arbeidswoningen. Een tweede kwestie was, zooals wij reeds zeiden de kwestie van de medewerking aan plannen van particuliere bouwers. Er is een algemeen0 vrees dat par iculiere bouwers bij B. en W. geen open deur hebben en dat plannen van particu lieren niet met den noodigen ernst worden bekeken. Van verschillende kanten is er op aan gedrongen toch een goede kans te geven aan particuliere bouwers. Vooral nu in dagen van crisis en werkloosheid klemt dat. Met moet alle beschikbare krachten mftbi- liseeren om het tekort aan goedkoöpe wp- ningen op te heffen en de werkloosheid te verminderen. De wethouder aan t woord. De wethouder de Miranda betoogde dat aan het particulier initiatief volkomen ruimte wordt gegeven. Ons leek di: ant woord, gezien d<e feiten, niet geheel overtui gend. Juist ten opzichte van de arbeiders woningbouw heeft men wel eens te veel voorliefde ge'oond voor den vereenigings- bouw. Al moet toegestemd dat de bouwers zich meer hebben toegelegd op de duur dere woningen dan op de woningen van lagere huurbedragen. Sterker leek ons het betoog dat de Ge? meente met de garantie aan woningbouw- vereenigingen weinig risico loopt. De gemid delde huren zijn niet hoog, ze zijn voor ongeveer 100 pet verhuurd en over 50 jaar gaan ze om niet over aan de gemeente. Men behoeft zich daarover waarlijk geen vrees te maken. De discussies waren iets warmer dan tot heden het geval is geweest Uit Oost-lndie INKOMSTENBELASTING OOST-JAVA. Verhooging van opcenten. SOERABAJA, 4 Dec. (Aneta). Het-Soer. Handelsblad verneemt, dat het college van gedeputeerden van de Provincie Oost-Java voors elt over te gaan tot verhooging der opcenten van 3 op 5 voor de inkomstenbe lasting, in verband met de vermindering van,de uitkeeringen van den Lande. BANDJIR-GEVAAR. MOENTILAN, 3 Dec. (Ane'a). Het na do ramp van de Me ra pi toegenomen bandjir- gevaar leidde tot verschillende voorzienin gen, als de plaa sing van een automatisch, alarm-toestel, dta waarschuwt als er spra ke is van regenval. KINDERLIJKJE GEVONDEN BATAVIA, 4 Dec. (Aneta). Naar aanlei ding van het vinden van een kinderlijkje be kende een Europeeseb ongehuwd meisje van 17 jaar het kind in radeloosheid direct na de geboorte te hebben gedood. De justitie heeft de zaak in handen. INDISCH VORSTENHUWEIJK BIjMA., 4 Dec. (Aneta). Met groot ceremo nieel is het huwelijk voltrokken van den sultan van Soembawa met de dochter van den sultan van iBima. De resident, de heer De Njjs Bik, heeft aan het huwelijksdiner het bruidspaar toegesproken. Toen het bruidspaar op Soem bawa aankwam, werd het op feestelijke wijze ontvangen. De haven en de 5 K.M. lange weg waren versierd. In de Missigit had de be- ëediging plaats van den Sultan, die reeds was benoemd, doch nog n-'et officieel volgens den Adat, De plechtigheid ging met feestelijk heden gepaard. HOOFDKANTOOR OPSLA^ PI.AATSPN 00ST7EE0IJK Mo 228. R'DAM ZAGERIJ EN SGHAVERIJ AIASSAUHAVEM B0EREMGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1