P VAN BERK lb Economie en Financiën VERVOLG PAG. 2 of nog beter laat Uw booken bijhouden door I I fnll ULIIft TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 95 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. tegenstanders, n.l. het doorzieken en het zonder directe steun overwonnen hebben van vorige landbouwcrises. Het doorzieken zou een juist middel zijn, indien de heele wereld en in ons land alle groepen van de bevolking daaraan meededen. Geen enkel land past dit systeem echter toe, terwijl in ons land door vele maatregelen bij verschil lende groepen van de bevolking het gaai naai- een lager stobiQdsatievlak, dus het doorzieken wordt tegengehouden. Als gronden waarop de landbouw op Re- geeringssteun aanspraak kan maken noemt spreker: le. de zeer ernstige noodtoestand in bijna alle landbouwbedrijven: 2e. het groote algemeene belang bij de instandhouding van de agrarische bedrijven om economische redenen (vooral in Fries land en Zeeland lijdt de geherfe provincie door den nood van de landbouwers) en om de geestelijk-zedelijke belangen. 3e. do economisch zwakke positie tegen over andere groepen van de bevolking. Dui delijk blijkt dit bijv. uit het feit, dat in 1925 de landbouwers en landarbeiders die samen ongeveer 21 van het Nederland- sche volk uitmaken, slechts 11 van de totale volksinkomen genoten. Bij een ston als thans het economisch leven teistert, wordt de zwakste het eerst getroffen; 4e. om beschermd te worden tegen overlast van anderen. Vroeger moest de Overheid beschermen tegen strooptochten van roovers, nu tegen handelspolitieke aanslagen op ons bedrijfsleven door het buitenland en de tal rijk beschutte bedrijven (o.a. ook dat van notarissen) in het binnenland. Tenslotte drong Spr. aan op versterking van de organisatie om zoodoende de noo- dige inviloed te kunnen uitoefenen. Ingrij pende hulp voor den landbouw blijkt steeds van de rechterzijde te moeten komen, de linkerzijde was zelfs tegen de zoo prachtig werkende Tanvewet. Zorgt daarom voor een sterke organisatie, die het vertrouwen heeft van de menschen van rechts. Toch blijkt ook hier weer onze groote afhankelijkheid nu door de zeer lage tarwe-opbrengsten bij velen deze wet geen voldoende uitkomsten biedt. God regeert en veel kan afhangen van de wijze waarop wij op deze crisis rea- geeren. God zendt ons het leed niet om cnder te gaan, maar om ons op te heffen. In een hierop volgende discussie besprak Ie beer van den Heuvel uitvoerig zijn suikeramendem ui», hij de behandeling van de Tariefwet De verhooging van het tarief van 8 op 10 %.is voor den landbouw nadee- Ug omdat daardoor alle producten behalve zijn eigen voortbrengselen een extra be scherming ontvangen. Ter compensatie van deze schade en om een afdoende steun voor de suikerbietenteelt te krijgen, zonder die uit de schakist te halen, had spr. zijn amen dement ingediend. Het verschil tusschen Dr. Colijn en spr. is niet zoo groot als het lijkt Tegen een nieuwe agrarische partij van alle landbouwers heeft spr., behalve prin- cipieele, ook practische bezwaren. Zoo 'n partij zou hoogstens 7 leden in de Kamer kunnen brengen en dan de 93 andere leden steeds tegenover zich vinden. Nu heeft de landbouw veel meer invloed. Naar spr. meening moet afdoende hulp voor de veehouders vooral gezocht worden in wijziging van onze handelspolitiek. Wij zijn de belangrijkste afnemer van industriee- le producten van Duitschland; aflleen reeds een overeenkomst met Duitschland, zou bij opoffering van de meest begunstiging, ba langrijk kunnen helpen. Daarna wees spr. er op, dat de steun aan de suikerbieten eigenlijk alleen gemotiveerd kan worden uit een oogpunt van werkver schaffing. En tenslotte, dat om onze gulden gaaf te houden in de eerste plaats hei- van de geheel verstoorde handels- en beta lingsbalans noodig is, dus bevordering van den uitvoer en beperking van den invoer. (Op verzoek alsnog verkort opgenomen. Red. L. en T.), tot gevolg hebben, dait er een grooter ver bruik zal komen dan het vorige jaar. Het invoeroverschot van Duitschland heeft in October 1931 51.800 ton bedragen, tegen over 90.000 ton in October 1930. Dat maakt 391.000 ton over April/Octiober 1931 tegen over 477.000 ton over Aprit/Ocober 1930. Duitschland heeft blijkbaar zijn aankoopen in de laatste maanden aanmerkelijk be perkt Superfosfaat Nadait de Belgische fabrieken hare prijzen voor superfosfaat reeds verlaagd haaien, zijn thans ook do Nederlandschee fabrieken gevolgd, zoodat de markt zich iets duidelijker afteekent Qhristelijke Boeren- en Tuindersbond Telefoon 11 en 23 Jaarvergadering van de afd. Overijsel De Algemeene vergadering van de afd. Overijssel van den C. B. T. B. te Zwolle gehouden werd door den voorzitter, den heer J. Haverkamp te Kampen geopend an et een rede, waarin hij wees op den toe genomen druk, maar ook op de ons nog ge schonken zegeningen. De taak van den C.B.T.B. is om op het platteland in geeste lijk opzicht te handhaven, wat we bezitten, en deze taak kunnen we niet in handen geven van de neutrale organisaties. Voor den christen is ook de stoffelijke wereld een terrein, waarop hij van Gods wege een roeping heeft te vervullen. De crisis is sedert vorig jaar uitgegroeid tot een crisis die alle takken van voort brenging en economisch verkeer heeft aan getast. Met blijdschap mag worden gecon stateerd, dat de Regeering eindelijk haar passieve houding heeft laten varen. In de 2e Kamer is het vooral de rechterzijde, die toont den landbouw met daadwerkelijke hulp te willen bijstaan. De aanhangig gemaakte steunregeling voor den Veenkoloniale Clandbouw stemt tot dankbaarheid. De beperking van den steun tot 70 van den oogst van vorige jaren is voor de nieuwe Veenkoloniën een ernstig bezwaar. Vast staat, dat alleen bij een oogst van plm. 500 H.L. per H.A. de cultuur van fabrieksaardappelen loonend zal zijn. Slechts een minderheid, die deze opbrengst bereikt Ook de roggeeultuur zal geholpen moeten worden. Indien voor de suikerbieten ee" hooger premie wordt ingevoerd, zal ook voor do (landbouwers op de lichtere gronden, ge legenheid gegeven moeten worden, daarvan gebruik te maken. Voor de veeteelt- en gemengde bedrijven zijn de moeilijkheden met verbazende snel heid verergerd. De melkprijs daalde, on danks verminderde productie van Juli tot October 1931 van 1.65 tot 1,20 cent per vet De prijzen van koeien en kalveren zijn, ver geleken met vorig jaar 4050 gedaald. De zuivelafzet zal veel meer dan tot nu toe gecentraliseerd moeten worden. Indien dit niet. vrijwillig gebeurt, zal de Regeering wellicht moeten ingrijpen. Van het wetsontwerp voor de contlngen- teering is wel iets goed te verwachten, in dien bij de uitvoering ervan aan den land bouw een behoorlijke invloed wordt toege kend. Het wetsontwerp tegen dumping zal ingrijpende wijzigingen moeten ondergaan. Bij de hierop volgende bespreking van den algemeenen landbouwtoestand werd er op gewezen, dat de wetgever toch zeker bedoeld heeft, dat de premies voor de sociale ver zekering door het bedrijf moeten worden opgebracht. Het landbouwbedrijf kan deze kosten, die ongeveer 7 van het loon be dragen, aölang niet meer opbrengen, en de reserves van de meeste bedrijfsaanvoerders zijn uitgeput. Medegedeeld werd dat de Veeteeltcom- missie van den C.B.T.B. voorstellen voor directe steun aan de veehouders bij het Hoofdbestuur heeft ingediend. Van groot belang werd het ook geacht, indien er iets gedaan kon worden ter verbetering van de baconprijzen. In de namiddagvergaerlng sprak het Tweede Kamerlid, de heer Chr. v. d. Heu- v e 1 ovor: „Op welke gronden kan in dezen crisistijd de Landbouw op Hegeeringssteun aanspraak maken? Spr. besprak eerst de argumenten van de 1 O'sispraat Over crisis hoort men praten: Op de straten, in den trein, Op de markt en in de herberg Bij zijn bier of brandewijn. In de raadszaal is de crisis, Voorwerp der welsprekendheid; In de Tweede-Kamer hoort men Niets dan crisis-narigheid. Aan Geneve's schoone boorden, Daar is al wat afgepraat! En de crisis wordt besproken, Als Briaaid uit reizen gaat. Snowden heeft zich schor gesproken, Dooh het pond ging naar omlaag; En of Hoover's woord den dollar Redden aal, dat is de vraag. Hoe wei sprekend zijn de bonden, Als het om de duiten gaat; Heeren al uw redemeeren Brengt geen redding aan dien Staat. Praten, praten, nog eens praten Doch daar blijft het dan ook bij; Als weleer de Patriotten: Oók een reuzen-klJetspartij. En zoo glijdt als een lawine 't Dreigend onheil op ons af Dat men niets meer kan dan praten^ Is misschien de grootste straf! F.d. J, Lexmond, 26-10-1931. (Alg. Ned. Landbouwblad)'. voedergranen. In rogge en vooral ook In haver gaat zeer weinig om. Nu is het aan bod van haver klein, doch van rogge groot genoeg, eoodat we zelfs een toename der voorraden in onze havens kunnen consta- teeren. De Donaulanden offreeren geregeld in scherpe concurrentie met Argentinië hun mais oip aflading, doch de omzetten in Donaumais blijven nog steeds betrekkelijk gering. Argentinië bleef ook de vorigie week weer een zeer groot kwantum maas verla den; volgens de laatste schattingen is het in tortaai in dit seizoen beschikbare export- kwamtum mais weer toegenomen. Nu be gint men tevens weer gerst van den nieu wen oogst in Laplata aan te bieden, zoodat ook daarvan in Januari, zelfs in Decem ber verschepingen te wachten zijn. Het is mogelijk, dat straks toch de maisversche- pingen daar gaan afnemen en gerst en tanve meer aan de beurt komen. AmerikJijnkoeken en ook de inlandsche voorslag waren in de afgeloopen week bij voortduring flauw gestemd. De prijzen brok kelen regelmatig af, tenvijl de vraag zeer klein blijft." Cocoskoeken onveranderd; grondhotenkoeken iets kalmer gestemd. MESTSTOFPEN. Stilkstofmeststoffen. Het is wel licht voor vele lezers wat bevreemdend, wanneer iwSJ temidden wan de algemeene malaise in den landbouw hier en daar licht punten meenen te zien, welke nu direct geen geweldigen omkeer teweeg brengen, doch hier en daar een verbertering brengen of beloven en zoodoende een weinig vrien delijkheid en optimisme brengen im de groote somberheid. Wij bedoelen, dat de teelt van tarwe loonend is gebleken onder de huidige wetten en er dientengevolge ook een groote uirtmaai van dit gewas heeft plaats gehad, waarvan duizenden wat goeds voorspellen en waaraan ze dus zeker de noodige zorg en bemesting niet. zullen onthoudien. De chili en de kalksalpeter krijgen hierbij dan wel een eerste kans. Dan is er de betere prijs voor de consump- tie-aardaipipelen en de steun aan de aard appelmeel industrie (en dus indirect aan den verbouwer van fabrieksaardappelen) welke de aardappelteelt bij beide groote groepen aantrekkelijker maken en dienten gevolge het stikstof gebruik zullen doen toe nemen, hetgeen juist, omdat het voor aard appelen is, in de eerste plaats het verbruik van den goedkoopen zwavelzuren ammo niak ten goede kamt, doch mogelijk ook nog wel ten deele aan de kalikammonsalpeter of de leuna/monrtansalpeter, die naast de gewenschte ammoniakstikstof ook een deel jfrelwerkende salipeterstliikstof bevatten. Verder vertrouwen we, dat de steun aan de suikerhieterrindustrie zal verhoogd worden, waardoor de suikehbietenverbouw van groo ter belang wordt en daarmede zeer zeker het verbruik van stikstof voornamelijk bij dit gewas van snelwerkende salpeterhou- dende stikstofmesrtstoffen. Deze drie pun ten kunnen we beschouwen als drie een ziame zwaluwen, die wel de lento nog niet direct brengen zullen, dooh als vriendelijke boden van beterschap dubbel welkom zijn. Wellicht is deze invloed op den aankoop van de stikstof nog niet onmiddellijk merk baar, omdat er reeds zooveel gekocht is, doch als de verbruikstijd er is, verwachten we de uitwerking van dien invloed wel degelijk. Gelukkig zijn de voorraden zeer groot in ons land van al'le soorten stikstof, die men maar wenschen kan, zoodat groote prijsstijging wel uitgesloten zal zijn. Thomasimeel. De markt voor tho rn asmeel is in de afgeloopen week hier te lande vrij vast geweest Tal van speculan ten hebben zich overhaast gedekt, bang voor een stijgende markt en hebben prijzen betaald, die ver uiltgingen boven de notee ringen van de regelmatige groote leveran ciers. Van die noodzakelijkheid tot koopen trekken de werken voor het oogeniblik na tuurlijk gaarne partij en hun stemming is vaster geworden. In België zelf is eenige meerdere vraag ontstaan, maar in Duitsch land gaat het nog heelemaal niet De offi cieel verlaagde prijzen hebben daar nog niet veel kooplust bij de koopers van het syndicaat doen ontstaan, omdat er door die vrije importeurs regelmatig nog groote partijen tot lageren prijs worden inge voerd. Uit een nationaal-economisch oog punt is men er daar dan ook ontevreden over, dat veel buitenlandsch thomasmeel in Duitschland wordt ingevoerd, terwijl de eigen industrie geen orders krijgt ïn zoo'n geval zou natuurlijk Duitschlarud heel ge voeglijk naar Nederland kunnen uitvoe ren. maar men wordt daarin zeer bemoei lijkt door de valutamaatregelen. Duitsch land is dan ook nog niet weer met Ster ol erft aan de markt gekomen. In Oost- Pruisen als als onderdeel van de z.g. „Os> hiilfe" een moratorium voor alle schulden afgekondigd, zoodat naar dit gebied geen enkele tth om asm eel-exporteur verkcoipen wil. Ook de andere Oostzee-staten koopen niet. Engeland- en Nieuw Zeeland moeten in ponden een veel te hoogen prijs betalen om met voordeel te kunnen betrekken. Wij hebben meermalen geschreven over annoo- dige verontrusting der markt door wilde speculatie, wij moeten echter ook wijzen op het feit, dat het aanbod van de verschil lende lauden de vraag (in hoofdzaak voor Nederland en een kleinigheid voor Duiltsch lanid en België) nog zeer zeker overtreft. De betrekkelijk lage prijzen zijn daar wel het bewijs van. En die lage prijzen zullen MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN. In de voedergranen hebben we een week achter den ruig met overheerschend flauwe stemming. Vooral het artikel mais is sterk gevallen, doch ook rogge voertarwe en zelfs gerst waren in de tweede helft der werft zeer gerdtrukt. Toch blijft nog altijd mais zeer verf goedkooiper dan de andore HIJSCHT ELECTRISCHI .VIGORGEEN" verhoogt Uw bedrijfswinst. Bet but* «dra tan Veilingwagens en Groententransportwagens J. L. DOORNHEIN - SCHIEBR0EK Clichéfabriek,,Het Oosten" 1 i i Gedempte Slaak No. 120 j E( Telefoon No. 29425 1 Si ROTTERDAM «Ten koers van 995. *>8 he tailing van de toege wezen obligaties moet plaats vinden op Dins dag 15 December 1931. De leening Is bestemd tot dekking van de betalingen inzake de behoef ten voor bedrijven, woningbouw, stratenaanleg, verbetering volkshuisvesting, haven aanleg enz. BINNENLAND S NEDERLAND 1922 Geen conversie op 1 Maart 1932. Na^r de N. R. Ct verneemt, zullen de 6 Nederlanidsche ©taateleeniingen 1922 per 1 Maart 1932 niet aflosbaar worden gesteld, gelijk aanvankelijk het plan van de Regee- j-ing was. Het ligt voor de hau'd, dat de toestand waarin de beleggingemaikt den laateten tijd verkeert, niet vreeand is geweest aan het besluit om voorioopig van de conversie de zer 6 leeningen af te zien. De regeering heeft zich ongetwijfeld een convereie in een leening van het 4 type of misschien nog iete lager voor oogen gesteld. Eenige maanden geleden bestond hiertoe inderdaad de mogelijkheid. Inmiddels zijn echter zulke .veranderingen ingetreden, dat een zoo voor- deeldge conversie hij het groote hedrag, waarom het hier gaat, geen goede kans meer maakt. sassïspfi&rir's het princlpleele onderscheid m school verflauwt welnu, ee treden van de Unie doet hier maar veel kwaad, en zal vele o icteur voor de Scheep- melden van het onge ler Scheep vaautinspec- van hot soheepsdag- dart uit het relaas der en la opgenomen, dul- VEREENIGDE CHEMISCHE FABRIEKEN Div. pref. aand. 6 (onv.) Na zeer ruime afschrijvingen aai op de pre ferente aaaideelen van de Ver. Chemische fa ll rlckeen een dividend van 6 worden uitge keerd. Het vorig jaar werd op de gewone aan- deelier. nog 6 dividend uitgekeerd. KOLONIËN DE SUIKERVERKOQPEN DER LAATSTE DAGEN Prijzen ernstig verliesgevend. Tot na toe 800.000 ton minder verkocht dan verleden jaar. SEMARANG, 2 Dec. (Aneta). De Locomotief schrijft, dait in do afgeloopen dagen het vrij duidelijk is geworden, dat de suiker in heit buitenland onverkoopbaar is geworden, d.w.z. dat suiker in een hoeveelheid van eendge be- teekenia met den om zekeren a telling-koens goeo koopeins aantrekt, die meer willen en kunnen gebruiken dan voor onmiddellijk gebruik noo dig blijkt. Per heden zijn volgen® de hier ver strekte opgave verkocht totaal 635.411 tons te gen op denzelfden datum van 1930 1.430.920 tons. Het blad roemt ten alotite het beter, altJhar.B ander inzicht van do V.I.S.P., door het markt- niveau te volgen, hetgeen de V.I.S.P. bij de amdore producenten een stap voorwaarts deed komen, ofschoon de prljfen, globaal gesproken, ernstig verlies gevend zijn. heit blijkt DE BEURSWAARDE VAN FONDSEN Enorme daling van de beurs waarde. Totaal verlies van 5 milliard. November bijgewerkte statistiek uitgegeven be treffende den achter uitgang van 116 aan onze beurzen genoteerde binnenlojidische aandeden. In ongeveer 2 Jaar tijdis Is op deze fondsen een koersverlies geleden van ongeveer drie milliard gulden. Sin-de» 2 Jan. 1930 daalde de beurswaar de tot ruim 60% dor toenmalige waarde. Rekening houdend mot op andere NedeirJand- ncfho fondsen alsmede op het Ncderlaaidsc-he be zit aan bul tenlandsohe aandeelen en obligation geleden verliezen (waartegenover staat, dat een deel van de Nederl. fondsen zich in bulteu- landisoho handen bavlndlt) komt de Amsterdam- sohe Bank tot een taxatie van liet totale, ln Ne derland geleden verlies inclusief de waarde vermindering van landerijen, hulzen en schepen van ruim vijf milliard gulden. Dat is een derde van het belastbare vermogen in Neder land in het belastingjaar 1929—*30. LICHAMELIJKE OEFENING rioht GYMNASTIEK Op Zaterdag 12 December a.e., des mid dags om half drie, zal vanwege het Ned. Chr. Gymnastiekverbond op het Esserveld te Groningen de onthulling plaats vinden van het monument van wijlen den heer K. Duiker, in leven voorzitter van het Ver bom! Daarna wordt het monument aan de familie van den overledene overgedragen. BUITENLAND DE NIEUWE DALING VAN HET POND Enorme Fransche verliezen. Frankrijk bezit meer dan 10 milliard frs. aan Engel- sche ponden. PARIJS, 3 Dcc. In het Fransche xndnlstante vanfinanciën werden gister uitvoerige bespre kingen gehouden tussahen Flandin, Moreiau, de gouverneur der Bonk van Frankrijk en de directeuren van Parijsohe banken. Naar ver luidt word de nieuwe vol van het pond bespro ken, evenals de balans deir Redchsbank. De bui tengewone aandacht, wedke men in Fransche kringen aan de schommelingen van het pond wijdit, schijnt te bevestigen, dat Frankrijk als bezitter van meer dan 10 mlUiard franco aan Engelsdbe pondon, groote verliezen door de da ling van het pond heeft geleden. INGEZONDEN STUKKEN matig kwairtaaisdividend aan op haar aand Do West Penii Power declaroert hett c ne kwartaalfidllvidiend op do pref. aan-doele KBuitea rdelljkheld der Redactie) NIEUWE LEENING HAARLEM Geringe toewijzing De inschrijvingen op de uitgifte van f 2.000.000 5 obligaties met een looptijd van ten hoogsite 12 jaren, ten laste der gemeente Haarlem tegen den koers van 981 hebben het aangeboden bedrag dermate overtroffen, dat slechts een ge ringe toewijzing lean plaats vinden. OPENBARE ONDERWIJZERS LEDEN VAN DE UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. Een Geirof. predikant schrijft ons- Met grooto verbazing las ik in ons blad van 14 Nov. 1,1., dat naar aanleiding van het voorstel der afd. Latten om te bepalen ,,dat onderwijzers, die een betrekking bekleedcn bij het openbare onderwijs geen lid kunnen zijn der Unie" (welk voorstel za.l wordon behandeld op de e.k. al gemeene vergadering der Unie van Chr. On derwijzers op 29 Dec. a.s.), het Hoofdbestuur der Unie eenparig het aannemen van dit voorstel on'traadt daar het van meoning ls, dat wie zich air? christelijk onderwijzer in oen ofi andere openbare school op zlin plaats gevoelt I door de Unie niet uit de Christelijke organisatie I Rechtzaken. DE STRANDING VAN DE „JOHANNA" De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak nza.ke het op de rot sen loopen van het sloom- chip „Jdboinina" aan de westkust van Frank- ijk bij de lie de Sein. De. Raad is van oordeel, dat dit ongeval Is toe b schrijven aan zorgoloozo navigatie, waarbij e raadgevingen der Zoila-amwljongen in den Hot komt den Raad onbegrijpelijk voor, hoe S LEENING ARNHEM Uitgifte van 4 mililoen 5-Jnr. obL ad 99% Dc Ihcassobonk en do NaderJandach-Indische Handetebain k b -iahtcn, dat zij do Inschrijving op f 4 mdllloen 5 5-Jarige obligaties 1n stuk ken von f 1000 ten laste dor gemeente Arnhem ♦peivetellen op Maandag 7 December 1931 tot DE GRAANPRODUCTIE VAN RUSLAND Sterke achteruitgang. Bezorgd heid bij Russische autoriteiten. Na.an- do „Ec-onoijiift" mode-doelt, zijn de Rus sische Tarwevorsohoplngen in dit seizoen aan zienlijk lager dan het vorig seizoen. De tortalo eenlng bil het 'rcch?™* ifdbe-stuur de kwost i principieel stelg -er-

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10