WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 HET CONFLICT IN MANDSJOERÜE MATIGING AAN BEIDE ZIJDEN BUITENLANDS CHE WAARNEMERS Tsjang Hsce Liang geelt bevel tot terugtrekken. Semi-officieel wordt te Peking medege deeld, dat maarschalk Tsjang Hsoe Liang, allen Chineeschen strijdkrachten tusschen Tsjing Tsjau en Moekden bevel heeft ge geven terug te trekken. Alle vijandelijk heden tegen de Japanners moeten worden Japansch optimisme. Reuter meldt uit Tokio: De toestand te Tientsin wordt weer rus tig; alles doet een a.s. definitieve redactie van de resolutie van den Volkenbondsraaa voorzien, die aannemelijk voor Japan en China is' en daar afgezien van bepaalde ge vechten uit Tsitsikar, geen nieuwe compli caties in Mantsjoerije zijn voorgekomen, meent men in officieele kringen te Tokio, dat er hoop is, dat het eigste voorbij is en een betrekkelijke rust in het zicht. Reuter meldt uit Nanking, dat de Japan- sche gezant in een interview verklaard heeft, dat hij met Wellington Koo, den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken een vriendschappelijk onderhoud had gehad. Japan zeide hij. wenscht evenzeer als China, dat zich geen nieuwe complicaties zullen voordoen, daarom aanvaardt het het Chineesche voorstel van een neutrale zone bij Tsjintsjou. Wantrouwen tegen Japan. Volgens te Moskou uit Sjanghai binnen gekomen berichten heeft de Chineesche pers de verklaringen van de Japansclie vertegen woordiger bij den Volkenbond Yoshisavva over het begin van de ontruiming m-et het grootste wantrouwen ontvangen. Deze bla den beschuldigen Yoshisawa van huichelarij en deelen mede, dat tot op dit oogenblik uit Tsjitsikar alleen maar zieke en gewonde soldaten naar de lazaretten van Moekden zijn overgebracht. Een Japansch arsenaal te Charbin? Uit Sjanghai wordt via Moskou gemeld, dat zich te Charbin op een afstand van drie kwartier van het Japansche consulaat in den sector van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg een Japansch arsenaal bevindt, waar vijf millioen patronen, een groote hoe veelheid handgranaten, geweren, revolvers, gasbommen en andere oorlogsmunitie lig gen opgeslagen. Bijna dagelijks transpor- tceren witgardisten munitie daarheen. Aanval van generaal Ma Sjang SJan op Tsitsikar? Het Japansche hoofdkwartier te Moekden deelt mede, dat generaal Ma een aanval van Hailoen op Tsitsikar zou willen ondernemen. Een groote Japansche troepenmacht is van Moekden naar Tsitsikar vertrokken, dat slechts eenige dagen geleden door het groot ste deel der Japansche bezettingstroepen is ontruimd. Volgens berichten uit Moekden wordt de Japansche terugtocht in het gebied van den PekingMoekden-spoorweg voortgezet, hoe wel volgens de Japanners de Chineesche troepen-verplaatsingen tusschen Tsitsikar en Tahoesjan toenemen. Japansche vliegers zouden in de nabijheid van Tahoesjan 1200 man Chineesche infanterie, duizend man cavalerie en vijftig stukken geschut hebben waargenomen. LONDEN. 2 December. Japansche be richten melden, dat Honjo aan de groote Japansche afdeeling bevel gaf, om zich naar Tsitsikar te begeven. De toestand aldaar zou aanleiding tot ongerustheid geven, daar on geveer 3000 Chineesche soldaten onder com mando van een generaal de stad tot op ongeveer 40 K.M. afstand zouden zijn ge naderd. De Japansche bezetting aldaar be staat uit 3000 man. Andere berichten deelen mede dat de Chineesche opmarsch voort gang maakt. Japansche troepen geland te SJan Hei Kwan. De Japansche kruiser „Kuma" is, vol gens bericht uit Tokio, te Sjan Hei Kwan aangekomen en heeft, ondanks het protest van de Chineesche autoriteiten, een afdee ling Japansche matrozen ontscheept, die de Japansche wijk hebben bezet. Opstand in Mongolië. In Mongolië ós, volgens bericht uit Mos- ,kou, een opstand uitgebroken, die tegen de Nankingregecring zou zijn gericht. Japan ners zouden hierin de hand hebben. De «opstandelingen willen de binnen en buiten China gelegen deelen van Mongolië vereeni gen tot een nieuw Mongoolsch rijk. De Commissie van Twaalf van den Raad van den Volkenbond heeft het ontwerp re solutie der redactie-commissie aangenomen. Donderdagmiddag zal een openbare bijeen komst van den Raad worden gehouden, waarin het compromisvoorstel zal worden aangenomen. Het voorstel omvat zes punten. Men heeft aan de oorspronkelijke punten de regeling voor het gebied van Tsjing Tsau toegevoegd. Uit Londen wordt gemeld, dat de Chi neesche regeering het worstel van Briand tot vorming van een neutrale zóne in Mand- sjoerije heeft aanvaard. Reeds zijn de noodige instructies naar Tsjintsjau verzonden. Het Chineesche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken deelt mede. dat de buitenlandsche waarnemers die een onderzoek naar den toestand in stellen, reeds te Tsjintsjau zijn gearriveerd. Ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen Chineeschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Wellington Koo, ver klaarde president Tsjang Kai Sjek, dat China zeer vredelievend is en gaf hij uit drukking aaan de hoop, dat spoedig een definitieve regeling van het Mandsjoerij- sche conflict met behulp van den Volken bond, bereikt zou mogen worden. Welling ton Koo verklaarde, dat de territoriale en souvereine rechten van China in Mandsjoe- rije, gehandhaafd dienden te blijven LONDEN, 2 Dec. Verscheidene buitenland sche waarnemers in Mandsjoerije, die zich aldaar van de toestand op de hoogte zou den stellen, worden vermist. Zij wer Lm het laatst gesignaleerd in Tsjintsjau en hadden zich vandaar dieper het land in begeven, waar de omgeving wordt afgestroopt door tal van benden. Zij waren begeleid door EINDE VAN DE BRITSCH- INDISGHE CONFERENTIE SLOTREDE VAN MAC DONALD Gistermorgen kwam de Britsch-Indische Rondetafelconferentie in haar laatste zitting bijeen. Gandhi had nog den vorigen avond laat het woord gevoerd. Hij had er inzonderheid den nadruk op gelegd, dat het Al-Indisch Nationaal Congres bereid is tot een com promis met Engeland, op voorwaarde, dat Indië zijn werkelijke vrijheid zou krijgen. Hij had zich gekant tegen de voorgestelde Engelsche reserves. Een oplossing, waarhij Indië geen zelf regeering en geen eigen le ger krijgt, kan geen werkelijke oplossing genoemd worden. Dat de woorden, d«ie Gandhi hier kort voor het scheiden sprak van groote betee- kenis zijn, kwam uit dn zijn opmerking, dat het Congres alle minderheden vertegen woordigt, dat hij alles en elke zenuw zou inspannen om een aanvaardbaren toestand voor Indië te toereiken en dat hij indien hot niet noodig was, de burgerlijke ongehoor zaam heidscanipagme niiet zou laten herle ven. Hij wenschte dat de huidige wapenstil stand in een diuurzanien vrede kan worden De gematigde termen «waarin Gandhi sprak, nemen den «indruk niet weg, dat het Congres lang niet bevredigd de Ronde Ta felconferentie verlaiart. Gistermiddag nu heeft de Engelsche mi- MAC DONALD nieter-president Mac Donald nog een ver klaring afgelegd over de regeeringspoli'tiek n aonztiien van Indië. Mac Donald vertelaarde, dat de discussies ter conferentie en het persoonlijk contact in dJe grootste waarde waren geweest. Het probleem van de herziening van In- dië's Grondwet was gereden tot ver boven het technische pedl van het wetten maken. Men had vertrouwen in en achting voor elkaar gekregen, waardoor de taak van sa menwerking bijzondere vergemakkelijkt werd. Alleen door samenwerking zou men in den opzet kunnen slagen. In het begin van het jaar, aldus Ma«c Donald, had hij een verklaring afgelegd omtrent de politiek van de toenmalige re geering, en de huidige regeering had deze GANDHI verkin ring bekrachtigd om Indië speciale waarborgen te geven, dat de toenmalige politiek de politiek dier nieutwe regeering zal hlijven. Mac Donald herinnerde voorts aan eeni ge richtlijnen van deze verklaring, n.1. dat de verantwoordelijkheid voor de Regeering van Indië zou berusten bij centrale en pro vinciale wetgevende instanties met bepaal de reserves, die noodig waren om geduren de de overgangsperiode toezdcht te houden op de verschillende verplichtingen en in verband met (bepaalde omstandigheden en verder op voorwaarde, dat de rechten en politieke vrijheden van de minderheid op voldoende wijze beschermd zouden worden. Mac Donald constateerde nog, dat er op de gehouden conferenties vorderingen zijn gemaakt, die de rooskleurilgste verwachtin gen overtroffen hebben. Nadat Mac Donald zijn slotrede had ge houden voerde Gandhi het woord. Hij dank te Mac Donald voor diens woorden doch wees erop, dat vermoedelijk beider wegen uiteen zouden loopen. De Nawab van Bhopal zegde verdere sa menwerking tusschen de Indische vorsten dommen met Engeland en Britsch-Indië toe. Nadat het resultaat der conferentie in een resolutie was samengevat, werd de laatste zitting gesloten. Gemeld wordt nog, dat na afloop van de vergader! ng Mac Donald en Gandhd elkan der de hand drukten. Gandhi verlaatt 5 December Londen en zal zich 14 December te Brindisi naar In dië inschepen. een sterke Chineesche miiltaire macht Men maakt zich ernstig over hun lot ongerust en vreest, dat zij door bandieten zijn over vallen. (Mocht dit laatste het geval zijn dan wordt een der redenen, die Japan opgeeft voor zijn optreden in Mandsjoerije wel tref fend goillustreerd. Red.) DE PRESIDENTSVERKIEZING IN SPANJE De verkiezing van Zamora zeker. De Socialistische fractie in «die Spaansche Cortes heeft thans besloten om Alcara Za mora tot president van de Spaansche repu bliek ie verkiezen. Hierdoor zal Zamora dn de Cortes met algemeene stemmen tot pre sident worden verkozen. De verkiezing heeft vermoedelijk op 10 Dec. plaats. MUZIKALE TOENADERING (Van onzen Duitschen Correspondent) Brüder, reicht die Hand zum Bunde, Diese schone Feierstunde Führ'uns hin zu lichten Höh'n. Wy leggen tezeer den nadruk op den poli- tieken en den economischen kant van het le ven. Dat er nog andere zijn, werd ik mij be wust, toen ik in de Berlijnsche Philharmo- nie het Parijsche Symphonie-Orkest onder Pierre Monteux bijwoonde, het eerste concert, PIERRE MONTEUX. dat men in Berlijn sedert het uitbreken van den rampzaligen oorlog onder Fransche direc tie beleefde. Het eerlijk succes, dat enkele weken geleden door Furtwangler te Parijs werd behaald, ligt nog als een lichtpunt nit donkere tijden in onze herinnering dat was het moeilijk begin tot een muzikaal „wfppro- chement" tusschen Frankrijk en Duitschlar.d. Het land, dat het zwaarst van allen onder de gevolgen van den oorlog gebukt gaat, deed den eersten stap en het verwende Parysche publiek heeft Furtwangler zijn welverdiende waardeering bij die gelegenheid niet onthou den. Het tegenbezoek stond ender de leiding van den ook in Nederland algemeen gewaar- deerden dirigent Monteux, door Mengelberg tijdens zijn ontdekkingsreizen in U.S.A. a!.s plaatsvervanger in het Concertgebouw aange wezen en sedert dien by ons ingeburgerd. Welk een gansch andere gedaante nemen vojr den opmerkzamen luisteraar de hangende con flicten aan, wanneer men luistert naar de egaliseerende stem der groote componisten! Welk een ontroerende gewaarwording, wan neer men ziet en hoort, hoe aartsvijanden on der den invloed der muziek elkander spon taan de hand toesteken! 't Was niet de eerste maal, dat Berlijn Mon teux begroette. Eertijds bespeelde hij de brat- sche en speelde hij met lsaye en Pugno in het kwartet. Later werd hy aangetrokken door de Rus sen, trad hij naar voren by het Diaghilew- ballet, dat de slavische volksziel deed weer klinken. Wij leefden nog in de gelukkige ja ren 1911 en 1912, toen Pierre Monteux in het Theater des Westens met Russen het Ber lijnsche publiek voor zich wist te winnen. Als iedere Fransche musicus had ook hij ae eer zucht, aan het Parijsche conservatorium een eersten prijs te behalen. Massenet werd opge nomen in het Colonne-orkest, maar hier werk te hij als revolutionair, als opstandige, die zich niet weet te voegen naar de traditie. Te genover het orkest der klassieken richtte hij het orkest der rebellen op, waardoor in de Femina-zaal te Parijs de moderne enthousi asten werden aangetrokken. Met de Russefy ondernam hij zijn eerste ontdekkingsreis naar Amerika. By de Philharmoniker in Boston volgde hy niemand minder dan Karl Muck op als dirigent en in New York zien we hem aan de Metropolitan als kapelmeester voor hei Fransche repertoire. Maar zelfs in de luxe van New York voelde hij zich niet thuis en daarom begon hy een nieuwen veldtocht in Parijs. Hij zocht de jonge componisten, de volmaakt onbekenden, die nog in het duister vochten om him eerste succes. Door middel van advertenties in de Parysche bladen stelde hy een eigen orkest samen uit talentvolle jonge mannen en vrouwen. Hij verlangde van hen absolute onderwerping aar zyn muzikale idealen en benutte deze jeugdige geestdrift, om ook de moderne Duitsche componisten in Frankryk te introduceeren. Met zyn popu laire concerten won hy het Parysche publiek en met zijn „orchestre symphonique'' maakte hij furore. Door zijn pionierswerk overwon hy den tegenstand en de voorooi deelen, waarme de iedere jonge componist te vechten heeft. Onder zyn suggestieve leiding hebben Stra- win sky's „Sacre du printemps" en „Rossig- nol", Debussy's „Jeux" en Ravel's „Daphnis et Chloe" haar eerste opvoering beleefd. Zyn tegenwoordig orkest van 60 dames en heeren bestaat pas sedert 1927, maar het heeft sedert dien een plaats veroverd naast de Colonne en Pas de loup. Vooral het hout is van voortreffe1 lyke kwaliteit. Het program voor Berlijn was met overleg gekozen. Het beperkte zich tot de Fransche muziek en werkte zoodoende stijlvoller als cosinopolitische samenstelling van Toscanini in New York. Het eerste deel van het pro gram werd gevuld door Berlioz's „Sympho nic phantastique" en men kijkt verrast over deze Fransche weergave: zonder dramatische emoties, met breed uitgehaalde klank-extase. Het pathos der muziek wordt den toehoorder met een verbluffende gemakkelijkheid geser veerd en men geniet Debussy's „La nier" en Ravel's „Spaansche Rhapsodic" als een horet d'oeuvre varité. Francois Pincet, de Fransche gezant, verheugde zich met ons over het groo te succes, dat door Monteux op dezen histo- rischen avond in Berlijn werd behaald. Men riep van allen kant: „Auf Wiedersehen! A bientót!" Maandag heeft de Fiinsche Minister van Binnenl. Zaken von Born in de Kamer een verklaring afgelegd, die groot opzien heeft De Minister gaf voor de eerste maal on omwonden toe, dat de geruchten over een aanstaanden staatsgreep in Finland niet ongegrond waren. De Minister ®eide, dat de autoriteiten voorbereidende maatregelen van verschillende organisaties hebben ont dekt, die op een staatsgreep wezen. Zoowel in het geheim eis openlijk werd in hert Finsche leger alsmede in hert politiecorps propaganda gemaakt om door een geweld dadige actie de grondwettelijke instantdes af te zettten. Men stond aan dien vooravond van den staatsgreep. De Minister van Binnenlandsche Zaken richtte tot de bevolking een oproep haar kalmte niet te verliezen, daar de regeering het leven en de eigendommen der inwoners zaïl beschrrmen. NA FLANDRIN'S BEZOEK AAN LONDEN Naar een internationale conferentie? Er is weer sprake van het houden van een internationale conferentie, als gevolg van de besprekingen die tusschen den Franschen minister Flandin en de Engelsche ministers ten Londen zijn gevoerd. Allereerst zal echter het resultaat van het onderzoek der adviseerende commissie der B. I. B. worden afgewacht Ook een En- gelsch-Fransche conferentie wordt te Lon den uitgesloten geacht, ofschoon de moge lijkheid bestaat, dat de door Flandin aange vangen besprekingen door de departemen ten van handel der beide landen zullen Worden voortgezet. Belangrijke woorden van Simon. In politieke kringen te Londen hecht men meer dan gewone beteekenis aan de verkla ringen van Sir John Simon in het Lager huis, volgens welke de Engelsche regeering niet alleen bij het conflict in Mandsjoerije, doch ook bij alle toekomstige aangelegen*- heden alles in het werk zal stellen om sancties te vermijden; mede in verband met de geruchten dat Frankrijk bij niet-betaJing der Duitsche verplichtingen volgens het Youngplan Duitschland zal binnentrekken heeft een en ander groote beteekenis. Met vat dit op deze wijze op- dat Engeland de kwestie der Herstelbetalingen onder geen enkele omstandigheid als een voorwendsel zal beschouwen om sancties toe te staan en dat de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken een duidelijke wenk hiermede aan Frankrijk zou hebben gegeven. Vermoed wordt, dat of tijdens het bezoek van Sir John Simon aan Parijs of tijdens het verblijf van Flandin te Ix>nden de Fran sche Minister van Financiën den Britschen minister opmerkzaam heeft gemaakt op de clausules van het Youngplan, welke sancties door de betrokken mogendheden onafhan- kelij«k van elkaar mogelijk maakten. JAPAN ONTWAPENT NIET Heelt reeds een minimum-bewapening TOKIO, 2 Dec. Alhier werd een vergade ring gehouden van den Militairen Raad, waar het Japansche standpunt betreffende de ontwapeningsconferentie werd vastge steld. Men kwam tot overeensteming, inza ke de instructies der Japansche delegatie, welke den volgenden inhoud zouden hebben: Japan zal niet toestemmen in eenige ver plichting tot ontwapening, waar in het bij zonder het aantal vliegtuigen en oorlogs materiaal reeds kleiner is dan in andere landen. De redênen zijn: le. Japan heeft gevaarlij ke buren, als China en Rusland; 2e. de be wapening is reeds tot het minimum beperkt. De sterkte van het leger bedraagt slechts €5 pet. van voor den oorlog; 3e. Japan staat in bewapening zeer ver achter bij andere mogendheden, aangezien het in de wereld oorlog niet op het hoofdtooneel van den strijd heeft meegevochten. De Sociaal-Democratische Rijksdagfractie die Dinsdag met den Partijraad een bijeen komst had. welke verscheidene uren duurde, verspreidde over deze bijeenkomst- waarin organisatie- en tactdekkwesties behandeld werden, een uitvoerig communique. Men yheeft de partij- en fractieleiding vrijheid van 'handelen gegeven, met dien verstande even wel, dat de fractie na de publicatie van de nieuwe noodverordening opnieuw zal bijeen komen op haar standpunt te bepalen. In de vergadering waarin dit besluit ge nomen werd, heeft Breitscheid gezegd, dat de regeering tot dusver niet alles had ge daan oan de nationalistische geweldenarij af te waren. De soc.-dem. partijraad heeft der halve vergaande besluiten genomen. Partij raad en rijiksdagfractie eischen, dat de re geering staat en arbeiders beschermt tegen nat-soc. overvallen. Wanneer de regeering Bruiting hieraan geen gevolg geeft is zij waard te vallen. Wanneer zij Brunswijksche toestanden duldt spreekt zij haar eigen vonnis uit De eenige werkelijke steun van de regeering vormen do soc.-dem. arbeiders. Er gestaat een grens aan de politiek van dulden. In fractie en partijraad werd overeenstem ming verkregen over de economische poli tiek betreft eischt de sociaal-democratie handelend optreden tegen de monopolisti sche kringen. Nieuwe loons- en salarisveria gingen, die de prijsdaling weer zouden te niet doen, kan de fractie in nauwe samen werking met de vakbonden niet toestaan. Zij eischt van de Regeering de vervulling van haar toezegging het colectieve arbeids recht onaangetast te laten. Vermindering van het werkelijke loon beteekent een nieu we vergrooting van de crisis. Nieuwe sanee- ringsmaatregëlen mogen niet tot verdere sociale verslechtering leiden. Een Rijkscommissaris? De „Boersenkurier" meldt: Naar verluidt, ligt het o.a. in de bedoeling der Rijksregee- ring een specialen Rijkscommissaris te be noemen met verstrekkende volmachten met betrekking tot het vraagstuk der prijsbewe ging en om de prijsdaling uit te voeren. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Indische voordrachten, 't Comité voor de Academische Indische voordrachten te Utrecht (voorz. Prof. Dr. F. A. F. C. Went, seer. Prof. Dr. L. de Blieck) kondigt aan dat in December een drietal voordrachten zullen worden gehouden. De eerste voordracht zal plaats hebben op Dinsdag 1 Dec. Prof. Dr. O. de Vries, oud- directeur van het Proefstation voor Rubber te Buitenzorg zal dan spreken over: „Grepen uit het verhaal van den Rubber". Op Donderdag 10 Dec. spreekt de heer Th. Ligthart, oud-directeur der Javasche Bank over: „Invloed van de crisis op de Tropisch Koloniale Maatschappij", terwijl de derde voordracht zal plaats hebben op Donderdag 17 Dec. Hierby zal als spreker optreden Ds. A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gouver neur van Suriname. Het onderwerp zyner lezing is: „Iets over Suriname". Deze voor dracht zal geïllustreerd worden door een film. De voordrachten, die gehouden worden in het Botanisch Laboratorium der Riiks-Univer siteit te Utrecht, Lange Nieuwstraat 106, zyn voor ieder toegankelylk en zyn gesteld op 's avonds 8 uur. 1 ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Leiden (Plantsoenschool, hoofd A, v. d. Baar), S. A. Reyerse te Klundert. Aalst, met ingang van 1 Januari e,k., mei. A. van der Wal, thans tijdelijk aldaar. Dordrecht (Marnixschool Krispijnwijk, hoofd W. Wemelsfelder), B. van Zijderveld te Spekholzerheide. Amsterdam, mej. T. de Goede te Haar- lemmermeer-Sloterweg. AFSCHEID J. VAN DER SPEK Na meer dan 40-jarigen arbeid nam de heer J. van der Spek, sinds 1920 hoofd der Park Rozenburgschool, Oudedijk 75 te Rotterdam afscheid van het onderwijzend personeel, kin deren en bestuur. In den namiddag werden alle klassen be zocht en werd van alle kinderen afscheid ge nomen, waarna in de onderwyzerskamer een laatste samenkomst plaats had met onderwij zend personeel, waarbij den* heer Van der Spek eenige prachtige boekwerken werden overhandigd. 's Avonds werd in een speciaal voor deze gelegenheid belegde Bestuursvergadering van het bestuur afscheid genomen. De Voorzitter der Vereeniging, de heer Krijn Verhoeven, heeft daar het vertrekkend hoofd op harte lijke wijze toegesproken, er op wijzend dat de Park Rozerburgschool door de goede lei ding van den heer Van der Spek tot grooten bloei is gekomen. Namens de kinderen der school en net bestuur werd het scheidende hoofd een bedrag onder couvert overhandigd, bestemd voor aanschaffing van een radio toestel. De heer Van der Spek dankte den Voor zitter voor diens hartelijke woorden en her innerde tevens aan de steeds voortreffelijke verstandhouding tusschen Bestuur en hoofd, en zeide dat deze dag voor hem en zijn vrouw tot een onvergetelijke was geworden. De heer Van der Spek werd geboren 16 Mei 1871 te Delfshaven en bezocht daar de Openbare School. Een Christelijke School was er toen nog niet. Op 12-jarigen leeftijd werd hy toegelaten tot de Vormschool der Herv. Gemeente te Rotterdam om opgeleid te war den tot onderwijzer. In Nov. 1889 behaalde hy de onderwijzersakte en werd 1 Jan. 1890 onderwijzer aan de Herv. School-Crispijnlaan (hoofd de heer Schrevel),'daarna op 1 Mei 1899 aan de te openen Konmgin-Wilhelminaschool, Crooswijkschesingel (hoofd K. Brants). Na de hoofdakte benevens de akten Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde behaald te hebben, werd de heer Van der Spek hoofd der Herv. School te Veenendaal. In enkele jaren klom hier het aantal kinderen van 200 tot 600. Na 17 jaar aan deze School verbonden te zyn geweest, werd hy in 1920 benoemd tot hoofd der Park Rozenburgschool, Oudedijk te Rot terdam. Met een 80-tal leerlingen begonnen in de oude „Villa Gerdesia", werd spoedig verhuisd naar het inmidels gebouwde nieuwe schoolgebouw. Ook hier heeft de heer Van der Spek veel tot stand gebracht voor ons Christelijk onderwys. Hem is na zijn veel jarigen trouwen arbeid, nog een rustige levens avond in De Bilt (U.), waar hy zich inmid dels gevestigd heeft, toegewensóht. J. HAM f Te Broek onder Akkerwoude is plotseling overleden de heer J. Ham, gedurende by:» 26 jaren hoofd der Chr. School aldaar. Voorheen was hij onderwijzer te Ruinerwold en Loppersum, later te Broek, waar hij na een klein jaar hoofd der School werd. Hy was vroeger leeraar aan de Chr. Normaallessen te Dokkum, en later leeraar aan den Hoofdakte cursus van de Chr. Kweekschool aldaar. SCHOOLARTSEN Te Onstwedde stellen B. en W. den Raad voor om in principe te besluiten tot aan stelling van een schoolarts, mits blijkt, dat de grootste meerderheid van de Bijzondere Scholen mede zal doen. BINNENVAARTSCHOOL TE VLISSINGEN Te Vlissingen werd in verband met de be reikte resultaten besloten een binnenvaart- sehool te stichten. Gisterenavond heeft in tegenwoordigheid van verschilende autoriteiten, de opening van de Binnenvaartschool plaats gehad. Namens het Onderwijsfonds sprak als voor zitter van de plaatselijke Commissie van Toe- ■xich, de heer C. J. de Jonge, Directeur van den Provincialen Stoombootdienst. Vervolgens voerde de wethouder van Onderwys het woord, die op het groote belang van goed vakonder wijs voor de binnenschippers, vooral in dezen tijd en met het oog op de toekomst, wees. Voor de Binnenvaartschool te Vlissingen, die ondergebracht is in de De Ruyter Zeevaart school, heeft zich reeds een groot aantal leer lingen aangemeld. VEREENIGING VOOR M.U.L.O. +je algemeene vergadering van bovenge noemde Vereeniging zal Dinsdag 29 Dec. te Amsterdam worden gehouden. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel hoofdbestuur tot be vordering van het onderwys in lichamelijke opvoeding en voorstellen inzake de reglemen teering van het examen M.U.L.O. als aan vulling op bet huishoudelijk reglement, NIJVERHEIDSONDERWIJS Te Z w o 11 e zal het Gemeentebestuur een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van oprichting van een Middelbare Technische School, die er naar het oordeel van den heer D, W. Reinders, Inspecteur van het L.O., le vensvatbaarheid heeft. SCHEEPSRADIOTELEGRAFIST In Januari 1932 en zoo noodig in aansluiting daarop ook in Februari a.s. zullen examens worden gehouden ter verkrijging van het cer tificaat was scheepsradiotelegrafist le en 2e klasse en scheepsradio-telefonist en voorts ter verkrijging van de bijzondere certificaten als scheepsradiotelegrafist resp. met en zonder be voegdheid tot deelneming aan het openbaar verkeer. Verzoeken om toelating tot deze examens moeten vóór 19 December a.s. tot den direc teur-generaal der P.T.T. worden gericht. Weerbericht. Apothekers.assistent, de heer A. M. Spooren- berg: te Helmond. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge, slaagd: Kunstgeschiedenis en archaeologle cand.-ex., de heer jhr. J. S. Witoen Ellas. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl. Indisch Recht, cand.-ex., de heer R. H. Cohen Godgeleerdheid, doct.-ex., de heer H. v. d Loos; cand.-ex., de heer H. J. Pol. EXAMENS-NEDERLANDSCHE TAAL AMSTERDAM, 1 Dec. Akte M.O. Geëx. 2 can. dldaten, geslaagd de heer L. G. J. Lockefeer t« Batavia, Semarang, Soerabaja,, Djokjakarta, 3 DECEMBER Zonsopgang 7.51 u.; Zonsondergang S.48 U. Hoogste stand te Weenen 774.7. Laagste stand te Janmay^n 745.3. Stand vanmorgen half twaalf 771.7. WEER VERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned, Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke tot matige zuidelijke tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met, Instituut te De Bilt) Langzaam breidt de warme en vochtige luchtstroom uit het W. zijn invloed'over W. en N.-Europa uit. Na het passeeren der de pressie bij IJsland, die nu naar Spitsbergen trekt, is op IJsland wel vorst ingevallen, maar reeds naderen weer diepere depressies, die aan de Iersche kust storm brengen. Da temperatuur steeg in Ierland en Schotland vrij ver boven normaal In Zweden nam d© vorst verder af. Uit West-Duitschland is de vorst verdwe- nen, in OostnDuitschland sterk afgenomen. Alleen uit Estland wordt nog zeer strenge vorst gemeld. Het mistgebied strekt zich van midden-Engeland tot Polen en Hongarije uit en van België tot aan de Oostzee. Frankrijk heeft betrokken lucht met weinig mist. Neer slag viel alleen op de Britsche eilanden en in Scandinavië. Voor de volgende dagen wordt toenemende zuidelijke wind met zach ter weer en minder mist verwacht, TEMPERATUUR. Stanid vanmorgen half twaalf 3.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.18 u. tot 's morgens 7.20 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Bazel ,(1111 Hunlngen Kehl Mannheim Hingen Coblenz Keulen Duisburgi Ruhrort Maastricht Venio 1,7^'r», -0.24 ml -0C0 m, HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 3 December Delfzijl 4 j 4.21 17,1 Terschelling 1.41 14,33 Haningen 2.19 15,05 He der lel0.«;6— Idem 2e 2240 i, IJ muiden 8.54 21,30 H. v. Ho. land 8.02 2u,32 Schevenlngen 8.12 20,42 Rotterdam i).4(J 22.44 Hellevoetsl, Willems ad Brouwersh. Zierikzee Wemeidinge Vlissingen Terne u zen Hans weert l 20.27 20,54 i 21,17 I 12,46 l 20.14 20,52 ROMMEL is altijd te duur. Een mooi boek als nOp bezoek in Dierenland" (voornaam, leerzaam, duurzaam) is voor ƒ5.90 goedkoop. Kiest voor kinderen geen boekgeschenk vóór ge dit hoogstaand, aantrekkelijk, ontwikkelend en onverslijtbaar werk bij Uw boekverkooper hebt gezien. KONING'S UITGEVERIJ BAARN i M. Hobo, Nö- Lelden; J. C. J. Wit- :st; N. F. Epkema, Rotterdam; is. Hilversum; H. J. Janssen, O. Blom, Heeren veen; L. Kruik G. Bree, Bussum; A. C. Mul. Dort, Laren (N.-H.>; W. Kat, Hilversum, EXAMENS-POLITIE Het totaal aantal geslaagden steeg ln 1931 'an 9956 tot 10.594 (waarvan 3545 het diplox teekening). Het 7049 het diploma aantal ln 1931 geslaagder bedroeg 37.7" van het getal geëxamineerden Sinds J900 (Instelling van het examen) was dit percentage nimmer zoo laag. In totaal zur thans 20.911 candldaten geëxamineerd waarvar (geslaagd 37), 1134 andero. burgers (gesL 324). politie (gesl. 138), 14 gcmeei wachter (gesl. 9) en 8 onbezoldigde rijksveld wachters of jachtopzieners (gesl. 2). Op het schriftelijk werk alleen ztJn afgewezen 400 candldaten waaronder 80 vroeger gediplo- Gedurênde het examen ls het 10.000ste diplo ma uitgereikt aan N. H. Brands, leerling van de polltie-vakschool te Hilversum. Oud_Be(jerland EXAMENS-MUZIEK DEN HAAG. Koninklijk Conservatorium voor muziek. Geslaagd voor diploma viool (onder wijskunst): mej. A. E. Huussen en de heeren ■- C» 1(Zie verder bis. Jj

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2