lliruuir ^ritisrljr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BRUTALE ROOFOVERVAL IN DE RESIDENTIE ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 5.— Bij dagelijksche zending m 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 No. 3523 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17% 0.22% Van 1—5 regels 2A0 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen VERANTWOORDELIJKHEID VOELEN .Een en andermaal hebben we gewezen op de houding van die leden der R. K. Kamer fractie, die tevens leiders in de R. K. vakbe weging zijn. Wij oordeelden, dat zij deze per- soneele unie te veel uit bet oog verloren en te weinig bedachten, dat het gemakkelijker is in pers of vergadering eischen te stellen, dan in de Kamer beslissingen te nemen. In liberale persorganen betuigde men in stemming met ons inzicht en ook R. K. bla den wezen op het onverantwoordelijke, dat er in sommiger optreden lag. Ten slotte bleek in de Kamer, dat men daar zijn plicht verstond en daarom zou het nu uit künnen zijn, als men zelf niet weer was gaan napleiten op de manier, zooals men het deed. De Volkskrant deed het op een heel vreem de wijze; de redactie, waarin drie der bedoel de' kamerleden zitting hebben, betreurde de houding dezer.. kamerleden. Uit die rede neering konden we niet goed wijs worden. Sindsdien kwam de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel te 's-Graven hage bijeen ter bespreking van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot tijdelij ke kortingen op de uitkeeringen van het Rijk aan de Gemeenten en Provinciën. De voorzitter, de heer G. Bulten, besprak de houding van de R.IC Kamerfractie ten aanzien van de salarissen der rijksambte naren aangenomen en sprak als volgt: „Bij een conferentie met leden der fractie, werd verklaard, 0dat alle vertoogen van de zijde der ambtenaren overbodig waren, daar de fractie unaniem van meening was, dat de salarisverlaging afgewezen moest worden. De leiders hadden dus volkomen het recht, om te spreken en te schrijven zooals zij deden. Op 12 November zagen wij echter, dat de fractie in haar geheel omgeslagen was. Wat was er gebeurd in die vijf weken? Intusschen is bekend geworden, dat de kneep in de politiek moet liggen. Maar, was die politieke sitiri&v dan op 1 Oct., toen de Kamerfractie hoj.aalde toezeggingen deed; aan de ambtenaren ,'ndg niet bekend?" Allereerst moet ons de opmerking van het hart, dat het.'n eenigszins komische indruk maakt den heer.G. Bulten zoo te hooren spreken. Want deze oud-onderwijzer nu burgemeester ~- liet zich indertijd, toen hij kamerlid was, door de R.K. onderwijzers een telegram sturen: „Wij rekenen op u"; en toen het er op aan kwam, viel de rekening verkeerd uit. De heer Bulten heeft dus in eigen leven de ervaring opgedaan, dat belof ten niet altijd gehouden kunnen worden en zijn oordeel moest dus wat zachtmoediger ge- weest zijn. Ook toen zat de kneep in de politiek. Echter, even zonderling is het, dat de heer Max van Poll, die de Morgen redigeert en in de Kamer dezer dagen ook zoo'n reuzen zwaai maakte, thans het zóó voorstelt, als of de vakorganisaties zich ten onrechte over hem en zijn vrienden beklagen. „In ieder geval, zoo zegt hij, afgezien nog van de vraag of een motie de juiste vorm is, om zijn ontevredenheid over het Regeeringsbeleid te doen blijken: de Ka tholieke tegenstanders der korting hadden een anderen vorm overwogen was het, juist ook met het oog op hetgeen wij eeni- ge weken te voren schreven, niet mogelijk vóór de motie Merchant te stemmen. Hieruit moet de argelooze lezer afleiden, dat al weken van 'te voren vaststond, dat deze R.K. Kamerleden zich tegenover de opositie zouden stellen! En dat schrijft de zelfde man, die bespiegelingen hield over de vraag, of er nu werkelijk geen mogelijkheid was om een Kabinet tegen salarisverlaging te'vormen. Ja thans zegt hiji Practisch was, gezien de omstandighe den, dit verschil zóó klein, dat het nu in derdaad onverantwoordelijk zou zijn ge worden, op grond van dit verschil mede te werken aan een crisis, die bovendien hoogstwaarschijnlijk zóu hebben geleid tot de vorming van een Kabinet, dat precies het omgekeerde resultaat zou hebben ge bracht, hetwelk met het verzet werd be oogd. 1 i'i'ii Dat laatste hebben wil onmiddellijk na het verschijnen der regeeringsvoorstellen be toogd, doch toen liet het „democratische" deel der R. K. pers een gansch ander geluid hooren. Thans zegt de heer Van Poll, dat men door het zoeken der toejuichingen van het over heidspersoneel diens zaak al heel slecht zou hebben gediend. Men behoorde meer den moed te hebben, voor zijn overtuiging uit te komen,en mede-verantwoordelijkheid te dra gen dan een gemakkelijke publieke hulde te bejegenen." Het is de volle waarheid; maar ze komt ëéïiige weken te laat. Of de heer Bulten volmaakt gelijk heeft of dat er bij hem ook een misverstand schuilt, doet er niet toe: het feit blijft, dat een deel der R.K. fractie meer gezegd heeft, dan ze kon realiseeren; verwachtingen heeft opge wekt, welke niet in vervulling konden gaan; en dat meer voorzichtigheid derhalve zeer kan te bevelen is,- Eenige weken geleden hebben we onze vreugde uitgesproken over het feit, dat mi nister Donner openlijk zijn afkeuring te ken nen gaf over het optreden der rechterlijke macht in zake het gore blaadje, dat te Gouda verscheen en vooral bij de stations publieke lijk uitgevent werd. Dat de minister zelf in dezen niet werke loos is, blijkt uit bet antwoord, dat hij dezer dagen in de Kamer gaf aan den beer Zandt, die den minister verweet, dat „op 't gebied van de zedelijkheidswetgeving niets door hem is tot stand gebracht". De minister kon dat niet op zich laten zitten en hij gaf den heer Zandt een algemeene, maar ook een zeer bepaalde terechtwijzing. Wat het eerste betreft, merkte minister Donner op: „,De heer Zandt heeft met grooten ernst over bet euvel der pornografie gesproken. Ik wil niet zeggen, dat hij ten opzichte van de beteekenis van de prikkellectuur voor de geheele criminaliteit misschien niet een eenigszins overdreven voorstel ling heeft gewekt, maar ik wil aanstonds toegeven ,dat inderdaad deze kwestie van zeer groote beteekenis is. De heer Zandt beeft echter niet het recht zich op het standpunt te stellen, alsof een beroep, dat zoo vaak op den Minister is gedaan, zonder eenige uitwerking is gebleven. Waarom had de heer Zandt dat recht niet. Omdat hij al te lichtvaardig zijn conclusie getrokken had. Dit toonde de Minister als volgt aan: De beer Zandt zei in dit verband, dat hij .hedenavond uit het station komen de, nog hoorde venten met dat bekende- pornografisohe blad, waarover hier reeds zoo vaak is gesproken. Maar voor zoover dat gebeurd is ,kan dat alleen geweest zijn met het een of andere oude nummer ,want ik kan den heer Zandt mededeelen, dat de beide bladen tengevolge van mijn ingrij pen opgehouden hebben te verschijnen. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat derge lijke bladen b.v. onder een anderen naam weder kunnen opduiken, maar ik kan den geachten afgevaardigde verzekeren, dat daarop streng bet oog wordt gehouden. Wij moeten niet vergeten, dat lang niet ieder nummer door de justitie kon worden aangetast en strafrechtelijk kon worden vervolgd, en dat men dus met eenige oude nummers, speculeerend op den bekenden naam, wat kan doorventen, maar deze bla den als zoodanig verschijnen niet meer. Dat Is een belangrijke verklaring, en de heer Zandt zal dan ook niet nagelaten heb ben den Minister dank te zeggen voor zijn krachtig optreden. Ook zal hij zijn woorden wel teruggenomen hebben, dat deze Minister op dit gebied niets doet. Een kamerlid mag veel zeggen en mag in zijn critiek zeer ver gaan! doch als de Minister hem aantoont, dat hij er glad naast is, dan 'zal hij natuur lijk niet nalaten den bewindsman dank te zeggen en zijn woorden terug te nemen. Dit spreekt zoo vanzelf, dat wij ons de moeite sparen om de Handelingen er op na te slaan of we ons mogelijk vergissen; want het zou ondenkbaar zijn, dat een kamerlid zoo weinig deferentie tegenover een minister betoonde. Zelfs al stond hier de heer Zandt tegenover een anti-revolutionair minister. Doch veel belangrijker dan dit alles is het feit, dat de Regeering het kwaad krachtig bestrijdt, wanneer zij daarvoor over de mid delen besohikt. BINNENLAND. OFFIC1EELE BERICHTEN BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Horssen J. J. C. M. Luske; is benoemd tot burgemeester van Graft cn de Rijp C. A. van Staveren. 's RIJKS MUNT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Dec. 1931 aan W. A. Perks, opzichter bij 's Rijks Munt, eervol ontslag verleend. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is benoemd tot res.-officier gez. 2e kl., de heer J. B. H. Wachters, arts; is benoemd tot res. off. van gez. 2e kl., de heer J. Zijlstra, arts; is aan den res-paardenarts le kl., P. W. M. Maanen eervol ontslag verleend; is benoemd tot res. officier van gez., 2e kl., de heer J. M. Heuff, arts. RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besluit zyn bevorderd tot technisch hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat de technisch-ambtenaren J. Jonker te 's-Herte genbosch, S. Sybesma te Leeuwarden, H. Ver meulen te Apeldoorn en F. B. Zeilstra te Den Helder. DEPARTEMENTEN. Bij Kon. besluit is aan den heer W. II. Wiardi, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van hoofdcommies by het Dep. van Defensie. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer G. Blaauw, vice- consul der Nederlanden, werkzaam aan het consulaat-generaal te Dusseldorp, op zijn ver zoek, eervol ontslagen uit zijne consulaire betrekking. VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon, besluit is aan den heer F. van Monsjou, consul van Letland te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van het officierskruis der Orde van de Witte Roos Finland, ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is de zilveren eeremedaillc, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan P. F. van Puivelde, te Rilland- Bath; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in goud, aan H. de Graaf te Arnhem; W. E. Zuurendonk te Haarlem. NOTARISBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter. standplaats Amsterdam, J. van der .Veen, thans notaris te Apeldoorn. MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschliovend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan: H. Jager, groenten- kweeker te Groningen; W. Geelhoed, los werk te 's-Gravenhage; Mohamad Disin, man- tri der le klasse bij den Burgerlijken Veeart- senijkimdigen Dienst, te Moeara Enim (resi dentie Palembang); J. Noppen, agent van poütie-rechercheur, te 's-Gravenhage; H. Reitsma, agent van politie 2e klasse, te Rot terdam; Saimin (Samin), Javaansch fuselier, Alg. Stamboek no. 11635; J. van den Dop, autohandelaar te 's-Gravenhage; Th. G. Uiter- wïjk, agent van politie, te 's-Gravenhage; A. Kroon, motorschipper, te Overschie; P. Hoo- gerhuis, agent van politie, te Amsterdam; Catha. Jalink, assistente aan de opvoedings tehuizen der Mij. „Zandbergen" te Amersfoort NATIONAAL CRISISCOMITE Naar aanleiding van ons bericht, dat het 7e Reg. Infanterie te Harderwijk besloten heeft, dat de officieren maandelijks 0.50, de onderofficieren 0.25 en de soldaten we kelijks 0.02 zullen offeren voor het N. C. C. vernemen wij thans, dat het 5e Reg. Infan terie te Amersfoort het voornemen heeft op dezelfde wijze aan genoemd comitif bij te dragen. Zoo ziet men, dat goed voorgaan goed doet volgen! Droste's Cacao- en Chocolade-fabrieken te Haarlem heeft een gift van f 5000 aan het N.C.C. doen toekomen. OUD-MINISTER VAN DIJK Misschien hebben wij er eenige schuld aan dat de heer J. J. C. v a n D ij k gisteren zijn verjaardag niet zoo kalm heeft kunnep vieren als vorige ja ren, toen het feit dankbaar in huise lijke kring herdacht werd, soms zelfs zon der dat de jarige er bij tegenwoordig was, omdat plicht hem elders riep. Maar gisteren was het dnders en dat was in orde. Dat hoorde zoo en het spijt ons niet Zon der sympathie kan oen mensch niet leven en werken; het verheugt ons, dat de oud-ministeT gisteren zoo duidelijk heeft ervaren, hoezeer zijn arbeid en zijn streven waardeering en er kenning vindt. Immers, van vele zijden, vooral van de organisaties op politiek, godsdienstig en maatschappelijk gebied, waarmede hij in re latie staat, gewerden hem vele blijken van belangstelling. Ook de verscheidenheid der orga nisaties doet hier zoo goed. De heer Van Dijk heeft zich niet „gespecialiseerd" op één terrein, maar geeft zijn medewerking, zoo veel één mensch dat kan, aan alle Chris telijke actie. God stelle hem daartoe nog vele jaren in staat. DE KASBEHOEFTEN DER GEMEENTEN MEMORIE VAN ANTWOORD. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake den steun uit 's Rijks kas in de finan ciering van de kasbehoeften der gemeenten, waaraan wy het volgende ontleenen: Het is duidelijk, dat, wil men de kasgeld voorzieningen, waartoe het rijk thans verplicht is, binnen redelijke grenzen houden en wil mén ze niet voor onbepaalden tijd doen voort duren, het meermalen r.oodig zal zijn, een stap verder te gaan dan tot dusverre en niet slecht" het van rijkswege verstrekte geld aan een bepaald emplooi te binden, maar ook te voor komen, dat van elders inkomende gelden hetzij uit normale middelen, hetzij uit leenin gen geplaatst bij anderen dan.het rijk wor den gebruikt voor de financiering van zaken, waarvoor de rijksvoorschotten niet kunnen worden verleend De meening, dat de uitvoering van groote openbare werken in dezen tijd steeds heilzaam is, omdat zij de werkloosheid tegengaat, is niet van eenzijdigheid vrij te pleiten. Vele van die werken zijn zeer loon-intensief en vinden een groot deel van hun kosten in (ten deele uit het buitenland geïmporteerde) machines, in onteigeningen enz. In dezen tijd van nood zakelijke beperking der crediet behoefte door de openbare lichamen, is de ongebreidelde opvoe ring dier werken een reëel gevaar. Niet juist is, dat de Ned. Bank zou weige ren, 'gemeentelijk papier in disconto te nemen. Voor zoover gemeentelijke leeningen bij het publiek worden geplaatst, neemt de Ned. Bank de betreffende schuldbewijzen in disconto. Evenmin juist is het gerucht, dat de Ned- Bank aan verschillende bankinstellingen zou hebben geadviseerd, geen crediet meer aan ge meenten te verstrekken. Ten einde de Kamer reeds nu zoo goed mo gelijk in te lichten, deelt de regeering in een bijlage mede, aan welke gemeenten reeds kas- voorschotten zyn toegestaan en in hoever daar over reeds is beschikt. W\j ontleenen daar nog aan dat aan de GEMASKERDE BANDIETEN KNEVELEN FABRIEKSDIRECTEUR OVERROMPELING MET REVOLVER EN HANDDOEK EEN BUIT VAN 9000.— AAN BANKPAPIER Den Haaig, 2 December. Hoewel reeds Maandagavond laat ge- pleegd^ kwam eerst gistermiddag het be richt, dat aan de trieste reeks van roof- aanslagen wederom een nieuwe was toege- Geldjk we Dinsdag nog in een gedeelte van onze oplaag konden melden, heeft tus- schen 10 uur en halfelf een brutale roof overval plaats gehad in de directiekamer der N.V. Vereeriiigde Bakkerijen De Haag- sohe Broodfabriek en De Oude Vette Hen, alwaar een tweetal gemaskerde bandieten den directeur, den 45-jarigen H. P h. Zo n- dag, hebben overrompeld en gekneveld, om zich vervolgens meester te maken van pl.m. f 9000, die zich aan klein bankpapier i'n een openstaande brandkast bevonden. Zonder een spoor achter te laten hebben de daders ziiich hierna uit de voeten gemaakt. Onmiddellijk na het bekend worden van dit voor ons land toch altijd nog sensatio- neele banditisme, begaven we ons naar de Bilderdijkstraat, een eenzame zijtak van de drukke Vondelstiraat. waaraan de fabrieks- e® kantoorgebouwen grenzen. Niettegenstaande de aangevallene nog diep onder den indruk was van het ge beurde, verklaarde hij zich bereid; de vol gende bizonderhedem mede te deel en. Wat de directeur vertelde. Zooals het zoo vaak voorkomt had hij ook Maandagavond alleen op het kantoor zitten werken. Er was nog al veel te doen, omdat den volgenden dag op de boekjes der clientèle dividend moest worden uit betaald, terwijll tevens met het oog op het j uitbetalen der salarissen een en ander ad ministratief geregeld moest worden. Het was nog geen elf uur, toen eensklaps de toegangsdeur tot het kantoor, vanaf de gang openging en een gemaskerd individu ,i$pr de kier gluurde. Direct daarna werd ken revolver op den heer Zondag gericht en „Handen omhoogI" bevolen. De heer Zondag, dóe begrijpelijkerwijs ge heel overstuur <was, volgde het bevel blin delings cup, waarvan de indringer handig gebruik maakte om binnen te treden. „Geen woord meer of ik schiet je dood!" klonk het vervolgens, terwijl hij den direc teur ail achteruitloopend dlwong hem te volgen. Hoe het kantoor ls ingericht. Tot Jreter begrip van den gang van za ken is het gewenscht, eerst even een beeld te geven van de situatie op het kantoor. Wanneer men vanaf de Bilderdijkstraat komt en zich naar de directiekamer wil be geven, moet men een smalle trap op, die naar een klein portaaltje voert Op dit por taaltje bevinden zich twee deuren, waarvan de eene toegang geeft tot de kamer van den directeur, terwijl men via de andere in een vergaderzaaltje belandt. Beide vertrek ken staan met elkaar in verbinding door een vrij donker tusschenvertrekje. De gemaskerde onverlaat nu dreef den heer Z. in de richting van dit vertrekje, waarop plotseling een tweede persoon ver scheen, die ijlings den handdoek van het pabijzijnde fonteintje greep en deze over het hoofd van den directeur wierp. Bliksemsnel ging alles in zijn werk De doek wlerd muurvast voor den mond geknoopt, nadat deze er eerst voor een ge deelte was ingestopt. De handen werden op den rug gebonden en ook de voeten se cuur met touw bij elkaar gesnoerd. Toen men zoover was, had men vrij spel, temeer waar het slachtoffer al gauw het bewustzijn kwijt raakte. Wat de. indringers vervolgens precies heb ben gedaan, wist de heer Z. derhalve niet te vertellen, doch eenmaal weer bijgekomen, bemerkte hij, dat men hem naar den vloer van het tusschenkamertje had gesleept. Dit kon hij zien omdat de oogen door het binden van de doek waren vrij gekomen Geruimen tijd heeft Z. daar gelegen, wor stelend met een verschrikkelijke benauwd heid, totdat z'n nachtwaker, "de heer Kuy- ten die elke twee uur de ronde doet om 12 uur de trap opkwam, om zich naar gemeente Amsterdam is toegestaan f 36.000.000 Apeldoorn f 700.000; Arnhem f 12004)00; en Delft f 1.000.000. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE DERDE KRUISER Op vragen van den heer Cramer betref fende den kruiserbc-uw, heeft de minister van defensie o.m. geantwoord dat de inschrijving voor het ontwerp voor den derden kruiser er. de gunning van 't ontwerp hebben plaats ge had. Ook de inschrijving voor het geschut van 15 c.M. in torens had plaats. De inschrijving voor den bouw van het schip zelf echter nog ONTSLAG VAN EEN LOODS Op vragen van den heer Drop inzake het ontslag van den loods J. Bruin te IJmul- den, heeft de Minister van Defensie geant woord, dat de commissie, bestaande uit de heeren J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, lid en voorzit ter; W. F. van Erp Taalman Kip, gepen- sionneerd kapitein ter zee, oud-directeur van het. Loodswezen, en mr. D. .T. Veegens, advo caat en procureur, haar taak nog niet be ëindigd heeft. een controlepost van z'n „rondoklok" te be geven, welke nabij de directiekamer gele- Niettegenstaande het hem opviel, dat z'n patroon nog zoo laat aan het werk was, ge zien het licht brandde, wilde hij al weer te trap afgaan, toen hij meende, een eigenaardig gestommel te vernemen. De heer Z., die den waker hoorde nade ren, maakte n.l. zoo goed en zoo kwaad als het ging, gerucht, door met de hielen en het hoofd op den vloer te bonzen. Voorts stiet hij doffe klanken uit, waarop de wa ker de deur van de directiekamer opende en weldra z'n patroon in wamhopigen toe stand ontdekte. Toch drong het niet aanstonds tot hem door wat Z. was overkomen, daar hij meen de met een beroerte te doen te hebben, om dat hij door de duisternis de doek en de touwen niet aanstonds bemerkte. Afgaande op de bewegingen die Z. maak te, zag hij echter een oogenhlik later, dat Z. onwrikbaar gekneveld lag. Na de doek te hebben verwijderd, sneed hij met een mes handen en voeten los, waardoor het den hevig geschokten Z. met veel moeite gelukte op een stoel plaats te nemen. Hoe strak de touwen waren aangehaald, werd ons duidelijk, toen Z. z'n polsen toon de, waarop waren. Bovendien was hij hier en daar ont veld. Inmiddels was de waker de trappen weer a.fgesneld om den chef-bakker, den heer C. Blom, die in de buur woont, te waarschu wen. Daar B. al te bed lag en z'n zoon blijk baar juist was thuis gekomen, ging deze met den waker mee. Na zich van den toe stand te hebben vergewist, stelde hij onmid dellijk de politie met het feit in keoinis, die spoedig ter plaatse was. Een nauwkeurig on derzoek, onder leiding van commissaris Paré werd ingesteld. Het ruim 3000 M2. groote terrein, waarop zich vele schuilplaatsen be vinden, werd aan een scherpe inspectie op- derworpen, welke tot 's morgens 6 uur duur de. Helaas zonder resultaat Het bleek, dat uit de openstaande brand kast een bedrag van f 9000 aan klein bank papier was ontvreemd. Waar zijn de daders heengekomen? Een der eerste vragen die zich opwerpt is, van welke zijde de onverlaten het perceel zijn binnengekomen. Vast staat wel, dat dit niet vanaf de Bilderdijkstraat is geschied, omdat de daaraan grenzende deuren ook na de overval nog goed gesloten waren. Anders staat het met een deur aan die Toussaintkade, welke met de Bilderdijk straat parallèl loopt en eveneens een be grenzing van het gebouwen-complex vormt Deze deur, die naar gewoonte om 8 uur door dien magazijnmeester, den heer Brons, was gesloten, stond thans open. Daar het practisch ook niet mogelijk is, dat de in dringers vanaf de Toussaintkade zijn bin nengekomen, terwijl deze deur dicht was, moet worden aangenomen, dat zij zicli hebben laten Insluiten. Dit kan heel goed, daar het fabrieksterrein met z'n vele hoeken en gaten, benevens het groot aantal broodwagens,, dat in een remise staat, daartoe ruimschoots gelegen heid biedt. Hoewel allen, die vanaf de Toussaintkade komen, persé een gang door moeten en aldus de magazijnmeester moeten passee- ren, is het te verklaren, dat deze de daders niet heeft opgemerkt. Immers van 6 tot S uur komen hierlangs vele personen oud brood koopen. Indien zij er niet verdacht uitzien, wordt hen niets in -dien weg gelegd. Intusschen zet de politie het onderzoek met kracht voortt. Volgens vage mededeelingen van den heer Z. zou de eene belager ongeveer 35 jaar oud zijn. Hij was gekleed in een blauw costume, zonder overjas en maakte niet bepaald don indruk van handarbeider. Het was meer het type van den sportsman aldlus Z. Hij droeg een zwart masker, terwijl bo vendien een pet diep over het voorhoofd was getrokken. Naar de heer Z. ons nog mededeelde is het vermiste bedrag verzekerd,, hoewel niet ten volle. Een onderhoud met den waker. Om ook uit don mond van den waker eens iets te vernemen, begaven we ons naar z'n woning op Cantaloupenburg. Hij is Duitscher van origine, 56 jaar oud on bij de Haagsche Broodfabriek in dienst. Vroe ger werkte hij uitsluitend in de bakkerij, maar den laatsten tijd doet hij meer aller lei werkzaamhedeen. Eiken avond begint hij omi 8 uur, iwaarop hij des morgiens om half vijf naar huis gaat. Tot die verschil lende werkzaamheden behoort ook het om de twee uren controleeren van bepaalde punten in fabriek en kantoor. Om 10 uur was hij voor de laatste maal ïm de omgeving van de directiekamer ge weest, totdat hij er om 12 uur weer kwam en de boven omschreven ontdekking deed. Daar hij in z'n familie eenige gevallen van beroerte had meegemaakt, en steeds had vernomen de patiënt rustig te laten liggen, meende hij goed te doen ook thans een afwachtende houding aan te nemen, in de stellige overtuiging, dat z'n patroon door een beroerte was getroffen. Doch eenmaal ziende, dat het hier een geval van brute kneveling betrof, stelde hij dadelijk alles in het werk om het slacht offer vrij te maken. De doek was gauw los. maar bij gemis van een mes leverden de touwlussen nog nl wat moeilijkheden op. Aanvankelijk heeft hij getracht deze lussen met een «tuk blik door te snijden, wat niet lukte. Totdat de heer Z. te kennen gaf, pen mes in z'n zak te hebben, waarna ;1(*t piactit- offer spoedig van z'n boeien was ontuaa®,' Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Roofoverval te Den Haag. (blz. 2) Na het bezoek van Fltndin verwacht men, een internationale conferentie over de crisis- en herstelvraagstukken. Groot gewicht wordt gehecht aan Sir John Simons verklaring in het Parlement over de niet-toelaatbaarheid van sancties, indien Dui'tschland niet beta len kan. China en Japan schijnen zich op het oogenblik beiden te matigen De Volken bondsuitspraak wordt weldra verwacht. (blz. 5) Tweede Kamer. Het Contingenteerings- wetje, Begrooting van Defensie De staking bij de K.T.V. geëindigd. (blz. 9) Het Communisme in de Practijk. De weekstaat van de Nederlandsche Bank. De Parel van Veere. De groote verkeerswegen. VERHOOGING DER INVOER RECHTEN IN BELGIE PROTEST UIT ANTWERPSCHE KRINGEN Het Departement van Handel en Nijver heid maakt bekend, dat volgens bericht van H. M.'s gezant te Brussel de Belgische re geering een besluit heeft uitgevaardigd, waarbij de invoerrechten verhoogd worden voor de artikelen: boter, en wel van 0.20 franc tot 1.40 franc per Kg.; margarine van 0.60 franc tot 1 franc per Kg. en onbewerk te tabak van 240 tot 350 franc per 100 Kg. Verder worden ook bevroren vleesch, si naasappelen, citroenen en bananen door een invoerrecht getroffen. De hierbedoelde verhoogingen zijn onmid dellijk in werking getreden. Gemeld wordt, dat de Antwerpsche libera le bladen protesteeren tegen deze verhoogin gen .aangezien zij deze zeer in het nadeel van de haven van Antwerpen vinden. Men hoopt algemeen, dat de Minister van Land bouw, die volgende week zijn wetsontwerp verdedigen zal, geen meerderheid zal vin den voor deze protectionistische i REDACTIE ..DE RIJKSEENHEID" Met 1 December is prof. mr. I. A. N e d e r- burgh uit de redactie van „De Rijks eenheid", weekblad ter versterking van de banden tusschen Nederland en de Indien getreden; zijn plaats wordt ingenomen door den heer A. J. W. Harloff oud-lid van den Raad van Nederl. Indië. Prof. Nederburgh blijft als vaste mede werker aan het blad verbonden. Land- en Tuinbouw. EEN OPMERKELIJK VERSCHIJNSEL Stijgende lnndprijzen in Friesland. Men schryft ons: Voor het verhuren van boerderijen en losse landerijen bestaat hier en daar in Friesland meer belangstelling en worden hoogere prij zen geboden dan eenigen tyd terug, en dat on danks het feit dat de veepryzen nog steeds terugloopen en de daling van de zuivelprijzen, de inkomsten voor het boerenbedrijf belang rijk hebben doen verminderen. Ook in den ak kerbouw worden voor landerijen hoogere pry- geboden. ASTHMA EN BRONCHITIS Laatste wetenschappelijke uitvinding. Dr. Hassencamp's Ademhal ings-gym nastiek-apparaat „Medicatus", thans in Nederland geïntroduceerd. Litera tuur en attesten van longsanatoria in Zwitserland gratis en franco. Leest in het „Schouwvenster" van 27 Novem ber het artikel over „Medicatus", door D. van Renesse, arts en wetenschap pelijk medewerker van dit blad. Op verzoek, zenden wij U dit nr. gratis. Medicatus-Depöt, fa. S. C. Barnekow, afd. 22, Amsterdam r C. - Prinsen- gracht 615 Telefoon 36121

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1