AAL NIEUWE LEIDSCHE CO URANT ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 f HAARLE^Ï^EKSTSi. 130-136 RECLAME DIVANS 9,75 - 8,_ - 5,50 I DIVANS p.ima stof leering zijden damast overtrek 28,75 - 14,50 - 21,- DIVA BEODEN met gezondheidsmatr:s 12,25 DIVANBZuQEN mei hoofdpeluw L,75 R2CLAME GAR ill UUR bestaande uit ledikan spiraalmatias, zwaar gevulde ma.ras en kapok.u sens comp'eet 11,95 BEDSPREIEN ap .rte dessins en kleuren 1,65 - 2,3- - 3,2. - 4,9U KINORSTCELEN, afkl pb ar 6,75 - 8,50 - 11,75 WA C TAFELS diverse kleuren - 7,75 - LOOPREKKEN, prima beuken 4,90 - 8,75 - 10.- NACHTKASIJES, 6, 0 - 6,7, - £,5J KINDERLEOIKANTEN pr ma afwerking TAFELS, 4, 0 - 50 - 7,75 5 65 - 7,9J - 9,25 - 14,59 - 18,75 WASCHSTtLLEN, 2,15 - 2,85 - .',75 - ',25 ZIJDEN KINDERLEDIKANTDEKENS 4, 5 - 4,80 - 6,55 j BEOKRU.KEU 0,24 - 0,75 -1, 0 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS AFSLUITING PASSAGE MIDDELSTEGRACHT. Burgemeester en Wethouders van Ijoiden brengen ter algemeene kennis, dat in verband met de uitvoering'van rioleringswerken het gedeelte Middelstegraeht, gelegen tusschen de Groènesteeg en den Ouden Rijn, vanaf Zater dag 2S November a.s. tot nadere aankondiging voci alle doorgaand rijverkeer ook met hand wagens en voor het scheepvaartverkeer zal zijn afgesloten. - Leiden, 27 Nov. 1931. A. VAN DE SANDE BAKIIUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. HET SECTIEVERSLAG ui FINANCIEN Winst uit de bedrijven. Het nieuwe belastingstelsel, dat indertijd met zorg werd gekozen, is er op gericht het gros van de bevolking in de belastingen te betrekken. Dit is, zooals de wethouder van financiën in de raadszitting van 25 Augustus 1930 betoogde, in een werkstad als Leiden, waar 95 pet. van de aangeslagenen minder dan f 5000 inkomen per jaar heeft, onafwendbaar. Elke politiek, die tot doel heeft den druk te verleggen naar de hoogstaangeslagenen zal voor hen, die de stad niet kunnen verlaten, funeste gevolgen hebbenzij maakt de stad metterdaad onbewoonbaar. Het nieuwe belas tingstelsel vormt daarenboven één geheel; het onderling verband tusschen de onderscheidene onderdeelen zou worden verstoord, indien op zichzelfstaande maatregelen, als B.v. invoering van nieuwe belastingen, invoering van pro gressie in een bepaalde categorie van opcenten werden genomen. Om een optimistischen kijk op den finan- cieeien toestand verder te rechtvaardigen, wordt nog gesproken van „de steeds grooter wordende winsten van de bedrijven." In het bijzonder worden' genoemd de Gas- en Electri- citeitsfabriek, Endegeest en Slachthuis. De ver melding van de beide laatste instellingen moet op een vergissing berusten, aangezien over 1927 de winst van de gestichten cn van 't Slachthuis resp. f 100.000 en f 50.000 be droeg en de raming volgens de ontwerp-be- grooting voor *032 onderscheidenlijk f 75.000 en f" 49.000 bedraagt, terwijl bovendien de winst der Gestichten nog van zeer betrekke- lijken aard is, in verband met het groote aan tal .patiënten, dat aldaar geheel of gedeelte lijk voor rekening van de gemeente leiden wordt verpleegd. Wel kan worden toegestemd, dat de winst ven de Lichtfabrieken in den loop der jaren zeer belangrijk is gestegen; deze stijging is echter, wij betoogden het herhaal delijk, een zeer gelukkige omstandigheid, die in staat stelt aan de toeneming van uitgaven voor sociale en andere voorzieningen tot nog toe het hoofd te bieden. Ook hier zijn ten slotte grenzen; het is geenszins onmogelijk, dat de economische toestand de winst doet ver minderen. Intusschen moeten wij beslist tegenspreken, dat de begrooting sluitend is gemaakt door bet opvoeren van de winsten der bedrijven of door een te lage raming van de posten: onder steuning van uitgetrokken werkloozen en van behoeftigen. Zelfs werd gesproken van bezuini ging op den steun, hoewei in de geheele be grooting met een enkel woord van een der gelijke bezuiniging wordt gerent. Ook moeten wij bezwaar maken tegen de uitdrukking, dat de begrooting alleen fict'ef sluit, of dat in de begrootin.g sneculatieve elementen zitten; beter ware geweest te spreken van elementen van Geen speculatieve elementen. Evenals elke begrooting is ook deze een zoo goed mogelijke raming van de vermoede lijke inkomsten en uitgaven ten tijde van haar samenstelling. Sedert het opmaken van de ont- werp-begrooting, nu al. weer enkele maanden gelèden, heeft echter de crisis zich zeer ver- schérpt en uitgebreid en vooral de laatste weken heeft de toestand een ernstig aanzien gekregen. Het is duidelijk, dat onder deze om standigheden ramingen, die enkele maanden geleden naar beste weten geschiedden, thans met reserve moeten worden beschouwd. Ook het College acht het daarom zeer wel moge lijk, dat met name de inkomsten uit de belas tingen en de bedrijven, alsook de uitgaven voor ondersteuning van werkloozen en behoeftigen tegenvallers zullen opleveren. Waar handha ving van het evenwicht een belang is van. alle groepen der bevolking, stelt de onzekere toe komst daartegenover den dringenden eisch om by gebruikmaking van de toegestane credieten slechts ingeval van hooge noodzakelijkheid tot de grens van het maximum bedrag te gaan. Wjj kunnen ons dan ook geheel aansluiten bij die leden, welke in plaats van ..eenige" voor zichtigheid, groote voorzichtigheid geboden achten en van oordeel waren, dat ook de leden van den raad zoowel bij de belastingpolitiek als bij het voteeren van uitgaven ter dege rekem'pg moeten houden met de financieele mogelijkheden van de gemeente. Want al kan men wellicht in vergeliiking met eenige andere gemeenten die nu reeds in biizonder moeilh'ke omstandigheden verkeeren, den toestand ten onzent nog niet verontrustend achten, dat neemt niet weg dat in onze gemeente op zich zelf beschouwd, ook hier, en vooral in dezen tijd, dringende noodzakelijkheid bestaat tot een uiterst zuinig beheer. Wij hebben daarom nog eens nauwkeurig nagegaan, in hoeverre uit gaafposten nader zouden kunnen worden ver minderd en ontvangposten verhoogd, teneinde met bet aldus vrijkomende bedrag den post „onvoorziene"uitgaven" te versterken, als re serve voor mogelüke tegenvallers. Mocht de toestand onverhoopt zoodanig ver ergeren, dat de lasten van de crisis ook met deze maatregelen niet ziin te dragen, dan zdl bji het ontbreken van andere middelen, on ver schalende uitgaafposten een. nog krachtiger bezuiniging moeten worden doorgevoerd. Hoe veel moeilijker de positie van de gemeente als dan nog zou ziin, indien het. hiervoren om schreven door ons afgekeurde financieel beleid werd gevoerd, waarbij eenerzjjds inkomstpn noodeloos worden prijsgegeven en anderziids de uitgaven worden opgedreven, is gemakke lijk in te zien. Overigens k"n, niist met het oog op de vo^ia^cri onbekendheid met de toe standen. die z:ch kunnen voordoen, omtrent <h» eventueel verder te narnen moetregelen thans moeilijk een aardm^nT in detaüg worden ge geven. Wij móetrn volstaan met aan het bo- venstaandp. ale -,'-r>ir>eerve <redra<*sb"n toe te voegen, d~t, geh'ïk nok hiervoor reeds wc opgemerkt, verzwaring van den belastingdruk 4.90 4.S0 4.90 4.90 4.90 4.90 SPAART UW OOGEN GE HEBT SLECHTS ÉÉN PAAR VOO* UW GEHEELE LtVENÜ 1ST VOOR ALLE MERKEN C. F. EVI EERPOEL'S PFAFF NAAIMACHINENHAND£L BREE5TRAAT 171 TELEFOON 2657 voor de ingezetenen, zoo eenigszins mogelijk, moet worden voorkomen. De bereiking van dat doel zou worden bevorderd, indien tot dekking van vermoedelijke tegenvallers mede kon die nen een bijdrage van het Rijk in de kosten van ondersteuning van werkloozen, tot het ver krijgen van welke bijdrage sedert geruimen tijd pogingen in het werk worden gesteld. BEDRIJVEN EN DIENSTEN Werk in eigen beheer. Een lid dringt aan op het zooveel mogelijk uitvoeren van werken in eigen beheer en om die uitvoering zooveel mogelijk te bespoedi gen, met name op het evenals het vorige jaar doen uitvoeren van schilderwerk in eigen be heer, waarmede een gunstige ervaring is op gedaan; het werk is in tegenstelling met het door particuliere schilderspatroons uitgevoerde werk, behoorlijk en1 goed uitgevoerd. Dit lid zou gaarne het oordeel van B. en W. vernemen over het overbrengen van den dienst der Stadsontwikkeling van Gemeente werken naar Bouw- en Woningtoezicht en laatstgenoemden dienst dan te noemer.„Dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting". Aan dien dienst ware dan behalve de behan deling van bouwvergunningen ook op te dra gen het beheer van het grondbedrijf en de werkzaamheden verband houdende met de vast stelling van rooilijnen en van het uitbreidings plan. Naar de meering van dit lid zou aldus een meer economische wijze van werken wor den verkregen. B. en W. antwoorden daarop, dat ook dit maal daarvoor in aanmerking komende schil derwerken in eigen beheer zullen worden ver richt, terwijl het, met het oog op de werk loosheid, welke voor het schildersbedrijf spe ciaal in den winter bestaat, in de bedoeling van B. en W. ligt in het algemeen de schilder werken, voor zooveel mogelijk, in den komen den winter te doen uitvoeren. De met het uit komen van schilderwerken in eigen beheer opgedane ervaring is, wat de deugdelijkheid van het werk betreft, niet ongunstig te noe men, doch dat, zooals een lid opmerkt, het door particuliere patroons uitgevoerd schilder werk minder behoorlijk en goed zou zijn ver richt, kan niet worden toegegeven. Naar de meening van het college is er geen aanleiding, om de werkzaamheden betreffende de stadsontwikkeling over te brengen naar den dienst van het Bouw en Woningtoezicht; inte gendeel, eene doelmatige werkverdeeling brengt mede, dat die werkzaamheden bij den dienst van Gemeentewerken blijven onderge bracht. Slechts indien de groei van de gemeente van zoodanigen omvang werd, dat behoefte zou kun nen worden gevoeld ten deze wijziging in de bestaande organisatie te brengen, zou over wogen kunnen worden een afzonderlijken dienst voor Stadsontwikkeling, los van Gemeentewer ken, in het leven te roepen, zooals dat in groote gemeente als Den en Rotter dam thans het geval is. Meer toezicht en controle. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag, zegt het college, dat het de wensche- lijkheid van een meer intensief en deskundig toezicht op de besteding van de op de begroo ting toegestane gelden voor openbare werken gevoelt. Dezer dagen zal den raad dan ook een voorstel bereiken, om op den Dienst van Gemeentewerken een controle in te stellen door een accountant, die niet enkel cijfers verifieert, maar bovenal met ruimen blik en veelzijdige ervaring de gestie van den diepst, zijn organisatie en alles wat verder de be drijfsvoering betreft, beziet. In aansluiting hierop kan voorts worden mees-edeeld, dat de instelling van een bezuinigin-rsdienst. die alge meen werkzaam zal zijn en dus ook bij andere diensten en bedrijven, dan Gemeentewerken, oen nauwtettond toezicht houdt, de volle aan dacht heeft van B. en W. De Reinigingsdienst In antwoord op een vraag naar de oorzaak van de stijging der uitgaven van den Reini gingsdienst brengen B. en W. het volgende onder de aandacht: Over 1931 werd een nadeelig saldo uitge trokken van f 221.049 en voor '32 van f 238.109 gevende een verschil van f17.060. Van deze stijging komt een bedrag van f3497 voor rekening van den vuilafvoer naar Nieuwkoop. Weliswaar wordt thans ter zake een bedrag van f 37.334.52 geraamd, tegenover f 28.973.88 in 1931, of f 8.360.64 meer, doch aan den anderen kant komt, in verband met dezen vuilafvoer, als pachtsom, van het baggerwerk c.a. f 4.864 minder op de begrooting voor, zoo dat ten slotte, in vergelijking met 1931, de meerdere uitgave slechts f3.360.64f4.864 is rond f3.497 bedraagt. De uitgaven over 1930 bedroegen f 28.099.25. Uit het enkele feit, dat het nadeelig saldo van den Reinigingsdienst hooger is geraamd, mag men niet concludeeren, dat het vervoer van het vuilnis naar Nieuwkoop, in strijd met de daaromtrent gekoesterde verwachtingen duurder is, dan het verbranden van het vuil. Tn de eerste plaats heeft, zooals bleek, het overgroote deel van de stijging geen betrek king on den vuilafvoer naar Nieuwkoop. In de tweede plaats brengen B. en W. in herinnering, dat de voormalige gomoentel"ke vuilverbranding over 1927 een p-d«»°licr sa'do onVverde ven olim. f 4T?0O. Dit n?de-lig saldo zou echter in de toekomst ro" aarm-m- br""nr ziin geworden. dnnr'M bij in standhouding Vf,n de vp;'""rbrandin"- m dP iaren^ 19293 931 gelekieb'ik verschillende "oorzïeoingen hadden moeten: worden getrof fen, welke een 'kapitaal zouden hebben ver- HET LEIDSCHE BROKKENHUIS de jaarvergadering In de gisteravond onder leding van deir vice-voorzitter, den heer J. M. Vos Jzn. ge-, houden jaarvergadering van bovengenoemde 1 vereeniging werd als lid van het dngelijksch bestuur in do vacature-J. B. A. Heydemau- gekozen de heer P. II. J. Vreeburg. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer J. W. Cahen is het volgende ont- lngevolge art. 2 der acte hadden 19 instel lingen te dezer stede het recht voor de eerste maal het Bestuur te vormen door ieder een lid daarvoor aan te wijzen. Van dit recht werd gebruik gemaakt door 14 instellingen: ae Gem. Comm. voor Maatschappelijk Hulp betoon, de Diakonie der Ned. Herv. Gem., het R.K. Par. Armbestuur, de Diakonie der Gcref. Kerk in Hersteld Verband, de Diako nie der Evang. Luth. Gem., het Bestuur der Ooopsgez. Gem,, het Bestuur der Remonstr. Gem., de Diakonie der Waalsch Herv. Gem., het Armbestuur der Oud-Ivatholieke Gem., rte Leidsche Mij. van Weldadigheid, de Ver. Armenzorg, het Ned. Leger des Heils, de Bijz. Raad v. d. Ver. v. d. H. Vine, k Paulo en de Comm. voor het Wijkgebouw. Geloof. Hoop, Liefde. Van de Leidsche Mij. van Weldadigheid en de Waalsche Diakonie werden giften ont vangen. De Ned. Herv. Diakonie en het Isr. Armbestuur verleenden rentelooze voorschot ten, terwijl door het R.K. Armbestuur en een particulier leeningen tegen geringe rente werden verstrekt. Hierdoor werd de com missie in staat gesteld de voorbereiding en organisatie der werkzaamheden te financie ren. Tot de eerste verkooping bedroegen deze kosten in totaal circa f 470, waar echter, inmiddels goederen waren ingekomen tot. een „Brokkenhuiswaarde" van nagenoeg, hetzelfde bedrag, heeft deze periode geen; deficit opgeleverd. In het tijdvak 28 October 1930 tot :1 "Sept.. 1931 werd voor een bedrag van ca. f 2100 verkocht, terwijl de kosten voor salarissen, huren, ophaaldienst, reparaties en propa ganda over deze periode eveneens c.a. f 2100 bedroegen. Dat het Brokkenhuis zich in het eerste dienstjaar reeds heeft kunnen bedrui pen zonder subsidies of anderen financieelen steun stemt hoopvol voor de toekomst. Er werden in het eerste dienstjaar circa 400 gezinnen geholpen, en wel als volgt: circa 150 gezinnen kochten voor eigen reke ning tot een bedrag van circa f 700.—; circa 200 gezinnen werden geheel, en circa 50 ge zinnen gedeeltelijk geholpen voor rekening van derden tot een totaal bedrag van circa f 1400, van dit laatste bedrag werd het groot ste deel, n.l. circa f 1050 besteed doör de Gem. Comm. voor Maatschappelijke hulpc terwijl 10 andere instellingen gezamenlijk' circa f 60 besteedden. De waarde der te verkoopen goederen be draagt in doorsnede het drievoudige van hetgeen in rekening wordt gebracht, zoodat de cii'ca 150 gezinnen welke een bedrag van circa f 700 hebben besteed, hiermede een waarde aan goederen verkregen van circa f 2100, terwijl voorts de Gem. Comm. v. Maatsch. Hulpbet. haar klanten goederen heeft verschaft tot een totaalwaarde van circa f 3150, waarvoor deze Comm. slechts f 1050 heeft behoeven te besteden. De ingezetenen van Lei%?n en Omgeving hebben van den aanvang af groote hoeveel heden goederen afgestaan. Een uitgebreid dames-comité is geregeld werkzaam in het Brokkenhuis. De werkzaamheden, n.l. het sorteeren en prijzen der ingekomen goede ren, de verzorging van den ophaaldienst, de verkoop der goederen, enz. zijn werkelijk' geen sinecure. De resultaten van den goederen-ophaal dienst hebben tot nu toe de stoutste ver wachtingen overtroffen. Op Zaterdag 21 de zer werden te Leiden reeds 12 auto's goec* ontvangen, terwijl ook nadien nog zeer veel binnenkwam. De Stichting zal in den ko menden winter dan ook in staat zijn op grootere schaal haar werkzaamheden voort te zetten. Dit jaarverslag werd onveranderd goed gekeurd. Na rondvraag volgde sluiting der verga- MMNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ot- Laxeer-Tabletten 60 ct- Hoofdpijn-Tabletten 60 cl- Bij Apoth. en Drogisten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van P, N. G. van Tol om vergunning tot het oprichten van een iristrumentmakerswerkplaats in het perceel Hooigracht No. 54, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie I No. 371; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 12 December e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeen tewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aaiv> -ht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 28 November 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AUTOBUSDIENST HAZERSWOUDE— LEIDEN. Ged. Staten -van Zuid-Holland hebben aan J. Kok Sr., C. F. Middelkoop, J. J. Hardijzer te Boskoop en Jelle Kok ie Zeg- waiairt met ingang van 1 December 1931 vergunning verleend tot het in werking brengen van een autoibusdienst van Ha- zerswoude (Ned. Herv. Kerk) over Bent huizen, Zoetermeer-Zegwaart, Zoeterwoude (Geiderswoude en Weipoort) naar Leiden (Stationsplein) en omgekeerd. lezing Mr. crommelin Voor een talrijk gehoor hield Mej. Crom- melin, na door de waarnemende Voorat- sier van het Tehuis voor Vrouwen Mevr Locher ingeleid te zijn, een zeer interes sante causerie over haar wereldreis. Met schitterende lichtbeelden liet zij de aanwe zigen prach I-opnamen zien, speciaal van Tropisch Nederland. Zij had daarbij gelegenheid nog op de Zending in Indië te wijzen. De Voorzitster bracht de belangen van het Tehuis voor Vrouwen naai- voren en beval deze instelliinig ten zeerste iaan, waarna de spreekster den dank der aan wezigen werd gebracht met een wensch tot eischt van f 89.300. Het boven becijferde jaar- lijksche nadeelig saldo van f 44.200 was dan van 1931 af gestegen tot f 52.000 Hieruit blijkt dus, dat het nieuwe systeem aanzienlijk goedkooper is. De raming voor 1932 ad f 37.334.52, welk bedrag feitelijk nog met f 4.864 moet worden verminderd, is immers nog belangrijk lager, dan de werke lijke kosten van de vuilverbranding in 1927; Integendeel kan zonder eenig voorbehoud worden verklaard, dat vuilverbranding duur der is, dan de thans gevolgde methode van vuilverwijdering; vandaar ook de stopzetting van de verschillende vuTverbrandit ovens in meerdere plaatsen van ons land, alsook in 't buitenland. Als factoren voor de toeneming van het nadeelig saldo van den Reinigingsdienst in zijn geheel kan verder nog worden gewezen op het algemeen voorkomend verschijnsel, dat het kwantum af te halen huisvu'l b.v. door vermeerdering van de stiteatoppervtekte, elk iaar grooter wordt, terwijl voorts 't schoon houden ven slooten in verband met de eisch en van de Brandweer tegenwoordig een belang rijk hooger bedrag vordert. I Slot volgt. begrooting-behandeling. De vergadering van den Raad, waarin de behandeling van de gemeentebegrooting, dienst 1932, aan de orde zal worden gesteld, zal plaats hebben óp: Maandag 7 December 1931, des namiddags te twee uur en zoo noodig zal worden voort gezet op: Maandag 7 December, des avonds te 8.15 uur; Dinsdag 8 December, des namiddags te 2 Woensdag 9 December, des namiddags te twee uur en des avonds te 8.15 uur; Donderdag 10 December, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8.15 uur; Vrijdag 11 December, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8.15 uur in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steenschuur 21. Openbare leeszaal en bibliotheek „reuvens" Ledenvergadering. -: In de gistel-middag onder voorzitter schap van mevr. Kuenen-Wicksteed gehou den vergadering der Leeszaal Reuvens werden de notulen, samengesteld door den secretaris, dr. A. A. van Rijnbach onver anderd vastgespeld. De begroeting voor het jaar 1932 sluitende in ontvangsten en uilgaven met een bedrag van f 16.906. (w.o. een post onvoorziene uitgaven van f 200 en een geraamde belegging van circa f 500) werd eveneens goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, mej. Ruys en de heeren dr. I. M. van der Vlerk, dr. A. A. v-an Rijnbach en P. A. Hibma werden her kozen. Als leden der kascommissie werden aangewezen de heeren H. Schijf en P. A. Wisse. Hierna werd de vergadering ge sloten. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Competitie Rijndislrrct. Dondei-dagavond had de competitiewedstrijd plaats tusschen L.D.V. II en D.E.S. I te Alphen a. d. Rijn. De uitslag was als volgt: L.D.V. II—Alphen D.E.S. I. A. KlinkenbergJ. van Oeveren 20 J. HuismanJ. Oosterman 02 C'. Teunissen—L. Houweling 02 C. KlinkenbergK. de Leeuw 11 D. A. EppingaH. Wolfert 0—2 E. HadekM. Roggeveen 11 B. de Kier—F. Oosterman 20 J. DreefC. v. Oeveren 02 J. W. SchiissJ. -v. Ofwegen 2—0 Reglementair 02 8—12 KAMER VAN KOOPHANDEL handelsregister. Nieuwe inschrijving. 26 Nov.: Expeditie bedrijf P. I'lanjer, Leiden, Utrechtsche Veer 2Sa, Boot-, auto-, vrachtonderneming. E.: P. J. M. W. Planjer, Leiden. C. A. van Bohemen, Voorschoten, Voorstraat 31, melk handel. E.: C. A. van Bohemen, Voorschoten. Hotel Café Restaurant „Het Haagsche Schouw'', Voorschoten, Haagweg 4. E.: "W. Vischbach, Voorschoten. Wijziging. 26 Nov.: N. V. Bouw- en Exploi tatie Maatschappij „Eigen Woning", Oegst- geest, Wilhelminapark 15. N. Comm.: Chr. W. van der Eem, Katwijk a. d. Rijn. N. V. Ne- deriandsche Electrolasch Maatschappij, Leiden Zoeterwoudscheweg. N. Proc. Wnd. Dir.: A. Prinsen, Bloemendaal (B.P.). N. V. Leid sche Drukkerij, Leiden, Morsehsingel 14-15. Overl. Dir.: A. van Hulsteijn, Voorburg, d.d. 13 Sept. 1931. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doktoren Bruining, Merz, Ndemer en Starck. De geneeskundige Zondagsdienst te O e g s t g e e s t wordt waargenomen door Dr. Varekamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en 'roet Zondag 29 Nov. a.s. waargenomen door apotheek P. du Groix, Rapenburg 9, telef. 807 inbreker gesnapt. Hedennacht bemerkte een waker van de N.V. Naohtveiiliigheddsdiienst en Controle op heb terrein van de koekfabriek „De Bij" aan de Roomburgerlaan een rijwiel voor het gebouw ,dat hij daar op zijn vorige ronde niet had bemerkt. Wijl ihij onraad vermoed de waarschuwde hij de politie, die daarop een onderzoek ter plaatse instelde. Men vond achter een der ovens verborgen een man., die bij onderzoek bleek te zijn de 28- jarige los-werkman C. A. K. uit Zoeter- vvoude. Het bleek dat hij zich door inklim ming toegang had versohaft. Hij was reeds in het bezit van verschillende voorwerpen en een klein bedrag aan geld, terwijl hij een schrijfmachine reeds op zijn rijwiel had gebonden. Hij ward naar het politie-bureii- overgebracht en in arrest gesteld. Hij be kende voorts nog zich aan rijwieldiefstal t. hebben schuldig gemaakt. VEREENIGING VAN GEHEELONTHOUDERS NED SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL 10-jarig bestaan Aldeeling Leiden Het tweede lustrum van de Leidsche af- dreling van den Bond van Spoorweg- en Trampersoneel Onthouders Vereeniging werd gistermiddag herdacht in een receptie ten huize Feenstra alhier. De afdeelingsvoorzit- ter, de heer G. Th. Stolk, memoreerde in een kort openingswoord de geschiedenis der af- deeling. De oprichters der afdecling hul digde de spr. voor het genomen initiatief. De verschillende bestuursleden uit de af- geloopen periode bracht spr. den dank der vereeniging voor gedane werkzaamheden ten bate der afdeeling. De afgevaardigden van het hoofdbestuur in de persoon van den heer H. G. Moole- naar, den voorzitter van de Zuid I-Iolland- sche Propaganda Commissie der S.O.V., den heer J. de Ligt uit Rotterdam, de vertegen woordigers der zusterafdeelingen uit Voor burg. Leidschendam, Vlaardingen, Rotter dam. rechter en linker Maasoever, de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, den hep.r P. Hensing, den heer H. Zunderman, namens het Leidsche Drankweercomité werden vervolgens evenals de afgevaardig den van de Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken en den J.C.G.O.B. hartelijk welkom geheeten. Door verschil lende afdeelingen o.a. den Haag, werden bloemen aangeboden, terwijl voorts door de verschillende afgevaardigden hartelijke woorden ter felicitatie werden gesproken. De heer J. Bijlsma, gepensioneerd hoofd conducteur der Nederlandsche Spoorwegen, een der oprichters van de jubileerende af deeling gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van zijn belangstelling. Verschillende cor poraties op het gebied der drankbestrijding zonden telegrafische of schriftelijke geluk- wenschen. De heeren G. van der I.aan en J. Visser luisterde de drukbezochte recep tie met piano- en vioolmuziek op. De feestavond. In het geheel gevulde Graanbeursgebouw werd 's avonds een goed geslaagde feest avond gegeven, waaraan medewerking weed verleend door de Zangvereeniging „Zang en Vriendschap", uit den Haag, onder leiding van den heer Meyer Smeer, het Saxophone- Kwartet 's-Gravenhage en den deelamatoi C. Krom. Na zang:, saxophone-stukken en declamatie was het woord aan den heer H. G. Moolenaar, algemeen secretaris van de S.O.V., die een rede hield over het onder werp „De blauwe strijd in ernstigen tijd". In aansluiting met de voorafgegane ont hulling van een door het dames-comité ge schonken vereenigingsvlag zette de spreker de bedoeling der verschillende kleuren: blauw, geel en rood. uiteen. Met den af- deelings-voorzitter uitte de spr. de wensch, dat de afdeeling onder dezen banier nog veel groei en bloei moge ondervinden, te meer daar de vlag geborduurd is door enthousiaste dames, hetgeen zeer zeker een buitengewone prestatie is. Nadat het derde couplet van het bondslied gezongen was, vervolgde spr. zijn rede. Vervolgens wees spreker op de decla matie door den heer De Kroon van „De proloog van het graan" een voor de ont- houdings-organisaties zeer gunstige propa ganda. De heer Molenaar zette dan uitvoerig uit een hoe strijders voor het eene ideaal eich vele moeilijkheden hebben getroost, maar ook nog zullen moeten getroosten. De kwes tie van de afschaffing komt hoe langer hoe meer in het brandpunt der publieke atten tie te staan. Weliswaar is dezer dagen in de Tweede Kamer het onderwerp der plaat selijke keuze hog wel niet opgelost, doch vergeleken bij andere is reeds veel gewon nen. Hoewel in den loop der jaren het drank misbruik is afgenomen durven de propa gandisten voor de onthouding nog niet ver sagen, daar nog te velen zuchten onder de ellende van drankmisbruik. De diversen uit den kring van spoor- en tramwegpersoneel die tengevolge van drankmisbruik ten val zijn gebracht kwamen nooit tevergeefs bij het H.B. aankloppen en werden dan zooveel mogelijk geholpen. Niet alleen op ethische gronden aldus de heer Moolenaar, berus' de strijd voor geheel-onthouding doch ook op zedelijke; dit werd met eenige voorbeel den nader toegelicht. Uitvoerig belichtte spr. vervolgens het af schaffingsvraagstuk in het licht van den modernen tijd, de malaise enz. De enthou siaste rede van den heer Mooleijaar, die op het laatste oogenblik den secretaris van het hoofdbestuur, den heer L. G. de Haas ver ving werd door de talrijke aanwezigen met groote aandacht aangehoord. Een krachtig applaus dankte spr. dan ook voor de keu rige rede. De rest van den avond werd gelijk reeds gezegd, gevuld met muziek en declamatie. De xylophoon-soli van den heer D. Ch de Vries, keurig begeleid door mej. M. Verwer, dienen zonder achterstelling der andere nummers apart vermeld. De afdeelingsvoorzitter, de heer Stolk, opende cn sloot met een enkel woord den welgeslaagden en goed bezochten avond. moet thans en bloc gehandeld worden even- 1925 De secretaris, de heer Joh. van den Broek lichtte de zaak meer in bijzonderheden toe. Een kind dat tot zijn vader gaat doet goed. De vereeniging is ook tot haar vader ge gaan, de burgervader en hij heeft gehol penvan de wal in de sloot. Na zijn verontwaardiging te hebben uitgesproken over de slechte opkomst der raadsleden be handelde spr. het adres van het gemeente bestuur. Spr. hield vol dat de huurverlioo- ging 50 cent gemiddeld en niet 35 ci^nt be draagt. Dat de Bouwvereeniging de huur ders 10 jaar met een kwalijk riekende W.C. heeft laten zitten dat is plichtsverzuim ge weest en het is een schande om voor de verbetering van dien toestand thans huur- verhooging op te leggen. Van de huurver- hooging zou 1800 zijn voor gebruik van water maar als spr. het uitrekent komt hij tot een bedrag van 735 dat voor water verschuldigd zou zijn. Het is een zuivere en eerlijke strijd, die gestreden wordt. Het be treft hier een buurt met veel werkloozen, die onmogelijk huurverhooging kunnen be talen. In het adres van B. en W. wordt gezegd dat B. en W. „als zoodanig geen taak hebben ten opzichte van de werkloos heid". Dat noemt spr. een schande. De bur gemeester wil de menschen naar de bedee ling sturen. Als laatste middel waar hij intusschen ook niet veel van verwacht wil spr. een adres sturen aan den Gemeen teraad, zoodat dat Maandag nog behandeld kan worden. Er gaan wanneer de secretaris uitgespro ken is verschillende stemmen op om niet meer te betalen. De heer Kuypers verontschuldigde zijn fractie wegens drukke werkzaamheden en adviseerde een adres aan den gemeenteraad te zenden en een afschrift aan alle leden. Spr. zegde later toe de zaak in zijn fractie te zullen verdedigen. Er kwamen nog verschillende grieven los als daar zijn dat er roet in 't eten valt bij het koken, dat de gootsteen staat boven een riool en dat de woningen 15 c.M. in 't wa ter hebben gestaan. Voor de schade daarbij aangericht is nooit vergoeding betaald. Een stem: Je hebt toch huurverhooging gehad. De secretaris stelt voor om als rugge steun van het adres aan de gemeenteraad Maandag geen huur te betalen. De heer Evertsen, voorzitter van de cen trale Vereeniging van huurders te Den Huag noemde de verhooging onbillijk omdat de huur van woningen met rijkssteun ge bouwd nooit 1/6 a 1/7 van het verdiende loon mag overschrijden. Spr. waarschuwde tegen overijlde beslui- Na nog eenig geharrewar werd tenslotte met slechts één stem tegeh en enkele stem men blanco besloten Maandag a.s. geen huur te betalen als ruggesteun voor het aan den gemeenteraad te zenden adres. Het was een bewogen vergadering, die niet zoo parlementair verliep als wij hier hebben weergegegeven en waarop Kater en Talma die boven de bestuurstafel aan de muur prijkten hoofdschuddend moeten heb ben neergezien- BURGERLIJKE STAND GEBOREN- Jannetje d van W P Holawllder cn J v d Refjden: Willem z van J van d Wille en M J C Veratraten: Clasina Antoinetta d van L, C Castelein en M A Vink; Johanna Maria d van H A Haverkamp en G M Oordwfln; Janaje Maria iTrederika d van J van Houten en S M Pardon; Anna Antonia d van M J Mulder en G A van den DUssel: Elisabeth d van A W v Bohemen en C van As. OVERLEDEN: J H Sagekuele m 55 J.: W C KrispijnMohring vr 69 j.; A Schuyt Best jd. 81 Uit den Omtrek. BUURTHUURDERSVEREENIGING „DE KOOY" Maandag zal niet meer betaald worden In het gebouw „Patrimonium" heeft gis teravond een vergadering plaats gehad van de Buurthuurdersvereeniging „De Kooi" in verband met de huurverhooging die door het bestuur van de vereeniging tot bevor dering van den bouw van Werkmanswo ningen aan de bewoners van de Kooi- woningen is opgelegd. Tot deze vergadering waren ook de leden van den gemeente raad uitgenoodigd. Alleen de heer Kuypers (s.-d.) had aan -deze uitnoodiging gevolg gegeven. De bijeenkomst die door 'n tal leden (de vereeniging telt er ISO) was bezocht, stond onder leiding van den heer J. Verhoeven, die allereerst zijn teleurstelling uitsprak over de slechte opkomst en daarna het ver loop van de zaak, in verband waarmede deze vergadering was belegd, memoreerde, j Het bestuur heeft alles gedaan om de voor-1 gestelde huurverhooging te nivelleeren, maar zoowel het bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmans woningen als het gemeentebestuur hebben verstoppertje gespeeld. Ze hebben gesjag- gerd met cijfers maar zijn in 't geheel niet tegemoet gekomen. Deze week is bericht 'ngekomen van 't gemeentebestuur, dat de verhooging billijk werd gencM. Daarover ALPHEN AAN DEN RIJN „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN". Bovengenoemde vereeniging gaf in gebouw Hooftstraat 1S9 haar 8ste nationale twee- daagsche postduivententoonslelling. De inzendingen waren wèl verminderd sinds het vorige jaar, maar niet in kwaliteit. De heer A. Unterhorst uit Rotterdam trad als keurmeester op. Voornaamste bekroningen laten we hier volgen. Gewonnen wisselbekers: le H. M. Hulscher, 2e P. G. Eorgers, 3e idem, 4e P. B. Stern Lochem, 5e P. G. Borgers. Waar geen plaats naam staat, zyn de winnaars uit Alphen. 51 inzenders werden bekroond met eere- prijzen, bestaande uit medailles, kunstvoor werpen en geldprijzen, beschikbaar gesteld door plaatselijke vereen, en particulieren. Schoonhcidsklassen: KI. I, Oude doffers, alle kleuren. Ie pr. F. H. v. Staalduinen, Bodegraven; KI. 2, Oude duiven, in alle kleu ren, le pr. Adr. v. Huiten, Breda; kl. 3, Jonge doffers, al'e kl., le pr. F. Scheer, Bo degraven; kl. 4, Duiven, in alle kl., le pr. J. v. d. Vijver, Breda; 2e pr. id. en 2e pr. H. Vliegklasse. Kl. 5, Oude doffers, alle kl., boven 750 K.M., le pr. H. M. Hulscher; 2c pr. C. B. Stern, Lochem; Kl. 6, Oude duiven, boven 750 K.M., le pr. Jac. v. Leeuwen, Lei den; 2e pr. H. S. Mens; Kl. 7, Doffers, blauw bl. kr., zw. kr. en zwart, 450 K.M., le pr. A. de Heij; 2e pr. H. W. Roderijs; Kl. 9. Dof fers, 450 K.M., le pr. P. G. Borgers; 2e pr. L. Brinkerink, Lochem; Kl. 10, Duivinnen, 450 K.M. 2e pr. H. Bauer; Kl. 2, Oude doffers, blauw, 150 K.M., le pr. P. G._ Borgers; kl. 12 Oude duivinnen, blauw, 150 KM., le pr. W. Roderijs; Kl. 13, Doffers, 150 K.M., 2e pr., II. S. Mens; Tvl. 14, Duivinnen, 150 K.M., le pr. A. v. Eijk; 2e pr. A. de Heij; Kl. 15, Doffers, 150 K.M., le pr. H. Bauer; Kl 16, Duivinnen, 150 K.M., le pr. P. G. Borgers; Kl. 17, Doffers, onbevlogen, le pr. L. Brinke rink, Lochem; (f 25) K1. 13, Duivinnen. on- bevl., le pr, H. Bauer; Kl. 19, Oude d"ffers, onbevl., le pr. H. Bauer; Kl. 20, Oude dui vinnen, F. Scheer, Bodegraven; Ki. 21, Jonge doifers, blauwe, 100 K.M., le pr. P. G. Bor gers; Kl. 22, Jonge duivinnen, 100 K.M., le pr. F. B. Stern, lochem; 2e pr. P. G. Bprgers; Kl. 23, Jonge dcifers, 100 K.M., le pr. A. W. Roderijs; 2e pr. P. G. Borgers; Kl. 24, Jonge duivinnen, 100 K.M., le pr. S. H. Mens; 2e pr. El. Bauer; Kl. 25, Jonge doffers, 100 K.AJ., le or. H. Bauer; Kl. 26, Jonge, duivinnen, 100 K.M., le pr. H. Eauer; Kl. 27, Doffers, 100 K.M., le pr. H. M. Kulscher; 2e pr. Chr. v. d. Phn'm, Leiden; Kl. 28, Duivinnen, 100 K.M. le pr. A. v. Eijk; 2e pr. EI. Bauer; Kl. 29, Doffers, onbevl le pr. Adr. v. Huiten, Breda; Kl. 31, Doffers, le pr P. G. B.-rgers; Kl. 32, Duivinrtn, le pr. P. G. Borgers; 2c pr. H. S. Mens; Kl. 33, Duivinnen, le pr. A. de Heij; 2e pr. H. B-mer; Kl. 34, Jonge duivin nen, le pr. 1'. G 'i-gersj 2e pr. F. Scheer,j Bodegra- en

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6