Watermans IN HET CONFLICT DE TEXTIELINDUSTRIE Gemengd Nieuws. Schoolnieuws. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND OORLOG OP HET ONTWAPENifjGSCOMGRES HEVIG TUMULT „Vive la France!" en: weg met de ontwapening! Uit Parijs werd Vrijdagavond gemeld: Nadat gisteren en heden een drietal voor conferenties" was gehouden, kwam Vrijdag avond de Internationale Ontwapeningscon ferentie, bijeengeroepen op initiatief van Lord Robert Cecil, in het Trocadéro bijeen De groote zaal was tot d. laatste plaats bezet, evenals alle galerijen en loges. Onge veer 6000 personen waren in het gebouw, waaronder, naar tijdens de zitting bleek, vooral op de galerijen, vele communisten en nationalisten. De zitting, waaraan ruim dertig gedele geerden uit Nederland, vertegenwoordigers van een groot aantal organisaties van ver schillende richtingen deelnamen, werd ge presideerd door den Franschen oud-minister Flerriot, die in zijn openingswoord wees op de groote beteekenis van deze Conferentie in verband met de in Febr. a.s. te Genèvi- tc houden Ontwapeningsconferentie. Deze conferentie te Parijs is uitsluitend bedoeld om den wil der volkeren naar vrede en ontwapening tot uiting te brengen. In deze plenaire zitting werd vervolgens het woord gevoerd door Mad. Héloïse Weiss, de heer Joos (Duitschland), Scialoja (Italië1 Inrd Robert Cecil (Engeland), Painlevë (Frankrijk), Houghton (Amerika), Made- riaga (Spanje) en de Jou venei. De redevoeringen werden herhaalde ma- lep onderbroken door het tumult van com munisten en nationalisten, welke laatsten voortdurend riepen: „Vive la Trance". Eeni- ge opschriften langs de wanden, waarin d^e ontwapening werd gepropageerd, werdeo afgescheurd en vernield. Er was een sterke poütiebezetting, zoowel in als buiten het geboifw. De resolutie, die was voorbereid, is met aan de orde gekomen. De zitting is tenslotte zonder ernstige in cidenten uiteengegaan. Nadere bijzonderheden De geweldige zaal van het Trocadéro, waar om 9 uur 30 de zitting geopend werd, was versierd met de kleuren van alle deel nemende landen. Reeds de korte openingstoespraak van Herriot, werd door protesten en tegende- monstraties minutenlang onderbroken. Van de groote galerij klonken voortdurend af keurende kreten, die door groot rumoer werden gevolgd. Het grootste gedeelte van de uitgesproken redevoeringen ging in het tumult verloren en eerst tegen het einde wisten de aanhangers met hun bijval den boventoon te voeren. Voortdurend poogden ordeverstoorders, die de zaal waren uitgezet, door de zijdeu ren de loges binnen te dringen en vergroot ten het rumoer in de zaal door aanhoudend bonzon op de muren. De toespraak van den Parijschen aarts bisschop, kardinaal Verdier, was volkomen onverstaanbaar. Nauwelijks een half uur na de opening ontstond reeds de eerste vechtpartij in een zijloge, weike door het publiek met groote belangstelling werd gevolgd. De politie ver wijderde eenige raddraaiers. Een oude heer werd door jonge mannen tegen den grond geslagen, waarna hij een toespraak hield tot de aanwezigen. Toen de Duitsche rijksdagafgevaardigde Joos het woord nam, steeg een door spreek koren ondersteund fluitconcert op; het tu mult bereikte zijn hoogtepunt De vechtpartijen namen steeds grooteren omvang aan, geen mensch luisterue - naar den spreker. Bijna even onvriendelijk werd de Italiaan- sche vertegenwoordiger Scialoja ontvangen, de opwinding zakte toen echter langzaam. Lord Cecil werd met grooten bijval ont vangen, doch het feit, dat hij Engelsch sprak wekte misnoegen. Met geweldig applaus werd Painlevé be groet, die de Fransche these inzake veilig heid en ontwapening had verdedigd. Groote onrust ontstond weer, toen Pichot een algemeene, gelijktijdige en gecontroleer de ontwapening eischte, benevens 't schep pen van een internationaal politieleger. Wederom weerklonk de Marseilaise en het tumult begon opnieuw. Tenslotte ging de conferentie uiteen. HET CONFLICT JAPAN-CHINA NIEUW ONTWERP VAN DEN VOLKENBONDSRAAD De redactiecommissie van den Volken- bondsraad heeft een nieuw ontwerp samen gesteld, dat aan den Raad van Twaalf zal worden voorgelegd Het resultaat zal on middellijk aan Dr. Sze worden medege deeld, opdat deze zijn standpunt zal kun nen bepalen. Nieuwe Chineesche nola De Chdneesche regeering heeft gisteren avond den Volkenbondsraad een nieuwe nota doen toekomen, waarin de Raad op merkzaam wordt gemaakt op het gevaar van een Japansche aanval op Tsjintsjau. De strijd in Mandsjoerije. Naar uit Peipin gemeld wordt, is het te lefonisch-, telegrafisch- en treinverkeer langs den spoorweg Peipin Moekden ver broken. Naar uit Moekden gemeld wordt, zijn de Japanners begonnen Tientsin te bombar deeren. 120 goederenwagens zijn met Ja pansche troepen naar Moekden getranspor teerd. De telegrafische verbinding met Tientsin is verbroken. De militaire altaché's, die naar Tsitsikar vertrokken waren, zijn te Moekden teruggekeerd, in verband met den ernstigen toesrand op den spoorweg Taonan. Japansche troepen zijn doorge drongen im de streek om Baitsihoen en trekken op in de richting Tsji Tsjau. Nieu we gevechten met de Chineesche troepen zijn begonnen. Nieuwe gevechten Generaal ITonio, de Japansche opperbevel hebber in Mandsjoerije, heeft een nieuwen aanval gedaan op de Chineesche stejlingen. Ofschoon men te Tokio ontkend, dat 'men de bedoeling heeft Tsjing Tsjau te bezetten, zoo is inmiddels het doel van den nieuwen Japansrhen aanval kennelijk om de Chinee sche. troepen bij Tsiing Tsau te verspreiden. Bij den snoorweg Peking-Moekdcn, ten Wes ten van Moekden, kwam het tot gevechten tusschen Japanners en Schineesche sti.jd- kr achten. HITLER GAAT EIGEN PADEN GEEN COALITIE MET HET CENTRUM Er ging eenigen tijd geleden een gerucht over aanstaande samenwerking tusschen Centrum en Nationaal-socialisten in Duitsch Wat het Centrum betrof, was daar niets onwaarschijnlijks m. Immers dez'-. groep wist zich in alle partomentaire comnhvilies tot dusver aan te pa'ssen en dan steeds een b Mende rol te spelen. Toch is het na de jongste regeeringscrisis niet gegaa.i ai de richting va samenwer king tusschen Centrum en uiterst rechts, tusschen Brüning en Hitier, zooals hat t re kenend werd uitgedrukt. En het schijnt, nu de nationaal-socialisten blijkens de verkiezingen in Hamburg en Hessen weer sterk in aanhang winnen, ook niet meer waarschijnlijk, dat zij op een ac- coord met het Centrum willen aansturen. Gedu rig wachten op de rijpwording van de vrucut hunner agitatie, lijkt voor Hitier en de zijnen op het moment een veel betere tactiek dan een ongeduldig grijpen naar een macht, die op dit oogenblik nog maar be trekkelijk zou kunnen zijn. Klaarblijkelijk is de Nationaal-socialisti- sche leiding ook tot deze opvatting gekomen Om dit te staven drukken we hier aller eerst af wat Hitier Woensdag op een ver gadering van den nationaal-socialistischen studentenbond te Milnchen heeft gezegd. In een redevoering, die twee uren duurde, schilderde hij de doeleinden van het natio- naal-socialisme en verklaarde daarbij o. a.: Zoolang de vraag „Marxisme of Nationaal- HITLER socialisme" niet beantwoord is, kan Duitsch land als krachtfactor zich in de wereld niet doen gelden. Eerst moet het volk tot inner lijke eenheid komen, voordat een staatsman iels uitrichten kan. Het Nationaal-socialisme schept een nieuw volk en een nieuwe leiding. Spr. vergenoegt er zich niet mede met an dere partijen samen aan de vorming van het Duitsche lot deel te nemen of een regeering te vormen. Want de N.S.D.A.P. strijdt om de ziel van het volk. Het nationaal-socialisme kan zich nooit verzoenen met die andere opvattingen. Er zal eerst dan rust komen, wanneer het. na tionaal-socialisme den anderen partijen ook den laatsten man zal hebben ontrukt. En zoo mogelijk nog meer positief drukt zich Dr. Frick uit in een artikel in de „Völ- kisclie Beobachter", het Nationaal-socialisti- sche hoofdorgaan, onder den titel „Hoe lang nog?" Hij schrijft o. a.: „De nationaal-socialisten zullen nieuwe buitenlandsche verplichtingen van de regee- ring-Brüning, als voor hen niet bindend, niet erkennen. Tot nog toe heeft het Centrum nog niet te kennen gegeven, dat het bereid is tot eer lijke samenwerking met de nationaal-socia listen. Hei Centrum verlangt van de nationaal- socialisten principieele wijziging van hun overtuiging, indien zij voor een coalitie met net Centrum in aanmerking wenschen te komen. Hierop kan het Centrum lang wach ten. Niet de nationaal-socialisten, doch het Centrum zal wijziging moeten ondergaan. Het is thans vijf minuten vóór twaalf. Het is nog tijd, dat het Centrum zich bezint. Bin nen eenige weken en maanden is het te laat. Dan zal de geschiedenis zoowel over de zwarte als over de roode Marxisten tot de orde van den dag overgaan. Zeven-en-dertig procent van de uitgebrach te stemmen komen reeds den nationaal- socialisten ten goede. Zij zullen ook de veer tien procent, die hun nog ontbreken om de absolute meerderheid te krijgen, winnen. De verkiezing van een Rijkspresident op zijn laatst in April, en de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag in Mei 1932 zullen de definitieve beslissing brengen." Deze woorden laten geen twijfel over aan het vertrouwen der Nationaal-socialisten op hun toekomst. Er zal natuurlijk moeten worden afge wacht of de feiten dit vertrouwen zullen be vestigen. Dat hun aanhang nog Z8_l toene men, wordt door niemand betwijfeld, maar dat zij over de 50 procent zullen komen is een open vraag. De onlusten te Tientsin. De onlusten te Tientsin duurden in den loop van Vrijdag voort. De strijd begon, vol- •rens een Japansche uiteenzetting, toen Chi neesche soldaten de Japansche concessie beschoten. De Chineezen beweren, dat de gevechten zijn begonnen, toen Chineesche soldaten in civiel in de nabijheid van de Japansch» concessie opstootjes veroorzaak ten. De Japansche opperbevelhebber heefi een ultimatum aan de Chineezen gezonden, waarin onmiddellijke stopzetting der vijan delijkheden en terugtrekking der Chinee sche troepen in een zóne, 10 K.M. van Tien tsin, geëischt worden. Het Japansche kabinet heeft den kruiser „Iakoemo" van 10.000 ton naar Takoe in de nabijheid van Tientsin gezonden. Oorlogsdemonstraties te Sjanghai. Volgens uit Sjanghai te Moskou ontvangen berichten vond te Sjanghai een groote de monstratie plaats, waaraan door 10.000 per sonen, meerendeels studenten en arbeiders, werd deelgenomen. Nadat verschillende philippica's tegen Ja pan waren gehouden, vertrokken 1000 stu denten, die in militaire uniform waren, per trein naar Nanking. Zij eischten van de regeering een oorlogsverklaring tegen Ja pan. De studenten eischten bovendien .lat de gouverneur van Mandsjoerije Tsjiing Shoe Liang dient te worden afgezet en be straft ornaat hij' den Japanners niet genoeg tegenstand heeft geboden, EEN NIEUWE LOONSVERLAGING VAN 5 DE STRIJD THANS BEGONNEN Vrijdagmiddag kwamen de besturen der vier textielarbeidersorganisaties bijeen ter bespreking van de situatie ontstaan na de Donderdag onder leiding van den Rijksbe middelaar gehouden conferentie. De besturen waren eenstemmig van oor deel, dat de in het rapport gegeven cijfers omtrent de loonen, hoewel op zichzelf juist, geen goed en zuiver beeld geven omtrent hetgeen voor en na de rationalisatie bij de firma Jannink wordt verdiend. De cijfers van vóór de rationalisatie zijn ontleend aan het crisisjaar 1930, toen de loonen door ver schillende omstandigheden zeer laag waren. Een abnormaal laag loon dus. De gegeven loonen na de rationalisatie zijn wel normaal. Immers, de werkgevers zorgen ervoor, dat deze wevers volop werk hebben en niet behoeven te wachten. De crisis heeft op de loonen dier arbeiders dus niet de minste invloed. Tegenover deze nor male loonen van de rationalisatie hadden gesteld moeten worden normale loonen van vóór de rationalisatie. Hierop was reeds van de zijde der arbeidersorganisaties op de vorige conferentie de aandacht gevestigd, hetgeen uit de notulen dezer vergadering bleek. Trouwens de heer Mr. Josephus Jitta, die met een accountant het onderzoek heeft ingesteld, erkende dit. Hij verklaarde echter, dat de tijd ont broken ha,d om ook de looncijfers van 1929 weer te geven. De besturen der arbeidersorganisaties zijn van oordeel dat deze cijfers gegeven had den moeten worden, dan had desnoods de conferentie een dag later kunnen worden ge houden. Niettegenstaande het rapport dus onvol ledig is, kan geconstateerd worden, dat ver geleken zelfs met de eerste tien weken van 1930 de loonen inderdaad gedaald zijn. Dit zou, volgens de overtuiging der bestu ren, nog in veel sterker mate tot uitdruk king zijn gekomen, indien de loonen van 1929 als maatstaf waren genomen. Bovendien zijn de loonen van 51 jeugdige wevers, wier werk eveneens gerationaliseerd is, buiten beschouwing gelaten hoewel in het rapport wordt toegegeven, dat de loonen van deze arbeiders gedaald zijn. Ook hier dus: meer arbeid en minder loon. Uit bovenstaande concludeeren de bestu ren, dat de loonen inderdaad gedaald zijn. Zooals reeds in de pers is medegedeeld, hebben de besturen der arbeidersorganisaties op de conferentie van j.l. Donderdag reeds te kennen gegeven, dat zij onder deze om standigheden geen vrijheid konden vinden de staking bij de firma Jannink te En schedé op te heffen. Indien de werkgevers inderdaad uitvoe ring zullen geven aan de meermalen uitgesproken bedreiging om een nieu we loonsverlaging aan te kondigen, zul len de besturen in het begin der volgende week bijeenkomen om de daartegen te ne men maatregelen te bespreken. Aangezien inzake het conflict bij de firma Jannink, geen overeenstem'füing is bereikt en het werk. bij de stoppispinnerij Twenthe te Almelo, ondanks het advies der organisa ties niet is hervat, terwijl de organisaties der textielarbeiders Vrijdagmiddag om twaalf uur nog geen mededeeling inzake het aanvaarden van de voorstellen der werk gevers aan de werkgeversorganisatie hadden gedaan, staat het thans vast, dai de door de werkgevers aangekondigde nieuwe loons verlaging van 5 pCt in de aangesloten Twentsche fabrieken heden zal worden af gekondigd. Vrijdagmorgen zijn slechts enkele arbei ders aan het werk gegaan bij de Stoom spinnerij „Twenthe". Men heeft dus het dreigement, dat de arbeiders die het werk heden niet zouden hervatten als ontslagen zouden worden beschouwd, naait zich neer gelegd. Wij vernemen dat de fabriek is stopgezet. Men meldt ons nader uit Enschedé: In alle fabrieken van de Enschedesche en Twentsch-Geldersche Fabrikant.envereen. is hedenmorgen de volgende mededeeling aan geplakt: „Aan onze arbeiders" Eenige weken geleden, toen een eisch tot loonsverhooging bij de fa, Gerhard Jannink en Zn. te Enschedé en de aan gekondigde loonsverlaging bij andere on dernemingen tot een conflict dreigde te leiden, hebben wij een waarschuwing tot onze arbeiders gericht. Wij hebben hen er op gewezen, dat, in- dat wij de loonsverlaging van slechts 5 net. aankondigden, niet omdat deze voldoende zou zijn, om de industrie ui« haar moeilijkheden te heloen, maar om dat een zoo gematigde loonaftrek niet tot een conflict aanleiding behoefde te geven. Wii hebben h ener op gewezen, dat, in dien het toch tot strijd moest komen, wij met een verlaging van 5 pet. niet tevre den zouden kunnen ziin. Nagenoeg alle arbeiders van de stoom spinnerij „Twenthe" te Almelo en de wevers van Jannink te Enschedé hebben onze waarschuwing in den wind gesla gen. De eersten hebben op 16 November vanwege de loonsverlaging het werk neergelegd, de laatsten zijn op denzeif- den dag gaan staken om een eisch tot loonsverhooging kracht bij te zetten. Wij betreuren het, dat in deze moeilij ke tijden een deel der arbeiders er mei tegenop heeft gezien, ondanks onze ern stige waarschuwingen, den strijd in du i industrie te ontketenen. Het spreekt vanzelf dat de leden van de twee fabrikantenvereenigingen (de En schedesche- en Twentsch-Geldersche) de ondernemingen, die slachtoffers van de zen strijd worden, met alle mogelijke middelen zullen steunen. Het conflict dwingt ons, als eerste maatregel, een verdere loonaftrek toe te passen. Met ingang van Maandag 14 Decembe» a.s. zullen de loonen van onze arbeiders met 5 pet. worden verlaagd". Tot zoover de publicatie van de werkge- Deze is in den loop van den morgen aan geplakt, terwijl de arbeiders nog. in de fa briek waren. Alleen de stakers vail Jane ÏJttUlk hebben er nog maar kennis vdnr gek re gen en die van „Unifas" en „St. Lambertus" Rebben inmiddels vanmorgen in hun ver gadering besloten de staking onverzwakt voort te zetten. Momenteel is het in Enschedé nog zeer rustig, maar men vreesde, dat vanmiddag te 1 uur, wanneer de fabrieken uitkomen, de onrust wel zal beginnen. Ingewijden achtten de kans op een wilde staking niet uitgesloten, omdat de verbit tering bij de arbeiders zeer groot is. De hoofdbesturen van de arbeidersbonden zullen begin van de volgende week bijeen komen om hun houding te bepalen. LONDEN, 28 November. De Japansche troepen hebben, hoewel Japansche vlieg tuigen de stad reeds hadden gebombardeerd den opmarsch naar Tsjingtsjau gestaakt en nabij het snijpunt der hoofdplaatsen Yank- wang Thaithzoe halt gemaakt. Van Moek den arriveeren steeds nieuwe troepen. Er zouden reeds 5000 man naar het front zijn getransporteerd. Generaal Nanaya, de chef van den Japanschen generalen staf, heeft generaal Honjo bevel gegeven, den op marsch naar Tsjingtsjau tgrstond te staken en zich slechts tot de verdediging te be perken. Met het oog op de gespannen toestand te Tsintsin zijn de buitenlandsche militaire attaché's die zich op weg naar Tsjitsjikar bevonden, weer naar Moekden teruggekeerd OMA Flandin naar Londen. PARIJS. 28 Nov. De invoering der Engel- sche beschermende tarieven, waarvan de Fran sche industrie groote schade zal ondervinden, is aanleiding geweest voor het Fransche mi nisterie van handel om terstond met het En- gelsche ministerie van handel contact te zoe ken, teneinde te trachten een overeenkomst te treffen ter bescherming van de belangen van beide landen. Naar verluidt, is de Fransche minister van financiën Flandin, gisteravond uit Parijs naar Londen vertrokken. Hoewel met nadruk wordt medegedeeld, dat deze reis naar Londen slechts bet bezoek geldt aan eer persoonlijken vriend in Engeland, acht men het zeer waarschijnlijk, dat Flandin persoonlijk in onderhandeling met de Engelsche regeering zal treden. ENGELSCHE INVOERRECHTEN OP LAND EN TUINBOUW-ARTÏKELEN Nader kunnen we melden dat van de vol gende producten volgens een wetsontwerp, dat de volgende week in het Lagerhuis door de regeering als een deel van haar landbouwpoli tiek zal worden ingediend, invoerrechten zullen worden geheven: versch fruit zooals kersen, krenten, kruisbesschen, kasdruiven, pru'men en aardbeien, voorts versche groenten als asper ges, boonen, bloemkool. worte1en. sla, cichorei, komkommers, andüvie, champignons, donerw- +*n, nieuwe aardappelen en knó'len. Verder bloemen, bonmbollen en r.ozenstm'kpn. De in- "oerreehten mo^en n'et TWrerren dan 1 on net. van de w«»-de d°r en ruPen worden v.-rtgesteld d^or-den Mmister ven Land bouw. D n' uwe wet zal een jaar .geldig zijn. weet nu, wat ze haar kleinkinderen geven zal. Ze heeft het boek gezien „Op bezoek in Dierenland" en ze heeft de handen in elkaar geslagen van bewondering: „Dadr hebben ze jaren genot aan; de kleintjes kijken de pla ten; de grooteren lezen de mooie verhalen; en stuk gaat het niet." Prijs gebonden 5.9Ó. Vraag het bij Uw boekhandelaar. KONING'S UITGEVERIJ BAARN "JDEAL"« AfpryCflC 011 overspannen, onrustig UGÜÏ6UO en s]apeioos. Men gebruike hiertegen de zenuwstill. en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten HET CONFLICT IN DE BOUWBEDRIJVEN TE AMSTERDAM Onder leiding van den Rijlfsbemiddelaar Mr. De Vries had gistermiddag op het dep. van Arbeid te Den Haag een bespreking plaats met partijen betrokken by het conflict bij eenige leden van Amstel's Bouw Vereen, te Amsterdam. Na ampele besprekingen slaagde Mr. De Vries erin, partijen tot el kaar te brengen en werd besloten, dat mer er wederzijds voor zou ijveren de werkzaam heden spoedig te hervatten. Aangenomen mag .worden dat dit conflict als geëindigd kan worden beschouwd. Hoe de aangevallene zich weerde Toen J. S. te Veldhoven (N.Br.) per fiets van Val kens waard kwam, en door de bos- schen van VVaalre naar huis wilde terug- keeren, kwam hij aldaar twee personen te gen, waarvan er een hem bij zijn jas van de fiets trok. S. sloee deze persoon echter zóó hevig, dat hij in een 6loot tuimelde. Op hetzelfde oogenblik 6choot de ander met een revolver op hem. Dit schot raakte Je mouw van zijn jas, een tweede schot miste. S vloog op den schutter af. die op de vlucht ging met zijn fiets welke hij een eind ver der langs de weg had neergelegd. Voor-lat S. zijn eigen fiets had kunnen grijpen, wa ren de beide aanvallers verdwenen. De hoofddader «pgehorgen. Te Vinkeveen werd bij de politie aangifte gedaan, dat iemand een dreigbrief bad ont vangen, waarin een bedrag van f 10 werd ge- eischt, te deponeeren op een nader aan te duiden plaats. Mocht aan het verzoek geen gevolg worden gegeven, dan. zal tot brand stichting worden overgegaan. Het gelukte de politie na ongeveer een dag te hebben gezocht den schryver van den dreigbrief te ideutifi- cceien. In tegenwoordigheid van den burge meester Muhlaat werd de verdachte benevens een drietal hand^ngers des nachts ruim 3 uur van zijn hed gelicht. Allen legden een volledige bekentenis af. De hoofddader is onmiddellijk te Utrecht in bewaring gesteld. BOQBELIJKE VAL Te Garnwerd (Gr.) had de 35-jarige J. Blom het ongeluk van een met stroopakken geladen wagen te vallen. Met een ernstige schédelfractuur werd de ongelukkige opge nonlen en naar het Acad. Ziekenhuis te Gitj ningen vervoerd, alwaar hij is overleden. De ooi-zaak van het ongeval is waar schijnlijk geweest dat de pakken,, diie niet waren vastgebonden zijn vergleden. De ongelukkige laat een weduwe met vder kin deren achter. 1 J Galllard, bei priori btf Kaï üsthetlschen Urteilkraft" (m de „Kritik der ACADEMISCHE EXAMENS Genëesku Vreelai.l en de he G J Nul es, Den Haag: en J C F KIust mej H A Goetharl Haag; propaed- ej. M J Voogd Wis- en Natuurkunde, cand-ex. cum.laude de er C P Koene. Germ, t en 1 (Engelsch). cand-ex.. mej. P Huddleston Stater. Klassieke Letteren: cand.ex de heer H Huis- Donkersgóed slat G H Eve: EXAMENS STAATSINRICHTING 's.GRAVENHAGE, 27 Nov. Akte M O. Geex. 4 candidaten. Geslaagd de heeren J van der Meuten te Amsterdam en H A Boom te Tiet. EXAMENS AARDRIJKSKUNDE AMSTERDAM. 27 Nov. Akte M O: Geëxami neerd en geslaagd de heer S A Bachtlar te EXAMENS WISKUNDE 2, geslaagd Kool .e Apeldoon i L.I.TEH., Vereenlglng Weerbericht. pijltje geeft den Hoogste stand te Helsingfors 779.0. Laagste stand te Isafjord 741.3. Stand vanmorgen halftwaalf 758.6. 30 NOVEMBER Zonsopgang 7.46 u.; Zonsondergang 15.51 tl Laatste kwartier 2 December 5.11 uur nam. WEERVERWACHTING. (Mcdeged. door 't Kon Ned MoteorologiscH Instituut te De Bilt). Matige tot zwakke Z.O. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Sedert .gister heeft de hooge druk, die nu sinds ongeveer twee weken boven Finland ligt, zich in Westelijke richting uitgebreid en in het Z. van Scandinavië is de baro meter nog rustig stijgend. Tegelijk heeft een uitlooper van het depressie-gebied in het W. zich afgesplitst cn een ondiepe kern gevormd, die zich over Engeland en Frankrijk uit strekt en zich naar het Z.O. schijnt te ver plaatsen, terwijl hat voornaamste deel der depressie naar het N.W. trok. Op deze wijze is voorloopig een aanhouden van den Zuid oostelijken wind in ons land waarschijnlijk geworden en de kans bestaat, dat zich over Scandinavië door uitstraling een gebied van hoogen druk vormt, dat den toestand in West-Europa gaat beheenschen. Waarschijn lijk zal hét ontbreken van een uitgestrekt sneeuwdek daartoe nog niet komen. Voor het oogenblik is vorst in Scandinavië nog niet van beteekenisen de temperatuur daar is nog sterk boven de normale, zooals trou wens over het geheele gebied, met uitzonde ring van de. Duitsche Oostzeekust. STORMWAARSCHUWINGSDIENoT. Geseind van de Bilt gistermiddag 4.15 uur aan alle posten: Attentiesein neerl TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 8.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 16.21 u. tot 's morgens. 7-15 u- - Van 's -avonds 16*21 L tot 's morgens 7.1&U. WATERSTANDEN RIVIEREN 0.')2 r ftU C Keulen Duisburg Ruhrort Maastricht 1,44 i 1,71 m, l.:J4 m, 0,03 m was •0,ï7 m, 0.1-2 m was -U 03 m, 0.12 m. w as 1.67 m. 0,04 m. val ll.i9 m 0.U m. was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS -3,47 Delfzijl 1.15'13,48 Teri-chellihg 10. >tf He der ie ti.14 v.24 Idem 2e 183:i_ 2i,26 IJ muiden 5.2U 17,36 H v. Ho land 4.8 .6,44 Scbeveningea 4.38 i-,63 Rotterdam 6.J9 18 46 Delfzijl Terschelling Harllngen Helder. Ie getij Helder. 2e gety Hellevoetsly Willemstad Btouwersh, 4, 4 i6.40 Z erikzee 4,64 17,>5 Wemeidinge 6,2u 17.38 Vibsingen 3,at 16.47 Terne u zen 3.57 16.19 Hana weert 4,4l 17 03 18.22 16.36 17.09 17.50 EXAMENS-STUURMAN. 's.GRAVENHAGE, 27 November. Geslaagd voor ie stuurman groote stoomvaart de hee. ren P. Hyjarldes en P. J, Scheer, voor 2e stuur man groote stoomvaart de heer C H Bremor, EXAMENS MUZIEK 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Koninklijk Con servatorium voor Muztek. Geslaagd voor diplo ma piano (solospel): A. Jager; G. J. van Kreve len, met onderscheiding voor 'virtuose eigen, schappen, mej J Th Wolf, met onderscheiding ■voor voortreffelijke eigenschappen van muzlka- Ruinen* vlrtuoslteit' meJ B PanitSchek en mej AMSTERDAM KUNSTSUBSIDIES. De. gemeenteraad heeft de kunstsubsidies voor de verschillende kunstinstellingen zonder wijziging goedgekeurd. GEEN PlëTEIT JEGENS DEN SCHRIJVER alleen doet U een boek koopen. Maar de overtuiging dat Gunning's dagboek OP WEG NAAR SION bet meest geschikt is om in den huiselijken kring te gebruiken, is oorsaak dat de pas-verschenen jubileum-uitgave nu reeds duizenden lezers vond. Wilt i" "r.ub een boek geven, geef OP WEG NAAR Wilt ge thans een boek koopen, koop: OP WEG NAAR SION. In iederen boekhandel verkrijgbaar. Prijs 8.40. Ook 12 X 0.70. KONING'S UITGEVERIJ BAAEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2