llirnwr geii&clfe Courant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending a 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad TVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3517 -iWOENSDAG 25 NOVEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels L17VÏ 0.221/» Van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen DE NIEUWE ROOMSCHE KATECHISMUSVERKLARING Het pas verschenen zesde deel ii.*) Rome heeft bij de sacramenten aller lei ceremonieën ingesteld, uitwendige plechtigheden, die de bediening der Sa cramenten voorafgaan, vergezellen of volgen. Het conclie van Trente spreekt den banvloek uit over hen, die deze aan genomen plechtigheden zelfs maar ach terwege zouden laten. Waartoe die ceremonieën? De sacra menten zelve zegt Rome bestaan in eenvoudige, voorbijgaande teekenen en toch zijn zij grootsche wonderen van Gods liefde, heilige geheimen. De luis terrijke ceremonieën, waarmede de Kerk de sacramenten omhult, leeren den geloovigen de verhevenheid der sa cramenten begrijpen, en die heilige ge heimen met diepen eerbied behandelen. Niet de burgerkleeding, maar de ko ningskroon en koningsmantel verhoo- gen bij het volk den eerbied voor zijn koning. De praktijk leert wel eenigszins an ders. Door al die plechtigheden worden de eenvoudige sacramenten zóó omhuld, dat ze schier-niet meer zichtbaar zijn en alle aandacht valt op de schitterende ceremonie. Het sacrament dreigt men te verliezen. De hoofdzaak wordt bij zaak en de bijzaak domineert. Die plechtigheden, waarmede de sacramen ten gepaard gaan, kunnen wisselen naar gelang de omstandigheden, de tijden en Daar hebben we het groote aanpas singsvermogen van de Roomsche Kerk Bestaande gebruiken, ook onder het hei dendom, laat men eenvoudig bestaan, maar er wordt een andere beteekenis aan gegeven, en met de heilige dinger. verbonden. Dit is Rome's methode, ook op zen- dingsgebied. Wijl lees ik op tal. 57 de ware godsdienst de oudste is, mag men de heidensche plechtigheiden be schouwen als een overblijfsel van dén oorspronkelijken, waren godsdienst, of wel als een navolging der ware gods- vereering, maar door afgoderij bedor ven en bezoedeld. Vandaar dat Rome behalve de sacra menten (met de daaraan verbonden ceremonieën) ook nog sacramentaliën heeft ingevoerd. De sacramentaliën ook wel klei nere sacramenten genoemd verschil len hierin van de sacramenten, dat ze niet door Christus maar door de Kerk zijn ingesteld, en niet noodzakelijk doch slechts nuttig ter zaligheid zijn. Veel Sacramentaliën men erkent 't van Roomsche zijde zelve danken hun ontstaan aan volksgewoonten, maar werden door de Kerk overgenomen en geregeld. Daar hebt ge wéér Rome's soepelheid. Volksgewoonten worden ge handhaafd, maar er wordt een andere bestemming aan gegeven. De sacramentaliën worden meestal tot twee groepen teruggebrachtduivel bezweringen; zegeningen en wijdingen. De bezweringen worden aangewend b.v. bij het doopsel, bij het wijden van water enz. om den mensch of ook de redelooze schepselen aan den invloed des duivels te onttrekken. De Kerk van Rome wijdt niet alleen bepaalde personen maar ook ontelbare zaken, die tot een godsdienstig gebruik bestemd zijn. Ze wijdt ook veel voorwer pen tot middelen om Gods zegen te ver krijgen. Ze wijdt de kerkklokken tegen storm en onweder, beelden, medailles, rozenkransen tot godvruchtig gebruik. Ze wijdt kaarsen op Maria-Lichtmis om het licht van den Heiligen Geest en zijn goddejijk liefdevuur over de geloovigen af te smeeken. Ze wijdt asch op Asch- woensdag tot geestelijk en lichamelijk welzijn der geloovigen en om hen tot boetvaardigheid op te wekken enz. Ja, de Kerk zegent ook huizen, sche pen, fabrieken, auto's. Kort geleden la zen we nog, dat honderden auto's langs den Roomschen geestelijke reden om ge wijd te worden. Waartoe dit wijden dient? Om den vloek, waarmede ook de redelooze na tuur om Adams zonde getroffen werd, weg te nemen en bij God te verkrijgen, dat de mensch de natuurlijke gaven der schepping tot zijn geestelijk en tijdelijk welzijn moge gebruiken. I stond in ons blad van 21 November. We zijn hier wel op een terrein dat ons heel vreemd is. Hier werkt weer de tegenstelling tusschen natuur en ge nade, waarvoor de Reformatie in de plaats stelde de tegenstelling tusschen zonde en genade. Volgens Rome is de schepping eigenlijk van lager orde dan de herschepping en draagt de wereld een profaan karakter. Hoever Rome gaat in de invoering van plechtigheden en hoezeer het bij geloof het ware geloof en vertrouwen op God op heidensche wijze overwoe kert, bleek me kort geleden uit een K. R. O. programma voor de Radio. Er geschiedde een uitzending uit een pa rochiekerk van Apeldoorn. Deze kerk is de zetel vah de broederschap van Sint Christophorus, patroon der reizigers, Deze broederschap heeft vooral ten doel St. Christophorus met bizonder vertrou wen te vereeren ten einde door zjjn voorspraak bewaard te blijven voor on gelukken met automobielen, motoren, vliegmachines en andere moderne ver keersmiddelen. Tevens plaatsen de le den de beeltenis zichtbaar op of in hun wagen als tegenhanger van het hei- densch en bijgeloovig gebruik van talisman en maskotte. Het eerste Sacrament, de doop, is het noodzakelijkst sacrament, want nie mand kan, zonder gedoopt te zijn, zalig worden. Door de afwassching met wa ter en de aanroeping der Drieëenheid maakt dit sacrament den mensch tot kind Gods en tot Christen. Zoo spoedig mogelijk moet dan ook het kind gedoopt worden, in elk geval niet later dan den derden dag na de geboorte. In tijd van nood, wanneer er gevaar bestaat dat het kind zal sterven vóórdat de priester aanwezig is, mag ieder (zelfs de niet- Katholiek) doopen. De pastoors dienen ook dé artsen, de verloskundigen en kraamverpleegsters van de juiste wijze om dén doop toe te diehen op de hoogte te brengen. In de laatste plaats komen de ouders van het kind in aanmerking om het te doopen. Bij het Sacrament van den doop komt sterk uit de scheiding tus schen het natuurlijk leven en het ge nadeleven bij Rome. De ouders voeren het kind in het na tuurlijke leven. Nu moeten er peters en meters optreden, geestelijke vaders en moeders, die de doopbeloften afleggen, het kind ten doop houden en zich borg stellen voor de Roomsche opvoeding van het kind en de vervulling der doop beloften. 1) In plaats dat allereerst met vader en moeder van het kind wordt gerekend, treden die geheel op den achtergrond. Hoe pijnlijk voor de ouders! Wij kennen, Gode zij dank, zulk een scheiding van het scheppings- en ge nadeleven niet. De geloovige ouders zijn èn de natuurlijke èn de geestelijke op- ieders van hun kinderen. Geen wonder dat veel ouders bij Rome het peter- en meterschap niet als een waarborg voor het geestelijk wel zijn van hun kind beschouwen, maar er niets anders in zien dan een beleefdheid jegens den een of anderen bloedverwant of tijdelijk gewin voor hun kind. De Doop zegt Rome dus is ter zaligheid noodzakelijk voor alle men- schen. Deze regel blijkt echter minder streng dan hij schijnt, want, wanneer men niet in de gelegenheid is het doop water te ontvangen, kan ook volstaan worden met een doop van begeerte of een bloeddoop. Een begeerte naar den doop. Ja een uitdrukkelijk verlangen naar den doop is zelfs niet noodzakelijk. 't Is voldoende dat men het voorne men heeft Gods geboden te onderhou den, want hierin ligt het verlangen naar den doop opgesloten. Een ongedoopte ontvangt den doop van begeerte- op hetzelfde oogenblik dat hij God boven alles bemint en de dood zonden (indien hjj ze bedreven heeft) met een volmaakt berouw betreurt. Ja, Prof. v. R. drukt zich zelfs zóó sterk uit (bl. 89)„Zoo ontvangt een heiden, die het Doopsel niet kent, een Pro testant of een Katholiek, die buiten hun weten ongeldig gedoopt zijn, het Doop- van begeerte, zoodra zij God boven alles beminnen. Gewezen wordt op den hoofdman Cornelius, die den Heiligen Geest had ontvangen, vóórdat hij ge doopt werd (voor ons een bewijs dat de doop „niet de afwassching der zonden zelve is"). Het wordt dan ook door den schrijver niet betwijfeld dat velen door den begeerte-doop zalig worden. „Spreidt de stoffelijke zon haar licht en warmte over heel het aardrijk, ook de goddelijke liefdezon straalt over alle redelijke schepselen. Wij weten niet, op welke wijze het licht des geloofs in de ziel valt, op welke wijze de Heilige Geest het goddelijk liefdevuur in de harten ontsteekt." Ook door den doop des bloeds kan de waterdoop vervangen worden. rDe gewijde waterbron des Doopsels moge voor den martelaar gesloten blij ven, in zijn eigen lichaam vindt hij de bron des bloeds, die door het zwaard der vervolgers geopend wordt." De Doop gaat gepaard met vele cere moniën, waaronder een belangrijke plaats innemen de symbolische hande lingen om den duivel te bezweren en te verdrijven. Groot is dan ook het ver schil tusschen den toestand van niet- gedoopt en gedoopt zijn. „Vóór het Doopsel was de ziel vol duisternis, nu straalt zij in goddelijk licht, nu gloeit zij van goddelijk liefdevuur." In het tweede sacrament (het vorm sel) wordt door handoplegging, door zalving en gebed van den bisschop de genade geschonken om het geloof stand vastig te belijden. Door den Doop werd het kind tot het bovennatuurlijk leven geboren, door het vormsel kwam dit le ven tot vollen wasdom. Door den Doop werd het kind leerling, door het vorm sel strijder van Christus. De groote moeilijkheid voor Rome is: te bewijzen dat Christus zelf dit „sacra ment" heeft bevolen. Sommige Roomschen erkennen eer lijk, dat we nergens lezen dat Christus dit sacrament verordend heeft. Velen nemen aan, dat Christus dit sacrament heeft ingesteld in de veertig dagen tusschen opstanding en hemel vaart. Paus Leo heeft gezegd„Die da gen verliepen niet in ledigheid maar er werden groote Sacramenten ingesteld, groote geloofsgeheimen geopenbaard." Doch eigenlijk heeft Rome geen be wijs noodig. Het feit dat de onfeilbare Kerk dit vormsel heeft ingesteld zegt genoeg. Want aangehaald wordt het woord: „Wat in de Kerk gebruikelijk is, en door geen Kerkvergadering is ingesteld, maar altijd gehouden werd, moet van het gezag der Apostelen worden afge leid." Z. K. x) Bij den doop ontvangt het kind dan ook een anderen naam (van een heilige). Door de natuurlijke geboorte erft 't zijn familie naam en dien naam draagt het als burger dezer wereld. Bij de wedergeboorte ontvangt het kind den naam van een heilige en voert dien naam als burger van het Rijk Gods. De heilige (naar wien het kind genoemd isl is dan de patroon van den doopeling. Er ontstaat een bovennatuurlijke verwantschap tusschen den hemelschen patroon en zijn aardschen beschermeling. Ook moet de pa troonheilige op bizondere wijze door den ge doopte vereerd en aangeroepen worden. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bjj Kon. besl. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje>-Nassau J. W. H. M. Spoo- renberg te Tiel, en is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- daille, in brons, aan H. van Os en W. van Riemsdijk, te Tiel. VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besl. is aan de heeren A. Hartog, te Versailles en H. A. Bendelac, te Tanger, ver lof verleend tot het aannemen van het ridder kruis der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. ALGEMEEN RIJKSARCHIEF. Bij Kon. besl. is aan J. K. Bondam eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het Alg. Rijksarchief te 's-Gravenhage. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Bij Kon. besluit is aan P. A. T. van der Weijden eervol ontslag verleend als burge- meester van Nieuwkoop; zijn opnieuw be noemd: tot burgemeester van Haps, H. J. -an Huiten; Sambeek, P. L. Stevens; Neder- hemert, C. W. van Ommeren; Doornspijk, .T. H. A. Frieswijk; Heeirde, Jhr. J. G. Schorer; Asperen en Heuikelum. G. R. Vonk; De Lier, J. H. Crezée; Alkmaar, Mr. W. C. Wende- laar; Diemen, Mr. A. J. de Wolff; Domburg, Mr. J. L. van Voorthuysen; Vreeswijk, Jhr. J. C. Mollerus; Noorddijk, A. I. Bakker; Westerbork, A. Zilvold; Ottersum, II. J. J. Sengers; Gronsveld. A. H. Spauwen; Stein, F. P. Bruysten. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besl. is op het daan-toe döor hen gedaan verzoek een eervol ontslag als zoo danig verleend uit den militairen dienst elen res.-majoor H. P. Geerke, aan do res. Ie luits. ir. N. E. Groeneveld Meijer en J. A. Knaap, aan den res. Ie luit voor spe ciale diensten F. J. M. Smits van Oijen; zijn benoemd: tot res.-kapitein de res. Ie luit. J. H. Peeters, tot res. 2e luit. V. J. van der Lijke; tot res.-officier van gez. 2e kl. de heer J. J. du Saar en P. C. W. Johigebreur, artsen. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kon. besl. is aan F. M. Roeterink, op jn verzoek, eervol ontslag verleend als referendaris hij de Rijksverzekeringsbank, met dankbetuiging voor de in die betrek- king bewezen diensten. kend en toegelaten als consul van de Vereen. Staten van Amerika en Curasao; is de heer E. Cubillos Acliurra erkend en toegelaten als consul van Chili op Cu racao vain het gebiedsdeel Curasao. De heer C. Aigster is belast met de waarne ming van het vacante vice-consulaat der Neder landen te Valencia (Venezuela): P. T. T. Bij Kon. besl. is benoemd in vasten dienst tot ingenieur der telegrafie en telefonie ir. W. P. H. Schreuders, thans tijdelijk inge- is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den commies bij den P.T.T.-dienst M. Dalmeijer, directeur van het P.T.T.-kantoor te Grave. DIRECTE BELASTINGEN. Bij Kon. besl. is aan mej. C. F. Delhes, vanger der directe bel. te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst; teveais is hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kón. besl. zijn bevorderd tot contro- leereud-geneeskundige bij de Rijksverze keringsbank B. van Utteren, en benoemd tot tijdelijk assistent controleerend-genees- kunddge bij de Rijksverzekeringsbank. Dr. E. J. A. Gerards te 's-Gravenhage en H. van Zanten te Amsterdam. ANTWOORDEN VAN MINISTERS BIER EN GERST Op vragen van het Eerste Kamerlid Van der Lande, over het verplicht stellen van het gebruik van Nederlandsche gerst voor de bierbrouwerijen, heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken geantwoord, dat althans een belangrijk deel van de inlandsche gerst geschikt is, om in de bierbrouwerij te worden verwerkt. In verband hiermede is sedert Augustus jl. in onderzoek, of by de bierbrouwerij in ons land het gebruik van inlandsche gerst kan worden bevorderd. EDO FIMMEN EN INDIE Op vragen van het Tweede Kamerlid Cra mer in verband met het niet toelaten in Ned.- Indië van de heeren E. Fimmen en C. F. Cramp, als bestuurders van de Internationale Federatie van Transportarbeiders, heeft de Minister van Koloniën geantwoord: Naar aanleiding van persberichten, als zou den de heeren C. T. Cramp en E. Fimmen, resp. voorzitter en algemeen secretaris der I.T.F., het voornemen koesteren om in Aug. of September van dit jaar een reis te maken naar het Verre Oosten, waarbij ook Neder- landsch-Indië zou worden bezocht, heeft de sedert afgetreden gouverneur-generaal begin Juni te voren den ondergeteekende telegra fisch medegedeeld, dat een eventueel verzoek om toelating in Ned.-Indië zou worden afge wezen, met uitnoodiging de betrokkenen tijdig in te lichten. Ter voldoening aan 's Lands- voogds telegrafisch verzoek heeft de onderge teekende ter zake de tusschenkoraSt ingeroe pen van den Minister van Buitenlandsche Za ken en van den burgemeester van Bussum. Sedert bleek den ondergeteekende, dat het niet de bedoeling van de Indische regeering was geweest, dat zoodanige mededeeling ook tot den heer Cramp zou worden gericht. Deze misvatting was het gevolg van een fout in het telegram van den Landvoogd, waarin „be trokkenen" in plaats van „betrokkene" geseind was. De ondergeteekende heeft zich daarop gehaast zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken te verzoeken de mededeeling aan den heer Cramp ongedaan te maken. De ter voorkoming van teleurstelling aan den heer Fimmen gedane mededeeling berustte niet op een misverstand. Te zijnen aanzien stonden aan de Indische regeering voldoende gegevens ten dienste om zich een oordeel te kunnen vormen over de vraag, of inwilliging van een eventueel verzoek om toelating in Ned.-Indië al dan niet wenschelijk mocht wor den geacht. De Minister zou geen aanleiding kunnen vinden om te bevorderen, indien de heer Fim men alsnog het voornemen mocht opvatten Ned.-Indië te bezoeken, dat hem de toegang niet wordt geweigerd. PROF. CORT VAN DER LINDEN We kennen Mr. Cort v. d. Linden vooral ils Minister in oorlogstijd en als de brenger van algemeen kies recht en schoolvrij heid. Bovendien, ge durende latere jaren als lid van den Raad van State. Maar hij was ook professor. Al is het dan reeds lang geleden. En gisteren heeft die vice-presi dent van genoemden Raad het feit her dacht, dat 50 jaren geleden de minister van Staat, Staats raad Cort van der Linden aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen het hoogleeraarsambt heeft aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „De wet en het recht"; welke rede wegens de daarin voorkomende beschouwingen over de vrijheid van onderwijs destijds sterk de aandacht had getrokken. De vice-president wenschte daarbij den heer Cort van der Linden geluk, niet alleen met het feit, dat hij vijftig jaren na het aan vaarden van zijn hoogleeraarschap nog aan de werkzaamheden van den Raad van State met zijn groote gaven van geest en verstand ten volle kan deelnemen, doch ook met de omstandigheid, dat hij nog heeft mogen be leven, dat de vrijheid van onderwijs thans in onze wetgeving volledig is erkend. VEREENIGING VOOR ACTIEVE HANDELSPOLITIEK Door het bestuur der Vereeniging voor Ac tieve Handelspolitiek is aan den Ministerraad een adres gericht, waarin verschillende wen- schen worden geuit, met betrekking tot het ontwsrp-crisisinvoerwet en dat tot toekenning bevoegdheid aan de Regeering tot het tij delijk treffen van afweermaatregelen tegen kunstmatige concurrentie uit het buitenland.. HET GEMEENTEBELEID Voor het departement Amsterdam der Mij. voor Nijverheid en Handel sprak Dr. A. R. Zimmerman over bovengenoemd onder- Dr. A. R. ZIMMERMAN werp. Zijn rede was speciaal gewijd aan de moeilijkheden, waarin vooral groote gemeen ten verkeeren; gevolg van allerlei excessen op 't gebied van havens, electriciteitsvoorzie ning, volksontwikkeling en volksgezondheid. Sommige gemeenten, aldus spr., stellen het algemeen belang achter bij demagogie en partijzucht. Er is soms fantastische geldver spilling. Er zijn misbruiken in het behande len van de moeilijkste bestuursvragen vaak op zeer lichtvaardige wijze, in het op zich nemen van allerlei functies, die de krachten te boven gingen, in de afwezigheid van dat nauwgezette toezicht op anderen, welke In groote personeelen onmisbaar is. Ook zonder crisis moest het misloopen; want de leeningschuld liep zoozeer op, dat d'e burgerij de lasten niet meer kan dragen. Spr. somt verschillende oorzaken op: loo- nen, pensioenen, vacantie's, vacantietoesla- gen, subsidies, armenzorg, werkloozensteun. woningbouw; al te maal dingen, waaraan veel te veel geld besteed wordt; terwijl een onafhankelijke Rekenkamer voor de gemeen ten niet bestaat en zakelijke, principie'ele controle dus niet aanwezig is. Daarom zal scherper en effectief toezicht noodig zijn om niet met de wenschen van één klass-e rekening te houden. De autono mie der gemeenten behoeft daaraan niet te worden opgeofferd; als ze maar eerst in vei liger banen wordt geleid. ALGEM. R.-K. WERKGEVERS- VEREENIGING Mr. STEENBERGHE EN DE CRISIS Actieve handelspolitiek a.u.b.l Op de federatie-vergadering van de Alg. R.K. Werkgevers Ver., welke te Den Haag plaats had, heeft de algemeene voorzitter mr. M. P. L. Steenberghe in zijn openingsrede met dankbaarheid gewag gemaakt van het wetsontwerp tot contingenteering van den invoer. Spr. drukt den wensch uit, dat de Nederlandsche volksvertegenwoordiging spoed moge betrachten by de behandeling van dit zoo zeer urgente wetsontwerp. En is het ont werp wet, aldus Spr., moge de regeering dan met de voortvarendheid, die deze tyd eischt, van haar bevoegdheden gebruik maken. Daar naast achtte spr. een spoedige tot standko- ming van een verbeterde anti-dumping-wet dringend gewenscht. Verder is noodig, dat alles wordt gedaan, wat de buitenlandsche tariefmuren naar beneden kan halen. Van Genève is in dit opzicht n i e t s te verwachten De meest bescheiden conventies worden niet aangenomen of niet geratificeerd. Ons land laat over zich heen loonen en men is dan ver wonderd, dat men zich niets van ons aan trekt. Wederkeerigheid is geboden. Actieve handelspolitiek achtte de heer Steen berghe een dringenden eisch. NED. ZEEMANSCENTRALE Op 1 Nov. 1892 opende de Noorsche pre dikant Ds. Th. E. Isaaohsen en zijn echtge- noote mevr. Isaac-hsen-Dudok van Heel een Chr. „Zeemanshuis" te Rotterdam. Korten tijd later werd opgericht de Zeemansbond, om „op een Chr. grondslag de belangen van den Nederlandschen Zeeman te behar- Jhr. S,, B. Ortt werd de groote, motori sche krabht en tehuizen werden gesticht te Hamburg, Cardiff en Antwerpen. Deee Zeemansbond werd in 1928 gereor ganiseerd! en omgezet in de Zeemanscen trale. Sindsdien werd de arbeid krachtig bevorderd en tehuizen geopend in Genua en Londen. Het bezoek is verschillend, doch overal bevredigend en overal drin gend noodig, omdat er van revolutionaire zijde duohtig voor en onder zeevarenden wordt gewerkt. De vraag, waarom wij dit alles doen in herinnering brengen vindt beantwoording in het ingezonden stuk, dat hierop betrek king heeft en dat wij gaarne in aller be langstelling aanbevelen. DE BRAND TE VINCENNES ASSURANTIE-PENNINGEN UITGEKEERD Het Uitvoerend Comité voor de Neder landsche deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs bericht ons, dat de schaderegeling ter zake van den brand van het Nederlandsche paviljoen, dank eij den voortreffelijken bijstand van de firma R. Mees en "Zoonen, die door haar bijkantoor te 's-Gravenhage als assurantie makelaar voor het comité optrad, thans zoover is gevorderd, dat gisteren aan alle inzenders, dus ook aam het Bataviaasch Genootschap de schadevergoeding is uitge keerd voor f teloor -gaan der inzendingen Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Mr. A R. Zimmerman over het gemeen tebeleid. Prof. Cort van der Linden in de Raad van State gehuldigd. {blz. 2) De Japanneezen rukken op naar den spoorweg Moekden—Peking. Het gerucht gaat, dat Feng weer op het tooneel zal verschijnen, met het doel de macht aan zich te trekken en vrede met Japan te sluiten. Voorstellen voor definitieve invoerrech ten in Engeland worden eerst bij de be- grooting in April verwacht Intusschen zou den noodtariefverordeningen worden afge kondigd. De werkloosheid neemt in Duitschland toe, in Engeland af. (blz. 5) Eerste Kamer: Onderzoek crisiswetten; behandeling Drankwet. Verschenen is de Memorie ran Antwoord inzake de Begrooting van Financiën. Verschenen is het Voorloopig Verslag in zake het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen aan de gemeenten. Zr. S. G. Heidema overleden. Nieuw ontdekte bijbelhandschriften. (blz. 9) De Tweede Kamer heeft de begrooting van Waterstaat behandeld. (blz. 11) Ontzettend ongeluk te Ouderkerk aan den IJssel. De ramp van de Ophelia in Ned. Oost- Inddë. Het conflict in de textiel-industrie. De Weekstaat vam de Nederl. Bank. ROFFEL-RIJMEN AAN Tientallen geachte lezers! 'k Schrijf U één verzamelbrief. Langzaamaan maar zeker krijg ik Z7; mijn brievenschrijvers, lief. Velen schrijven: Mag ik schrijven Wel, waarom niet! Gaat uw gang; Maar, wilt U me een plezier doen, Maakt uw brieven niet te lang. Andren sturen mij gegevens, Onderwerp: een roffellied; Is het goed, beslist, ik pik het; Is het niets, ik pik het niet. Wie een aardig, 'leuk geval weet, Wie iets ziet, dat hem frappeert, Stuurt het aan de „Nieuwe Leidsche Die 't naar mij toe dirigeert. Maar, er is een heel zwaar maart je: Schrijft omstandig het geval; Zonder feiten ivordt mijn roffel Wordt m'n lied een niemendal. Schrijft, wanneer ge schrijft, uw naam Niet in penkras of penklad; [.goed, En (dat kan ik ook niet ruiken!) Straat en nummer, dorp of stad. Leo Lens, de ,fNieuwe Leidsche 't Verder adres weet toch elkeen Mocht 't u even zijn ontschoten Kijk dan maar -naar pagina één! (Nadruk verboden.) LEO LENS. GEMEENTERAAD Maatschappelijke steun Het was buitengewoon rustig geweest Vrij dagavond. toen lut hoofdstuk Maatschappelijke steun aan de orde kwam. De tribune was leeg. blijkbaar hadden de communisten niet op zoo spoedige behandeling gerekend. Maar ook Dinsdag bleek de belangstelling niet groot en blèef de sfeer in den Raad rus. tig. De Wethouder Douwes antwoordde zeer breed en gedetailleerd op de vele vra gen die uiteraard bU de bespreking van dit hoofdstuk rezen. Er waren stroomen van voorstellen. Van de den heer Kitsz, dio al- erhooging van de ultkce- ngelukklg. Men t het Rijk hebben t ireekt daarmee uit dal voorstel. Met de psychologische werking heeft ook een Gemeenteraad van een groote stad te Bü de vele stemmingen waren de heeren Seegers en Schalker afwezig zoodat de revolutio nalre voorstellen, maar een 3-tal stemmen kre- 29 stemmen GRONINGEN DE WETHOUDERSVERKIEZING In den gemeenteraad werden bij de wet- lioudersverkiczing wegens vertrek van Mr. T. de Jong naar Rotterdam 3S stemmen uit gebracht, waarvan 17 op den heer Joh. B. Vissser (antirev.) en 16 oj. Ds. I. C. van Hoeve (chr. bist.), terwijl cte overige stem- menop verschillende groepsvertegenwoordi- gers waren uitgebracht De nieuwe vrije stemming gaf dezelfde uit komst en bij de herstemming werd de heer Visser met 17 st gekozen. Ds. Van Hoeve kreeg 14 stemmen (5 in blanco). De heer Visser bedankte voor de benoe ming, waarna de verkiezing werd aangehou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1