In dienst van het Vreemdelingen-legioen HEERENBAAI Mei een tanker naar Amerika en Zweden DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Wat een zoeker naar arbeid wedervoer EEN NACHTELIJKE ACTIE! WERK, DAT WEINIG BAAT GEEFT II. De voormalige vrijwilliger bij het Fran- gche Vreemdelingen Legioen, die ons dezer dagen een bezoek bracht om ons te verhalen van zijn wederwaardigheden tijdens een vijfjarig dienstverband, maakte tijdens den Abdel Krim-oorlog vele gevechten mede en werd ook verscheiden malen gewond. Het is niet onze bedoeling om na den stroom van literatuur, welke na den Grooten Oorlog als een tweede golf van ellende over Europa is heengegaan, hier nog eens opnieuw bijzon derheden te geven van sensationeelen, of on- menschelijken aard. Slechts een enkele epi sode uit den Marokkaanschen guerilla wil len wij hier wat uitvoeriger verhalen, mede om in breeden kring te laten zien, wat er aan het handwerk van den avonturier-mili tair vast zit. I-let kan voor anderen een tij dige waarschuwing wezenl In den Groeten Atlas. De soldij van den légionnair bedraagt in rAlgerië den eersten tijd 25 centimes per dag, dat is in I-Iollandsch geld ongeveer V-/2 cent. 3n Marokko, waar de dienst zwaarder eischen stelt en menigmaal het doorstaan van levensgevaar en groote ontberingen vraagt, ontvangt men per dag 75 centimes, dat is iy2 cent. Tijdens de campagnes wordi dit somtijds vermeerderd met tentengeld en gevechtsgeld, en stijgt dan tot ongeveer 2 francs, dat is 20 cent. Indien men dit voor oogen houdt krijgt wat hieronder volgt des te sterker relief! In den Grooten Atlas, zoo vervolgde de Man in Manchester zijn bont relaas, hebben wij het op een keer leelijk te kwaad gehad. De Arabieren zijn hier grooter en forscher dan in andere streken, en zij verdedigen hun gebied met groote hardnekkigheid. Wie gewond of stervend op het veld achterblijft wacht een verschrikkelijk lot De inlandsche Vrouwen zijn ware furies, zoo spoedig zij in haar gevoelens gekrenkt zijn, en de oorlog welke Frankrijk voert tegen hun land, hun bezit en hun vrijheid maakt al hun harts tochten wakker. De soldaten die achterblij ven worden op gruwelijke wijze verminkt, de oogen worden hun uitgestoken, .en nog andere gruweldaden grijpen plaats (waar over stilzwijgen beter dan spreken is!) Onze compie lag heelemaal geïsoleerd, 'ergens op de bergen. Het contact met onze andere troepenafdeelingen werd onderhou den door middel van vliegmachines. Die deden volgens onzen zegsman prachtig werk De Fransche militaire vliegeniers toonden een bekwaamheid en een koelbloedigheid, die aan het wonderbaarlijke grensden. Had den zij een bericht bij zich, dan vlogen zij uiteret laag over den troep en lieten de mededeelingen of instructies in de vesting gallen. Een hachelijke opdracht. Toen wij daar op onzen voorpost lagen, ïnïdden in 'vijandelijk land en dus uiterst op ons qui-vive, werd ons op deze manier 'een opdracht verstrekt van den volgenden aard: Beneden ons lag een langgerekt, diep dal, hetwelk wij moesten intrekken. Temid den van akkers en bouwland vonden wij een Verwoest Arabisch dorp, waar wij ons in een kamp verschansen moesten. Onze sergeant kreeg daar de opdracht om met een sectie verder te trekken, naar de andere zijde, waar de terreinmoeilijkheden het auto-rijden 'erg bemoeilijkten. Daar zouden wij een mi litaire transport-auto aantreffen met bagage. Deze bagage moest op ezels worden over geladen en in ons kamp gebracht. De Man in Manchester en een kameraad werden aangewezen, om dit karweitje op te knap pen, onder leiding van d„en sergeant in kwes tie, en met dekking van een dertig man, allen tirailleurs. De tirailleurs, dit zij en passant opgemerkt, maken geen deel uit :van het Legioen, doch vormen een aparte formatie. Zij zijn uitsluitend uit inlandsche troepen samengesteld. Do tocht naar het punt waar men de 'camion zou treffen, werd zonder ontmoeting met den vijand' afgelegd, al was de afstand grooter dan men geschat had. Zoo werd het zeer dubieus of men nog voor den donker in het eigen kamp zou kunnen terug zijn. De manschappen van de transportauto, die er blijkbaar niet op gebrand waren in deze ge vaarlijke streek zich één minuut langer op te houden dan strikt noodzakelijk was, had den hun vracht reeds afgeladen, zoodat de kens, tenten en andere bagage daar op een stapel op de ezels en hun geleiders lagen te Wachten. Nauwelijks had dan ook de trans portcolonne daarover de verantwoordelijk heid aanvaard, of zij gaven vol gas en ver dwenen'Ijlings uit het gezicht. Het opladen der ezels duurde langer dan te voorzien was, en reeds vrij spoedig was het noodzakelijk, met het oog op de inval- HET SKLAREK-PROCES 1)r. Bösz, voormalig burgemeester van Berlijn legt zijn verklaring af. in fret Sklareh-proce' lende duisternis, om den terugtocht met meer omzichtigheid dan tot nu toe te doen geschieden. De sergeant die een man van ervaring was, wees twee tirailleurs aan, die als verkenners werden vooruitgeschoven. Op eenige distantie volgden er dan weer een vier of vijf, daarop volgden de bepakte ezels, links en rechts door tirailleurs geflankeerd, en door de beide légionnairen begeleid, ter wijl het overblijfsel van de sectie den tocht sloot. Deze tirailleursformatie die in de duis ternis langzaam en onzichtbaar voor de an deren, voortschoof, diende dus als een soort voelhoorn, en moest zich op de hoofdgroep terugtrekken, zoodra er oolc maar het ge ringste onraad te bespeuren viel. Contact met den vijand. Onze tirailleurs die regelmatig met hun voormannen voeling hielden, meldden na verloop van tijd, dat zij het contact met de beide vooruitgeschoven militairen kwijt wa ren, en onmiddellijk trokken toen de overi gen op de hoofdgroep terug: er was iets niet in orde. Vermoedelijk waren onze voorste posten door de Arabieren verrast en onscha delijk gemaakt. Op bevel van den sergeant werd die bagage die wij vervoerden afgela den en over een groote ruimte verspreid, om geen houvast te geven. De ezels werden op den grond gelegd met saamgebonden pooten, zoodat zij het minste doelwit boden en ook niet bij een treffen in paniek weg konden galoppeeren, en wij zelf zochten in een wijden kring dekking achter rotsen en andere oneffenheden van het terrein. Wij hadden streng bevel niet te schieten, voor clat vuur gecommandeerd werd. Het was een beklemmende afwachting in d'e duister nis, men voelde de nadering van het ge vaar, ook al had men geen enkele duidelijke vingerwijzing, vanwddr het naderde. Einde lijk werd de spanning zóó ondragelijk, dat toen ik dicht in de nabijheid iets meende te bespeuren, mijn eerste schot losgedrukt werd eer ik het wist Onmiddellijk knalde en kaatste het geweervuur van alle kant in de 'duisternis, er werd met hardnekkigheid gevochten. Eerst later bemerkte ik, dat een kogel mij langs de scheen was geschampt, door het bloed dat in mijn schoen stond. Een ander schot doorboorde mijn dij, toen kon ik niet veel meer uitrichten. Het was een ellendige nacht, die wij daar meemaak ten, bedre,igd door een onzichtbaren dood. Wij verlangden naai* den morgen, hoewel die misschien tevens ons laatste uur zou brengen. Indien de vijand bemerkte hoe klein ons aantal wasDe morgen kwam en toonde ons menig op den grond uitgestrekt kameraad, die niet meer zou op slaan. Ook onze ezels waren dood. Wij hiel den echter volToen kwamen de vlieg tuigen over ons heen, heel laag, en bij hun zwenken over den vijand rikketikten on onderbroken de mitrailleurs. Maar ook de Arabieren hielden vast en waren niet uit hun schuilhoeken te jagen. Tegen den mid dag, eindelijk, kwam er uitredding. De spahi's in hun rood-en-witte uniformen (dat zijn de befaamde keurtroepen te paard), kwamen aangestormd en ruimden het veld schoon. j,;. Het gewonden-transport. Ik was tamelijk zwaar gewond, evenals verscheiden van de kameraden. Wij werden op draagbaren gebonden en met ezels weg gevoerd. Een dag of twee zijn we zoo onder weg geweest, naar een veldlazaret. Dat was geen pretje. Ik ben niet lang in de krib ge bleven, drie weken maar geloof ik, en ik was ten slotte blij, er weer uit te wezen. Natuurlijk tref je onder de verpleegsters ook wel goede typen aan, maar de meesten, nou dat is niet 'veel. 't Is wel te begrijpen, wio in Frankrijk kan blijven, gaat niet naar Afrika. De légionnairen zijn gevreesd bij de in landsche bevolking. In den regel worden eerst de inlandsche troepen in het vuur ge zonden. Ik heb het meegemaakt dat wij er gens in afwachting lagen aan den voet van een kegelvormigen berg, waar do Arabieren in holen en gaten weggekropen zaten en aan de onzen het voortrukken betwistten. Onop houdelijk zagen wij de gewonden terug komen uit den strijd, heele rijen. Wij zeiden al tegen elkander: daar gaat het heet toe. Eindelijk werden wij opgecommandeerd, en daar ging het er op los! Maar nauwelijks verschenen onze bekende képi's, met den neksluier, die je voor zonnesteken moet be schermen, op de flank van den berg, of het vuren werd al gestaakt. De Arabieren we ten, dat de légionnaires nooit mogen terug trekken uit een gevecht. Waar zij eenmaal in het vuur worden gebracht, daar is het bittere ernst, en wordt alles op alles gezet. Er werd geen kwartier gegeven. Waar de Franschen binnentrekken, wordt door hen nooit het eerste schot afgegeven, maar als de bevolking zelf het vuur opent, dan gaat het er grimmig op los. Naar Syrië. Toen ik in Marokko een anderhalf jaar campagne achter den rug had, werd ik naar Port-Sai'di verscheept, en vandaar ging het per expresse naar Syrië. 1-Iier zijn het de Druzen, die aan de Franschen voortdurend werk geven. Toen we daar aankwamen was de groote opstand van 2425 natuurlijk al goed en wel achter den mg, en was er niet veel anders te doen dan patrouilleloopen, met nu en dan kleine straf-expedities tegen zwervende stammen. De Druzen strijden te voet, of van kameelen en paarden. Het zijn taaie kerels, die van een stuk of wat vijgen en wat eigenbakken brood dagenlang kun nen leven. Die brooden zijn plat en rond en heeten „kesrah". Het gevaarlijke van deze lui is dat hun kleeding ze vaak zoo goed maskeert, dat ze haast niet tegen de omge ving afsteken. 'Zij zijn nog bewapend met lange Arabische geweren, waarmee wij niet overweg zouden kunnen, doch het zijn uit stekende schutters. Zij richten meest op voorhoofd of buik, en hun kogels maken wonden, waar je of dadelijk van dood blijft, of die zoo goed als niet te genezen-zijn. Een schoaderwond. Toen ik na verloop van tijd weer terug kwam in Marokko, ben ik daar bij een ge vecht in d'en Grooten Atlas opnieuw gewond, nu in mijn linker schouder. Ik heb er lan gen tijd aan gelegen, en nu is mijn arm niet meer te gebruiken, ik heb er geen macht meer in. Toch was het nog niet makkelijk, om af gekeurd te worden. Ook met mijn lamme arm hadden -ze nog wel werk voor me, in de depóts en zoo. Na veel vijven en zessen, met rekwesten en zoo, ben ik eindelijk los geko men. Mijn contract was toen ook op een oor na gevild. In Oran word je weer zoo'n beetje in de burgerkleeren gestoken, al is het er een pakje na, en met de boot kom je terug in Marseille. Daar krijg je nog zestien Radio Nieuws. sein. 10-10.4-6 Zang door het NCRV. Darr koor 10.45—12 Aansl. viede-sconrerentle, uit gaande van de Christenvoruwcn Volkenbonds- Vredesactie In het Koloniaal Instituut te Am sterdam. Wüding&büe i. viool, IC F Borgere. cello, Mej. Lui) uauenroth, plano en harmonium. 2 Tijdsein. 2i Aansluiting Vredescongres uitgaande van de Christenvrouwen Volkenbonds Vredes-Actie ln het Koloniaal Instituut te A'dam. Uitzending «an de Middagbijeenkomst. 6 Tijdsein. 56 Kin deruurtje te leiden door Mevr. Ada Tijmes— Jcmkrnan. Zang: Mej. Frouke Tol Plano: Mej Emmy Tol, allen uit Amsterdam. 6 Tijdsein. 6— —7 Uuirtjo voor de landbouwers. Spreker: De hoogedelgestrenge heer Chr. v. d. Heuvel te Heemstede, Lid van de 2e Kamer der Staten- Generaal, Vk-e-Voorzltter van den Christ Boe ren- en Tuindersbond in Nederland. .Vervolg Lezing landbouwcrisis met beantwoording van eenige hierover gestelde vragen". 7 Tlidsein 7— 7,30 Spreker; Dr. F. J. Krop, Ned. Herv Pred te Rotterdam. Onderwerp: De gunstige berich ten van reizigers, die de So//jet-Republiek heb ben bezocht en de werkelijkheid". (Vervolg). 7.30—7.45 Politieberichten. 7,16—8 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8 Tijdsein. 8—10 Uitzending vanuit de Congreszaal te Amsterdam van een Demonstratie van het Leger des Heils, uitbeeldend ..Een dag In de Kweekschool". De algemeene leiding is In handen van Majoor F. Buiterman. terwijl o.m. gesproken zal s Dlas. 10.10—11.30 HILVERSUM (298,8 M.) VARA. 6.45—7 cn 7.30—7,45 Lichaamsoefeningen. 8 Tijdsein. 8.01 Gramofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12 Tlidsein 12.01 Concert 1,45 Onder- :org!ng van den zender. 2,15 sua. "3 Plano-roclta: duzlek. 4 45 Vraag- 5,30 Gramofoon. 6,45 Het 'kapitalist trbedlenden. 11 Gramoi franc, zegge zestien franc (een gulden zes tig!) en gratis vervoer tot aan de Belgische grens. Dan moet je maar zien, dat je verder komt En dan? Onze man zag er nog flink uit, ondanks zijn vijf jaar bij het Legioen, een flinke sterke kerel zou je zeggen, die wat gezien heeft, en wat presteeren kan. Maar hij heeft een arm, die onbx-uikbaar is geworden, en een korporaalspensioen van drie harde gul dens, waarvan een volwassen mensch zich moeilijk in het leven houden kan. Hij klaag de niet, hij zal wel lang aan de weet zijn gekomen clat klagen weinig baat geeft in een tijd, dat de ellende van werkloosheid en het gebrek in breede kringen voortwoeke renWij vroegen hem, wat hij nu ging beginnen? Hij zou het maar eens met een beetje negotie probeeren, iets moest 'er in elk geval worden gedaan. Drie guldens pensioen en invalide voor het leven, het is wel een triest slot van een avontuur, dat met zooveel durf werd aan gepaktEn toch brengt elke week de boot van Marseille weder, haar versche aan voer in de haven van Oran, waar Frankrijk c i v i 1 i s a t i e-arbeid verricht. Men ontmoet vreemde tegenstellingen, vooral in dezen tijd, die do verhoudingen zoozeer heeft ver scherpt! De nood dringt vaak tot dingen, die men anders niet doet. Doch men bedenke zich tweemaal eer men Metz kiest als uit gangspunt voor een nieuwe carrière! Wolken van genot en bovendien gratis 'n fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel! Deze fraaie Imil Oud-zilveren Tabakstrommeï ontvangt U bij aankoop van een half-pond D'E Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 et per Yt Zachte, geurige rooktabak van voortreffelijke kwaliteit en een practisch geschenk van blijvende waarde; maak nog vandaag van dit aanbod gebruikf ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS verschaft urdken van genot. DE ZUIDERZEEWERKEN EEN BELANGRIJKE MIJLPAAL Afsluiting der Middelgronden. Een der allerbelangrijkste momenten in de geschiedenis van de afsluiting en gedeel telijke droogmaking der Zuiderzee heeft plaats gehad. Het sluiten van het gedeelte van den afsluitdijk Wi erin genFriesland loopende door de „Middelgronden" is een feit geworden. Thans is dus nog slechts één gat in den dijk af te sluiten, n.l. het gedeelte van 2792 Meter door de geul „De Vlieter", waarvan het in de bedoeling ligt in het voorjaar van 1932 tot afsluiting over te gaan. Oorspronke lijk bestond het voornemen het afsluiten van de „Middelgronden" en „De Vlieter" in 1932 te doen plaats vinden. In beide geulen waren reeds zeer zwaar verdedigde beteuge- lingsdammen aangebracht om te voorkomen dat de te verwachten sterke strooming den bodem ter plaatse zou uitschuren. De verde- DE REIS NAAR STOCKHOLM in Een prettig bezoek. Den avond bracht ik 'door bij den Vlaam, die even buiten Baydown woonde enudie zich als een vurige Oranjeklant ontpopte. Hij liet mij oude familiepapieren zien, waar uit zou blijken, dat Prins Willem I in de armen van één zijner voorvaderen zou zijn gestorven. Misschien kan een van de lezers mij vertellen of dit juist is; de naam van den Vlaam is Van Meldert. Zijn vrouw was een Franpaise en haar vader zoowel als haar broer waren genees- heeren. Het was mij een zeldzaam genoe gen weer in een gezellig Euroipeesch milieu door te kunnen brengen, dat <rioh er zoo veel mogelijk tegen verzet had te verame- rikaniseeren. De volgende morgen heb ilc de naaste omgeving nog eens iets nader bekeken dan met een auto mogelijk is. Bijna iedereen heeft hier een auto, men ziet woningen als stallen, er naast staat echter de auto. Deze is dan ook onmisbaar hier, de afstanden zijn zeer groot Texas is ibijna zoo groot als Duitschland iein de hitte is van dien aard, dat het 1-oopen of fietsen zelfs over kleine afstanden groote bezwaren met zich mee brengt. Op verschillende plaatsen zag ik recla meborden voor Hollandsclie boter en kaas, deze schijnt afkomstig te oijn van een groepje Hollandsche boeren, die hier in de omtrek hun boerderijen hebben. Reclame speelt in Amerika een geweldige rol, zelfs sommige kerken hebben groote lichtrecla mes uithangen. We vervolgen de reis. Het schip was ond'ertusschen geladen, dit gaat bij een tankiboot zeer vlug, de slangen worden aan boord gebracht en zoo pompt men de verschillende tanks vol. Tegen den avond vertrokken we en ik moet eerlijk zeggen dat het mij weinig speet afscheid te moeten nemen van Texas, waarvan ik slechts twee goede herinneringen behield n.m.l. gastvrijheid en d'e gemakkelijikheid waarmee men zich beweegt Met drie korte stooten op de fluit wensch- te de loodsboot ons even buiten Galverton goede reis en bevonden wij ons weer in de Golf van Mexico. Het was volle maan en tropisch zoel, de krans echter die om de maan stond voorspelde weinig goeds. Do volgende dag werd de zee steeds onstuimi ger en volgens de weerberichten die wij per radio opvingen kwam een orkaan recht op ons af, doch het gelukte den kapitein er zonder schade langs te komen. Weer voeren we door straat Florida, doch hielden meer Noordwaarts langs de Amerikaansche kust aan. omdat hier langs de golfstroom loopt en men zoodoen de steeds een paar mijl stroom per uur mee heeft Om ons heen zagen we steeds ontelbare II stond in ons blad van 17 November. vliegende visschen, dikwijls nagezeten door een dolfijn. Zoo'n jagende dolfijn wordt steeds verraden door een troep vogels, die boven hem vliegt en die de vliegende vis schen, die in hun angst uit het water zweven, oppeuzelen. Af en toe kregen we bezoek van een haai, waaronder knapen waren van meer dan acht voet We volgden de kust tot aan de New Foundlandsche banken, ondiepe plaatsen, waarop ontzettend veel gevischt wordt. Meestal vaart men om de banken heen, temeer omdat er vaak een zware mist boven hangt en het gevaar voor een aan varing dus heusch niet zoo denkbeeldig is. De koers werd nu meer Oostelijk, wij zouden n.m.l. boven Engeland omvaren. De dagen werden steeds langer doch ook steeds kouder. Luchtfoto van Stockholm Set leven aan boord. Aan boowS gimg ondertusschen alles zijn gewone gang; hit leukste moment is 's mid dags om twaall' uur, wanneer de hoogte van de zon gemeten wordt cn daaruit de plaats waar het schip zich bevindt bepaald wordt en ook de verdere koers vastgesteld wordt Deze plaatsbepaling gtschiedt bijna geheel tabellarisch. Volgens mij'n eerste plaatsbepaling voeren we ergens in Cana da, doch op zulke kleine onnauwkeurig heden let men in het eerst niet. Steeds blajft het schip via de radio in yeibinding met de vaste wal en godurende de geheele reis hebben we muziek gehad. Midden op de Oceaan hadden we op de kor te golf een uitstekende ontvangst van Ro me en op de ultrakorte golf van NewrYork, een station dat door de veelvuldige recla mes en afgezaagde gramofoonplaten vrij wel ongenietbaar is. Eerst vlak bij Schotland kregen we Hil versum te hooren. waar de Vara juist ver telde dat er spijkertjes op den weg ge strooid waren. De voornaamste gebeurtenissen uit bin nen- en buitenland worden iedere avond per bulletin aan boord bekend gemaakt Voor twee-en-een-halve cent per woord kan de bemanning een radiobrief naar huis sturen. Deze wordt overgeseind naar een schip, dat dicht bij een haven is en van daar per post verder gestuurd. Na veertien dagen bereikten wij de Schotsche kust; de temperatuur was ondertusschen gedaald van 3o gr. C. tot 6 gr C. en de verwarming was op het geiheele schip in werking gesteld.1- Donker wordt het hier haast niet meer, slechts van elf tot één uur 's nachts heerscht schemer. We voeren dan ook op 60 gr. N.B. en reeds op 66y2 gr. begint de poolcirkel waarbinnen de zon enkele dagen niet ondergaat Dit aantal wordt steeds grooter en op de pool gaat de zon in geen half jaar onder, om zich het andere half jaar dan ook niet boven de horizon te la ten zien. Boven Engeland liggen enkele eilandjes, tusschen d'eze en de vaste wal ligt de Pentland Firth, waarin een zeer sterke stroom staat, waarvan de richting afhan kelijk van het getij is. Na de Schotsche kust gepasseerd te zijn, staken we de Noordzee over naar Noorwe gen, steeds omringd door visschcrs. waaron der verscheidene Hollanders. De kapitein liet ook nu weer zoo dicht mogelijk onuer de kust langsvaren, om mij in de gelegen heid te stellen iets van de Noorsche fjorden te zien, die er uit de verte reeds zeer aan lokkelijk uitzien. Wij koersten nu naar het Zuiden om via Skagerak, Kattegat en Sont in de Oostzee te komen. Prachtige tocht Alleen de vaart door de Sont is reeds een reis naar Stockholm waard, van Rotterdam uit gaat men echter bijna steeds door het Kaiser Wilhelmkanaal, dat de route aan zienlijk bekort. 's Middags bereikten we Kopenhagen, een voor vele Nederlanders onbekende stad, die tooh één van de schoonste van het vasteland moet zijn. Nog 36 uur varen en we lagen, na Oland en Gothland, twee groote eilanden, gepas seerd te hebben, voor de scheren van Stock holm. Men moet het buitenland bezocht hebben om zijn eigen land te teeien waar- deeren. Dit bleek ons ook hier, want men liet ons ongeveer twee uur wachten op een loods, terwijl dit voor de waterweg bij goed weer slechts een kwestie van enkele oogenblikken is. Ik stem echter direct toe. dat het onbillijk is een haven als die van Rotterdam met die van Stockholm te ver gelijken. De tocht door de scheren vergoedde ruim schoots ons wachten. De scherpn zijn kleine eilandjes, die in ontelbaar aantal voor de Zweedsche en Finsche kust liggen, meesta! dicht begroeid, terwijl op do meeste een landhuisje staat, dat door zijn typische stijl er niet weinig toe bijdraagt de schilder achtigheid van de landstreek te verhoogen Stockholm ligt wonderschoon daarlus- schen, de toegang van de Oostzee naar het Kalarmeer beheerschende cn liet is dan ook niet te verwonderen dat hier reecis voor meer dan duizend jaar een vesting ge bouwd werd. Vanwege deze ligging wordt Stockholm waarschijnlijk, het Venetië van het Noocdon genoemd. Ken Venetië bezit haast ic.i land, in België Brugge, in ons land Gier hoorn, het Venetië bezit echter slechts één en wanneer met dit gezien heeft dan is dp gelijkenis hiervan met de anderen moei lijk te ontdekken. dïging van deze beteugelingsdammen be stond uit zeer groote zinkstukken (afmeting 107 X 25 Meter) verzwaard met zware stort- steen. De bedoeling was op deze beteuge lingsdammen in 1932 den dijk verder op <e trekken en zoo de sluiting tot stand te bren gen. De beteugelingsdammen zijn gebouwd in de „Middelgronden" in het jaar 1929 en voor een klein gedeelte in het jaar 1930; in „De Vlieter" voor een klein gedeelte in 1929 en voor het grootste gedeelte in 1930, zoodat da beteugelingsdam in de „Middelgronden'' ongeveer een jaar ouder is. In het voorjaar van 1930 is een duiker- onderzoek naar de ligging van de verschil lende zinkstukken ingesteld. Hierbij bleek dat de ligging zeer bevredigend was, doch tevens, dat het rijshout eenigszins door paal worm was aangetast. In het najaar van 1930 en eenige malen in 1931 is dit onderzoek herhaald, waarbij bleek dat de beide beteugelingsdammen over hun volle lengte en breedte door paalworm zijn aangetast, dat de aantasting erger is naar mate de zinkstukken ouder zijn, doch dat de aantasting zooals deze in Augustus 1931 werd geconstateerd nergens zoo sterk is, dat het hout volkomen opgevreten is, zoodat dit laatste zelfs bij de sterkste aantasting nog belangrijken weerstand bezit. Was uit dezen hoofde dus niet te vreezen, dat de sterkte der beteugelingsdammen ern stig geleden heeft, uit anderen hoofde waa hier wel reden toe. De zinkstukken zijn voorzien van circa 40 c.M. dikke wiepen, welke beletten moe ten, dat de stortsteen door de groote stroom- snelheden wordt meegevoerd. Deze wiepen vormen dus een zeer belangrijk onderdeel van de geheele constructie, zoodat indien op haar in stand blijven bij zware stormvloe den niet kan worden vertrouwd, de veilig heid van de beteugelingsdammen in gevaar kan komen. Met het oog op de krachten, die op deze dikke wiepen zullen worden uit geoefend, zijn zij inplaats van met wilgen wiepband, gebonden met gegalvaniseerd ijzerdraad, terwijl zij aan het onder- en bo- ven-roosterwerk zijn verbonden door gegal vaniseerd gevlochten ijzerkoord. Bij het duikeronderzook in 1930 nu was gebleken, dat zoowel dit koord als "het ijzer- draad door het zeewater dermate was aan getast dat op het oudste gedeelte van den beteugelingsdam in de ..Middelgronden" deze bevestigingen sterk hebben geleden. Toen nu aan de hand van ingestelde be rekeningen bleek, dat de stroomsnelheden, welke op den beteugelingsdam in de „Mid delgronden" den komenden winter verwacht kunnen worden, grooter waren dan op den dam in „De Vlieter" en deze op laatstge noemden dam, zelfs wanneer de „Middel gronden" waren afgesloten, niet zoo groot zouden worden, als met beide sluitgaten ODen, op den dam in de „Middelgronden" noe dit jaar te sluiten. Het groote voordeel dat hierdoor verkre gen wordt bestaat hierin lat niet met een zwakken beteugelingsdam behoeft te wor den overwinterd. De toestand van de beteugelingsdam in JDe Vlieter" welke een jaar jonger is en welke zooals hierboven uiteengezet, aan minder groote stroomsnelheden dezen win ter zal zijn blootgesteld, is, zooals uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, met behulp van zvzaar hestortingsmateriaal vol komen veilig te maken voor den komenden winter. Met deze bestorting is men thans reeds eenigen tijd bezig. Alet de N.V. Mnatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken werden terzake van de sluiting van de „Middelgronden" onder handelingen geopend welke tot overeenstem ming hehhpn geleid en waarhij zij zich be reid verklaarde, het werk voor een bedrag van rond f 3.000.090 uit te voeren. Met het werk werd aangevangen in de eerste helft van Juli 1931 en wel aan de Oostzijde van de opening. Ten einde door vernauwing in do „Middelgronden" den stroom in de „Blin de. Geul" niet te zeer te versterken, moest de vooruitgang van het werk worden ge remd tot laatstgenoemde geul gesloten was. Dit geschiedde in de eerste helft van Octo ber 1931. Het werk kon hierna met volle kracht worden voortgezet. Het overgroote deel van het M. U. Z.-materieel werd bij de dichting van het gat tèwerk gesteld. Door deze con centratie van het materieel is het mogen ge lukken het gat te dichten ongeveer drie weken voor het tijdstip waarop men gere kend had. dat dit het geval zou zijn. Ook de vrij gunstige weersgesteldheid van de laat ste weken heeft er veel toe bijgedragen de sluiting in zulk een snel tempo tot stand te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9