CHR. NAT. VAKVERBOND Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Algemeene Vergadering te Utrecht VIJFDE BEZOLDIGDE BESTUURDER BENOEMD SOCIAAL-POLITIEK PROGRAMMA Op de gister te Utrecht gehouden buiten gewone algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, werd na twee vrije stemmingen, bij herstemming met 76 van de 116 uitgebrachte stemmen tot vijfden bezoldigden bestuurder van het C.N.V. benoemd de heer A. Stapelkamp bezoldigd secretaris van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks en Transportarbeiders te 's Gravenhage. Besproken werd vervolgens een wijziging van 'het Sociaal Politiek Program van het Verbond. Dit werd als volgt met algemeene stem men vastgesteld: Zondagsrust. Krachtige bevordering der Zondagsrust, [waarvoor de Zondagswet worde herzien. Alle niet noodzakelijke arbeid in publieke diensten, fabrieken en werkplaatsen, kan toren en winkels, worde verboden. De diensten van de openbare middelen van vervoer worden op Zondag zooveel mo gelijk beperkt. Onderwijs Uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de levensjaar. Handhaving van de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs met volledige toepassing dezer gelijkstelling ook op het voorbereidend ondierwijs, het lager land- en tuinbon won derwijs, het nijverheidsonder wijs en het middelbaar en voorbereidend- ihooger onderwijs. De ontwikkeling van het nijverheidson derwijs worde door ruime toepassing der nijverheidsonderwijswet (schoolonderwijs en leerlingstelsel) krachtig bevorderd. Wijziging van de wet op het arbeidscon tract, inzonderheid verplichtend stellen van ide naleving der artikelen 1638 c en d. Wettelijke regeling, waardoor de moge lijkheid geopend wordt van de bindend-ver- klaring der collectieve arbeidsovereenkomst. Wettelijke maatregelen, die de ontwikke ling der bedrijfsorganisatie verder kunnen bevorderen. Herziening der Arbeidsgeschillenwet o.m. worde overgegaan tot instelling van arbi trage-commissies ter beslechting van geschil len tusschen werkgevers en werknemers met verplichting, dat - behoudens dringende rede inen niet tot staking of uitsluiting mag worden overgegaan, voordat een geschil bij zulk een commissie is aanhangig gemaakt en door deze Wettelijke arbeidersbescherming Algemeene doorvoering van de bepalin gen der Arbeidswet 1919 ook voor de arbei ders buiten fabrieken en werkplaatsen. Wijziging der Arbeidswet, waardoor alle ,verplegingsinrichtingen onder deze -wet vallen. Totstandkoming eener Landbouwarbeids- wet met verbod van loonarbeid voor kinde ren beneden 14 jaar. Herziening der Veiligheidswet, waardoor uitbreiding van de werkingsfeer dezer wet worde verkregen en deze o.a. toepassing vinde op de bouwbedrijven, de binnenvaart, het visschersbedrijf en het land- en tuinbouw bedrijf. Wettelijke regeling van de rechtsverhou ding van den handelsreiziger en handels agent Instelling van loonraden ter vaststelling van minimumloonen voor die bedrijven, waarvoor dit noodzakelijk mocht blijken, o.a. voor de huisindustrie. Wettelijke regeling van vacantie voor hen die in loondienst zijn, in het bijzonder voor jeugdige personen. Wettelijke regeling, en voorzoover moge lijk, afschaffing der huisindustrie. Zooveel mogelijk beperking vaji den loon arbeid der gehuwde vrouw. Sociale verzekering Herziening van de loonklasse-indeeling der Invaliditeitswet, waarbij de premiën zooda nig worden verhoogd dat de daarop bij vollen verzekeringsduur berekende renten minstens in gelijke verhouding komen te staan als de thans bepaalde renten in verhouding tot den loonstandaarct van 1913. Verhooging der rentebedragen gedurende het overgangstijdperk worde door vergroo ting der staatsbijdrage mogelijk gemaakt, opdat ook de rentebedragen van cPrie gulden beduidend kunnen worden opgevoerd. De leeftijdsgrens in artikel 33 der Invali diteitswet genoemd, worde van 35 op 45 jaar gebracht. Wettelijke regeling der werkloosheidsver zekering. Moederschapsverzekering. Instelling van een Rijksfonds voor kinder toeslagen aan groote gezinnen. Wettelijke regeling der Ziekenverzorging. Overheid als werkgeefster Handhaving als regel, van het publiekrech telijk karakter der dienstverhouding tus schen de Overheid en het in haar dienst zijnde personeel. Slechts in bijzondere ge vallen worde daarvan afgeweken in overleg met de erkende personeel-organisaties. De inhoud van het arbeidscontract worde in overleg met de erkende nersoneel-organi- saties vastgesteld, zooals dat geschiedt bij het Rijk. Toepassing van een reëel overleg tusschen de Overheid en de erkende personeel-organi saties terzake van de bezoldiging en de re geling van de rechtspositie der ambtenaren. De Pensioenwet dient te worden herzien, waardoor o.m. het recht van aanvraag op vervroegd ouderdomspensioen wordt her steld en het percentage van het pensioen per dienstjaar 1%, weer op 2 pCt. wordt gebracht terwijl voorts in de wet de bepaling wordt opgenomen, dat geen verhaal van de pre mie op het salaris mag plaats hebben. Regeling van de vertegenwoordiging van het personeel in het beheer der publieke be drijven. Bij aanbesteding van werken door de Over heid, worde in de bestekbepalingen de ver plichting opgenomen, dat bij de uitvoering dezer werken, de bij collectieve arbeidsover eenkomst in het betreffende bedrijf vastge stelde arbeidsvoorwaarden moeten worden nagekomen. Economische maatregelen. Het voeren eener actieve welvaartspoli- tiek door bevordering van de ontwikkeling der economische hulpbronnen in eigen land en in de koloniën, o.m. d'oor uitvoering van verschillende plannen, terzake van ontgin ning, kanalisatie, aanleggen van wegen, enz Daar waar het particulier initiatief tekort schiet, of de algemeene volksbelangen door de vrije bedrijfs-uitoefening worden ge schaad, worde overgegaan tot exploitatie door de Overheid- Het werk van den Volkenhond op econo misch gebied worde krachtig gesteund, op dat mede door internationale overeenkom sten de slagboomen, die het handelsverkeer belemmeren, worden weggenomen. Bij de voortschrijdende nationale en inter nationale concentratie der bedrijven, worde door de Overheid op trusts en kartels als mede op de banken controle uitgeoefend. Volkshuisvesting. Maatregelen, waardoor kan worden ver kregen verlaging van de huren der in de dure jaren met steun van het Rijk gebouwde woningen. Steun aan woningbouw-vereenigingeri tot verbetering der Volkshuisvesting. Waar het particulier initiatief tekort schiet, worde door de gemeentelijke Over heid! overgegaan tot zelfbouw. Alcoholisme. Invoering van het stelsel van plaatselijke keuze. Beperking van den drankverkoop in ge- Belastingen. De belastingen worden naar draagkracht geheven, waarbij inzonderheid gerekend worde met de groote gezinnen. Geen indirecte belastingen op noodzake lijke verbruiksartikelen. Besloten werd tenslotte binnenkort een bijeenkomst te houden met vertegenwoordi gers van de organisaties voor werkloosheids verzekering, ter bespreking van de voorge stelde regeeringsmaatregelen betreffende steun aan werkloozenkassen over het jaar 1932. NED. HERV. KERK. .eroepen: Te Scheemda, Dr. R Glas te Boskoop. Te Utrecht (vac.-H. H. Barger), Dr. H. W. Obbink te Middelburg. ingenomen: Naar Dnschoten (bij Woerden), O. J. van Rootselaar te Poortvliet. Bedankt: Voor Groningen (vac.-G. Tiche laar), J. J. C. Karres te Apeldoorn. Voor Groningen (Vereen, van Vrij zinnig-Hervorm den), Dr. J. W. Samberg te Delden. Voor Amstelveen, H. Dekker te Weesp. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND Bedankt: Voor Amsterdam-Centrum, J. ter Schegget te Harkema-Opemde. GEREF. KERKEN, vee tal: Te Apeldoorn (vac.-wijlen G. J. Goede), E. I. F. Nawijn te Geesteren-Gelse - laar en A. Wijngaarden te Bedum. Beroepen: Te Stadskanaal, C. W. Keur te Oudewater. AFSCHEID BEVESTIGING INTREDE Cand. J. G. A d e m a, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Opende (Gron.) hoopt Zondagmiddag 3 Jan. '32 zijn intrede te doen, na 's morgens te zijn bevestigd door Ds. Ai Adema te Ten Boer. D s. J. W. Boogaard, tevoren te Burgh (Z.), werd Zondag door Dr. E. L. Smit, van Zaltbommel, verbonden aan de Ned. Herv. Ge meente te Hurwenen, met een predikatie over DE GEZONKEN „MARABOE" Het Nederlandsehe motorschip Maraboedat in het Kaiser Wilhelmkanaal te Kiel in aanvaring kwam met het Russische stoomschip SibierDe Maraboe" stootte lek en zonk bijna onmiddellijk. Ds bemanning, kon worden ger-i. PRINSES JULIANA VOOR DE MICROFOON H.K.H. Prinses Juliana, eere-voorzitster van het Nationaal Crisis-Comité, tijdens het uit spreken van de gister gehouden redevoering. Links van de Prinses Dr. C. J. K. van Aalst, directeur der Nederl. Handel-Maatschappij. Jes. 50 4a. In de middagdienst deed Ds. Boo gaard zijn intrede, sprekende over Hand. 10 vs. 29b. Na de predikatie werd hij toegespro ken behalve door den bevestiger, door Ds. J. H. Eijkman van Rossum namens het Class. Bestuur, Ds. J. C. Fontein te Chaam den vo- rigen predikant, Ds. J. Ossewaarde van Vlij men en Ds. P. van der Staay te Tricht. Op verzoek van den Kerkeraad werd toegezongen Gezang 19 4. Beide keeren, maar vooral des middags, was het kerkgebouw geheel gevuld met belangstellenden. Ds. G. C. H. B o s nam Zondagmiddag we gens vertrek naar Beekbergen, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Roodeschool, voor welke gelegenheid hij tot tekst had gekozen 2 Cor. 4 13 de woorden: „lik heb geloofd, daar om heb ik gesproken". Zegt het eerste ge deelte van dit tekstwoord veel, het tweede zegt weinig, het geheel is genoeg. Noode zag men den geliefden leeraar vertrekken, wat wel bleek uit de toespraken, die gehouden wer den door den heer Groendijk, pres. kerkvoogd, Ds. J. Hoogenraad, van Uithuizen, als praetor van den ring Uithuizermeeden en door Ds. A. Keuzenkamp, van Uithuizermeeden, als consu lent. Een schare van meer dan vijfhonderd per sonen woonde dit afscheid bij. Zondag werd cand. H. J. ten Brink, van Amsterdam, door Ds. G. Kerssies, Wildervank, bevestigd als predikant bij de Geref. - Kerk van Twyzel (Fr.). Tekst II Cor. 5 20a, Des namiddags deed Ds. ten Brink zijn intrede, waarvoor hy tot tekst gekozen had Joh. 3 30. Was des morgens Ps. 134 3 hem toegezon gen, des namiddags werd op verzoek var Boersam, die namens Kerkeraad en Gemeente een hartelijk welkom toeriep, gezongen Ps. 20 1. Vervolgens werd nog het woord gevoerfl door den heer Strating, h. d. s.t en door Dn Goslinga, van Buitenpost, gewezen consulenl en namens de classis Kollum. De belangstel ling, ook van buiten de Gemeente, was zeer groot. Cand. T. Dokter, van Midlum, werd Zondag bij de Ned. Herv. Gemeente te Kol- ham, bevestigd door zijn oom, Ds. G. van Dijk, van Breda, die als tekst gekozen had Spreuken 13 17b. Na de aflegging der gelofte zong de Gemeente den nieuwen predikant toe Psalm 119 9(gewijzigd). Aan de handoplegging na men deel behalve de bevestiger, de consulent Ds. J. P. J. Palmboom, van Harkstede. 's Middags deed Ds. Dokter intrede. Na een korte predikatie naar aanleiding van 1 Joh. 1:3 richtte hij verschillende toespraken tot personen en colleges. Aan het einde van den dienst werd hij toe gesproken namens den Kerkeraad door ouder ling Veenhoven, door den collator Mr. E. J. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren, bur gemeester van Slochteren, door diens gast Prof. Antal, Bisschop bij de Geref. Kerk in Hongarije, door Prof. Bleek er als mentor der gemeente, tevens als leermeester en mede uit naam van Prof. Aalders, eveneens tegenwoor dig, en tenslotte ook uit naam der ringcolle- ga's, van wie aanwezig waren Ds. P. Nier- meyer, van Garmerwolde, Ds. B. J. Audier, van Siddeburen en Ds. Kwint, van Slochteren, door den consulent, die liet toezingen Psalm 91 3. Behalve de Gemeente, vulden vele leden der familie, vrienden en belangstellenden het kerkgebouw. Cand. J. G. Groene we gen, van De Bilt, werd Zondag door Ds. J. M. Snethlage, van Appelscha, bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Welsum (bij Olst). De bevestiger had tot tekst gekozen 2 Cor. 15 57 Toegezongen werden Gez. 224 1 en 5 en Gez, 209 2. Aan de handoplegging namen behalve consulent, Ds. A. J. A. Scholte Olst, deel de predikanten G. van Rhiin van Deventer, H. J. Dyckmeester van Arnhem, J. A. Kwjnt, J. G. U. van Hoogstraten, J. Tjebbes en H. J. van Rhijn. Des namiddags deed Ds. Groenewegen zijn intrede met een predikatie over Ps. 22 11a. Hij werd toege sproken o.m. door den consulent, Ds. A. J. A. Scholte van Olst, die de Gemeente verzocht toe te zingen Gez. 96, en door Ds. C. H. Haas, Cand. G. J. H o y t e m a, van Franeker, werd Zondag door Ds. K. Fernhout, van Vree land, bevestigd als predikant by de Geref. Kerk te Kooten (Fr.). De bevestiger had tot tekst gekozen Luk. 8 1618. Des middags deed Ds. Hoytema zyn intrede met een predi katie over 2 Cor. 4 5. De nieuwe predikant werd toegesproken door den heer H. van der Boon, namens Ker keraad en Gemeente, door Ds. J. van Loo, van Westergeest, namens de Classis, door den heer G. Koelstra en door den heer G. Bouma, het hoofd der school. De Gemeente zong Ds. Hoytema toe Psalm 134 3. D r.N. D. van Leeuwen, laatstelijk predikant by de Geref. Kerk in Hersteld Ver band te Leeuwarden, werd Zondagmorgen door Ds. A |M. Knottnerus B.Rzn., van Zuiderwou- de, verbonden aan de Ned. Herv. Gemeente te Holysloot, met een predikatie over Matth. 9 vs. 36. Des middags deed Dr. van Leeuwen zyn intrede, waarbij hy het Woord bediende uit* Lukas 12 31. Hij werd toegesproken na mens de Ring door Ds. J. W. van der Does, van Monnikendam, namens de Gemeente door den heer Koppedraayer, hoofd der School en tenslotte nog door den bevestiger, Cand. A. Q u a k, van Amsterdam, deed Zondag zyn intrede by de Geref. Kerk van Genemuiden, na des morgens bevestigd te zijn door zijn zwager, Ds. L. Tiesinga, van Harke- ma-Opeinde, die als tekst voor deze gelegen heid had gekozen Hand. 20 28. Thema: De taak en de roeping van de ambtsdragers: 1. dat de ambtsdragers een taak hebben ten op zichte van zichzelf; 2. welke taak de ambts dragers hebben ten opzichte van de Gemeente; 3. dat de ambtsdragers van 's Heeren wegen tot die taak zijn geroepen. Ds. Quak had tot tekst gekozen Col. 1 27b en 28. De hoofdgedachte van zijn predikatie was: De evangelieprediking van Christus, de hoop der heerlijkheid, wordt verkondigd door de dienaar des Woords: 1. het voorwerp van die prediking; 2. de arbeid van die prediking; 3. het doel van die prediking. Aan het slot der prediking werden toespra ken gericht door Ds. Quak tot zdjn moeder, Kerkeraad, hoofd der Chr. School, de heer R. de Groot, Ds. L. Kuiper, van Kampen (consu lent), Ds. de Feyter, van Zwartsluis, (verte genwoordiger van de Classis Zwolle), Ds. Tie singa, van Harkema-Opeinde (bevestiger), Gemeentebestuur van Genemuiden, Gemeente en Catechisanten. De kerk was overvol. Tot Ds. Quak werden toespraken gericht door den heer De Groot, namens den Kerke raad en als hoofd der School, Ds. Kuiper, Ds. de Feyter en door den Burgemeester van Ge nemuiden. D s. A. A. Wildschut, Ned. Herv. predikant te Rilland-Bath, die het beroep aan nam naar IJmuiden, hoopt op 10 Januari van zyn tegenwoordige Gemeente afscheid te ne men en op 17 Januari te IJmuiden zijn in trede te doen, JUBILEA Ds. J. Go mm er. Men schrijft ons: Het was voor de Geref. Kerk van Aalten een rede van groote blijdschap, dat zij Maandag middag haar jubileerenden en tevens afscheid nemenden leeraar in haar midden mocht heb ben. Reeds langen tijd was hy in het laatste jaar niet in staat geweest voor haar op te treden en dies was het een groot bewijs van de gunst Gods, dat hy nu in nog vrij goeden staat in haar midden kon verkeer en. De samenkomst werd gehouden des middags in de Oosterkerk. Hoewel dit uur voor een groot deel van de bevolking zeer ongelegen is en om den wille van den jubilaris was ge kozen, was het ruime kerkgebouw geheel ge vuld, toen de leider van het samenzijn, Ds. A. Schouten, em.-predikant, die jarenlang met den jubilaris samen werkte opende. Gezongen werd Ps. 150 1 en na gebed sprak hy den scheidenden jubilaris hartelijk toe. Spr. roemde de bijzondere gaven, die ge schonken waren aan Ds. Gommer, n.l. zacht moedigheid, die aan oprechtheid geen tekort doet, en voorzichtigheid, die naar de mate den drang van optreden niet in den weg gestaan heeft. Als ge nu 40 jaren gewerkt hebt, aldus Spr., en daarvan 32 jaar in de Gemeente van Aalten, dan kan niet achterwege blijven een woord van eerbiedigen dank voor alles, wat gij geweest zijt. Het is met weemoed als wij dat doen, daar ge uw werk onder ons niet meer zult voortzetten en temeer, daar uw geknakte gezondheid de oorzaak ervan is, dat ge niet meer onder ons verkeeren kunt als een ar.der. Spr. vraagt zeker niet teveel, indien hij het gebed van hem vraagt voor de Gemeente. Na dit ernstige woord sprak de heer S. Wevers, nestor van den Kerkeraad, namens dezen en de Gemeente woorden van dank en waardeering en bood den jubilaris aan, als blijk van blijvende waardeering, een radio toestel met luidspreker. Ds.'W. E. Gerritsma sprak daarna in Srieër lei functie, n.l. namens de jongere collega's, de catechisanten en de jeugd in het algemeen de jeugdvereeró gingen enz. Ds. E. I. F. Nawijn, van Geesteren, voerde het woord namens de Classis iZutphen en ge tuigde van de groote waardeering, die de naburige Kerken en collega's voor den jubi laris hebben. De heer Johs. Staal te Apeldoorn, vroeger te Aalien, hoofd eener Chr. School, gewaagde van het vele, dat hy van Ds. Gommer in zijn werk en persoonlijk leven had ontvangen. Hierna richtte de scheidende jubilaris zelf een woord van dank en afscheid tot de Ge meente. Spr. gewaagde van het geweldig aan grijpende, als men aan het einde van zijn levenswerk staat. Dan kan het niet meer wor den overgedaan, dan ligt alles voor 't oordeel van den levenden God. Zoo was het in Spr's werk altijd een groot tekort, in zijn eigen oogen en dat dringt hem tot diepen ootmoed als hij het stelt voor God. Spr. uitte hierna woorden van dank tot zyn Gemeente, die hem alty'd veel liefde en trouw schonk. Ook Ds. Schouten en zijn jongere collega's is Spr. dankbaar voor de vriend schap en de vele diensten, die zij voor hem tijdens zyn ziekte verrichtten. Voor de Gemeente wordt nu een nieuw hoofdstuk ingeluid, nu de beide oudere predi kanten zijn heengegaan. Straks staan drie jonge predikanten voor haar klaar. Zij dit nieuwe hoofdstuk er een, dat in f:teekenis en belangrijkheid al de vorige in de schaduw Tenslotte vermaande Spr. de jongeren, onder wie in het bijzonder zyn catechisanten, zieh dicht bij het Woord van God te houden, want uit het jonge geslacht moet de Gemeente des Heeren gebouwd worden. Nadat Ds. Th. Delleman een kort slotwoord gesproken had, werd de samenkomst door hem met dank aan God gesloten. Na de ver schillende speechen werden de jubilaris toege zongen, de zegenbeden uit Ps. 121 en Ps. 134 Ingekomen was een telegram van Ds. D. Zwart, van lOudemirdum, die het beroep in de komende vacature heeft aangenomen er. die dus eerlang de opvolger van Ds. Gommer Behalve de genoemde sprekers waren o.m. tegenwoordig Prof. Dr. A. G. Honig, van Kampen, Ds. G. Renting, van Winterswijk en de Kerk van Dinxperlo. Ds. G. J. van derVegt, wonende te Ber gen (N.H.) die Zondag zijn veertigjarige ambtsbediening mocht herdenken, heeft aan den morgen van dien dag in de Gereformeerde kerk van Haren (Gr.), de gemeente die hij vele jaren dienen mocht, een gedachtenisrede uitgesproken naar aanleiding van Ps. 71 vers School aldaar en de Vrije Universiteit te Am sterdam, waar hij 12 Juli 1906 den candidaats- bul verwierf. Den 25sten November van dat jaar verbond hij zich aan de Geref. Kerk van Zegwaart. Vandaar ging hy 5 Sept. 1909 naar Schildwolde (Gr.) Vervolgens diende hij nog vanaf 14 April 1918 de gemeente te Ste- dum, tot hij 14 Aug. 1921 aan zijn tegenwoor dige gemeente werd verbonden. Ds. Broek Roelofs is in het kerkelijke leven een bekende figuur. (Meermalen maakte hy deel uit van de particuliere synode, waar hy ook meer dan eens presideerde. Een paar maal werd hy gekozen voor secundus-afgevaardigde naar de Generale Synode. In de classis Ommen is hij o.m. deputaat voor de zending en voor kerkvisitatie. Ook op vereenigingsterrein, zoowel wat be treft de jeugd- als de politieke organisatie, heeft hy steeds warm meegeleefd. Ds. S. C. GROENF.VELD. Men bericht ons, dat aan Ds. S. C. Groe- neveld, predikant der Ned. Hervormde Gem. te Ter Aar, tegen 1 Mei 1932 om gezond heidsredenen eervol emeritaat is verleend. Dr. J. G. UBBINK. Naar wy vernemen, is Zondagmorgen j.l. in de Geref. Kerk te Zevenhoven voorlezing gedaan van het besluit van de Classis Woer den tot schoi-sing van Dr. J. G. Ubbink in zyn ambtsbediening. De Gemeente was zeer onder den indruk. Dr. Ubbink was niet tor BEDEDAG. Ds. L. H. van der Meiden, predikant der Chr. Geref. Kerk te Den Haag, schrijft in de „Wekker" het volgende: „Onze Kerken hebben op den laatsten dank dag voor den oogst ook i. h. b. der tijden nood voor Gods aangezicht gebracht. De Classis "s-Gravenhage" had daartoe opgewekt. De Classis richtte ook een verzoek tot de Hooge Regeering om een bededag uit te schryven. Waarschijnlijk gebeurt dit niet. Toen onze Clas sis reeds een dag had uitgeschreven, werd ons verzocht, het daarheen te richten, dat alle Kerken het op denzelfden dag zouden doen. Maar wy konden geen Classisbesluit verande ren, wat verstaan werd. Nu is door velen een bededag uitgeschreven op a.s. Zondag 29 No vember. Wij kunnen geen Classis bijeenroepen om te bespreken of onze Classis nog een op- oproep zal doen. Naar het ons voorkomt, is er niet op tegen, dat elke Kerkeraad afzonderlijk besluit om a.s. Zondag 29 November bijzonder de zorgvolle tijden voor 's Heeren aangezicht te gedenken en op te wekken tot verootmoediging en gebed''. Gelijk bekend is, zal a.s. Zondag in byna alle Kerken hier te lande, ook in de Roomsche, het gebed opgaan in verband met den alge- meenen economischen en maatschappelijken nood. Niet alleen in ons land echter is deze Zondag daarvoor bestemd, maar ook in ver schillende buitenlandsche Kerken. Zoo heeft de president van de Generale Synode der Geref. Kerk in Noord-Amerika op veler aandrang, ge vraagd, dat „Zondag den 29sten November 1931 worde afgezonderd als een Dag van Belij denis en Gebed". VERKIEZINGEN. In de Ned. Herv. Kerk: K r a 1 i n g e n. De kerkelijke kiesvereni gingen „Schrift en Belijdenis" en „Calvyn" alhier hebben besloten dit jaar met de stem ming (morgen) voor het Kiescollege samen te gaan. ZENDINGSWEEK 1931 Zeventiende verantwoording van ontvangsten naar aanleiding van de Zendlngsweek. Transport 124.257.37; v. W.. Lelden 10; Mevr. d. K., idem ƒ1; N. H. G. Meteren 61.50; idem Waardenburg en Neerdtjnen 104.86; Idem Steenderen en Bronkhorst 365.43; Idem Strljen le stort, 300; idem HorBsen 10.50; idem Zaltbommel 96.35; idem de Krim 112.16; Idem Medembllk 75; Idem Nieuw Amsterdam (w.o. 5 N.H.J.V.) 175.35; Idem Haarlem le stort, 931.12; dr. M., Harderwijk 40; Mej. M. G. D.. Hoogeveen 250; Comm v d Zendlngsweek. den Haag 2e stort, 1340; H. en H. S-. idem 2.50; T. Haren 2; E Rot. terdam 3.25: Ev. Luth. Z Sch. idem 52.80; nagek. Baambrugge 10; Idem Overschle 7.75; idem Leeuwarden 10.25; d. ds. G. Windeshelm 61.72; N. H. G., Midlum 45.54. d. L„ Klaaswaal 115.87 25: d. ds. V., Aalsi 135; Idem Drongel Chr. School 101.25 coll. Lexmond 10; d. N. Berlijn 40; d. ds V.. Harderwijk (w.oé Chr. School Vlschm. 12.50. v. e. kl. Z. S. Obadja 13.10; v. 2e kl. Idem 10. M. V.. Per- sis 5) 750. Totaal 131.234.89. Zendlngs- bureau-Oegstgeest. Postrekening no. 6074. BLOEMENINVOER IN ENGELAND. voerrecht te belasten, kunen we nog mededee- len, dat In antwoord op een desbetreffende vraag de minister van Landbouw. Gilmour. in het lagerhuis mededeelde, dat hem de snelle toename van den invoer van bloemen en de uit werking daarvan op de Brltsche bloemen- lndustrie bekend ls en dat de regeering in dezsn maatregelen zal overwegen. Gilmour voegde hier echter aan toe, dat hij op het oogenblik niet in staat ls hieromtrent een verklaring af te leggen. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN In de maanden 1 Januari—31 October 19S1 zijn 42.466.584 Kg. bloembollen uitgevoerd, met een waarde van f27.5Gl.499. Over dienzelfden tijd van 1930 was dit 42.999.625 Kg. met een waarde van f 44.060.858. ROFFEL-RIJMEN. OVER FLAKKEE Vlak over Keetje van Flakkee Zit, in de tram. Jan-Keetje; Ze schokken schuddend heen en weert Ze lachen eens een beetje, Ze zitten, met kun kanten muts, Heel breed te schuddebollen, De beenen schrap, om onverhoeds Niet van de bank te tollen. De bodem van de rooksalon, Waarin ze transpireeren, Is zacht van asch der passagiers Die er hun pijpen keeren. Ze worden door en door doorrookt; Het botert in hun magen; Af fijn, ze hobbelen naar huis Dan mot een mensch niet klagen Ze houden van hun ouwe tram, Verdragen zijn geschommel; Ze klagen, dat-ie staken gaat, De blikken brokkentrommel: „Dat komt", zegt Keetje tot Jaiv-Kee „Dat komt nou van die bussen! De bussen hebben heel Flakkee En ons der leelijk tusschen". „Ja", zegt Jan-Keetje tegen Kee, „Nou gane ze adressen; Maar de menister van de trem Laat de Flakkeeërs klessen". „Der benne, let op mijn, Jan-Kee, De stinkers ginge eerst de weg En nou de trem vernielen". „Bè-jaat! de bus ken 't op Flakkee Nou van de trem wel winnen; Want gaat de heele trem deruit Dan zijn de bussen binnen..." (Nadruk verboden.X LEO LEN EVERT CORNEUS t Op de heden gehouden algemeene vergadering 'an de Gron. Mij. van Landbouw, besprak de •oorzitter H. D. Louwes de landbouwcrisis., de aardappelverbouw geeft reden tot te- dat overijlde De ervaring heeft geleerd. c_. anderlng in bedrijf verkeerd ls. De tariefmure worden steeds hooger. Alleen Nederland blijft een vrljhandelland. De tarwe wet werkt goed, ganlsatie kan straks Iets De tijd van individueel handelen i toekomst Is donker. Men moet liet wanhopen. Rusteloos moeten we door en aan onze bedrijven de grootste zorg >rbij. De heer J. Smid te Voorburg, sprak c "sis. De landbouw staat volge van te bezwijken. Noch de t Industrieel loonpeil moet da len. De sociale opvattingen komen daar echter tegen op. Dan ls verhooging der prijzen der pro ducten noodzakelijk. Regeering en volk moeten spoedig hun hou- jegens den landbouw wijzigen. Andera Vanwege de Hollandsch-Brabantsohe afdee- llng van den Chr. B. en T.B. zal Woensdag 25 Nov.. nam. 2 uur. In hotel de Kroon. Spui 10. ta Den Haag. een Praatdag gehouden worden voor Op deze Praatdag zullen utdag zullen als sp P. Slot. burgemees op Langen dijk, T. Bors Jansen Maneschijn, burgemeester te ^wijnan Voorts zal er voldoende gelegenheid worden geven vragen burgemeester te ^roek *- en J. A. J. Zwljndrecht C^rfhed«<nlt te "bespreken?6LAten°,onz' Christelijke tuinders aanwezig zijn. WEGVERBETERING TE ALPHEN AAN DEN RIJN 17 18. Thema van de prediking was: Het gebed van den dichter, dat de Heere hem niet verlate in ouderdom en grijsheid, naar aanleiding waar van achtereenvolgens gehandeld werd over le. de inhoud van die bede, 2e. de pleitgrond voor die bede en 3e. het oogmerk van die bede. Na de predikatie sprak dr. S. Pt Dee, de huidige pastor-loei, den jubilaris hartelijk toe, waarna hij het laatste vers van Ps. 84 toe zingen deed. Gisterenavond heeft ds. van der Vegt in de zaal achter het kerkgebouw gerecipieerd. Namens de gemeente is daar een cadeau over handigd, terwijl vele toespraken gehouden werden. Ds. J. H. Broek Roelofs, Geref. pred. te Vroomshoop, gedenkt morgen den dag waar ou hii voor 25 jaar in zyn eerste gemeente ia het ambt werd bevestigd. Ds. Broek Roelofs werd geboren 14 Nov. 1875 te Radewyk, in het Noorden van Overijsel. Hy bezocht na het Geref, Gymnasium te Kampen de Theol. Een foto vgn den Gnephoek te Alphen aan den Rijn, waaruit duideliik bliikt wie/fr# MCnJia^r ^°Tien ^aebradht voor het snelverkeer. Van Koudekerk af MMeruxars wordt in den Rijn een nieuwe beschoeiing aangebracht op een a'emid 7ilde hlJfn tVT I P e plaatsen zelfs aanmerkelijk breeder Aan de La.ie Z,de bedraagt de lengte ongeveer 1700 M. De beschoeiing Kordt gemaakt van betonnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5