r\^mV]inJaa< et Communisme in de Practijk De affaire-Kafzenellenbogen Nabij het Macedonische front DINSDAG 24 NUVLMBtK 1ÜS1 DtKUt BLAU rrtu. 11 Nadruk verboden Obi ctieve mededeelingen en critische beschouwingen HET LAND DER CONTROLE. Ree lang heeft de praktijk van hun ïiewin' den sowj et-heers chers geleerd, het u geven van bevelen niet de minste waart 1 heeft wanneer niemand zich aan die hevelt i stoort en er geen mogelijkheid be staat i ni na te gaan of die bevelen worden opgevolgd. Vandaar de tallooze mislukte pogingen om een organisatie te bedenken, waarbij gecontroleerd kon worden wat er nu precies geschiedde. Wij ziin zoo vrij deze pogingen tevergeefs'te noemen nu zij voor lopig afgesloten zijn met' het instituut d r co imissie van uitvoering bij den raad ya'i volkscommissarissen, die moet nagaan wat er van het nakomen tier onophoudelijke lawine van bevelen terechtkomt. Deze opper ste commissie heeft nu het systeem inge voerd, dat gretig wordt nagevolgd, om per sonen verantwoordelijk te stellen. „Kame raad zoo en zoo wordt persoonlijk verant woordelijk gesteld voor het leveren binnen veertien dagen van de nnodige bouwmate rialen", dat is de typische wijsheid, waartoe deze commissie zich opwerkt en waarin zij navolging vindt bij alle andere organisaties, die bevelen hebben uit te deelen, hetgeen er niet weinige zijn. Zoo wordt er van boven tot onder gecon troleerd, steeds maar weer nagegaan, of alles precies zoo geschiedt als is voorge schreven. Het spreekt vanzelf, dat dit stelsel moet voeren tot den geest van spionnage er Verdachtmaking, waarover de oud^hoofdbe- ambte van de sowjet-handelsvertegenwoor- diging te Parijs onlangs een boekje heeft opengedaan. Het controleeren is in de sowjet-unie een beroep geworden; de controle-commissie der communistische partij is verbonden met het volkscommissariaat voor inspectie. Het is leen organisatie met vele tienduizenden be ambten, verspreid over het geheele land, die speciaal stelselmatige controle ten deel heeft. Daarnaast bestaan echter nog veeltmeer toevallige, tijdelijke controle.urs, leden van 'diverse commissies, die op onderzoek uit trekken in bijzondere gevallen. Zulke commissies bewerken nu het plat teland; zij gaan na of al het mogelijke graan wel is afgeleverd, of er niet te veel is achtergehouden. Zij hebben daarbij geen en kelen grondslag voor hun beslissingen als hun eigen opvattingen en vermoedens. In de suikerdistricten ontdekken gulke commis sies, dat een vierde van da bieten niet uit den grond is gehaald, vermoedelijk omdat het stukloon per Hectare wordt berekend en het te begrijpen is, dat arbeiders een zoo hoog mogelijk loon willen verdienen. Zij laten den grond voor de tweede maal om graven om het restant der bieten eruit te halen. En kameraad Andreef, de nieuwe Volkscommissaris, de transportdictator, die op zijn tftalinsch de spoorwegen zal gaan organiseeren, heeft ook al zijn commissies uitgezonden, welke gruwelijke dingen aan het licht brengen, n.l. dat de officieel? ge gevens, die een rooskleurig beeld geven van de toestanden en de nauwgezetheid, waar mede men de voorschriften van hoogerhand opvolgt, gelogen zijp. Op deze wijze kan men doorgaan. Hebben Öeze controleurs het bij het rechte eind? Ook zij zijn slechts sowjet-menschen, die er blijk baar op uit zijn allereerst hun superieuren tevreden te stellen. Ergo moeten zij bij hun controles veel misstanden ontdekken, en allicht de zaken wat al te zwart voorstellen. Dan gaat er een nieuwe commissie van con troleurs heen, die het werk der eerste con- 'troleurs nog eens moet nagaan, en op die wijze kan het spelletje nog een heele poos Worden voortgezet. Er wordt thans wel geklaagd over het gebrek aan arbeidskrachten, maar voor der gelijk werk heeft men steeds menschen in overvloed beschikbaar. Bij een stelsel, dat tracht alle maatregelen, tot de kleinste toe, door dwang en bindende voorschriften door te voeren, kan controle natuurlijk nooit ont breken, maar het groeft wel meer en meer juit tot en onmogelijke uitwas. HET 'WINKELBEDRIJP. Het gaat met de verlaging der prijzen in Öe „vrije" winkels niet zoo gemakkelijk als het is voorgesteld in de bevelen van hoo gerhand. Verschillende dezer winkels heb ben den verkoop gestaakt omdat zij niet Weten iot welke prijzen zij mogen gaan en omdat rij niet van zins zijn hun voorraden met verlies van de hand te doen. Imimers, werken zonder verlies is ook een van de grondln ginselen van den sowjet-handel, en zoo" s dat gewoonlijk het geval is heeft de reg' iring weer eens bevelen uitgegeven, die he t onmogelijk maken andere voorschrif ten na te komen. zelfden geest doortrokken is als die in an dcre landen. Deze geheele kwestie heeft echter de z.g. vrije prijzen meer naar voren gebracht, dui delijk bewezen, dat hierbij geen sprake is van particulieren hande.-, maar dut de on behoorlijke winsten m de staatskas vloeien. Zij fcpvestigt ook het fet, dat een goot deel der arbeiders niet genoeg heeft aan de ge rantsoeneerde produkten, maar op deze vrije producten is aangewezen, ondanks de bui tensporige prijzen. Hoe hoog die prijzen zijn wordt nu medegedeeld aan de hand van een officieel onderzoek uit Charkof, gepu bliceerd in de Izwestia van 11 November. Hierbij hebben wij derhalve officieele ge gevens over de prijzen in de officieele vrije of commercieele staatswinkels. Medegedeeld wordt, dat melk 1 roebel per liter kost, kaas 2,20 roebel per Russische pond van 400 gr. en koeienvleesch 6 roebel per kilo kost. Prijzen dus, waarbij geen arbeidsloon iemand in staat stelt ook maar eenigszins in zijn behoeften te voorzien. Toch schijnt men plannen te hebben die vrije prijzen en vrije markten grootere be- teekenis geven dan tot nu toe. Reeds is gehouden, de reserves zijn gevormd leden datgene hebben ontvangen, dat zij voor zich en hun gezin, mitsgaders hun vee noodig hebben. In ieder geval staat thans vast, dat de boeren dit overschot, indien het bestaat, tegen de zeer hooge vrije prijzen mogen verkoopen en daardoor dan ook in de gelegenheid worden gesteld de hooge prijzen der vrije winkels te betalen voor kleeding, schoeisel, gereedschappen, enz. Evenals zulks in andere landen het geval is ziet Rusland derhalve den eenigen uitweg in een soort inflatie, waarbij het prijspeil tot c.a. het drievoudige van thans wordt opgschroefd, terwijl loonen en salarissen natuurlijk veel minder omhoog gaan. Ongetwijfeld zal dit een belangrijke verbe tering veroorzaken in de verzorging der bevolking met de noodzakelijkste levens behoeften. Want het stelsel der rantsoenen ring en gedwongen verdeeline brengt de gruwelijkste bureaucratie en onrechtvaar digheid met zich mede. Zoo blijkt thans, dat iedere plaatselijke coöperatie voor het cen trum lijsten moet invullen, in totaal 222 stuks per jaar, met de meest verschillende gegevens, terwijl alleen voor vecteeltpro- ducten, die de coöperatie inkoopt, elke 10 dagen een lijst met 805 vragen moet worden beantwoord. Geen wonder, dat men het mo gelijk acht, alleen op het personeel van de centrale der coöperaties 400 millioen roebel per jaar te sparen, o.a, door de uitbreiding van den vrijen handel. vastgesteld, dat de collectieve boerenbedrij- Deutsche Bank und Diskonto-Gesellschaft ven eigen winkels mogen oprichten, waarinaan Katzenellenbogen verstrekt hadden. De zij hun producten tegen vrije prijzen te koop j geleden verliezen door aandeelenkoop be- kunnen aanbieden; hetgeen natuurlijk wil dragen ongeveer 45 millioen mark. De hee- zeggen de landbowproducten, die nog over ren van het directorium, die zich met Kat- zijn, nadat de staat zijn inzameling heeft zenellenbogen thans moeten verdedigen, be- 1 weren, dat zij niets anders gedaan hebben dan de groote bankondernemingen en dat zij door deze officieele medewerking vol komen gedekt zijn in hun handelingen. Mocht deze opvatting juist zijn. dan zullen dus ook de voornoemde bankdirecteuren aan een verhoor onderworpen moeten worden. Al deze hoogst bedenkelijke feiten werpen een scherp licht op het zakelijk beleid in groote ondernemingen van gevestigde reputatie, zij teekenen voor ons duidelijk't zakenlevenzooals dat de laatste jaren VAN ONZEN DU1TSCHEN CORRESPONDENT NIEUW. GROOT SCHANDAAL PROCES HOE MEN ZAKEN DRIJFT! naam doet u denken aan een roman Hermann Su<dcrmann maar het is geen roman, het is bittere werkelijkheid: de directeur-generaal van de Schultheiss-Patzen hofer brouwerij, Ludwig Katzenellenbogen werd op initiatief van den rechter van in structie gearresteerd, uit zijn voorname wo ning in de Rauchstraese, in de buurt van het Nederlandschè gezantschap overgebracht Moabit in het huis van bewaring. Ter zelfdertijd werd het vooronderzoek gelast van de vier andere directeuren der brouwerij, Dr. Walter Soderheim een broer van Kurt Soderheim, den directeur der Commerz- bank-Rudolf Funke, president van den Duit- schen brouwerij enbond, Ernst Kulmay en Erich Penzlin wegens strafbare handelingen op commercieel gebied. Katzenellenbogen wordt nog afzonderlijk beschuldigd van frau duleuze handelingen ten nadeele van de brou werij. Tijdens het verhoor verraste de rech ter den beklaagde met de mededeeling, dal hij wegens gevaar van ontvluchting zijn arrestatie had gelast. Hem werd nog de ge tegenheid geboden gijn advocaten Rudolf Dix en Asoh, alsook zijn edhtgenoote van deze plotselinge arrestatie op de hoogte te bren gen, waarna de wachtmeester der justitie den verdachte naar de gevangenis bracht. Het behoort tot de degeneratio van onzen tijd dat opzienbarende processen in de toonaan gevende pers opvallend uitvoerig met den vol der beschuldigden worden beschre ven. Sedert enkele weken verslindt Berlijn het schandaal proces der gebroeders Sklarek, hooren we Leo en Willy tekeer gaan tegen de vroede vaderen, die op kosten van de leveranciers der rijkshoofdstad in weelde baadden en zullen we deze week nog eens het twijfelachtig genoegen hebben, dat do voormalige eerste-burgemeester van Berlijn Böss, die zich metterwoon in Zehlen- dorf gevestigd heeft als getuige moet voorkomen. Reeds de naam Katzenellenbogen doet eenigszins zonderling aan, want men be grijpt niet goed, wat een kat met ellebogen uitstaande heeft. Het lijkt een spotnaam, zooals Schluckebier, Warteinweil, Nacktge boren, zooals die vooral in Neder-Saksen wel voorkomen. In werkelijkheid is het echter de naam van een klein plaatsje in Hessen-Nassau: Katzenelnibogen en werd de voornaam der dorpsbewoners vroeger wel met den plaatsnaam verbonden, bijvoor beeld Herman uit Katzenelnbogen. Theo- dor Körner heeft het komische effect van dezen naam verwerkt in zijn „Gouvernante" hij schreef reeds Katzenellenbogen. De oudere en waarschijnlijk oorspronkelijke Var minder belang is het, hoe de sowj et-benaming luidde Chatti Melibocus dat wil feuton feiten dit alles in orde zullen maken, wie er nu weer ontslagen of in de gevan genis gezet zal worden wegens het niet opvolgen van bevelen, enz. Dat diverse winkels op de bevelen van het prijzencomité hebben gereageerd door gauw nog even voor 1 Nov. verschillende prijzen te verhoogen en zoodoende na die termijn met de prijsver laging op het oude peil terug te komen, be hoeft ons niet te verwonderen. Het bewijst alleen, dat de sowj et-kleinhandel met den zeggen, de melibocus der katten. Het hoog ste pu#t in den Odenwald voert nog heden den naam Melibocus, maar de Katten heb ben er plaats moeten maken voor de Hessen De recht.er van instructie schijnt over tuigd te zijn van de collectieve verant woordelijkheid der vijf directeuren. Ludwig Katzenellenbogen staat dus straks niet als de eenige zondebok terecht, al moet hij door zijn vooraanstaande positie bij het concern als de hoofdral In dit droevig drama beschouwd worden. Beweerd wordt, dat de kring der verdachten steeds grooter gaat worden, dat ook de veelgenoemde bankier Jakob Goldschmidt van de Danatbank, Friedrich Reinhart van de Commerz-und Privatbank en niemand minder dan dr. von Strauss van de Deut sche Bank und Diskontogesellschaft aan een verhoor onderworpen zullen worden! De doortastendheid der Justitie is in dezen wel gemotiveerd, want zware beschuldigingen worden tegen Katzenellen bogen en zijn vier mede-directeuren uitge sproken. Met overleg en systeem werd de financieele positie van het concern gunsti ger voorgesteld dan zij was. De Nederland- sche maatschappij „Nutria" werd door de directie als een „Schiebebahnhof" benut. Vorderingen van het Schultheiss-concern ten opzichte van de Nutria vond men in de Schultheiss-balans als bankconto genoteerd. Verzwegen werd de finantieele hulp van meerdere groote bankondernemingen waar door menigeen tot het aankoopen van aan- deelen verleid werd, wat hij bij betere ken nis van zaken allicht niet gedaan zou heb ben. Voorts heeft de Effecten-Consortium- Maatschappij, die als een particuliere onder neming van Katzenellenbogen beschouwd kan worden, diens verplichtingen wegens het koopen van aandeelen voor haar reke ning moeten nemen, waardoor aan het con sortium schade berokkend werd. Vooral dit feit schijnt tot de arrestatie den doorslag te hebben gegeven. Deze effectenonderne ming had ten doel, de machtsverhoudingen in het consortium te regelen. Bij de oprich ting werden 6 millioen rijksmark Schult- heiss-aandeelen opgebracht. 3 millioen van Katzenellenbogen, 2.5 millioen vah de brou werij en 0.5 millioen mark van den direc teur dr. Walter Sobernheim. Voor deze aan deelen werd vooralsnog geen koopprijs be- betaald. Later ontving het effecten-consor tium nog 6 millioen mark in Schultheiss- aandeelen, waarvoor ditmaal een koopprijs van 200 pet. werd berekend. Van deze nieuwe actiën vielen er 3 millioen op Kat zenellenbogen, 2.5 op Schultheiss EEN MILLIOENENWERK De nieuwe electriciteitscenlrale te Rotterdam nadert haar voltooiing. Hierboven een kijkje van den zijgevel van het hoofdgebouw. schering en inslag is en maken het begrij pelijk, dat buitenlandsche ondernemingen slechts aarzelend op financieele voorstellen ingaan. Scherpe critiek wordt door zakenlui uit geoefend op de vrijlating van Katzenellen bogen, ook al wordt deze aan strenge con trole onderworpen en gelooft men niet aan zijn ontvluchting. Onder de tegenwoordige omstandigheden zulten eronder de zakenlui die om dc een of andere reden met de justitie in aanraking gekomen zijn, stellig zeer weinigen zijn, die zulk een hooge cautie kunnen opbrengen en men vraagt zich af. waarom in dezen met Katzenellen bogen een uitzondering gemaakt wordt. De officier van justitie schijnt het in dezen aipnjjsui uba jajqoaj uap jam su9A\nojj niet eens te zijn en het is niet uitgesloten, dat de verdachte reeds dezer dagen weer van de Rauchstrasse naar Moabit gebracht zal worden. Berlijn, 19 November 1931. Gemengd Nieuws* AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. In de Van Woustraat te Amsterdam na derde een taxi, die in de richting van de Stadhouderskade reed, de Govert Flinckstraat, toen uit deze straat een particuliere auto 0.5 op I kwam uit de richting van den Amsteldyk naar dn* Soderheim. Het feit," dat de prijs in het J de 1ste Sweelinckstraat. De taxichauffeur zae geval-Katzenellenbogen direct betaald werd,pas op het laatste moment den wagen vastgesteld, dat het effecten-consortium als vergoeding voor de 3 millioen Katzenellen- bogen-actien 3 millioen rijksmark-vorderin gen voor haar rekening genomen had, die de Eidgenössische Bank in Zürich en de voor den hoek te remmen en gooide het stuur naar links. De taxi had zulk een snelheid, dat het voertuig over den kop sloeg. De chauffeur moest met een kuitbeen-fractuur naar het Ned. Isr. ziekenhuis worden vervoerd VLUG KOKENDE HAVERMOUT DE SUPERIEURE KWALIltU EUsT NILiS mEtR DAAR DE PAKKEN EEN VEEL GROOTER INHOUD HESBEN DAN ANDERE MERKEN wat Wils. EEN MODERN SPROOKJE In een stoffige zaal van het statige mu seum hing een schilderij, waarop een lachende caiveJiier ten voeten uit ston.l afgebeeld. Het was een man in de kracht van zijn leven, met rood getint gelaat en schitterende oogen. Zijn voeten, gestoken in geel-lede ren kaplaarzen, stonden stevig op den grond geplant; hij droeg een blau we broek en een wambuis van dezelfde kleur, versierd met een uitgeschubden, witkanten kraag, waarop zijn donkere lok ken afhingen. Op zijn linkerheup glom het gevest van een degen, zijn rechterhand hield 'n breedgeranden, bepluimden hoed. Tal van geslachten van bezoekers, wa ren langs hem heengetrokken, had hij ge monsterd met zijin eenigszins critischen glimlach. Met verwondering had hij opgemerkt hoe, geleidelijk, het hoofsche en zwierige uit de manieren verdween, tegelijk met de strikken en linten van de heeren-costu- mes, terwijl de kanten kragen ineen schrompelden. De veranderingen in de dames-mode waren zoo talrijk geweest, dat onzei cava lier zich slechts enkele „mijlpalen" kon herinneren: de hoepelrokken maakten plaats voor het oostuum met z'n slanke lijnen; de pijpekrullen werden opgevolgd door het „dotje". De laatste jaren had hij de ontwikkeling der mode met meer waar- deering gadegeslagen. Het page-kopje en de zijden kousen vond hij lang niet onaar dig. Alleen het uniform der suppoosten ver anderde niet Wanneer het museum gesloten was, ver veelde de cavalier zich buitensporig. Ten slotte werd hem de verveling tot zulk een ondraaglijke kwelling, dat luj besloot een wandeling te gaan maken- Op een zoelen voorjaarsavond stapte de cavalier uit zijn breede zwarte lijst. Hij was wat stijf van het lange staan en liep eerst wat in de zaal heen en weer, oni zich de beenen wat lenig te maken. De spiegelgladde vloer bood hem een prach tig oefenterrein. Toen stapte hij de trap af, neuriede een liede-ke van Bredero, kwam in de groote hall en vond natuurlijk de voordeur ge sloten. Doch dit was voor hem geen be zwaar: hij ontsnapte door het sleutelgat. Buiten begon de schemering langzaam te dalen. Met volle teugen ademde de ca valier de frissche avondlucht in. Hij wan delde langhaam voort, onopgemerkt door de menschen, die hij zei f echter wel kon zien. De drukte versufte hem, hij bespeurde tal van dingen, die vreemd voor hem wa ren, de nieuwe indrukken stormden op hem in en vermoeiden hem. Wat hem het meest verbaasde, was, dat hij geen paarden zag. Wel zag hij wagens, die vanzelf reden en hij gluurde door de raampjes naar'bin nen om te zien, of daar het paard soms verborgen was, doch hij keek telkens in lachende vrouwenoogen en dat verwarde hem. Ook bespeurde hij groote karossen, die aan een beugel, langs door de lucht gesprannen draden, voortgleden over ijze ren banden, doch ook hiervoor waren geen fiere rossen gespannen. Hij zag menschen, die zich sinel voortbewogen op een soort van hooge tabouret op twee wielen, van voren schitterde een stalen stuurstang. Onze cavalier liep door drukke, lichte winkelstraten en het scheen hem toe, dat hij door schalkameas wandelde. Nergens zag hij een kaars of olielampje branden en toch glansde overal een helder licht Maar de bron ervan kon hij vaak niet ontdek ken. Het -leek wel, of men overal de be schikking had over eigen zonnetjes. De wandelaar begon dorstig te worden, hij liep dus een groote taveerne binnen be gaf each regelrecht naai het buffet en nam van een welvoorzien blad een grooten roe mer wijn. Het simaakte hem als nec'ar. Hij zette zich voldaan neer op een Ieegen stoel, luisterde naar de muziek, die door de gansche ruimte weerklonk. Hij keek rond, maar nergens kon hij speellieden be speuren. De klanken ruischten gestadig aan, doch er waren geen muzikanten. Hij begreep er niets van, hij voelde zich niet thuis in deze nieuwe wereld en be sloot maar weer naar zijn museum terug te keeren. In zijn zaal vond hij den ouden suppoost oo een bank zitten, slapend. Blijkbaar had de man nog een rondgang gemaakt. Had hij den cavalier gemist, had hij op hem gewacht? Hij sloop op zijn teemen naar hem toe en fluisterde den suppoost de vragen in het oor. die hem op eijn wandeling in de ge dachten waren gekomen. De suppoost bewoog de dikke lippen in het nest van zijn breeden baard. Hij mom pelde iets. De cavalier boog zich tot hem „Electricitedit"' verstond hij. En hij* sprak hakkelend het woord na. Het was nieuw EEN MERKWAARDIGE VEEVERKOOP. Naar „De Zeeuw" meldt is te Lieshout (N.-Br.) een executoriale verkoop gehouden van de groote Hollandsche Boerderij- Ruim 40 stuks vee gingen af voor f 40 per stuk; drie paarden voor f 135; 70 kippen voor 25 ct. BRANDEN. Men meldt ons uit Spakenburg: In den afgeloopen nacht is de boerderij van den vee houder K. Vedder geheel door brand verwoest. Hierbij gingen een paard en twee auto's ver loren. De oorzaak is vermoedelyk kortsluiting Verzekering dekt de schade. magazijn „Noord-Brabant", waarvan de eige naar in Amsterdam woonachtig is. Ofschoon de brandweer direct met veel materiaal ter plaatse was, kon zy niet voorkomen, dat het perceel geheel uitbrandde, waardoor de maga zijn- en winkelvoorraad geheel verloren ging. De vermoedelijke oorzaak is het laten branden van een gaskachel. Te Valkenswaard (N.-Br.) is de boerdery, bewoond door de weduwe V., geheel afge brand. Heel de oogst en alle landbouwgereed schappen gingen in vlammen op. Twee paar den kwamen in het vuur om. De boerdery van C. werd eveneens aangetast, doch de brand weer wist haar te behouden, door het dak er af te rukken. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. EEN MILLIOENENWERK Dfi arbeiders, die hier werken, moeten geen last van draaierigheid hebben. Zij zijn bezig de ivapening te vlechten voor den betonnen vloer, waarop een der geweldige schoor steenen van de Rotterdamsche G. E. B. centrale moeten verrijzen. Onder het beton zijn 5000 heipalen geslagen. FEUILLETON Wij stonden dichtbij eenige Engelschen; de (zwemvesten hadden wij nog niet aangedaan. Eén der voorbij rennende officieren, die dit opmerkte, schreeuwde ons toe, daarmede niet langer te wachten. Het gevaar, waarin wij verkeerden scheen nog niet goed tot ons doorgedrongen te zijn. Nu wij echter om ons heen blikten, zagen we iedereen reeds ge reed. Men voelde, dat er iets vreesehjks dreigde. Een donker, onzichtbaar spook scheen zich ergens in onze buurt op te hou den. Echter was die onzekerheid verschrik kelijk! In zulke oogenblikken kan men zijn gedachten niet goed concentreeren. Men probeert over eenige dingen na te denken, tlooh juist daardoor komt men niet veel ver der en bepaalt zich ten slotte tot zijn naaste omgeving. Alles was ook zoo onverwacht gekomen! Een der geestelijken stexnd dichtbij ons, met den rug tegen een der stoompijpen ge kund. Hij bad vurig, de oogen hemelwaarts geheven, den rozenkrans nerveus in de vin gers omdraaiend. Twee Engelsohe predikan ten lagen op de knieën, eveneens in gebed Verzonken. Zou dit nu opeens het einde bet eekenen vin onze zoo mooi begonnen - reis? Zouden hadden wij toch geen oogenMik gedacht. Zwijgend zagen wij elkander aan. De schijn baar luchthartige vroolijkeid der Franeonen had plaats gemaakt voor een ernstig stilzwij gen. Ook die Engelschen spraken niet. Den meesten was het aan te zien, wat er in hun bininenste omging. Die oogenblikken waren indrukwekkend! Doch het wachten, bet folte rende wachten op iets, dat men niet weet, :s verschrikkelijk! Er wa6 nog niets gebeurd; wij stonden nog steeds op dezelfde plaats, doch dn gedachten had men het drama zich reeds meermalen zien afspelen. Al wachtend voeren we heel langzaam ver der, doch er gebeurde niets! Na eendgen tijd scheen het gevaar nog niet geheel gewesen te zijn en werd ons medegedeeld, ons im geen geval van onze zwemvesten te ontdoen. Toch was er wat verademing gekomen. De geestelijke en de beide predikanten waren met bidden opgehouden; zwijgend namen ze aohter ons plaats. Hier en daar werden weer «enige woorden gewisseld, doch van gan- sch-er harte ging het nog nriet Later voegden zich de kapitein en een der officieren bij ons, hetgeen wij een goed tee- ken achtten. Het gevaar 6cheen nu wel on- geveer voorbij te zijn. Wij mochten ons al thans weer van de zwemvesten ontdoen. Daarop deelde de kapitein ons alle bijzon- derhede mede. Hem was draadloos geseind: „Twee vijandelijke duikbooten bevinden ziöh dloht in de buurt maak alles voor eigen en onze redding gereed onderzeeërs blijven ons voortdurend volgen hopen zc te outloopen vuurden reeds op ze haif uur geleden Grtek6ch vrachtschip getorpe deerd bemanning bevindt zich in twee zeer vluchtig da peroscoop; ook aan de golf jes kon men bemerken, waar de onderzeeers zich ongeveer ophielden. Gelukkig had men dus ons hospitaalschip ontzien! In de verte waren de bootjes, waarin zich de opvarenden van het getorpedeerde schip bevonden, reeds zichtbaar. Het geleken twee zwarte stippen. Heel spoedig had men hen echter bereikt en konden de geredden aan boord wordien opgenomen. Het waren onge veer veertig man. Den Hemel zij dank waren zij aan den dood ontkomen! Het was hun alen aan te zien, dat ze zich gelukkig voel den in veiligheid te zijn. Ook deze rei6 zou weer spoedig achter ous liggen. De vijfde, laat6te dag, venliep, even als die eerste drie dagen, zonder verdere emoties. Voor het laatst maakten we des j morgens onze gymnastische oefeningen. Er werd zelfs meer geschertst en gelachen dan in de eerste dagen. Iedereen was gelukkig i spoedig op de plaats van bestemming te- zullen zijn. Des namiddags zaten wij nog eens gerellig keuvelend bijeen, doch des avonds was iedereen reeds druk in de weer met het in orde brengen der bagage. Den volgenden dag zouden wij te Saloniki deba.r- keeren. „...lonitki misschien niet eens bereiken?reddingsbooten neem ze op". Lu niet aan het werk mogen gaan? DaaraanNa lang zoeken zag imen azf en toe slechte Als een groot, wit paleis, lag Saloniki reeds vóór ons; de elegante minarets, over al spits, coquet boven de 6tad uitstekend De eeuwenoude, grijze vesting, opdoemend in haar majestueuze rust, kon men stevls duidelijker onderscheiden en ze kwam, van die zee uit gezien, zoo prachtig tot haar recht. Nog ©lecht6 enkele minuten, dan zijn wij er en gaat teder zijns weegs! Vele belangstellenden en sjouwers zagen wij reeds op de kade bijeen, de komst van het 6chip afwachtend. Verscheidene autos stonden gereed. We namen alreeds afscheid van den kapi tein, de officieren en de vele passagiers. En spoedig klonk het van alle kanten hartelijk. „Au revoirl"; „Good bye!"; „Good luckl" TE SALONIKI Na plaats genomen te hebben in den go- reedstaanden auto, die ons met onze bagage naar den Geneeskundigen Dienst zou bren gen, reden we voor het eerst door de drukke, stoffige havenstad en kwamen weldra op de plaats van bestemming aan. We werden buitengewoon vriendelijk ont vangen door kolonel Sondermayer, chef van den Geneeskundigen Dienst van het Servi- sohe leger, mij reeds bekend uit den Bal- kantljd, waar i'k hem destijds eenige maicn te Belgrado had ontmoet Hij verzekerde ons heel blij te zijn, dat we gekomen waren, doch, liet hij er onmiddellijk op volgen, ,,'k vrees, dat ge niet direct aan het werk kunl gaan, aangezien alle ziekenhuizen in han den der Engelschen zijn. In Monastir ie men wel zeer, zeer dringend om huiip verlegen, doch daarheen kan ik u nu onmogelijk zen den, aangezien de toestand ginds momenteel meer dan gevaarlijk is. Monastir ligt als 't ware als een kogelpunt tusschen de beide fronten in. Wij hadden zoo zeker verwacht, dat die stad veel eerder weer door de onzen teruggenomen zou zijn. doch helaas hebben wij ons daarin vergist". Hij gaf ons echter de verzekering, dat, zoodra Monastir weer vrij zou zijn wij eT onmiddellijk konden heentrekken. Vermoe dol ijk zou het „een weekje", mogelijk „iets langer" duren. 11'? j raadde ons aan voorloopdg onzen intrek te nemen in het een of ander hotel. We kon den dan ook niet anders doen dan dien goeden raad opvolgen. Onmogelijk konden we vermoeden, dat „het weekje" wel eens „maanden" zou kunnen beteekenen. We namen alvast onzen intrek in een de? hotels, raidden in de stad gelegen. Zoo doende kregen wij den eersten indruk van een stad, die als 't ware het oentrum vorm de van zoo vele oorlogvoerende naties. Overal heerschte een geweldige drukte. Wij onderscheidden er Engelschen, Fran- 6dhen, Serven, Grieken, Italianen, Russen, Zouaven, Fransch-Marokkanen, Britsch-ln- diërs, enz. Er was een groote verscheidenheid van oorlogs-uniformen en een bonte mengeling van kleuren. Dagelijks marcheerden de ver schillende troepen door de stad, steeds be geleid door militaire muziek. Voortdurend zag men de soldaten ven het front komen en andere er weer heentrekken. Generaals, of ficieren en manschappen brachten vee'al hun verlofdagen te Saloniki door. De hotels waren tot den nok gevuld. In de restaurants Icon men zelden en dan met groote moeite een goed plaatsje bekomen. Alie talen hoor de men tegelijk om zich heen. Van den oorlog zelf bemerkte men daar niet veel. Nu en dan verscheen er eens een vijandelijk vliegtuig, ook wel eens meerdere tegelllk. dooh dan was men blijkbaar alleen op verkennine uit en werden de vliegeniers van a.lle kanten beschoten. Dikwijls staarden wij bewogen de troepen na, die van het *ront kwamen en de stad loortrokken. Op een dier avonden werd or aandacht getrokken door een troep Ser vische soldaten, waaronder we er velen op merkten, die zich met de grootste moeite voortsleepten. Hun oogen stonden mat en dof en de uitdrukking, welke op hun ge zichten te lezen stond, is moeilijk te beschrij ven. Als een kudde schapen liepen ze voort; waarheen hun doel leidde, wi6ten we niet, doch van velen kreeg men den indruk, dat ze op de plaats hunner bestemming ni«t eens zouden aajikomen. Zeker zouden er verecheddenen van uitputting en vermoeienis cp den weg achterblijven. Wij trachtten dien troep een edmdweeg6 te volgen; we hadden sigaretten ingeslagen en probeerden d-aza den stakkerds toe te stoppen. Hoe dank baar was men ons dan voor zoo'n kleine attentie! „Vela lepo, vala lepo, (veel dank) sistra!" klonk het bun dan van hun vermoei !e lippen. Voort, voort sleepten ze zich! We hoopten echter in stilte, dat ze hun mnddoel toch nog zouden bereiken. Voor ons we6 dit echter alles zoo vreemd. We kwamen uit ons rustige land, waar men niets van den oorlog bemerkte. Wij hadden ons nog geen goede, duidelijke voorstelling van dit alles kunnen vormen en moesten nog aan dien toestand gewennen. Daarbij wisten we, dat 't engste nog moest komen; later zouden wij nog wel eens wat and»rs te zien krijger.Nu was het een tijd van af wachten en dien mo-sten we trachten d>or te komen. Voorloopi-cr kon niemand iets aan den toestand veranderen. (Wordt vervolgd.)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11