D B ENCI-CEMENT A. J. G. MAK School- en Kerlmeubelfabriek Fa. G. v. d. VEER A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN ADMINISTRATIE T. PEPPINK Zn. if Breek=, Maal=, Meng=, Zeef=, en TransportinncMngen. BOUWBLAD No. 130, Bag. 2 MAANDAG 23 NOVEMBER 1931 OKI*BK] [ISSTSB'OSOJB mKÊÊÊMÊmKÊMBÊMÊËÊUaBWBÈÊmÊÊÊm£\ Firma GEBRs. VAN GOOL ELECTR TIMMER-EN TRAPPENFABRIEK Vinkenstraat 5b, Ro terdam Telef. 41847 SPECIAAL INGERICHT voor het vervaardben van TRAPPEN - KOZIJNEN - ENZ. PRIJSOPGAVEN ZONDER VERPLICHTING e zesde school voor de Vereen, voor Christelijk Volksonderwijs te Rotterdam-Zuid (Chariois) a d. Katendr. Lagedijk, h. Bas Jungeriusstraat Architect: A. B. JUNGER1US Tz., Rotterdam Het oude Chariois is voor de meeste be woners niet meer herkenbaar. Als men jaren geleden daar woonde, of vanuit Rotterdam daarheen de wandeltochten maakte, dan was m enaltijd vervuld van de ongerepte natuur men altijd vervuld van de ongerepte natuur om je longen eens te vullen met die zuivere lucht. Dit alles gaat nu geleidelijk verdwij nen. Het Katendrecht en Chariois is als het ware ineen gegroeid, een grensscheiding tus- schen die beide is niet meer kenbaar, het is tezamen al een stad als een bevolking van Utrecht geworden. Groote stratenplannen met bebouwingen zijn aangebracht. Kerken en scholen verrijzen als paddestoelen uit den grond. Zoo was het ook, dat door deze uitbreiding het Bestuur van bovengenoemde vereeni- ging wederom bij Rijk en Gemeente moest aankloppen, om voor haar gelden beschik baar te stellen voor de stichting van een 6e School en wel aan de Katendrech-tsche Lagedijk. een en ander is huin gelukt, dank zij de wet op het L. O. die daarvoor zorgt. Als men van de stad komt met lijn 25 dan brengt deze tot kort aan de Katendreohtsche Lagedijk je vlak bij de gebouwde school Men zag de school staan aan de rooiing in een stuk weiland, met dwars over de straat nog van die heerlijke oude zware hoornen, waar men juist -bezig was om de bijl aan de wortel te leggen, met droefheid in de ziel zag men dat moordend gedoe aan, was de rooiing even omgelegd, deze reuzen konden hun sierlijke kruin andermaal getooid met bladeren blijven verheffen, maar neen, zij staan ten doode opgeschreven. Deze school die op bijgaande teekening Voor zichzelf spreekt is op een hoekperceel gebouwd, bestaande uit zeven klassen met nevenruimten en een ruim gymnastieklokaal Voor den Architect een mooie opgaaf om zich daarin uit te leven, de lieer Jungerius is daarin dan ook wel geslaagd. De gebouwen zijn opgetrokken van kleu rige Waalklinkers, met paarskleurig plint, de daken afgedekt met zwarte mat verglaas de opnieuw verbeterde Holl. pannen, voor de waterdroppels en afdekkingen is groen Dolemiet toegepast, de zeer ruime speelplaats met zijn mooi aangelegde beplanting en het voorplein is belegd met quartstegels. Dit alles in vorm en kleur met ingebouwde ko zijnen etc. doet weldadig aan. Wat de be kroning van het dak betreft had de Archi tect gaarne zijn schepping gehandhaafd ge zien, maar werd daarin teleurgesteld. De lokalen liggen, naar de speelplaats ge keerd, dat is een heel goede gedachte, het onderwijs heeft dan van het straatrumoer de minste hinder, de onderwijzer en de leer ling heeft daar het meeste baat bij. De archi tectuur behoeft bij deze omgekeerde orde niet geschaad te worden, wat ook bij deze gevels behoorlijk onder de oogen is gezien. De vestibule van de Lag. school binnen gaande, voelt men, dat is te primitief opge zet. deze had minstens een meter dieper moe ten zijn, ik vond dat erg jammer, maar mij werd verzekerd dat deze ruimte absoluut niet grooter kon vallen, nu dan billijkt men zoo De traphal met een aardig glas in lood raam, voorstellende „de Zaaier" de gangen met kleednissen zijn allen met tegels bezet, met ruime rustbank en-de-open getimmerde erfscheiding vriendelijk aandoet, heerlijk voor de kinderen om daar straks op te mo gen ravotten. Het gymnastieklokaal met kleed- en berg ruimten en de ingebouwde fietsenberging ziet er ook geslaagd uit, de afwerking was als die van de Lagere school, de vloer werd belegd met kurklinoleum dik 7 mM., de turnarikelen wachten al met smart om op hun plaats aangebracht te worden om straks met de lieve jeugd kennis te maken. Het voorplein is met een borstweringmuur met opgebouwd hek van de openbare weg afgesloten. Voor verlichting in de gebouwen zijn elec- trische ornamenten toegepast. De gebouwen zijn centraalverwarmd door middel van een •CATtMOOCCMTSCVIt CAflKOUIft Plattegrond wat vriendelijk aandoet de trappen in de hal zijn uitgevoerd in gewapend beton, zijn bekleed, eveneens de bovenkant betonleu- ningen, met Comblanchien-marmer. De leslokalen zien er alle frisch en kleu rig uit alle plinten en vensterbanken bestaan uit gepolijst hardsteen, de muren zijn be handeld in fijn schuurwerk en met „Amstel- lin" muurverf gekleurd, de vloeren belegd met Waltenlinoleum, enkele banken waren al geplaatst, in de gedachte zag men de jeugd de school al bewonen. Over het voorplein komt men in het ruime gymnastieklokaal, voor men dat binnengaat lage druk stoomvervvarming, welke automa tisch werkt De aannemingssom voor dit bouwwerk bedroeg 98.400 en wordt door de Aannemers Camerling en Van de Weg te Dordrecht binnen de vastgestelde termijn opgeleverd. Het geheel maakt mede door de goede ver zorging van Aannemers ein de dagelij ksche opzichter A. Bervoets een beste indruk. Over enkele dagen komt de lieve jeugd de school in gebruik nemen om daar met ge noegen enkele jaren door te brengen. Zoo was het ooik mij een genoegen deze school te mogen bezichtigen en er iets over te mogen schrijven. j yAN D00RN Arch. B. N. A. 'School voor Christelijk Volksonderwijs te Rotterdam (Zuid) Houth. Vh N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co. ro"erdam ANNO 1853 NassauhavenBoerengat ouw „Felix' Kattenbroodfabriek" te 's-Gravenhage Architectuur: B. VAN HEYNINGEN, Den Haag Uitvoering: fa. KOOL EN Zn., Den Haag broken gang de verschillende In de eerste maanden van dlit jaar besloot de heer P. H. V e r s e v e 1 d t, direc teur van Felix' Kattenbroodfabriek N.V. te den Haag over te gaan tot het bouwen van een nieuwe fabriek. Een geschikt terrein werd gevonden aan de le v. d. Kunstraat en aan den architect, den heer B. van Ileijningen werd opgedragen om het ontwerp daarvan te maken. Nadat de plan nen waren goedgekeurd, werd de uitvoe ring daarvan gecontracteerd met de fa. Kooien Zn., aanpeme-rs, eveneens te den Haag. Zooals overeengekomen, was het gebouw in ruim 4 maanden gereed en kon op 10 November j.l. onder groote be langstelling de officieele opening plaats hebben. Het nieuwe gebouw, dat de bestaande fabriek viermaal in oppervlakte overtreft, is in met peilers verzwaarde muren opge trokken. De vloeren en trappen zijn van gewapend beton. Onder het gebouw lilgt eau tamelijk zware paalfunideering. Doordat de fabriek aan twee straten grenst kunnen door do daartoe gemaakte poorten de grootste vrachtauto's het ge itouw aan twee zijden binnenkomen en .verlaten. Aan deze straten liggen resp. de expcditie- zaak en de kantoren, de garage en de poort tot toegang van het bijbohoorende open terrein. Het te verwerken materiaal vison, vleesch enz. dat per auto wordt aan gevoerd wordt door electrische lieren naar bovQïi, resp. nadat bet een eerste bewerking heeft ondergaan, door elevators naar d«* hoogste verdieping gevoerd. Het wo.rdt daar, naardat vereischt in rust opgeslagen of het wordt ononderbroken inechanisch verzet waarbij het in ononder- Groote sorteermachines scheiden vervol gens de verschillende kwaliteiten. Na zoo eenige bewerkingen te hebben ondergaan, valt het reine product door kokers in groote silo's, die op een ,n„ gellegen. Hier word het gezeefd en onder gaat een gtedeelte nog een langdurige be werking. In het volgende stadium vinden ver schillende vermengingen plaa/ts, waardoor de verschillende eindproducten worden verkregen. Deze worden in voorraad ge houden in groote silo's. Uit deze silo's worden in ononderbroken gar.g door automatische weegmachines de bekende gele zakjes met de ziwarte poes gevuld. Van hier vindt het transport pflaats naar de expediitieruimte. Vanuit de directiekamer onze foto is bedrijf te ovl nZoowel de toegangen, de publieke hal, verdieping zijn 1 als het kantoor, de werkplaatsen en de Interieur van Felix kattenbroodfabriek tg Den Haagt J^e bouwgrondwaarde van terreinen, die geen bouwgrond zijn Moet de rechter voortaan allen grond naar het duurste bouwterrein schatten, op gevaar af van anders onbillijkheden te begaan in vergelijking met anderen Het nieuwe artikel 92 van de Onteigeningswet. Wanneer wij nagaan, wat de herziening ui de Woningwet door de totstandkoming van de wet van den 9den Juli 1931 ons ten opzichte van den stedebouw zal bren gen, dan moet worden erkend, dat daarmede een belangrijke schrede wordt gedaan op den weg van de ontwikkeling der wettelijke regeling van die materie, welke reeds aan stonds in de Woningwet van 1901 een begin heeft gevonden. Gaf de wet van meet aan in haar 6de paragraaf, getiteld: „uitbreiding van bebouwde kommen", althans een zekere uitwerking van twee rechtsfiguren op dat gebied, t.w. het bouwverbod en het uitbrei dingsplan, en behelsde zij bovendien reeds dadelijk min of meer in het verborgen nog enkele andere bepalingen van stedebouw kundigen aard; en aiymoge de eerste be langrijke wijziging, die de wet in 1921 heeft ondergaan, eenige wending aan het toen bestaande hebben gegeven; daartegen over zal het pas de herziening 1931 zijn, die zich in hoofdzaak met de stedebouwelemen ten bezig houdt en vooral op dat terrein ver heldering en aanvulling beoogt te geven. Of de wetgever van 1931 daarmede gewenschte vooruitgang heeft weten te be werkstelligen, dan wel of hij eigenlijk een stap achteruit heeft gezet, zal de toekomst leeren. In het onderstaande komt hier en daar uit, wat daarvan de meening is van Dr. G. G. Pekelharing, in een uitvoe rige studie over deze materie in Het Ge meentebestuur. Als algemeene opmerking wrdt echter door den schrijver voorop gesteld dat de Regeering bij de toelichting en de behandeling van haar voorstellen sterk den indruk heeft gewekt, wel in belangrijke mate te zijn gedreven door den drang om de belangen .van eigenaren en andere betrok kenen VEILIG TE STELLEN tegen het beleid van „booze" gemeente besturen; zulks wellicht zelfs meer dan door de wensch om deze besturen, bij wie de zorg voor een goeden stedenbouw toch in dè eerste plaats berust, op zoo gunstig mo gelijke wijze in staat te doen zijn hun taak te dien aanzien te vervullen. Bescherming van pariculieren heeft aanstonds en voornamelijk ten grondslag gelegen aan de, ook door de beide kamers der Staten-Generaal als een van de meest dringende punten van de wetsherziening beschouwende nieuwe regeling van d~ schadevergoeding bij onteige ning, op den vcet van de Woningwet i; het belang van de volkshuisvesting. De van 1901 dateerende, doch in de prac- tijk een „papieren fictie" gebleven waarde bepaling van het te onteigenen goed inge volge art. 92 van de Onteigeningswet naai de mogelijke opbrengst bij verkoop in het tijdvak van 18 tot 6 maanden vóór de ter- inzagelegging van de stukken, komt te ver vallen. Daarvoor in de plaats geeft het nieu we artikel 92 aan den rechter de opdracht om bij de vaststelling van >£le vergoeding voor het onteigende den invloed buiten re kening te laten, dien de bestemming van de betrokken eigendommen lot eenig doeleinde van openbaar nut als gevolg van een uit breidingsplan, een bouwverbod of een (bij zondere) voorgevelrooilijn daarop uitoefent. Doel hiervan, is de ongelijkheid weg te nemen, die thans kan ontstaan in de scha deloosstelling bij onteigening van overigens gelijksoortige stukken grond, waarvan het eene voor bebouwing en het andere voor doeleinden van algemeen nut aanleg van park of speelveld is aangewezen, tenge volge waarvan het laatst bedoelde terrein door toedoen van het gemeentebestuur, dat den grond t.z.t. zelf noodig zal hebben, deel van zijn waarde verliest. Velen hebben in dit verschil van uitkomst een ernstigen misstand, en ook de Minister die de wetswijziging heeft verdedigd, een „CRIANT ONRECHT' gezien. Dr. Pekelharing daarentegen is van meening, dat bij de beschouwingen te dezen niet steeds de juiste be teekenis van wezen van het uitbreidingsplan in het oog is gehouden, hetwelk niet moet worden opge vat als een bepaald plan, dat de gemeente (bij wijze van een bestek) zelf gaat uit voeren, maar enkel als een leidraad, waar mede de verdere groei van de' bebouwing moet worden beheerscht, ten einde verzekerd te doen zijn, dat de ontwikkeling in goede banen zal gaan, en wel in het bijzonder ter voorkoming, dat toestanden ontstaan:, die later dienen te worden ongedaan gemaakt, zulks op kosten van de gemeenschap en tot ongerief van degenen, wier eigendommen alsdan moeten worden aangetast Het uit groeien van de bebouwing zal zich echter langs natuurlijken weg voltrekken.. Dat ete één daarbij zijn gronden onder voor hem gunstiger condities tot hun bestemming kan doen brengen dan de ander, is een ver schijnsel, dat zich in den handel eveneens op allerlei gebied voordoet, doordat een fortuinlijk iemand er in slaagt zijn goederen soms voordeeliger aan den man te brengen dan zijn collega, wiens waren, om welke reden ook, een minderen prijs opbrengen, Nu is het wel waar, dat in het geval van de aanwijzing van terreinen, die voor i leg van parken e.d. moeten worden vrij houden, de gemeente het op zekere hoogte dm de hand heeft de waarde te vormen, en wellicht ook die te da-ukken van perceelen, waarover zij zelf later de beschikking moet hebben, maar dat brengt volgens Dr. Pe kelharing nog niet dadelijk de noodza kelijkheid mede, om bij onteigening de toe komstige bestemming daarvan uit te schake Jen, zooals het nieuwe art. 92 wil, aangezien ook de aanwezigheid van die parken enz. tot den natuurlijken groei van den stads aanleg hoort. De sohnjver wijst er dan op, dat vroeger de Regeering en de volksvertegenwoordiging ook niet zoo beducht waren voor de schade, die het overheidsingrijpen in de behouvvings mogelijkheden kan veroorzaken. De Be graafwet van 1869 en de Spoorwegwet van i875 stellen geen schadevergoeding uitzicht aan eigenaren, wier gronden bij vestiging van een begraafplaats of den aanleg van een spoorbaan in waarde dalen door het verbod om binnen zekeren afstand daarvan te bouwen. Zells werd bij de be handeling van de Begraaiwet een amende ment tot toekenning van schadeloosstelling bestrijding van de Regeering door de Tweede Kamer verworpen. De conclusie van Dr. Pekelharing is dan ook, dat art. 92 Onteigeningswet thans het juiste beginsel van art. 40 dier wet heeft verlaten, volgens hetwelk de „werkelijke waarde" moet worden vergoed en r.iets an ders. En naar welken maatstaf moet de rech ter de waarde nu bepalen? Moet hij allen grond naar het duurste bouwterrein schat ten, op gevaar af van anders weer in onbil lijkheden te begaan in vergelijking met an deren; of zal hij zich nog op andere wijze redden? Het nieuwe voorschrift van art. 92 Ont eigeningswet gaat geheel en al den kant op van de proclamatie van allen grond tot bouwgrond en daarmede volkomen in tegen het in „Gemeentebestuur" geargumenteerde betoog van Prof. Mr. C. W. v a n d e r Pot, volgens hetwelk veeleer in het algemeen de bebouwing van grnd is verbden en deze alleen kan plaats hebben, waar de overheid haar toestaat. De mogelijkheid is dan ook niet uitgeslo ten dat voortaan bouwgrondwaarde moet worden uitgekeerd voor terreinen, die geen bouwgrond zijn en dit ook nooit zullen wor den en dat daaruit een beletsel zal voort- v'ueien om de onteigening in het belang van de volkshuisvesting toe te passen. ALCONI de nieuwe, duurzame wand- en plafond- bekleeding. in div. kleuren verkrijgbaar, geeft een artistiek idee aan Uw salons, winkels, enz. Bemonsterde offerte op aanvraag verkrijgbaar: A.HELMSTRIJD, Wagenstraat 9,Maassluis N.V. Hollandsche Appara en.abriek „H. A. F.» Beschermd Schakelmateriaal Rotterdam Tel. 56648 - Zuidhoek 112 ZUIDHOEK 86-88 ROTTERDAM Telefoon 10199 Stationsplein Rotterdam Wandtegels Vloertegels Bouwmaterialen JOH. VERHOEFF Meubelmaker De Ruijterstr. 54 - Den Haag Tel. 180308 vervaardigde de betimmering In de directiekamer van Felix' kattenbrood labrlek. H.R.LAUWAARS&ZONEN Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8 30 Waai-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in verschil'end formaat Speciaal dunne gevelsteen Het Schilderwerk van Felix' kattent.oodfabriek werd uitgevoerd door de la Reijweg 154 - Den Haag Tel. 390637. ol TC VnnD a.d.ROZENLAAN, 1 L EAUUr HILLEGERSBERG PANDEN Indeeling resp. 3 kamers. 2 slaapkamers, keuken, badkamer, groote voor en achter- 3 slaapkamers, badkamer, zolder over hei Te bevragen: L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68, Telefoon 13866 MAASTRICHT 1 NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenw. voor R'DANI en OMSTREKEN! N.V. A. MUYS Co s AEL3RECHTSKA0E 147b TELEFOON 30404-30233 OELFTSCHESIRAAI 12b - ROffERQAM TELEFOON 57650 (2 lijnen") van vaste goederen Makelaarskantoor J. GHOENEVELD Jfr. in Onroerende Goederen, Hypotheken en Assurantiën R'dam, Voorschoterlaan 59, Tel. 53451 I N.V. HOUTHANDEL WADDINXVEEN Firma J. G. ALBLAS TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan dsn TwAAKSHALS Ho. 203-205 - Telef. Ho. f0091 expeditie, ontgaan het oog van den niet. Een gelijk overzicht heeft het personeei- kantoor. waarin 4 loketten de communica tie met verschillende ruimten en met de open werf mogelijk maken; het is mei glaswanden omgeven. Uitgangen aan ver schillende rijden, maken toetreding van uit en van buiten het gebouw mogelijk. I Voor de arbeiders is een schaftlokaal aanwezig. Deze en de werkzalen worden met radiatoren verwarmd. Door de outil lage en de articulatie van de fabielc is hoogste efficiency bereikt. Do poes In den gevel is een ontwerp van den beeldhouwer H. J. Etienne, assistent atn de Technische Hoogeschool. MACHINEFABRIEK AMSTERDAM (C.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8