I s -- Q.VAHGELDERMALSEN UeosüsM „SCHIEDAM SCHOOL- EN KERKMEUBELEN Gesman&Zoefemeyer Alphen a.d. Rijn EN Ctt0£E3£ beschermt alle gebouwen tegen hitte - koude - vocht - lawaai GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten- GrondstoffenHmij. AMSTERDAM: Sarphatikada l - Tel. 34824 36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telsf. 11690 BOUWBLAD No. 130 (Verschijnt MAANDAG 23 NOVEMBER 1931 uit voorraad leverbaar! <,£dicuj ^TR I PLEX! £)e nieuwe Rijksseruminrichting te Rotterdam Ontwerp: Dienst Gemeentewerken, afd. III. Chef If. A. VAN DER STEUR Aannemers: GESMAN ZOET EMEYER, Alphen aan den Rijn In den polder Oud- Mathenesse, achter het Ijg.n. „Witte Dorp" is een geheel complex gebouwen verrezen. De sobere opzet van deze gehouwen doet reeds vermoeden dat we hier met een utili teitsgebouw te doen hebben. Toch valt het op, dat door de groepeering der verschillende gehouwen op het beschik bare terrein zoowel als door vorm en kleur der verschillende de el en hier een geheel is tot stand gekomen, dat geslaagd mag hee- ten. De in grijs roode baksteen opgetrokken gebouwen met hun met roode pannen ge dekte daken vormen een aardig contrast met de huizen van het „Witte Dorp" en de beide schoolgebouwen, die tusschen dit „dorp" en de Seruminrichting zijn verrezen. Deze scholen hebben beter gezegd had den witte gevels, die, toen ze nieuw wa ren, aardig aansloten bij de vriendelijke witte woningen van het dorp, voor welks jeugdige bevolking ze bestemd waren. Thans maken de vuil-grauwe gevels niet den indruk van vroolijke, voor de jeugd be stemde onderwijsruimten. Evenals de beide schoolgebouwen is het complex van de Seruminrichting symme trisch in de as van het Witte Dorp gelegd. Aan de Prof. Poelsstraat ligt het hoofdge bouw dwars op de bovengenoemde as. Naast en achter dit twee verdiepingen hooge gebouw zijn de andere lagere gebou wen gegroepeerd. Aan de achterzijde ligt weer haaks op de es het breede fouragegebouw met links en rechts resp. de opzichters- en portierswoning Aan weerskanten van. het groote open mid denterrein zijn de paardenstal- en de run der- en varkensstal gelegen. Deze beide hebben een verdieping, waar van de stalruimte met liften is te hereiken. Naast en achter de runder- en varkensstal zijn de kippenrennen met bijbehoorende hok ken gebouwd terwijl hier ook de ruimte yoor een bijenstand is gereserveerd. De drinkbakken in de stallen zijn geleverd door een wel bekende firma op dit gebied, lil. L. S. Brouwers te Minnertsga, fabriek van moderne stal- en hijschinrichting, en van het type, dat gebruikt wordt op Amerikaansche of Zuid-Hollandsohe stallen. Deze drinkbak is zoo bevestigd, dat twee koeien van één drinkbak gebruik maken. Deze drinkbakken van Brouwers munten yooral uit. door een zeer solide afwerking niet alleen wat de bak en het drukstuk aan gaat. doch v.n.l. ook door het zware geheel koperen ventiel met de zware conische gummi-opsluiting, waardoor m&n zoo'n zekere werking krijgt. Op dit ventiel wordt door den leverancier 5 jaar garantie, gegeven wel een bewijs dat het door en door solide is in al de oaideid.ee- len die er bij behooren. Deze firma levert ook complete stalinrich tingen, hijschinrlchtingen waarover we waar sohijnlijk in ons bijblad Land- en Tuinbouw Wel eens iets naders zullen mededeelem. Aan de Prof. Poelsstraat zijn nog een twee tal voorgebouwen gelegen, die, voor verschil lende doeleinden bestemd, het hoofdgebouw flankeeren en achter deze, aajn de beide zij straten gelegen, bevindien zich de beide stal len to or zieke'paarden en zieke runderen. Tenslotte aan de Noordelijke achterzijde hog een kleine stal voor bloedparasieten, terwijl de bij de stallen onmisbare mestput ten aan de buitenzijden van het terrein zóó zijn gelegen, dat ze door afzonderlijke toe gangen vanaf de zijstraten gemakkelijk zijn 1 te bereiken. Over al deze gebouwen zou In technisch "Opzicht wel een en ander zijn mee te deelen doch zou te ver voeren om binnen het raam y&n een krantenartikel te worden gevat. I Bovendien is de inrichting dezer gebouwen ■ilvan zoo bijzonder technischen aard, dat een I heel gewoon bouwkundig medewerker beter doet zich van beschouwingen hieromtrent te onthouden. Een uitzondering maken we alleen voor de Staldeuren die elk uit twee- of als het dub bele zijn uit vier-gedeelten bestaan, en welke 'ijzeren boven- ei) onderdeuren van zeer ver- tnuftige en, naar het ons voorkomt, bijzonder practischie sluitingen zijn voorzien. Wie een goedkoope staldeur met sluitingen zoekt zal hier echter geen voorbeeld kunnen vinden. Dat in technischen zin aan een inrichting als deze hoog eeischen moeten worden ge- .steld zal ieder duidelijk zijn en de belang stellende bezoeker zal met ons verbaasd zijn jjhoe vele van deze bijzondere eischen op .Voortreffelijke wijze zijn opgelost j.. Gelukkig kost het over het algemeen wei- ig moeite om aan een goede inrichting van a voor een bedrijf noodige gebouwen te ennen, anders zouden die Directeur en zijn af zeker geruim en tijd noodig hebben. P-Het verschil met de tegenwoordige inrich- bu'g waarvan sommige ruimten de naam °P „hokken" nog niet eens waard zijn, is ®mcl ook wel bijzonder groot. de *elukkig heeft de gemeente Rotterdam, terrein en den bouw der inrichting die aan het rijk wordt verhuurd krachtig mee gewerkt om dit belangrijke instituut voor Rotterdam te behouden. Wezen we reeds op de gunstige situatie met een voortzetting van de symmetrische opzet van deze nieuwe wijk, in de ligging der verschillende gebouwen, we willen thans het hoofdgebouw met wat er bij hoort nog nader bezien. muren die aan de Prof. Poelsstraat het terrein van de straat afscheiden loopen vanaf ride in de rooilijnen gelegen voorgebou- De Vries Robbé, Gorcum, die de ramen, puien en ijzeren staldeuren leverde heeft hier een vrij belangrijke opdracht uitgevoerd Recht tegenover den .ingang is de trap naar de verdieping gelegen. Het bekleedingsmateriaal is van de be kende harde en stroef blijvende grestegels. De zeer eenvoudige ijzeren balustrade is met een verchroomde buis afgedekt Ook aan de muurzij de is de trap van een dergelijke leuning voorzien. Bij de opgang van de trap is een bronzen plaquette aangebracht met de kop van Prof. Poels, volgens het onderschrift door de Ne- derlandsche dierenartsen als hulde aan den stichter der Rijksseruminrichting aange boden. Op de verdieping van het gebouw zijn nog een zevental laboratoria, museum (in het midden van den voorgevel), bibliotheek met leeszaal, kamer voor den directeur en ad ministratielokalen ondergebracht Onder de kap bevinden zich nog een ruim Overzicht der gebouwen van de Rijksseruminrichting te Rotterdam, wen naar het midden en zijn daar rond te ruggebogen tot in de lijn van den gevel van het hoofdgebouw, die 16 M. bij de eigenlijke rooilijn is teruggelegen. In de achteruit gelegen afscheidingsmu ren zijn ter weerszijden van het hoofdge bouw breede inrijhekken gemaakt De twee verdiepingen hooge gestrekte ge- ri van dit gebouw is in het midden onder broken door de forsche bijna zware ingangs partij met hooge halfronde stoep en treden in lava-basalt. Boven deze ingang is een erkervormige uit bouw met sterk sprekende vertikale verdee ling door gewapend beton stijlen. Ook de andere raamopeningen zijn alle om raamd met gewapend-beton banden. Op deze omrandingen zijn de stalen ra men iets buiten den gevel aangebracht en in hoofdzaak in groote groepen vereenigd. Deze breede venstergroep'en, met hun in het licht schitterende aluminium geverfde stalen ramen geven aan dezen gevel een eigenaardig cachet, dat u even in het onze kere laat omtrent den aard van het bouw? werk. Kennelijke hebben we te doen met een utiliteitsbouw, doch de vroolijke schittering van het aluminium in de betonbanden tus schen de grijs-roode baksteen, wekken geen gedachten aan het ietwat lugubere bedrijf dat achter deze gevel wordt uitgeoefend. Want al erkennen we gaarne de groote ver diensten van deze inrichting tot heil der menschheid, zonder eenige rilling kan een matig dierenvriend zijn rondgang door deze gebouwen be waarlijk voltooien. Rechts en links van de hal, die direct achter de vestibule is geleegen strekt zich een gang uit waarop de verschillende ver trekken uitkomen. Deze tusschen de okalen gelegen gang ken merkt zich door een goede verlichting, die verkregen is door de hooge stalen ramen die bijna óver de geheele lengte van den gang zijn aapgebracht. Deze gangen met hun grijze tegelvloeren, zwarte plinten, gele staande tegels van groot formaat voor de lambrizeeringen en groenig blauw geverfde deuren maken een bijzonder prettigen indruk. De beide groen betegelde kolommen op hardsteen plint geven in de ruime hal een aangename kleuraoot Aan de voorzijde zijn in het zuidelijk deel een drietal laboratoria gelegen, in het noor delijk deel een vergaderzaal, magazijn en uitpakkamer. De laatste met onmiddellijke toegang van het terrein. Aan de achterzijde liggen lokaliteiten voor verschillende doeleinden. De lokalen zelf zijn alle sober doch goed van kleur. Een uitzondering moeten we maken voor de met waterverf behandelde wanden, die vrij leelijk zijn en het vermoeden wettigen dat het hier gebruikte materiaal niet het juiste voor dit doel is geweest. Zuurkasten zoowel als scheidingswanden in bijeenbehoorende lokaden zijn geheel van stalen raamwerk. archief, apotheek en instrumentenkamer, fo tografisch atelier en bergruimten. In de kelderverdieping is behalve de ver warming en de pompen, een geheele vleugel bestemd voor serumbewaarplaats. Achter het trappenhuis en vanuit de hal op den began en grond direct te bereiken, zijn de ent- en aftapruimten voor paarden en runderen gelegen. Hierbij sluiten in deze uitbouw nog aan de ectieruimte met labora torium met hun bijna geheel glazen wanden. We willen deze beschrijving niet beëindi gen zonder nog opgemerkt te hebben dat de deuren der laboratoria van de gangzijde al leen met sleutels geopend kunnen worden en de toegang voor onbevoegden daardoor on mogelijk is. Werkzaamheden in deze lokalen kunnen dan ook alleen verricht worden on der toezicht van doctoren of assistenten. We eindigen zooals we begonnen: een ge bouwencomplex dat architectonisch goed ver zorgd ook in de vele moeilijke technische de tails met de meeste zorg is behandeld. Residentie gewapend tegen gladheid 500 Kub. M. zand en 300.000 E.G. zout in voorraad onder den grond. De moeilijkheden van den Reiniging!» diiemst als er gladheid is veroorzaakt, dooi- invallende vorst na dooiweer, of door uit- vriezen of inzonderheid op de asfaltwegen, bij invallenden regen, om niet tie spreiien van den meest gevreesde© vonm: ij zei, is, zegt de directeur van dezen Haagschen Dienst, de heer V. de Groot, is het Techn. Hndbl. voor Gemeentereinining, gelegen in het zich plotseling voordoen ervan en in de behoefte aan dadelijk optreden. De organisatie van den strooidienst moet derhalve daarop berekend zijn, het benoodlg de materieel moet gereed staan om onmid dellijk te kunnen worden gebruikt en de strooimaterialen moeten als het ware voor het grijpen liggen. Een eerste eisch is natuurlijk het hebben van een voldoenden zand- en zoutvoorraad. Een behoorlijke vooiuaad is noodig, omdat het kan voorkomen dat die, wegens bevroren bodem of gesloten water, juist wanneer het er op aan komt, niet kan worden aangevuld. Zoolang hier ter stede nog vuilverbran ding plaats had, werd geprofiteerd van de slakken productie. Slakken vormen, na ge broken en gezeefd te zijn, een uitstekend strooimiddel, al moet worden toegegeven dai de klachten der huisvrouwen over zwarte voetstappen in de woning geenszins onge grond waren. Sedert de stopzetting van de vudlverbrandingsinriohting is hieraan even wel een einde gekomen en is zand het aan gewezen materiaal; hiervan wordt gewoon lijk 500 kub. M. in voorraad gehouden, ter wijl de vooraad zout 300.000 Kg. bedraagt hoeveelheden zijn verdeeld over die zichzelf konden helpen, wat dan ook wel plaats had. In de oogen van de ingezetenen, althans van hen die het uitzicht er op hadden, konden die kisten echter maar weinig waar- deering vinden, aangezien zij, hoe goed ook verzorgd, niu juist niet strekten tot versie ring van het stadsbeeld. Telkens weer kwa men dan ookverzoeken in om een kist een andere plaarts aan te wijzen. Hierbij kwam, dat de asfaltstraten ook buiten het winter seizoen behoefte hebben aan bestrooiing, of schoon het asfaJ'tpiavedsel van den tateren tijd minder glad is dan het vroeger toege paste stamasfaJt, heigeen maakte dat de kisten daar gedurende het geheele jaar aan wezig moesten blijven .Het plaatsen vóór en het wegnemen na den winter veroorzaakte voorts niet geringe kosten en ook het onder houd ervan was uiteraard niet zonder betee ken is. Het een en ander heeft aanleiding gegeven te breken met het gebruik dezer kisten en over te gaan tot het aanleggen van onder- grondsche bergplaatsen. Ook voor deze was het niet gemakkelijk, vooral in de binnen stad. op de juiste punten de geschikte plaats ruimte te vinden; nu eens lagen de kabels of buizen in den weg, dan was bet trottoir te smal, of was het drukke verkeer een be ur, doch tenslotte is men met eenig ge en nemen daarin toch geslaagd. In de beide voorgaande jaren werden 50 putten aangelegd; dit jaar werden nog weer 25 stuks geplaatst en het is de bedoeling daar mede voort te gaan. De korten hebben, met inbegrip der plaat sing, f 200 per. stuk bedragen, zooda gezegd kan worden dat daarmede, gerekend 'met rente en afschrijving, in vergelijking met de vroegere kisten, nog een besparing is ver kregen. De eigenlijke Ibaik is van beton gemaakt, terwijl voor het deksel geruit plaatijzer werd gebruikt. Bij de eerste series werd het ijzen werk met mastiek bestreken, echter bleek dit niet voldoende om roestvorming tegen te gaan, derhalve werd bij de laatste serie het ijzerwerk gegalvaniseerd. Het bleek na melijk, dat het zand oorzaak is van veel vochtaanslag als gevolg van condensatie. Eenige moeilijkheid gaf de constructie van het deksel, omdat het instroomen van re genwater moest worden voorkomen. Toch kon dit niet geheel worden vermeden en daarom werd, daarbij profiteerende van on zen goeden hoogen zandbodem, een opening in den bodem van den betjndak gemaakt, zoodat het vocht kan wegzakken. Bij enkele putten in lager gelegen grondslag zal het nooclig zijn een aansluiting aan de riolee- "rihg te maken. De werkwijze bij gladheid is nu deze, dat de punten als bruggen en kruispunten, die het eerst behoefte hebben aan bestrooi ing, van de putten uit worden verzorgd door dei» enkelen vlug rondgaan den werkman, voor zien van kruiwagen, desnoods gewapend al leen met een schop. Bestaat de behoefte aan bestrooiing ook voor de lange straatvlakken, dan rukt daarvoor het automaterieel van de drie afdeelimgsdepots uit. Hiervoor worden de sproeiauto's gebezigd, van welke de wa tertanks na den zomer worden afgenomen en een open bak in de plaats gesteld. Voor het uitstrooien van het zand of zout worden de bekende strooimachines gebezigd, van welke wij thans 24 stuks bezitten. Teneinde deze auto's vlug te beladen is de constructie van een mechanische laadiinrichting ter hand genomen. Met den hierboven globaal geschetste© op zet is wel het mogelijke gedaan om in de behoefte te voorzien, al ziullen klachten nooit udtbHijveai. Aannemers BllliliillllillllllllllillllilllllllllllililllllllMB woningbouwverenigingen gebouwde com plexen wordt een belangrijk hoogere huur gevraagd dan f 4.50 per week. De ruime woningvoorraad, welke thans aaniueizg is en waardoor geenszins meer van een woningtekort kan worden gespro ken, maakt het aanbouwen van arbeiders woningen ongewenscht. Het aantal ledig- staande woningen neemt regelmatig toe en bedroeg op 1 October j.l. 1679 op een totaal aantal woningen van 38357, dit is ongeveer 4.3 pet. Aanbouw van woningen zou het vermeerderen van huurverlies voor de Gemeente ten gevolge hebben. Wij zouden in de tegenwoordige omstan digheden huurverlaging dan ook nog ver kiezen boven het aanbouwen van wonin gen. Indien de omstandigheden hiei'toe noodzaken, zulen wij niet nalaten uwen Raad voorstellen tot huurverlaging te doen gelijk dit reeds eenige malen werd gedaan. Gemeentel. Arbeidsbeurs Op 31 October j.L stonden bij de Gemeen telijke Arbeidsbeurs te Den Haag ingeschre ven 10.588 werkzoekenden, tegen 9.371 op 30 Sept. d.a.v. en 7.837 op 31 October 1930. In vergelijking met de maand September was op den laatsten dag van October het aantal werkzoekenden bij de afd. Bouwbe drijven, 28 pet. hooger. ferretnsttuatle eter Rijksseruminrichting Naarmate evenwel de uitgebreidheid der stad toeneemt), is het moeilijker van deze plaatsen uit op een groot aantal punten te gelijkertijd het uitstrooien van zand en/of zout te bewerkstelligen. Daarom is mede een kleine voorraad aangelegd in elk der twintig posthuizen, voor een deel aanwezig in een paardenwagen; zoodat van hieruit door een eenvoudig overspannen van een in een sectie werkenden wagen, althans in den loop van den werktijd, onmiddellijk met het strooien op de meest noodige punten kan worden aangevangen. Ook hiermede kan nog niet voldoende in de behoefte worden voorzien en het was dan ook reeds tal van jaren gebruikelijk des winters op een groot aantal punten, laatste lijk ongeveer 120 houten kisten van ongeveer kub. M. inhoud te plaatsen voor de berging van zand of ozut Deze kisten hadden het bi- zondere voordeel, dat particulieren, bv. 1 lieden en chauffeurs, in dringende gevallen Een waarschuwend „halt" Het gemeentebestuur van Utrecht oordeelt het aanbouwen van arbei derswoningen ongewenscht. Dan nog liever huurverlaging Aan het antwoord van Burgemeester en Wethouders der gemeente Utrecht, naar aanleiding van verschillende opmerkingen in het Voorloopig Verslag der Gemeente- begrootmg en dit met betrekking tot den Bouw- en Woningdienst, ontleenen wij enkele passages, waarin enkele opmerkin gen door ons cursief worden gedrukt: Bij ons College is een verzoek ingekomen van de „Stichting voor het beheer en de exploitatie van volkswoningen" om de op richting van nog een complex arbeiders woningen. met lagen huurprijs te 'bevorde ren. Het groote aantal leegstaande wonin gen dat hoofdzakelijk aan particulieren toe behoort, noodzaakt echter tot voorzichtig heid bij het beschikbaarstellen van gemeen tegeld voor den bouw van nieuwe wonin gen. Binnenkort is derhalve althans geen voorstel tot de oprichting van meer wonin gen met lage huurwaarde van ons College te verwachten. Het verloop van de woning crisis, welke haar intrede schijnt gedaan te hebben, dient o.i. te worden afgewacht. Ook met het feit, dat op het oogenblik twee com plexen woningen van woningbouwvereeni- gingen in uitvoering zijn, dienit rekening gehouden te worden. Groote woningproductie. De voornaamste oorzaak, waarom de woningibouwvereenigingen niet meer bou wen. is de groote woningproductie, welke in den laatsten tijd heeft plaats gehad. De woningvoorraad is hierdoor zoo toegeno men, dat een belangrijk aantal woningen van particulieren ledig staat. Ook gemeen telijke woningen kunnen, zooals elders in dit antwoord blijkt, thans niet verhuurd worden. Te hooge huren? Wij erkennen dat de huren van de ge meentelijke complexen in de tegenwoordige tijdsomstandigheden voor vele arbeiders aan den hoogen kant zijn. Een verlaging der geldende huren tot b.v. f 4.50 per week, kunnen wij met het oog op de financieele gevolge niet bevorderen. De woningbouw- vereenigingen zouden dan immers ook in staat gesteld dienen te worden de huren van haar woningen te verlagen. Zelfs voor woningen van in den laatsten tijd door de £)e Saneeringsplannen en de Onteigeningswet Te Amsterdam heeft een bespreking plaats gevonden tusschen het bestuur van de Am- sterdamsche Middenstands-Centrale en de directies van de drie Middenstandsbonden. Deze bespreking vond plaats naar aanleiding van het bij de Bonden aanhangig gemaakte verzoek om de noodzakelijk geachte wijzi ging der Onteigeningswet 1851 in studie te nemen* Bij de bespreking kwam opnieuw vast te staan, dat de wet volledig regelt de schade, die doo-r onteigening geleden wordt door den winkelier-eigenaar, aangezien deze behalve de waarde van zijn pand ook volledig ver goeding ontvangt voor de te lijden zaken schade. De winkelier-huurder ontvangst in den reged totaal geen sohadedoossteLLing; ten hoogste ontvangst hij vergoeding voor 2 huurjaren ,maar de practijk wijst uit, dat de meesie huurders taai tijde, waarop de ont eigening formeel is vastgesteld, niet meer over een zoodanig aantal huurjaren de be schikking hebben, dat zij nog recht hebben op schadeloosstelling. Het streven moet dus zijn om de wet zoo aan te vullen, dat ook aan de winkeliers-huurders een rechtmatige schadevergoeding wordt toegekend; prac- tisch moet het geen onderscheid maken, of de schade geleden wordt door een winkelier- eigenaar of een winkelier-huurder. Bij dit onderdeel wordt ook gewezen op de methode, die bij onteigeningen gevolgd wordt, namelijk het geleidelijk ontvolken dei- buurten, die voor saneering in aanmer king komen door het onbewoonbaar verkla ren en doen ontruimen der woningen. Het gevolg hiervan is, dat de in zoo'n buurt ge vestigde winkels allengs hum debiet zien verminderen, aangezien hunne klanten gaan deweg naar andere buurten overgeplaatst worden. Na eenige jaren van tobben en kwij nen verdwijnt dan ook de winkelier, die od die manier als gevolg van een maatregel in het algemeen belang een eertijds bloeiende zaak heeft moeten zien aftakelen. Dergelijke consequenties kunnen niiet in de bedoeling van den wetgever hebben gelegen en niets zal hem liever zijn dan de gelegen held te hebben hierim verandering aan te brengen. Bij de bespreking werd met belangstelling kennis genomen van de ingekomen advie zen van de H.H. rechtskundige adviseurs der aangesloten vereenngingen. Deze advie zen zullen aan de Middenstandsbon den wor den doorgegeven. Verzekerd werd, dat in de Commissie van Overleg met bekwamen spoed de verdere bestudeering dezer materie zou worden ter hand genomen en dat, indien men de zaak geschikt vond om aan den Middenistandsraad door te geven, zulks ge schieden zou vergezeld van een volledig ont werp van een verbeterde regeling, die dan aan de wetgevende macht ter beoordeeling kan. worden voorgelegd. v. nui itnuHiiiabnE oilliil 2 te Hillegersberg, Tel.43078 -41078 2 heeft geleverd HET NATUURSTEEN voor de Rijksseruminrichting en de Rehobothschool. MM' H9H Atelier voor geschilderd en E3ÉSS gebrand Glas in Lood 1ste Weenastraat 14 b tegenover Z.H.E.S.M. ROTTERDAM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BETONBLOKJES voor BE0NWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AEI.BRECHTSKADE 1 Tel. 30933 ROTTERDAM IS. Minnertsga (Fr.) Fabriek van Nederlandsch Fabrikaat Specialiteit dubbelhardgebakken Vloer- en Wandtegels Ook in dit werk werden onze tegels toegepast. De Installaties voor Centrale Verwarming', Warmwatervoor ziening', Ontneveling en Afzuig- ventilatie in de Rijksseruminrichting zijn geleverd door N.V. CALEFAX AMSTERDAM Tel. 41566 Or. Bickerstr. 50 ROITERDAM Tel 13359 Goudscbesingel 7 HEELSUM BIJRANHEiyi.TEL.339

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7