Is het goud schaarsch to fel fl fejw 1 MAANDAG 23 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN wegschenken aan andere naties zou de Vereenigde Staten niet het minst ver armen, terwijl hierdoor alleen Duitsch- land uit zijn misère zou kunnen worden opgeheven. Het neemt echter niet weg, dat dit slechts een tijdelijk middel tot verlichting zou zijn; een oplossing voor n. De Volkenbond-commissie, die het goud-vraagstuk heeft onderzocht, is tot teleurstellende resultaten gekomen. Uit den staat, dien wij in ons vorig artikel hebben opgenomen, blijkt, dat bij een minimum-dekking van 33% en bij een; de acute schaarschte kan een dergelijke verwachte vermeerdering van de vraag centralisatie en besparing niet worden, van slechts 2% per jaar, het goud zijn. Maar dan zou 00k het foutieve denk functie uiterst moeilijk zal kunnen ver- j heeld uit de wereld dienen te worden vullen, terwijl bij 40% dekking en eenj geruim(j, dat goud als „kapitaal" moet toename van 3% per jaar het gele me- WOrden beschouwd. Goud kan alleen taal van het begin af onvoldoende zal j soepei werken, wanneer het wordt aan zijn om zijn taak naar behooren te ver-1 geWend voor de periodieke verrekenin- richten. Zelfs verwachte schaarschtegen van de betalings-balans tusschen zou voor de basis van de muntstelsels I de verschillende landen. Elke andere noodlottig kunnen zijn, daar de alsdan' functie zou ontoelaatbaar moeten zijn; in te treden prijsstijging eeïi zoodanige, js echter practisch niet te bereiken, deflatie zal veroorzaken, dat de crises i omdat de Volkeren een dergeliiken niet van de lucht zouden zijn. Komt graad van logisch denken met terzijde- daarbij schaarschte, benevens opeen- hooping van het goud in enkele landen, dan is geen andere uitweg dan een nieuwe, betere basis te zoeken. Wij weten, dat verschillende econo men het met de Volkenbond-commissie niet eens zijn. Zij vreezer. geen goud- schaarschte, omdat er telkens nieuwe goudmijnen zullen worden gevonden, terwijl het niet uitgesloten mag worden genoemd, dat in bestaande schachten nieuwe rijke aders zullen worden aange troffen. De kostprijs, die heel wat lager stelling van goud-egoisme nog lang niet hebben verkregen. Het Engelsche voorbeeld. b. Uitbreiding van het cheque- en giro-verkeer. Wij hebben herhaaldelijk gewezen op het Engelsche voorbeeld, waar het cheque-verkeer snel kon toenemen zon der evenredige vermeerdering van den goud-voorraad, al geven wij gaarne toe, dat zoodra het goud in machtsmiddel ligt dan de aangenomen goudprijsnorm,! gaat ontaarden, het stelsel in elkander stimuleert de energie om in die richtingdreigt te storten met grootere conse- met de grootste kracht aan het werk tei quenties dan het geval zou zijn bij de blijven. continentale wijze van organisatie. En- Nu hebben wij aan het lieht gesteld, geland kon niet anders handelen dan dat ook de Volkenbond met deze moge- j het op 21 September j.l. gedaan heeft, lijkheid heeft rekening gehouden. Doch i toen de machtspositie van het goud het Comité schakelde deze mogelijkheid j steeds verder schreed. Het had of het uit, omdat het rapport niet op hypothe-! goud, öf zijn traditie op te offeren en sen mag berusten. Wij billijken dat I het koos het eerste als het minst vér standpunt volkomen, want het zou on- j strekkende juist zijn om een zoodanig vitaal pro-1 Het bevorderen van het cheque- en bleem als het richtig functionneeren giroverkeer beoogt eveneens een bezui- van het geld nu eenmaal is, te bezien; niging op den goud-voorraad; tevens uit het speculatieve oogpunt van„in- j zal bij een vermeerderde behoefte aan dien er eens groote goud-aders gevon- j ruilmiddelen de fiduciaire circulatie den zullen worden". Terecht houdt de Volkenbond rekening met de harde werkelijkheid wat komen kan elimi neert hij volkomen. De middelen om goudschaarschte tegen ,te gaan. Toen de goud-delegatie eenmaal tot de conclusie was gekomen, dat goud een zeer critieke basis voor de huidige munt stelsels kon worden genoemd, heeft zjj nagegaan, welke middelen aan dié goud schaarschte tegemoet zouden kunnen komen. Wij zullen deze in het kort ver melden. a. Centralisatie van de goudvoorra den bij de circulatie-banken. Men zal zuinig dienen te zijn met het kostbare en steeds kostbaarder worden de metaal, wanneer de gouden stan daard gehandhaafd blijft. Men zal het goud bij de circulatie-banken dienen te centraliseeren, want een binnenland- sche omloop van goud is onnoodig en ongewenscht. De nog onder het publiek circuleerende gouden munten zouden aan het verkeer moeten worden ont trokken, desnoods onder wettelijken dwang, terwijl de afgifte van nieuwe gouden munt zou moeten worden ver boden. Tevens zou men staatsbiljetten, die ten volle door goud gedekt zijn kun nen intrekken en door bankbiljetten doen vervangen, die in de meeste lan den slechts een geringe metaaldekking noodig hebben. Als voorbeeld hiervoor noemen wij de Amerikaansche „gola- certificates" goud-certificaten die vol door goud gedekt dienen te wor- kunnen worden vergroot zonder een evenredige toename van den goud-voor raad. De berekening in de goud-tabel van den Volkenbond zou dan ook iets te pessimistisch zijn. Toch is ook dit een lapmiddel, dat slechts korten tijd werkt. Immers zijn de in omloop zijnde gouden munten geleidelijk naar de circulatie banken gevloeid, dan kan slechts het nieuw gedolven goud voor uitbreiding der circulatie zorgen. Een veel ingrijpender middel, c. Verlaging van het verplichte mini mum der goud-dekking bij de circulatie Hier snijdt de Volkenbond een veel ingrijpender middel aan, zoowel wat goudbesparing betreft als wat voor inflatie aangaat. De Volkenbond delegatie zegt hieromtrent: De voor naamste beteekenis van de verplichte goud-dekking, die tamelijk willekeurig in de verschillende landen is vastge steld en die hoofdzakelijk op traditie en conventie berust, is vertrouwen in het bankpapier op te wekken. Men zou het minimum internationaal kunnen verla gen het is al voldoende als twaali der grootste centrale banken in dit op zicht tot overeenstemming zouden kun nen komen zonder dat er van eenig wantrouwen in de soliditeit der biljet ten sprake zou zijn. Geheel anders Is het, wanneer slechts een enkel land dien maatregel zou nemen, want dan zou al licht worden vermoed, dat er iets met de monetaire situatie aan de hand was. In normale tijden speelt het mini- den. en waarvan er volgens de laatst mum geen belangrijke rol, want dan is bekende gegevens niet minder dan er slechts van goud-afvloeiing 1.710 millioen uitstonden. Werden wanneer de betalingsbalans passief zou deze ingetrokken en door Federal Re serve Notes vervangen, dan zou dit een besparing geven van niet minder dan 1 milliard aan het gele metaal! Dit Goud ligt nu in de Amerikaansche staats-kassen niet alleen renteloos, maar ook volkomen nuttelooszelfs het zijn. Hiertegen kunnen verschillende maatregelen worden genomen, waar door het goud slechts tijdelijken invloed heeft (disconto-verhooging o.a.). In mo inenten, dat het vertrouwen ernstig ge schokt is, is geen enkel minimum bene den de 100% voldoende om de run te GEDWONGEN ONTWAPENING Ingevolge het Verdrag van Versailles gaat men nog steeds voort de Duitsehe vesting- iverken in de Rijrirzóne te ontmantelenD- -fortificatiën van Germersheim Pfalz v")far- - öpf: bezweren en in zulke tijden juist grijpt men het eerst naar het verdedigende wapen om als andere middelen falen, het gouddekkings-percentage te verla gen. Hoeveel malen heeft Engeland de Peel-Act niet buiten werking gesteld en ook ons land bijv. tijdens den wereld oorlog de dekking van 40% tot 20% teruggebracht? Kan men het niet zonder goud stellen Maar dan vraagt men zich af, ten minste wanneer een lagere dekking de tot nu toe geaccepteerde norm als juist mag worden aangenomen, waar om dan überhaupt te bepaling eener goud-dekking? Kunnen de circulatie banken, mits deugdelijk beheerd, het dan niet zonder goud stellen? Men be grijpt, dat de Volkenbond-delegatie hier een uiterst glibberig pad heeft betre den. dat men niet zoo maar zou mogen inslaan. Als de minimum-gouddekking een fictie is, zoodat het er ten slotte niet toe doet, of men 40%, 20% of 10% daarvoor aanneemt, dan mag dit percen tage eveneens een fictie worden noemd. Dan zou men kunnen uitgaan van de praemisse, dat een financieel slecht beheerd land aan geen enkele be paling omtrent een goud-dekking ieta heeft, want dit goud zal alsdan vrQ spoedig zijn afgevloeid, terwijl een Staat met competente monetaire finan ciers zijn valuta onder alle omstandig heden op peil zal kunnen houden. Hier spreekt de Volkenbond dus op voorzich tige wijze zijn adhaesie uit aan het geen Engeland 21 September j.l. heeft De Gold-exchange Standaard. d. De aandaoht wordt gevestigd op het voordeel aan den goud-wisselstan daard verbonden. Wij hebben in een vorig artikel al wat uitvoeriger bij den „gold-exchange- standaard" stilgestaan en de lezers kunnen hierover een oordeel vellen. Zeer zeker geeft de goud-wisselstan daard een aanzienlijke goud-besparing, doch waar vele landen tot voor korten tijd reeds een dergelijke politiek volg den, was die besparing dus al inge voerd, alvorens de Volkenbond zijn goud-cjjfers publiceerde. Wijziging zou deze politiek dus riet in de cijfers bren gen, die wij in ons vorig artikel hebben overgenomen. Immers men kan niet universeel tot den gold-exchange-poli- tiek overgaan, omdat deze geste geba seerd is op de aanwezigheid van enkele groot-machten, die niet alleen een v-jje goudmarkt erop na houden, doch die bovendien over voldoende geel metaal beschikken dat voor export kan worden vrijgegeven. Hokt hier één radertje, dan lijden de aanhangers van deze goud-besparingspolitiek groote verlie zen, zooals wij onlangs bij de daling van het Engelsche Pond hebben gezien. Bovendien werkt dit stelsel in tijden van nood als een factor om de ellende te verscherpen; in allerijl trachten de landen hun saldi terug te trekken en verzwaren juist de taak van de circu latie-banken in de vrije-goudlanden. Hetgeen te meer spreekt, wanneer men de in het buitenland uitgezette saldi wapens beschouwt om politieke oog merken te dienen. (Frankrijk.) Het tweede rapport. In het tweede rapport behandelt de goud-delegatie de kwestie der verdee ling van het gele metaal over de ver schillende landen. Hierbij geeft zij geen cijfers, doch deze cijfers zouden boven dien door de groote veranderingen, die intusschen plaats hebben gehad, geen waarde hebben. In haar inleiding wordt opgemerkt, dat de vraag of er voldoen de goud aanwezig is om als basis dei muntstelsels te dienen, niet alleen af hangt van de hoeveelheid, maar even eens van de verdeeling. In normale tijden hangt deze verdeeling uitsluitend af van de economische factoren, in ab normale momenten, zooals wij na 1914 medemaken, spelen de politieke invloe den de overheerschende rol. Wij hebben dit thema al menigmaal aangeroerd, zoodat wij er in dit verband niet op be hoeven terug te komen. Nu de Volken bond de goudschaarschte in het licht heeft gesteld, welke schaarschte zich nog eerder zal accentueeren, terwijl de huidige situatie de politieke ontaarding heeft gedemonstreerd, rijst de vraag, of nu niet het juiste moment is aangebro ken om de vraag ernstig onder de oogen te zien, of een nieuw stelsel van munt- politiek niet de voorkeur verdient Wordt deze vraag in bevestigenden zin beantwoord, dan ligt het op den weg van den Volkenbond om een studiecom missie te benoemen, welke zal overwe gen, welk stelsel alsdan zou dienen te worden aangenomen. Hoe langer hoe meer landen staan op het punt het goud te verlaten. Japan wordt door de harde noodzakelijkheid gedwongen een andere politiek te volgen; de zware goud-ont trekkingen en de vermindering van z(jn exporten naar China stellen het land bloot aan drainage, die men niet lang baas zal kunnen blijven. Zuid-Afrika staat op den tweesprong, teneinde haar concurrentie vermogen op peil te hou den, een factor, welke zwaar weegt, nu Engeland een niet onaardigen voor sprong op het Zuid-Afriltaansche ge bied heeft gekregen. blad DUITSCHE OORLOGS-KERKHOVEN IN DEN VREEMDE BOVEN: het soldatenkerkhof te Wambrechiès (N.-Frankrijk) zooals het vroeger was. BENEDEN: Hoe dit kerkhof er uitziet sinds de bemoeienis van den Bond voor Duitsehe Soldatenkerkhoven. VERZEKERINGSAGENTEN EN ZIEKENFONDSBODEN ALGEMEENE JAARL1JKSCHE BONDSVERGADERING Voor de tweede maal beeft de Ned. Chr. Bond v. Verzekeringsagenten en Ziekenfonds boden een Algem. Jaarl. Bondsvergadering gehouden im één der zalen van ,,'t Gouden Hoofd" te Rotterdam. Ongeveer vier uur opent de voorzitter, de heer R. G a a s t e r- land, de middagvergadering en laat zin gen Ps. 123 1, waarna deze v Verleest Fi- Iliippenzen 2 vers 1 tot 13 en voorgaat in gebed. Onze tijd, aldus de voorzitter in zijn opo ningswoord, staart in het teeken van de crisis. Allerwegen wordt hierover gespro ken en Spr. meent zelfs te hebben gecon stateerd dat de dierenwereld dit overluid verkondigt, wat betreft den hond en he", schaap, die respectievelijk keffend en b.a- tend het woord crisis en malaise doen hooren. Doch over het algemeen hebben de verzekeringsagenten groote reden tot dankbaarheid. De cijfens van het verzeke ringswezen zijn goed en Spr. is zelfs van meening, dat de huidige maatschappelijke moeilijkheden het aantal Volksverzekemn gen hebben doen stijgen. Dit zal echter niet van blijvenden aard zijn. De duur der cri sis is niet bekend en Spr. gelooft, dat zich thans donkere wolken samentrekken aan den horizont van het verzekeringsbedrijf. Als Christelijke oganlisatie spoort dit aan tot velerlei. Allereerst het versterken van den bond en wel speciaal het vormen van afdeelingen. Tweedens het eerlijk arbeiaen voor de belangen van de Maatschappij, dio men vertegenwoordigt en zichzelf, om zoo doende onrechtvaardige handelwijze in strijd1 met het Christelijk beginsel tegen te gaan, waardoor betere toestanden zoowel innerlijk als voor de buitenwereld gescha pen kunnen worden. Dit alles moet echter na gestreefd worden niet in eigen kracht, maar alleen biddend en vertrouwend op den Be schikker aller dingen. Vervolgens worden de verdere punten van de agenda afgewerkt. Enkele huishou delijke zaken worden, hetzij goedgekeurd, gehandhaafd of aangenomen. De heeren B P. van Hengel en J. van Vliet, resp. van Rotterdam en Amsterdam, worden herkozen als Lid van het hoofdbestuur, ter wijl de heer H. van Klaveren, voor zitter der Rotterdamsche afdeeling, wordt gekozen ie de vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. van Duin. Punt 12 der agenda behelst een voorstel der afdi Rotterdam tot het in het loven roepen van een Scheidsgerecht voor geschillen tusschen Maatschappijen en Ageniten in het Volksverzekeringsbedriif. Over dit punt wordt enkele oogenblikken gediscussieerd, waarna de vergadering be sluit dit voorstel in handen te geven van het Hoofdbestuur ter nadere bestndeering Vervolgens besluit de vergadering een te logram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Hierna wordt de vergadering ge schorst tot acht uur. Avondvergadering. Met het ztimgen van Ps. 89 7 begint de avondvergadering. Dan krijgt de heer H. D r o u w e r, van Dordrecht, inspecteur van de „Amsterdamsche Mij. van Levensver- zekering", gelegen heid zijn onderwerp, getiteld „Eendracht maakt macht" te be handelen. De titel van mijn onderwerp, aldus Spr., brengt geen nieuw geluid. Maakt u in het geheel niet nieuwsgierig. De Ro meinen gebruikten dit gezegde en ook de Vader des Vader lands koos als wapen spreuk voor de „zeven provinciën" dit al oude spreekwoord. Toch heeft deze uitdrukking haar betee kenis niet verloren, doch veeleer bevestigd. Ook het verzekeringsbedrijf moet hierop gebaseerd wezen, Echter is ook deze zin spreuk door velen verkeerd opgevat, met name in het organisatieleven. Hoevelenzijn er niet die één groote bond voorstaan en deze dam zoo graag noemen neutraal. Al lereerst is een z.g. neutrale bond een on mogelijkheid, omdat er een onuitwlsch- bare scheiding is in het maatschappelijke I leven, tw. Christelijk of nlet-Chrstelijk. I Immers ls Gods Woord ook gegeven als j richtsnoer niet aTleen voor den Zondag, maar bovenal voor ons dagelijksch leven. En juist dezen grond missen de z.g. neu trale organiisaties, want al bewezen dezo bonden, dat ze de Christelijke werknemers niet lastig zullen vallen, toch is samen- j H. BROUWER werking en aansluiting met zulke instel lingen ten eenen male uitgesloten. Wij gaan, aldus Spr., van een geheel ander standpunt uit. Wij beschouwen den arbeid als een zegen Gods en niet als een opgeleg de last en noodzakelijkheid. Wij verwachten de resultaten niet van eigen verstand en kracht, maar van Hem, Die alles bestuurt. Wij hebben als doel, Gods gebod, om de aarde te bebouwen tot Zijn eer en ons heil, Ziedaar een drietal punten waarom onze Ch ristelijke organisatie moet be staan. Liefde en gerechtigheid moet ons samenbinden in dit organisatieleven, alroo een/dracht. Want het zijn geen stoffelijke dingen die ons samenbinden, maar hetzijn onze beginselen. Het woord „eendracht' wil spreker vergelijken met het bekende „concordia", dat letterlijk beteeikent „één van hart". En juist dit moet het cement zijn, dat ons vereent, om zoodoende door samenwerking rnet werkgever en werkne mer bedrijfsvrede en welvaart te bevorde. ren. Eendracht in onzen bond om verkeer de toestanden te doen verdwijnen, om con currentie te mijden, maar ook eendracht door eamenspreking met directie en personeel om rechtvaardige arbeidsvo* r- waarden te bevorderen. Ook vakopleiding is volgens Spr, alleen organisatorisch te be reiken. En nu mijn laatste punt. aldus de heei Brouwer, macht. Dit bedoelen wij niet zoo als van niet-Christelijke zijde wordt voor- gesteflid. Het maken van d irectie tot perso- ncel en wedknemer tot principaal. Maar veeleer willen wij letten op de woorden van onzen Koning: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde", maar ook, „Ik ben niet gekomen om gediend te worden, maai om te dienen". Ziedaar onze macht. Die- neai. Elkaar, onze organisatie, onze vakbe weging, tot eer van Hem, Die alle dingen bestuurd en leidt Dat dit deze jonge ver eendging en haar leden tot devies mag zijn en dat zij nog vele jaren met vrucht mag arbeiden. Met dezen wcnsch eindigt Spr zijn met aandacht beluisterd referaat Twee verzen van het Wilhelmus worden gezongen in antwoord op het telegram van H. M. de Koningin. Enkele aanwezigen stellen vragen naai aanleiding van de inleiding, waarvan eeü met algemeenen aard. Hiermede wordt n 1 gewezen op het feit, dat Christelijke leiders de z.g. neutrale organisatie steunen. De heer Brouwer, deze opmerking beantwoor dende, betreurt deze toestanden ten zeerste en hij hoopt, vertrouwende op God, dat dit spoedig zal veranderen. De voorzitter sluit deze leerrijke en ge zellige vergadering, waarna de heer Brou wer eindigt met dankgebed. UIT HET ROODE KAMP JONGSOCIALISTEN Blijkens het verslag in Het Volk van de jongste vergadering van het Partijbestuur der S.D.A.P. kwann in bespreking de stich ting van de organisatie van Jong-Socialis- ten. Het P.B. kon de bedoeling van dez9 jongeren wel waardeeren, maar meende, dat in de partij op andere wijze aan de behoef ten en verlangens van de jongeren ken wor den voldaan. Het stichten van een Jong- Sociailistengroep en het uitgeven van een eigen orgaan acht het P.B., op grond van de ervaringen hiermede in het buitenland opgedaam, een ernstig gevaar voor de partij- eenheid en dus ongewenscht Aan het D. 3. werd opgedragen, een en ander nog met deze jongeren te v ROFFEL-RIJMEN. VERBAZING WEKKEND... hun afgrodje. Wat een zegen voor de menschheid, Dat er is een cigaret, Die 't geluk in zoete geuren Uitgeeft in een amulet! Wil je écht gelukkig worden Koop een doosje met zoo'n ding! Weet je, dat de honderdduizend Aan zoo'n amulet je hing Weet je, dat mijn jongste dochter Haar verhooging daaraan dankt? Weet je, dat de commissaris Met zoo'n ding de dieven vangt? Weet je, dat het zwaarste kraakje Altijd bijna zeker lukt Als je, als je iribreekt, alsmaar Aan je amulet je plukt? Weet je, dat de zondagsvisscher Altijd zéker haast wat vangt Als-ie in z'n pierebakje Zoo een amuletje hangt? Weet je, als ik zit te rijmen, En ik zie zoo'n amulet, Dat dan in een oogenblikje t Lied is op papier gezet Zeker, zeker, zeker, zeker, 'k Weet het ook ivel en héél goed Dat bij honderdduizend andren Zoo een talisman niks doet! Maar je moet er in gelóóven, Echt gelooven ook en sterk Met een soort geloof, natuurlijk, Dat je niet „doet in de kerk". (Nadruk verboden.) LEO LENS. Radio Nieuws. berichten 12.15—1.45 C 1 45—2 Gramofoc den Minister ien, knippen en hoeden- maken. 1112 Gramofoon. HILVERSUM (298.8 M.) AVRO. 8 Tijdsein. 8.01—10 Gramofoon. 10 Tijdsein 10.01—10.15 Morgenwijding:. 10,15—10.30 Gramofoon. 10.3011 Modepraatje. 11—11.45 Concert. 11.45—12 Gra mofoon. 12 Tijdsein. 12.01—2 Orkest 2—2.30 S&°° Gram o i o o n. s Sinners. 44,30 Hollai 4,30—5 Radlo-Kinder-Ko Amsterdam. 6—6.30 Grs Halfuur. Muziek, r. 5o Muziek te n. 6.307 Vierde halfuur van de R.V.U 77.30 Cyclus: Moderne Fransche Kamermuziek. 7,308 Engelsche les voor gevorderden. 8 Tijdsein. 8.01—8,30 Het Omroeporkest. 8.309.15 Radio-drama. 9.1510 Orkest 1010.15 Nieuwsberichten. 10.15—11 Omroep-Orkest 1112 Gramofoon. NED. ADVOCATEN-VEREENIGING ALGEM. VERGADERING TE UTRECHT De Ned. Advocaten-Vereeniging heeft Za terdag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar algemeene jaarlijksche vergadering ge houden, onder presidium van den Lands advocaat Mr. J. H. Telders, van Den Haag. Nadat een gemeenschappelijke lunch was gebruikt werd behandeld het beroepsgeheim in de rechtspleging. Prae-advies waren uit gebracht door de heeren Mr. A. J. Verste gen en Mr. K. J. Schorer. Mede ter vergadering aanwezig waren Mi nister Donner en Staatsraad Mr. Lim burg. In de plaats der aftredende bestuursleden Mrs. de Visser, Voüte en Wesseling werden gekozen Mr. Koppius uit Groningen, Mr. Goseling uit Amsterdam en Mr. Mol uit Utrecht Wegens bedanken van drie leden der Commissie van Redactie van het Advo catenblad werd die commissie aangevuld met Mrs. Van der Does ('s-Gravenhage)t Vouck (Amsterdam) en Van Rossum (Rot terdam), NED. CHR. VROUWENBOND UITBREIDENDE ORGANISATIE. Het bestuur van de Ned. Chr. Vrouwen bond heeft dezer dagen te Zwolle vergaderd tot oprichting van het nieuwe gewest Over- ijsel en noordelijke afdeelingen met Gelder land. Tot bestuursleden werden gekozen le pres Mevr. I. Buizer—Schroetel, Sneek; 2e pres. Mevr. A. v. AndelDijkstra, Leeuwarden; le secr. Mevr. Nawijn—De Boer, Kampen; 2e secr. Mevr. De JongSaakes, Harderwijk; propagandiste Mevr. Frank, Leeuwarden. Ook werden de eerste stappen gedaan tot oprichting der afd. Zwolle, die weldra door definitieve gevolgd zullen worden. EEN SANATORIUM VOOR ASTHMA-LIJDERS 'i "TiSjgjg, - - Tnr, CRuitschlawl) heeft men een sanatorium gebouwd ter behandeling van lijders aan asthma en andere ademhalings-stoornissenHet schijnt, dat reeds meerdere patiënten hier baat vonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5