Herfstcampagne 1931 J^teutoe Hetttétfje Courant NIEUWE LEIDSCHE CO URANT MAANDAG 23 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter aClgemeene kennis, dat door hen vergunning i:. verleend aan: a. J. W. Weers en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het per ceel Janvosscnsteeg No. 24, sectie TL, no 1961; b. Fred. A. Wempe en rechtverkrij genden, tot het oprichten van een kalkblus- scherij in het perceel Nieuwe Mare No. 23a, Sectie B. No. 2738. Leiden, 23 November 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. GEMEENTEZAKEN AANLEG VAN STRATEN EN WEGEN De regeling imet betrekking tot den aanleg ■an straten en wegen, vervat in de desbe- w j-- treffende verordening van 18 December 1913, )^uwtje aan het Plantsoen zou misstaan en erordening van 1 Februari rje daarvoor bestemde giond beter voor schuldigde bedragen, moige het volgende voor beeld dienen, waarbij aangenomen is een bouwterrein, breed 6 Meter en diep 20 Meter, gelegen aan een straat, breed 12 Meter. Voor dat geval zou moeten worden betaald: a. wegens straat.aanleg c.a. over een opper vlakte van 36 M2. straat 344.—; b. wegens algemeene bijdrage (120 M2. 1.50) 180.—; te zamen alzoo 524.d.i. per M2. bouw terrein pl.m. 4.37. Dit bedrag kan o.i. niet te hoog worden genoemd. DE CENTRALE RIOLEERING De aanleg van de centrale rioleering is t'hans zóó ver gevorderd, dat binnenkort dient te worden aangevangen met den bouw van het in de plannen opgenomen zuidelijke rioolgemaal. In overeenstemming met het rapport, hetwelk indertijd Ir. van den Steen van Ommeren inzake bet rioleeringsvraag- stuk uitbracht ,zijn B. en W. van oordeel, dat voor den bouw van dit gemaal moet wor den bestemd een aan de gemeente toebehoo- rende oppervlakte grond, gelegen aan Ihet Plantsoen, tegenover de Geeregracht. De Commissie van Fabricage bad, even als bet College, tegen den bouw van bet rioolgemaal op deze plaats aanvankelijk ern stige bedenkingen, in hoofdzaak berustend op de overweging, dat een dergelijk ge- gewijzigd bij 1917, behoeft naar meening is wijziging. Zooals bekend, is in deze verorde ning vervat het verbod behoudens voor zoover de straataanleg geschiedt vanwege het Rijk of de provincie op Rijks- of provin cialen grond aan anderen dan de ge meente om straten of wegen aan te leggen, terwijl de varordening voorts bepaalt, dat de gemeente alleen straten aanlegt op haar in eigendom toebehoorenden grond, en een rege ling geeft voor het verhaal door de ge meente van de kosten van straataanleg op hen, die tot dien aanleg wenschen te zien overgegaan. Het mag als vanzelfsprekend worden be schouwd, dat de kosten van den aanleg van 6traten, wegen, pleinen e.d. met bijbehooren- de werken worden gebracht ten laste van de gronden, welke voor dien aanleg bouwrijp worden gemaakt en vermits thans alleen de gemeente tot straataanleg mag overgaan door deze op de eigenaren van de voren bedoelde gronden worden verhaald. De op het oogenblik ingevolge de verordening gel dende regel inig te dezen is aldus, dat parti culieren ,die straten aangelegd willen zien, daartoe de medewerking inroepen van de ge meente. Deze neemt den voor straat enz. bestemden grond om niet in eigendom over, nadat in de gemeentekas zijn "stort, ter nadere verrekening, de volledige oosten van straataanleg, waaronder zijn begrepen de kosten van aanleg van rioleeringen, brand putten ^beplantingen en dergelijke en van de met een en ander verband houdende werken Deze regeling, volgens welke dus de kosten van aanleg eener straat geheel komen ten laste van de onmiddellijk aan die straal grenzende bouwgronden, beantwoordt niet meer aan de behoeften, noch aan de eisohen der billijkheid, nu, in overeenstemming met de nieuwere inzichten ter zake, de uitbrei ding der stad op ruimeren voet dan in vroe gere jaren plaats vindt. In het in voorbereiding zijnde ontwerp- uitbreidingsplan zijn dan ook, naast straten van de tot nog toe gebruikelijke breedte, tal van breedere straten en wegen terwijl daarop afgezien van de ten nutte der geheele bevolking aan te leggen groote parken tevens voorkomen grootere en kleinere pleinen, plantsoenen, wegverbree- dingen en derg., welke in een moderne stads uitbreiding niet kunnen worden ontbeerd en die meer in het bijzonder strekken ten bate van een min of meer uitgebreid stadsge deelte. Wel hebben van een dergelijken aan leg in de eerste plaats direct aangrenzende gronden profijt, doch ook de andere, in de omgeving gelegen terreinen trekken van den ruimeren aanleg voordeel, doordat deze aan een geheele wijk een bepaald karakter geeft, deze wijk voor bewoning belangrijk aantrek kelijker maakt en aldus de waarde van den bouwgrond in die wijk verhoogt. Zou hel met het oog daarop niet billijk kosten van dergelijken ruimeren aanleg uit sluitend te doen drukken op de onmiddellijk aangrenzende gronden, dit zou ook uit eco nomisch oogpunt bezwaar ontmoeten, door dat daardoor de kosten van het bouwrijp maken van deze gronden abnormaal hoog zouden worden en een gezonde stadsuitbrei ding aldus ernstig zou worden belemmerd. Het zal dus wenschelijk zijn voor het ver haal van de kosten van bouwrijp maken van terreinen een nieuwe regeling samen te stel len, waarbij de kosten van ruimeren aanleg, als 'bovenbedoeld, over een grooter gebied worden verdeeld. B. en W. leggen thans een regeling over. waarmede de Commissie van Fabricage zich geheel kan vereenigen. Deze regeling komt op het volgende neer. Ten opzichte van den straataanleg, voor zoover deze een straatbreedte van 20 Meter niet oversell rijdt, .wordt de tegenwoordige regeling gehandhaafd, d.w.z. de kosten daar van worden geheel gebracht ten laste van de direct aangrenzende bouwgronden. De fvoor straat bestemde grond, voor zoover de genoemde straatbreedte niet wordt over schreden, zal voorts evenals tot dusverre om niet aan de gemeente in eigendom moeten worden overgedragen. Onder de kosten van straataanleg zijn be grepen de kosten van normale straat-riolee- ring, van brandputten, van beplanting en van de met een en ander verband houdende werken, alsmede de kosten van eenmaal her- straten. Overwogen is om ook gelijk in andere gemeenten pleegt te geschieden andere kosten, als die van aanleg eener hoofdrioleering en die van het onderhoud der wegen, te verhalen. Het komt intusschen geraden voor daartoe vooralsnog niet over te gaan, ten einde de kosten van het bouwrijp maken van gronden niet te hoog te maken. Voor zoover betreft de gedeelten straat, plein enz., waarbij een straatbreedte van 20 Meter wordt overschreden, zal de regeling als volgt zijin. De gemeente neemt die gedeel ten in eigendom over tegen een bepaalde vergoeding, welke eenvoudigheidshalve voor de "geheele gemeente ware te stellen op een vast bedrag en wel 1.per M2. Deze ver goeding kan in elk voorkomend geval in mindering worden gebracht van de aan de gemeente te betalen bedragen wegens straat aanleg. Het bedrag, hetwelk de gemeente al dus verschuldigd zal zijn, alsmede de kosten van straataanleg (in den bovenaangegeven Ein) op de hier bedoelde gedeelten worden omgeslagen over een bepaald, tevoren vast gesteld gebied, d.w.z. berekend wordt, hoe veel die kosten voor dat gebied zullen bedra gen, waarna wordt vastgesteld, hoeveel uit dezen hoofde ten laste van eiken M2. bouw terrein in dat gebied komt. Bij eiken straat- tianleg wordt dan naar gelang van de opper vlakte grond, welke daarbij bouwrijp wordt gemaakt ,een bijdrage in deze kosten ge vorderd. Het is mogelijk gebleken deze bijdrage per M2. bouwterrein te berekenen voor het ge heele, in het nieuwe ontwerp-uitbreidings- plan begrepen gebierl. Ter vereenvoudiging van de administratie verdient het nl. do Voorkeur de bijdrage voor de geheele ge meente óp een vast bedrag te stellen. Zij eou dan 1.50 per M2, bouwterrein ba- dragen. Ten einde een denikbeeld te vextkirijgen van flo volgens de bovenaangegeven regeling -ver-, dat de daarvoor bestemde grond aanleg van plantsoen zou kunnen worden gebruikt. Uit een nader onderzoek bleek, het intussohen, dat het niet mogelijk was, een andere geschikte plaats in de omgeving te vinden. Onder deze omstandigheden heeft de Commissie en ook het College bij nadere overweging gemeend zich bij den bouw aan het Plantsoen te moeten neerleggen, mits aan het uiterlijk aanzien van het gebouwtje groote zorg zou worden besteed. Een misstand zal het nieuwe gemaal nu althans zeker niet opleveren. Het eigenlijke gebouwtje zal bevatten een -pompenruimte, een bergplaats en een transformatorruimte deze laatste ter vervanging van de thans in het Plantsoen achter bet 3 October monument aanwezige zuil en is ontworpen met den voorgevel aan de zijde van de Geeregracht; voorts is aan die zijde een open baar urinoir .gedacht. Aan den kant van het Plantsoen ligt de open plaats met de afge dekte kelders, omsloten door een muur. Aangezien, het terrein van het gemaal op gelijke hoogte zal komen te liggen als de Geeregracht en dus plm. 1 M lager dan het Plantsoen, zal deze muur sleohts tot plm 1,20 M boven het trottoir van het Plantsoen behoeven te worden opgetrokken; waar voorts langs den muur een passende beplan ting zal worden aangebracht, zal ook aan de zijde van het Plantsoen een aest-hetisch bevredigende oplossing worden verkregen, terwijl de binnenplaats met de kelders niet temin door een 2 M. hooge afscheiding aan ■het gezicht zullen zijn onttrokken. Daar het gebor.» tje door zijn betrekkelijk geringe hoogte zioh minder goed leent om direct tegen de bestaande bebouwing aan bet Plant soen te worden aangebouwd, is het geheel los van die bebouwing .gedacht; de tusschen- CALVET-KWARTET MIJ. VOOR TOONKUNST. Gewoonlijk hebben de componisten van strijkkwartetten het den uitvoerenden niet zoo heel gemakkelijk gemaakt. Voor elk der vier instrumenten zijn er een aantal technische moeilijkheden weggelegd, waarbij de muzika'c gedachte, die in het melodisch en rhythmisch thema zich in haar eenvoudigsten vorm open baart, zich verbergt achter passagewerk, fiorituren, rhythmische variaties, enz. Tiet is dan aan de uitvoerenden overgelaten, noch- thans die gedachte te laten spreken. Echter deze moeilijkheden voor de verschil lende instrumenten, die over 't algemeen nog niet opwegen tegen de moeilijkheden van het solo-concert, kunnen worden overwonnen. Achter deze moeilijkheden rijst bij het kwartetspel een tweede. De vier uitvoerenden kunnen ieder voor zich meesters op hun in strument zijn, het kwartetspel eischt tot op zekere hoogte onderdrukking van het per soonlijke, omdat het geldt de vertolking van een compositie, die door ééu mensch is ge dacht. Deze mensch bedoelde met zijn com positie een muzikale harmonie te scheppen. Interpreteert elk der vier uitvoerenden geheel op eigen wyze, dan is de kans heel groot, dat de compositie als zoodanig uiteen valt, niet als een harmonie tot ons komt. De spelers dienen dus wel heel sterk door te dringen in het werk en eigen gevoel zeer sterk te beheerschen. Toch mag hun spel ook weer niet te objectief worden, dan mist de compositie, hoe voortreffelijk de noten mogen worden gespeeld, haar innerlijke warmte en innerlijke gratie. Als nu vier kwartetspel, ras-muzikanten zijn, bij wie voor alles het edele samenspel vooropstaat, terwijl ieders persoonlijkheid ten slotte in de eerste plaats liet geheel fijn aanvoelt, dan kan men zeker zijn van een uiterlijk gave en innerlijk door leefde voordracht. Dit nu was met het Galvet-kwartet wel ir zeer sterke mate het geval. Frankrijk, bij name Parijs, heeft in de laatste 20 jaren herhaal delijk een prachtig kwartet de wereld inge stuurd. We denken aan het Parijsche strijk kwartet, aan Quator Poulet, Quator Capet, enz. Quator-Calvet was voer Leiden nieuw. Bestaande uit de heeren Joseph Calvet, 1l viool, Daniël Guilevich, 2e viool, Leon Pascal, alt en Paul Mascello, violoncel, heeft het ge toond een allervoortreffelijkst ensemble te zijn, dat hier stormenderhand de harten voor zich heeft gewonnen. „Esprit Francaise" zit in dit kwartet, dat beteekent gratie, klaarheid, tinteling, spiritu- eele verfijning. Een spel waarin elk nootje zijn volle waarde krijgt, waarin elk toontje zingt en glinstert. Een spel, waarin het passagespel een weef sel wordt van goudbrocaat; een eenheid, geen eenvormigheid en homogeniteit is, n waarin elke partij even klaar te voorschijn treedt, zonder zich, wanneer de compositie dit niet eischt op den voorgrond te dringen. Een spel van zeldzame schoonheid. Dat deze Franschen juist met de koninklijke gratie en de ongeëvenaarde zangerigheid, met de edele structuur van Mozart moesten be ginnen, heeft natuurlijk de muzikaal gevoe- ligen wel by zonder getroffen. Mozart, ge woon ruimte is, ten einde een behoorlijk geheel j bij de Duitschers ingedeeld, is te verkrijgen ,voor beplanting bestemd. Aan j veej meer Romaan dan Germaan. Misschien de westzij de van het gemaal is een ruim js bet juister nog plantsoenperk ontworpen, waarheen, met het oog op de na te noemen wijziging van de verbinding tusschen de Geeregraoht en de Jan van Houtbrug, het 3 Octobermonument zal moeten worden verplaatst. Overigens is er zooveel mogelijk naar gestreefd het ge bouwtje een met zijn omgeving strookend aanzien te geven. B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat tot het stichten van een rioolgemaal aan het Plantsoen volgens dit ontwerp in de gegeven omstandigheden kan worden be sloten; ook de Commissie van Fabricago heeft zich met het ontwerp kunnen ver eenigen. Het is wenschelijk tegelijk met den houw van het rioolgemaal over te gaan tot het maken van een betere verbinding tusschen de Geeregracht eenerzijds en de Korevaar- straat, de Jan van Houtkade, de Jan van TI.\itbrug en het Plantsoen anderzijds. De verbinding van de pl.m. 18 M. breede Geere gracht met deze wegen wordt thans ge vormd door een slechts pl.m. 10 M. breeden weg. Niet alleen is deze laatste breedte voor het verkeer te gering, doch ook dwingt de ongunstige ligging van dezen weg tot het maken van lange en ongewenschte ver- keerskruisingen. Zulks klemt te meer, waar in de toekomst de beteekenis van de Geere gracht belangrijk zal toenemen als verbin ding tusschen den Lammenschansweg en het gedempte Levendaal. De bedoeling is het bestaande plantsoen- perk te verkleinen zoodat de verbindings weg ongeveer dezelfde breedte zal verkrij gen als de Geeregracht, terwijl verder een ruim verkeersplein zal kunnen worden ge maakt. Nochtans zal het plar.tio'%) voldoëiï- de groot blijven, om het 3 Octobermonument dat eenigszins verplaatst zal moeten worden, een behoorlijken achtergrond te kunnen verschaffen. De rijweg in het verlengde van de Geeregracht zal voorzien worden van een bestrating met vlamov§nstraatklinkers, die van hot Plantsoen langs het nieuwe rioolgemaal zal een teersteenslagverharding verkrijgen; voorts zullen nieuwe tegel trot toirs worden aangelegd. De kosten van de boven aangegeven wer ken worden geraamd voor wat den bouw van het rioolgemaal betreft op pl.m. 62.000 en voorzoover betreft het verbeteren van de verbinding van de Geeregracht met de Jan van Houtbrug c.a. op pl.m. 17.200. Eerst genoemd bedrag kan worden verkregen uit geldleening, terwijl laatstgenoemd bedrag uit het Fonds voor Stadsverbetering en Sociale Doeleinden kan worden geput, na dat dit fonds, waarin op het oogenblik geen gelden meer aanwezig zijn. zal zijn aan gevuld door te beschikken over een ge deelte van het vermoedelijke batige saldo van den dienst 1930. B. en W. doen in bovengenoemde geest thans een voorstel. "..rvrsu. DE WATERLEIDING EN DE RAAD Bij de behandeling van de voordracht in zake den aankoop van aand'eelen in de L. D. M. werd door den -heer Wilmer een voorstel ingediend door B. en W. aanvaard waarbij het ging om de bevoegdheid van den Raad in deze. B. en W. biedten nu een regeling aan waarbij zij opmerken: Het zou zeer onjuist zij-n, te meenen, dat zonder deze regeling de Raad op het beheei van de Duinwaterleiding geen invloed zou hebben. Integendeel, krachtens de .bepalingen van concessie en statuten worden aan den Raad nu reeds ten aanzien van verschillend'e aangelegenheden belangrijke bevoegdheden toegekend. Wij brengen daartoe in herinnering, dat de Raad den gemeentelijken commissaris be noemt, en voorts dat goedkeuring wordt ver eischt op: a. het vervreemden of bezwaren van on roerende goederen; b. het aangaan van geldleeningen; c. het leveren van water in ander gemeen ten; r' uitbreidingen of vernieuwingen; e. wijziging der statuten; f. overdracht van do concessie. Bovendien zijn aan de goedkeuring van B. en W. onderworpen de tarieven en voor waarden voor de waterlevering, alsmede de balans en verlies- cn winstrekening, waar- Germaansche schering met een Romaansche inslag. Bjj Mozart die fijne verdroomdheid melodie soms en dan weer dat lispelend -klare, dat tintelend-goudene, dat onovertroffen klankschoon, dat angelieke som3. Men speelde «de prachtige Sonate in D-dur, die in ongeëvenaard charme en kristallijne fonkeling van 't podium kwam. Toen was de Duitsche romanticus Schumann aan de beurt. Zijn a-mol-kwaitet, romantische lyriek in alle opzichten, werd door dit kwartet lastig, dat zoowel de compositie als d« uitvoerenden luisteren naar denzelfden naam eenigszins Fransch geïnterpreteerd. Duit schers zouden dit anders doen in overeen stemming met hun Germaansche geaardheid. Toch, lioe tintelend en klaar, hoe frisch en spiritueel werd nu Schumann. Het doet goed hem ook eens in deze opvatting te hooren. En eindelijk kwamen we weer op Franschen bodem toen na de pauze het zeldzaam schoone g-mol-kwartet van Debussy werd voorgedra gen op eer. wijze als men het zelden hooren zal. Hoe teer, hoe expressief waren de pizzi- cati in dit werk, hoe fijn waren de ijle klank- schakeeringen van dit meesterwerk var Debussy. De uitvoering van alles, maar vooral var dit laatste, werkte een storm van geestdrift, welke zich uitte in een minutenlange ovatie. De Mij. voor Toonkunst, die steeds ijverig tracht haar leden iets bijzonders te bieden, is ditmaal hierin wel zeer bijzonder geslaagd. door d'e Raad nog indirect invloed op den gang van zaken heeft. Hiermede zijn reeds de meeste onderwer pen, die tot het terrein van de vergadering van aandeelhouders behooren, genoemd; er resten feitelijk nog slechts een paar punten die eveneens tot de competentie van de aan deelhouders-vergadering behooren, en waar omtrent d'e Raad thans nog geen zeggen schap heeft. nJ. de benoeming van de twee andere commissarissen en de benoeming van den directeur. De regeling inzake de uitoefening van de rechten der gemeente als aandeelhoudster, kan zich dan ook metterdaad bepalen tot de beide genoemde zaken; zij vult dhs, wat den invloed van de vergadering op den gang van zaken betreft, het reeds bestaande voor- zooveel noodig aan en kan daardoor beperkt van inhoud zijn. B. en W. stellen dan voor: le. Stemrecht en alle andere den aandeel houders toekomen d'e rechten worden uitge oefend door een persoon, aangewezen door het College van B. en W. 2e. Van het stemrecht voor het aanwijzen van twee commissarissen bedoeld bij artikel 10 der Statuten zal gebruik gemaakt worden overeenkomstig de volgende regelen: de stemmen zullen worden uitgebracht: a. op één candidaat, aan te wijzen door den Gemeenteraad, (buiten en behalve d'en commissaris, die èn krachtens art. 18 sub b. der concessie én art. 10 der Statuten reeds door den Gemeenteraad wordt aangewezen); b. op een candidaat aan te wijzen door en uit het College van Burgemeester en Wet houders; 3e. bij de benoeming van een directeur zullen de stemmen worden uitgebracht na overleg met den Gemeenteraad. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen: C. A. Hopstaken, kruidenierswaren en aanverwante artikelen, Borneostruat 19, Oegstgeest Eigenaar: C. A. Hopstaken, Oegstgeest. C. de Konink T. van Leeuwen, aan nemers van betonwerken, Morschweg 103 Leiden. Eigenaar: C. de Konink, Leiden en T. van Leeuwen, Leiden. Firma Westmaas en Keizer (B.P.), tim mer- en aannemersbedrijf. Hoorn 216 a, Al phei! aan den Rijn. Vennooten: J. Westmaas Alphen aan den Rijn en P. Keizer, Alphen aan den Rijn. W ij z i g i n g e n: Algemeene Glasverzekering Maatschappij „De Rijnstreek", Hooftstraat 77, Alphen den Rijn. Uittredend president commissaris E. G. van Hoogstraten, Den Haag. De statu ten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam: Algemeene Verzekering Maatschappij Rijnstreek" N.V. Nieuwe president saris: L. N. van Dien, Alphen a. d. Rijn. Heck's Lunchroom (f.). Stationsweg 11-13 Leiden, Hoofdzetel: Rotterdam, Scheepma- kershaven 44. Tevens handelend onder den naam: „Kabóthino's" (voorde exploitatie vau orkesten, enz.) P. J. van Kampenhout, winkelier, goud en zilversmid, Haarlemmerstraat 125, Lei den. Vestiging filiaal: Leiden, Haarlemmer straat 127. dd. 18 November 1931 (winkel in uurwerken.) PROF. Dr. J. EL L. MARTIN Morgen zai zooals reeds gemeld, de nud- hoogleeraar in de geologie en minera'ogie aan de Rijksuniversiteit hier ter stede, Prof Dr. J. K. L. Martin, zijn tachtigste verjaardag vieren. Prof. Martin werd 24 Nov. 1851 te Jever in Oldenburg geboren en studeerde aan de Universiteit te Göttingen alwaar hij promoveerde in 1873. In 1874 werd hij assis- tent van het geologisch museum te Göttingen i st^d voor geopend^n werd De Kamer zal vergaderen op Donderdag 26 November a.s., 's nam. 2.30 uur, in de verga derzaal Stationsweg 43. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Bespreking conceptadres omtrent het wetsontwerp omtrent de rechtsverhouding van agenten en reizigers. 6. Definitieve vaststelling van het ontwerp Ambtenaren-Reglement met begeleidend schrijven aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. 7. Ventverboden. 8. Bespreking mogelijkheid van behoud het streeknet voor de bloembollenstreek, met, zoo mogelijk, één der hoofdambtenaren der P. T. T. 9. Rondvraag. 10. Huishoudelijke vergadering. 11. Sluiting. DE COMEDIAN-HARMONISTS Een vroolijke avond Vrijdagavond hebben in Stadsgehoorzaal de Comedian Harmonists onder auspiciën van de Concertdirecteur dr. de Koos een vroolijke avond gegeven van keurige amusementskunst Het programma bestond uit allerlei aardige liedjes, die met onweerstaanbare geestigheid werden voorgedragen en bij het publiek een gul onthaal vonden. In zijn soort was de avond ongetwijfeld een succes, hoewel dergelijke kunst ons per saldo moeilijk kan bekoren. We vinden het dan ook een zeer droevig ver schijnsel, dat dr. de Koos zijn aangekondigde serie Kunst-avonden (kunst met een groote K) na het eerste concert heeft moeten afbre ken wegens gebrek aan belangstelling. Het geen hij er met deze avond van de Duitsche Revellers voor in de plaats heeft willen geven mag eenl bepaald publiek interesseeren, het ie tenslotte toch slechts een armzalige vervan ging van de mooie avonden, die we van dr. de Koos gewoon zijn en die ook dit jaar weer aangekondigd waren. Jaarvergadering. De afdeeling Leiden van bovengenoemde vcreeniging herdacht in feestelijke bijeenkomst haar 21-jarig bestaan. Na opening met gebed en Schriftlezing riep de voorzitter, de heer J. Padding, alle aanwezigen een hartelijk wel kom toe. Naar aanleiding van het gelezene sprak de voorzitter een inleidend woord, waarin spreker vooral naar voren bracht de heerschende tijdgeest, die alles met eigen kracht wil tot stand brengen en te weinig of geen rekening houdt met Hem, die 't al bestuurt en leidt. Vervolgens deden secretaris en penning meester een zakelijk verslag van hetgeen in het afgeloopen jaar in de afdeeling gepas seerd was, waaruit bleek, dat de kas met een batig saldo klopte. Hierna bedankte de voor zitter de vrienden Immink en Kiel, die resp. als secretaris en penningmeester aftraden, voor al hetgeen zij voor de afdeeling hadden gedaan. Verschi'lende afdeelingen van den Ned. Bond van Chr. P.T.T.-personeel brachten hun gelukwenschen schriftelijk over. De heer van Vliet bood deze namens de afd. Alphen persoonlijk aan. De heer Krcm namens afd. Leiden van de R.-K. Bond van P.T.T.-perso neel St. Petros en de heer Veerman namens de Chr. Eesturenbond. De avond werd verder gezellig doorgebracht. Het programma bood afwisseling genoeg: zang-, muziek- en decla matie. Hoewel de Sumatra-film, welke dien avond in de Stadsgehoorzaal gegeven werd, niet zonder invloed geweest is, kan toch op een goed geslaagde avond teruggezien worden Dat dien avond drie nieuwe leden toetraden mocht ons zeer verblijden. Een opwekkend woord tot hen, die uit beginsel bij ons behoo ren om niet langer anders of geheel niet ge organiseerd te blijven en het goede voorbeeld te volgen, is zeker niet misplaatst. Na dankzegging werd deze recht gezellige avond door den voorzitter gesloten. Onderlinge wedstrijden. In de theoriezaal van het politiebureau had dezer dagen de opening plaats van den 6en jaarlijksch onderlingen schietwedstrijd. De voorzitter, de heer Uitendaal, zeide, nadat hy al'en een harte'yk welkom had toegeroepen, dat de heeren Jhr. de Gijselaar en de commissaris van politie verhinderd waren dezen wedstinjd te openen, waardoor thans hem die taak is opgedragen. Spreker memoreert in het kort het verloop der ver- eenigingszaken, waarna hij de dames Bruins n Impelmans dank brengt voor den aankoop ■an de prachtige prijzen, die, zooals blijkt, eer naar genoegen zijn der schutters. Als blijk van waardeering overhandigde hy hun ieder een pot mooie bloemen. Na den wensch te hebben uitgesproken, dat deze wedstrijd weer even gezellig mocht ver- loopen als de vorige, verklaarde hij den wed- '76 leeraar aan het gymnasium te Wis mar. Hij werd 10 Sept. '77 benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit en aanvaardde deze benoeming op 8 December 1877. In '78 werd hij tevens directeur van het geologisch mineralogi.sch museum al hier. Tal van belangrijke werken zijn van zijn hand verschenen. Hii is de grondlegger van de studie der geologie en mineralogie in ons land, - laakt met schieten. OPLICHTING. Mej. T. heeft aangifto gedaan dat rij door een onbekende man is opgelicht voer een partijtje ondergoed. De man vertelde dat zijn vrouw in het ziekenhuis lag en andere dingen, een droevig verhaal, waar achteraf niets van waar bleek te zijn. TEHUIS VOOR VROUWEN IN DE NIEUWSTEEG. Het bestuur verzoekt ons de aandacht te wiillen vestigen op de lezing met lichtbeel den over haar reis door tropisch Nederland, die mej. Crommelin uit Amsterdam zal hou den op Vrijdag 27 November a.s. (zie advertentie). De bedoel'iaig ds propaganda onder de stadgenooten voor deze zoo nuttige instel ling te maken, terwijl het batig saldo aan de kas zal ten goede komen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bestuurs leden: mevr. V-an Nes, Vreewijikstraat. 8; mevr. Locher, Schelpen/kade 50; mevr. Dek king, Vree wijkstraat 4; mej. Van El-dik, Heerengracht 2a; mej. Eigeman, Endegeew- terstraat 13; mevr. Liese, Jan v. Goyenkade 33, en bij de -directrice, mej. Uittenbroek, en 's avonds aan de zaal. VECHTPARTIJTJE. Gistermiddag is op het bureau gebracht zekere W. C. R., die bij een vechtpartijtje in de Hendrikstraat met een mes in het hoofd was gesneden. Hij werd door den E.H.D verbonden. ONDERWIJS IN HET HINDI. Binnenkort zal hier ter stede een cursus in het Hindi worden geopend onder leiding van B. C. Sharfcri, een jong geleerde vut Britsch-Indië, die mei het oog op zijn pro motie enkele jaren aain de Leidsche Univer siteit denkt door te brengen. Onder de tal rijke talen in Voor-Indië wordt het Hindi, gesproken door 60 millioen personen, gere kend tot de grondslagen van het Hin- doestani, de Langua Franca van Britsch Indië en kan men zeggen dat het gebied van deze taal zich feitelijk uitstrekt tot het geheele sub-continent, met zijn 300 millioen inwoners. De kennis van het Hindi is ook een groot Nationaal belang met het oog op de Britsch Indische Immgranten die zich in Suriname hebben gevestigd cn daar on geveer een kwart van de bevolking uit maakt. Het Instituut Kern verstrekt nadere Inlichtingen omtrent den cursus. AANGEHOUDEN. Te IJmuiden is aangehouden op verzoek van de Leidsche politie de logementsgast A. de S., als verdacht van verduistering van een koffertje met gal anten en ten na- deele van een andere logementsgast. MISHANDELING. G. v. H. alhier heeft aangifte gedaan dat hij door J. S. is mishandeld, waarbij hem drie peeen van de rechterhand zijn doorge sneden. AANRIJDING. Zaterdagmiddag is op den Rijnsburger- weg de auto van Mej. C. T. uit Wassenaar aangereden door de tram, bestuurd door J. v. d. W. De carrosserie van de auto werd aan de linkerzijde geheel vernield. BURGHRLUKE STAND ONDERTROUWD: G Mieremèt 29 j en A Nievaart 29 j. GEBOREN: Lena d v C Vermeer en L Klein OVERLEDEN: Chr. PJ M Reeltck ongeh vr 85 j. G P van Haastert zn. 12 j. GEHUWD: H Creutzberg en A H de B16- AGENDA Dinsdag 24, Woensdag 25 en Donderdag 26 November van 25 uur. Tent'oonstell-ing met verkoop van artikelen door patiënten giemaaikt. Vrijdag 27 November. Nutsgebouw 8 uur, Lezing met lichtbeelden van mej. Cromme lin v-oor Tehuis voor Vrouwen, Nieuw- steeg 10a. Vrijdag 27 November. 4.30 uur. Vergade ring Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reu De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9 telef. 807. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN CHR. HIST. RAADSFRACTIE. In de vergadering der Chr. Historische Raadsfractie is besloten dat voor deze vier jarige periode als voorzitter optreedt de heer C. Koren en als secretaris de heer W. J. Spreij. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Zaterdag herdachten de heer B. Overes en mej. M. OveresVan der Laan hun 50- jarige echtvereeniging. ONTVREEMDING. Bij den heer Griffioen, klompenmaker aan den Steekterweg zijn Zaterdag een vijftal paar klompen ontvreemd, welke achter zijn woning lagen. De politie heeft de zaak in onderzoek. BOSKOOP VEILING. Op de veihng ten overstaan van notaris Houtzagers alhier, zijn de perceelen gelegen aan de Burg. Colynstraat no. 247 en 24£ bod gebracht te zamen op f 5600. Het m gelegen open terrein werd in bod gebracht op f 1400. HET HEILIGE LAND. Dinsdagavond zal door de Confessioneele Vereeniging alhier in het gebouw „Salvatori" P een lezing worden gehouden over „Een reis je: door het Heilige Land", toegelicht dooi licht- Z; beelden. De lezing wordt geleid door Ds. B. d Tuinstra, van Huis ter Heide. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: C J Kuytermans—Jacobs z. - (j. w VlveenVi\ voor de GRATIS tot 1 DECEMBER 1931 voor eiken nieuwen lezer, die onderstaand inteekenbiljet ingevuld aan de Administratie van ons blad toezendt HIERDOOR WORDEN DE NIEUWE ABONNE'S DUS OPGENOMEN IN DEN ZICH STEEDS UITBREIDENDEN KRING VAN LEZERS VAN ONS BLAD De cadeaus voor de wervers worden ia de eerste helft van Januari a.s. verzonden Aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leider. Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonnê op DE AIEUWE LEIDSCHE COURANT, voor minstens één jaar, met recht op gratis toezending tot 1 December aan staande, de volgende persoon(onen)Als premie zou ik willen ontvangen: PORTEFEUILLE voor 1 abonnê. PORTEFEUILLE voor 2 abonnê's. BOEKOMSLAG voor 1 abonnê. BOEKOMSLAG voor 2 abonnê's, Nieuwe abonnê's: Naam: kwartaal Adres: Naam: kwartaal -j week f Adres De aanbreng er (ster): ïfljjl' Naam: Adres: Dit biljet op te zenden aan de Administratie: Breestraat No. 123, Leiden. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2