^lirtunr jTriksrijf (üoumtit Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. In 'f verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3515 MAANDAG 23 NOVEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels..................... 1 L17V4 Elke regel meer0.22V lr.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen DWANGPOSITIE. In de vrijzinnige pers worden scherpe aan vallen gedaan op Dr. Colijn, die in Genève voor vrijhandel pleit en in het Nederland- sche parlement voor verhooging der invoer rechten stemt en dat niet om fiscale rede nen (alleen ten bate van de schatkist), doch ook om er indien mogelijk de land bouwende bevolking mee te helpen. Dit nu, zoo roept men van alle kanten, lijkt naar niets. Is dat waar en heeft men recht om zoo te keer te gaan? Mag men zon der meer beweren: u bent een voorstander van internationale vrijhandel en dus moet u tegen elk invoerrecht zijn? Ieder, die even nadenkt, moet erkennen, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Ja, wel voor de S.D.A.P., die zich internationaal noemt, doch hier met de internationale ver houdingen geen rekening houdt. En dus voor eenzijdige, nationale ontwapening is, al blijven de volken om ons heen zich in staat van verdediging stellen. Deze methode is uitermate gemakkelijk, doch hoogst gevaarlijk en onverantwoorde lijk. En ze wordt ten. aanzien van 's lands piilitaire. verdediging tdoor de overige vrij zinnigen dan ook niet aanvaard. Doch staat het nu anders met de econo mische weerbaarheid? Ook daar geldt de, wel door ieder onderschreven regel, dat in ternationale vrijhandel in elk opzicht het allerbeste voor elk land in 't bizonder en voor alle landen samen zou zijn. Tegen internationale vrijhandel zou niemand zich kanten in ons land. Doch dit is slechts theorie. Want die inter nationale vrijhandel is er nu eenmaal niet. Integendeel, de tariefmuren worden al hoo- ger en hooger opgetrokken. En zelfs Enge land, dat eeuwenlang als vrijhandelsland bij uitnemendheid gegolden heeft, slaat thans welbewust een andere koers in. Zullen wij aan het bouwen van tarief muren meedoen? Of zullen we, wè,t er om cns heen gebeurt, in eenzijdig vrije invoer heul en heil blijven zoeken? Of, zijn er tus- schenwegen, welke we ongaarne, doch als de nood aan de man komt, wel -moeten inslaan? Ons dunkt, dat het laatste het geval is. En dat voor dit laatste welhaast een meer derheid onder ons volk te vinden is, gelijk bleek bij de stemming over de amendemen- ten-Lovihk over invoerrechten op paarden, yundvleesch en aardappels. We komen in een dwangpositie. „De tijd kêui komen, zoo sprak Dr. Colijn feeds voor eenjge jaren, dat wij het gezonde beginsel van vrijhandel zouden moeten ver laten, omdat men ons van alle kanten in sluit." Het schijnt, nu de geest van Genève gevlucht is, dat deze periode nadert en dat eenig verweer zal moeten geboden worden. Hoe en in welke mate, dat valt niet in 't algemeen te zeggen; dat moet bij elk onder deel opnieuw worden beoordeeld. De vraag of Nederland afweermaatregelen zal kunnen nemen zonder nog meer schade op te loo- pen. is uiterst moeilijk. Doch het is geen uitgemaakte zaak, dat elk invoerrecht de binnenlandsche prijs verhoogt en het is evenmin een uitgemaakte zaak, dat elke prijsverhooging voorkomen moet worden. We zullen in Nederland moeten doen, wat mogelijk is en met alle omstandigheden re kening moeten houden. Dat is werkelijk heidspolitiek. HULP IS NOODIG. Landbouw en 'exportbedrijven moeten ge holpen worden. Dat is evident. En het zegt heel veel, dat een man als Dr. Lovink thans met voorstellen voor den landbouw kwam Want wie onder de protectionisten gerekend Wil worden, hij zeker niet. Uit zijn eerste optreden in de Kamer zou dat gemakkelijk te bewijzen zijn. Met Dr. Colijn staat het niet anders en de storm, die in de Kamer opstak, ging dan ook heel veel lijken op een politiek relletje. Zelfs lazen we in een achtenswaardig blad dat Dr. Coijn gezegd had: ik begrijp de amendementen-van dén Heuvel wel niet, maar ik ben er toch voor. We sloegen er de Handelingen op na en Vonden daarin heel wat anders. Dit n.l., dat do heer Colijn niet durfde zeggen of de de technische inkleeding van de amen dementen juist was of niet. Maar dat heeft met de materieele beteekenis niets te maken Daarbij komen andere vragen aan de ordo en wel deze: brengt het verhoogd invoer recht geld in de schatkist; kan het aan den landbouw eenigermate steun bieden; en, is hetzelfde op andere wijze te bereiken. Het eerste staat wel vast. En, waar het tekort eerder groeit dan slinkt, is elk mil lioen inkomstenverhooging de moeite van het aanpakken waard. Op de tweede vraag is het antwoord twij felachtig. Het staat niet onomstootelijk vast, dat de suikerbietentelers er veel mee gebaat Bilderdijk heeft zonder daar zelf ook maar aan te denken in zijn dagenin dit gevleugelde woord heel de taak en de beteekenis van het dagblad onzer dagen geteekend. De taak van het dagblad is U het verband der dingen te doen zien, U in de ontwikkeling der gebeurtenissen den vinger Gods te wijzen, U duidelijk te maken, dat de historie van heden naar des Heeren voorzienig bestel de moederschoot der toekomst is. En in die taak getrouw verricht ligt ook tevens de groote beteekenis van het dagblad. Bij die dingen leeft een Christen-mensch. En zijn dagblad licht hem voor en licht hem bij, opdat hij de teekenen der tijden versta. Daarom zijn ook onze lezers zulke trouwe propagandisten en zij bevelen de lectuur van het Christelijk Dagblad gaarne aan bij hen, die nog steeds het neutrale blad in hun woning dulden! Gaat U er dezer dagen nog eens op uit? Het is zulk een mooi en dankbaar werk anderen den goeden weg te wijzen. DE DIRECTIE zullen zijn. Doch tweeërlei moet hierbij op gemerkt worden. In de eerste plaats is het psychologisch niet zonder beteekenis, dat landbouwers en boerenarbeiders, die gevaar loopen tot wan hoop te vervallen, weten, dat regeering en kamer op middelen peinzen om hulp te bieden. En in de twéede plaats dit, dat hét grove onrechtvaardigheid is- om te denken: laat door de buitenlandsche concurrentie alles maar zeer goedkoop worden, ook al gaat een deel van ons volk daarbij ten onder, wan neer ik er maar voordeel van heb. Dat is eigenbelang en groepsegoisme en dat valt niet te keeren met een welgemeend woord van vermaan, doch slechts door maatregelen welke voor iedereen gelden. Ieder van ons zegt in zijn hart: als ik voordeel moet trekken van de ellende van den boer en zijn arbeider, dan is prijsverhoo ging van landbouwproducten volkomen ge wettigd; doch iedereen blijft toch het goed koopste prefereeren; terwijl we een alge- meene prijsverhooging, welke de noodlijden de landbouw eenige steun kan geven, zon der morren aanvaarden. Dan komt nog de derde vraag. In dit ge val: op welke wijze kan de suikerbiet ge steund worden. Het antwoord luidt: verhooging van de suikeraccijns, welke verhooging van de teelt premie mogelijk maakt, is een betere me thode dan verhooging der invoerrechten. Doch het is zeer twijfelachtig of de regee ring dat wil. Welnu, dan is er-andermaal sprake van een dwangpositie. Dan moet men, om toch iets voor de landbouw te doen, het minder gewenschte middel verkiezen boven het be tere, dat geen kans maakt Wanneer men deze dingen objectief over wogen had, dan zou er niet zoo'n politieke storm opgestoken zijn. Deze zal echter wel luwen. Het feit, dat óók liberalen zich voor de amendementen-Lovink hebben verklaard, beteekent, dat hét liberale vrijhandelsdogma gebarsten is. Het is jammer, dat het die weg opgaat; maar mogen we gedoogen, dat ons volk te gronde gaat om daarmee het mooie vrijhan delsbeginsel te redden? OFFICIEELE BERICHTEN NOTARIAAT. Bij beschikking van den minister van Justitie, zijn herbenoemd tot plaatsvervan gend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candiidaatmotarissen. te Arn hem M. W. Klein, inspecteur der registra- domeinen te Tiel en te Maastricht H. G. Berghuis van Woortman, inspecteur der registratie en domeinen aldaar. BELASTINGDIENST. Bij beschikking van den minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen enz. P. L. Broeksmit verplaatst van het kantoor Alibi asserdam naar het 3e kantoor te Rotterdam; de ontvanger der directe belastingen enz. P. A. Biersteker verplaatst van Mon nikendam naar Amsterdam en werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belas tingen aldaar; en is de ontvanger der directe helastin- OMKOOPERIJ IN DEN HANDEL COMMISSIE INGESTELD Het dagelijksch bestuur der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft, zoo meldt Maat schappijbelangen, besloten .om, als voor- loopige stap, een'kleine commissie in te stel len, die zich beschikbaar 6telt om klachten betreffende ópkooperij in den handel in ontvangst, te nemen. De commissie, die voorloopig ails proef za] worden ingesteld, zal bestaan uit de heeren: H. Smidt van Gelder, voorzitter; K. C. Honig Mzn. en H. van -der Masch Spakl'er, leden. INVOER IN ENGELAND TARIEFWIJZIGING. De afdeeiing Handel en Nijverheidvan het Departement van Arbeid maakt bekend, dat blijkens van Hr. Ms. Gezantschapte Londen ontvangen telefonisch bericht van Woensdag af. met een invoerrecht van50 pCt. van de waarde zullen zijn- belast de navolgende artikelen: aardewerk, sanitaire artikelen, muurtegels, glaswerk, metalen meubelen, snijwerk (messen enz.), timmer mansgereedschappen, stofzuigers, draadlooze toestellen, schrijfmachines, alle wollen stof fen, zijden kousen, linnen of half linnen zak doeken en stoffen, gemaakte kleeren (voor mannen en vrouwen), alle soorten hand schoenen, pakpapier (niet het zware stroo- carton, dat vrij blijft), fietsbanden, rubberen zolen, linoleum, parfumerieën en toiletarti- Naar Reuter uit Washington meldt, gaat de Ainerikaansche regeering onmiddellijk op de invoeren uit Engeland invoerrechten hef fen, gelijk aan die, welke Engeland voor Amerikaansche producten heeft ingesteld. DE ZUIDERZEE-WERKEN SLUITING DER MIDDELGRONDEN. De sluiting van het gedeelte van den af sluitdijk Wieringen-Friesland door de z.g.n. Middel gronden, welk werk wordt uitgevoerd door de N.V. Mij. tot Uitvoering van Zuider zeewerken, wordt thans tot stand gebracht. Door deze afsluiting blijft nog slechts één sluitgat in den dijk over, n.l. liet gedeelte geprojecteerd door de geul „de Vlieter"; welk gat in het volgend jaar zal worden gedicht. HAVENAANLEG TE RIDDERKERK Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan Prov. Staten voor nadier te besluiten aan de gemeente Ridderkerk een subsidie te ver- leenen van 160.000 in de kosten van havan- aanileg onder die gemeente, mats het Rijk een subsidie verleent tot minstens- eenzelfde bedrag. RESTAURATIE BRIELSCHE KERK Ged. Staten van Zuid-HolLand stellen aan de Prov. Staten voor aan de Kerkvooglij der Ned. Herv. Gem. in Den Brie! een sub sidie t.e verleenen in de kosten van restau ratie van het dak der St. Catharinakerk drier gemeente van 20 dier kosten en tot ean maximum van 4500. POSITIE SPOORWEGPERSONEEL REGLEMENT DIENSTVOORWAARDEN. De Personeelraad der Nederl. Spoorwegen heeft van de Directie der Spoorwegen vol gend schrijven ontvangen: „Wij kunnen u thans mededeelen, dat het in ons voornemen ligt den minister van Wa terstaat in overweging te geven den herzie ningstermijn van het bestaande Reglement Dienstvoorwaarden andermaal met een jaar te doen verlengen. Waar wij in zeer bizon- dere omstandigheden leven en niet weten voor welke verrassingen het bedrijf nog kan komen te staan, zou het misschien kunnen gebeuren, dat wij van onze bevoegdheid om (behoudens ministerieele goedkeuring) in den loop van het jaar 1932 veranderingen in het R. D. V. aan te brengen, gébruik moe ten maken. Om misverstand te voorkomen, meenen wij goed te doen dit niet onvermeld te laten. Vanzelfsprekend blijft ook voor u de moge lijkheid ppen, om eventueel wenschelijk voorkomende wijzigingen in het met ons to plegen overleg te betrekken". BARON B. W. VAN DEDEM t Te Amersfoort is plotseling de h er Baron F. W. van Ded>em, kolonel der huzaren, commandant van het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch op 57-jarigen leeftijd overleden. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau en commandeur 2ö klasse in de Orde van het- Zwaard van Zweden. NATIONAAL CRISISC0MITE HEDEN DOOR DE PRINSES PLECHTIG GEÏNSTALLEERD In de Trèveszaal te 's-Gravenhage is he denmiddag om 2 uur het Crisiscomité, dat in de komende winter in bijzondere nooden der burgerij steun hoopt te verleenen plech tig geïnstalleerd. Het woord is daarbij ge voerd door Prinses Juliana, eere-voorzitster en Jhr. S. van Citters. oud-commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, voorzitter van het op initiatief van de Prinses in het leven geroepen Nationaal Crisis-Comité. Aan de rede vap. Prinses Juliana ont- leenen we het volgende:' Het nemen van het initiatief tot de uit- H.K.H. PRINSES JULIANA voering van dit nationaal opgezette plan liet mijn Moeder over aan mij: ik stel het ten zeerste op prijs. Haar in dezen drukken tijd ter zijde te mogen staan, door dit od mij te nemen. Een blijk van daarom niet minder groote belangstelling gaf mijn Moe der onder meer door zich als Bescherm vrouwe aan dit Comité te verbinden. Ik ben zeer verheugd, U allen hier te rifiogen begroeten en dank te zeggen dat U in het Comité wel zitting heeft willen ne men. Door Uw rijke ervaring en Uw per soonlijkheid en voor het grootste aantal der leden door Uw vertegenwoordigen van belangengroepen, met wier organisaties wij samenwerking zoeken, is een Comité ghvormd op breede basis, dat het vertrou wen zal wekken. Bijzondere gevoelens van erkentelijkheid moge ik hierbij uitspreken jegens U, Mijn heer van Citters, in wiens waardige han den het voorzitterschap berust. De groote nood maakt zijn bestrijding tot een groote noodzaak- Ons doel is aldus omschreven:: „Het le nigen, zooveel mogelijk in samenwerking met bestaande corporaties, van individuee- len nood,' wélke het gevolg is van crisis, ook in gevallen waarin die corporaties niet of niet in voldoende mate kunnen voor- Wij doen daarmee een beroep op de be staande corporaties: op hun welwillende medewerking en op hun organismen. En wij bieden hun hulp aan voor hun verzwaarde Ons streven is in de eerste plaats naar de individueele behoefte gericht, dus daar heen, waar de nood persoonlijk geleden wordt, of steun ontbeerd. Of wij nog op ruimer basis kunnen gaan werken, zal de ondervinding weldra uitwijzen, als blijkt welke middelen ons ten dienste staan. Wij beleven thans een periode van ma- terieelen zoowel als moreelen druk. Het Comité zal wat deze laatste betreft, zeker de gevaren niet uit het. oog verliezen, die voortkomen uit het teveel aan vrijen tijd dat huns ondanks voor velen bestaat. Het blijkt velen nu haast niet meer doenlijk, misschien in de eerste plaats den jongeren, hun tijd te besteden op een manier die hunner waardig is. Wij zullen hieraan te gemoet-moeten komen, door het brengen van nuttige ontwikkeling en sympathieke ontspanning- te steunen. Het Comité zal met groote soepelheid moe n werken. Evenwel in hoeverre het Comité zijn doel zal naderen of bereiken, is af hankelijk aan de geldelijke middelen, die het daarvoor ontvangt van de landgenooten. Wij mogen door de algemeene ongunstige omstandigheden allicht geen groote gaven •erwachten. Maar wij rekenen uit, hoe juist de kleine en de kleinste giften, te samen opgeteld een som zijn, die. geconcentreerd in de hand van dit Nationale Comité, een machtig middel is, om op het groote ter rein van zijn arbeid met hulp gereed te staan. In ons land wordt altijd ruim ge geven en dat zal ook nu geschieden. Mochten zij, die schroom gevoelen voor het ontvangen van hulp, verstaan hoe de buitengewoon ernstige omstandigheden het geven tot een buitengewoon groot genoegen maken. Wanneer het Comité zich geroepen zal voelen tot het verleenen van steun in na- tura, zal het zich bepalen tot het kiezen van producten van eigen bodem en nijver heid en op die wijze mede te werken tot het veroorzaken van noxmalen arbeid bin nen nationaal verband. Aan het Comité blijve de wijze van wer ken en werkverdeeling zelf te regelen. Tenslotte verklaar ik thans dit Comité ge ïnstalleerd, en eindig met het uitspreken van den wensch dat het Nederlandsche volk het vertrouwen moge schenken en door daad.en gezindheid zijn arbeid, die dezen middag zal worden aangevangen, steunen. Rede Jhr. van Citters. Hierna hield de voorzitter van het Comité Jhr. S. van Citters een uitvoerige rede; waaraan het volgende is ontleend: In de sombere bladzijden van de geschie denis der crisis, welke land en volk thans doorworstelen, zal de dag van heden een lichtpunt blijven, wijl daadwerkelijk tot uit voering wordt gebracht, 't zoo schoone ini tiatief door Prinses Juliana genomen, om te komen tot verzachting van het leed, tot leniging van nood aan diegenen welke het hardst getroffen worden, doordat het noo- digste dreigt te gaan ontbreken om in on misbare behoeften voor zich zelf en gezin te voorzien. Na de Prinses hartelijk gedankt te heb ben voor haar initiatief waaruit blijkt, dat de Oranje-aanleg in haar voortleeft, wees de voorzitter op de breede samenstelling van het Comité. Uit de leden zal een Werk comité moeten worden gevormd. De nooden welke gelenigd zullen moeten worden, eischen dat de uitgaven anders dan voor steunverleening tot het uiterst noodzakelijke beperkt blijven; het moet het streven zijn, wat we krijgen tot het volle pond voor steunverleening aan te wenden. H. M. de Koningin besefte dat ten volle en stelde in het Paleis op den Kneuterdijk de noodige localiteit voor het Buerau voor het Comité beschikbaar, waarvoor H. M. hier zeer eerbiedig warme lank wordt ge bracht. Verder heeft de minister van binnenland sche zaken goedgevonden de noodzakelijke Bureau en reiskosten der leden voor rekening van zijn Departement te nemen, terwijl bereids twee secretarissen. Mr. van Ogtrop en Dr. Baron de Vos van Steenwijk zich geheel belangeloos beschikbaar hebben gesteld om al hun tijd en werkkracht ten diénste aan dit wérk te stellen. Beide hee ren betuig ik hiervoor dank en roep hun het welkom toe in ons midden. Niet. minder memoreer ik met groote er kentelijkheid de bereidverklaring van Mr. Dr. Frederiks, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, om nevens zijn omvattende bezigheden zich wel met de algemeene leiding van het secre tqriaat te willen belasten. Breedvoerig zette Jhr. van Citters vervol gens doel en streven van het comité uit een, doch plaatsgebeek belet ons hiervan thans uitvoei'ig melding to maken. Alsnog hebben de uitnoodiging tot deelneming aan het Nationaal Crisis Comi té aangenomen de heeren J. W. H e n n y voorzitter van de Ver. de Nederlandsche Dagbladpei's te Leiden, en H. Kuypers voorzitter van de Directeuren Ver. van de R.K. Dagbladpex-s te Rotterdam. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLANP HET AMBTENAREN-REGLEMENT. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan Prov. Staten aangeboden een ontwei'p-amb- tenaren-reglcment. De aanleiding tot dit ontwerp is gelegen in de Ambtenaai-swet 1929, die aan de openbare lichamen den plicht oplegt tot vaststelling of aanvulling van bepalingen van matex-ieel ambtenaren recht. Dit ontwerp strekt ter vervanging van de thans bestaande, op den rechtstoestand van ambtenaren betx-ekking hebbenue pro vinciale regelingen. Materieele wijziging bi-engt het in vergelijking met den bestaan- den toestand in hoofdzaak alleen met be trekking tot de regeling van de periodieke loonsvei-hoogirugen. Als nieuwe rangen wor den voorgesteld die van adjunct-ingenieur en van havenkantonnier. Van de mogelijkheid tot uitschakeling van het ambtenarengerecht wordt gebruik gemaakt door de instelling van een Com- ..BUITENPLAATS OVERVOORDE' Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De plechtige installatie van het Nationaal Crisiscomité. De Engelsche tariefsvei'hooging. Brutale roofoverval te Ravestein bij Nij megen. (blz. 3) Het Nederl. Stoomschip Maraboe gezonken. (blz. 5) Is het goud schaai-sch? II. (Blz. 6) Op 7 December komt de i advies der B.I.B. bijeen. De leden, die be noemd zijn, hebben ook reeds aan het Wig- ginrapport meegewerkt. In den Volkenbondsraad is nog geen over eenstemming bereikt over het zenden van een enquête-commissie naar Mandsjoerije. Loucheur overleden. missie van Beroep met uitsluitend advisee- i-ende bevoegdheid. Een conimissie voor georganiseerd over leg is ingesteld, bestaande uit vertegen woordigers van Ged. Staten en van de ver- eenigingen vam ambtenaren, waaraan Gpü. Staten het recht op vertegenwoordiging in die commissie hebben toegekend. BRUTALE ROOFOVERVAL TE NEERLOON EEN 70-JARIGE MAN IN ZIJN SLAAPKAMER OVERVALLEN Zaterdagavond tegen middernacht heelt te Ravestein (N.-B.) een brutale roofovex-- val plaats gehad. Te ongeveer halftwaalf werd de alleen wonende, ongeveer 70-jarige. landbouwer Koeten te Neei-ioon, gemeente Ravestein, in zijn woning door onbekende personen over vallen en gebonden, waarna de daders het huis doorzochtexx en met medeneming van ongeveer f 1600 verdwenen. De heer K. wist zich te bevrijden en stelde de buien van het voorgevallene in kennis. Onmiddellijk werd door de politie een on- dei-zoek ingesteld, doch tot nu toe ont. breekt van ae natters ieder s^oor. Volgens het „N. v. d. D." ontwaarde Koeten in zijn slaapkamer drie gemasker de bandieten, die zich op hem wierpen en hem aan handen en voeten knevelden. De oude man werd daarna weer op zijn bed geworpen, waarna de onvei-laten het huis van boven tot onder doorzochten en alles overhoop haalden. Ten laatste vonden zij in een verborgen hoekje een geldzakje, waarin zich een bedrag van f 1G0Ö bevond. Met meeneming van dat geld beeft het dinetal de woning daarop verlaten. Aanvankelijk durfde het slachtoffer geen alarm te maken, doch toen hij niets meer hoorde, heeft hij zich zoo goed en zoo kwaad als het ging van zijn legerstede ge wenteld en heeft toen half kruipend, ha'f loopend zijn' naaste burten weten te berei ken, die echter toch nog op ongeveer 500 meter afstand woonden. Hij wekte de bewoners, die de banden, waarmede K. gekneveld was, lossneden. Aanstonds werd nu de politie gewaar schuwd en om vijf uur 's morgens was de brigade-commandant der Kou marechaus see te Grave op de plaats van den overval. Zoodoende hadden dè bandieten een voor sprong van ongeveer zes uur. Een direct ingestejd onderzoek, dat ook nog een groot deel van den Zondag in beslag nam, bleef tot nu toe zond Pr resultaat. Men heeft eeh- ter het vermoeden, dat de dieven in do omgeving van Oss gezocht moeten worden. Het vei'loop van dezen overval vertoont namelijk een merkwaaidige overeenkomsi met een, die eenige weken geleden even eens door drie pei-sonen te Heesch (bij Oss) gepleegd werd. De roovers hebben zoo goed als geen spo ren nagelaten. Wel zijn eenige voetstappen ontdekt. De oude man. die van dezen overval het slachtoffer werd, heeft geen lichamelijk letsel opgeloopen. Hij is een keuterboertje, dat geheel alleen in een zeer armelijk huis je woont. Bij zijn dorpsgenooten gold hij niet als bemiddeld en men verwondert zich er dan ook over, dat hij zulk een groot be drag aan geld in huis had. Hoe de daders in de woning zijn binnen gekomen is een raadsel. Sporen van braak werden nie-t gevonden. Daarbij had K. de gewoonte om, voor hij zich ter ruste begaf, zi'n woning nauwkeurig te slu'ten. De moge lijkheid is daarom niet uitgesloten, dnt een of meer der daders zich tevoren in de wo ning verbolgen hebben, om later hun rap- deplicblige(n) binnen, te laten. Het onder zoek der politie duurt nog voort. Uit het Sociale Leven Door de gemeente Den Hoag zijn de drie groote buitengoederen OvervoordeDe Voorde en Steenvoorde aangekocht. Bovenstaande foto geeft een kijkje op de buitenplaats %Overoóofdë\ In zijn Grietenij-klanken in het orgaan van den Ned. Chr. Lsndarbeidersbond schetst D. .f. het christelük vakorganisatieleven in een Friesch dorp, voorheen en thans en hij besluit aldus: ,.Nu moest in al die harten eens leven «n werken het revolutiebeginsel. De spreker van dien avond moest dat revolutievuur eens ge weldig aangeblazen hebben. Wat zou dan dat dörnsleven anders zijn. Anders voor die ar- 1 beidersi Maar ook heel anders voor de boeren en voor de gansche burgerij. Het is inder daad wel eens goed, om dat eens werkelijk voor oogen te stellen. Hoe moeten de boeren I en burgers en arbeiders niet dankbaar zyn, I hoogst dankbaar, dat er een christelijke laud- arbeidersbond is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1