VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. GEORGANISEERD OVERLEG ambtenaren gevangeniswezen De minister van Justitie heeft in de Bijzon Öere Commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren, werkzaam bij het ge vangeniswezen, het Rijkstucht- en opvoe dingswezen, het reclasseeringswezcn en de Rijksasyls voor psychopaten benoemd: to« voorzitter: mr. J. P. de Meijere, dir.-gen. v. h. gevangenis-, Rijkstucht- en opvoedings wezen; tot ondervoorzitter: S L. Veenstra, insp. der reclasseering; tot leden: mr. W. D. Caudri, adm. b. h. Dep. v. Justitie: A W. Idzenga, hoofddir. Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizon; mr. C. Scheltus, adm. b h Dep. v. Justitie; J. Visser, dir. v. h. Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort; W. Beekman, dir. v. d. bijzondere strafgevangenis te Leeu warden; tot leden-plaatsvervangers: mr. J. S. Korteweg, insp. v. h. gevangeniswezen; J. J. de Rooy, dir. V. d.' strafgevangenis te Am sterdam; R. H. Heérema, hoofdcommies b. h. Dep. v. Justitie; J. Bernard, dir. v. h. Rijksopvoedingsgesticht te Avereest; \V. Gijse Weenink, dir. v. d. strafgevangenis te Rotterdam. Tot secretaris: J. H. Swenne, hoofdcommies b. h. Dep. v. Justitie en tot adjunct-secretaris: H. N. de Bruyn, tijdelijk adjunct-commies b. h. Dept. v. Justitie. AANBESTEDINGEN Vanwege den Rijkswaterstaat werden aan besteed: le het onderhouden van de brug over de Oude Maas bij Spijkenisse gedurende de jaren 1932, 1933 en 1934. Laagste inschrijver was L. Zoetemeijer te Uriel le voor 2222. 2e. het onderhoud van de overlaten in den Waaldijk boven Gorinchem en van een ge deelte der waterkeering te Gorinchem, met de daartoe behoorende sluizen, duikers en yerdere werken, gedurende de jaren 1932 en 1933. 't Laagst was ingeschreven door de N.V. Maatschappij tot aannemen van Beton-, Water- en Burgerbouwkundige Werken te Gouda voor 4930. REDDING VAN DRENKELINGEN jaarvergadering van den bond rotterdam De Ned. Bond tot redding van drenkelin gen houdt zijn jaarvergadering op Vrijdag 27 November 1931, des avonds te 8 uur in de groote zaal van het Café Restaurant „Het Gpuden Hoofd", Zèevischmarkt 13, Ingang Hang. Medegedeeld wordt, dat in tegenstelling toet hot voorgenomen plan thans het geheele bestuur zal aftreden en zi-ch niet meer her kiesbaar stellen. Ook de gestelde candidatu* ren vervallen. Na overleg met de Studentenclubs is bij 'enkele candidaatstelling voor deze clubs in het bestuur, in de vacature-Oosterhof, geko- i zen: A M. Kaajan, tandheelk. stud., ïe Utrecht, waardoor het Bestuur thans aldus is samengesteld: Dr. Joh. H. Scheurer, Amersfoort, le Voorzitter, Dr. L. W. G. Scholten, Utrecht, le Secretaris, J. G Jonge- neel Jr., Oud-Alblas, le Penningmeester, S. Roosjen, Groningen, 2e Voorzitter, H. v. d. Berg, 's-Gravendeel, 2e Secretaris, E. van Ruller, Aalten, Schetsen-Commissaris, A M. Kaajan, Utrecht, Stud. Clubs, Dr. W. J. Kolkert, Hilversum en Prof. Dr. Severijp, Dordrecht, beiden voor Centr. Comité. De heer L. F. Duymaer van Twist,. Den Haag, heeft de benoeming tot Raadsman aanvaard. Uit West-Indië. WAT TE PARAMARIBO PLAATS HAD het grauw de baas Politie den toestand niet meester. De We^t vam 30 October bevat eeu uitvoe rig relaas omtrent de relletjes te Paramaribo pp VVoensdag 28 en Donderdag 29 October. Het begom Woensdag na een machtige Vergadering van den Volksbond, nadat het Statenlid de heer D. Simons te vergeefs ge tracht had, in die vergadering de gemoede ren te kalmeeren. Ofschoon ma diens toe- Spraak zoowel het bestuurslid van den Volksbond Heinzé, als de voorzitter Doedel de vergadering een demonstratiêven optocht bad ontladen, begonnen de bezoekers na af loop van de vergadering een optocht te for toeeren. De commissaris van politie verklaarde echter geen betoogen te kiunnen toestaan. De menigte bleef echter onwillig, hoewel ook de bestuursleden van den Volksbond nog eens aanmaanden om vam een betoogimg af te zien. De opmarsch. ten en vernam ten stemrmeh, 'dat men zcu zorgen, dat in de groote bedrijveu gestaaikt werd. De poorten van de Gasfabriek, die tele- pfliomisch gewaarsdhuwd was, waren gesto ten en men had maatregelen genomen v ooi- het geval de menigte zou traenten door te dringen op het terrein. Dit gesdhieucle echter niet. Men vergenoegde zien met een waar bombardement der voorgebouwen, waaraan vermoedelijk geen ruit heel gebleven is. Ook de glazen deur van 'het kantoor werd ver nield. De politie verscheen betrekkelijk spoedig ter plaatse en maakte een charge om de menigte uiteen te drijven. Zij onder vond daarbij veel verzet en liet waren voor al vrouwen, die als furiën te keer gangen en de politie bekogelden met flesschen water. Later verspreidde zich de menigte, waarbij zich het grauw vam Paramaribo had aange sloten, door verschillende straten, overal laai dadigheden plegend, lm totaal zijn Woens dag en Donderdag een twee honderd lan taarns vernield, i Plundering van winkels. Verschillende bakkerijen zijn geplunderd. De bakkerij Simons trachtte het gevaar te keeren door aan het voik brooden toe te werpen. De schade is daar betrekkelijk go ring. Van de Samta Rosakerk werden ruilen ingeworpen. Het ongelukkigst waren er aan toe de Chineesche winkels, die op verschil lende punten der stad werden opengebro ken toen het oproer begom hadden de meeste winkels zich gehaast hum deuren en vensters te sluiten en geplunderd. Van alle kanten werd de politie opgebeld om assistentie, maar (het was niet mogelijk aam al die aanvragen te vtoildoen. De politie in de kneL De beschikbare politiemacht was aanvan kelijk gehoed ontoereikend om zulk een op roer het hoofd te bieden. Verschillende be ambten werden het slachtoffer van hun plicht. Een der eersten die zwaar verwond naar het Militair Hospitaal werd gebracht, was de beamhte van RLtter. Men. had hem van achteren een steek met ponjaard of mes toegebracht, die de long had geraakt. Zijn toestand scheen levensgevaarlijk, maar de latere berichten geven eenige hoop op be houd. De beambte Gaddum is met een ijzeren stok door het oog gestoken. De be ambte Ramiadim ligt in het hospitaal met' ge broken vingers. De beambte Laret werd im de Ladesmastraat aangevallen door een memigte en bekwam een hevig bloedende wonde aam het achterhi:<ofd. Men sloot hem op im een huis, waaruit hij later door den inspecteur Mac Donald met eenige man schappen werd gered. De hoofdinspecteur Buillab verkeerde op een gegeven oogenblik in een allerhachelijkste positie. Hij werd ge heel alleen, omsingeld door een menigte van misschien wel honderd personen en werd op (het nippertje ontzet door een afdeeling militairen, die per truck ter plaatse arri veerden en in een geweldige charge, met den klewang de menigte deden uiteenspat ten. Tal van politiebeambten bekwamen nog kwetsuren van minder belang. De gum mistok bleek een onvoldoend wapen. Des avonds werd de politie voorzien vam kara bijnen cn sabels die beter voor hot dool geschikt bleken. of; Ernstige verzetpleging. Hoewel de politie door militairen versterkt was, verliep de dag zonder dat het oproer gedempt was. Waar de politie versoheen, meest in motorwagens, verspreidden zich de oproermakers, om op andere punten weder op te duiken. Verzet bleef aam de orde van den dag en uit de—poortamwerd op verra derlijke wijze met steenen en flesschen water naar de politie geworpen. Zelfs de autoriteiten ontkwamen daaraan niet. Een auto waarin zich bevonden de procureur- generaal, de commissaris vam politie en de ïuit.-adjuda.nt vam den Gouverneur, werd met steenen bekogeld. Luit. Brummer werd daarbij aan het hoofd, bij het linkeroog ge troffen door een projectiel. Donderdag werden de relletjes voortgezet, waarop werd besloten met meer kracht op te treden, terwijl samenscholingen werden verboden. Ruim dertig personen werden gearres teerd. In den avond van Donderdag was de rust hersteld. Geen pijnlijke Brandblaren rullen U lang eraan herinneren, dat U zich brandde. Geen rauwe open vleeschwonden zullen het gevolg zijn van het door U niet getelde brandwondje- Geen infectie zal U van meet af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor komen het voor brandwonden aangewezen middel, de on middellijk verzachtende, wondzuiverende en snel genezende Kloosterbalsem "GzZn giV/- op Oudejaarsavond afscheid te nemen van zijn Gemeente. Hij blijft voorloopig te Oud-Beyer- land woonachtig. D s. J. J. T a 1 e n s hoopt 10 Januari 1932 des nam. 2 uur afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Bierum, en in trede te doen te Garrelsweer 17 Januari, na bevestigd te zijn door Ds. J. W. Hannema, te Holwierde. P. KOSTER. De heer P. Koster, voorganger, bij de Geref. Kerk te Valthermond, deelde op de vergade ring der Classis Stadskanaal, gehouden op Woensdag 18 November te Musselkanaal, meda dat hij zijn werkzaamheden als zoodanig met ingang van 1 Maart 1932 hoopt te beëindigen. De heer Koster heeft dan bijkans 52 jaar ge arbeid in dienst der Geref. Kerken. Hij arbeid de eerst 7 jaar als zendeling onder de Joden en vervolgens als voorganger te Zegwaart, Appelscha en nu van 11 Aug. 1912 af te Val thermond. ZAAK-Dr. J. G. UBBINK. Naar wij vernemen, heeft de Classis Woer den der Geref. Kerken in haar gisteren ge houden vergadering de verschijning van het beek van Dr. J. G. Ubbink, predikant te Zevenhoven, getiteld: „De nieuwe Belijdenis aangaande Schrift en Kerk", besproken en besloten een Commissie te benoemen, die ter zake een bespreking zou hebben met Dr Ubbink. Deze Commissie werd gevormd door de predikanten J. D. Speelman te Nieuwveen, H. Moolhuizen te Aarlanderveen en D. Nauta te Woubrugge en de ouderlingen J. G. Baart te Oudshoorn (Alphen a. d. Rijn) en Veerman. De Clasfis-vergadering stond onder leiding m Ds. Jioh. S. Langen, van Waarder (by •Woerden), JUBILEA Ds. J. Duu rsenja, em.-predikant van de Geref. Kerk te Uithuizen, thans wonende te Groningen, heeft Woensdagmiddag, in een dankdagsamenkomst, ter gelegenheid van zijn "'-jarig ambtsjubileum te Uithuizen een ge- dachtenisrede uitgesproken, waarvoor hij tot j uitgangspunt had gekozen Psalm 73 23 en 24. Hij begon met te herinneren aan het feit, dat het 13 November juist 50 jaar was geleden,! dat hij te Uithuizen, welke Gemeente hij 35'.2 j jaar diende, was bevestigd. In zijn rede stond hjj stil bij: 1. een dankbaar terugziende her-j innering, 2. een leiding naar Gods Raad, en i een schoone verwachting. j Ds. Duursema werd toegesproken door den pastor loci, Ds. C. J. Bos, die liet toezingen de zegenbede uit Psalm 134, door zijn zoon, Ds. N. Duursema, van Nieuw-Amsterdam en door zijn schoonzoon Ds. H. Hangelbroek, van Wirdum, Ds. B. MOORREES. f In den ouderdom van 65 jaar is te Jut- phaas overleden Ds. B. Moorrees, in leven emeritus-predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij was predikant te Babylonienbroek, Loon op Zand, Heteren en IJsselstein. Vorig jaar verkreeg hij emeritaat Hij was een getrouw predikar van de Creref. Waarheid. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bergschenhoek, A. H. J. G. van Voorthuizen te Lage Vuursche. Te Hierden, J. E. Klomp te Ede (G.), GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Kouduin, cand. A. J. van Dijk te Rotterdam. Bedankt: Voor Zuilichem en Neede, cand. A. J. van Dijk te Rotterdam. Voor Scheve- ningen (5de pred.pl.), D. Scheele te Middel burg, CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Den Haag-West, G. Salo mons te 's-Gravenzande. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Cand. W. van den Bos, te Niikerk (Gld.) beroepen predikant te O. en N.-Wete- ring is door de Classis Woerden der Geref. Kerken peremptoir geëxamineerd en met al- gemeene stemmen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. Bevestiging en intrede 3 Januari a.s. D s. G. Molenaar, Chr.Geref. predi kant te Oud-Beijerland, die eervol emeritaat verkreeg met ingang van 1 Januari e.k., denkt VERDWIJNENDE WIEKEN lrct Schilderachtige watermolentje te Veen (N.-Br.), dat in verband met het besluit i het Waterschap „De Polder, van Veenonder sloop ershanden zal vallen, ALGEM. SYN. COMMISSIE NED. HERV. KERK Derde Zitting. Na opening met gebed wordt in behande ling genomen een verzoek van Dr. J. Ellen- broek te Amsterdam om vernietiging eener beslissing van het Prov. Kerkbestuur van N. Holland inzake de 10-jaarlijksche stem ming voor kerkeraad of kiescollege in de gemeente Amsterdam, waarbij niet gebruik zoude zijn gemaakt van gesloten stembrief jes. Het classikaal Bestuur van Amsterdam en het Prov. Kerkbestuur van N. Holland hebben de stemming niet vernietigd. Het cas satie-verzoek wordt verworpen, waardoor de stemming wettig is verklaard. Een verzoek van G. J. Nikkel s en H. W. Noteboom te Holten om cassatie van een besluit van het Prov. Kerkbestuur van Over ijssel betreffende herziening der grensschei ding tusschen de gemeenten Okkenbroek en Holten wordt verworpen, daar het hier te rugkomen op een afgedane zaak betreft. Een comité van bezwaarden te Gouda vraagt vernietiging van een beslissing van het Prov. Kerkbestuur van Z. Holland in zake de 10-j aarlij ksche stemming voor Ker keraad of Kiescollege wegens volgens be zwaarden plaats gehad hebbende onregel matigheden. Wegens schenden van ark 3 en 4 van hot Syn. reglement od de benoeming enz. en art. 14 van het Alg. Reglement wordt de beslissing van het Prov. Kerkbestuur van Z. Holland vernietigd en deze zaak verwezen naar het Prov. Kerkbestuur van Utrecht ten einde een eindbeslissing te nemen. Op een verzoek van Kerkvoogden te Zaan dam, een beslissing van den Raad van be roep te onderzoeken zal worden geantwoord, dat deze beslissing nog niet is genomen en de Syn. Commissie niet over geschillen betref fende toepassing, doch alleen over de uit legging van het Reglement op de Predikants traktementen heeft te oordeelen. Een schrijven van het bestuur van „Zonne gloren", alsnog een lid der Synode in het Bestuur aan te wijzen, zal bij de Synode worden overgebracht. Inzake een schrijven van het Classikaal Be stuur van Heerenveen over de 10-jaarlijk- sche stemming en de gehouden kerkvisitatie te Oude en Nijehome, een verzoek van dit bestuur om tusschen komst inzake de 10-jaar- lijksche stemming en een schrijven van den predikant van Oude- en Nijehorne in ver band met het bovenstaande, zal deze predi kant worden medegedeeld door middel dei- betrokken besturen, dat hij zich heeft te hou den aan het besluit der Synodus contracta, waardoor het besluit van het Prov. Kerkbe stuur van Friesland over de wettigheid van den kerkeraad is gehandhaafd. Kennisgenomen wordt van het antwoord van het Prov. Kerkbestuur van Z. Holland op het in zijn handen gesteld schrijven van den heer A Heemskerk te Numansdorp, be treffende de vervallenverklaring van het lidmaatschap. Besloten wordt op deze zaak de aandacht der Synode te vestigen, om dit in behandeling te nemen in de vergadering van 1932 (art .31 Regl» voor kerk. opzicht en tucht). Bij de Synode zal worden overge bracht een schrijven van A Groenëweg es. te Numansdorp inzake de doopsbepaHngen al daar* De heer Barbas doet voorlezing van een c-oHectebrief voor het Fonds voor Noodlij dende Kerken en personen aan alle kerke- Een protest der rechtzinnige kiesvereeni- de schorsing van den kerkvoogd L. H. Wier- sema en tegen het consulentschap van Ds. Fischer wordt voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van eenige predikanten om maatregelen te nemen ten einde aan de weduwen- en weezenhulpbeurs meer levens vatbaarheid te geven zal aan de Commissie van Bijstand dezer beurs ter fine van advie3 in handen worden gesteld. Een verzoek om dispensatie van art. 23 Reglement op de vacatures van den Ring Enkhuizen is toegestaan. Het Classikaal Bestuur van Wijk verzoekt dispensatie van art. 46 Alg. Regl. ten einde elders vergaderen mogelijk te maken. Dit verzoek zal aan de Synode worden overgebracht. De Kerkeraad van Rijssen verzocht de aan vraag om Rijkstraktement voor de tweede predikantsplaats aldaar te steunen. Ingekomen is een schrijven van het Classi kaal Bestuur van Amersfoort betreffende combinatie der gemeenten Eemnes-Binnen en Eemnes-Buiten, geantwoord is dat het onze opdracht niet noodi gheeft maar de bevoegdheid tot handelen zelf heeft. Van het Prov. Kerkbestuur van Z. Holland is ontvangen een opmerking betreffende de allerbedroevendste naleving van art 3 Regl. Kerkvisitatie, bepalende, dat alle gemeenten ten minste eenmaal in de 5 jaren door kerk- visitatoren worden bezocht, in de classis Rotterdam. Het Prov. Kerkbestuur wordt opgedragen, de kerkvisitatie hierop te wijzen De Wereldbond der kerken beeft kennis gegeven van genomen besluiten en om me dewerking verzocht i.z. het onderteekenen van lijsten voor ontwapening, een oecumeni- schen Vredes-Zondag en een Bededag op 2 Februari 1932. Dit schrijven wordt voor ken nisgeving aangenomen. De Kerkeraad en Kerkvoogden te Wom an els verzoeken herziening van het besluit der Synodus contracta d.d. 27 Juli over de combinatie van Wömmels en Hijdaard. Dit verzoek zal bij de Synode worden overge bracht evenals een bericht van het Classikaal Bestuur van Amsterdam over grenswijziging tusschen Amsterdam en Amstelveen. KERKGEBOUWEN Te Amsterdam zullen, naar men ons meldt, in de verschillende Luthersche kerken en andere plaatsen van Luthersche samen komst offerblokken worden geplaatst, waar van de inhoud bestemd zal zijn voor den bouw van eigen plaatsen van samenkomst in de grootë, nieuwe wijken der stad. De toestand van de eigen geldmiddelen der Kerk staat niet toe dien bouw te bekostigen. De financiën wekken wel geen ernstige bezorgdheid, doch eischen zeker groote voorzichtigheid en zui nigheid in het beheer. Daar echter de vesti ging van kerken of gemeentegebouwen zeer noodig is, heeft de Kerkeraad gemeend aldus dezen nood der Gemeente op het hart te moe ten binden. Te G o u d a is men met den bouw der nieu we Geref. Kerk aan de Turfmarkt thans zoo ver gevorderd, dat, onvoorziene omstandighe den buitengesloten, het zoo goed als zeker is j dat omstreeks Kerstfeest de ingebruikneming zal kunnen plaats hebben. De spoed waarmee dit bouwwerk wordt opgeleverd, dwingt zeker bewondering af. Binnen korten tijd hopen we nader op dit werk terug te komen, om verschil lende bijzonderheden te publiceeren. Te 01 d e n b r o e k zal het nieuwe kerk gebouw der Vry'e Evang. Gemeente Donderdag 3 December a.s. in gebruik genomen worden. Het gebouw, dat 350 zitplaatsen heeft, bezit glas-in-lood-ramen met de motieven: het kruis, de blinkende morgenster en het nieuwe Jeru zalem, en draagt een flinken toren. JEUGDDIENSTEN. Te Utrecht heeft de Kerkeraad der Evang. Luthersche Gemeente besloten dezen winter eenige jeugddiensten te doen houden. CONFERENTIE VOOR GEESTELIJK LEVEN Te Oldebroek wordt van Dinsdag 15 tot Donderdag 17 December in het kerkgebouw der Vrije Evangelische Gemeente een confe rentie gehouden tot opwekking en verdieping van het geestelijk leven. De leiding zal berus ten bij Ds. A. W. F. Waardenburg, van Wezep Voorts zullen optreden Ds. G. Urban, van El- berfeld (Duitschland); Ds. J. Ldssenberg, van Dordrecht; Ds. D. W. Veldkamp, van Leeu warden; Ds. G. Post cn Ds. W. D. Lindhout, beiden van Apeldoorn. zendingsweek 1931 15: idem Vljfhu ur 37.30; idei 15.35; idem Doesburg 207.75; 226; idem Hansweort 95.20; idei c.a- 186.98; idem Heemae Cats 65; idem Wona 76.43; 25; idem Opperdoes nagift idem Wetslnge-Sauwerd (w.o. v. vr. 14.76) 36.76; nagek. Zeist 30; lden 1; idem Noordwök aan Zee 10; idei roffel-rijmek LUGUBER SPEL irklaard. dat h< groote dw at Japan^oo Teneinde zich persoonlijk op de hoogte te kunnen stellen van den toestand waarin het Raadhuis te Veere verkeert, zijn de leden van het onlangs vermelde eerecomitc, en de pers uitgenoodigd Maandag 30 No vember een bezoek aan Veere te brengen; behalve het Raadhuis in zijn steigers zullen ook de oude Schotsche huizen „Het Lamme tje" en „De Struys" bezocht worden. Voordien zal de Restauratiecommissie in de gelegenheid gesteld worden, in een der zalen van het Abdijgebouw, den eersten af slag van den Bouwpenning uit te reiken aan den Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, eere-voorzitter van het comité. Schoolnieuws. iond 0.85; idei .older 0.50, Beek 1.60; N.. idem 2.50; d. W., Vlagtw .rt 600: d. ds. 10; v. E., Brec •0; N. N.. Apeldoc 41.63; J. S., de Harde ïebeokerveld t 15.35; i Wageningon ƒ3"" H geest. Postrekening No. 6074. GIFTEN EN LEGATEN Te Groningen ontving de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente van wijlen den heer G. R. Tzn. een legaat van duizend gulden, vrij van rechten* SILOSCHOOL TE BRUSSEL Men meldt ons, dat een zeer goed in alle opzichten geslaagde bazaar voor de Prot. Chr. Siloschool te Laeken (Brussel) een som van 18.000 frank gebracht, terwijl een daarbij ge houden verloting eveneens 18.000 fr. oplever de. Een mooie prestatie voor deze school, die noodwendig verbouwing behoeft. Een en an der bewyst, dat er in Vlaamsch-Protestantsche kringen groote liefde is voor het Christelijk Onderwijs. Ter gelegenheid van dezen bazaar was door Mej. Timmermans, te Zutphen, een inzameling georganiseerd voor hetzelfde doel om daar mede de gedachtenis te eeren van de pioniers der Siloschool, den heer T. Chrispeels en Meester Willems, welke inzameling opbracht 1125.64 en 10 dollar of 16.573 frank. CHR. KWEEKSCHOOL TE EMMEN. Onder leiding van Ds. J. H. Binnema, Geref. predikant te Emmen, werd, naar men ons meldt, Woensdagmiddag in de Geref. Kerk te Emmen een vergadering gehouden in verband met de stappen die worden gedaan om te ko men tot oprichting van een Chr. Kweekschool aldaar. Als spreker trad op de heer A L. J. Wytzes, van Sneek, directeur van de Clir. Kweekschool aldaar, die sprak over de oprichting van een Kweekschool en daarbij een breede omkleeding aangaf. Vragen werden gesteld en beantwoord De secretaris, de heer P. Wildvank, van Emmen, deed mededeelingen over de werk zaamheden die, sinds de vergadering van 11 Maart jJ. gehouden, zijn verricht. Van verschillende directeuren van Kweek scholen, den Schoolraad enz. werden inlichtin gen en gegevens over de exploitatie ontvan gen. Een audiëntie met den Minister van Onder wijs werd aangevraagd en toegestaan. Dit on derhoud stemde hoopvol. Men zal thans een petitionnement voorbe reiden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Ferwcrd (Geref. School), voor tijdelijk, Penninga te O. Bildtdijk. Hijdaard (hoofd E. de Boer) mej. L. M. de Wal te Putten (Gld.). Mede op ac voor dracht standen de dames L. Dönszelmann te Amsterdam en A. de Boer te Hilversum. „VAN BROKKEN TOT BREUKEN". Het ei van Columbus voor breukonderwijs. Breuken leeren! Een meestal moeilijk te passeeren onderdeel van het rekenonderwijs èn voor de onderwijzers èn voor de leerlingen. Er zijn er onder de laatsten voor wie het begrip „breuk" eigenlijk steeds een vaag, onbegrepen iets blijft. Is daar nu niets aan te veranderen, zoo vroegen de heeren E. Bersma en J. C. Kloosterman, beiden te Rot terdam, hoofden resp. van de Dr. J. Woltjer- school aan de Cath. Beersmansstraat en van wanneer '.iü de bewegingen van den Chinee-ïchen generaal Ma Tsjang-sjen niet belet. Pa Honjo zit Ma China na; Dat mag geen oorlog heeten! En daarom vecht papa Japan Met een gerust g pao eten. Daar worden op Chineesch gebied Slechts veldslagen geslagen, Die 't daglicht van de Volkenbond Uitnemend kunnen dragen. Ma China voert geen oorlog, nee: Verdedigt slechts haar rechten, En tracht een zeer miniem verschil Met wapens uit te vechten; Ma China „opereert"nou ja, Ma moet toch stelling kiezen, En trachten, wat dat dan ook kost, Geen stelling te verliezen. Nee nee! zegt Honjo van Japan, Als Ma gaat opereeren, Dan ben ik aan mijn sabelpunt Verplicht te attaqueeren! Hoewel het dus geen oorlog is Blijft waakzaamheid geboden; Dan vallen er. dat spreekt vanzelf, Licht een paarhonderd dcoden; Wij blijven waakzaam, meer ook niet; Wij noemen dit dus... blaffen Wij denken waarlijk er niet aan Oyn China af te straffen De duivel van de oorlog lacht: Dat is pas fijn verzonnen! Wel ja, dat is onschuldig spel Met sabels en kanonnen; Dat is een kostelijk gezicht De bommen te zien vallen; De inzet is niet hoog: de dood Van enkle honderdtallen Eerst als dat spel eens meenens wordt. En 't gaat om de miljoenen. Dan wordt het tijd, dat volkeren In vrede zich verzoenen (Nadruk verboden.) LEO LENSm „Zij" Crème werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij toovert een on gekend fraaie teint op Uw huid. de Rehobothschool in de Ruilstraat. En ze gaven het antwoord door het samenstellen van een methode, die aan de beide eiscbcn, aan een goede methode te stellen, namelijk doelmatigheid en eenvoud, zoozeer beantwoordt dat we bij kennismaking niet anders konden constateeren als: het ei van Columbus voor het breukonderwijs. Bedoelde methode is uit de practijk ont staan. De bestaande breukenramen en -bordjes en dergelijke hadden alle dit bezwaar, dat een deel van strook of staaf niet op zich zelf het- karakter c'roeg van een deel, en dus door de leerling als vanzelf weer voor een nieuw ge heel wordt aangezien. De appel van Archi medes nam dit bezwaar voor een groot deel weg, maar hier zat men nog met de moeilijk heid, dat de verschillende bewerkingen van optellen, aftrekken, enz. er niet mee konden worden uitgevoerd. Beide bezwaren zjjn by deze methode be slist opgeheven. Op een bord kunnen zes ronde schijven (pannekoeken) worden opge hangen, of als een geheel, of als samenge steld uit halven, derden enz. tot tienden toe. In het laatste geval zijn de halve, derde enz. deelen uiterst eenvoudig met behulp van een pclied klemveertje op een klos geschoven, waarvan ze heel gemakkelijk kunnen wordeu afgenomen. De deelen hebben alle verschil lende kleuren, waardoor de verdeeling van hefi geheel scherp opvalt. Voor een goed verstaander is hiermee eigenlijk reeds alles duidelijk. Met dit leer middel wordt zeer helder het begrip „breuk" r.aar voren gebracht, en het optellen en af trekken, vermenigvuldigen en deelen, ja ook het vereenvoudigen en gelijknamig maken, is voor de leerlingen een interessant speï geworden vooral wanneer men ze om de beurt voor de klas met dit materiaal allerlei „vraagstukken" laat oplossen. Naar de heer Bersma ons meedeelde, waren verschillende onderwij sautoriteiten met dit nieuwe leermid del zeer ingenomen, en we kunnen ons dit uitnemend voorstellen. Jac. van Groenendael's schoolmeubelea- fabriek „De Mark" te Breda was bereid een en ander in den handel te brengen, aangevuld met twee bijna overbodige boekjes, één voor den onderwijzer en één met opgaven voor den leerling. Hiernaast kan het rekenboekje vai. de methode der school worden doorge werkt. Al ontsieren de vele errata in boekje A, toch is het geheel zeer keurig uitgevoerd. We verwachten, dat wie tot invoering van deze methode overgaat, daarvan niet dan plezier zal beleven. EEN ZELDZAAM BEESTJE Te Waarde bij Krabbendijhe) is een dolfijn gevangen van ongeveer zes lengteIn de Hou amis che wateren worden dergelijke beestjes zeldzaam aangetroffenvan heinde en. ver kwam men dan ook te Waarde een kijkje nemen. De dolfijn werd op transprri gestéld naar Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5