lUrawr ^riitsdjr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending m 6.— Bij dagelijksche zending m 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3513 - VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 1.17% 0.22% 0 2.30 -5 regels Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIEB bladen PARTIJBELANG GAAT VóóR In Engeland hebben sommige heethoofden MacDonald en. .Snowden metdem verrader onder de apostelen vergeleken. Nederland- gche sociaal-democraten namen, voor zoover we weten, dat scheldwoord niet over; poog den zich soms zelfs de positie der Engel- sche ministers in te denken. Thans echter is 'in Utrecht de volle haat aan 't woord geweest. Het soc. dem. raads lid, de heer Reynders, meende zijn toorn over de Engelsche expartijgènooten, op wie hij vroeger zeker wel eens getoost heeft, te moeten uitstorten. Het rauwe woord kwam er uit: MacDcnald en Snowden waren de judassen der Labourparty. En waarom? Omdat zij het partijbe- la n g niet boven het algemeen belang heb ben gesteld. Zij dachten meer aan hun lana en hun volk, dan aan hun partij. Dat ls bun politieke doodzonde, waarom ze uitge worpen moesten worden. In deze beschouwing staat de heer Reyn- 'ders niet alleen; dM- is de gangbare op vatting in heel de S.D.A.P. Het partijbelang gaat boven het algemeen belang! Deze stelling is door genoemd raadslid eenige malen herhaald en ze wordt dag aan dag verdedigd. En, wanneer roode leiders in ons land hiervan mochten afwijken, dan zal de partij ze uitwerpen, precies als ir Engeland. Ziehier weer een van de grondbeginselen ifier S.D.A.P., welke jaren lang ontkend worden en dan plotseling als' hoogste wijs heid worden verkondigd. Partijbelang; groepsegoïsme! - Doch nu weet men ook wat het beteekent, als de S.D.A.P. zich ergens vóór verklaart, omdat het een algemeen belang.is. Men leze dan partijbelang en heeft de waar heid.gevonden. Zoo is dezer dagen' de annexatie van Voorburg door Den Haag verdédigd met het arguïnent, dat zulks door het. al.g.e m e e n belang wordt gevorderd; doch. toen. mén in 't debat op meer preciseering aandrong, kwam de openhartige verklaring: -Wij ijveren er zoo voor, omdat in de groote stad. meer aan socialistische gemeentepolitiek kan- worden gedaan dan elders en het zal ons vreugde geven als er door de annexatie weer een rechtsche gemeente van 'den aardbodem (verdwijnt. Natuurlijk: partijbelang gaat boven alge meen belang, al noemt men beide met één woord. Wfit. geen .vrucht van bescheiden heid is. BESCHEIDEN NOCH WELLEVEND De landelijke gemeente Havelte zal Ondanks het feit, dat de A. J. C.-ers zich legeren bij de Hunnebédden en dat geavan ceerde studenten aan de wégyerbetering werkten, wel in meerderheid liberaal zijn. Want Havelte met zijn mooie omgeving, zijn oud'slot. en zijn „berg" is een typisch stiïii yan: Drente, waarin de liberale óppermacht zich, het langst gehandhaafd heeft. Doch hoe is men er dan gekomen aan een dominéé als' er nu in de Hervormde KerK stapt; .al is het dan niet in het dorp zelf, maar, in een buurtschap; en hoe kon men er toe komen om dezen predikant uit. te noodigen de - wet- komstrede te houden bij de plechtige in tocht van den. nieuwen burgemeester? Waarschijnlijk omdat men bij den voor ganger bescheidenheid en wellevendheid verondersteld heeft, welke deze niet bezit. Men neme slechts nota van het door omstandigheden gebrekkig krantenver slag, dat echter enkele dingen duidelijk naar voren brengt. De feestredenaar wees op de z.i. verkeerde maatschappelijkeverhoudingen en merkte op, dat Jezus Christus iets gansch anders van ons wil dan heel onze-maatschappelijke structuur te zien geeft. En hij uitte de weusch, dat de Burgemeester leiding mog< geven aan heel het maatschappelijk en geestelijk leven der bevolking, in de zeker heid, dat er een hoogcre leiding is van Gods wege en met den vasten wil, zich geheel onder de autoriteit van God te stellen. Dat gaat in onze Christelijke samenleving, zal men zeggen. En in 't nog al moderne Havelte mag men zoo iets wel eens hooren, Al geeft vooral de eerste zin wel iets te denken; zoodat men zich niet verbaast, als in een volgende zin het „kapitalisme" ver oordeeld wordt. Een propaganda-rede dus, in plaats van een welkomstwoord. Echter wordt alles over troffen door de slotpassage, waarin de redenaar dc hoop uitsprak dat, „wanneer bij het eventueel uitbreken van een oorlog, het bevel zóu worden gegeven, dat de jongeman nen zouden moeten optrekken, de Burge- meester, tegen de opdracht van diens last gevers in, „neen" zou zeggen." Dit is niet alleen in .strijd met bescheiden heid en wellevendheid, dit is revolutionaire ^aal. Hier spoort een predikant de burge meester, wiens eerste taak bet is om liet gezag te handhaven en te doen eerbiedigen, aan om de revolutie te dienen, de opstand te bevorderen en de regeering te weerstaan. Om dus de pas afgelegde eed te verbreken, en ontrouw te worden aan het gegeven woord. Dat deze predikant niet, gelijk hij een maal beloofd heeft, zich geroepen voelt tot „de bewaring van eendracht en orde en de aankweeking van liefde voor Koning en Vaderland", blijve. hier onbesproken; maar dat hij zijn partij propaganda op deze wijze •oerde, is onbescheiden en onbehoorlijk. „VROEGERE GODSDIENST". De verklaring „geen godsdienst" in welken urm ook afgegeven, doet altijd huiveren. Ik belijd geen godsdienst, zegt menigeen in Christelijk Nederland; maar in landen, waar het Christendom onbekend is, zou hij niet één vinden, die naast hem wil staan. Dit is niet vreemd. Want waar Christen dom en geloof invloed oefenen roept dit re actie op; de antithese wordt openbaar en het verzet wil zich uiten. Maar het blijft verschrikkelijk. Nog verschrikkelijker is het echter, dat. er organisaties zijn in ons Christelijk Neder land, die als van zelf sprekend van de ver onderstelling uitgaan, dat toekomstige leden geen godsdienst hebben en daarom al vast op de aanmeldingsformulieren invulling vra gen van deze informatie: „Vroegere gods dienst..'...." Zoo doet de communistische leiding bij het vormen van bedrijfskernen, welke in fa brieken en groote werkplaatsen als levende cellen de revolutionaire gezindheid bij de medèarbeiders moeten aankweeken en bij een eventueele revolutie de triomf van hel communisme hébben te bevorderen. Blijkbaar houdt men er twee soorten van inschrijvingsformulieren op na, want in de fascistische „Bezem",-welke het communis tisch archief aan de markt brengt, vonden i, dat nu eens gevi'&agd wordt naar „gods dienst" en dan weer naar „vroegex-e gods dienst". Het doet er niet toe; het goddelooze karak ter van het communisme is evident. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan den kapitein G. J. a s, van den generalen staf, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de orde- teekenen van ridder lste klasse der Orde van het Zwaard van Zweden. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besl. is de heer A. Chr. H. Uggla, consul der Nederlanden te Stockholm, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden aldaar buiten bezwaar van 's lands schatkist. Bij beschikking van den minister van Wa terstaat is aan den luitenant ter zee der le klasse K. W. F. M. Doorman te 's-Graven- hage en aan den luitenant ter zee der le klasse W. H. Tetensburg, te Den Helder, eervol ontslag verleend als lid en als plaats vervangend lid van de Permanente Commis sie als bedoeld in artikel 154 der R. T. L. (Staatsblad nr. 454 van 19281 voor het on derzoeken van ongevallen met burgerlijke luchtvaaxfuigen, en als lid dier Commissie benoemd, de genoemde luitenant ter zee der le klasse W. H. Tetenburg. TWEEDE KAMER LIDMAATSCHAP AANVAARD. Bij de Tweede Kamer is ingekomen 'n schry- in van den voorzitter van het Centraal Stem bureau, houdende mededeeling, dat de heer B. D. Eerdmans zijn benoeming tot lid der Kamer heeft aangenomen. APELDOORNSCHE EIERHAU OFFICIEEL GEOPEND. De Gemeentelijke Eierlial .te Apeldoorn Is in het bijzijn van een groot aantal belangstellen den gister door burgemeester W. Roosma'.e Nepven officieel geopend. De nieuwe eierhal, gelegen op bet gemeente terrein, met haar 19 boxen en een groot par keerterrein, heeft een oppervlakte van 5100 M2. De hal zelf heeft een lengte van 40 M. en is 24 M. breed. De inrichting ervan is zoo, dat verschillende sportvereenigingen, met name tennisclubs, er gebruik van kunnen maken. Annex de eierhal is nog een koffiekamer inge- 23 November zal zy in gebruik worden ge nomen. Voor den aanvoer zijn geen rechten verschuldigd. BEPERKING VAN DEN INVOER VAN VISCH IN FRANKRIJK Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de. Nederlandsche haringvisscherij heeft zich in verband met het door de Fransche regeèring genomen besluit in .zake de con- tingenteering van den invoer van zeevisclr in Frankrijk over het. tijdvak. 1 October 1931 —30 September 1932 met een adres tot den minister van buitenl xndsche zaken gewend, houdende verzoek, om medewerking tot het verkrijgen-van een wijziging in de hèeveel- hedenfijn-visch en gewone visch, waarmede zijn leden, die met hunne schepen de winter- visscherij (trawl- en beugvisscherijdoen uit oefenen en deszelfs bemanningen, zeer ge baat zouden zijn. Het hoofdbestuur vestigt de aandacht van den minister op de ernstige gevolgen welke het besluit van de Fransche regeering t.a.v. de contingenteering van den invoer van visch voor het Nederlandsche zeevissche rij bed rijf be teek an f .vooral, wanneer straks mocht blij ken, dat dit geen tijdelijke doch een blijven de maatregel is geweest, terwijl voorts reke ning dient te worden gehouden met do moge lijkheid, .dat ook andere landen reeds soort gelijke maatregelen overwegen. OPHEFFING VRIJDOM DER OPENBARE WEGEN Zuid-Holl. waterschapshond wendt zich tot de Prov. Staten van Zuid-Holland met het verzoek den vrijdom der openbare wegen qp te heffen, althans voor wat betreft wegen, wier eigenaren niet thans in het ge not zijn van vrijdom der polderlasten. Door de groote breedte der nieuwe Rijks wegen is de vermindering van omslagplfch- tig gebied belangrijk, wat ten gevolge zal hebben, dat jaarlijks een vrij belangrijk be drag zal moeten worden gebracht ten laste van de overblijvende omslagplichtigen boven den tegenwoordig, ypn hen geheven omslag. Het komt den Bond niét billijk voor.' dat de gedeelten der polders, die dóór de nieuwe wegen ingenomen zullen .worden, Van dè polderlasten worden ontheven ten nadeele van de ander omslagplichtige gronden, ter wijl de eigenaren der wegen evenzeer belang hebben bij de werken, welke de polders be kostigen als de andere grondeigenaren. Bij het verzoek is gevoegd een staat, waarop o.a. de oppervlakten grond zijn aangegeven, die in beslag zullën worden genomen door den Rijksweg van den Hoek van. Holland' naar Rotterdam, voor iederen polder, dien de weg zal snijden, „afzonderlijk. NEDERLAND EN ORANJE Het dikke Novembernummer geeft een vcplheid en verscheidenheid van lectuur Breede aanteekeningen zijn bedoeld als toe lichting op de nieuwe schets van Dr. Colijn over Ons Program. Voor hét winterwerk der clubs wordt een leidraad gegeven. De rode van mr. Th. Heemskerk in'Den Haag ge houden is schematisch samengevat En ten' 6lotte analyseert R. A„ d. O.-de begrooting van Defensie om Albarda's dwaze voorstel in het juiste licht te stellen, ri HET KAMERVOTUM Het, roomsch-kath. dagblad De Volks krant heeft zeer harde woorden gesproken tegen de regeering inzake, de salarisverla ging. Eerst moest minister de Geer allerlei leelijks hooren en toen dat niet opging, deelde heel het Kabinet in de critiek. Men zou en men. wildenu ja, dan moest men de regeering het vertrouwen maar op- Zeggen. Dat kon niet, zoo hebben wij direct be toogd en dat gebeurde ook niet; drie van de vier redacteuren van De Volkskrant zijn ook Kamerlid en zij stemden tegen de motie-Marchant. Het spréékt vanzelf, dat de krant, nu be kogeld wordt met ingezonden stukken. Ze zouden, zegt dè redactie zeker twintig kolommen druks beslaan. En daarom wordt er niet één geplaatst, 't Hoeft ook nret, want zoo heet het: „qmdat al die ingezonden stukken, in de kern en het wezen, overeen stemmen met het '"nzicht, dat wij in ons nummer van Vrijdag j.l. over deze aangele genheid hebben ontwikkeld: alleen is de toon scherper,feller." En verder: „Over de meening. van de Arbeidersbewe ging omtrent de door onze Kamerfractie ge volgde houding verkeeren, gelóoven we, maar weinigen in twijfel. Ten slotte herinneren we aan het in 't geval in kwestie tot.op zekere, hoogte toe passelijke puntdicht van Staring: Eisch harde plicht dat gij een vriend bevecht, Verwin, maar geen tropee blijf' tergend opgerecht. Dat laatste begrijpen we niet Van bevech ten is geen sprake. De z.g. roomsche demo craten zijn toch niet ovenvonpen. Zij heb ben gehandeld naar overtuiging. Doch dit daargelaten. De eerste verkla ring. waarom alle-verontwaardigden tever geefs schreven, is zonderling. Men moet er uit lezen, dat de redactie veroordeelt, wat driekwart den redacteuren deed, n.l. zich niet houden, aan wat men schreef. Een wonder lijke verhouding. De tweede opmerking is nog vreemder. Over de meening van de Arbeidersbeweging omtrent de houding der r.k. kamerfractie bestaat geen twijfel. Dat kan alleen maar beteekenen, dat de arbeidersbeweging (na tuurlijk de roomsch-kath.) die houding streng afkeurt. Er is dus een tweeledig conflict De redactie van De Volkskrant critiseert, wat de redacteuren doen en de arbeiders beweging keurt het gedrag van haar leiders af. Wat een verdeeldheid! Zou het zoo erg zijn? We gelooven het niet. 't Is alleen maar dit, dat de leiders bij hun critiek iets te weinig aan hun politieke verantwoordelijkheid hebben ge- HET HOOGELAND In het hoofdbestuur van de vereeniging „Het Hoogeland" is in de vacature van wijlen Ds. G. Sybesma, Gèref. predikant te Dedemsvaart, benoemd Ds. P. Prins, Gerêf. predikant te Deventer, die de benoe ming aanvaardde. Tevens werd Ds. Prins -belast met het hoofdredacteurschap van hei uxaandelijksch orgaan der yereeniging; HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE Enschedé, 19 November. Sinds: Maandag is er-ten opzichte van het conflict in de Twentsche textiel-industrie feitelijk nog geen noemenswaardige veran dering. gekomen. Zoowel bij de firma Jan nink te Enschedé als bij de Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo wordt de staking op denzelfden, voet voortgezet. Overigens wordt .'eral normaal" gewérkt. De zeer rustige stemming der Enschedè- sche bëvolkin-g dreigt echter eenigszins verstoord te worden door het politiever- toon op straat.. De Enschedésche politie heeft meestal de gewoonte zich bij conflic ten wel gereed te houden, maar zich des niettemin zeer onopvallend te bewegen. Dit geschiedde ook Maandagmorgen, hetgeen een -uitstekénde indruk op de zeer vreed zaam geaarde bevolking maakte. De toestand is thans echter plotseling anders geworden. Van verschillende kan ten is de stad plotseling- overstroomd door Rijksveldwachters en marechaussees, terwijl vandaag zelfs een afdeelihg'militaire poli tie is gearriveerd. Wat men van officiële zijde feitelijk voor ernstigs verwacht, is de bevolking niet recht duidelijk, waarom 'men zich in aller lei gissingen verdiept De vei'onderstelling, datt de politie is versterkt omdat de firma Jannink nieuwe werkkrachten zal aanwerven (of reeds heeft aangeworven) en men met het oog daarop ongeregeldheden vreest, komt ons wel. het meest waarschijnlijk voor. Een feit is het, dat de firma Jannink al het mogelijke doel om de weverij- op gang te houden. De touwbazen en kamingangers, geholpen door personeel van de pakkamer, zórgen er voor, dat pl.rn. 200 touwen nog kunnen loopen. Het is .echter zeer de vraag of de kwaliteit van het goed, dat deze werkkrachten leveren, wel van goede kwa liteit zal zijn. Ook. zijn; enkele, wevers, z.g. pluchewevers, aan het werk gegaan, terwijl vier dames Jannink de schórt hébben voor gedaan en in de weverij aan den arbed. zijn getogen. Vanavond tegen half zes,, het tijdstip waar op de fabrieken uitgaan, was in de Haaks- berg&rstraat bij de -fabriek der firma Jan nink een groote menigte bijeen. Veel poli tie zórgde voor handhaving der orde, hoe- wel men in 't geheel niet optrad en de menschen rustig liet .staan. Communisten venten met roode kranten en overigens ge beurde er niets bijzonders. Toen om halfzes een der .wevende dames Jannink, gekleed in bontmantel, naar bui ten stapte en in haar mooie two-seater, welke klaar stond, plaats nam, werd zij „verwelkomd" door 't ge jouw van stakers. Precies hetzelfde gebeurde bij het naar bui- tep treden van de andere zusters. Een der Chefs van het kantoor, die ook op de we verij aan het werk is getogen en de moed had door den hoofdingang het gebouw te verlaten, werd begroet door heyig gejouw van stakers 'en publiek. Onder sterke poli tie/geleide legde hij den weg naar zijn wo ning af. Het is inmiddels bekend geworden, dat de firma Jannink pogingen aanwendt om wevers aari te werven in liet naburige Duit- sche textiel gebied, waarvoor in eenige Duitsche bladen advertenties zijn geplaatst. De organisatie-bestuurders, gewaarschuwd door hun Duitsche collega's, hebben echier onmiddellijk tegen-advertenties geplaatst, met den raad om vooral geen „besmet" werk aan te nemen. Vanmiddag vervoegden zich al eenige Duitsche wevers "aan de fabriekspoort van Jannink, waar zij echter door de posten 'erden opgevangen. Toen deze de situatie uiteenzetten, zijn de Duitschers onmiddel lijk naar hun Heimat teruggekeerd. Volgens de loopende geruchten heeft de firma echter reeds Duitsche Werkkrachten aangenomexi, die in de fabriek zouden wor den gehuisvest Beweerd wordt, dat de<e menschen met autobussen zullen arri- veeréox. - Dit Is nog zoo vreemd niet, want het is een opvallend verschijnsel dat er zich langs een der wegen naar Dui'tschland zeer.veel polatie bevindt. Als gevolg van de staking staat de spin nerij der firma Jannink Vrijdag en Zater dag stil. De firma heeft bekend gemaakt, dat er tijdens de staking slechts vier dagen per week zal worden gewerkt. Met betrekking tot de staking aan de stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo kan worden gemeld, dat de leiding van deze staking welke door de communisten is ont ketend, langzamerhand is overgegaan itï handen van de kleine Politiek-Onafhanke- lijks Textiel-arbeidersorganisatie, welke ech ter vrij veel ledèn bij deze staking betrok ken heeft; Besloten is vanmorgen om door te staken. Het schijnt dat de „leiding" van de munistische R. V. O. van dien aard is ge weest, dat de betrokken arbeiders zich daaraan geheel hebben afgewend. Inmiddels is bekend geworden, dat de Riiksbemiddelaar de partijen bijeen heett geroepen tot een bespreking op a.s. Maan dag te Hengelo. In verband met deze oii- eenroeping, kan als vrijwel zeker worden aangenomen, dat in deze week door dc fa brikanten geen verdere maatregelen zul- ln worden aangekondigd. DE KON. LUCHTVAART-MIJ DE HEER PLESMAN ONDERSCHEIDEN. De Deensche regeering heeft als waardee ring voor het werk van de K.L.M. op het ge bied der internationale luchtvaart, met name dé verbinding met het hooge Noorden, aan den heer Plesman, directeur der K.L.M., de on derscheiding verleend van Ridder in de Dane- brog Orde. GEREF. DRANKBESTRIJDING NÖORD-BRAB.-LIMBURGSCHE BOND V. DRANKBESTRIJDING. De Noord-Brab.-Limburgsehe Bond var Gex-ef. Vereen, van Drankbestrijding hield de zer dagen zyn rijfde jaarvergadering in d« Geref. Kerk te Bx-eda. Na opening der vergadering, liet het jaar verslag van den secretaris hooren, dat er eeni ge verbetering in de actie is waar te riemen, hoewel ook langzaam. De groote uitgestrekt heid der provincies vornxt een belemmering voor een flinke, intensieve actie. In den komenden winter zal getracht worden actie te ontplooien in Roosendaal, Bergen op Zoom, Zevenbei'gen, Heerlen en Helmond. Na eenige ingekomen stukken en benoeming van de heeren J. Postma. te Eindlxoven en D. Visser te Breda, en herkiezing van den voor zitter Ds. J. C. Hakman te Almkerk, werd de huishoudelyko vergadering beëindigd. De openbare vergadering. De openbare vergadering werd door Ds. Hakman geopend. Deze sprak naar aanlei ding van Daniël 1, waarin hij Daniël aan de vergadering voorhoudt als een jongeling var grooten moed, met groot beleid, van grooten trouw en groot geloof. Bovenal liet spr. zijn gehoor stilstaan bij de uitspraak van Daniël dat hy zich niet zou ontreinigen met stukken van de spijze des Konings, noch met den wijn zyns dranks, met als resultaat, dat hij en zijn drie vrienden schooner van aanzien en netter van vleesch waren dan degenen, die de spy's en drank des Konings wel gebinxikten. Nadat de organist de aanwezigen vergast had op een stukje muziek, kreeg de Bondssec- retaris, de beer Breitner, van Eindhoven, gelegenheid zyn referaat te houden over „Het alcoholisme en ~zijxr bestrijding". Onder alcoholisme, aldus spr., hebben we te verstaan, de samenvatting van al de ellende, die het gevolg is van de heerschappij van den alcohol. Getoond werd hoe door den eersten stap en het eerste glas in zoo veelvuldige te de ellende in talrijke gezinnen is binnenge treden. Daarna trad spr. in nadere bijzonderheden over de bestrijding van het alcoholisme. Deze kan tweeledig zijn, nl. de genezing van de ge volgen, maar vooralhet voorkomen van het drankmisbruik. By de genezing der gevolgen moet de aandacht vallen op de sanatoria en asyls, doch bovenal op de consultatiebrureaux. Het voorkomen van het drankmisbruik maakt echter een genezing overbodig. Inleider schetste hoe hier een taak ligt voor de kerk, voer de overheid en in byzondere ma te voor particulieren. Met name de Christen, die bidt: „Uw Koninkrijk kome", heeft de taak, om te doen wat in zijn vermogen ligt om dat Koninkrijk te doen komen, d.w.z. af breuk te doen aan de machten, die dat Konin krijk tegenstaan, waaronder zeer zeker ge noemd nxoet worden de alcohol. Op dit refera, t volgde een leerzame en aan gename bespreking, die des te beter vlotte, doordat de gastvrouwe (afd. Breda) haar ge hoor verkwikte door het aanbieden van een kop thee. Na een kort slotwoord van den voorzitter der afd. Breda, den heer Berk, ging de heer Breimer in dankgebed voor. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Gemeenteraad van Amsterdam. Duitschlaxxd doet het voorstel om de com missie van advies van de B.I.B. bijeen te roepen. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Justitie aangenqmen en is met de behande ling van de- begrooting voor Bimienlandsche Zaken aangevangen. in Tw de boei De_ heer BRUINSMA verving zijn partijleider H(j wil Amsterdai den door werklci De heer KETELAAR hield Donderdagmiddag en altijd gewaarschuwd hebben. Waarom is eigenlijk de heer Ter Haar weg gegaan? Omdat hö niet genoeg geld kon krij gen? "t Gaat er niet om of hll daarmee gelök had maar of hij toen niet royaler wilde zt)n dan het toenmalige college mogelijk oordeelde. Nu zegt de heer Ter Haar dat h(j zön woord wilde houden. Hoe is het mogelijk dat deze zelfde heer Ter Haar nu er op aan dringt den?n°Vel 06 arbel<iers het woord niet te hou. De belastingvoorstellen moet hij noodgedwou- -teunt het denkbeeld deze belastingen af g de crisis Is beëindigd, de heer RUSTIGE (cJO AMSTERDAM DE HOOFDSTEDELIJKE BEGROOTING Revue der algemeene be schouwingen. De Wet houder verdedigt het beleid. Het loopt naar een einde van den eersten termijn. We kregen nog wat brokkenwerk. De heer WIJNKOOP maakte de rest van den DE VREESELIJKE BRAND TE BREEZAND Woensdao heeft te Bréezand, bi}-Anna Pauloivna een 'meeselijk ongeval plaats gehad, ivaarbij (trie kinderen zijn omgekomen, Een foto van het- huis, waarin de ramp 1 ':«v -plaats hadi to schaffen zoo spoedig de crisis is beëindigd. Daarna produceerde de heer RUSTIGE een reeks cijfers, waaruit z.i. bleek, dal geen behoorlijk inzicht heeft ln do flnanciéele positie van de Gemeente. De heer VOS (v.b.) nam het op voor de liberale sprekers en do liberale pers. Zekrr hebben de sociaal-democraten in de laatst'? plaats het recht zich te beklagen over critiek mgm-* meeting ven wonder kwam 'an.den Middénsto niet in deze discue '-el een stukje Hid over had. De Wethouder aan 't woord* ien hij, de opvolger geboden aan het beleid besprak hij de in den Raad gevoerde oppositie. Deze was waardig en rustig maar klopte niet op de .agitatie door de pers en in de- meetings gemaakt Het ware toch juister indien men den moed had gehad deze toon ook hier te doen hooren. dan hadden B. .en W. deze praatjes tegen kunnen spreken. Men heeft gé- scpeeld met-de belangen van Amsterdam, met, speeld .met de belangen van Amsterdam, met hiervoor eenig reden bè3tond. In de Memorie vam Beantwoordins ls opening van zaken gegeven en het verwilt van de-a heer Rustige is volkomen ongegrond en zyn optreden is geschikt om opnieuw wantrouwen kort gekom. verplichtingen blij isterdai zal zlin m.Ër zijn ln de particuliere bedrijven millioenen verloren, bet kapitaal van Amsterdam is onaangetast en de moeilijkheden die er nu zijn. zijn slechts kas- geldmoellijkheden. Scherp nam hij den oud wethouder Ter Haar onderhanden, die van „pot- ad gesproken, zonder dit i De vermeerderde uitgaven. Waaraan ls het groote accres van onze uit gaven te oogsten? Aan maatechuppelUko steun Is in 1913 uitgegeven nog met een half mil. Hoen en in 1931 wordt het ongeveer 13 mll- Hoen. Dat kan geen gemeentelijk budget ver dragen. Verder denke men aan de uitgaven voor Onderwijs en Publieke werken. De s wtjze uitbreiding der stad heeft ons zag-gelijke uitgaven^ geplaatst. Uitga' te maken hebben. Momenteel zal naar het oordeer van B. en W. ook ten aanzien van al deze dingen de grootste zuinigheid moeten worden betracht. Reeds op de begrooting van 1933 zullen néar belangrijke be«. ■oottng noodis 'ngsge- en diè geldsmijterij niets De directie der N.V. A.T.O. deelt ons mede, dat in de ledenvergadering besloten is. bij wijze vaft proef, een sterk verlaagd tarief in te voeren en wel van 25 et. voor den eersten K.M. vermeerderd met 5 et. voor iederen vol genden K.M. Aangezien voor de uitvoering van dit ta rief controleklokken vereischt zullen zijn en de levering hiervan enkele weken zal duren, verwacht men dat het nieuwe tarief eerst einde November of begin December zal kun nen in werking treden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1