HET CONFLICT JAPAN-CHINA Gemengd Nieuws. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND EEN WENDING IN DE VOLKENBONDSBESPREKINGEN? SIR JOHN SIMON TEGEN SCHIJNOPLOSSINGEN voorkomen. Het Japansche hoofdkwartier fe Moekden deelde Woensdagmiddag mede. dat do Chineesche nederlaag in den nacht op Donderdag volkomen zal zijn. Te Tokio verluidt officieel dat met de ne derlaag der Chineezen het hoofddoel der Ja panners, in het gebied -der Nonnibrug de concentratie der Chineesche troepen te ver hinderen, is bereikt Daarom hoopt men zeer spoedig de Japansche troepen te kunnen terugtrekken. Uit Parijs wordt gemeld: In de geheime zitting van den Volken bondsraad, welke Woensdagmorgen is ge- houden, en waaraan niet werd deelgenomen d T Woenadag van toonaan- door de vertegenwoordigers der strijdende gavEnde zij'di hJcft vernomen, heeft de Ja partijen, werd een zeei belangrijke weur g pans[die Raadsdelegatie een compromisvoor der zaken aangekondigd. j gtej yan baar regeering ingediend, waarin De Britsche minister van Buitenlandsche ajs voornaamste punt wordt genoemd de Zaken, Sir John Simon, hield een redevoe- missie van een enquêtecommissie van den ring waarin hij tamelijk duidelijk te ver Volkenbond naar Mandsjcerije en China t Deze commissie zal moeten onderzoeken of staan heeft gegeven, dat het beter zou zijd de chin(.escho regeering in staat zal zijn de de onmogelijkheid van een oplossing dei or(je en vre(je aan de grens te handhaven en buitengewoon moeilijke Mandsjoerijsche 0f China de bestaande verdragen acht. Men kwestie door den Volkenhond openlijk toe te onderstelt dat het mogelijk zal zijn een op geven dan zich te vergenoegen met schijn oplossingen in den geest van de tot nu toe zal bebben uitgebracht, gegeven „aanbevelingen". Dergelijke schijn j)e Britsche "minister van Buitenlandsche oplossingen, aldus spreker, schaden het aan-Zaken, Sir John Simon, heeft medegedeeld zien van den Volkenbond meer dan ieder, Jat het noodzakelijk is dat hij voor korten ander besluit. tijd naar Londen terugkeert. Daarenboven heeft Simon gerefereerd aan artikel 15 van het Volkenbondsstatuut Arti- kei 15 geeft in 1tegcnstelling met artikel 11 pen Nank den Volkenbondsraad de mogelijkheid al te j h d j verk'aird dat het wijken van het principe.^Mende nSüèn gCÏOelena en de stemmen der gesc hreuk van de koestert tegenover Japan. China heeft de te negeeren. Aldus zoueen j Qiet 0pgegeven (]at cje Volkenbond zijn autoriteit met Jtaaruit J°°t«t€erd taak zal volbrengen. Mocht de Volkenbond B Mie™ evenntuneel Cp voorstel van China 1 tof' sehieten dan zouden verdere bloedige Eventueele nieuwe onderhandelingen van China met Japan zullen slechts gevoerd kun nen worden op voet van gelijkheid Nieuwe nota van Japan aan China. naien eveniuetu yp j f drpieen worden besloten tot toepaasmgvanartr S kei 15, zouden de onderhanoehngen in een j .volkomen nieuwe fase treden. I Ook de vertegenwoordiger van Duitsch- land, staatssecretaris von Bülow, heeft zich j in zooverre bij den Britschen minister aan- gesloten, dat hij schijnoplossingen eveneens Van officieele zijde te Tokio wordt mede- onverdraaglijk noemde voor het aanzien van j gedeeld, dat de Japansche minister van Bui den Volkenbond. tenlandsche Zaken, den Chineeschen ambas- In den namiddag heeft een strikt geheime Sadeur-te Tokio een nota heeft overhandigd, zitting plaats gehad ten einde de beide sirij- waarin de Japansche regeering alle Chinee- dende partijen ieder afzonderlijk de gelegen-1 scbe beschuldigingen als onjuist betitelt, heid te geven hun standpunt uiteen te zet- pe Chineesche regeering heeft de besluiten van den Volkenbos.dsraad ernstig overtre den, zoodat geen sprake kan zijn van. eeD ontruiming van het bezette gebied. Poe Yi zal zich in Japan vestigen. De Japansche regeering heeft den voorma ligen Chineeschen keizer Poe Yi verlof gp geven, zich |in Japan blijvend te vestigen. Communistische samenzwering in Japan. Officieel wordt te Tokio medegedeeld dat de Japansche politie een communistische samenzwering heeft ontdekt Er zouden in Japaü manifestaties tegen de militaire ope raties in Mandsjcerije georganiseerd worden Dertig leiders van de Japansche communis tische partij werden gearresteerd. Bij hen werden brieven van de communistische In ternationale en veel geld gevonden. BRUIDSPAAR VERDRONKEN Op weg naar de Kerk Een auto waarmode een bruidspaar te Helsingfors ter kerke reed voor de inzege ning van hun huwelijk is van de brug over de rivier in het water gestort. De chauffeur en d'e naast hem zittende persoon konden zich nog op het laatste oogenblik redden. Het bruidspaar verdronk. SPAANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN 25 l verdronken. ten. Officieele mededeelingen over het ver loop der zittingen worden niet versteekt Volgens berichten uit Tokio is de slag tus- schen de Japanners en de troepen van gene raal Ma geëindigd met «en overwinning der Japanners. De Japanners hebben de stad Agantsji veroverd en hiermede den Chinee schen Oosterspoorweg bereikt De Chineesche troepen zouden zich thans In allerijl terugtrekken naar Tsitsikar. Ja pansche vliegtuigen hebben deze stad gebom bardeerd. Na een hevig gevecht, dat drie uren duurde, is het den Japanners gelukt de voorste linies der Chineezen bij Sautjienfang te bezetten. Generaal Ma zou vermist zijn. Volgens de ontvangen berichten is de aan val in de vroege morgenuren uitgegaan van de troepen van generaal Ma, die in den be ginne succes hadden en den Japanners ern stige verliezen toebrachten, welke 800 man zouden betreffen. Volgens berichten uit Charbin hebhen de troepen van Ma tegen den middag (Ooste lijke Tijd) de Japanners na ernstige gevech ten teruggddTeven. Ook te Tokio heerschte ernstige b&zorfdheid. Men vreesde daar een gevoelige nederlaag der Japanners en ver weet generaal Ma, dat hij de overeenkomst had geschonden. Bijzonder gevaarlijk voor de Japanner? werd een optreden der Chineezen bij Tansjoe geacht, waarbij de Japanners door de ver woesting van den Taonan-tSoeping Kai spoor weg en een vernieling van de telefoon-tele graaflijnen, werden afgesneden van de hoofd macht Na dit aanvankelijk succes der Chi neezen gingen de Japanners tot een algemee nen tegenaanval over langs de Nanni-linie. Zij slqegen een tegenaanval van 2000 man Chineesche cavalerie, welke plaats had langs den rechtervleugel, met succes af en verkregen hierna de overhand. Wordt Tsitsikar Ingenomen? Uit Tokio wordt bevestigd, dat Agantsji door de Japansche troepen Is bezet. Het Ja pansche ministerie van Oorlog heeft een be richt ontvangen van het Japansche hoofd kwartier te Moekden, dat Woensdagmiddag om 1 uur (Oostelijke Tijd, d. i. 8 uur ver schil van Amsterdamsche Tijd) de stad is ingenomen. De Japansche cavalerie ach tervolgt de troepen van generaal Ma, welke in de richting van Tsjitsjikar vluchten. In Japansche kringen verwacht men, dal de voorhoede der Japansche cavalerie Tsjitsjikar in den nacht op Donderdag zal bereiken. Men rekent er niet op dat de Chi neesche troepen nog ernstigen tegenstand zullen bieden. Het Japansche ministerie van Oorlog neeft verklaard dat het groote dwaasheid is te denken dat Japan oorlog voert tegen China. Het Japansche optreden in Mandsjoerije is zuiver politioneel. Daarom is geen sprake van een schending van het Kelloggpact door Japan. De minister spreekt den wensch uit, dat de normale betrekkingen tusschen China en Japan spoedig zullen hersteld zijn. Generaal Ma wil zijn hoofdkwar tier verplaatsen. Naar uit Tsjitsjikar wordt gemeld, heeft generaal Ma verklaard, dat hij, ingeval Tsjitjikar door de Japansche troepen wordt bezet, zijn hoofdkwartier naar Sachaljam (aan de Russisch-Mandsjoerijsohe grens aan de Amoer gelegen) zal verplaatsen, om van daar de strijd tegen de Japanners voort te zetten. De geruchten dat Tsjitsjikar reeds door de Japanners is bezet, worden door de Rus sische officieele instanties onjuist genoemd. De strijd om Tsjitsjikar en AgantsJL Naar uit Charbin wordt gemeld hebben de Chineezen tijdens de gevechten van vandaag 300 dooden en ruim 3000 gewonden verloren. Ook de Japanners leden groote verliezen. De Nonnirivier is toegevroren. De soldaten - vnn beide legers hadden gister veel te lijden passagiers en de leden der bemanning te van de buitengewoon vinnige koude. Er I De kapitein en verschillende passa- waait een ijzige wind, de temperatuur be-,S'ers eerste klasse zijn door de autoriteiten draagt 15 gradfn onder nul. gearresteerd en redurende eenure „ren ,n De nederlaag der Chineezen volkomen. Uit hei Verre Oosten wordt gemeld* Generaal Honjo heeft medegedeeld, dat hij gedwongen is geweest tot den aanval over HET HERSTELVRAAGSTUK Een daad van hoffelijkheid. Uit Parijs werd Woensdag gemeld: De Duitsche ambassadeur Von Hoesch heeft gisteravond den tekst van het Duitsche verzoek tot bijeenroeping van de commissie van deskundigen der Bank voor Internatio nale Betalingen te Bazel ter hand gesteld van den Franschen Minister van Financiën Flandin, die het heeft overgegeven aan Minister-president Laval. Van Fransche zijde wordt verklaard, dat dit een zuivere daad van hoffelijkheid der Duitsche Rijksregeering is, aangezien het Duitsche optreden door Frankrijk noch kan worden afgekeurd, noch de instemming van Frankrijk behoeft. Het op de hoogte stellen van de Fransche regeering is echter in zooverre nuttig, dat daardoor thans geen misverstanden over het karakter en de bevoegdheden van de Bazeler Commissie mogelijk zijn en de Fransche regeering, volledig op de hoogte van de feiten, geen voorbehouden heeft te maken. In Parijsche kringen verwacht men, dat de Duitsche uitnoodiging nu terstond tot de commissie zal worden gericht, aangezien van Frankrijk geen moeilijkheden méér te wach ten zijn. Een Amerlkaansch memorandum inzake herziening der interge- allieerde scholden. Op sensationeele wijze bericht de „New York Herald Tribune", dat de regeering te Washington de Amerikaansche ambassade te Parijs telegrafisch een memorandum heeft doen toekomen, waarin als aanvulling en uitbeiding van de overeenkomst tusschen Hoover en Laval het standpunt van Amerika ten aanzien van het vraagstuk van de her ziening der schulden, nog eens duidelijk wordt afgebakend. Volgens dit memorandum zijn de Vereenigde Staten bereid de kwestie der in tergeallieerde schulden a-an de orde te stellen zoodra Europa over de toekomst der Duitsche herstelbetalingen nadere be sluiten heeft genomen. De „New York Herald Tribune" verklaart, dat het memorandum is verzonden nadat de Amerikaansche ambassade te Parijs het Staatsdepartement mededeeling had gedaan van het te verwachten resultaat van de Duitsch-Fransche onderhandelingen. Amerika handhaaft zijn standpunt, dat de herstelbetalingen en de intergeallieerde schulden afzonderlijk behandeld moeten worden. Het Congres, dat in laatste instantie over de nieuwe regeling der schuidenover- eenkomst te beslissen heeft, is niet geïnteres seerd bij de herstelbetalingen, wat echter geenszins zeggen wil, dat het Congres zijn be slissing niet zou laten beïnvloeden door de mate van vermindering der herstelbetalingen waartoe men in Europa zou komen. Uit Istamboel wordt gemeld, dat de Spaan- sche graanboot „Harvague" in de Zwarte Zee is gezonken. De uit 25 kopnen bestaande bemanning is om het leven gekomen. De „Harvague" meet 7600 ton. Vijf dooden Te Barcelona heeft de politie gepoogd een misd'adigersbende onschadelijk te maken, die zich had verschanst in een beruchten bar. Daar de politieagenten met schoten wer den ontvangen werd een detachement ver sterking gehaald. Er ontstond een vuurge vecht dat ruim 2 uur duurde en in den loop waarvan 1 politie-officier, 2 politieagenten, 1 vrouw en een der misdadigers werden ge dood. De rest van de bende slaagde er in over de daken te ontkomen. HANDELSBETREKKINGEN MET HET BUITENLAND Achteruitgang Naar uit Moscou wordt gemeld zal oo voor stel van het Commissariaat van Buitenland sche Handel worden aanbevolen de handels vertegenwoordigingen der Sovjet Unie in het buitenland met het oog on den achteruit gang van den import, in te krimpen, in het bijzonder in de landen met hooge bescher mende rechten. Ongeveer 800 ambtenaren bij de verschillende handelsdelegaties zullen naar Moscou terugkeeren. Slechts voor Lon den en Berlijn zullen uitzonderingen worden gemaakt. Aan boord van het motorschip „Itu" dat de dienst onderhoudt op d'e Yangtse, heeft een ontploffing plaats gehad ten gevolge waarvan 14 personen om het leven zijn ge komen. De ontploffing had plaats in de ma chinekamer, waar vier stokers en machinis ten werden gedood. Het schip dat 200 passa giers aan boord had, geraakte onmiddellijk in brand, Tijd'ens de paniek sprongen 10 Chineezen over boord. Zij zijn verdronken. Ondanks de hoog oplaaiende vlammen die zich spoedig aan het geheele schip mede- deeld \n, is het den kapitein gelukt zijn schip bij Tschoeng Kiang te ankeren en de WEER EEN NIEUWE. Gourevitch, lid van het Russisch volks commissariaat voor buitenlandschen han del, is benoemd tot handelsvertegenwoordi- te gaan ten einde een Chineeschen aanval te j ger' Van Rusland in Frankrijk, SEVERING OVER DE POLITIEKE ONRUST In een te Frankfurt a.d. Oder uitgespro ken redevoering deelde de Pruisische Minis ter van Binnenlandsche Zaken mede, dat tot gewelddadigheden aanleiding gevende uitlatingen tijdens openbare vegaderingen in den vervolge een spreekverbod voor den re denaar in Pruisen ten gevolge zouden heb- Verder legde Severing er den nadruk op, MINISTER SEVERING dat in een rechtsstaat geen plaats is voor politieke bonden van iedere richting. Deze hebben niet tot bescherming geleid, maar zijn tegenwoordig meer dan ooit een aan leiding tot verontrusting. „Wanneer wij de gedachten aan eigen bescherming vrij spel laten, hebben wij spoedig in Duitschland Bal kan toestanden. Ik weet dat de mogelijkhe den van de politie gebonden en beperkt zijn, maar wat door de Pruisische Schupo gedaan kan worden, om dit tegen te gaan, zal ge beuren". DE ENGELSCHE ANTI-DUMPINGSWET IN TWEEDE LEZING AANGENOMEN De anti-dumplngswet is door het Engel- sche Lagerhuis in tweede lezing aangeno men met 376 tegen 47 stemmen. De wet bevat zeven hoofdstukken en ver leent aAn het Ministerie van Handel in samenwerking met den kanselier van de Schatkist, de bevoegdheid, inkomende rech ten tot een hoogte van honderd procent te heffen op de goederen, die zijn genoemd in de derde klasse van de uit- en invoerlijst van het handelsregister. Goederen, afkomstig uit de Dominions, vallen hier niet onder en krijgen dus een voorkeursrecht van honderd procent. Voorts bevat de wet nog strafbe palingen en scheidsrechterlijke bepalingen. De douane-autoriteiten hebben het recht, onderzoek van de goederen of de documen ten te verlangen om zich op de hoogte te kunnen stellen van de werkelijke waarde der zendingen. De secretaris van handel, Hore Belisha, zeide in antwoord op vragen door de oppo sitie gesteld, dat het ontwerp niet was inge diend om belastingen te heffen, doch om goederen buiten de grenzen te houden. Volgens de „Times" verwacht men in politieke kringen, dat het Ministerie van Handel de eerste lijst met de nieuwe douane tarieven direct nadat de anti-dumping-wet Vrijdag door den Koning bekrachtigd is, zal publiceeren, LAVAL'S ONTOEREIKENDE VERKLARINGEN Een klacht De Buitenlandsche Commissie van de Fransche Kamer heeft Woensdag op voorstel van den socialistischen afgevaardigde, Grunv bach, besloten met 16 tegen 11 stemmen den president der commissie, Paul Boncour, op te dragen d'an Franschen premier het leed wezen uit te drukken der commissie over de ontoereikende verklaringen, welke hij voor de vereenigde commissies voor financieels en buitenlandsche aangelegenheden in de bijeenkomsten van het einde der vorige week heeft afgelegd. Een tweede voorstel, waarbij den minister president wordt opgewekt aanvullende ver klaringen af te leggen, werd met 11 tegen 9 stemmen verworpen. De Commissie is de meening toegedaan, dat de premier tijdens de debatten der Ka mer nopens de buitenlandsche politiek, ge legenheid zal hebben zijn verklaringen aan te vullen. Toen de minister van Buitenlandsche Za ken Briand Dinsdagmiddag de opening der groote debatten over de buitenlandsche po litiek in de Kamer bijwoonde, werd hij plot seling overvallen door een aanval van zwakte. De minister die op de regeerings- bank had' plaatsgenomen, moest de zittings zaal verlaten en zag zich na eenigen tijd ge noodzaakt het Kamergebouw te verlaten. Vergezeld door zijn kabinetschef Léger be gaf hij zich per auto naar zijn particuliere vertrekken aan de Quai d'Orsay, waar hij door zijn geneesheer werd onderzocht. Naar wordt medegedeeld, is zijn hart in orde maar heeft zijn verblijf te Cochcrel hem nog niet zijn oude kracht doen herwinnen en is hij nog steeds overwerkt. Een aantal rec-htsche bladen maakt van deze gelegenheid gebruik om wederom te betoogen, dat een jongere kracht voor de portefeuille van Buitenlandsche Zaken noodig is. Oele tanden bij rokers „Na lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nadat ik hot drie maal gebruikt had, waren mijn tanden helder wit, hoewel zij er door het vele rooken bruin en leelijk hadden uitgezien. Ik zal peon ander merk meer gebruiken dan Chlorodont." B., Horst Berg. Verlangt alleen do echte Chlorodont-tandpasta DREIGENDE HONGER OP 'N EILANDJE. LONDEN, 19 Nov. Op het eilandje Foela, dat tot de Sheland-groep behoort, worden de pl.m. 100 bewoners door den honger be dreigt Aangezien d-oor de hev.ge stormen sedert twee maanden aldaar geen 1"\ ons- middelen zijn aangevoerd. Er zijn maatre- ge'en getrjftcn n de ong'-l.i tkigen naar een dier hoofdeilanden over te brengen, PAUSELIJK PROTEST TE MADRID Inzake de huwelijkswetgeving MADRID, 19 November. Bij de Spaansche Regeering is door den H. Stotl krachtig ge protesteerd tegen het jongste besluit der regeering t a. v. de echtscheidingswelge- ving, waardoor het recht om huwelijken te ontbinden uitsluitend is toegekend aan de burgerlijke rechtbank. FINANCIEEL SCHANDAAL IN SPANJE. In politieke kringen te Barcelona is groot opzien gebaard door de komst aldaar van den echtgenoot van de door het Parijsche proces bekende Madame Hanau, BIocli. Bloch heeft, naar de laatste berichten mel den, gepoogd verscheidene leden van rle Catalaansche regeering te winnen voor een offensief tegen de peseta, van welker val hij nadeelige uitwerkingen verwacht op de Banque de France, welke groote bedragen in peseta's zou hebben. Het heeft den schijn, alsof deze zaak, waarin ook verschei dene afgevaardigden van de Spaansche nationale regeering zouden zijn verwikkeld, tot een groot schandaal zal uitgroeien. GRANDI EN HOOVER „Werkelijke vorderingen" Staatssecretaris Stimson heeft Woensdag tegenover journalisten verklaard dat Hoover en Grandi alle politieke en economische ge schilpunten hebben besproken en „werkelij ke vorderingen" hebben gemaakt op den weg van algemeene overeenstemming betreffende economische en financieelc kwesties. Stim son erkende voorts, dat in het bijzonder de ontwapening, de herstelbetalingen en de in tergeallieerde schulden onderwerp der be sprekingen zijn geweest. Hij legde er den nadruk op dat Hoover en Grandi "Öp vele punten „vriendschappelijke overeenstem ming" hadden geconstateerd. Eischen het presidium van den Landdag. De Landdagfractie der Nationaal-Socialis- tische Partij in Saksen heeft op de uitnoo diging van de Economische Partij tot het voeren van voorbesprekingen over de ver kiezing van een nieuwe presidium van den Saksischen Landdag medegedeeld, dat zij als verreweg de sterkste partij in Saksen aanspraak maakt op het voorzitterschap in het Landdagpresidium en weigert, haar on dubbelzinnige houding onderwerp van on derhandelingen te maken. De Nationaal- Socialistische Partij ziel geen aanleiding om deel te nemen aan besprekingen over dingen, die voor haar zeer duidelijk zijn en waaromtrent de andere partijen in den Landdag zelf hun houding kunnen bepalen. GLAUSTHAL. Dinsdagavond ontstond in de buitenwijk Pfauenteichen een vechtpartij tusschen communisten en Nazi's waarbij van beide zijden geschoten werd. De politie was niet in staat de orde te herstellen en vroeg asssitentje uit Hannover, vanwaar een Uberfall-commando van 25 man per auto werd gezonden- Ook de politie uit Hildes- heim en Eindeck verscheen ter assistentie, zoodat in totaal 100 man politie aanwezig was. Daardoor kon de vechtpartij zich niet verder uitbreiden. In verschillende wonin gen werden huiszoekingen naar wapens en munitie gedaan. TELEGRAMMEN „Een door en door gezond element". PARIJS, 19 Nov. Laval heeft gisteren een rede gehouden in de vergadering van do Ver. voor Fransche Economische Belangen. Hij verklaarde in deze rede, dat de wereld crisis haar oorsprong niet in Frankrijk heeft gevonden. De Fransche crisis is lint gevolg vam de wereldcrisis, doch is daar om niet mrinder ernstig. Het hangt niet al leen van Frankrijk af of het voor de ont- wikkeling van den handel noodige vertrou wen weer wordt hersteld. Aller oogen zijn gericht op Frankrijk, omdat dit een dooi en door gezond element is. Men benijdt het het om zijn economisch evenwicht en be wondert zijn moreele solidariteit. Ter bestrijding der nationale werkloos heid heeft de regeering een plan uitge werkt, dat het nuttige verbindt njet het aangename, omdat het voorziet in werkver schaffing en tegelijk de economische outil leering aaaxvult. Dit plan dat voor onge veer 5 milliard francs aan werken bevat, zal voor het Fransche bedrijfsleven zeer nuttig zijn. Laval maakte eonige voorzich tige doch duidelijke toespelingen op de Kn- gelsche beschermende maatregelen en ver klaarde dat een land als Frankrijk, dat da gelijks wordt gesoebat om zijn invoer van grondstoffen te verhoogen en tegel ijkerl'jd fjnancieele steun te verleenen. die het nooit zelf heeft gekregen, genoeg mogelijkheden bezit om mot andere mogendheden over beseshermilng van de Fransche uitvoer te onderhandelen. CHINEESCHE ROOVERBENDEN VERRAST EEN STAD. LONUFN, 19 Nov Een Chineesche rooveP- bende heeft bij verrassing de stad Tuocivg- liao overvallen en ingenomen De kleine Ja pansche bezetting, bestaande uit 40 man, werd geheel uitgemoord. Weerbericht- DRIE KINDEREN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN EEN ZWAAllBEHvOEFDE WEDUWE Woensdagavond heeit te Breezand vreeselijk ongeval plaats geliaa. De wed. Kruithof, wonende aan de Zandvaart, was omstreeks 8 uur even van huis gegaan, een bezoek aan de buren te brengen. Tijdens haar korte afwezigheid is op de bovenverdie ping van haar woning, vermoedelijk door kort sluiting, brand ontstaan. De weduwe woonde met haar zeven kinderen in het huis, van wie zes thuis waren. De twee oudsten zaten beneden in de woonkamer, en de vier overige, waarvan de oudste 9 jaar is, sliepen op de bovenverdieping. Alleen het jongetje van 9 jaar heeft zich door uit een raam te springen kunnen redden. De drie andere konden niet worden gered en kwamen in de vlammen om. Het zijn een meisje van 7 jaar en twee knaapjes van 5 en 1% jaar. Toen de moeder bij de woning kwam stond het heele huis in lichter laaie. De brandweer kon niet voor komen dat alles afbrandde. Eerrige personen hebben png getracht de kinderen te redden, doch dit mislukte door de hitte en den rook. Tegen middernacht is men erin geslaagd de geheel verkoolde lijkjes te vinden. Het ge beurde heeft veel consternatie gewekt. De vrouw en de drie geredde kinderen zijn bij bekenden ondergebracht. EEN DIEVEGGE Te Linschoten is onder verdenking van diefstal van f 1000, in de woning van D. aldaar, gearresteerd, mej. B. Na hardnek kige ontkenning heeft zij eindelijk bekend het geld te hebben weggenomen en verborgen te hebben in een garage, vlak bij Den Haag. Het onderzoek naar het geld wordt nu aldaar voortgezet. DE OPLICHTER TE ALBLASSERDAM De oplichter te Alblasserdam moet, ,iaar men aan De Zeeuw i..eedeelt, ook te Terseke verschillende oplichterijen gepleegd hebben. H'i gaf voor uit St. Annaland te komen cn nam spec'aal zijn slachtoffers onder de leden der Geref. Gemeente. Bij den een leende hij f 10, bij den ander voorzag hij zich van warm winterondergoed; bij weer een derde leerde hy een fiets, een vierde gaf hem eenige dagen gratis de kost met logies. Onderwijl ventte hif met kaas en is met de noorderzon vertrokken. De Rijks politie is zoekende naar dit heerschap. BOTSING TUSS^^rN AUTO EN MOTOR RIJWIEL. Op den Meppelerstraatweg tusschen Zwol le en Staphorst nabij de Lichtmis heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een luxe auto, komende uit de richting Meppel, kwam daar ter plaatse in botsing met een motor rijwiel, komende van Zwolle. De bestuurder van het motorrijwiel. J. Th. Jansen uit Zwolle, werd met ernstige verwondingen op genomen en naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De voertuigen werden beschadigd. De marechaussee stelt een onderzoek in. POSTZAKDIEVEN AANGEHOUDEN. Eenige maanden geleden is te Almelo een postzak ontvreemd, waarbij een bedrag van eenige duizenden guldens werd buit gemaakt. In verhand met deze diefstal is thans door de politie te Enschedé aangehouden de op perman H. H. R„ die bekend heeft in samen werking met zijn broeder de postzak te Al melo te hebhen ontvreemd. De broeder, die in Almelo woonachtig is, !s eveneens aangehouden. De ontvreemde waardepapieren zijn nog niet teruggevonden. In verbnnd met den diefstal van duizend gulden uit een dienstbrief van het postkan toor te Nieuwe-Pekela naar het postkantooj te Winschoten heeft men te Winschoten ge arresteerd den ongeveer 40-jarigen gehuw den post- en telegraafbesteller A. S., woon achtig te Winschoten. NOG STEEDS MIJNEN. Nabij het Westerslag op Texel tusschen de mijlpalen 14 en 15 spoelde een groote mijn aan, welke bij onderzoek nog gevuld met springstof bleek te zijn. Omtrent de nationa liteit tast men nog in het duister. Het staat evenwel va9t dat zij niet van Nederland schen oorsprong is. Door een majoor-torpedist van den Marine dienst uit Den Helder werd de mijn met be hulp van picrinezuur tot ontploffing ge bracht ën onschadelijk gemaakt. AARD TRILLIN GEN WAARGENOMEN Volgens het Vad. zijn te Den Haag gister middag kwart voor 3 en half 4 aardtril'lin- gen, hevige dreuningen en een dof gerommel waargenomen. De eerste berichten waren afkomstig uit Scheveningen, van bewoners aan den Zee kant, die geconstateerd hadden, dat op de aangegeven tijden de ruiten hevig begonnen to dreunen. Iemand, die omstreeks half 4 in de duinen was geweest had een verwij derd gedreun gehoord. Uit het Zuid-Westen der stad. Rijswijk en Voorburg, vernam men soortgplijke ervaringen en vele berichtgevers kwalificeerden hun waarnemingen door te zeggen: „Het leek wel, of 'f oorlog was en of in de verte kanonnen hulderd.an". Anderen dachten eerder aan een aard schok. Het Kon. Meteorologisch Tnstituut te De Bildt vertelde echter, dat, hoewel de tril lingen ook daar waren geconstateerd, de seismograaf had aangetoond, dat van aard schokken geen sprake kon zijn. De mogelijkheid, dat het gedreun inder-, dunne pültje geeft d< Hoogste stand Hernösand 7.78.8. Laagste stand Janmnyen 7.33.0. Stand vanmorgen halftwaalf 763.5. WEERVERW ACHTING. (Medeged. dooi 't Kon Ni-d. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Verwachting: matige tot zwakke Z.O. tot Z.. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, in het W. waarschijnlijk eenige regen, in het O. weinig of geen regen, iets zachter. BUITENLA NDSCB WEERBERICHT (Medegedeeld door liet Kon. Ned. Met, Insliluut te De Bilt) Het gebied van hooge luchtdruk in het NG. verplaatste zich O.-waarts. Over Scandinavië en Duitschland blijft het rustige stille weer aanhouden. De depressie in het W. strekte haar invloed tot onze omgeving uit, waar door de wind eendgszins toenam en in het W. van ons land eenige lichte regen viel. In Finland bracht deze depressie die nu een kern bij Schotland en ten N. van Biseaye vertoont, regenachtig weer. Plaatselijk viel daar zware neerslag. Over het algemeen ver anderde de temperatuur weinig. In Frankrijk, Scandinavië en Holland valt een geringe stij ging, in Engeland en Duitschland een kleine daling op te merken. Vorst van beteekenis komt niet voor. Men mag verwachten dat in liet W. eenige regen zal vallen, terwyl een warmen luchtstroom uit ,Z. of Z.W. morgen een kleine temperatuurstijging zal veroor zaken. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 4.0 C. 20 NOVEMBER Zonsopgang 7.30 u.; Zonsondergang 4.0l tL iMaansongang 2.15 u.; Maansondeig. 1.58 u. Volle ï'aan 25 November 7.30 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van 's avonds 4.31 u. tot 's morgens 7.01 u. WATERSTANDEN RIVIEREN 19 November Cohipnz i Keulen DalHbtirg. HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl Tenelieijlng Har. ingen He dei !,49 Zierikzee Idem 2e 13 in Wemeidlr I.lmuiden 12. 8 Vlifain^ei j H v. Ho land 11.*3 23,42 Terneuzei Srhpi/eninoen 1 Kil i-H.fi'A Hj.n>iveer 'erah. 11, 'f. 13.30 II), 13 22,60 IU,4i 23.21) 11,10 .3,63 daad door zwaar geschut veroorzaakt zou wezen, bleef nog open. Bij de artilleristische afdeeling van het Departement van Defensie was evenwel niets omtrent schietoefeningen bekend. Ook de Haagsclie politie wist, hoewel men het verschijnsel had waargenomen, geen ver klaring van 't geval. Het fort te Hoek van Holland heeft gis termiddag niet geschoten en evenmin heeft men in de Legerplaats Oldebroek oefeningen gehouden. Merkwaardig was echter, dat men zoowel aan den Hoek als in Oldebroek het dreunen gehoord had en zich had afge vraagd, wat dit toch zijn kon. Ook op deze mi-Mtaire hoorders had het geluid den in druk van gebulder uit op verren afstand opgestelde vuurmonden gemaakt BRANDEN Te Blyham (Gr.) ontstond brand in de kapitale boerderij, bewoond door J. H. Men. slnga. In korten tijd was de boerderij tot den grond toe afgebrand Het vee en het huisraad kon nog bijtijds uit het brandende huis wor den gehaald. De oorzaak is onbekend. Verze kering dekt de schade. Te Surhuizum (Fr.) brandde de boerderij van M. van Dellen geheel af. Het vee en het huisraad werd grootendeels uit het brandende huis gehaald. De brand ontstond door spelen met lucifers door kinderen. Verzekering dekt de schade Men meld1 ons uit Hooge Zwaluwe: In den nacht brandde te, Mr.de de bakkerij van de wed. v. d. M., tot don grond toe af. Het paard dat los in den stal stond, sloeg op hol. Alle goederen gingen verloren. Verzeke ring dekt gedeelte'ijk de schade. Te Hoogezand (Gr.) brandde de woning van R. de Vrie.- geheel af. Een vervuilde schoorsteen is de oorzaak van den brand. Alles was verzekerd. DE DOODELIJKE DAMP Te Woerden werd de hoofdboekhouder van de gasfabriek bewusteloos op den grond ge vonden. Denkelijk is de man slachtoffer van gasvergiftiging geworden. Men heeft, den hoofdboekhouder weer tot het bewustzijn ge bracht. GEEN VOETBAL OP ZONDAG De burgemeester van Blokzijl heeft Zon dagmiddag op het voetbalveld zelf de ballen in beslag genomen, zoodat de wedstrijd tus schen twee clubs niet kon doorgaan. AUTO TE WATER. Dr. Mantel uit Weidum, die met nog vier andere personen van een damwedstrijd terug keerde, is tengevolge van don mist onder Wirdum (Fr.) met zijn auto in de vaart langs den weg gereden. Alle inzittenden wis ten zich, zij het dan ook met veel moeite, weer op het droge to brengen. De zwaar beschadigde auto is later met een kraanwagen opgehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2