O LANDBOUWMENGZOUT D. SNAATHORST - Overschie NS PRAATUURTJE I wr> EN TUINBOUW No. 113 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1331 F?i:i( etten (hang- en steek-) G:V SLINNEN i. i TOUWSOORTEN GO en GOEDKOOP bij: C, AN VEEN Gzn. Boskoop ZlOi-'-i 7173 Telefoon 178 Het a 'res voor Boskoopsche gewassen voor Tuinaanleg en Bloemisterij N.V. Reederijkantoop v/h M. DIRKZWAGER Gzn. Telefoon 19 MAASSLUIS Isi Het in cultuur brengen van de Wieringermeer Vanv. ige do diirectie der Zuiderzeewerken verschij ut elk kwartaal een „Dnemaan-ue- lijksoh Iwricht" ketrelienae de weriiz&amhe- den voor de afsluiting en droogmaking van de Zuji erzee. wet laatste nummer daarvan bevat c enige Interessante mededeelioigen over lift in cultuur brengen van de Wierin germeer en daarmee samenhangende zaken. Hieraan is ihet volgende ontleend. Proefvelden. proelvelden 'hebben een zeer goede onumK- kelitng te zien gegeven eai daardoor belang rijke gegevens verstrekt ten aanzien van ae meest gewenschte bemesting van deze lichte gronden. Op de vroegere zandbank „de Kooltuinen" zijn de gras- en klavermengsels goed aange slagen en hebben zich, dank zij de zomerre gens, voorspoedig ontwikkeld. Gebleken is, dat de woel klei niet alleen groote verdienste heeft gehad voor het stuMvrij maken van deze gronden, doch ook de vruchtbaarheid en- van in aanzienlijke mate heeft verhoogd De aanslag en ontwikkeling van de hier ge zaaide gewassen is dan ook meegevallen. De proefvelden nabij Nieuwesluis, aange legd op kleigrond, zijn zeer leerrijk geweest- Gebleken is, dat, gelijk verwacht werd, de kleigronden dit voorjaar nog niet in een zoo- danigen toestand van „rijpheid" verkeerden, dat een flinke ontwikkeling van de gewas- een mocht worden verwacht. Verder is hier duidelijk gebleken, dat op deze jonge, zilte kleigronden, grassen een grootere kans van slagen hebben dan akkerbouwgewassen. De klavers, die dezen zomer blijk gaven in de gegeven omstandigheden weinig le vensvatbaarheid te bezitten, hebben zich nadien in verrassende mate ontwikkeld. Hoewel de be teekenis van dit gewas als le verander van de kositibare stikstof, alsmede In verband met zijn verbeterende werking, in het algemeen niet mag worden onder 6chat, kan hieraan voor de humusarme en vrij vaste Wieringermeergronden zeker een bijzondere beteekenis worden toegekend en zal. zoowel bij akkerbouw, alsook bij de weideoultuur in de komende jaren, aan roode-, witte- en lucerneklaver de noodige aandacht moeten worden geschonken. Uit het microbiologisch onderzoek bleek, dajt naast bet hooge zout- en vochtgehalte gebrek aan humus" een belangrijke rol kan spelen, zoodat op humusarme gronden spe ciale cultuurmaatregelen ter verhooging van het humusgehalte, wenschelijk kunnen zijn. De dit voorjaar aangelegde bemestings- en grasklavermengselproefvelden zijn alle be stemd om nog eenige jaren te blijven liggen. De op het ontwateringsproefveld nabij Kolhorn op kleine veldjes gezaaide gewas sen hebben een uiterst geringe ontwikkeling te zien gegeven. Ook hier is wel gebleken, dat de reeds voor den winter ontwaterde kleigronden in de Wieringermeer dit vooi- jaar nog niet voor bezaaiing in aanmerking kwamen. Zoowel de drainage, alsook de begren- peling is hiertoe vorigen herfst uitgevoerd ap afstanden van 10, 15 en 20 M., waartus- schen stelselmatig ook niet ontwaterde strooken zijn opgenomen. Het onderzoek van de gronden van dit ontwateringsproef- yeld heeft plaats in de volgende richtingen- a. Het nagaan van het verloop van de ontzilting, verband houdende met de meer of minder intensieve ontwatering en van Kunsimest voor KAMERPLANTEN Verkrijgbaar In de Bloem- en Zaad winkels h 40 cent per flesch (voldoende voor 400 groote planten). Ook voor in de Afgesneden Bloemen H. P. BENDIEN - Naarden postrekening 55454. de veranderingen in het vochtgehalte van de verschillende lagen. b. Een onderzoek naar de plaatsvindende structuurveranderingen door indroging, scheurvorming,, enz., (o.a. door doorlaat- baarheids- en volume-gewichtsbepalingen, in samenhang met de resultaten van de algemeene analyse). c. Een uitvoerige studie van de grond waterstanden en de veranderingen, die deze volgens waarneming in de vele grond waterstandsbuizen in tijden van droogte, regen, vorst, enz. ondergaan, alsmede in een bestudeerinjg van de verschillen, die tusschen de onontwaterde, de gedraineerde en de greppelvakken optreden. Daarnaast zal worden nagegaan, in hoeverre er een mathematische samenhang bestaat tus schen de afhangkrommen van het grond water naar de tocht, naar de kavelslooten en die naar de greppels en drains, terwijl tevens onderzocht zal worden of uit de kennis van de eerstgenoemde twee krom men, die van de laatste kan worden be rekend. d. Een studie van de verandering van het base-gehalte, dat aan de klei-substan- tie is gebonden, alsmede naar de oorzaken die deze veranderingen inleiden, respectie velijk versnellen. Uit de oriënteerende bemonstering van dit proefveld is gebleken, dat de bovenstp laag (0—15 cm.) over het algemeen uit meer aandigen grond bestaat en de daar onder voorkomende grond uiteenloopt van zware zavel tot zeer zware klei.. De natuurlijke plantengroei heeft zich op dit proefveld zeer ongelijk ontwikkeld, veroorzaakt door de verschillen in grond- gesteldheid en ontwateringstoestand. Ter wijl de onontwaterde vakken bijna gem plantengroei vertoonden, gaven de 20 m. akkers de sterkste ontwikkeling te zien vlak langs de greppels en drains, terwijl de 15 m. en vooral de 10 m. akkers meer regelmatig en dichter met onkruiden (groo tendeels zeeasters) waren bezet Met uit zondering van één geval, werd in dit op zicht tusschen de drain en greppelvakken geen duidelijk verschil waargenomen. Om het inzicht dn de moderne drainage- systemen te verruimen, wordt elders in de Wieringermeer geregeld nagegaan, welke hoeveelheden water worden afgevoerd door 1. de drains, op normale wijze in den grond gelegd; 2. de door middel van een molploeg in den grond getrokken houten kokers (sy- steem prof. Visser); 3. de op gelijke wijze in den grond ge trokken geiperforeerile metalen buizen (systeem Rud. Sack). Zure gronden. Daar in de Wieringermeer plaatselijk zure grondlagen voorkomen, bleek het won schelijk hieromtrent nadere gegevens te verzamelen. In samenwerking met de proefpolder-commissie is hiertoe in Septem ber een aanvang gemaakt met het in kaart brengen der kalklooze grondlagen, waarna aan de hand van de gegevens van het mon- steronderzoek aan het Bodemkundiig Insti tuut te Groningen uitgemaakt zal worden, op welke wijze deze gronden in cultuur zullen moeten worden gebracht. Natuurlijke vegetatie. Het onkruid heeft zich in het bijzonder in het reeds ontwaterde randgebied zoo voorspoedig ontwikkeld, dat plaatselijk maatregelen genomen zijn om hieraan paal en perk te stellen. Daar in de ontwikkeling der wilde flora echter tevens een belangrijke aanwijzing ligt opgesloten voor een toenemende ge schiktheid van de gronden voor de cul tuur, zal worden getracht de intensiteit cn de geaardheid van de begroeiing der ver schillende gebieden aan net eind van do groeiperiode op een kavelkaart van de Wieringermeer vast te leggen. Het hierdoor te verkrijgen beeld, zal bij jaarlijksche vaststelling interessant studie materiaal leveren, in het bijzonder daar het hierdoor mogelijk wordt gemaakt, het verband na te gaan tusschen den graad van ontzilting en het van nature aanwe zige plantendek- De cultuur-technische afdeeling. TOMATEN. Een van Westlands meest bekende producten. 1719 begin Juli tot 2118 eind September. In de arbeiderskampen waren gehuisvest 497 man, terwijl ongeveer 1000 arbeiders in de randgemeenten wonen. De overigen hebben aldaar in kosthuizen onderdak gevonden. Daar de ontginningswerken zich meer en meer naar het midden van den polder hebben verplaatst, was het noodig in de omgeving van het werk voor huisvesting te zorgen. Tot dat doel zdjn een 4-tal land- bouwloodsen, verdeeld over twee kampen, tot arbeiderskamp ingericht. Het kamp ton Zuiden van Hipolytushoef werd 9 Juli be trokken, terwijl 24 Augustus het kamp ten Zuiden van Sluis III in gebruik werd ge nomen. Elk kamp biedt ruimte voor de huisvesting van 116 man. benevens het gezin van den kok-beheerder. De vrijgeko men barakken te De Haukes en Kolhom worden nu verplaatst naar het Oostelijk deel van den polder. Het aanbod van arbeidskrachten uit de omgeving van den polder was zoo groo^, dat slechts een klein gedeelte kon worden geplaatst. Arbeidsvoorwaarden. Het reglement op de arbeidsvoorwaarden bleef ongewijzigd van kracht. Ook in dc verstreken driemaandelijksche periode kon een goed weekloon worden verdiend. Het gemiddeld uurloon varieerde tusschen 50 en 58 cent. De arbeidsvoorwaarden geven aan de kamparbeiders recht op een perio diek verlof van Vrijdagmiddag tot Maan dagavond. Oogsten. In het laatst van Juli werd een aanvang femaakt met het oogsten van de rogge 135 H.A) en gerst (103 H.A.) en rogge ge mengd met gerst (33.5 H.A.). Daarvoor werd een drietal maaimachines-zelfbinder aangeschaft (een 10-, 8- en 6-voets, waar mede over de greppel kon worden gemaaid en Vvaarvan twee werden aangedreven door de „power take of'. Het maaien, en tot schooven binden van het graan had met deze machines een uitstekend verloop; met twee achter elkaar gekoppelde zelfbinders werd een capaciteit bereikt van max. 13 H.A. per dag. Het maaien van ongeveer 60 H.A. geret werd aanbesteed. Daar dit gewas zeer kort van stroo was, werd het op ruiters ge plaatst, wat aan de ondervrucht (gras en klaver) ten goede kwam. Het machinaal dorschen van den oogst werd aanbesteed. De genst werd uit de rui ters gedorscht. Wegens het ongunstige weer kon slechts een deel van de rogge u't de hokken worden gedorscht en moest een groot deel aan hoopen (schelven) worden gezet, om successievelijk te worden afge- dorscht Gelet op het feit, dat de in het vorig jaar voor het tegengaan van verstuivingen met rogge ingezaaide zandgronden ten Zuiden van De Haukes nog niet in die mate waren onteilt, dat een normaal gewas kan worden verwacht, gaven de uitkomsten reden tot tevredenheid. Verschillende kavels gaven een opbrengst van 30—36 H.L. per H.A. enkele andere J daarentegen bleven hierbij achter, zoodat 1 een gemiddelde opbrengst van ruim 28 H.L. per H.A. werd verkregen. Van de dit voorjaar gedeeltelijk eerst in Mei'gezaaide gerst, dienende als dek- vrueht voor de gras en klaver, werd een zeer licht en kort gewas Vorkregen. De opbrengst bedroeg gemiddeld ruim 21 H.L per H.A. De soclaal-econoanlsche afdeeling. In het afgeloopen kwartaal kwamen we derom 8 landbouwloodsen op verschillende plaatsen in den polder gereed. Een viertal werd in gebruik genomen als i arbeiderskamp, tenviil de overige dienst doen als opslagplaats van kunstmeststof fen. zaaizaden en producten, alsmede voor de berging van werktuigen, machines en materialen. Tot. heden zijn 10 loodsen volledig opge leverd en in gebruik genomen. Op 11 Sep tember j.l. werd aanbesteed de bovenbouw van 10 steenen landbouwloodsen en 14 dub bele arbeiderswoningen op verspreide plaatsen in den polder. PLUIMVEETEELT yervalsching bij Pluimveevoer Pluimveehouders let op U saeck! Er zijn nog steeds pluimveehouders, die gewoon zijn volgens een bepaald recept hei ochtendvoer zeil te mengen. Daar is mets op tegein. Wij hebben het zelf vroeger, doch dai is al weer zoo'n 10 15 jaar geleden, ook gedaan, maar zouden het nu niet meer doen. Er zijn gelukkig eenige zeer betrouwbare firma's, die een zéér puik ochtendvoer ln den handel brengen en bij haar afnemers suoces hebben. Zulk ochtendvioer zouden wij preferoeren. Maar tegen het zelf mengen is natuurlijk geen bezwaar, als men dan ook maar prima grondstoffen neemt, in de juiste verhou ding. Aan dat laatste hapert het in de regel niet, doch wel aan het eerste, aan de kwa liteit. Men is hierbij weer afhankelijk van den leverancier en wat nog erger is, men vraagt naar de prijzen der grondstoffen en neemt dan ookhet goedkoopste- Dat is mis. Men Krijgt dan vaak rommel. Om eens afschrikwekkende voorbeelden te geven, deelen wij hier mede wat het Rijks proefstation in de monsters van verschillen de dier-, visch-, vleesch- en beendermeel soorten vond en zooals dat vermeld staat ln de Verslagen en Mededeel ingen van de Di rectie van den Landbouw. Hieruit blijkt overduidelijk van hoe groote beteekenis het is als we de gekochte waar laten ondera^eken. Dat kost wat, doch als verschillende koopers het gemeenschappelijk doen, dan is het voor ieder niet veel. Alweer VEILINGEN Rotterdam (Zwaanshals kade 79) bloemenveiling, Maandag, Vrijdag, Zaterdag 9 uur v.m. N ij m e g e n, Groenten en Fruit: Dinsdag, Vrijdag 1 uur n.m. Bloemen: Woens dag 10Vz uur v-m- Aalsmeer (Bloemenlust), dagelijks 10 uur v.m. Aalsmeer (Centrale), Snij bloemen dagelijks vanaf 71/? uur v.m. Potplanten: Dins dag. Donderdag, Zaterdag 8V2 uur v.m. Boskoop, Maandag, Woens dag, Vrijdag, Zaterdag 9 uur v.m. Groningen, Snijbloemen en potplanten: Maandag. Woensdag, 2 uur, Vrijdag 10 uur v.m. Honselersdijk, dagelijks 81/2 uur v.m. (Woensdag, Vrijdag 8 uur). Honselersdijk (C. W. S.) Snijbloemen, dagelijks 8 uur v.m. Berk el, dagelijks 9 V2 uur Rijnsburg (Flora), dage lijks 8V2 uur v.m. Rijnsburg (Bloemenlust), Maandag, Woensdag, Vrij dag 8y2 uur v.m., andere dagen 8 uur v.m. Werkplaats; Kleinpolderkade 5 en 13 Woonhuis: Parallelsiraat 39b Telefoon 43738 Autogene Lasch- en Snij inrichting Het aangewezen adres voor Overschie en omstreken voor het uitvoeren van lasch- en brandwerkhet vervaa. digen van alle soorten smeed- en plaatwerk voor auto's, schepen, huizen, enz. een voordeel van coöperatief handelen. De tijd leert het je wel. We geven verder alleen wat het verslag zegt, ieder make zijn gevolgtrekkingen. Vleeschmeel. Van de monsters, die andier den naam vleeschmeel werden inge zonden, bestonden er 15 uit diermeel, 1 uit vleeschbeendermeel, 2 uit vetkanen (waar van 1 met levende mijten en schimmel) en 1 uit een dierlijk weefsel, dat geen spier weefsel was, met 35 pet keukenzout Onder de 45 monsters, die wel vleeschmeel genoemd mochten worden, waren 11 mon sters paardienvleesch met een zeer hoog vet gehalte (20.2—23.5 pet, terwijl een hooger vebgehaHte dan phm. 6 pet voor pluimvee houders niet gewenscht is in ochtendvoe- Vier dezer monsters paarden v leeschmeel hadden een gehalte aan aschbestanddeelen, dat een weinig boven de toegelaten grens was gelegen. Een monster bestond uit gemalen ge droogd vleesoh met 6.5 pet zand en een monster vleeschmeel bevatte 16.9 pet vocht en ongeveer 6 pet. keukenzout. Diermeel. Van de als diermeel ingezon den monsters bestonden er 7 uit vleesch beendermeel, 2 uit gemalen beenderen, 1 uit walvischmeel, 1 uit walvdschmeel met veel walvischbeendermeel, 1 udit wailvischbeender meel. Een monster bevatte 18 pet, een ander 19 pet. grondnotendoppen. Een monster, inge zonden als diermeel was een product ge bakken van aardappelen en visch, een an der bevatte tamelijk veel hoorn en haren; een monster bevatte schimmel en groote stuk ken been; een monster was le vermeel, dat schimmel bevatte. Het vetgehalte was te hoog bij 5 monsters; het gehalte aan ver dund zoutzuur, onoplosbare aschbestand- deelen (zand) bij 4 monsters. Drie monsters die nog diermeel genoemd konden worden, hadden een te hoog gehalte aan aschhe- standdeelen. Vier monsters waren diermeel gemengd met bloedmeel. Hoewel bestanddeelen van bloed natuur lijk in diermeel kunnen voorkomen, is het toch niet geoorloofd, diermeel met bloedmeel te vermengen, zonder daar melding van le maken. Vleeschbeendermeel. Van de ala vleeschbeendermeel ingezonden monsters bestonden er 4 uit gemalen beenderen en tarwegrint, één uit gemalen beenderen en 5J3 pcL zand en één uit gemalen beenderen en 11.4 pet. zand, één uit dierlijk afval, dat veel zand en voedingsresten uit de verte- ringsorganen bevatte. Een monster be ratte tamelijk veel haren en houtfragmenten, een ander levende mijten. Het gehalte aan aschbestanddeelen werd bepaald in 42 monsters (vrij van vreemde bestanddeelen) bij 10 hiervan lag heit boven de in den Codex, voedermiddelen gestelde grens van 45 pet, in de droge stof, zoodat deze geen vleesohbeenderenmeel genoemd mochten worden. Vischmee 1. Van de als vischmeel in gezonden ministers bestonden 2 uit vleesch beendermeel, met veel haren; een uit gema len haverdoppen en één uit giarnalenmeel, vischmeel, tapiooameel, rijst voed ermeel, grondnotenmeel, 3 pet rijstdoppen en 13.9 pet zand. Twee monsters bevatten veel gedroogd bnx>d en één monster tarwegrint maïs meel, rijstivoedermeel, grondnotenmeel, ger- sitemeel, gemalen tanderwten, gedroogd brood en keukenzout Een monster bevatte 27.5 pet keukenzout (1 pet is voldoende) haverdoppen en schimmel. Van de monsters, die geen vreemde be standdeelen bevatten, hadden er 18 een te hoog gehalte aan vocht, 30 een te hoog ge halte aan zout, 24 een te hoog gehalte aan zand, 5 een te hopg gehalte aan vocht en n.v. L. STASSEN Junior, Hiliegom BLOEMBOLLEN, PLANTEN, ROZEN ENZ. TELEFOON 2257 Onze fraaie, ln koper-diepdruk uitgevoerde catalogus, voorzien van zeer vele origineele bloemen fotografieën wordt op aanvraag gratis toegezonden. - Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd is voor particuliero bloemenliefhebbers, is de beste en duidelijkste handleiding voor _het aanleggen en onderhouden van een bloementuin. "alle artikelen worden onder garantie celeverd Nu wil ik vanavond eens niet gaan kankeren. Daar heb ik ook niet veel aanleg voor, maar je moet wel eens een opmerking maken, die er wat diep ingaat Dat noemen sommigen kankeren; ik niet. 't Is nu wel niet aangenaam als men eens een draai om de ooren krijgt. Dat weet ik bij ervaring ('k ben mijn schooljaren nog niet vergeten). Maar ze moeten wel eens Uitgedeeld worden. Doch dat doen we nu vanavond niet 'k Ben erg goed gehumeurd, (dat ben lik meestail 24 uren per dag) en wil van avond, dat heb ik me ernstig voorgenomen, alleen wat vertellen. En dan begin ik te vertellen wat ik van de beurs vernam, n.l. dat er met name is. Dat is geen kwaad ding. 'k Hoorde, dat er deze week op een betrekkelijk kleino plaats nog een inschrijving zou gehouden worden voor 160 ton van dat zwarte goedie, dat toch zoo heilzaam is. Er zijn, nota bene. nog boeren, die geen slakkenmee.1 gebruiken Je zou kalm aan, praatjesmaker je zou •v anavond niet gaan „kankeren". Ancoord! Dus alleen de goede dingen van den tegenwoordigen tijd ter sprake brengen. All right! Mijn collega, de handelsredacteur, zegt me 'daarnet, dat DE MAIS AL WEER DUURDER geworden; Noem je dat een goed ding. zegt me daar een. Moeten we meer voor het voer betalen! En wat krijgen we terug? Kalmpjes, vader, ik zou niet kankeren, doe jij het nu ook niet Laat ons blij zijn dat de zaken wat oploopen, dut er weer wat „muziek" in komt Ge woudt toch niet altijd een gedrukte stemming houden. De mais trekt ook andere dingen weer mee. En, ge rust man, als het zoo doorgaat als thans, zoo kalmpjes aan omhoog; nu een klein rukje terug en dan weer vooruit de natuur lijke groei dus, met nu en dan een stuipje, wel dan gaat het wel naar mijn zin. Zoo moet het gaan. En die oploop der prijzen mag dan belanghebbenden bij lage prijzen momenteel ongelegen komen, op den duui winnen we allen er door. Alleen stijgende prijzen kunnen ons redden. Dat heeft zeker die bloemkool ook gedacht die OP DE VEILING 2 CENT EN BIJ DEN PARTICULIER 35 CT. KOSTTE. Ge kent die geschiedenis misschien wel: Een koolverbouwer bracht aan de veiling te Broek op Langendijk, of daar ergens, een partij bloemkool van heel goede, 'k geloof haast eerste kwaliteit en kreeg daarvoor 2 cent per kool. Handig verstopte hij in een der kolen een briefje met zijn adres en verzocht de consument hem te willen be richten wat deze voor de kool had moeten betalen. Eenige dagen daarna ontving hij bericht uit den Haag van de koopster metl de mededeeling, dat deze.... 35 cent had moeten geven. Er hapert dus wel het een en ander. Als tusschen producent en con sument een marge ligt van 1650 percent dan is dat geen gezonde toestand. Niet kankeren, jö! hoor ik iemand zeg gen. Goed, dat ge het mij even in herinne ring brengt, 'k Zou hetzelfde ook tegen de boeren in Zeeuwsch-Vlaanderen wilien zeg gen, DIE THANS DORSCHPLICHT IS OPGELEGD. Dat is een nieuw woord, dat niet in van Dale's woordenboek der Nederlandsche taal voorkomt, 't Zit zóó: de tarweboeren moeten hun tarwe aan de V. I. T. A. leveren. En nu heeft de Tarwewet de mogelijkheid ge opend om, indien de V.I.T.A. niet voldoende voorraad ontvangt den boeren te verplichten voldoende af te dorschen. Dat is nu voor 't eerst toegepast in Zeeuwsch-Vlaanderen. waar in totaal nog ongeveer 1.300.000 kg. tarwe afgeleverd moet worden voor 1 Dec. a.s. Dan mogen ze wel aan 't dorschen gaan. Ze wonen daar kort aan de Belgische grens en hebben zeker gedacht dat heel Nederland Belgisch brood gaat eten en hun tarwe dus niet noodig is. Maar 'k geloof dat zo zich vergissen, want als ik hot wel heb is die invasie van Belgisch brood wel wat aan het luwen. Jluist voor Beroeps-Tuinders, maar ook voor Particulieren nu ook maar wat luwde, 't Zal wel een keer er van komen, dat de regeering op korte termijn wat doet, want ze zijn aan het be studeeren van dit vraagstuk. Maar sommige studenten studeeren zóó lang, dat het hun vader heel wat studie kost om de gelden, daarvoor noodig, te verstrekken. En wat onder „op korten termijn" ver staan moet worden, dat leert ons de ontslag aanvrage van den heer Valstar wel. Hij nam ontslag uit de commissie die op „korten termijn" Dat was midden Januari. En nu midden November, 10 maanden na dato, hoort men nog niets. Of dit de reden of een reden voor het bedanken van den heer Valstar is ge weest weten we niet, doch wol weet ik, dat- dit voor mij" al genoeg reden zou gev zijn om te zingen: a dieu, we moeten elkan der groeten. En ik ga liever begroeten de goede vriend, die zoo vriendelijk was mij te adviseeren Genoemde briefschrijver was zoo beschei den noch zijn naam. noch zelfs zijn woon- I plaats op te geven. Hij beveelt aan de ar appelen in kisten te bewaren en dan van tijd tot tijd omzetten, dcch zeer voorzichtig, omdat ze anders blauw worden. Hij beveelt I aan om tweemaal per maand de aardappelen om te zetten. Wij zijn dankbaar voor dit advies, doch als iemand met een tamelijk gezin in de stad ergens op een étage de kisten met aardap pelen, zeg een IT.L. of vijf, elke 14 dagen om moet zetten, en nog wel voorzichtig, dan kan ik me levendig voorstellen, dat hij er de brui aan geeft. De briefschrijver, die (krach tens het poststempel veronderstel ik dat) waarschijnlijk uit een klein provincieplaatsje komt beseft, geloof i-k, niet geheel de be zwaren die groote stads-étagewoningen in dit opzicht aankleven. Zoo kunnen zij die geen kelder hebben ook vaak zoo slecht WINTERFRUIT BEWAREN. Zelfs die een kelder hebben, hebben vaak nog last Fruit moet frisch en toch vorst vrij bewaard blijven. Eerst uitzweeten natuurlijk en dan gaat het naar de winterbewaarplaats. Dit uitzweeten is noodig, anders gaat het fruit rimpelen. Leg het fruit op rekken, dus luchtig als ge kunt, doch op den grond kan ook wel, mits vorstvrij en donker, terwijl zoo en en dan eens gelucht wordt Maar, let wel, tocht is heel slecht voor fruit Maar zij die geen kelder hebben kunnen toch hun winterfruit wel opslaan als n.aar een vo.&tvrije bergplaats hebbeu In ondiepe kisten een laagje fijn turfmolm (voor een paar gulden hebt ge al een heel groote massa), daarop fruit, liefst in papier gewikkeld, daartusschen en daarop weei tux-fmolm, weer fruit enz. Ik zie jullie al pakken en wensch je lang lekker fruit Zorg er voor dat de turfmolm goed droog is. Neem dus van het binnenste van zoo'n baal of een halve baal, die ge aanschaft De veeboeren moesten allen EEN GIERKELDER AANSCHAFFEN of aangeschaft hebben, want thans zijn do tijden niet zoo gunstig, dat men licht tot de aanschaffing van een gierkelder over~aat 'k Las over zoo'n gierkelder in het „Stichtsche weekblad": Dat een flinke, groote gierkelder nood zakelijk is, behoeven wij niet nan te toonen. De gier wordt beter bewaard en heeft daar door de meeste waarde. Men ziet tegen kosten op en daarom wordt zoo'n kelder wel eens te klein genomen. Een boerderij met even 20 koeien en waar ook varkens wor den gehouden* eischt een kelder ,van plm.l 60 M3 inhoud. Veromedelijk zullen de kosten daarvan, wanneer hij opzettelijk gemaakt moet worden f 1200 bedragen. Natuurlijk komt de bouw goedkooper uit, wanneer hij bij een nieuwbouw wordt gelegd, omdat dan minstens twee wanden, soms drie als funda menten kunnen dienen. Stel de levensduur op 30 jaar, dan kan men 7 pet. rekenen voor rente en afschrijving of per jaar f 84. Deze jaarlijksche uitgave wordt ruimschoots ge dekt door de kwaliteit van de gier en dooi het hoogere nuttig effect, omdat de gier be waard kan blijven tot het oogenblik dat zij het meest geschikt gebruikt kan worden. De zullen gebruikt worden om uit te noodigen hooge autoriteiten, journalisten en het pu bliek een demonstratie te geven van alles, wat met een gewone bemesting op den Veenkolonialen grond kan worden verbouwd Deze velden gaan uit van de V.E.T.O., die geen ander doel heeft, dan te demonstree- ren wat de Veenkoloniën presteeren op 't gebied van Handel, Landbouw cn Nijver heid en reclame te maken voor de Veen koloniën en haar producten. Voor do dcmonstratievelden heeft ze de hand gelegd op 5 H.A bouwland te Stads kanaal, waarvan 4 H.A. bebouwd zullen worden met plm. 150 verschillende gewassen en variëteiten. De zaaizaden'kreeg men bijna alle gratis van de zaadhandelaren uit geheel Neder land, de kunstmeststoffen leverden de be treffende kunstmestbiirennx ook gratis. Wij wenschen de V.E.T.O. veel succes bij haar pogen. 'k Ben aan het eind van miin gebabbel» heh ik woord gehouden of niet? O, zool Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11