Rijksweerminister Groener Met een tanker naar Amerika en Zweden DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 CONFLICT OVER EEN RADIO LEZING HET GAAT OM HET PRESTIGE DER REPUBLIEK (Van onzen Duitschen correspondent). Toen Rijkskanselier Dr. Brïjming enkele weken geleden zijn kabinethervormde, wist niemand, met wien hij m plaats van Dr. Wirth als minister van binnen! a-nd- sctoe zaken te voorschijn zou komen. Wel wisten wij, dat bij heit ressort van Dr. Cur- tius tot nader order voor eigen rekening dacht te nemen. Het' wekte niet weinig opschudding, toen men vernam, dat de binnenlandsche aangelegenheden werden toevertrouwd aan den rijksweerminister Groener. Deze hoogst origineels combinatie gaf te denken. Wilde B-rijning allen, die den staat van mieet aan vijandig gezind zijn, hiermee bewijzen, dat de republiek ten allen tijde staat kan maken op haai weermacht? Of wilde hij met deze door niemand verwachte oplossing Hitier den weg banen naar de Wil'helmstrasse? Het heet weliswaar, dat de rPksweer partijloos is, dat een soldaat het. kiesrecht mist en buiten alle politiek heeft te blijven maar wile het officiercorps wat meer van nabij leerde kennen en wie de gelegenheid bad ook eens met den eenvoudigen rijks- weersoldaat van gedachten te wisselen, die krijgt althans weer den indruk, dat mean in militaire kringen met zijn sympathie aan de traditie, aan het verlieden is blij ven hangen. Men dient den staat, maar dat wil nog lang niet zeggen, dat men de- zien staat in de gedaante eener republiek vereert, Dat werden wij gewaar, toen von Seeckt tot heengaan gedwongen werd, om dat hij den oudsten zoon van den voomia- ligen kroonprins, nog wel in uniform, tot de herfstmanoeuvres had uitigenoodigd. Niemand wist van von Seeckt, tot welke partij hij gerekend moest worden en in zijn neutraliteit was hij jaren achtereen onaan tastbaar. Tihans zien wij hem in de gele deren van den staalhelm en het haken kruis met Heye en Schacht marcheeren en weten dus, dat hij tot hen gerekend moet worden die alles doen om den tegenwoor- digen staat ten val te brengen! Groeners antecedenten. Wilhelm Groener kennen wij als den kei zerlijken -generaal, d-ie dertien jaar geleden de omwentelingen en haar diepere oorzaak met een toen ongekende openhartigheid voor ons kenteekende. Hij behoorde tot de eersten uit 's keizers militaine omgeving, die inzag, da-t men met de witte vlag naar maarschalk Foch moest marcheeren, dat de oorlog voor Dultschland verloren was. Voor Wilhelm II scheen hem de beflden- dood aan het front de beste oplossing en in het Groot-Hoofdkwartier was hij de eer ste, die het waagde den keizer klaren wijn in te schenken. Hij heeft het later be treurd, dat hij niet reeds den 6en November 1918 Friedrich Bbert de hand heeft toege stoken. Drie dagen later werd hij hiertoe door de veranderde omstandigheden genood zaakt Men beweert, dat hij, net als Hin denburg, op 's keizers vraag, wat hiem te doen stonid, het antwoord sohuldriig geble ven is. Dit pijnlijk stilzwijgen gaf duidelijk te kennen, dat het oogenblik voor 's keizers heengaan was aangebroken! Tijdens de re volutie onderhandelde Groener met den .^Sattlergesellen" Ebert over de maatregelen, welke noodig waren om een burgeroorlog te verhinderen en Philipp Sohielidermnn, die hierbij tegenwoordig was, zeide later omtrent Groener, dat deze een „voortreffe lijk man" was, „die in de uren van het grootste gevaar steeds vol opoffering mede werkte. Menigmaal kreeg men den indruk, dat hij de eemige hoogere officier was, die een juist inzicht had van het leven, lijden, streven en werken van het volk". Zoo oordeel die Scheidemann over den staatsman uit. het Zwabenland, waar de democratische geest al voor den oorlog ge huldigd werd. Ik herinner mij een radio voordracht, door Groener den 2en October 1927 gehouden ter gelegenheid van Hin- diemlburg's SOsten geboortedag en ontleen daaraan het volgende: „De oude staatsvorm kon onder den druk van een verloren oorlog niet meer stand houden en de sedert eeuwen met het Duit- sohe volk eng verknochte dynastieën stort ten ineen, doordat de ai-el van het Duitsche volk moede, mat en onverschillig gewor de-n was. Het volk vil alleen nog het einde van dien strijd, het einde van den nood. den vrede!" Een conflict. Dezelfde Vooiheeldige generaal Groener, 'die nog vier jaar geleden zoo scherp de fisychè van zijn volk teekende. ligt thans n zijn kwaliteit als rijksminister van bin- nerilandschie zaken overhoop met de Prui sische regeering wegens een radio-voor dracht, welke den Men November 1931 door Holtenmnn, den leider der rijksba nier, over „Arbeiders en staat" werd go- houden. Bij voordrachten van politieleen aard is het gebruikelijk, dat het manuscript eerst de goedkeuring van binn. zaken wegdraagt en dat met eventueel gewenschte verande ringen rekening gehouden wordt door de controle-commissie. Voor binn. zaken is in zulke gevallen ministeriaalraad Scholz competent en deze was het met den socia- BIJZONDERE ONDERSCHEIDING Lady Seaforth, de weduwe van een Schotscli edelmanontving van Rijkspresident Hinden burg, de Roode Kruis-medaille eerste klas, als een bewijs van dank voor de groote mildr dadigheid, waarmede, zij na den oorlog mee geholpen heeft in - de behoeften van het Duitsche volk te voorzien. list Heilmann en den democraat Riedel, die de controle van radio-voordrachten in handen hebben, ditmaal niet eens. Karl Höltermann's voordracht achtte hij een staaltje van partijpolitiek, van propagan da voor de republiek en dus moest de in houd geneutraliseerd worden, Door den z oogen aam den „Ubenvachungs- ausschuss" werd met de wensehen van binn. zaken ditmaal geen rekening gehou den en de voordraoht werd door den Maag denibumger leider der rijksbanier in onge wijzigden vorm gehouden. In de gelederen der Duiltsch-nationalcn, 6taalhelmen en nationaal-socialisten werkte Karl Höltermann's voordracht als een don derslag ibij helderen hennel. Men was ver ontwaardigd over zullk een „Revolutiions- RIJKSWEERM1NISTER GROENER feler", noemde het partijpolitiek en zag daarbij over helt hoofd, dat zij, die zich zoo diep beleediigd voelen, zelf niets anders als partijpolitiek, nog wel tegen den huddigen staat, drijven, Men zou kunnen zeggen: de pot verwijt den ketel dlat hij zwart ziet! Bij kennissen, die over een radio-toestel beschikken, luisterde ik naar een deel van de geïncrimineerde voordracht. Van partij politiek was hier geen sprake. Höltermann adviseerde iederen luisteraar, die liever niet aan den 9den November 1918 herin nerd wordt, zijn toestel een half uurtje uit te schakelen en schetste hierop de teleur stelling der frontsoldaten, die vol vader landsliefde den oorlog begonnen en thans met hun gezin onder de zwaarste zongen voor het diagelijkscsh bestaan gebukt gaan. Hij teekende den heldenmoed van den so- cialistischen aanvoerder Lurhvig Frank en wilde hiermee waarschijnlijk aantoonen, dat deize in vaderlandsliefde voor anders denkenden niet onderdeed. Ik herinner mij, dat dezelfde ministe riaalraad Scholz, die thans aan deze voor dracht aanstoot nam, enkele jaren geleden niemand minder dan den toenmaligen rijksminister van binn. zaken, d,en sociaal democraat Severing aanzocht, een voor dracht over den 9den November te houden en stellig heeft deze in denzelfden geest gesproken. De bewering, dat Scholz zijn chef omtrent den geest van Höltermann's voordracht onjuist geïnformeerd zou heb ben, wend door Groener nadrukkelijk van de hand gewezen. Hij is het dus met dezen volkomen eens en houdt voordrachten, wel ke den overwegend socialistiechen geest van den nieuwen staat weergeven, voor on- gewenscjit, Hoe za! het conflict eindigen? In een uitvoerig schrijven aan de radio controle gaf de minister zijn ontstemming te kennen. Hij overzag hienbij lichtelijk, dat de commando-toon, welke in het rijksweer- ministerie aan de Bcndlerstrasse gebruike lijk is, niet geheel in overeenstemming is met de voorzichtige wijze waarop in de VVilhelmstrasse gesproken wordt. Via den staatsmin. Dr. Weissmann bracht Groener in een uitvoerig schrijven aan den Pruisd- schen premier zijn ontstemming tot uit hg. Met dezen brief begon Groener's actie tegen de radio-richting. Braun begaf zich naar rijkskanselier Dr. Brijnimg en ook deze haa den indruk, dat Groener door zijn referent Scholz onjuist .geïnformeerd werd. Voor een wijziging van de radio-controle voelde hij weinig, maar niettemin verzocht hij Braun het conflict tot een gunstige oplossing voor beide partijen te brengen. Op initiatief van den kanselier zal de pijnlijke aangele genheid nog deze week door Bri/ning. Braun en Groener op vriendschappelijke wijze be sproken worden. In parlementaire kringen houdt men zuilk een bespreking voor onwaarschijnlijk, temeer, daar de jypvattingen van Braun en Groener sterk uiteenloopen. Wel bleek do rijksweerminister en waarnemende rijks minister van binn. zaken bereid zich aan den rijksraad voor te stellen, die conflicten tusschen de staten en het rijk regelt. Hij stelde zich in zijn nieuwe kwaliteit aan de vertegenwoordigers der Duitsche staten voor en verklaarde nadrukkelijk, dat er van een conflict tusschen Pruisen en het rijk in decen geen sprake was. Hij legde den nadruk op zijn rechten, den gangvau zaken in het radiobedrijf te controleeren en wenschte redevoeringen van politieken aard 'bijtijds in zijn ministerie ter inzage e ontvangen. Nieuwe voorstellen dienaan gaande zullen dezer dagen door Groener aan den rijksraad worden voorgelegd. Staatssecretaris Weissmann dankte in zijn kwaliteit als vertegenwoordiger van de Pruisische belangen, minister Groener voor zijn bereidwilligheid en gaf alls zijn over tuiging te kennen, dat deze zich aan de eischen van de nieuwe grondwet zal hou- Hierröede heeft het conflict de gedaante van diplomatieke onderhandelingen aange nomen en bevinden we ons op den weg HET VERRE OOSTEN Het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs, waar gisteren de com missie uit den Volkenbondsraad samenkwam, om over het conflict in het Verre Oosten te beraadslagen. der verzoening, althans der „Verstandigung". Het gaat bij deze besprekingen niet slechts om de radio-voordracht van Höltermann. Het gaat om het prestige der republiek, om de vraag, of de rijksbanier dezelfde rechten heeft als de staalhelm en of een socialistisch denkende voorstander van den staat in vrij heid van spreken niet behoeft onder te dom voor Hitler en Seldte Bad Harzburg. Hrt wil mij zelfs toeschijnen, dat zij, die de zwart-rood-gouden vlag vereeren, <neer aan spraak kunnen maken op steun van staats wege dan de aanhangers van het vroegere zwartwit-rood, die in woord, geschrift en daad ruim tien jaar doende zijn de repu bliek ten val te brengen! Berlijn, 16 November 1931. Uit het Sociale Leven. BEDRIJFSSLAPTE BIJ GEBRS. STORK In de Machinefabriek der firma Gebr. Stork en Co. te Hengelo is bekend gemaakt dat in gaande deze week. slechts vijf dagen wordt gewerkt alleen des morgens van half acht tot 12 uur. Uitgezonderd zijn de afdeellngen gieterij en drijfwerk. NED. VEREEN. VAN CHR. TECHNICI Op 1 November is het ledental van de Ned. Vereen, van Chr. technici de 600 gepasseerd. In tien maanden tlids werd een netto-wlnsc van 141 leden gemaakt NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Bovengenoemde Bond klom dit Jaar in leden tal van 13.091 op 1 Jan. tot 16.692 op 1 Oct. Op dit oogenblik heelt de Bond een ledental RIJKSBEGROOTING 1932 WATERSTAAT MEMORIE VAN ANTWOORD. Aan de Memorie van Antwoord op de Wa- terstaatsbegrooting ontieenen wij In het algemeen wordt op Zondag luchtpost verzonden of ontvangen. Uiteraard moet echter rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat een vliegtuig van den luchtdienst Bandoeng-Amsterdam op Zondag te Schiphol kan aankomen. Daarom worden in voorkomende gevallen, zy het ook op beperkte schaal, maatregelen getroffen voor doorzending op Zondag. Aan het in het leven roepen van een waterstaatsraad, die buitenambtelyk omtrent de groote lijner in het waterstaatsbeleid zou kunnen aóvi- sec-ren, bestaat, naar het oordeel van der minister, geen behoefte. Rijbewijzen. Bjj de algemeene herziening der Motor- er Rijwielwet zal in het bijzonder aandacht wor den geschonken aan de vraag in hoeverre de bij de aanvraag van rijbewijzen in acht te nemen formaliteiten vereenvoudigd kunnen worden. Dat het onderzoek naar de rijvaardigheid, indien dit uitsluitend van Rijkswege zou schieden, voor het Rijk een bron van inkom sten zou behooren te worden, meent de minis ter te moeten betwijfelen. Omtrent de instelling eener verlceers- BEZOEK AAN HOUSTON Twee uitnoodiglngen. De heenreis was achter de rug. We lagen an wal te Baytown, een klein plaatsje in Texas. Het eerst werden we verwelkomd' in het.... Hollandsch door een Vlaam, die al sedert een jaar of twintig hier woont, doch zijn moedertaal nog niet verleerd was. De weelde van het Hollandsch spreken duurde echter maar kort, want in minder dan geen tijd was de kajuit gevuld met vertegenwoordigers, sdheepshandelaren enz. De post werd verdeeld en de dokter, waar mee de maatschappij een contract heeft voor het behandelen van eventueele niet-besmet- lelijke ziekten arriveerde. Toen hij hoorde, dat ik een aanstaand collega van hem was, noodigde hij mij uit met hem mee te gaan Houston en daar gedurende mijn ver blijf in Amerika zijn gast te zijn. De Vlaam had echter reeds hetzelfde gedaan; ik be sloot daarom één dag met den dokter mee te gaan naar Houston, waar deze woonde en voor de andere dag het aanbod van den Vlaam om mij het Zuidelijk' gedeelte van Texas te laten zien aan te nemen. We waren nog een kleine 100 K.M. van Houston verwijderd, doch d'it noemt men in Amerika vlalc bij. De snelheidsmeter van de auto. waarmee de dokter mij er naar toe bracht, wees 70 aan en toch vond ik de vaart angstwekkend hard, wat dan ook wel uit kwam, want we redep geen 70 K.M. maar 70 mijlen Binnen liet uur kwamen de wolkenkrab bers van de stad in 't zicht en redten we door de buitenwijken van Houston, waaj ook de dokter woonde. Meest groote smakelooze huizen en daar tusschen een hoop rommel; tuinen schijnt men hier overbodige weelde te vinden. Hel huis van den dokter onderscheidde zich in niets van de andere; van binnen zijn deze huizen echter zeer practisch ingericht en bijna alle voorzien van een ijskast en een ruime badkamer. Do hitte is hier midden op den dag on verdragelij k, terwijl de avon den door de muskieten vrijwel ongenietbaar zijn. Ik werd zeer gastvrij ontvangen bij den dokter en na den maaltijd reed hij mij naai d'e stad. Houston is met ongeveer 350,000 inwoners de grootste stad van Texas. Op zichzelf is dit niet zooveel, doch als men rekent, dat i 1910 nog maar 70.000 waren, dan kan men zich voorstellen, dat het een groote toekomst voorspelt wordt en men het nu het New-York van het Zuiden noemt. Leelijker stad laat zich nauwelijks voorstellen. Acht wolkenkrabbers leveren uit de verte een meer typisch dan mooi gezicht op, doch ook dit verdwijnt wanneer men in stad zelf komt. Niets dan vierkante blokken huizen, waar tusschen de verkeerswegen loopen; de voor naamste straat is hier de Mainstraat. waar door een onafgebroken rij auto's rijdt. Het erkeer wordt geheel automatisch met licht signalen geregeld. Ook de voetgangers moe ten deze signalen stipt opvolgen, het is trouwens onmogelijk door de onafgebroken rij auto's zonder ongelukken de overzijde van de straat te bereiken. Houston is een groote stapelplaats voor katoen en verder hebben er groote olie-maat schappijen hun kantoren. De hoogste, onge veer vijftig verdiepingen tellende, wolken krabber is de Gulf Building, het kantoor van één der grootste van deze maatschap pijen, dit biedt, wanneer men met de express lift naar de bovenste verdieping gaat, een tamelijk mooi vergezicht over stad en om geving. Na nog een ziekenhuis bezichtigd te hebben waarvan de hyper-moderne inrichting mij uit de aard' van de zaak sterk interesseerde, waren we uitgekeken. Met een auto kan men dit alles gemak kelijk in een uur af en dan staat men voor de vraag wat nu te gaan doen. Er zijn hier een paar parken, bijv. het Hermann park, doch die bestaan voornamelijk uit grasvel den en lage hoornen en bieden dus bij deze hitte niet bepaald een aanlokkelijk verblijf. Restaurants, waar men gezellig zitten kan, zijn er niet. wel bevinden zich op bijna alle hoeken van de straten winkels waar men aan de toonbank koude d'ranken en sand wiches kan krijgen tegen matige prijzen Matig wanneer men niet bedenkt dat een Amerikaansche cent de waarde heeft van een Hollandsch munstuk. De levensstan daard is in Amerika veel en veel hooger dan in Europa, doch de loonen zijn, misschien beter gezegd waren, daarmee in overeen stemming. Tot voor korten tijd' vertelde men mij verdiende een metselaar 10 dollars en meer per dag, hierbij moet men rekening houden met de geweldig snelle groei van de steden. de bicosopen, die in Amerika een veel grootere rol spelen dan in Europa. Ze zijn goedkoop en heerlijk koel, men maakt dan ook niet zoo zeer reclame voor de films dan wel voor d'e koel installatie. In de bioscoop veranderen de Amerikanen van rustelooze dollarjagers in vrij naieve kinderen en ik heb zelden zoo om een flauwe spookgeschiedenis hooren lachen dan daar. In de City van Houston. Ontelbare auto's tusschen de wolkenkrabbers. 's Avonds werd ter eere van den „Young Dutchman" een partij gegeven In een hoek van de kamer stond een ge weldig radiotoestel (9 lamps), dat tegelijk als gramofoon gebruikt kon worden. Men „verraste" mij met een Hollandsche plaat, die een straatdeun, met naar ik meen de verheven naam „Rooie Sien" liet hooren. Het bleek, dat de dokter deze van een Hol landsche kapitein had gekregen, met nog een andere die een draaiorgelsolo te genieten gaf. Men daoht, dat dit typische Hollandsche muziek was en scheen het nogal mooi te vinden. Van het Concertgebouw-orkest hadden ze nooit gehoord. En dan zeggen zo nog dat de Amerikanen geen kunstgevoel hebben! Teleurgesteld ging is 's avonds naar bed, veel had ik me niet van het dollarland voor gesteld, dat het echter zoo prozaisch zou zijn had ik niet gedacht. Meisjes van veer tien jaar drinken als bootwerkers en juist d'e vorige nacht, 's morgens om vijf uur, was er weer een auto met stomdronken jongens en meisjes tegen een boom gebotst, wat aan twee van hen, beide vijftien jaar oud het leven had gekost. Men vertelde mij dan ook dingen over de omgang tusschen jongens en meisjes hier. die weinig voor de ergste ver halen van den kinderrechter Lindsey onder deden. Scherp van deze echte Amerikanen onder scheiden zich de menschen die hier nop slechts kort wonen. Dat merkte ik den vol genden dag wel, toen ik nader kennis maakte met den Vlaam, nadat men mij weer naar Baytown had teruggebracht Hij liet mij die dag met zijn auto het Zuidelijk gedeelte van Texas zien. Boor torens, petroleumlucht en katoenplantin gen, dat is wel d'e voornaamste indruk, die ik er van kreeg. Daartusschen lage houten huizen, hier en daar tot een dorp vereenigd. De steden lijken alle op elkaar, enkele wolkenkrabbers en daaromheen blokken 'huizen, dat is alles. Galveston maakt men z'n vele palmen en kilometers lange strandboulevard hierop een uitzondering. Mei 1812 zeilde hier met vijf schepen Jeanne Lafitte binnen en stichtte de stad. Door sommigen wordt hij als zeeroovet beschreven, door anderen als iemand die van met Spanje in oorlog zijnde landen de op dracht had, deze streek in bezit te nemen. De stad Houston werd eerst in 1836 ge sticht, nadat de generaal Sam Houston de Mexicanen bij San Jacinto verslagen had. Blanken en negers. De eenigste poëzie vormen de negers. Men kan zich haast geen komischer gezicht voor stellen dan zoo'n riogerfamilje in een oude hoóge Ford, onder hun groote witte hoeden glimmend van trots over 'hun auto. De scheiding tusschen blanken en negers is hier nog zeer streng. In trams, bussen, treinen, kortom overal is een afdeeling voor coloured people (kleurlingen) en blanken. Een neger heeft practisch nog niets te ver tellen en ook al heeft men nóg zoo weinig negorbloed in de aderen, men wordt in ge zelschap van blanken niet geduld.. Het vrijheidsbeeld in de haven van New York keert niet voor niets aan dit land zijn rug toe! Men moet bij het lezen van dit artikel met twee dingen rekening houden. Ten eerste dat het hier slechts indrukken betreft van enkele dagen, die dus noch op volledigheid noch op iets meer dan oppervlakkigheid aan spraak maken en ten tweede dat de belang rijkheid' van deze streek nog slechts van enkele tientallen jaren dateert toen de gewei dige vraag naar olie en benzine door het steeds toenemende aantal motoren begon- Verbetering. In het eerste stuk van „Met een tanken- naar Amerika en Zweden" 1 zijn eon tweetal storende fouten geslopen. In de eerste kolom staat vermeldt: Stoom-1 vaart Mij De Haas". Dit moet zijn: „De Maas". Enkele regels lager wordt genoe.m<i het vuurschip „Haas". Dit moet zijn „Maas", j Radio Nieuws. Zang: Mej. A. Geest, sopraan. 1212.15 richten. 12 15—12.30 Gramofoon 12.3C Tlidsein. 2—3 Gra an Chr. Lectuur door versum- 3 Tijdsein. 3 vr. Li. J A. van Neerden— do heer M F Jurjnanz. C Tlidsein 66.45 l'urtje mbt Hai 45—7.15 Sprt 7 45—8 iet Ned Chr Persbureau 8 Tijd- e-vtuursmededeelinjjen door den L to Bennekom, 8.15Pl'm. 10.15 en door het Symphonie-Orkeest HOV.) onder leiding Spre ..De ninkrjjk God."-. De he> HILVERSUM (298.8 M) VARA. 6.457 en 7.3( -745 Lichaamsoefeningen. 8 Tlidsein. 8.01 Gra- nofoon. VPRO. 10 Morgenwijding VARA. 10,li Jitzending voor arbeiders ln do Contlnu-be' Irtfven. 12 Tijdsein. 12.01 Concert. 1.45 Onder- Ier. 2.1! leel. 4.31 ;rkiezin 6.15 Het Kapltalism. VRO 8—9 Opi Iimofoon. Rede. Gra- iofoon. 5 Sluiting. VARA. 9 Tlidsein 9.Pi Uit- den Alg Ned. Bond van Handels- Luchtvaart. Ook de minister betreurt, dat de kosten, die het rylc aan de K.L.M. moet. besteden, nog hoog zijn. De minister heeft echter geen aan leiding om terug te komen op zijn meemng, dat de organisatie van het bestuur van en het toezicht over het K.L.M.-bedrijf voldoende waarborgen geeft voor een zuinig beheer. Het ligt voorloopig in de bedoeling, dat het programma voor 1932 tenminste zal bevatfea: 12 maanden 1 maal wekelijks Amsterdam- Eatavia v.v.; 12 maanden 1 maal daags Am sterdam-Parijs v.v. en 12 maanden 1 maal daags Amsterdam-Londen v.v.; beide laatste diensten worden gedurende vier zomermaan den verdubbeld, en 8 maanden 1 maal daags An.sterdam-Scandinavië v.v. Van verdere inkrimping van den dienst wordt geen evenredig voordeel verwacht. In hoeverre nog eenige uitbreiding aan het pro gramma zal kunnen worden gegeven, zal «an de hand van de verkregen verdere uitkomsten en in verband met de omstandigheden rader motten worden bepaald. Stations. Het behoud van het spoorwegstation te 's-Gravenhage op zijn tegenwoordige plaats is uit een spoorwegoogpunt van overwegend De toestand van het station Feyenoord is, hoewel weinig bevredigend, niet van dien aard, dat daarvoor vooruitgeloopen zou moeten worden op de algemeene oplossing van het spoorwegvraagstuk te Rotterdam, waarom trent vrijwel geheele overeenstemming met de gemeente bestaat. Mijnwezen. Ontkend kan niet worden, dat de Neder- landsche mijnindustrie, doordat de invoet von haar producten in omringende landen steeds verder wordt belemmerd, hoe langer hoe moer in een hachelijke positie komt. Onder de te genwoordige omstandigheden meent de ïegee- ring, dat het op den weg ligt van alle steen- kolenverbruikers in Nederland om, indien mogelijk, aan de producten van de inheeirsche mijnindustrie de voorkeur te geven. Herziening van het Mijnreglement 1906 kau binnen niet te langen tyd worden verwacht Wetenschap. HEGEL HERDACHT. Honderdste s'.erfdag. Gisterenavond heeft in de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam de herdenking plaats gehad van Hogel's honderdshen sterfdag. Voor het Phliosophisch Gezelschap en de HEGEL Ver. voor Wijsbegeerte heeft Prof. Dr. G. A. v. d. Berg li vin Eysinga den grooten doorle herdacht in een rede, waar in hij diens het eek en is schetste voor bet wijsgeerig denken, on ook stil stond bij zijn paodagogische werkzaamheid. Over Hegel's wijsbegeerte van de Natuur, m de Kunst, van de Geschiedenis r.oc afzonderlijk te spreken, zou den spreker te Uil de ring bare letter van Hegel spreekt de gee; WaarljiPid, die dialectiek is. zelf verkeering van het Oneindige, dat zich tot het eind-g.' L>epanlt en hot veer opheft, een stellend ontkennen en ontkennend st.llen. absolute negativiteit. Ilij is. aldus Spr., de verlosser van hot denkeu geworden door begrip te geven van het Begrip: vrij is immers het denken, dat in het andere bij zich zelf blijkt te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9