B OPRUIMING Ziel de Efel HBYTTTTTTVTTTYTTTTTTTTTTTTTT] SBaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaI X Een buitengewone gelegenheid om U voor spotprijzen te voorzien van moderne Dames- en Jongedames kleeding wordt U geboden door onze opruiming. M De prijzen zijn zoo laag als nooit te voren. aiages. ITTVYTYTVTTTYTTTVTyTVYTTTYVSE iAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAmmm NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VEREENIGING VAN CHR. ONDERWIJZERS (ESSEN) LEZING VAN DEN HEER Drs. H. SCHILP Voor de afd. Leiden en Omstreken van de Verecniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzcesche Bezittingen trad Zaterdagavond Leiden op de heer drs. H. Schilp, directeur der Christelijke Kweekschool, alhier, en in specteur van Christelijk Nationaal School onderwijs, om een lezing te houden over het volgende onderwerp: „Is het gewenscht het aantal uren, uitgetrokken voor rekenen, te verminderen ten voordeele van het aantal uren voor taal?" De voorzitter, de heer Zijlstra, heette spre ker hartelijk welkom en merkte op, dat ter wijl we vroeger den heer Schilp van zijn wetenschappelijken kant in een lezing heb ben leeren kennen, spreker ons dezen avond de vruchten wil doen smaken van den ar beid, dien hij wekelijks als inspecteur van Chr. Nat. Schoolonderwijs verricht. Spreker begon met op te merken, dat het aantal uren voor rekenen en taal uitgetrok ken voor dc verschil! nde scholen nog al wat uiteenloopt 36 scholen werden door hem bezocht. Aan de hand van een zeer duidelijke gra fische vooretelling gaf spreker een overzicht van de tijdverdeeling der vakken Rekenen en Taal voor die 26 scholen. Bij pl.m. 22 scholen schommelde de tijd, voor taal uitgetrokken, om de 40%, de rest bleef voor rekenen over. Spreker gaf een voorbeeld hoe een klas, die door wisseling van personeel in de vorige klassen, niet op peil was, door het samen- wenken van twee goede leerkrachten weer goed was geworden. Bij rekenen moet men zich niet spitsen op rekenaardiglxeden, maar vooral om hoofdza ken denken. Optellen en aftrekken beneden 20 moet er muurvast in zitten. Het wacht woord voor het aanvankelijk rekenen moet zijn: het kleine getal en zijn v maakte be- heersching. Het leeren van tafels van 1220 achtte spreker geheel onnoodig. Bij rekenen is routine een groote factor: oefenen en nog eens oefenen. De controle-proef is het middel bij uitne- menheid om de belangstelling te vergrooten. Op het volgende legde spr. den nadruk: 1. het zoeken naar de manier van o. het ordenen der gegevqns; het trekken van juiste conclusies: 2. de manier van weergave der gedachten- gang schrijve men beknopt neer; 3. men geve toepassing der hoofdtoewerkin- gen en becijferingen der hoofdbewerkingen, Wordt een som door de kinderen begre pen, dan geve men daarna die som in een anderen vorm. Vooral moet men de kinderen oefenen het zoeken van de oplossing. Hoofdrekenen is ook van groot belang. De snelheid en juistheid naar het zoeken der antwoorden voere men op. Het goede, dat spreker hiervan gezien had om n.l. de heele klas intens te laten hoofd rekenen, werd duidelijk in het licht gesteld. Bij rekenen doen we over het algemeen wat te veel, bij taal wat te weinig. Voor taal heeft men ook meer tijd noodig.. De controle bij taal ligt vooral in het dictee. Ook geve men vreemde woorden in logisch verband. Met opstelletjes beginne men dn het 4e leerjaar. De voorzitter dankte den heer Schilp voor zijn keurige op hoog plan staande in leiding. Er volgde nu 'een levendige discussie, waaraan deelnamen de heeren Bakema, de Boer, Hoelen, de Jong, den Dikken, me ver, v. d. Putte en de Witte. Als resumé van de besprekingen merkte 'de voorzitter op: Het goed kennen bewerking is meer waard dan het oplossen vraagstukjes, die in de richting van denlc- sommen gaan. We hebben leerlingen, die het nooit goed zullen leeren. Toch moeten we nooit op taal- of rekenkundig gebied het onderwij als een verloren zaak beschouwen. Aan taal moet meer gedaan worden en met rekenen moeten we met methoden wer ken, diie in korter tijd meer bereiken. De hoofdvakken waren voor het voetlicht gekomen: onze kennis was vermeerderd, ons inzicht verdiept. I-Iet was een goede avond. PIET MAZUREL 75 JAAR Het hart blijft jong en wordt niet oud. Wanneer zich friscli en open houdt Om, al wat menschlijk is tc voelen. (Beets) Morgen wordt, zoo God wil, de heer P. Mazurel 75 jaar. Is dat nu iets om er drukte over te ma ken? Vroeg de persoon in kwestie ons, toen we, op het laatste nippertje van het feit op de hoogte gesteld, ons op de meest di recte wijze op de hoogte trachtten te stol len van eenige jaartallen in zijn leven, die AANBESTEDING. Hedenmorgen is door den directeur van Gemeentewerken namens B. en W. aanbe steed het ten deele dempen en ten deele om bouwen tot haven van de Middelste Gracht met het maken van den onderbouw van een liefbrug en het uitvoeren van rioleerings-, bestratings- en andere bijkomende werken. Er waren 25 biljetten ingekomen. Ingeschre- yon was als volgt: Sanders en Co. Gouda I f 49.448, II f 12.968 en massa f 62.416, Klokgieter, Rijswijk. 1 f 44.150, II f 23.300; Hoogstraten, Leiden II f 16.465; Voordouw, Zwammerdiam II f 16.800, de Winter en van Weeren, Leiden f 14.767; de Later en Meyers, Oegstgeest I f 76.000, II 20.300, en massa f 96.000; Linsel, Soestdijk en .Tan Oldenkamp, Leiden II f 17.300; Jac. Brongersma, Gouda II I 16.930; Th. L. J. Zit man, Leiden I f 65.500; Sanders, Delft I f 79.400, II f 17.612, in massa f 96.536; v. d. Geer en Stuifzand, Leiden I f 63.170, II i 15.267, in massa f 77.777; van Dorth, Leiden Tl f 20.700; N.V. van Parera's Aann. bedV. Amsterdam I f 83.200, in massa f 107.500; Timmers Jr., Leiden II f 38.330, I f 56.400, in massa f 94.000; v. d. Schaaf, Rotterdam I f 84.530, II f 25.480; N.V. Goldschalk, Eind hoven I i 86.230, II f 24.650, in massa 105.400; Houtgraaf en Bolscbroek, Bloemendaal I en II f 107.639; T. Snoeker, Leiden I f 64.000, II f 35.000, in massa f 99.480; Müller, Leimui- den II 16.530, Bax en Steenkist, Haarlem II f 17.376; Kubert, Sassenheim I f 60.980, II f 19.890, in massa 79.900; Marcelis en Heemskerk, in massa f 103.200; Becker, Haar lem, in massa f 118.000; N.V. v.h. v. Wijnen, Don' lit I f 101.300, in massa f 124.300. BURGELÏJKE STAND van der Ploeg Peter Hendrik en E M Hendrlksen Antonle van Leeuwei W Tamerles r J J de KleUnen en ony Carl z v J de Graaf L S H M Winter 1 OVERHEDEN: C Verhoev Brtlbach man 73 j. J Krc j. R KeUzer wedr 80 j. de Christelijke actie in onze goede stad van belang zijn. We voelden ons niet verantwoord, wanneer we den vijf en zeven tigsten verjaardag van den heer Mazurel ongemerkt lieten voorbijgaan en wel gaarne hadden we hem eens op zijn praatstoel ge zien over den goeden(?) ouden tijd, hij wilde er niet aan. Hij schudde vriendelijk den markanten kop en verzeker de halstarrig dat we niets uit hem zouden krijgen. We doen hem met dit stukje dan ook allerminst een dienst, maar hij zal hét ons wel vergeven, dat we toch nog iets zijn leven vertellen al is het dan ook r in 't algemeen. We zien maar van alle mogelijke jaartallen af. Hij wist er zioh zelf niet een meer te herinneren en toen ons gesprek met hem afgeloopen was hadden we niet veel zin deze nog eens te gaan op snorren. Zijn sprankelende ijver voor heel het Christelijk leven laat zich bovendien niet aan jaartallen binden. We spraken met hem over Patrimonium, over de a. r. .kiesvereeniging. over de Chr Oranjevereeniging. Voor dat werk deugde hij eigenlijk niet naar zijn meening. Hij had het wel gedaan, maar toch niet boven hetigeen een ieder van hem kon verwach ten. En dan moet men weten dat hij vanaf de oprichting lid en vele jaren bestuurslid- was van de Leidsche Chr. Oranjevereeni ging, dat hij Patrimonium eenige moeilijke jaren beeft doorgeholpen als voorzitter, toen verbrokkeling dreigde, dat hij reeds in zijn jonge jaren de a.r. kiesvereeniging trouw werd en duchtig heeft meegeholpen bij de vroegere spannende verkiezingen, terwijl bij vele jaren de kiesvereenuiging als bestuurslid heeft gediend. Dit was ech ter niet zijn hoofdwerk. Dat ligt in de j ongel ingsvere en lglng Prediker, waar zijn naam thans reeds ge durende bijna' zestig jaar een goede klank heeft. In „Prediker" wordt de heer Mazurel, die reeids sedert lang eere-voorzitter is op de handen gedragen, ook thans nog. Reeds op 17-jarigen leeftijd kwam hij aan de Zon dagsschool van deze vereeniging, zoodat hij thans reeds bijna 60 jaar deze arbeid ver richt. Hij heeft ook nu nog, de heele kleintjes voor zijn rekening. Van 1880'83 (kijk, toch jaartallen!) was hij voorzitter der J. V. In 1878 was hij vice-voorzitter ge worden. Hij werd ook voorzitter van het bouwfonds en van de Zondagsschoolver- eeniging en in Maart 1904 eere-voorzitter. Toen hij dit laatste werd was hij lid van de commissie van toezicht en zoodoende nam hij actief aan het vereenigingsleven deel. Het eere-voorzitterscliap was een pro motie. zoo vertelde hij ons. (Ja, hij heeft zoo ongemerkt toch nog wel iets verteld) maar ik vreesde dat het een degradatie zou zijn, omdat ik op deze wijze op non- actief zou worden gesteld en daarom heb ik er voor gezorgd, dat aan het eere-voor- zitterschap het recht zou verbonden worden om de bestuursvergaderingen bij te wonen. Er kan dan op 't oogenblik nog_ ook niets gebeuren of de heer Mazurel is van de partij. Zijn advies staat hoog aangeschre ven en zijn persoon is onder de jongens zeer gewild. Bij .de laatste lustrumviering dit jaar is dat nog zonneklaar gebleken. Onder de jongens van Prediker voelt de heer Mazurel zich thuis. Daar is hij zelf ook jong en daar geldt van hem wat hierboven citeerden van Nicolaas Beets. Toch tref ik, zoo vertelde ons dé heer Mazurel, ook onder de jongeren niet meer aan dat bruisende leven van vroeger. Het is niet meer wat het geweest is. O, hij had dadelijk veel verontschuldigingen bij de hand voor'zijn jongens, maar er klonk toch een lichte heimwee in zijn stem door voor den tijd toen hij nog in volle kracht mee deed. toen de vonken er af vlogen tegen den vijand van buiten en door de wrijving van binnen, een wrijving die echter nooit hatelijk was, maar die integendeel sterke vriendschapsbanden vlecht. Die tijd is wel bijna de mooiste uit zijn leven geweest. „Wh dat vechten daar hield ik van, mijn heer!" Bij het vertellen van Prediker werd het vuur in zijn oogen sterker. „Daarvoor heb ik, als middel door God gebruikt, veel kunnen doen". Van het maatschappelijk leven van den vijf en zeventigjarige hebben we eenige jaren geleden kunnen vertellen toen hij zijn gouden julbileum bij de fa. Jongemans vier de. D<v»r heeft hij vier geslachten meege maakt en daar behoor ik, zoo zei hii lachend, tot de inventaris. De vijf en zeventig jaren drukken hem nog niet. Ziekte is hem vreemd. Het dagp- lijksch werk gaat hem nog vlot en kwiek af. Ja, er is reden te over voor hem om God te danken voor zijn wonderbaren ze gen. Die dankbaarheid sprak hij ook tegen over ons uit. Maar om over dat alles nu drukte te makenhet beviel hem niet en zijn laatste beweging, nadat we hem ge groet. hadden, was een beweging naar be neden met de hand. „Sober houden, alstje- blieft". We hebben dat zooveel mogelijk gedaan. Het gaat er ook bij ons niet om, om men sahen op te hemelen. De dank rijst aller eerst naar God die ons zulke menschen geeft voor het werk in Zijn Koninkrijk. Wat wij doen is alleen maar: danken en ge denken. Morgen wordt de heer Piet Mazurel, zoo God wil, 75 jaar. Wij wenschen hem van harte geluk en Gods besten zegen toe. BRAND IN HET VOLKSGEBOUW INBRAAK. In de afgeloopen nacht hebben onbevoeg den zich door verbreking van) een hangslot toegang verschaft tot het pakhuis van den granietbewerker A. M. in de Caeciliastraat en daaruit een handwagen met gereedschap ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in Hedenmorgen in de vroegte heeft een uiterlijk niet ernstige, maar toch hardnek kige brand gewoed in liet Volksgebouw aan de Heeres. gracht, waarin dg plaatselijke af- deeling der S.D.A.P. is gevestigd. Te half zes ontdekte een voorbijganger, dat er brand was uitgebroken in de linker zolderverdieping van het gebouw. Hij wekte den concierge van het gebouw, die beneden sliep en onmiddellijk werden de brandweer i politie gewaarschuwd. De politie ijlde met eenige minimaxen het gebouw in, doch deze hadden geen r taat, wijl het vuur reeds een vrij grooten omvang had aangenomen. De politie kon met haar brandslang niets uitrichten, aan gezien de brandkraan van de waterleiding te ver van het gebouw verwijderd lag. Zoo de taak aan de brandweer, die onmid dellijk na aankomst twee slangen het ge bouw invoerde en langs de verschillende trappen naar de zolderverdieping bradht. Twee slangen werden vervolgens over de inmiddels opgestelde brandladder geleid naarhet platdak van het zijgebouw, dat links van het hoofdgebouw staat t vuur had zich inmiddels een grooten voorsprong weten te verwerven. In den hoek van de zolderverdieping stond een kachel met pijp voerend naar den schoorsteen. Daar ligt de vermoedelijke oor zaak van den brand. Of de kachel te hard gebrand heeft, of er vuur uitgevallen is of dat de fout in den schoorsteen gezocht moet worden, zal wel een onopgeloste vraag blijven. Deze zolderverdieping wordt overdag ge bruikt als conversatiezaal voor de werklooze metaalbewerkers, terwijl er gisterenavond, naar wij vernamen, een bokswedstrijd was gehouden. Feit is echter, dat op dezen zolder in den hoek de brand ontstaan is. Het vuur deelde zich daarop mede aan de zoldering en den vloer, die daarop doorbrandde. Terwijl het zich van boven een uitweg zocht door het dak, drong het beneden door in de kamer, waar de afd. Leiden van den Transport arbeidersbond gevestigd is. De grootste moei lijkheid voor de brandweer was echter, dat het vuur woedde tusschen de plafond van dit lokaal en den vloer der zolderverdieping. Om het intensiever te bestrijden werden nog twee slangen op het vuur gericht Een werd via den erker boven den hoofdingang naar binnen geleid, terwijl de andere op de ruit bleef gericht. Deze weerstond den druk echter, fcoodat zij eerst van binnen uit moest worden ingeslagen. Daarop werd geruimen tijd met zes stralen water gegeven en een ontzaglijke hoeveelheid water werd erin gesmeten. Zoo is er vijf kwartier water gegeven. Hoe hevig het vuur echter voortwoekerde, bleek ons echter bij een bezoek ter plaatse. Toen wij n.l. te kwart over zeven onder leiding van den commandant, den heer P. J. Verhoog, een bezoek binnen het gebouw brachten, braken de brandweerlieden juist den vloer van de zolderverdieping open. Daar woedde het vuur nog steeds voort maar met een flinken straal water werd het ook hier spoedig bedwongen. Te half acht kon men zeggen, dat het ge vaar voor uitbreiding geweken was en wer den de verschillende slangen achtereenvol gens ingenomen. De brandschade zal vermoedelijk nog wel meevallen. Het dak is doorgebrand en ook de verbinding tusschen zolder en boneden- gelegen verdieping heeft brandschade be komen. De waterschade is echter zeer groot. De papieren van den Transportarbeiders bond werden later uit het kantoor gehaald, doorweekt weliswaar, maar niet door het Op het terrein van den brand waren be halve de commandant en de onder-comman- da.nt der brandweer mede aanwezig de com- aris van politie, de heer Meijer, de hoofdinspecteur, een tweetal inspecteurs, verschillende fractieleden der S.D.A.P., ter ijl later ook de burgemeester nog een kijk je kwam nemen. Het gebouw is in de eerste jaren van 1890 door «en heer Verhoog, vader van den tcgenwoordigen brandweercommandant on- architectuur viyi den heer Mulder ge bouwd voor rekening van den heer Jnta, later wethouder dezer gemeente werd. UTR. STEDELIJK ORKEST Leidsche Kunstkring „Voor Allen Het Utrechtsch Stedelijk Orkest had voor het concert in de Stadsgehoorzaal wel een zeer mooi programma samengesteld. De unieke symphonie van César Franck, die bij alle verschil van structuur en coloriet op de hoogte van Beetihovens meesterwerken staat, vier deelen van de feestelijke Haffner-sere- nade van Mozart en ten slotte de prachtige Leonore-ouverture, de derde, van Beethoven. Een voornaam programma. De symphonie van César Franck, zooals men weet de eeniige, die hij schreef, bezit het architectonisch karakter van een kathe draal. Een prachtig motief, door Gui Ro- partz genoemd: „le motif de la croyance", het motief van het geloof, ligt ten grond slag aan het geheele werk. En zooals men ook in de Gothiek de spitsboog het motief van het geloof zou kunnen noemen, de spits boog., die zioh immers herhaalt in scheibo gen gewei friibben, vensters, triforium, porta len enz., terwiil deze herhaling immer andere aspecten geeft, immer nieuwe stemmingen wekt, zoo herhaalt zidh immer „le motif de la croyance" en bloesemt steeds weer uit in nieuwe schoonheid van ornament. Voor op staat de strenge logica van den lbouw, het architectonisch oprijzen van de groote mach tige lijnen dezer compositie, het sterke, het stoere, het eeuwentrotseerende. Maar dat groote en machtige is vol innigheid en devotie, vol statige pracht en vol teere schoonheid. Het is als het Godshuis stoer op de aarde staat, doch waar: stugheid der materie is overwonnen; en dat Godshuis is vol van hemelverlangende hymnen. César Frank zat levenslang gekluisterd aan de orgelbamik en juist daar is het de plaats dat zijn ziel zich vrijmaakt en haar roeping vervult. Telkens weer wordt men bij deze symphonie herinnerd aan het orgel en het aanstemmen van nieuwe registers, en steeds is er ondanks de strijd van contrastee- rende thema's een vlucht naar hoogerc regionen. Het U.S.O. stond ditmaal niet onder lei ding van Evert Comelis, die naar men ons mededeelde vrij ernstig ziele is, doch onder Albert van Raalte. De heer Van Raalte deed zioh kennen als een energiek dirigent, een man vol kracht en bewogenheid, die de groote partituur ge heel beheerschte, zoodat het U.S.O. onder zijn leiding een gave voordracht gaf van de Symphonie. Als ons een opmerking geoorloofd is, dan zouden we willen zeggen, dat het koper soms wat zwaar was tegenover het strijkorkest, wat in sommige gedeelten de klankkleur niet ten goede kwam. Overigens werd er met groote toewijding gemusiceerd. De Haffner-serenade is feestmuziek, die zooals het programma, dat van alle die wer ken een mooie toelichting gaf, opmerkte, door Mozart werd gecomponeerd voor de bruiloft van een dochter van de rijke familie Haffner te Salzburg. De meester schijnt zich met bizondere liefde aan deze compositie te hebben gewijd. Het Allegro, hoe fijn en voornaam van structuur ibruist van leven, tintelt van zon. Het Andante is een en al cantabile schoon heid. Mozarts muze heeft hem hierin wel in zeer bizondere mate geïnspireerd. De opzet van het thema van het Menuet deed heel even een genoeglijk .gemurmel dooi de zaal gaan. Geep wonder: men herkent er in de melodie van het kinderliedje: „Zio ginds komt de stoomboot uit Spanje weer Doch. hoe élégant, hoe schoon, hoe tintelend is dit thema bewerkt. En eindelijk volgt het Rondo, een tremoleerend gefluister, gejubel, een sidderende rhythmenspel vol jest en humor en blijdschap. De heer Jean Oellers, eerste concertmeester van het U.S.O., trad in drie van de vier deelen op als solo-violist, en heeft ons door zijn technisch zeer knap en tevens zeer muzi kaal spel ten zeerste geboeid. Het was een hoogstaande vertolking van de solopartijen welke misschien nog wel het schoonst tot haar recht kwam in de prachtige muziek van het Andante en in de cadenzen met hun trillers, tintelende passages en mooie dub- belgrepen tegen het slot van het Rondo. Én eindelijk volgde een stralende voor dracht van de Derde Leonore-ouverture van Beethoven. De heer Van Raalte bleek deze partituur zoodanig te beheenschen, dat hii haar ge heel uit het hoofd dirigeerde en zich dus op de meest absolute wijze aan 't orkest kon wijden. De volle Gehoorzaal, die steeds blijken van warme waardeering had gegeven, bracht den heer Van Raalte ten slotte een minuten lange ovatie, waarin deze het Orkest liet deelen. Zoo is de tweede avond van de Kunstkring opnieuw een succes geworden en als we nu nog in herinnering brengen, dat de beroem de violisten Isolde Menges op 9 Dec. a.s. voor haar zal optreden, dan moge dit voor velen een opwekking zijn, de „Kunstkring" in haar streven te steunen DIE COMEDIAN HARMONISTS. Onder de auspiciën van de Concertdirectie Dr. G. de Koos zullen de vermaarde zangers Die Comedian Harmonists (de Duitsche Re vellers) hier in Holland vooral bekend door hun opnamen voor de gramophone en hun keurig debuut dezen zomer in het Kurhaus te Scheveningen een groote tournee door Holland maken in de maand November. Het ensemble is als volgt samengesteld: Ari Leschnikoff, le tenor; Erich Collin 2e tenor; Harry Frommermann 3e tenor; Roman Cycowski, bariton; Robert Biberti, bas en aan den vleugel Walter Joseph. De tournee omvat optreden te Den Haag Amsterdam, Rotterdam, Helmond, Gronin gen, Arnhem, Haarlem en Leiden. Die Comedian Harmonists hebben juist een buitengewone succesvolle tournee door Scandinavië beëindigd; overal zijn zij voor uitverkochte zalen opgetreden en geestdriftig door het publiek toegejuicht Men zal deze vermaarde zangers, wier samenzang tot in de perfectie verzorgd en volmaakt genoemd mag worden, in Leiden kunnen hooren op Vrijdag 20 Novem ber a.s. om 20 uur in de groote zaal van üe Ook in het komische genre hebben die Comedian Harmonists een uitstekende repu tatie. PORTRET PROF. LORENTZ De familie van wijlen prof. Dr. H. A. Lorentz heeft aan den Senaat ten geschenke aangeboden het door M. Kamerlingh Onnes in 1916 geschilderd portret ter plaatsing xn de Senaatskamei'. De Senaat heeft dit zeer gewaardeerde geschenk met groote dankbaarheid aanvaard. ALKEMADE GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 18 Nov., nam. 2 uur. De agenda vermeldt o.m.: Instelling van een crisis commissie, in vei-band met de malaise in Jen tuinbouw; vaststelling van een steun regeling voor uitgetrokken wei*kloozen, re glementair nog niet rechthebbende en onge organiseerde werkloozen. JUBILEUM Maandag herdacht de heer P. van Hoeve, eerste ambtenaar ter secretarie, den dag zijner 12^-jarige ambtsvervuLliing in dienst dezer gemeente. Te half 11 wend de jubila ris door het ooilege van B. en W., in tegen woordigheid van de overige ambtenaren op het gemeentehuis ontvangen. Allereerst werd hij toegesproken door den burgemeester, die deed uitkomen, dat, hoe wel een trouwe 12V^-jarige ambtsvervulling voor de gemeente geen reden wa6 om offi cieel te vieren, spr., de wethouders, de secre taris, de ontvanger en de ambtenaren en beambten ter secretarie persoonlijk toch ge meend hebben dezen dag niet geheel onge merkt te doen voorbijgaan. Het was spr. een vreugde uiting te kunnen geven aan de ge voelens van dankbaarheid,, die hem beziel den, wegens de trouwe plichtsbetrachting, die de jubilaris bij voortduring heeft be toond. Namens de genoemde heeren bood hij den beer Van Hoeve een geschenk aan •n den vorm van een gouden vulpen met standaard. I-Iierna werd nog het woord gevoerd do>T den secretaris, die den jubilaris prees we gens z'n groote werklust. Nimmer, -aldu6 spr doet men tevergeefisch een beroep op uw rkkracht, ooik dan niet, wanneer het geen verplicht werk is. Spr. hoopte, dat. de jubi laris nog vele jaren onder zijn leiding op dezelfde aangename wijze zou mogen samen werken. Nadat ook de ontvanger nog bad gewezen op de prettige verhoudingen, die onder de ambtenaren onderling heeischen, dankte de heer Van Hoeve hartelijk voor de hein ge- bradbte hoilide, die in dezen vorm hem zelf heeft verrast, en welke voor hem een spoor slag is om op den ingeslagen weg voort te Op de gemeente-secretarie was de lesse naar van den heer Van Hoeve rijkelijk met bïoemen versierd, o.a. van het politieperso neel en van den gemeente-opzichter. BURGERLIJKE STAND. EEV ALLEN: Th C UI jee—van der Geest d A A Vermü—van der Meer z A v den Broelc l'Aml z, t GEHUWD: G J van der Meer 25 j. cn J M van der Meer 21 j. A var» aZnten 26 j. en E C van der IClugt 21 j. ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING Behandeling Gemeentebegrooting Zonder belangrijke wijzigingen aangenomen. De beer Engelsman geschorst. Vergaderd van 7 uur tot halftwee 's nachts. Voorzitter de Burgemeester. Secretai*is K Salverda, Afwezig de heer Ruting wegens ziekte. Ingekomen een schrijven van den heer J. A. Tolk om eei'vol ontslag als hoofd der openbare school Raadhuisstraat wegens ge zondheidsredenen. B. en W stellen voor dit ontslag te verlee- nen tegen de door hem te bepalen datum. De voorzitter zegt dat dit verzoek hem zwaar is gevallen voor hem die zoovele ja ren hoofd' dezer gemeente-school was en wenscht hem toe een rustige ouden dag. Begrooting Gasfabriek De heer ten Cate Brouwer spi-ak over do post diverse uitgaven en vraagt of hier on der ook gerekend is de nieuwe auto. DeVoorzitter zegt de nieuwe auto is ge kocht en de oude verkocht. Gezien de heer ten Cate-Brouwer opmerkt dat de raad bij belangrijke posten toch dient te weten hoe de uitgaven zijn, antwoordt wethouder Herngreen, dat de directeur een voorstel aan de commissie van bijstand doet ook wat de leveringen betreft en de commissie B. en W. daarna adviseert en eerst dan een zaak wordt uitgevoerd, z.h.st Begrooting Electriciteitsbedrijf; Hoog- drukbronwaterloiding en gemeentelijk gi*ond bedrijf gingen vrijwel zonder besprekingen onder den hamer door. Bij de begrooting burgerlijk armbestuur 6preekt de heer den Uijl over het bedrag dat de gemeente-geneesheeren ontvangen en vindt het niet in overeenstemming met den arbeid voor de armlastigen verricht. Gezien ook het adres van het ziekenfonds stelt hij voor dit bedrag met 1500 te verminderen en 1 geneesheer aan te 6tellen. De voorzitter ontraadt dit voorstel en ge looft dat de toestand zoo moet blijven. Voor Aarlanderveen is dit zeker noodig. De heer Den Uijl vindt de argumentatie van B. en W. niet sterk daar nooit bewezen is de prestatie van deze geneesheeren, maar wel dat de behandeling te wenschen over-, liet. De Voorzitter komt daar ten sterkste tegen op, want alle gevallen die B. en W ter oore komen worden grondig onderzocht. De aanneming van het voorstel-Den Uijl zal de raad later zeer betreuren. De heer Sprey noemt een geval dat de dokter 1 patiënt 9 maanden in behandeling had, dan staat er voor hem maar 1 patiënt, genoteerd, d'och daar heeft hij veel werk aan. Voorstel van den heer Den Uijl wordt verworpen. Voor de heeren Den Uijl en Engelsman. Begrooting gezondheidscommissie geeft de raming aan ontvangsten en uitgaven 2200. Gemeentebegrooting. Uitgaven. De heer ten Cate-Brouwer merkt op dat er algemeen geklaagd wordt, dat ons land duur is in den handel mede d"oor de hooge loonen. Hij heeft hierbij niet zoo zeer het oog op de lage loonen, maar wenscht niet te min 5 verlaging voor alle gemeente-amb tenaren. Verschillende loonen zijn hier hoo- ger dan in gemeenten met een gelijk aantal inwoners, o.a. salaris directeur Gasfabriek En het rijk dreigt ook als wij niet met 3 venhinderen. Eveneens verschillende couran ten schijven hierover. De heer Uijl zeker de Nieuwe Rotterdam- sche Courant. T. C. Brouwer vraagt op welke posten nu bezuinigt wordt. We moeten nu toch werke lijk beginnen daar de loonen in de gemeente hooger zijn, dan in de beschutte bedrijven en de prijs der eerste levensmiddelen thans lager is dan voorheen. De heer Sprey is voorstander de loonen ta herzien en wacht cp de toezegging van B. en W. Eigenaardig zegt de heer Den Uijl als er iets hapert hegint men direct op de loonen. Spr. geeft een voorbeeld als er een fabrikant is die een loon /an 15 geeft en ziet dat een ambtenaar een loon van 40 heeft dan lijkt dit bijzonder hoog. Maar de financiën dringen toch zeker nog niet. Drie of vier jaar zijn dc ambtenaren bij opgaande conjuctuur met salarisverhooging altijd achter aldus de heer Van Kleef en ze moeten zeker nu de eerste weer zijn. Alsnu geeft de Voorzitter een zeer breede beschouwing over de loonen van Rijks- en gemeentepersoneel, waarbij de loonen in onze gemeente lager zijn dan bij het rijk, en we niettemin een zeer goed ambtenaren-corps hebben. Hierna volgt een kleine schermutseling tusschen de heeren den Uijl en den Cate- Brouwer over het Kapitalistische stelsel wat niet bestaat volgens de laatste spreker. De heer Den Uijl sprak over de centen partij en de heer Ten Cate-Brouwer, dat Duijs ook maar even een inkomen van 30.000 heeft. Gezien de heer ten Cate Brou wer in zijn voorstel geen overtuigende mo tieven gegeven heeft zal de R. K. fractie er tegen stemmen aldus de heer Boeren. Daar het voorstel geen steun ontving van de ver gadering maakte het geen onderwerp van bespreking uit Bij de post druk- en bind werk en bureaubehoeften wenschte de heer Boeren deze post met 700 te verlagen als dekkingskosten voor subsidie T.B.C.-vereeni- ginug. De voorzitter ontraadt dit ten sterk ste. Alle posten zijn door B. en W. ernstig nagegaan en eventueele verhooging subsi die T.B.C.-vereeniging kan straksbesproken worden. Weinig ijver vindt de heer ten Cate-Brou wer bij B. en W. voor vermindering der posten, hij zal verder over zijn voorstellen maar niets meer zeggen, daar ze toch tea doode zijn opgeschreven. Over de post onderhoud secretarie en der- gelijken werd voor het secretaire wegens de vele arbeid op verhooging aangedrongen door enkele leden, de heeren Koren en Boeren. In dit verband merkt de heer Van Kleef op, dat voor alle gehouwen per jaar f 87011 oor onderhoud wordt uitgegeven. Bij het ereenigingsvooi-stel der 3 gemeenten in 1916 werd x-eeds gesproken over een nieuw Stadhuis, waardoor de ondei-houdskosien belangi-ijk zouden dalen. We hebben, al dus zegt Spr., in onze gemeente een bui tenweg en de Vijverberg, zoodat we dus weinig naar Deix Haag behoeven te gaan, maar Boskoop en Hazei'swoude hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6