BINNENLAND. T DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 kasvoorschotten kom. holl. lloyd Reorganisatie De Min. van Arbeid, heeft aan de Tweede Kamer een nota ingezonden naar aanleiding van het verslag der commissie inzake de kas- voorschotten aan den Kon. Holl. Lloyd. Hij zegt daarin o.m. een financieele reorganisatie noodzakelijk te achten, doch van oordeel te zijn, dat met het oog op de veelheid der be langen en mede in verband met de huidige crisis-omstandigheden de directie van den K. H. L. niet de verzekering kan geven, deze uiterlijk uit. Maart 1932 zal zijn tot stand gekomen. De minister verwacht, dat, geheel in over eenstemming met de bedoeling der door den K. H. L. met de buitenlandsche scheepvaart maatschappijen gesloten overeenkomst, in verband met h'er reeds aangevangen overleg een samenwerking met de Rotterdam-Zuid- Amerika lijn zal kunnen worden verkregen; in ieder geval staat vast, dat op dit oogen- blik beide partijen hieraan werkzaam zijn. De nr'nister zegt, ten slotte bereid te zijn, dezelfde bevoegdheid, welke h'i althans bezit uit. November, zich te verzekeren tot uit. Maart a.s. met de bedoeling, het gebruik daarvan te doen afhangen van de vraag, of een voor de regeering aannemebjke financ'e°le reorganisat'e in uitzicht is. Daarbii zal uit den aard der zaak een regeling moeten wor den getroffen voor de voorschotten van het Rëk in dier voege, dat tot uit. Anril ten hoog ste f 333.333 als kasgeld zal worden verstrekt de suiker uit suriname HET AMENDEMENT VAN DEN HEUVEL. De On de mem ereraad voor Suriname heeft een request gezonden aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. ITicrin wordt be toogd, dat aanneming van het amendement van don heer v. d. Heuvel c.s. de onder gang zou beteelcenen van de Surinaiamsche suiker-industrie. Dit amendement werd in gediend bij het ontwerp van wet ter ver hooging van het tarief van invoerrechten en houdt in, dat het invoerrecht op suiker met. 98 percent gehalte en hooger van f 2.40 piEtr 100 Kjg. gebracht worde op f5.40 per 100 Kg. en dat voor suiker met lager gehalte dan 9S percent een invoerrecht geheven wordt van 3 oenit voor elk per cent aan het gehakte, idooh niet minder (dan f2. Suriname produceert jaarlijks 15.000 ton suiker, waarvan 2000 ton in dit gewest zcli gebruikt wordt, terwijl van de overblijven de productie 80 pCt., d.w.z. ongeveer lO.OOO ton. in Nederland wordt ingevoerd. Eventueele aanneming zou een zavare dag voor Suriname beteekenen. Ook die scheepvaart zou ten zeerste door de vrachtvermindering getroffen worden, waardoor het niet meer mogelijk zal ziin de twee-welcelijksche scheepsverbindingen te handhaven. Doze verbinding zal tot 'n maanideiijlkriche moeten worden iteruggo- bracht, wat een verwijdering van Surina me mot het moederland zou beteelcenen. Gevraagd wordt om bij onverhoopte aanne ming van het amendement, maatregelen ie treffen, dat althans een zeker contingent suiker van het eventueel verhoogde invoer recht zal worden vrijgesteld, opdat deze ramp aan Surinapae voorbij ga. uitkeering mobilisatie- slachtoffers f Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp, houdende wettelijke regeling nopens het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan de zg. mobilisa- tieslachtoffers, maakten verschillende leden bezwaren tegen den inhoud van het ontwerp. Het geeft, naar zij opmerkten, aan den Minis ter van Defensie de bevoegdheid een jaarlijk- sche geldelijke uitkeering toe te kennen aan z.g. mobilisatie-slachtoffers en hun weduwen en weezen, volgens regelen bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen; het houdt echter omtrent de grondslagen en beginselen dier regelen niets in. Dit is een toepassing van delegatie van wetgeving aan de Kroon, welke volgens deze leden in normale tijden niet is te aanvaarden. Zij stelden de uitdrukkelijke vraag, of de regeering bereid is, te verklaren, dat aan den algemeenen maatregel het beginsel var. een recht der benadeelden ten grondslag zal li; gen en niet dat van de verleening van ee gunst of aalmoes aan behoetfigen. HET TEXTIELCONFLICT de fabrikanten houden hun plannen nog geheim verpleging van militairen IN BURGERZIEKENHUIZEN Blijkens een beschikking van den Minister van Defensie, opgenomen in een Legerorder, kan in garnizoenen waar geen militair hos pitaal is, aan mil'taren, dia ziekenhuisverple- ging noodig hebben en die niet naar een militair hospitaal kunnen worden vervoerd, worden vergund om in een ziekenhuis van hun godsdienstige richting of van hun keuze voor Rijksrekening te worden verpleegd. In zeer bijzondere gevallen kan aan een militair worden toegestaan voor Rijksreke ning in een burgerziekenhis van zijn gods dienstige richting of van zijn keuze, inplaats 'n een hospitaal te worden verpleegd, met dien verstande, dat overbrenging 'eerst kan geschieden, nadat de Minister van Defensie gunstig heeft beschikt op een daartoe door den) patiënt of diens naaste familieleden inge diend gemotiveerd verzoek. Voorts wordt ter kennis gebracht, dat door vanwege militairen., van wie verwacht wordt dat hun verpleging in een ziekeninrich- ting tenminste 10 a 14 dagen zal duren, aan den Minister van Defensie het verzoek kan worden gedaan, om zonder kosten voor het Rijk thuis te worden; verpleegd. de eerste spade Door Minister Buys de Beerenbrouck werd gisterenmiddag de eerste spade gestoken voor de normalisatie van de Noördr Limburgsche beken. precies onze meening Het was voor vele roomsch-kath. Kamerle den een harde en ondankbare plicht om tegen de salarismotie van Mr. Marchant te stemmen; zegt de r.k. Gelderlander. Maar het blad geeft toe, dat sommigen in de critiek op de regeering wel wat te ver zijn gegaan en niet hebben bedacht, „dat zij ooit voor een muur zouden komen, waarover zij niet heen zouden kunnen; wij geven zelfs toe, dat men de teleur stelling over de gevallen beslissing had kun nen voorkomen, als men vooraf de politieke werkelijkheid in het tegenwoordige Nederland ook buiten het. Parlement had doen voelen; maar wij hebben eerbied voor den zedelyken moed onzer Kamerfraktic, die het bittere uur i zonder verlies der eenheid heeft doorworsteld, j daarbij alle fabeltjes yernietigend, welke om- j trent den persoon van den overleden leider on- zer Kamerfractie in de oppervlakkig kakelen de pers van ons goede vaderland de ronde plachten te doen". Priecies onze meeningl Enschedé, 16 November. Het carillon van de kerktoren op de Groote Markt tingelt afwisselend over de stad uit „Ein Prosit, der Gemütlichkeit" en „Guten Abend, gute Nachtmaar de incnschen, die onder die klokkeklanken door naar hun werk gaan zijn in geen enkel op zicht in een gemoedelijke stemming: ei heerscht iets van de opwinding, die men vóór het uitbreken van de mobilisatie in 1911 in het land waar kon nomen, de stemming: wat hangt ons boven het hoofd? Een dreigend textielconflict beteekent, dal heel Twente daar mee op en neer leeft, want in het land van de katoen is vrijwel ieder direct of indirect betrokkene. De spanning bereikte Zaterdag j.l. wel het hulp alleen toezegt voor de naast toekomst, dat zegt men er natuurlijk ook niet bij. Gelukkig is een groot deel van de bij clen z.g. modernen bond en van de bij confessio neel bonden aangesloten stakers vanmiddag weer de fabrieken ingegaan, na sterken aan drang van de leiders, die de menschen op het hart hebben gedrukt toch hun gezin niet te wagen aan communistische experimenten. Alleen de Federatie, de revolutionaire or ganisatie, die aanvankelijk met de drie an tlere mee het parool had gegeven: niet sta- ken, is weer eens overstag gegaan en heeft besloten om degenen, die tegen het bestuurs advies ingaan toch te steunen De stakers uit Almelo zijn vanmiddag per fiets naar Enschedé getrokken om de arbei ders daar te bewegen buiten de fabriek te blijven, maar voorloopig valt nog niet te ver wachten, dat deze thans nog tegen het be- stuursadvies zullen ingaan. Tenzij er natuur lijk weer met middelen wordt gewerkt, als die wij Zaterdag signaleerden: valschelijk onderteekende strooibiljetten! academisch ziekenhuis groningen VOORDRACHT GENEESHEER-DIRECTEUR Op de voordracht voor directeur-genees heer voor het Academisch Ziekenhuis te Groningen zullen worden geplaatst de beer P. H. van Rooyon, diiuecteur van de Ge meentelijke Gezondheidsdienst en hot Ge meentelijk Ziekenhuis te Zaandam, en de heer L. I. Zie ls tra., arts te Bergambacht. Gemengd Nieuws. BEN ZUIGELING IN DE WIEG DOOR EEN RAT AANGEVALLEN. Te Ouider-Ametel (N.-H.) is een kind van acht maanden in zijn wiegje door een rat aangevallen. De zuigeJing werd op drie plaatsen in het gelaat ernstig gewond. Toen de moeder, tot de ontdekking kwam zakte zij ineen. Het dieir werd door huisge- nooten afgemaakt DE BAKKERS BAKKEN NIET ME06. De bakkers te Maastricht bakken niet meer, maar betrekken thans gemeenschap pelijk hun brood uit België. INBRAAK IN EEN KERK. Zondagmorgen kwam men te Beerzer- veld (O.) tot de ontdekking, dat in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente was in gebroken. Twee busjes zijn verdwenen en twee opengebroken, doch wel achtergela ten. De buit is niet groot, daar alle 4 bus jes pas geledigd waren. In verband met het politieonderzoek kou de morgendienst niet doorgaan. hoogtepunt, toen het bekende misleidende pamflet van de communisten werd verspreid Wat zou daar het gevolg van zijn? De ar beiders in deze streek stonden /roeger be kend door hun gezindheid, om zich jok in ivilde stakingen ie werpen, de verhoudingen tuspchen de verschillende bevolkingsgroepen is hier steeds vrij toegespitst geweest en toen dan ook de geruchten loskwamen over felbewogen vergaderingen van de verschil lende arbeidersorganisaties, stond het voor kenners van Twente nog lang niet vast, wat er Maandag zou gebeuren. In dit opzicht beeft de dag van vandaag groote gerustheid gegeven. Het parool luidde: de wevers bij de firma Gcrhd. Jannink leggen den arbeid neer, de andere arbeiders, ook bij de genoemde firma gaan gewoon aan het wcrlc en dit parool is merkwaardig prompt opgevolgd. De discipline schijnt or.derde arbeiders in de laatste jaren zeer versterkt te zijn, want het resultaat van vanmorgen ging wel bo ven alle verwachting uit. Er was wel wal Rijksvekhvacht op de been, maar er viel geen hard woord, laat staan dat het tot on geregeldheden kwam en dus was er niet de minste reden om in te grijpen. Zoo moet het ook gaan. Wie nu mocht meencn, dat de rust in Twente wel heel spoedig zal terugkeeren, moet daar echter geen huizen op bouwen, want al is de eerste spanning over d'e hou ding der arbeiders voorbij, gebleven is thans de vraag: wat zullen de fabrikanten doen? Wij hebben vanavond nog een onderhoud gehad met Mr. H. van Eek, de secretaris van de werknemersorganisatie om te infor- mecren naar het resultaat van de vergade ring van het „strijdcomité" der fabrikanten, doch deze moest ons mededeelen, dat er wel een besluit gevallen is, doch dat dit voorloo pig nog geheim wordt gehouden. Het is waarschijnlijk, dat Zaterdlag aan dé fabriekspoorten een publicatie van de werk gevers zal worden aangeplakt. Naar den inhoud van deze publicatie gaat thans aller belangstelling uit! De spanning blijft dus nog voortduren en dit zal er niet toe bijdragen om de stemming te verbeteren. 'Onder die omstandigheden moet ook nog worden afgewacht of de arbeiders dezelfde discipline zullen weten te handhaven als vanmorgen of dat zij zich op sleeptouw zul len laten nemen door communistische rad draaiers. Het was wel niet anders aan te nemen, dan dat „Moskou" zich ook hier zou roeren. Wij waren vanmiddag in Almelo en konden daar opmerken, hoe het hun al gelukt is een revolutionaire stemming onder een groot deel van de neutraal-georganiseerde arbei ders te kweeken. Van de gevolgen, die een wilde staking, zooals die thans bij „Twonthe" is uitgebro ken voor de gezinnen der arbeiders heeft, trekken deze lieden zich niet al te veel aan: ja, zij paaien wel met de Internationale Ar beiders Hulp die zal helpen, (en waarvoor zij als contra-prestatie „vertegenwoordiging" in de stakingsleiding eischen), maar deze hulp komt practisch neer op niet meer dan het verstrekken van wat schamele levens middelen, een bedeeling, waarover men moord en brand zou schreeuwen indien ze van andere zijde kwam. En dat men die Verbittering. Al volgt men nu trouw het advies van do besturen, toch heerscht er, naar ons vanmid lag enkele leiders van Unitas mededeelden onder de arbeiders cn ook onder de besturen zelf groote verbittering. Die verbittering spruit voort uit het feit, dat blijkbaar door de fabrikanten zoo is de lezing op een conflict wordt aange stuurd. Men wil gaarne erkennen, dat de tijden ook voor de werkgevers uiterst moeilijk zijn en daarom is mede berust in een loonsver laging van 5 pet., doch heel het optreden van de fabrikanten heeft verontwaardiging gewekt. Na de daling van de Pondenkoers hebben de fabrikanten een conferentie „op staande!) voet" geëischt en toen men na enkele da gen om de conferentletafel zat en dp arbei- dersvertegenwoordlgere informeerden, of ei mogelijk nog niet andere middelen waren om loonsverlaging te voorkomen werd niet eens geantwoord, maar sloot de voorzitter botweg te vergadering. Van te voren was reeds gezegd, dat indien men zich tegen de 5 pet. zou verzotten een loonsverlaging van 10 of zelfs van 20 pet. zou worden opgelegd. Was men van arbeiderszijde, naar men ons mededeelde, ten zeerste verontwaardigd over de wijze, waarmee blijkbaar met het gezinsinkomen word omgesprongen, de wijze waarop men de kwestie-Jannink in het groo te conflict betrok was niet in staat om de rust te herstellen, integendeel! De kwestie-Jannink. De he'er Vunderink, districtsbestuurder TE ENSCHEDE. De Burgemeester, de heer Edo J. Bergsma in gesprek met journalisten. ROFFEL-RIJMEN, OPEN BRIEF a Legkippen, In lemmerlng vat» roducten ln het J*Jederlan<lsche TE ALMELO. Vooral hier, icaar een WO werklieden tot staking overgingen, had de politie handen vol werk. Voor eventueele w erkwilligen werd de toegang tot de fabriek vrijgehouden. van Unitas. gaf ons daarvan het volgende résumé: De onderhandelingen met deze firma loo- pen al bijna een jaar. De fabrikant heeft nieuwe gerationaliseerde arbeidsmethoden ingevoerd, waarbij o. m. door een arbeider in plaats van 6, thans 8, 9 en meer weef getouwen moesten worden bediend. Men rekende er daarbij op, dat de arbei ders per weefgetouw evenveel zouden produ- ceeren als voorheen en verlaagde het tariel zoodanig, dat het eindloon niet hooger kon komen, dan voorheen bij 6 getouwen. Het bleek echter in de practijk al spoedig, dat de arbeidsprestatie een grens heeft indien men het aantal weefgetouwen per man met 50 pet. verhoogde hield dat niet in. dat ook het geproduceerde werk met hetzelf de percentage steeg. Bovendien werden mindere kwaliteiten materir»nl verschaft die minder gemakkelijk te verwerken waren en door dit alles daalde het inkomen niet onaanzienlijk. De heer Vunderink liet ons loonzakjes zien waaruit bleek, dat menschen, die in 1929 een weekgeld hadden van f 29.80 (bij minder ge touwen) thans naar huis gingen met f 26.15 (bij bediening van meer getouwen). Meer werk dus voer minder loon. Het betrof hier geen op zich zelf staand geval, maar vrijwel alle wevers haddon er onder te lijden. Toen nu na een jaar traineeren nog geen oplossing was gevonden, aldus de heer Vun derink, hebben de besturen een ultimatum gesteld, waarbij een loon werd gevraagd van resp. f 33, f 34 en f 36 en nog enkele wenschen betreffende de werkmethoden, die van minder belang waren. Dit ultimatum werd gesteld op 8 October en de eerste conferentie over de loonsverla ging in alle bedrijven werd 16 October aan gevraagd en op 21 October gehouden. Wij willen er dus vollen nadruk op leggen, dal de kwestie Jannink geheel los staat van het algemeeno loonvraagstuk en ten onrechte door de fabrikanten daaraan is gekoppeld Het heeft ons zeer verbaasd, dat ook de Rijksbemiddclaar de verwarring heeft hel pen vergrooten door de beide vraagstukken samen te voegen. Wij wenschen dat niet te accepteeren en indien men van het conflict bij Jannink een groot conflict voor geheel Twente wil maken, dan is dat voor vollo verantwoording van de fabrikanten. Dat onze verlangens bij Jannink niet al te ongerechtvaardigd waren blijkt wel uit het feit, dat Zaterdag dus vlak voor het uitbreken van de staking aan de arbei ders in de fabriek is medegedeeld, dat voor de z.g. „derde cops" 50 pet meer zou worden betaald. Wij laten ons echter niet steeds verder dringen in de chaotische toestanden, die 'er nu reeds heerschen en houden op grond van billijkheid vast aan onze wenschen bij Jan nink, die geheel los staan van de rest Tot zoover de heer Vunderink. Uiteraard is het niet aan ons de steekhou dendheid van de wederzijdsche argumenten te beoordeelen: wij geven ze slechts weer. De houding van de socialisten. Wij hebben gister recd9 medegedeeld, dat blijkbaar de moderne Bond in het geheel niet op een staking „uit" is en heel dank baar over de houding door de besturen van Unitas en St Lambertus ingenomen. Temeer verbaast het, dat het roode Volks blad voor Twente zoo hoog van den toren blaast De moderne bond zoo heet het daar verklaarde zich bereid om de hand- Damesfauteuiltjes bureautjes nv. PIET van REEUWIJK Wij, kippen van gemeene lag, Vee van diverse veeren, Wij wenschen voor ons vrij bedrijf. En legrecht te ageeren. Wij leggen eieren om strijd, Zoo blijven wij in 't leven; Voor t leven van wie niet meer legt Wordt hier geen cent gegeven. Het buitenland nam prachtig af, Daar was geen leggen tegen; De uitvoer wordt nu stop gezet Dat merken we terdege! Ons heele leger kakeleert: Men ivil het leggen staken; Ja, zonder uitvoer is 't een hijsch Je eitje kwijt te raken! Wij liggen maar te leggen en Nu wil men ons gaan strippen; Wij zijn graag en wij blijven graag Fatsoendelijke kippen. Maar men kiest eiers voor z'n geld: Laat eigen kippen vóór gaan; Zoo kan het buitenlandsch gebroed Er met de schuif vandoor gaan. Wij broeden nu op 't plan om meer En vlugger te gaan broeden, Doch, zal er voedsel zijn, om straks Ons nagebroed te voeden Wij eischen voor het ei vrij baan! Het ei moet kunnen rollen! Wij leggen en wij hebben lak Aan buitenlandsche tollen (Nadruk verboden.) LEO LENS schoen op te nemen en ln strijd te gaan. I>ei confessioneele besturen durfden de verant woordelijkheid niet aan. Zij weken terug. En toen kon die brave „Eendracht" hek natuurlijk ook niet doen Wat een comedie! Moest juist het Volksblad niet het eerst de hand op d>en mond leggen? Wicf boter op z'n hoofd heeft," moet niet in de zon gaan staan en als wij weinige bereidheid vinden bij het bestuur van de Eendracht om in staking te gaan, dan gaat dat niet buiten het Volksblad om. Laat men toch dat schimpen op de confessioneele bonden staken! de stand van heden Men meldt ons uit Enschedé: In de stand van het textielconflict Is he den geen enkele wijziging gekomen. Op alle fabrieken wordt rustig doorgewerkt, behalve in de weverij van de firma Jannink. De ar beiders-organisaties wachten nu verder af wat de werkgevers zullen afkondigen. Ta Almelo is echter weer een wijziging in de situatie gekomen. Hadden de besturen van Unitas, St. Lambertus, de Eendracht en do Federatie gister de bij hen aangesloten ar beiders geadviseerd weer aan het werk te gaan, vanmorgen is weer alles buiten da fabriek gebleven, omdat gister aan degenen, die des middags aan het werk waren ge gaan, ander werk was opgedragen dan zi gewoon waren. FEUILLETON DE CITADEL VAN ANTWERPEN Verhaal van een Oud-Strijder Naverteld door R. BOON (24 (Slot) Den volgenden dag bracht een dienst order van den commandant het bericht, dat de gevangenen ©inde dien dag niet meer mochten wandelen en steeds in de kazerne moesten verblijven. Of Peters en vele an deren aJ gunstiger bepalingen bepleitten, dat alles gaf niets en het vonnis werd in al zijn kracht gehandhaafd. Het behoeft niet te verwonderen, dat de soldaten spoedig verlangden huiswaarts te Juist ongeveer een maand na dit voorval, toen de meeste soldaten doelloos over het binnenplein liepen te slenteren, werd er appèl geblazen en aan de vereenigde sol daten bekend gemaakt, dat zij zich gereed moesten maken tnt den afmarsóh. Den vol genden ochtend, bij het krieken van den dag, moesten de soldaten naar Duinkerken marchceren, vanwaar zij met eenige Fran- sche oorlogsschepen naar Vlis6ingen zou den worden getransporteerd en in vrijheid gesteld. Het geschil met België was in zooverre bijgelegd, dat door tusschenkomst van En geland en Frankrijk tot een wapenstilstand werd beslóten en de gevangenen wederkee- rig werden uitgewisseld. Daverende toejuichingen werden er da delijk gehoord uit de monden der soldaten, waarna zij onmiddellijk aan het werk togen en reeds twee uur later geheel marechvaar dig 6tonden, hoewel de nacht nog moest aanbreken. Hartelijke handdrukken werden gewisseld en menig afspraakje werd ge maakt, zoodat in dien nacht weinige oogen geloken werden. Tien uur later waren de soldaten reed6 op marsch. De afstand van St. Omer naar Duinkerken werd in tien uur tijds doorloo- pen en onmiddellijk daarop had de insche ping plaat6. ITet afscheid dat onze soldaten van de Fra.nsche wapenbroeders namen, was harte lijk. Ja, bij vélen viel dit scheiden zelfs zeer moeilijk en toen dan ook de schepen hun ankers lichtten en de zeilen werden eehe- echen, toen klonk er nog menigmaal een daverend hoera als afscheidsgroet uit de masten en ra's der schepen, welk afschel ds- geroep op even luidruchtige wijze van den wal werd beantwoord. Aan boord der schepen ging het niet min der levendig toe. Peters zal in den top der groote mast en wuifde de visscherevaartui- gen, diie zij passeerden, vroolijk toe. De ove rigen nuttigden hun rantsoen witte boonen en een halve flcech wijn of wel zij stonden langs de verschansing en wierpen uit speel zucht hun chako's of ransels buiten boord, om zioh dan vervolgens met de buitelingen, die deze voorwerpen op de golven maakten, te .vermaken. Den volgenden morgen kwam de Hol la ndsche loods aan boord, die de vaartuigen eenige uren later behouden voor VlissLngen op de re ede bracht. De blijdschap der soldaten is niet te 6ohet' 6en, toen zij daar de Hollandsche vlag we der zagen wapperen, maar ook aan den wal was de vreugde algemeen. Duizenden menschen verdrongen daar elkander. Zoo dra de kanonnen van het fort hun saluut schoten lieten hooren, was alle6 naar de reede gesneld om de dappere krijgers te be groeten, die reeds zoo langen tijd afwezig waren geweest Daverend waren de toejuichingen, maar ook zeer hartelijk de omhelzingen en wel komstgroeten, waarmede de soldaten door de gereedstaande familiebetrekkingen wer den begroet, toen de kanonneerbooten de troepen van de schepen hadden gehaald en op de wallen nedergezet Voor en aleer de troepen naar een garni zoensplaats moesten vertrekken, werdén zij te Vlissingen bij de burgers ingekwartierd. Ieder beijverde zich om een of meer dei soldaten te ontmoeten, teneinde zooveel mogelijk bijzonderheden te vernemen. Van gemeentewege werden lange pijpen en pak ken tabak rondgedeeld, welke door de sol daten dankbaar werden aanvaard. Eenige dagen later vertrokken de solda ten naar Deventer. Daar werden zij in de kazerne ingekwartierd om eerst na vijftien maanden met groot verlof huiswaarts te keeren. Een klein verlof van veertien da gen ontvingen zij al spoedig. Hun ontmoetingen bij de familie te be schrijven is onmogelijk. Vooral Vermeulen werd met ondubbelzinnige blijken van vieugde ontvangen. Reeds langen tijd was bij geruchte vermeld, dat hij gesneuveld was en nu hij daar zoo plotseling gezond voor hen stond, met de groote bronzen me daille op de borst, nu kende de vreugde geen grenzen meer. Nog vijftien maanden dienden de beide vrienden het land en toen zij na a floor daarvan het metalen knn's ontving, n. dr medaille die aan -allo striiders werd uitge reikt, benevens de Citadelmed-tille. die .a1 leen aan de oude soldaten der Citadel gege ven werd, toen vonden zij reden te over om alle gebeurtenissen, all eoogenblikkcn van ontbering, alle avonturen, en alle stonden ran victorie en blijdschap nog eens samen met elkander te doorleven. „Wij gaan nu scheiden," zeide Peters aangedaan, „maar laat ons, vooral wij, de 18 gevangenen uit het Leuvensclie klooster, elkander niet vergeten, maar trouw blijven, dan vormen wij een kleine brigade, waar van elk lid met drie medailles is versierd; dan toonen wij hierdoor tevens reeds sol daten te zijn die niet achter, maar altijd vooraan in den troep hebben gemarcheerd, en bij dat alles moeten wij maar denken aan het opschrift onzer naam-medaille, die niemand anders bezit dan wij: „Wat ook val, trouw staat pal," en nu kameraden, tot weerziens, wij spreken elkander wel nader. Nu moet ik weg. want thuis verlangt alles naar den zoon, die de lotgevallen heeft mee gemaakt, in cn om de Citadel van Antwer- „Adieu Vermeulen, gegroet cn tot weer- „BonjouT Petera, over een maand kom ik !i je. Adieu!" De geschiedenis Is ten einde. Alleen wil k nog mededeelen. dat doze achttien sol- '•iten getrouw woord hielden en elkander meermalen bezochten. Alle avonturen, die zij met elkander hadden doorleefd, werden dan weer eens nerdacht en druk besproken zoodat de uren om vlogen en tenslotte het scheiden steeds moeilijker viel. Thanö, nu bijna zeventig jaren sinds dat tijdstip van strijd verloopen zijn, zijn alle leden dezer kleine brigade reeds lang ge- 6torv en enbegraven op één na. Dezelfde Vermeulen, wiens naam in dit verhaal meermalen voorkwam en uit wiens mond ik het grootste gedeelte dezer mede- deelingen heb gehoord, leeft nog en woont als negentigjarige grijsaard ten huize zijner kinderen in hét dorpje Oosterend op het eiland Texel. Nog is hij helder van hoofd en geen groo ter genot kent hij, dan wanneer men met hem spreekt over zijn omzwervingen in en om de Citadel; dan schitteren zijn oogen van jeugdig vuur en trotsch vertoont hij dan zijn drie medailles aan jong en oud*, aan groot en klein en de woorden die hij daarbij voegt, zijn wel genoeg om ieder be lang te doen stellen in de mannen van DE CITADEL VAN ANTWERPEN Wij herinneren er nogmaals aan, daf deze herinneringen dorfig jaar geleden ge schreven werden. Red.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5