DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 EERSlE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBOND EN MANDSJOERIJE DE BUITENGEWONE RAADS ZITTING BEGONNEN ZAL HET BATEN Wat op het terrein van wrijving en strijd in het Verre Oosten op het oogenblik plaats vindt, wordt even op den achtergrond ge drongen door de bijeenkomst van den Vol kenbondsraad te Parijs om nogmaals over de kwestie te handelen. Al is met een onwillig Japan weinig te bereiken door overreding, de bijeenkomst van de mogendheden om te overleggen over de mogelijkheid van bijlegging van een ern stig conflict, dat feitelijk reeds in een toe stand van oorlog is overgegaan, is op zich zelf toch een feit van beteekenis. Ook be hoeft men bij voorbaat niet alle mogelijk heid uit te sluiten, dat. de Volkenbond hier nog nuttig werk kan verrichten. Maandagmiddag is de Raad bijeengeko men in het Fransche ministerie van buiten landse he zaken. Veertien Raadsleden, waar van vijf permanente, namen aan de beraad slagingen deel. De Amerikaansche ambassa deur te Londen, generaal Dawes, woonde dè openingszitting niet bij. Briand, de primus onder de raadsleden, treedt als voorzitter op. Hij verwelkomde de heeren. In het bijzonder richtte de Fransche minister zich tot den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Jphn Simon en den Duitschen staatssecretaris vno Bülow, aangezien dezen voof de eerste maal hun regeeringen bij den Volkenbond vertegen woordigen. Briand gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten, sinds de laatste te Genève ge houden conferentie. Door eenige hoestaan- vallen werdi Briand bij het voorlezen van het vrij uitvoerige rapport ernstig gehinderd Vervolgens spraken Sir John Simon en von Bülow. Zij legden den nadruk op de be reidwilligheid hunner regeeringen, mede te werken aan de oplossing van de moeilijke kwestie. Hierna ging men over tot de behandeling der zaak met gesloten deuren. Hier heeft, volgens een bericht uit Parijs, de president in zijn inleiding geconstateerd, dat de laatste zitting te Genève reeds geleid heeft tot een vergaande overeenstemming tusschen Japan en China. China heeft het Japansche voorstel aangenomen, op één punt na, dat volgens de -Chineesche opvatting de kern der Japansch-Chineesche geschilpunten Mandsjoerije en de spoorwegzone, raakt. Briand sprak de verwachting uit, dat de Chineesche verklaring did. 24 October be treffende de achting voor de verdragen, mis schien zou kunnen dienen als basis voor een overeenstemming. De/Chineesche vertegenwoordiger Dr. Sze wees er op, dat het Chineesche volk sinds twee maanden een harden tijd doormaakt. Hij hoopt, dat de Volkenbondsraad zoo spoe dig mogelijk tot een oplossing zal komen. Betreffende den duur van de buitengewone raadszitting loopen de meeningen voorloo- pig zeer uiteen. In kringen van het secre tariaat is men van meening dat de bijeen komst een wgek zal duren. PARIJS, 17 Nov. Alle Parijsche ochtend bladen namen met groote belangstelling kennis van het verhandelde in de eerste zit ting van den Volkenbondsraad. Men ver wacht vandaag geep openbare zitting. Poe Yi geen keizer van Mandsjoerije. Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de Voormalige Chineesche keizer Moekden reeds weer verlaten en zich naar Dairen terug be geven. Het plan Poe Yi tot keizer van Mandsjoerije te proclameeren is hiermede mislukt. Nieuwe botsingen. LONDEN, 17 Nov. Op den rechtervleugel van het Japansche front kwam het opnieuw tot een gevecht met de Chineesche ruiterij, waarbij 8 Japanners werden gedood. De Trans-Siberische express is te Taonan op gehouden, aangezien gevechten op de spoor baan werden gemeld. Chineesche ruiterij heeft getracht een spoorbrug nabij Tasjing in de lucht te doen springen, doch dit werd door Japansche troepen voorkomen. Chinee sche bandieten hebben te Wentsjau een op slagplaats van een Japansche groothandels onderneming in brand gestoken. De schade beloopt millioen yen. HET PANAMAKANAAL Nieuwe aluizen noodlg Kolonel Harry Burgess, de gouverneur van het Panamakanaaldistrict, deelt in zijn jaarverslag mede, dat het noodzakelijk is in het Panamakanaal een derde stel sluizen te bouwen, waarvan de kosten honderdveer tig millioen dollar zullen bedragen. Hier door zal de scheepvaart voor meer dan een eeuw verzekerd zijn. Bovendien zou het maken van deze sluizen een besparing ge- Ven van zevenhonderd millioen dollar, noodig voor den aanleg van het kanaal van Nicaragua. NIEUW ST. LAURENSKANAAL. Officieel wordt te Washington medege deeld. dat Staatssecretaris Stimson en de Canadeesc.he gezant majoor Ilerridge, voor- loopigo onderhandelingen hebben aangevan gen over den aanleg van een St. Lawrence- kanaal, waardoor de groote Oceaanschepen de havens aan de meren zullen kunnen be reiken. ANTI-DUMPINGSWET AANGEKONDIGD REDE VAN MINISTER RUNCIMAN VOORSTELLEN TOT BEHOUD VAN DE KOOPKRACHT De Engelsche minister van handel, Run- ciman, heeft in het Lagerhuis een nieuwe anti-dumpingswet aangekondigd. In de laatste weken zijn in verhand met de mo gelijke invoering van een tarief de buiten- ha ndsche importtarieven zeer toegenomen. De regeering, aldus Runciman, is hierdoor to! het inzicht gekomen, dat het beste mid del om dezen buitengewonen invoer te be strijden, hierin bestaat, het ministerie van handel volmachten te geven tot een uit vaardiging van noodmaatregelen om met name genoemde artikelen met ten hoogste 100 pet. te belasten. Deze noodmaatregelen zouden dan een geldiigbieidsduur van zes maanden hebben. De regeering zal het La gerhuis verzoeken de wet voor Vrijdag a.s. af te handelen waardoor reeds Vrijdag de toestemming van den Koning zal kunnen worden verkregen. In zijn rede zeide Runciman o.m., dat de regeering de crisis in al haar aspecten zal bestrijden. De financieele toestand van En geland hangt af van zijn industrie. De hes- te weg om de moeilijkheden te overwinnen is Ibezuiniging en verlaging van de staats uitgaven. Indien de leiders der industrie en de kabinetsministers niet direct binnen en buiten Engeland krachtig optreden, zal het volgende jaar het ernstigste zijn, dat oe Engelsche industrie ooit heeft meegemaakt. De regeering zal derhalve voorstellen indie nen met behulp waarvan de koopkracht van bet land behouden blijft. Het zou dwaas zijn indien Engelland de Amerikaan sche douanepolitïek eenvoudig zou navol gen. De handelsbalans laat zich op den duur eerder door een uitbreiding van den uitvoer dan door een vermindering van den invoer sluitend maken. De®e beide dingen laten zich_evenwel zeer goed met elkaar verbinden. De door Runciman aangekondigde voor stellen betreffende het bewaren van de koopkracht voor levensnoodzakelijke bui- tenllandsche producten hebben blijkbaar be trekking op de maatregelen tot verminde ring van den import van luxe-artikelen In bet verdere verloop van zijn redevoe ring verklaarde jde minister van bandel, Runciman, inzake de nieuwe wet tot af weer van dumping, dat halfheden geen doel hadden. De maatregelen moeten zio effectief zijn, dat de druk, die op de En gelsche koopkracht ligt wordt verminderd, zonder dat echter de bevolking of de in dustrie hierdoor nadeelen ondervindt. Daar in voorraad opslaan van landbouwproduc ten uit den aard der zaak nauwelijks in groote mate voorkomt en daar verder de landbouw zijn eigen problemen heeft, be handelt de welt alleen dit speciale geval. De minister van landbouw werkt echter reeds een ander wetsontwerp uit ten gun ste van den landbouw en zafl tzdjn voorstel len bij liet parlement indienen. „BUY BRITISH" Een oproep van den Prins van Wales De Prins van Wales heeft een oproep ge richt tot de natie, waarin hij het publiek aanspoort Britsche goederen te koopen, ten einde de werkloosheid te verminderen en de welvaart te herstellen. Deze oproep, die uitgesproken werd ter gelegenheid van de opening van de „Buy British" campagne, ingesteld! door clen Empire Marketing Board, is vanuit Bir mingham door de radio uitgezonden. Eerste zitting geëindigd. De Duitsch-Fransche economische commis sie, heeft Zaterdag haar eerste zitting be ëindigd. De economische commissie stelde, volgens het Fransche communiqué vast, dat met betrekking tot alle problemen die betrekking hebben op de Fransch-Duitsche economische samenwerking, reeds thans gunstige voo1"- uitzichten worden geopend. Met eenparig heid van stemmen werd erkend, dat $it streven in den geest van internationale sa menwerking moet worden voortgezet en wel met het uitspreken van den wenschen, dat ieder geval zoo noodig tot totaaloplossingen te komen, die dienstig kunnen zijn voor het herstel van de Europeesche economie. Verder is besloten, dat de 4 subcommissies hare werkzaamheden zullen voortzetten. De eer ste subcommissie zal in overeenstemming daarmede op 15 December gemeenschappelijk met de derde subcommissie in eBrlijn bijeen komen. De tweede subcommissie zal op 27 en 28 November in Parijs bijeenkome'i. Ten slotte werd overeengekomen dat de subcommissie intusschen in permanent con tact zullen blijven, teneinde de taak van de commissies voor te bereiden en de doorvoe ring daarvan te leiden. EEN FABRIEK VAN DOCTORSDIPLOMA'S Lucratief bedrijf Te Weenen zijn twee schrijvers gearres teerd die in contact stonden met instellin gen, die tegen hooge betaling doctors- en ingenieursdiploma's vervaardigden en lever den. Het betreft hier een uit Leoben af komstige schrijver Ivarl Hutter en de in Galicie geboren dr. Noah Leiser Pohorilles. De arrestaties zijn geschied op grond van een aanklacht uit Pforzheim. Daar werd een man gearresteerd, verdaoht van het ver- valschen van documenten. Deze man ver klaarde een docotorsdiploma van de philo- technische universiteit te Brussel door be middeling van Pohorilles te hebben gekre gen. Een huiszoeking, die daarop bij den laatste werd ingesteld, bracht een uitge breide briefwisseling met tal van menschen aan het licht welke door zijn bemiddeling doctorsbullen hadden bekomen. Men vond brieven in bijna alle talen van de wereld. Bij de philoteöhnische universiteit te Brus sel gaat het om een particuliere instelling, die geen recht had academische, titels uit te reiken. Volgens Belgisch recht bestaat er echter geen mogelijkheid hiertegen op te treden. Hoe lucratief het bedrijf was, blijkt wel uit het feit, dat Huetter een groote vacantiereis naar de Soendaeilanden heeft gemaakt en ook naar China cn Japan kon reizen. Pohorilles beeft herhaaldelijk zijn diensten aangeboden ter verkrijging van academische graden langs snelle, cn gemakkelijke wegen. Er werd niet de minste selectie toegepast onder de sollicitanten. Hieronder zijn slagers, wijnhandelaars, schoenmakers etc. De prijs voor een titel bedroeg gemiddeld 1500 Schilling of hooger, al naar de positie van den sollicitant Huet ter verdiende hiermede gemiddeld 20 tot 25000 Schilling per jaar. Alleen reeds in liet buitenland heeft hij een vermogen vastge legd van 160.000 Schilling. DE RONDE TAFEL CONFERENTIE VOORUITZICHTEN BETER De vooruitzichten van de Ronde Tafel Conferentie hebben een gunstiger wending genomen, zoodat het thans wel zeker lijkt dat de laatste plenaire zitting niet aan het einde van deze week zal gehouden worden. Er worden thans drie kwesties, waarover de standpunten der gedelegeerden nog niet uitgesproken zijn, n.l. leger en buitenland- sche zaken, commercieele onderscheiding en financiën, in de federale structuur-commis- Deze gunstige ontwikkeling is mogelijk gemaakt door de beantwoording van den op roep door Lord San key in de bijeenkomst van Maandag, welke werd ondersteund door Lord Wedgwood, Benn cn den Premier. Mac Donald legde grooten nadruk op de sterke verlangens van de regeering om de meening van d!e gedelegeerden te hooren Spr. had gehoord, dat er eenige aarzeling bestond bij de commissie in haar geheel om deze kwesties te bespreken voor een com munale overeenkomst was bereikt. Men kon echter veilig spreken, wanneer men duide lijk uit liet komen, dat de gedelegeerden met alle reserve spraken hangende de re geling van de andere zaken. De regeering zou in feite zeer teleurgesteld zijn, wanneer deze onderwerpen niet ter sprake zouden worden gebracht. In dezen geest werd tenslotte een besluit genomen. De hierop gevolgde besprekingen over leger en buitenlandsche aangelegenheden zouden heden worden voortgezet Intusschen heeft Mac Donald, op zijn aan bod daartoe, van alle partijen, op die van Gandhi na, het verzoek gekregen het min derhedenprobleem tot oplossing te brengen. Gandhi heeft in een brief uiteengezet, d-at het feit, dat hij dit verzoek niet geteekend heeft, niet heteekent dat het al-Indisch Con gres zich in elk geval zou verzetten tegen pogingen van den Eersten Minister. Het Congres zou elke aanvaardbare oplossing goedkeuren. De rechten der andere minder heden zouden bij overeenkomst tusschen hun vertegenwoordigers en de andere leden der Conferentie geregeld moeten worden. Een groep van tien leden der Conferentie onder leiding van Sastri verklaarde zich bereid elke oplossing, die door Mac Donald bereikt zou kunnen woden, te aanvaarden. De Mo hammedanen, tot wie Sir Chimanlal Retal- vad! en eenige andere vooraanstaande leden een oproep hadden gericht om Mac Donald' aanbod te aanvaarden, waren niet bereid de kleinere minderheden in den steek te laten, doch wilden een oplossing aanvaarden, die door alle andere groepen eveneens werd goedgekeurd. Gedurende het weekend heeft Gandhi be sprekingen gehad met vertegenwoordigers van verschillende Indische groepen en voorts met Lord Invin en met den MWster voor Indië. Na deze besprekingen had hij wederom een Conferentie met de Moham- medaansche delegatie, welke bespreking drie uur duurde. GRANDI IN AMERIKA De Italiaansche minister van buitenland sche zaken Grandi is, met vertraging door storm en mist, Maandag te New York aan gekomen. Hij las bij de landing een korte verklaring voor en is daarna per extra' trein onmiddellijk doorgereisd naar Washing ton. Het bericht dat men, hem, uit vrees GRANDI voor anti-fascistische aanslagen, dbor Lind bergh per vliegtuig naar de federale hoofd stad zou doen overbrengen is dus niet be vestigd. Na aankomst te Washington zou Grandi dadelijk met Hoover een bespreking hebben en heden zouden de besprekingen met Stim- sop. een aanvang nemen. BANDIETENJACHT OP CORSICA Het aantal gearresteerde bandieten op Corsica is langzamerhand zoodanig geste gen, dat de gevangenis te Ajaccio geheel vol zit en men niet weet waar men nieuwe gevangenen moet herbergen. Gisteren ont stond in de vrouwenafdeeling een hevige twist tusschen de minares van den ban diet -Spada en een nicht van den bandiet Caviglioni. De twist ontaarde in een hand gemeen en dit werd zoo heftig, dat vijf cipiers noodig waren om de beide vrouwen van elkaar' te scheiden. Tot nog toe trek ken nog steeds vijf compagnieën gendar mes gescheiden het gebergte in om van verschillende richtingen Cruzzini te naderen waar men de nog steeds in vrijheid zijnde leiders der bandietenbenden hoopt te vin- LONDEN, 17 Nov. De Daily Telegraph meldt, dat de Engelsche Regeering Berlijn een discrete doch duidelijke wenk heeft ge geven in den geest van de verklaring van Baldwin. Weliswaar acht men het onwaar schijnlijk, dat Duitschland zou toegeven aan den Franschen eisoh om de herstelschuld den voorrang te geven hoven de particuliere schulden, doch de Engelsche regeering heeft dit niet aan het toeval willen overlaten want naar Engelsche opvatting is dozo zaak van zoo groot belang, d'at zij niet vóór het bijeen komen van een internationale conferentie, door twee mogendheden onderling kan wor den geregeld. DE BEWAPENINGSVACANTIE IN WERKING De secretaris-generaal van den Volken bond, Sir Eric Drummond, heeft aan alle leden van den Volkenbond en aan de an dere staten officieel medegedeeld, dat blij kens de ontvangen mededeelingen van alle regeeringen, de éénjarige stilstand in de bewapeningen,, waartoe door de jongste Volkenbonds-Assemblée is besloten, per 1 November in werking is getreden. DE HESSENSCHE VERKIEZINGEN Gemengd Nieuws. Weerbericht. De verkiezingen in Hessen, die een gewel dige winst brachten aan de partij van Hitler, zijn een nieuw en overtuigend tee- ken, dat de richting van de politieke over tuiging dn Duitsohland zich in de richting van het rechtsche extremisme ontwikkelt. massa van het volk verliest klaar blijkelijk het vertrouwen meer en meer in degenen, die het met gematigdheid en wijs heid, rekening houdend met alle factoren, besturen en gelooft blijkbaar, dat de vua6t op tafel een beter middel is om Duitschland zijn positie els gelijkberechtigde mogendheid terug te geven dan het voorzichtig overleg. De Hessische verkiezing maakt het na de andere jong6te verkiezingen in Hambu"g, Anhalt en Meckienbuxg, vrij zeker, dat al- gemeene verkiezingen in Duitschland op het oogenibliik gehouden, de regeerinig-Brüning zouden wegvagen en de natdonaa 1-socialis- ten voor de regeeringsverantvvoordedijkheid zouden stellen. Het bestuur der Nat. eoc. partij wijst er in een hooggestemde verklaring op, dat het 6temmental der partij in Hessen met 115 is gestegen sind6 de Rijkedagverkiezing van September 1930 en dat het Marxisme en het Centrum, dat het Marxisme steunt, een zware nederlaag hebben geleden. Mvt haar 27 mandaten is de Nat. soc. partij sterk r geworden dan de heele geeringscoalitie „Wanneer aldus het bestuur der N.S.P. het Centrum verder tegen het ontwapen de Duitschland wil regeeren, zal het cn bondgenootschap met de communisten moe ten sluiten. In Hessen is niet slechts gestre den om de lanidspolitiek, dooh de verkiezin gen in Hessen zijn speciaal het antwoord van het volk op het systeem-Brünkig en een betrouwbare st emm i n gsbair om eter tegen de huidige rijkspolitiek. In Hessen heeft net volk wederom op overtuigende wijze tot uit drukking gebracht, dat het de heerschappij der Nationaal-socialisten wil". De verklaring eindigt met de woorden: „Hoe lang nog zullen de wachters van het kepitool der democratie weigeren hun eigen wetten uit te voeren, wanneer d,e wil des volk6 zidh op zoo overtuigende wijze tegen hen uitspreekt?" Volgens een der telegrammen, ovorweegt het Centrum, dat vrijwel onmaichtig gewor den is na de laatste verkiezingen, om de regeering over te laten aan de nationaal socialisten. Het is ook mogelijk, dat het huidig kabi- ne als zakenkabinet aan het bewind blijft BURGGRAAF SNOWDEN Koning George van Engeland heeft Philipp Snowden, die zooals bekend, bij de laatste Lageriiuisverkiezingeji geen candidhtuur heeft aanvaard, tot viscount benoemd. Hij krijgt hierdoor een plaats in het Hoo- gerhuis. Drie dooden Bij Barcelona is door tot dusverre <yïbe- kende oorzaak een marinevliegtuig in zee gestort. De inzittenden, 3 officieren, zijn verdronken. DE R100 VOOR AFBRAAK VERKOCHT Het Engelsche luchtschip R100 is door de Brische regeering voor afbraak verkocht aan een metaalfirma. Toen een afdeeling van den Oberhausen- sche Stahlhelm in de omgeving van Bot trop, een veldoefening hield, greep plotse ling de politie in en arresteerde 21 Stahl- helmers. BLOEDIGE BOTSINGEN TUSSCHEN POLITIE EN STAKERS Te Andujar (Spanje) is het tusschen de politie en stakende landarbeiders, die be wapend waren met jachtgeweren, zeisen en messen, en die het huis van den burge meester wilden bestormen, tot bloedige bot singen gekomen. Hierbij werd 1 politie agent gedood terwijl talrijke stakers werden gewond. H. J. WIGMAN f Te Utrecht overleed Zondag in den ouder dom van 81 jaar, de heer H. J. Wigman, die jaren lang te Amsterdam als architect werkzaam was en een bekende figuur was in de architectenwereld. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Stijging. Het aantal werkloozen in Duitsohland be droeg einde vorige week 4.622.000. Dit is een stijging van 138.000 sedert de vorige maand. Uit Oost-Indie SOERABAJA, 14 Nov. (An'eta). Het Soer. „Handelsblad" meldt, dat, aangezien de op- koopers van krossok in het Rembangsclie slechts lage prijzen aanleggen, de bevolking ook dit dgel van den oogst tot kerftabak vei werkt. De hiervoor geboden prijs is echter niet meer dan 10 per pikel, nog niet de helft van de prijs in normale jaren, n.l. ƒ25. FAILLISSEMENTEN IN NED.-INDIÊ. Nemen steeds toe. SOERABAJA, 14 Nov. (Aneta). Het aantal faillissementen blijft toenemen, ook in groot te van het tekort De Weeskamer behandelt thans drie faillissementen van Chineesche manufacturen- en provisiënzaken, met alle drie een debet van boven de 200.000. PRAUW LEKGESLAGEN SEMARANG, 16 November 1931. Gister middag is een ter reede liggende prauw van het Semarangsche prauwenveer door den boeg van het Fransche schip „G.G. Piquot" lek geslagen en direct gezonken. De bemanning werd gered. OUD-RESIDENT VAN DER MEER f DJOKJAKARTA, 16 November 1931. Over leden is de lieer R. P. M. v. d. Meer, oud resident van Cheribon. EEN PACHTERSHUIS BANDOENG, 16 November (Aneta). De Commandant van het Leger des Heils in Ned. Indië, kolonel De Groot, annonceert de oprichting van een tehuis voor werk- looze pachters te Medan. De opdracht tot den bouw van dit tehuis is reeds verstrekt. DE FANTASIE EENS WISSEL- LOOPERS Te Oosterheek was de wissellooper van de Heveafabrieken overvallen door 'n auto mobilist. De N. Tilb. Crt. geeft er een eenigszins andere lezing van dan de wissellooper. De bewuste automobilist was de handelsreizi ger T. uit Tilburg, die op weg was naar de Hevea-fabrieken om aldaar offerte te maken. Op een gegeven oogenblik was hij ter plaatse niet bekend zijnde verdwaald, aarom hij den bewusten wielrijder-kantoor bediende, die een groote som gelds bij zich droeg, den juisten weg vroeg. De aange sprokene, die, zooals wel aan te nemen is, tenslotte, naar aanleiding van de vele roof overvallen vreesde, dat dè automobilis^ hem met andere bedoelingen aansprak, antwoord de niet op de vraag naar den weg, den ver baasden heer T. achterlatende. In de dicht bijzijnde bewoonde omgeving, deed de wiel rijder aangifte van een „mislukten roof overval" op hem en alleen aan zijn kranig optreden, zou het te danken zijn, dat hij nog met een volledige som op de fabriek aankwam. Boeren uit den omtrek, die van het geval gehoord hadden, wapenden zich met rieken en hooivorken en zouden den automobilist wel eens opvangen om hem aan de politie over te leveren. De politie van Arnhem en omstreken had intusschen eveneens uitge breide afzettingsmaatregelen genomen om den automobilist op te sporen. Deze laatste werd even later door eenige boeren aange houden en het kostte hem veel moeite oir zich de boeren, die hij tenslotte van zijr. onschuldige bedoelingen kon overtuigen, van het lijf te houden. Hij heeft zijn weg naar de Hevea-fabrieken vervolgd, daar ge woon zijn zaken gedaan, maar moest zich even later op den avond nog aan een streng verhoor der Oosterbeeksche en bij zijn thuis komst ook van de Tilburgsche recherche onderwerpen. Spoedig is echter gebleken, dat hij niets kwaads in het schild voerde en eenvoudig het slachtoffer was geworden van een erg zenuwaohtig en wellicht wat fantastisch kantoorbediende. En dit was nu de mislukte roofoverval bij Oostecbeek! In een sedert drie jaar onbewoond staan de villa te Bathmen (Ov.) is een inbraak geconstateerd. Aangezien de eigenaar in Amerika vertoeft, en van de inventaris een lijst in het bezit is van iemand, woonachtig te Amsterdam, kan thans' nog niet worden vastgesteld, wat vermist wordt. Van de bed den waren dekens verwijderd om de ramen af te sluiten. Het geheele huis is doorzocht met behulp van petroleumlampen, die van den zolder waren gehaald. Kas'ln en buffet zijn met geweld opengemaakt, waarna alles werd overhoop gehaald. Het onderzoek is in handen van den bri gade-commandant van de Rijkspolitie te Deventer. EEN GOEDE VANGST Men meldt ons uit Veenendaal: Zaterdagavond ongeveer half negen kwam bij de politie zekere K. uit Eide, die mede deelde dat van zijn fiets, die hij sleohts even te voren achter Café Vonk had neer gezet, de dynamo van zijn V.T.-lamp ver dwenen was. Al spoedig werd door de politie aange houden G. M., wonende gemeente Ede, on der verdenking van den diefstal .te hebben Het dunne pijltje geeft d< Hoogste stand te Haparanda 763.0. Laagste stand te Isafjord 741.9. Stand vanmorgen half twaalf 771.0. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige zwakke O. tot N. wiind, neve lig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De hooge drukking breidde haar kern in Nooid-Scandinavië nog wat uit en bracht daar lichte tot matige vorst, maar een on diepe depressie over de Oostzee veroorzaakte vochtig weer, met lichte regen in haar om geving, zoodat ook hier te lande geen vorst van beteekenis de eerste dagen te verwach ten is, en alleen plaatselijk in Engeland, Frankrijk en Zuid-Duitschland zeer lichte Het groote lage-druk-gebied op den oceaan voert krachtige, warme en vochtige winden naar de Noorsche kust, zoodat waarsohijnlijk de hooge drukking over Scandinavië geen stand zal houden. Alleen van de Iersche en Sohotsche kusten wordt regen van beteekenis gemeld. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen half twaalf 5.0 C. 18 NOVEMBER 7.26 u.; Zonsondergang 4.03 U. 1.59 u.; Maansonderg. u. Volle Maan 25 November 7.30 uur voorm. Van 's avonds 4.33 u. tot 's morgens 6.58 WATERSTANDEN RIVIEREN Zondagmorgen is hij in Barneveld voor geleid, waar eveneens diefstal kwam vast te staan. Bij verschillende personen werden gestolen voorwerpen in beslag genomen. Verdachte, die deze schunnige practijken reeds geruLmen tijd uitoefende, zal ter be schikking van de Justitie te Amsterdam wor den gesteld. Naar men ons nader van bevoegde zijde mededeelt zullen ook de handlangers van G. M. hun straf niet ontgaan. DE ROOFOVERVAL TE SCHIPLUIDEN De commissaris van politie te Delft heeft aan S. een verhoor afgenomen, waarbij S. een volledige bekentenis aflegde, en zeide het geld aan D. te hebben overgegeven. De landbouwer van U. is naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht, EEN ONVOORZICHTIGE - De landbouwer T. te Haarlemmermeer kreeg een schot hagel in zijn hand. Hij dacht, dat het geweer niet geladen was. De hand werd zoo goed als geheel verbrijzeld. T. is naar een ziekenhuis overgebracht, EEN ZONDERLING JONGMENSCH. Dezer dagen is een jomgmensdh te Middel burg die ouderlijke wiomung ontloopen. Na zich naar Kimiaiingeai per auto te hebben doen vervoeren, heeft hij zich aldaar ver voegd bij een motiorhandielaar, aan wien hij voorgaf een motorrijwiel te wilden koopen. Deze heeft 'hem toen een motorfiets ter waardje van ongeveer f 850 gegeven ten ein de dde motor te probeeren. Van deze gedegen 'heid heeft de jongeman gebruik gemaakt er van door te gaan. In België aangeland, raakte de motor zonder benzine en aange zien diet jongimensdh geen cent op zak had, heeft hij het voertuig aan den weg achter gelaten, en is hij te voet naar Antwerpen vertrokken. Toen hij da Nederlandsahe grens passeerde, werd hij door die marechaussee ingepikt, dde den vreemden snuiter naar Mtiddefljburg transporteerde. VERDRONKEN. Uit het Noord-HolJ. Kanaal te Alkmaar 1& opgehaald het lijk van een totnogtoe onbe kende jonge vrouw. PROBATE ARGUMENTEN. 's Nachts passeerde, aldus de Msib., een heer uit Vendo met zijn auto de heide, tus schen Heeze en Someren, alwaar hij werd stilgehouden door twee personen, die zich voordeden als kommiezen. Toen de wagei. stopte, bedreigden zij echter den bestuurder. Deze maakte de schijnbeweging zijn porte- nucuimaie te nemen, maar trok zijn revolver en loste een paiar schoten op de aanranders. Tegelijkertijd zette hij den wagen iin be weging en nam de vluoht. Volgens verkla ring van den automobilist zonden de aan randers hem nog twee schoten achterna, die echter geen dool troffen. De politie te Someren heeft de zaak itn onderzoek. POSTDIEFSTAL Door het vinden van een bedrag van 16 in een papiermand' in het postkantoor te Winschoten kwam met tot de ontdekking dat uit een dienstzending afkomstig uit Pelcela 1000 is ontvreemd. Eep onderzoek wordt ingesteld. 17 November Ruilingen Kohl Mannheim Hingen Cobfenz' Keulen Duisburg liuhrort Maastricht 2.61 i 0.03 m. val 1,63 m. D.07 m. val 1,83 m, 0,09 m val 2,i 5 m, 0,16 m. val 2,i 8 m, 0,10 m val 0,57 m, 0.03 m. val 0.82 m, 0,09 m. val 1.67 m. 0,39 m. val 11.49 m 0.10 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 2.19 15,13 WUlems ad 10,25 t Harlingen 2.68 15.46 Brouwersh, 8,41 2i,l7 Ee der ie 10.44 Zierikzee 8,56 21,44 Idem 2e 23.23 1,34 Wemeidinge 9,26 22,08 lJmuiden 9.45 22,2 Vliaslugen 7,47 20,39 H. v. Ho land 8.62 21,2 Terne uzen 8,21 21.08 Schevenlngen 9.02 21,36 Hansweert 8,43 21,39 Rotterdam 10.36 23.34 HET AUTO-ONGEVAL BIJ FOXHOL. Men meldt ons udt Groningen: Uit het Winschoterdiep bij Westerbroek is het lijk opgehaald van het kindje der fa milie Drentth uiit Stadskanaal, dat sinds 5 dezer werd vermist, toen het met een auto, waarin zdidh ook vier volwassenen bevan- den, nabij Foxhol in het water reed. Ziooails bekend is bij dit ongeval ook een der volwassenen, de heer Benes uit Stads kanaal, om het leven gekomen. Rechtzaken HET PAPE-FONDS. De Haagsche rechtbank heeft arrest ge wezen in een zaak tusschen de stichting Pape-fonds en den ontvanger der successie rechten te Den Haag. Het fonds had van den staat ruim f 1.40O.QOO plus rente teruggevor derd als z.i. te veel betaald aan successie rechten. De ontvanger kwam tegen deze vor dering op, de Haagsche rechtbank achtte dit verweer gegrond en verklaarde het fonds niet ontvankelijk in zijn vordering. Tegen deze uitspraak kwam het flornds op, doch thans heeft het Gerechtshof het vonnis der Haagsche rechtbank bevestigd, VEREEN. VOOR STRAFRECHTSPRAAK. In de najaarsvergadering van bovenge noemde vereeniging deelde de voorzitter mee, dat de minister van Justitie geen sub sidie beschikbaar stelde voor de na-acade mische opleiding van den gespeciali seerden strafrechter. Critische beschouwingen wer den gewijd aan de inrichting van het straf registerwezen, waarna Mr. J. Wijnveldt, ad vocaat-generaal bij den Horigen Raad, het onderwerp inleidde: „De ontwikkeling van de rechtspraak van den politierechter". HET BESLAG BIJ SARRASANÏ. In verband met de kwestie tusschen het ge meentebestuur van Heerlen en de directie van het circus Sarrasani, welke kwestie Vrijdag in kort geding voor den president der rechtbank te Den Haag is behandeld, vernemen wij, dat partijen in onderhandeling zijn getreden over een schikking. Als voorwaarde hiervoor was in de erste plaats van de zijde van Sarrasani gesteld, dat het beslag op de wagens van het circus zou worden opgeheven. De opheffing van dit beslag is geschied. Wat het overige beslag op de ontvangen gelden van voorverkochte kaarten betreft, hierover zal een minnelijke schikking worden getroffen in dien zin, dat door Sarrasani een zeker bedrag als zekerheid zal worden gesteld Hangende de daartoe leidende onderhandelin gen hebben partijen den president der recht bank verzocht zijn uitspraak in het kort ge ding voorloopig uit te stellen, en voor het ge val de te treffen schikking door partijen zal zijn onderteekend, deze uitspraak niet meer te

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2