Schoolnieuws. DE REORGANISATIE VAN HET NIJVERHEIDSONDERWIJS GELIJKT BIJNA OP EEN AANSLAG De lezers van dit blad hebben in 't i Zaterdag 7 Nov. kennis kunnen nemen groote bezuiniging-en op het Nijverheidsonder wijs.. Zooals men bij de salarisverlaging het eerst gedacht heeft aan de lagere ambten waar in dit blad meerdere malen terecht op gewezen is, zoo gaat men nu bij 't onderwijs het eerst tornen aan dat onderwijs dat rela tief gesprokep, 't minst kost aan gemeente en Staat en 't grootste rendement heeft voor de gemeenschap. Men begint nu eerst met de avondschool, daarna schijnt de ambachtsschool aan de beurt Over 't middelbaar en hooger onderwijl wordt zelfs niet gerept. Maar misschien volgt dit later ook. Uit 't verslag van de Commissie onderwijs en de volksontwikkeling in de ge meente Rotterdam over het jaar 1930 zijn met eenige moeite de volgende cijfers te putten a. Avondscholen Nijverheidsonderwijs, 1918 leerlingen, subsidie 30 f 37201.32. Elke leerling kost dus in totaal aan Staat meente per jaar 10 X f37201.32 3 X 1918 Pl1"- 65: b. Ambachtsscholen 1674 leerlingen subsidie 30 f 153.488.21. Bedrag per leerling 10 X f 153.488.21 3 x 1674Pkm. f 306 per jaar; c. Middelbaar onderwijs 2310 leerlingen f 1.641.05Q. Kostprijs per leerling per jaar pl.TT! f 710. Niettegenstaande deze voor zich zelf spre kende cijfers begint de Minister bij het Avondonderwïj s. Onder dagteekening van 31 Oct. 1931 is door hem het volgende schrijven aan betrok ken autoriteiten verzonden: „In verband met den toestand van 's lands financiën zal echter noodgedwongen vanaf 1 Jan. 1932 het getal wekelijksche lesuren lot ten hoogste 10 van 60 min. of 12 van 50 min. moeten worden ingekrompen. Voorts ben ik van meening, dat de duur van de jaarcursus zonder bezwaar tot 6 maanden (1 Oct.-l April) kan worden teruggebracht. Ik verzoek u der halve spoedig een gewijzigden lesrooster en een gewijzigd leerplan over te leggen, waarbij met een en ander rekening is gehouden." De lezer realiseere zich wat dit beteekent. In plaats van 15 uur. 10 uur; van 7 maand, 6 maand; of in cijfers, in plaats van het tot nu toe gegeven onderwijs, dat practisch zijn verdienste heeft bewezen, ontvangt het volks kind voortaan slechts i0/ib X 6Ji 4h van het vroeger gegeven onderwijs. Wat erger is. Te Rotterdam bestond tot dusverre de prachtige verbinding Avondschool-Academie, waardoor menig arbeiderskind met noeste ijver en taai» «oergie zich omhoog heeft ge- En nu©ok dit weg. "Wel schijnt men een cursus voor te bereiden aan de academie zelf om de geslagen breuk te herstellen. Maar, wat zelfs bij 't Hooger Onderwijs i niet gevraagd wordt, moet hier door het volks kind straks gepresteerd worden. Vóór het tot dien cursus wordt toegelaten moet het eerst vechtbaar is. Juist het Schriftuurlijk stand punt brengt mede dat ook het voortgezet en Nijverheidsonderwijs enkel en alleen komt, evenals alle onderwijs voor verantwoording van de ouders, waarbij natuurlijk anderzijds die ouders wijs zullen doen, om dat onderwijs zoo in te richten overeenkomstig de eischen der praktijk, dat hun kind er straks het grootst mogelijke profijt van heeft. Het is bekend, dat de Rotterdamsche Metaal bond reeds jaren lang pressie uitoefent in de richting van de 2-jarige ambachtsschool. 't Liefst zagen deze heeren, dat de ambachts schoolleerlingen zoo afgericht werden, dat zy direct pasklaar waren voor hun bedrijf. Laten onze ouders er echter voor waken, dat zij hun jongens niet met hun aardsche bestaan aan dezen bond en dit streven ver- kocpen. Een vrije Christelijke maatschappij eischt o.iri. vrij Christelijk onderwijs, zonder bij oogmerken voor een bepaalde groep, In de eerste plaats tot welzijn van de betrokken leerlingen, en in dien weg dan ook tot heil van het maatschappelijk leven in zijn breede vertakkingen. Zoo moet het doel van alle onderwijl ook van het Nijverheidsonderwijs verstaan De ambachtsschool bedoelt te zijn v school voor het volle leyen, dat verder grijpt dan alleen de Rotterdamsche metaalindustrie. Hoevele harer leerlingen zijn niet geplaatst als machinisten, bedrijfsleiders, opzichter», enz. Zij allen denken met vreugde aan hun leerschool terug. Een goed ingerichte ambachtsschool houdt rekening met het feit, dat het voor een breede groep ouders onmogelijk is htm kinderen lan ger dan tot hun 14e jaar te laten studeeren, maar geeft ook de ouders die zulks kunnen willen de gelegenheid om hun kinderen het 3-jarig ambachtsonderwijs te laten profi teered Eveneens behoort zoowel het avond- als dagonderwijs aan te sluiten by het Mid delbaar Technisch onderwys. Samenvattend dus de mogelijkheid in verband met de eischen van het volle leven om zoowel na 2, 3 en 4 jaar een getuigschrift uit te reiken. Laten de ouders waakzaam zijn en latsn ïze onderwysspecialiteiten straks bij de benandeling der begrooting in de bres sprin gen voor de belangen van het arbeiderskind, dat toch al zooveel ontbeert. ONNOODIGE SCHOOLSPLITSING De heer J.. Hobma schrijft in het „Oorr. de Vereeniging van öhr. Onderwij blad' CHR. LANDBOUWONDERWIJS Te Musselkanaal is voor de opening m een Chr. Lagere Landbouwschool door 't Bestuur van den Chr. Veenkolonialen Land- bouwbond een verzoek gericht tot den Raad in bruikleen afstaan van een school gebouw en proeftuin. DUITSCHE SCHRIJFLETTERS In de laatstgehouden sectievergaderingen van Leeraren in de Duitsche Taal en Letter kunde aan gemeentelijke inrichtingen van Mid- deJb. Onderwijs te Den Haag, is naar het ,Weekbl. voor Gymn. en Midd. Onderwijs" mededeelt, o.a. ter sprake gekomen of men zou voortgaan bij het onderwijs de leerlingen het Duitsche schrift te laten gebruiken. Dit was n.1. in Den Haag, tenminste aan boven genoemde inrichtingen, algemeen gewoonte en het leerplan voor dit vak ook als zeer wenschelyk opgenomen. Bij leerlingen, die van andere inrichtingen i uit andere plaatsen, vooral Indië kwamen bleek het vaak, dat ze de Duitsche letters niet of zeer slecht konden gebruiken en lezen Dit gaf soms aanleiding tot moeilijkheden en oponthoud. °'?ch;<m °P f vergadering de leden ver- ccii toelatingsexamen afleggen, dat practisch i puilend °ver waarde van het Duitsche wel zoo verzwaard zal worden, dat voor het j letterschrift oordeelden, wat men het er toch meerendeel deze weg voor goed versperd is. En waarom dit alles? Geen ander argument dan dit: „De van 's lands financiën". Is het dan zoo erg? En als het zoo erg is, is het dan niet het spannen van de paarden achter de wagen? Immers, men houdt tegen woordig congressen en organiseert cursussen, die veel geld kosten, om het vraagstuk van den ongeschoolden arbeider uit de wereld te helpen. Wat dunkt u? Zou door het van vorengenoemde maatregelen dit euvel niet vergroot worden? Het gevleugelde woord van Dr. A, Kuyper, den pionier ook voor goed vakonderwijs: „Een goede handwerksstand komt heel ons volk ten goede", wordt zoodoende tot een aanfluiting gemaakt. Ten opzichte van de leeraren bü dit onder wijs geeft een kort rekensommetje, dat zij na 1 Jan slechts l0/i5 X °!t X 05/ioo 10/3o van hun salaris ontvangen. Een korting dus niet van 5 maar van 46 Een bijverdienste zal deze of gene zeggen, 't Is waar, maar dan toch een bijverdienste, waar deze mensehen jaren aaneen van verze kerd zijn geweest. Dat ze bewaard mogen werden voor bitterheid 1 Ook de Ambachtsschool schijnt zonder nader overleg met de nieuwe cursus van 3 op 2 jaar gebracht te worden, waardoor ook de schakel Ambachtsschool-Academie voor goed verbro ken wordt. Of dit in de kringen van het Chr. Nijverheidsonderwijs met vreugde begroet wordt, rtieenen wij te mogen betwijfelen. Enkele jaren geleden heeft de toenmalige Minister van Onderwijs reeds alle ambachts schoolbesturen uit het geheelo land bijeen geroepen in vergadering, om hun meening over het 2,- of 3-jarig te hooren. Hier rees toen een eenparig verzet, waarop alleen de Arnsterdamsche ambachtsscholen een uitzonde ring maakten. 't Is waar, in het desbetreffend rapport van het C. N. iV. wordt de 2-jarige school aange prezen, maar dit rapport gaat dan ook uit van de gedachte dat de vakschoolopleiding taak is van patroons en arbeiders via hun organisatie, 't Is de vraag nog, of deze stelling onaan- voldoende over eens, dat de leerlingen daar- i mede voldoende bekend dienen te zijn en h moeten kunnen toepassen. RIJKSINSTITCUT-TEEKENLEERAREN Te Amsterdam werd Zaterdagmiddag j.l. herdacht het 50-jarig bestaan van het Rijks instituut tot opleiding van teekerdeeraren, vroeger Normaalschool voor Teekenonderwy- zers, dat gevestigd is in den tuin van het Rijks museum. O.m. waren aanwezig mevr. de wed. Molkenboer en haar kinderen; Prof. Huib Luns, de heer Schmidt Degener (hoofddirec teur van 's Rijks Museum), architect W. Kromhout Czn., de heer Van Alphen de Veer (vertegenwoordiger van den Minister (Onderwijs) en de Inspecteur Hollaar (nai het Gemeentebestuur van Amsterdam). De heer H. Ellens, directeur van het Insti tuut, hield een gedachtenisrede en herdacht de mannen, die aan den groei van deze onder wijsinstelling hebben meegewerkt. Voorts be toogde hij, dat het onderwys goed gefundeerd moet zijn en verder zich naar de toekomst moet richten. Gememoreerd wei-den de directeur W. B. G. Molkenboer met zijn staf van eminente leeraren, waaronder Dr. P. J. M. Cuypers, J. D. Huibers, J. R. de Kruyff, J. Versluis, Prof. Holst, Joseph Cuypers, Dr. A. R. Cohen, M. H. van Gestel, W. Kromhout Cz., Prof. W. v. d. Pluym, R. A. v. d. Povert, W. J. M. Berden, K. van Leeuwen, met de latere leiders J. Visser Jr. en Prof. Huib Luns. Voorts werd een gedenkplaat in de vesti bule van het gebouw onthuld. De heer B. W. Wierink wenschte als eere voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voer Teekenonderwijzers, oud-leerlingen en leerlingen, directeur en leeraren geluk met dezen dag, en noemde twee mannen, die in de geschiedenis van het Instituut een groote rol hebben gespeeld: Vietor de Stuers en W. L'. G. Molkenboer. Ten slotte onthulde de kleindochter van laatstgenoemden een gedenkplaat in de bene dengang (vestibule tegenover de entrée). Zaterdagavond is in het Stedelijk Museum ii tentoonstel :ing van het werk der leerlin gen en oud-leerlingen geopend. „Voor eenigen tijd beluisterden we in vergadering van Besturen van Prot. Chr. Scho len, in welke vergadering ook de Prot. Chr. Raadsfracties waren vertegenwoordigd, de stem van deze laatsten. Het ging o.'er het oprichten van een nieuwe school, dat, laten we 't maar evenzoo zeggen als boven, dat „niet volstrekt onvermydelyk' mocht worden geacht. „Denkt men zich wel eens in", zoo werd ei opgemerkt, „hoe moeilijk het voor ons wordt, wanneer zulke aanvragen in den Raad behan deld worden Wat wij van de tegenpartij zulk een „niet volstrekt onvermijdelijke" split sing moeten aanhooren?" In de laatste vergadering van den School raad is ook over deze kwestie met ernst ge handeld. En wij constateeren dat met blijd- Er is hier een groot gevaar, dat wy niet beter kunnen beschrijven, dan Gal. 5 15 het doet: „Ziet toe, dat gy van elkander niet ver teerd wordt." PAEDAGOGISGH TIJDSCHRIFT. In het November-nummer van het „Pae- dagogisch Tijdschrift" voor het Chr. onder wijs geeft de heer J. van Goudoever van Weltevreden een oriënteerende beschou wing over de in Indië in behandeling zijn de hervorming: en reorganisatie van het onderwijs. Definitieve voorstellen daartoe van de Indische regeering zullen waar schijnlijk in de Januari zitting van den Volksraad aan de orde komen. De heer B. Tiemersma had in een vorig nummer het reeds opgenomen voor wat hij noemt het beigaafde-verwaarloosde kind. Hij betoogde dat dit kind vooral in de eerste schoolja ren. al is het onopzettelijk, wordt verwaar loosd. In groote steden zou voor hen eon aparte school moeten worden gebouwd en ook buitendien moet het onderwijs meer individueel worden. Hij werkt nu in dit nummer uit hoe hij het zich denkt, aan vankelijk rekenonderwijs te geven als spe'. In zijn critische revue neemt de heer D. Wouters het op voor de Friescne onde,wijs- actie. Hij spreekt de wensch uit, dat als nog bij amendement in do nieuwe Onder wijswet het Friesch onder de facultatieve vakken worde geplaatst en dat de Minister dan dit amendement overnerne. Genoemde aflevering bevat verder nog een aardig schetsje van mevr. M. Drenth-Bokhout en de rubriek waarin de heer T. v. d Kooy als steeds lezenswaardige knipsels uit bui- tenlandsche onderwijsbladen doorgeeft HULDIGING LUIT.-GEN. DUYMAER VAN TWIST Zaterdagmiddag werd te den Haag in het geitouw van het Landstormkorps Zuid- Holland aan luit.-gen. Duiymaer van Twist h t door Van Hove geschilderde portret aangeboden. Op onze foto ziet men van l.n.r. de heeren kapt. Boissevain, Jhr. Roell, Minister Deckers, majoor Bocks, van Hove, B ordewijn en luit.-gen. Duymaer van Twist. Kunst en Letteren. Drs. J. A. Schuursma Grieksche Reis indrukken. Zutphen. Thieme; ingen. 4.90; geb. 5.90. Geduimde een studiereis van eenige maan den door Italië en iruim een half jaar door Griekenland teekende de Schr. tal van in drukken en ervaringen op, en verweilkte ze VOL1 VERWACHTING KLOPT ONS HART.... Zaterdagmiddag is Sint Nicolaas met. zijn gevolg te Rotterdam aangekomen. In optocht trok de „nationale heilige" van de Parkhaven naar het magazijn van Vroom <0 Drees- tnann. Als altijd was de belangstelling van het publieken met name van de jeugd, weer enorm. Die reisbrieven gaf de firma Thieme in boekvorm uit. Het werd een boek, royaal opgezet, van ruim 250 bladzijden en „met meer dan 50 il lustraties. Van de 29 capita vertellen er 20 ons van Griekenland. De heer Sch. heeft goed rondgekeken en weet meermalen met smaak te vertellen. Zoo van zijn nachtelijken tocht naar den Ve suvius (p. 51), van het Atheensche straat leven, van zijn reizen door het binnenland, o.a. van Naupaktos uit naar het 47 K.M. ver de bergen in gelegen Thermos, waar Apollo een heiligdom had. Wie Schr. kent verstaat hoe gemakkelijk hij overal „kennis maakt", en dit is ontegen zeggelijk zijn brieven, zeer ten goede geko men! „Waarom hebben de huizen op Santorini (het oude eiland Thera) alle rolronde daken?" Het hoofd der school te Pyrgos hééft het uitgelegd: Het is de eenige bouwwijze die weerstand biedt aan de hevige aardschok ken, die van tijd tot tijdi het eiland teiste ren. Met dit hoofd, meester Akylas, maakt de heer Sch. kennis in 'n klein café en daarna vergezelde hij hem naar zijn woning. Zoo kwam hij „veel belangwekkends*' te weteii. Een andere opmerking die ons trof. Drs. Schuursma wijst op de veelvuldige vereering in Griekenland van den profeet Elias en van den H. Demetrios. Hij meent, dat d!it te danken is aan de gelijkstelling hunner namen met die van den Zonnegod Helios en van de godin van den landbouw Demeter. 't Is mogelijk dat hij gelijk heeft. Hier en daar is eenige haast merkbaar pag 6: den ontzetting, dien; p. 51: om den tafel; p. 129: Als wijen even daarna als we; p. 195: dan dat ik zou kunnen trachten. Maar Sch. zegt zelf in het „Voorwoord" al, dat hij schreef „in verloren oogepblikken, meermalen op mijn knieën bij het licht van een kaars, of op een steen in de vrije natuur" Zeer aan te bevelen lectuur, en mooie foto'sl A, D. J. A. W, „HET NEDERLANDSCHE BOEK'' De bekende uitgave van den Nederlandschen Uitgeversbond is weer verschenen. Een boek deel van ruim 400 pagina's, dat bij alle boeken vrienden hartelijk welkom zal zijn. 't Is weer bewerkt in twee gedeelten: eerst een catalogus van uitgaven verschenen in 1931, vervolgens mededeelingen van de uitgevers over hun nieuwste en vroegere uitgaven. Het nauwkeurige register op auteursnamen en boek titels vergemakkelijkt het nazoeken, daardoor alles vinden wat dit jaar op de boe kenmarkt verschenen is. De heer R. J. Goddard gaf voorts onder den titel „Van uitgever tot lezer", een zeer inte ressante bijdrage, versierd met aardige teeke- ningetjes van Lida von Wedell. pok de prijs vraag voor de jeugd zal ongetwijfeld zeer de aandacht trekken. Een aardige gedachte wag foto's op te ne en van schrijvers, schrijfsters en illustra toren, gekiekt terwijl ze bezig waren met een hunner liefhebberijen. Zoo zien we o.m. A. M. de Jong paardrijden, JKees van Bruggen zwem men en Jan H. de Groot op een van zijn zwerf tochten. Deze achtste jaargang, die in een oplaag van 31.000 exemplaren verschijnt, zal overal weer een welkom onthaal vinden. WAT IS EEN BOEK. In de Kandelaar, het maandelijksch •gaan van den Bond van Ned. Herv. Meis- jesvereen. op G. G. behandelt Ds, J. van Nae van Hoogeveen bestaande vraag en zegt er o.m. het volgende van: Een boek is een geestes product, maar daarom is elk geestes-product nog niet een boek. Een lid van een meisjesvereeniging, die een verslag geeft van een clubtocht in de volgende trant: en toen kwamen wij in een dorp en toen dronken wij limonade en toen gingen wij verder en toen kwamen wij in een ander dorp en daar was het erg stil en toen reden wij over een brug en toen kwamen wij in een stad en toen kwa men wij op een plein en toen zagen wij een kerk zulk een lid heeft wel degelijk een opstel gegeven van een clubtocht, maar toch een boek of stuk van een boek beeft zij zeker niet geschreven. Want het boek is het product van een bewogen geest, van een ontroerden geest. Terloops merken wij even op, dat wij hier ndet willen handelen over de zoogenaamde vakboeken, als keukenboek en breiboekje. Maar wij willen spreken over die boeken die tot uitingen van de schoone letteren gerekend moeten worden. Een bewogen, een ontroerde geest is noo- dig voor het schrijven van een boek, ook hiermede is niet ali'es gezegd. Want de geest des menschen kan op velerlei wijze in beroering worden gebracht. De ware ontroering is het deel van den kunstenaar, die, niet als anderen, b.v. een boom aanschouwt. Hij ziet dezen boom als een wonder, als een verschijning uit hoogere wereld. Hij ziét hem als het opstijgen uit den grond en krampachtig reiken naar den hemel. En dit treft hem tot in het allerdiepste van zijn geest, zoo diep, dat zijn persoonlijkheid er door wordt geraakt. Dit treft hem zoo diep, dat als het ware een wond hem doorscheurt. Maar nu heeft bij ook den drang den boom als ver schijning vast te leggen in woorden en zin nen, die zich rijen tot een kunstwerk. Uit de Antirev. Partij. ANTI-REV. JONGEREN-ACTIE. In den loop dezer week is bij het si tariaat der A.R.J.A., Johan Willem Friso- straat 30 Utrecht, bericht ingekomen de oprichting van Anti-Rev. Jongeren Stu dieclubs te Sprang en te Breda. Uit Oost-lndie Wetenschap. VIVISECTIE OP MENSCHEN? Arts P. Pijl, voorzitter van de „Stichting Anti-vivisectie-Bond" heeft een vlugschrift hét licht doen zien, dat deze vraag beant woordt. Er wordt inderdaad in naam der medische wetenschap niet alleen diennarteling op reusachtige schaal bedreven (3 millioen proeven per jaar in de cultuurstaten der we reld), maar ook de mensch wordt, terwille van het experiment, gebruikt als materiaal dat de wetenschappelijke onderzoeker noo- dig heeft hetzij voor het oplossen van een vraagstelling, hetzij om een proefschrift to vervaardigen, hetzij uit interesse van meer mercantiel-fabriekmatigen aard. De schrijver toont dit aan met verschil lende uit het Tijdschrift voor Geneeskunde geciteerde voorbeelden en in het bijzonder uitvoerig met aanhalingen uit een proef schrift van H. D. Boer, „Parenterale toedie ning van B. G G." (het tuberculose-vaccin van Calmette, dat met de bekende catastro phe van Lubeck verbonden is). Volgens dit proefschrift werd een tiental kinderen, waarvan was vastgesteld, dat ze vrij waren van tuberculose mot weinig-viru lente doch levende tuberkelbacillen onder huids ingespoten, niet om ze te beschermen tegen tuberculose doch om eens te zien hoe zij zich daaronder gedroegen en om er dan een geleerde uiteenzetting over te schijven. Enkele dezer kinderen waren nog in het hersteltijdperk van een andere ziekte, waar door de eerste en grootste plicht van den medicus, het met rust laten van den patiënt wanneer niet onmiddellijk ingrijpen nood zakelijk is, met voeten werd getreden. De experimentator dleed dit terwijl om trent de waarde van het Calmette-vaccin alles nog in de lucht hangt, wat hij in hooge mate ontoelaatbaar noemt, zelf uit den ge zichtshoek van de wetenschappelijke proef. Het grootste pecentage der zoo behandelde kinderen kreeg tengevolge van de inspui ting een abces en één dezer kinderen dat gedurende herstel van griep was ingespoten, overleed daarna aan „acute meningitis", nadat het achtereenvolgens ook aan kink hoest, bronchitis en convulsie had geleden, waaruit de schrijver opmaakt, dat de doods oorzaak secundair te wijten is aan verzwak king door het experiment. Het is dus zeker, dat in leidende kringen in Nederland niet geschroomd wordt vivi sectie op menschen toe' te laten, zoo resu meert de schrijver, die ten slotte betoogt, dat wij moeten leeren inzien, dat het niet aan gaat weerlooze dieren en menschen te gebrui ken voor experimenten, die feitelijk tegen een ieders gevoel van humaniteit indrui- schen en waarom men, redelijk en algemeen denkend moet toegeven, dat zij uiteindelijk geen baat kunnen brengen. ONZE TREKVOGELS. Afstanden en snelheden. Uit de gegevens, die men door het op groote schaal „ringen" van voge's heeft kregen, is o.a. gebleken, dat zwaluwen en ooievaars bij het jaarlijks trekken van de broedplaatsen in Noord-Europa naar Afrika tweemaal per jaar 9' tot 10.000 kilometer afleggen. De grootste afstand legt de Poolzee zwaluw af, die in het hoogste Noorden broedt en in den winter tot aan de grenzen van het Zuidpool-land trekt. Deze vogel, die den langst.en tijd bij daglicht leeft, legt elk jaar een weg van 33.000 K.M. (hemels- breedte.) af. Interessant is, dat de vogelkenners' ook hebben vastgesteld, dat de trekvogels niet zoo'n haast hebben als veelal aangenomen werd. De ooievaars vliegen in de lente onge veer 40 K.M. per dag en in den herfst 200 K.M. De ooievaars, die in September van hier vertrekken, komen dan ook eerst in November in Zuid-Afrika aan. Vele trek vogels vliegen dagelijks niet meer dan 100 kilometer. EEN RAMPOK-PARTIJ (MEDAN, 14 Nov. (Aneta). Een 5-tal Clii- neezen drong schietend de ondernemings- gedek van Tjoekin binnen, waarop de koelies toesnelden, evenals de administrateur, de heer Plaisir. Hierop namen de rampokkers vlucht, waarbij een hunner werd overweldigd. De rampokkers beschoten den hen aehtervol- genden administrateur, zonder hem te tref fen, terwijl een oppasser in het been werd getroffen. Later zyn nog twee rampokkers aangehouden. Zy gaven op afkomstig te zijn van Penang, vanwaar zy te Pantai Tjerming waren geland. ARBEIDSBEURS BATAVTA, 14 Nov. (Aneta). De laatste opgaaf der Arbeidsbeurs vermeldt 266 Euro- peesche werkloozen, 564 inlandsche en 26 Chineesche. I Uit West-lndië. DE NIEUWE BISSCHOP VAN CURACAO Tot opvolger van wijlen Mgr. G. M. Vuyl s t e k e is benoemd tot bisschop van Curagao Pater P. H. J. H. Verriet. Sinds Pater V e r r r i e t, die jarenlang als missionaris in de West arbeidde, voor den missie-arbeid werd afgekeurd, wijdde hy zich aan de orga nisatie der aldaar woonachtige katholieke arbeiders Van verschillende vakorganen voer de hy de redactie Als sociaal werker heeft hij zich vooral door zijn vriendelijkheid en hulpvaardigheid tal van vrienden gemaakt. Plicht ging den nieuwen! bisschop steeds vóór alles. Momenteel vertoeft pater Verriet in zijn geboortestad Venray, waar hy zyn vacan- tie doorbrengt. Radio Nieuws. Herman Rutters schrijft in het Alg. Week blad v. Chr. en Cult, over de cultureele waarde der Radiomuziek, dat deze in het algemeen, op z'n zachtst gezegd, hoogst twijfelachtig is. Van het totaal der uitge voerde muziek vormt het onbeduidende een werkelijk ontstellend percentage. Tal van programma's zijn belachelijk van inhoud en carricaturaal van samenstelling. Daaren tegen wordt de mooiste, verhevenste muziek uitgezonden in tijden, waarop men gewoon lijk aan den maaltijd zit. Hoe kan het ook anders, a's dag in dag uit, van 's morgens tot middernacht, dus gedurende zestien achtereenvolgende uren, muziek door den aether moet worden ge slingerd, met een enkele onderbreking voor een lezing of de politie-, weer-, en tegen woordig minder opwekkende beursberich ten? Het is even dwaas, als den menschen zoolang en zoo regelmatig een diner in optima forma voor te zetten. De omroep- vereenigingen zijn aldus wel gedwongen, het minderwaardige te laten overhecrschen en vaak de dolste combinaties van gramofoon- platen te laten afdraaien. En niemand, niemand komt op het toch zoo voor de hand liggende denkbeeld, dan liever de uitzending te beperken. De dag moet vol, de zenduren moeten gebruikt worden; hoe, dat is een fweeda. Zestien uren, a1 heeft men voor het werke lijk nuttige en goede aan twee uren mééf dan genoeg. En dan hoe wordt ér niet vaart ge luisterd- In tal van huiskamers vraagt men slechts naar het radiogeluid als zoodanig, ongeacht den bijzonderén aard van het ge luid een symphonie van Mozart of de Serenade van Toselli, een Cantate van Bach of „Vive le tramway" van Grit n' impor» te. A'ls het geluid er maar is. Voor niets zijn velen zóó bang als voo? de stilte. Dat zijn de zielen, die de myste- rieuse stilte van een woud met zinloos ge galm verscheuren, omdat die stilte hen be- anstigt. En zoo zetten zij ook in de stilte van hun huiskamer de radio aan. Het is zelfs een aangename begeleiding van een gesprek. Zij kunnen er) niet buiten en ge. voelen zich er zonder als de wereldstede- ling die, eensklaps in de rustige natuur gekomen, de slaap niet kan vatten, omdat hij het nachtelijk tumult der autoclaxons De schrijver troost zich met 8e verwach ting, dat dit soort „radio-muziek" zich teü slotte zelf in diserediet/zal brengen en dat men zal leeren begrijpen, Mat het nut, dat de radio inderdaad kan stichten, niet in de kwantiteit doch in de kwaliteit ligt. Rechtzaken. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD 14 Juni J.l. ha*. ongreluk plaats op de kr in botsing met een motorrijder. De laatste werd gekweitst. Wegens het veroorzaken vam lichamelijk letsel schuld werd de veroordeeld tot EEN VEEDIEF Dè 26-ja.nIge rechtbank t stal van vee uit de wedde, gepleegd te Apel- oorn en Hengelo (O.). Verdachte bekende. De iffdeier van Justitie eischte 1 Jaar en 3 maan- •aingenisstraf met aftrek van de preven* s hechtenis. DOOD DOOR SCHULD G. B., molenaarsknecht, oud 29 Jaar, en J. J. ld e naar, 49 Jaar, beiden te Epe, stonden te- eoht, terzake van een aanrijding op 9 Aug. ta mrijding H. L* lx. PREMIEBOEKJE PRINSESJE STERREMUUR Proeve van Illustratie Toen we onze Premieboekjes van de Pegasus" en „De apenstreken van Bobby" in boekvorm deden verschijnen, was er een algemeene vraag om méér dergelijke kinderlectuur het licht te doen zien. We stellen daarom thans voor onze lezers beschikbaar het eerste Kinderverhaal, dat destijds in ons blad werd opgenomen, en waarvan zoo gesmuld werd PRINSESJE STERREMUUR. door G. Th. Rotman Wanneer men bovenstaand Premieboekje bestelt, zal het door de jeugd met vreugde worden ontvangen. Het kan afgehaald worden aan ons Bureau, zoomede worden toegezonden na ontvangst van 50 cent per ex. in postzegels of storting op ons girnonummer. Men gelieve op de enveloppe te vermelden: „Sterremuur". Spoed gewenscht. Ook de Agenten en Bezorgers nemen bestellingen aan. Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar (en) Premieboekje „PRINSESJE STERREMUUR", waarvan bedrag bijgaat: in postzegels per giro is verzonden WOONPLAATS

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12