TRIPLEX P. LEEBEEK MEUBELEN TE KOOP t. VAN DEN BERG N.V. „H. BERGER'S HOUTHANDEL" BOUWBT,AD No. 129 Verschijnt eiken Maandag) MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 O '|i "Goed"'triplex!* beschermt alle gebouwen tegen hitte - koude - vocht - lawaai GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten GrondstoffenHmij. AMSTERDAMSarphatikade i - Tel. 34624 - 36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telef. 11690 ^.PICUS p 1E !i'!J K[erk der Vrije Evangelische Gemeente te Bussum Gemeente moest zich steeds ver- Slaatsen van het eene gebouw naar het an- ere, zij had geen eigen thuis en besloot al- zoo een stukje grond te koopen, hetwelk baar gelukte. De gemeente Bussum had daarvoor een schikt terrein aan den Veldweg en de koop ?am tegen een zeer billijken prijs tot stand Door middel van deze wand is een zaal te vormen van pl.m. 6 bij 12 M., die gebruikt kan worden voor catechisatie, Zondags school, naaikrans, enz. De lambrisering is van mahonie triplex, afgezet door donker grijze lijst en plint met dito latjes voor vakverdeeling (kleur op zwart af). Entree der kerk van c met medewerking van de autoriteiten. De bouwcommissie onder leiding van Ds. Hoekendijk verzocht den heer E. van Tuil daarna een plan voor den bouw te ontwerpen waaraan deze gaarne voldeed. Zoo kwam dit gebouw tot stand. Er is getracht het geheel een zeer intiem karakter te geven. De entree is zwaar, van blauwde Limburg- gche klinkers waarin blanke eiken deuren, en portaal met grijze en zwarte tegels. Links en rechts van het portaal een deur, welke toegang geven tot twee kleine ruimten gescheiden van de groote zaal met-zware gordijnen. Daarachter ligt de groote zaal pijn. 12 bij 7.50 M. Vervolgens is er een uitneembare wand gemaakt van harmonicadeuren. Deze scheidingswand, welke zeer gemak kelijk naar links en rechts te schuiven is, is aangebracht om zoo nood'ig het gebouw ge heel te gebruiken. Tusschen de ramen zijn zacht groene ban den aangebracht doorloopend over het pla fond, dat is gemaakt van sponningschroot jes en in geelbruine kleur gebeitst. Tusschen dieze banden zijn zwarte lijsten Het'glas In lood is zeer eenvoudig, onder donker geel, licht uitloopend naar boven. De muren zijn grijs gestucadoord. Voor verlichting zijn aangebracht drie hoofdlampen, elk met drie wit glazen bollen en zeven armen waaraan elk een wit glazen bol, alles hangende aan zwart zijden koorden In de achterzaal tevens twee wandlichten, die daar 6 kasten aan den achterwand kun nen belichten. De preekstoel is afzonderlijk gemaakt op 6 kogelrollen om, zoo noodig deze gemakke lijk te kunnen verplaatsen; deze is geheel gemaakt van mahonie triplex. Voor verwar ming zijn toegepast gasojaarsradiateuren van d© firma Jan Jaarsma te Den Haag. I-Iet bouwen van bruggen over onze groote rivieren Wat logisch is, is niet altijd schoon. Deze zinspreuk komt in onze gedachten op bij het ziien der groote bruggen in den laatsten tijd door Rijkswaterstaat gebouwd en in het bijzonder bij het beschouwen van het ontwerp der in aanbouw zijnde brug voor het gewoon verkeer over de Waal te Zalt-Bommel1) (fig. 1). De geheele lengte der brug de beide korte bruggen in gewapend beton die toe gang geven tot de ijzeren brug, meegere kend bedraagt ongeveer 930 Meter. Voeg hier nog bij de toegangswegen aan de Noord en Zuidzijde, die samén een groote lengte hebben, dan begrijpt men, dat, dit een werk is van uitermate groote beteekends, zoowel udt technisch als aesthetisch oog punt voor het tegenwoordige en de na ons komende geslachten, evenals voor 't schoone stadje Zalt-Bommel, waarvan het gezicht, gezien van af de Noordelijke Waaloeveir, door de spoorwegbrug reeds gedeeltelijk is bedorven en dat nu door de in de onmid dellijke nabijheid te bouwen brug voor ge woon verkeer nog verder in de verdrukking makt. Wat de technische zijde betreft, kunnen we rustig vertrouwen, dat dit bouwwerk met groote nauwkeurigheid is bestudeerd én dat er groote zorg aan is besteed. Wat de aesthetisohe zijde betreft zijn wij min der bevredigd. Wel is gepoogd door rechte bovenranden over de geheele lengte der ,brug en door een eenvoudige doorzichtige vorm een goed geheel te krijgen met de reeds bestaande spoorwegbrug, die gebogen bovenranden heeft, maar of men hierin is geslaagd wagen we te betwijfelen. Want af gezien van de indeeling der geheele brug lengte, waarop we nader terugkomen, zou den we willen vragen, wanneer we eerst, de lange toegangswegen en daarna 923 Meter bruglengte zien, is het dan te veel gevraagd eenige verticale „accenten" in deze einde- looze horizontale lijn aan te brengen? Over den Rijn in Duitschland zijn vele bruggen gebouwd met geweldige Romaan- sche portaal gebouwen, die het begin van de brug markeeren, zooals te Mainz en te Worms. Dit is niet aanbevelenswaardig. Niet alleen dat deze gebouwen een mis plaatste romantiek vertoonen. Maar het heeft ook geen zin het beginpunt van de brag op deze wijze aan te duiden, vooral nu verdedigingstorens hun reden van be staan hebben verloren. Toch is men hierin ook wat te ver gegaan, door alle gebouwen als contrabande van de brug te verbannen. Vooral op een lange brug heeft het zeker zin een of meer gebouwen aan te brengen, die dienst kunnen doen als schuilplaats voor de werklieden, bergplaats voor gereedschappen enz., terwijl die ge bouwen dan tevens dienen voor het aan elkander binden der verschillende elemen ten van de brug, zooals b.v. te Bonn, waar de bogen der brag, die anders los, zonder architectonisch verband, naast elkander lig gen, door gebouwen ter plaatse van de pij lens tot één geheel zijn vereenigd. Men denke ook aan schoone oude bruggen, waar op bebouwing is te vinden als: de Ponte Vecohio te Florence, de Pont Valentré te Cahons, de brug over de Tessino te Pavia het zomerbed in die van het winterbed over gaan zoodat het aanbrengen van één of beter nog van meerdere „accenten" noodza- De gebouwen, die deze accenten vormen, zijn gedacht in plaatijzer (tig. 2, 3 en 4; met eventueele toepassing van koper bij onderdeelen. Deze gebouwen zouden even tueel ook dienst kunnen doen voor een ri vierverlichting of ais lichtbaken voor vlieg tuigen bij nacht, welke verlichting op het dak ware aan te brengen. Mochten deze gebouwen als Café-Restau rant dienst doen, dan kon eventueel een parkeerplaats voor auto's aan de Noord- en Zuidzijde van de brug worden aangelegd. Wellicht zal men tegen het aanbrengen van „accenten" op de te bouwen bruggen aanvoeren, dat deze het werk onnoodig duur maken, wat vooral in dezen moeilijken tijd een groot bezwaar zou zijn. Hiertegenover staat, dat „accenten" enkel noodig zijn op bruggen van groote lengte, die dus miilliocnen kosten, en waarop duo enkele gebouwen niet te bezwarend zullen werken. Bovendien bedenke men, dat een brug een der monumenten is, die kilo meters ver in den omtrek worden gezien, waarvan we alle de schoonheid kunnen genieten of de ergernis van een gemis aan gevoelige aesthetlische verzorging kunnen ondergaan. Bij de brug te Zalt-Bommel streeft men naar een behoorlijk aesthetisch uiterlijk, wat op zichzelf al hoopvol stemt Een der middelen om dit te bereiken is, dat men de pijlers bekleedt met graniet Men laat dus de beton niet in het gezicht Dit lijkt mij niet geheel juist Velen meenen, dat beton beklad moet worden, want onbekleed© be ton zou leelijk zijn. Toch is dit niet het geval. Afgezien van enkele gevallen, als het bekleeden van gewapend beton uit con structief oogpunt en van monumentale ge bouwen in steden, waarvan het geraamte in gewapend beton is opgetrokken en waar be kleeding uit constructief of aesthetisch oog punt wenschelijk kan zijn om een rijk uiten lijk te verkrijgen, is bekleedimg van stamp- beton uit dit materiaal bestaan de stroompijlers der brug buiten in de vrije natuur onnoodig. Beton, niet afgepleisterd, past zich uitstekend aan bij het landschap, bovendien verweert 't spoedig en wordt daardoor nog aantrekkelijker.2) Een be- kieediing van een groot aantal pijlers met natuursteen als te Zalt-Bommel, zal wel zooveel kosten, dat daaruit een groot ge deelte, zoo niet die geheele kosten, der beide „accenten" zou kunnen worden bestreden. Daarbij komt njog, dat van een bekleeding der pijlers met graniet door de groote af stand van de dijken en de richting der toe gangswegen zoo goed als niets wordt gezien ook niet wanneer men op de brug staat of zich daarover beweegt, daarentegen zouden eventueel te stichten bouwwerken in het aspect der brug een zeer belangrijke rol spelen en aan de eindelooze horizontale lijn der brug haar eentonig karakter ont nemen. Verder kaïn men nog boven de steun punten der liggers, dus boven de pijlers, enkele Meters vol construeeren (fig. 3 en 4), wat ook wee-r eenige afwisseling in het beeld van de brug brengt en rustpunten aan het oog geeft. Bij de brug te Bonn over den Rijn, men de afmetingen der gebouwen niet heeft overdreven, heeft men door deze bebouwing, hoewel wat conventioneel, de verschillend© hogen der brug zooals gezegd op aange name wijze aan elkaar verbonden, evenals bij de Nord Brücke te Keulen. Een ongunstige omstandigheid bij deze laatste brug is, dat hier eenige bruggen naast elkander liggen, waardoor, op korten afstand gezien, de verticalen een waar bosch vormen; op grooteren afstand is deze brug beter, toch harmonieert ze niet met den Keulschen Dom, die daar het stads beeld beheersoht De bebouwing op al deze bruggen over den Rijn is in steen uitgevoerd, dus niet iin ijzer, het materiaal dezer bruggen. Dit en het feit, dat de gebouwen in oude stijl- 1 vormen zijn opgetrokken, zijn de voor- Men kan tegen ijzeren vakwerkbrug uit bogen bestaande, het bezwaar opperen, dat architectonisch geen eenheid wordt verkre gen. Het was daarom in dit opzicht goed gezien te Zalt-Bommel de bogen te vermij den en rechte bovenranden te kiezen, die tenminste een eenheid vormen. Zooals reeds gezegd is te Zalt-Bommel in de brug over 92S Meter geen onderbreking behalve dan, waar de spanningen van naamste oorzaken, dat hierbij geen hoogere eenheid, dus schoonheid, werd verkregen. In de beste gevallen bereiken zij slechts het schilderachtige. In een vorig artikel werd door schrijver dezes besproken, hoe men te Haemerten de verschil lende overspanningen der brug over rle Elbe door verschil in hoogte en fraaie overgangen van hoog naar laag op prettige wijze beef! gekoppeld en daardoor een ver betering heeft bereikt to.v. het oude type vakwerkbrug (fig. 6). Dit verbeterde vak werk heeft men ook toegepast bij een brag over den Rijn te Hoohfeid, ofschoon dooi de ongunstige indeeling deze brug de min dere is, van die te Haemerten over de Elbe. In den laatsten tijd heeft men nog een ander type vakwerkbrug toegepast, o.a. tus schen Diisseldorf en Ueuss over den Rijn (fig. 7). Deze brug geeft eveneens een ver beterd type te zien, t-o.v. de gewone hoog- brug, ook hier is in zekeren zin eenheid bereikt De bovenrand wordt gevormd door een bekende kromme lijn, de kubische pa rabool, verder bestaat ze uit de gewone verticalen en diagonalen en het rijvlak. De brug, samengesteld uit drie overspanningen, heeft de verdienste, een verbetering te gé ven van de gewone vakwerkbrug, toch kan ze ook niet geheel bevredigen. Terugkeerend tot ZalbBommel, zou het brugvraagstuk daar het schoonst zijn opgelost .indien een combinatie hangbrug-plaatijzeren brug ware toegepast (fig. 5). De grootste overspanning van de hangbrug had daar dan pl.m. 250 Meter kunnen zijn, een maat die waarschijn lijk eenig voordeel in de kosten boven de gewone vakwerkbrug zal geven, zooals die nu te Zalt-BommeJ wordt gebouwd. Verder geeft dat systeem dan te zien, zooals ge- bruggen met volle wand, z.g. plaat ijzeren bruggen. Bij de spanningen van 60 Meter over het. winterbed, die door deze plaatijzeren bruggen zouden worden ge vormd .zullen de kosten waarschijnlijk wel iets hooger zijn dan die van de vakwerk- ilgger, zooals die nu wordt uitgevoerd. Het gedeelte, dat uit een plaatijzeren brug be staat, zal ook iets minder doorzichtig zijn dan een vakwerkbrug, maar le. Is het niet noodig, dat de minder fraaie, reeds bestaande spoorbrug, zicht baar blijft 2e. Een brug mag in het algemeen af sluiten, daardoor wordt de schoonheid ze ker niet minder, zelfs het landschap of het stadsbeeld kan er door winnen, denken we slechts aan de oude Maasbrug te Maas tricht Een ander geval van massieve ijzercon structie, dat zeer schilderachtig werkt, is het moderne vliegtuigmoederschip met zijn hooge massieve torens, die ook door de groote massa afsluitend kunnen werken, maar juist bekoring geven door fraaie lij nen en machtige indrukwekkende vormen.3) Bij een toepassing van een hangbrug te aZlt-Bommel zie fig. 5) zouden twee pijlers bespaard kunnen worden, terwijl hiertegen over staat, dat de pij lex's onder de pylonen van de hangbrug verzwaard zouden moe ten worden, wat ook eenige meerdere kos ten met zich brengt Toch zal het ook voor den leek wel dui delijk zijn, dat er van de hangbrug in com binatie met een plaatijzeren brug (volle wandligger) een bekoring uitgaat (fig. 5), die heel wat anders te zien geeft dan de brug die de Waterstaat daar nu bouwt (fi«- Alles is niet onder cijfers te brengen. La ten we zelfs aannemen, dat een hangbrug constructie duurder zou uitkomen dan de gewone vakwerkbrug, maar op hoeveel is de geestelijke schade te ramen, die de ijze ren vakwerkbrag toebrengt aan de teere schoonheid van ons rivier- en polderland? Nu reeds zijn er verschillend© steden en landschappen, waar vroeger veel touristen en schilders kwamen om de schoonheid er van te genieten en op het doek te brengen, die van huin schoonheid beroofd voor kun stenaars geen bekoring meer bezitten. En wij zelf, de inwoners, hebben ook recht op het behoud van de schoonheid van otia In de bergstreken bouwt men de bruggen en viaducten met meer zorg in aesthetisch opzicht dan bij ons, talrijke schoone betan- bruggen en enkele goede ijzeren bruggen ge tuigen hiervan en dat waar een heiglana schap meer verdraagt dan ons vlakke pol derland met zijn teer droomerige, innig poë tische atmospheer. In ons Indië past men als regel voor de bruggen van eenigszins groote overspan ning de ijzeren vakwerkbrug toe. Zoo is er een brug van even over de 100 Meter span ning in aanbouw over de Kali Progo, De ontwerper is er bij deze brug in ge slaagd een vakwerk te construeeren, dat een belangrijke besparing geeft op de ge wone bekende constructies. Verder is een ontwerp in bewerking voor een brug over de Moesi bij Palemibang van meer dan 600 Meter lengte.4) Wat de technische en economische zijde betreft wordt aan beide ontwerpen groote zorg besteed. Toch brengen constructies als deze beide bruggen ten slotte groote des illusies, want de schoonheid van het tro pische landschap wordt er door bedorven, evenals door de gegolfd ijzeren dakbedek king, die helaas de plaats inneemt van pannen of van de inlandsche atapdakbe- dekking. Voor velen is het reizen op Java hierom een teleurstelling geworden. Ten slotte de kleur. Ook dioor de kleur kan de werking van een brug in goeden of sJechten zin worden beïnvloed. Het is niet nioodig, al is liet zoo langzamerhand traditie geworden, om alle bruggen grijs te schilderen. Allerlei andere kleuren, als groen, blauw, geel, rood, enz. kunnen ook worden toegepast De ijzerconstructies der stationsgebouwen geven reeds jarenlang goede kleurtoepassingen te zien, evenals de verschillende bruggen in Amsterdam5) andere steden. Voor de nieuw te bouw brug over het Hollandsch Diep met de prachtige verge zichten over het wijde watervlak en het drukke internationale verkeer is het mogelijk van nog grooter belang dan voor de andere bruggen om aan het ontwerp groote zorg te besteden. Wanneer de brug te Moerdijk komt, zal zi wel in de omr'Adellijke nabiihc.d va be-taande brug worden gepro' eerc^ om redenen van navigatie. In dat geval is de verdeeling der pijlers van tevoren vastge legd, dan zou ook een aaneenschakeling van hangbruggen te overwegen zijn. Bouwt men een vakwerkbrug met b.v, evenwijdige randen, dan is het noodig ac centen aan te brengen om de eentonigheid te breken. Komt de brug niet te Moerdijk, maar te Willemstad, dan is men vrij in de verdeeling der pijlers en kan men een reeks van hangbruggen of een combinatie van hangbruggen en plaatijzeren bruggen (volle wandliggers) toepassen. Men spreekt veel van vlagvertoon in verband met onze loniën en ons prestige in het buitenland. Aan dit vlagvertoon zijn kosten en niet geringe verhonden. Bouwt men ochoone bruggen, dan doet men ook aan vlagver toon, want hierdoor verhoogt men zijn aan zien aammei'kelij k in den vreemde, en dai niet alleen, het geeft ook ons zelf vreugde. „A thing of beauty is a joy for ever". Papendrecht. Ir. ARIE VISSER. »uw van het Rotterdai :rst In beton werd opget stlsch en aantrekkelijk, luivwerk was. later bü t bekleeding me^tufsteen i onbeduidend geworden. rergeliike de kortgeleden de De Ruyterkade te Ai Ir. W. C. COEP1JN Ir. W. C. Co e p ij n, uitvoerder bij de N.V. Nederland', af deeling Wegenbouw te Den Haag, is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot ingenieur bij de N.V. Betondak te Arkel. iderwets-aangelegen heden Bureau van Ingen Vlietstraat 8 b - Telefoon 11748 ROTTERDAM £)e annexatie voor Groot Den Haag Plaatselijk bestuur in de voorsteden? In Gemeentebesturen zegt (prof.) v. P(oelje): De invoeringswet van de wet op de ge meentelijke nieuwe organisatie van hot Rijnsoh-Westfaalsch Industriegebied van 29 Juli 1929 houdt het volgende voorschrift m: 42. I. In groote steden kan voor gedeel ten, wel'ke dee beteekenis van een engeie, plaatselijke gemeenschap bezitten, een plaat selijk bestuur worden ingericht, met betrek king waartoe afwijkingen van de alge meen geldende wettelijke voorschriften in zake de inrichting van de gemeente, voor- zoover ze niet het Kommunalabgabenrecht betreffen, op de volgende punten toelaat baar zijn: 1. Bevoegdheid der plaatselijke organen; 2. Keus der plaatselijke organen door directe stemming binnen de afzonderlijke gedeelten der plaats; 3. Het besluit van het gemeentebestuur, waardoor een van de algemeene wettelijke voorschriften betreffende het beheer der ge meente afwijkend plaatselijk bestuur wordt ingevoerd, moet worden goedgekeurd door de toezicht houdende autoriteiten. Men vraagt zich af, of niet door opneming van een analoog voorschrift in de Grens- wijzigingswet aan redelijke verlangens van bepaalde deelen der groote stad zou kun nen worden tegemoet- gekomen. techniek van het dak Een beslissende invloed op de bouwvor men heeft de techniek. Alleen indien de drang naar een dakbedekking, die zich aanpast aan de maatschappelijke eischen, heeft geleid tot inderdaad practische en niet te kostbare mogelijkheden en uitvindingen, alleen dèn zal de algemeene toepassing kunnen volgen. Deze stelling werd bewe zen in de dagen toen het zink als dakbe dekking in zwang kwam. (Het lood was van oudsher een te kostbare dakbedekking gebleven om algemeen te kunnen worden toegepast). Hoewel dit zink in, voor den woningbouw passende, eigenschappen ach ter staat bij pannen- of leibedekking, zien we toch direct de opkomst van het flauw-hellende en platte dak in de neo klassieke bouwwerken van de eerste helft der 19e eeuw, door toepassing van zink mogelijk gemaakt. Dit verschijnsel blijft, in het derde kwart van die eeuw, ook bij archl tectuur van andere vormgeving, bestaan. Vooal de gebrekkige zakgoten en keulsche goten (ook indien bij die bouwwerken de grootte van het dak vlak onaangetast blijft) worden vervangen door de toepassing van het platte dak. In het laatste kwart van die eeuw Is, bij den grooten vluoht van den revolutie bouw door ondeskundigen, het dakschild steeds verkleind, terwille van den drang naar het platte dak; in lateren tijd zelf» zóó, dat aan de achtergevels ten volle erkend werd dat het schuine dak geheel gemist kon worden. Toch bleef aan den voorkant, naast schijn-topgevels, nog een stuksken dakhelling bewaard. Deze terrasvormige bouwtrant is in de hand gewerkt door de techniek, die in hout cement, in ruberoïd, in mastiek, en in ge- wapend-beton, even zoovele materialen aan de markt bracht, die zulk een plat-dak con structie niet alleen mogelijk doch in ze keren zin voordeelig maakte. Daarbij wordt direct toegegeven dat een pannendak, ecu looden dak, enz., van langer duur zijn; doch de steeds korter wordende leeftijds- eisoh, (niet uitsluitend door ondernemers uit speculatieve doeleinden) aan onze woon huizen gesteld, maakte deze bezwaren des te geringer naarmate de prijs dier dakbe dekkingen lager wordt, en dus het her- dekken minder bezwaarlijk. Bovendien komen tegenwoordig naast den prijs van het materiaal, de arbeidskosten scherper op den voorgrond. En nu spreekt het vanzelf, dat voor de constructie van het platte dak zelf in zijn waterdichte afdekking, minder intelligente, dus goedkoopere, arbeidskrach ten korter van noode zijn dan voor het ver vaardigen van de dikwijls niet eenvoudige houten kappen met toebehooren. Zoodat ook op het gebied der techniek de conclusie luidt dat. voor velen onopge merkt, het platte dak er al reeds is, en niet meer op den achtergrond zal zijn te dringen. Het gaat er om dit feit te aan vaarden en onbevangen: „To make the most of it!" Noorden - St. Vitusstraat 59 Aannemer van de Vrije Evangelische Kerk (e Bussum BINNENHUIS-INRICHTINGEN 1 ROTTERDAM Woonhaii: LAMBERTUSST. 101 - Wirkplutt: SCHOUTEISTI. Ut N.V. FABRIEKEN „WADOINXVEEN" v/h. a. KEMPKES St Co. TEL.17 WADDINXVEEN VOOR O E TEGENWOORDIGE WONING LEVERING DOOR DEN HANDEL. - TOONKAMERS CRABET HSTRAAT57 GOU DA T.O. HET STATION H.R.LAUWAARS &Z0NEN Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 Waai-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in verschillend formaat Speciaal dunne gevelsteen HILLEGERSBERG DANnCM 7an 10 M- breedte.be- I ANULlv «taande nlt 1 Beneden- Indeellne reap. 3 kamers, 2 slaapkamer», keuken, badkamer, groote voor en achter- Te bevragen: L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68, Telefoon 13866 HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BETONBLOKJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 - Tel. 30933 ROTTERDAM Mooie HEERENHUIZEN TC KOOR, gelegen Franool» M«»»r»chmidtl.an Ne. 42 tot 48 te SCHIEDAM, met ruim uitzicht Bij Jullanapark en Steirebosch. Bevatt: 2 Kamer» en suite. Keuken, Zijkamer, Irtasche groote Kelder. Ie verdieplne 2 Slaapkamer», gr>ote Zijkamer, Badkamer, vijf Kasten, oveidekt Balcon, Zolder met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Koopprijs: Hoekpand I 18.600, Tusschenpanden Inlichtingen: H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 SCHIEDAM Zondags. Gewapend Beton- en Kunststeenwerken Terrazzovloeren en Gootsteenen Houtgranietvloeren Kerstant v. d. Bergelaan 2a HILLEGERSBERG Telefoon 42587 Rotterdam SCHEEPMAKERSSTRAAT 55 - DEN HAAG - TELEF. 772240 ELZEN - BERKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9