Iliruuir Jwdjr(£iumuü BINNENLAND. KLAAG NIET. ABONNEMENT; Per kwartaal 3.24 (Beschikkingskosten f 015.) Per week 0.25 BIJ dagelijksche sending 7 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar.* Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3509 MAANDAG 15 NOVEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels Elke i ï.m? n 0.22 Vi van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 BIJ contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendo.io 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. HIER WRINGT WAT. Bij de bespreking in de pers van het wetsontwerp, dat bedoelt aan de gemeente besturen een korting op te leggen op de uit- keering uit het Gemeentefonds en waarbij indirect voor het gemeente-personeel wordt beoogd een gelijke salarisverlaging als de Begeering voor de personen, in dienst van het Rijk, noodig acht, heeft men hier en daar de grief kunnen beluisteren, dat deze maatregel een premie stelt op gemeente lijke royaliteit. Dat het wetsontwerp deze strekking beeft, in zooverre het in elk geval aan de korting onderwerpt die gemeenten, waar 40 of minder opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting worden geheven, kan niet worden ontkend. Men kan oordeelen, dat het voorgestelde ontwerp, in zooverre het ook de gemeen ten haar deel doet dragen in de vermin derde baten uit de sterk verlaagde inko mens, de billijkheid aan haar zijde heeft, en toch van meening zijn, dat in de ui t- werking van dit principe nog wel een en ander te verbeteren valt. Intiisschen dient te worden bedacht dat het principe, dat uitgaat van den. 6taanden druk en van de werke lijke uitgaven, zonder daarbij te vragen naar de oorzaken en naar de deugdelijk heid van het financieel beleid, allerminst voor de eerste maal toepassing vond. Helaas kan men zeggen, dat dit stelseJ freeds min of meer is ingeburgerd bij ver schillende relaties, waarin de gemeenten tot het Rijk staan. Met name de gewijzigde regeling der financieelc verhouding tusschen Rijk en gemeenten staat op dezen grondslag: im mers de werkelijke uitgaven voor on derwijs, politie en armenzorg dienen tot basis voor de berekening van deuitkee- ring uit het gemeentefonds. Niet anders is het bij een bepaalden talc van dienst, die in deze dagen -zooveel be langstelling heeft: de werkverschaffing. Voor dat doel stelt het Rijk belangrijke bedragen beschikbaar, mits door de betrok ken gemeenten en eventueel andere licha men, van wie de uitvoering van een bepaald werk uitgaat, eveneens, een deel der kosten, wordt betaald. Voor de verhouding, waarin nu het Rijk en de gemeenten hun aandeel in de kosten bijdragen, wordt de belastingdruk in de betrokken gemeenten tot grondslag gelegd: naarmate die druk zavaarder is, betaalt het Rijk meer, de gemeente minder. En zoo geschiedt het dat een gemeente bestuur, hetwelk de uitgaven woog en een voorzichtig financieel beleid voerde, zich bij een als werkverschaffing uit te voeren werk een zeer aanzienlijk deel der kosteh op de schouders zriet gelegd, terwijl een naburige gemeente, waar men er op los leefde en van geen remmen wist, haar spil zucht eiet beloond met een klinkende bij drage en tegemoetkoming uit 's Rijks kas. Men voelt het: hier wringt wat. Aan een regeling, die spijt zou kunnen opwekken over 'betrachte zuinigheiid, ont breekt iets. Een der ernstige bezwaren van een sy steem tot regeling der onderlinge finan- cieele verhouding is wel, dat het toti uit gaven aanspoort. IS DAT DE GOUDEN VRIJHEID? De liberale partij ging er ten onzent min of meer prat op, dat zij de vrijheid van haar leden schooner handhaafde dan eenige an dere groep. Zij had een program, o zeker, maar dat was geen harnas voor de afgevaardigden; een cadaver-discipline was haar geheel vreemd. Wie dit in 't oog houdt, is wel zeer zon derling getroffen door de stemming in den Haagschen gemeenteraad over het ontslag der gehuwde ambtenares. Immers is door een mededeeling van wet houder De Vries komen vast te staan, dat Prof. Van der Bilt, leider der Vrijheidsbond- sche fractie in 1913 stemde vóór het ont slag; terwijl hij thans tegenstemde. Van overtuiging gewijzigd! zou men kun nen zeggen. Indien zulks het geval was, dan kon men het betreuren, dPch dan was daar- mee de zaak uit. Maar, Prof. v. d. Bilt heeft van deze ver anderde zienswijze met geen woord doen blijken; wat toch wel het allerminste was, dat men in zoo'n geval mag verwachten. Echter blijkt nu uit een persdiscussie, dat de radicale ommekeer van den professor verband houdt met een motie in Januari 1927 aangenomen op een vergadering van den Vrijheicfisbond en waarin „nogmaals wordt uitgesproken, dat ambtenaressen al leen op grond van haar huwelijk niet ont slagen behooren te worden". Ddarom, zoo schrijft „De Vrijheid" kan het heelemaal niet verbazen, dat Prof. v. d. Bilt thans tegen stemde. We moeten verklaren, dat de argumen tatic, vooral van die zijde, ons nog meer verbaast dan de stem van d'en professor. Is dat nu de hooggeloofde vrijheid en de eer bied voor de eigen overtuiging, waarin de liberale partij zoo gaarne roemt? Het is de grootste dwingelandij en een partijdwang, welke men alleen bij de com munisten zoekt. Wo staan voor een raadsel. Nu de heer v. d. Bilt angstvallig gezwegen heeft moet men haast de gevolgtrekking maken, dat hij zijn overtuiging geweld heeft aangedaan uit ge hoorzaamheid aan de partijdiscipline. Hij was vóór, doch stemde tegen. Hij gedroeg zich als een stern-automaat. In de lib. „Avondpost" werdt de opmer king gemaakt, dat de heer v. d. Bilt voor de keuze stond óf ontslag te nemen uit de vertrouwensfunctie óf om te stemmen naar eigen overtuiging en. dan maar af wachten. Daar is wat voor te zeggen; doch het lijkt ons te ruim. Voor den professor stond maar één weg open: te stemmen naar overtuiging. En, in dien daarop captie werd gemaakt, dan ware er slechts één antwoord mogelijk: „Ik ben 1 i b e r a a 1". Er schijnen echter niet veel liberalen meer Groote spanning te Enschede Welke afmetingen zal het conflict in de Textielindustrie nemen? VRAGEN VAN KAMERLEDEN SOCIALISTISCHE PROPAGANDA. De heer Cramer heeft aan den Minister van Koloniën gevraagd, of het juist is, dat de Minister door tusschenkomst van den burgemeester van Bussum in Juli van dit jaar aan den heer E. Fimmen heeft laten weten, dat deze, indien hij als secretaris van de Internationale Federatie van Transport arbeiders Ned.-Indië zou willen bezoeken, daar ingevolge een t 'slissing van den gou verneur-generaal niet zou worden toegelaten, doch dat de heer C. F. Cramp, sceretaris van i de „National Union of Railwayman", wiens toelating aanvankelijk eveneens geweigerd was, later wel vergunning heeft gekregen gevallen, ging In aansluiting op wat wij reeds meldden, geelt men ons van bevoegde zijde nog de volgende uiteenzetting van den toestand op j.l. Zaïeidag. Enschedé, 14 November. Enschedé is vervuld van een groote span ning; men behoeft slechts even door de straten der binnenstad te wandelen om te bespeuren, dat de atmospheer met electrici teit is geladen. Algemeen wordt de vraag ge steld: Wat zal er Maandag gebenren? Wie evenwel in de gelegenheid is geweest meer van nabij den loop der gebeurtenissen gade te slaan, zal tot de conclusie zijn ge komen, dat de kans, dat er Maandag reeds ernstige dingen zullen plaats hebben, zeer gering is. De hoofdbesturen van de vier tex tielarbeidersorganisaties hebben zich n.I. vandaag, ondanks het heerschend verschil van mcening, toch gevonden en ze zijn een parig tot de conclusie gekomen, dat er Maan dag niet tegen de aangekondigde loonsver laging van 5 procent gestaakt zal moeten worden. Men weet don loop der onderhande lingen: de R.K. en de Prot. Chr. bond ach ten in de huidige, zeer benarde omstandig heden een staking onverantwoordelijk en hoezeer ze zich ook tegen de loonsverlaging kanten, hebben de besturen het standpunt ingenomen, dat tegen deze verlaging niet ge staakt zal mogen worden, omdat men zeker weet, dat eeïi staking op éon fiasco der ar beiders zal uitloopen. Met grooten nadruk is daarop in de vergadering van de afdeelinp Enschedé van „Unitas" gewezen, met het ge volg, dat na een schriftelijke stemming een meerderheid aanwezig bleek voor het be stuursvoorstel. Deze vergadering kenmerkte zich door een zeer waardige houding van do aanwezige arbeiders, hetzij voor- of tegen standers van staking. Nadat het besluit was ■■llHRHlIW rustig uiteen, voor een reis in Ned.-Indië. I Heel anders is het bij de R.K. verloopen. De heer Cramer wenschte verder to welke vergadering helaas een zeer rumoerig weten, of de minister bereid is om, indien de secretaris der Internationale Federatie van Transportarbeiders alsnog het voorne men mocht opvatten Ned.-Indië te bezoeken, te bevorderen, dat hem de toegang niet wordt geweigerd. HET VEER ANNA JACOBA-POLDER De heer Krijger heeft aan den Minister van Waterstaat o.m. gevraagd, inzake de exploitatie van het veer Anna Jacobapolder Zijpe, of het juist is, dat, tengevolge van het drukke vervoer van motorrijtuigen, de opbrengst van de vrachten zoodanig is ge stegen dat, met behoud van de subsidiën de exploitatie voldoende loonend zou blij ven, indien de tarieven werden verlaagd en zoo ja, of de Minister bereid is, een zooda nige verlaging te bevorderen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE OPTOCHT TE BAARLE NASSAU. Op vragen van den heer M o 11 e r aan den Minister van Binncnlandsche Zaken, inzake een ge-weigerden studentenoptocht te Baarle-Nassau heeft de Minister geantwoord, dat hij geen aanleiding heeft kunnen vinden om don burgemeester te wijzen op onjuist heid in zijn beleid. EERSTE KAMER DE DRANKWET OP DE AGENDA. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Dinsdag a.s. des namiddags te twee uur in openbare vergadering bijeenkomen ter be handeling van een reeks wetsontwerpen, o.a. dat houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dran ken. De Voorzitter is voornemens aan de Cen trale Afdeeling voor te stellen in de afdee- lingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na dc openbare vergadering eenige wetsontwer pen, o. m. dat betreffende tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine en dat tot het aangaan van een of meer geld- leeningen ten laste van het Rijk. HOOGE RAAD VAN ARBEID PROF. AALBERSE VOORZITTER. In de vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid heeft de waarnemende voorzit ter, de heer E. Kupers, eenige woorden ge wijd aan de nagedachtenis van den overle den voorzitter van den raad, prof. dr. W. H. Nolens. In de vacature, ontstaan door dit overlijden, werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen prof. mr. P. J. M. A a 1 b e r s e. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer ir. J. A. Kal ff, werd bij acclamatie tot plaatsvervangend voorzitter gekozen het lid van den raad H. P. Gel de r m a n. GED. STATEN VAN Z.-HOLLAND Op vragen van het Statenlid mr. J. A. do Visser of Ged. Staten van plan zijn een voordracht te doen tot verlaging der salaris sen van provinciale ambtenaren, bij aldien de Staten-Generaal het regeeringsvoorstel mochten aanvaarden tot verlaging der Rijks ambtenarensalarissen, hebben Ged. Staten erloop had. Het bestuur kon de situatie, ondanks de krachtige betoogen van de be kwame leiders, niet baas en het gevolg was, dat de vergadering, zonder dat er een be slissing was genomen, een ontijdig einde nam. Men zou wellicht denken: na het verschil van meening zullen de socialisten wel trach ten profijt van deze situatie te trekken door alle schuld op de Chr. en R.K. bonden te schuiven. Met veel voldoening hebben we echter kunnen constateeren, dat zulks niet het geval was. „De Eendracht" heeft direct de gelegenheid benut om zonder „Unitas" oi „St. Lambertus" scherp aan te vallen, haar leden te adviseeren, ook maar aan het werk te blijven, aangezien een staking onder deze omstandigheden geen doel zou hebben. Uit alles krijgt men den indruk, dat de bestuur ders van den „modernen" bond heel blij wa ren met deze oplossing. Men is daar, naar duidelijk blijkt, allerminst op een staking uit. Men behoeft trouwens slechts den zeer rustigen toon van „Het Volk" te beluisteren om tot die conclusie te komen. De Lande lijke Federatie heeft een ietwat anderen weg gevolgd, maar ten slotte heeft men hetzelfde standpunt als „De F.endracht" aangenomen. Onder deze omstandigheden was van een vijandelijke houding van de zijde der .§no- dernen" geen sprake en de Zaterdag gehou den gecombineerde hoofdbesturenvergade- ring kwam spoedig tot een gezamenlijk standpunt. Allen gaven toe, dat de huidige situatie, afgezien van het feit hoe die is ontstaan, een staking onmogelijk maakt Er werd eert gezamenlijk telegram opgemaakt, dat aan den Rijksbemiddelaar werd verzon den en dat door den voorzitter van „De Een dracht" onderteekend werd. namens de ge zamenlijke besturen. In dit telegram werd medegedeeld, dat de vier organisatie.9 op het standpunt staan, dat noch de loons verlaging, noch het bemiddelingsvoorstel kan worden aanvaard. Echter zijn de om standigheden vn dien aard, dat geconsta teerd is kunnei. worden, dat tegen de aan gekondigde loonsverlaging niet zal wor den gestaakt. Wel zal gestaakt worden door de wevers der firma Gerhcl. Jannink ncn, doch deze zaak, die al lang voor de loonsverlaging aanhangig was, moet als ge heel op zich zelf worden beschouwd. Deze wevers zullen Maandag het werk niet her vatten. Communistische actie. Dit telegram houdt dus duidelijk in, dat de arbeiders a.s. Maandag niet tegen loons verlaging zullen staken, tenzijeen wilde staking uitbreekt. Daaroenp hopen de com munisten, die al weken bezig zijn om do dongen te vertroebelen. In „De Eendracht' bij de Landelijke Federatie kregen ze er de kans niet toe werden communistische .cellen" gebouwd, met het gevolg, dat het hoofdbestuur van dezen hond onlangs een aantal van deze onruststokers royeerde. Het kwaad is echter reeds gesticht en bij velen heerscht een oproerige geest. Overal waar groepjes menschen bij elkaar staan en don toestand bespreken, kan men communisten opmerken, die gewoonlijk het hoogste woord voeren en tot staking aanzetten. Ook is er al een vergadering gehouden, waarvoor twee communistische leiders uit Amsterdam over kwamen, die in felle bewoordingen opwek ten tot verzet tegen de fabrikanten, maar nog meer tegen de besturen van de organi saties, speciaal die van „De Eendracht". Opzettelijke misleiding. Toen de communisten zagen, dat ze on danks al hun pogingen geen succes boekten. juamtest had men de namen van de vier samenwerkende organisaties geplaatst Onmiddellijk hebben de besturen zich be raden wat tegen dit leugenachtig commu mstisch pamflet moest worden gedaan. Men besloot te- trachten om in het te Enschede verschijnend Twentsch Dagblad „Tubantia alsnog een opvallende publicatie te plaatsen DB krant atoml op het punt ter perse e Kaan, maar liet lukte nop op zr{r opva lende wijze van elk (Ier orpanisaties atzon lerhjk een waarschuwing te plaatsen, zoodat het puldick des middaps al gauw van don ren toestand op de hoogte was. Het ligt thans voor de hand, dat met uit zondering van de wevers der firma Jannink Maandag niet togen loonsverlaging gestaak' zal worden. De Twcntsche arbeiders zijd over 't algemeen rustig geaard en de mees ten zijn wars van drukte en erroot vertoon. Maandag zal het dus wel losloopcn, maar de vraag is ~jmst Wat zullen de werkgevers doen? Deze hebben heden ook een telegram aan den Rijksheiniddelaar verzonden, waarin zij te kennen f,even, dat zij het bemiddelings voorstel aanvaarden, doch dat zij geheel vrij zullen zijn indien het door de werkgevers geheel of gedeeltelijk is verworpen. Dit laat ste nu is het geval, want een der punten van het bemiddelingsvoorstel was, dat de arbeiders het ultimatum bij de firma Jan nink zouden intrekken. Zeer duidelijk is van werkgeverszijde medegedeeld, dat een staking bij de firma Jannink, hoewel deze met de loonsverlaging niets uitstaande heeft, precies zal worden opgevat als een staking tegen de loonsverla ging Ook voor deze staking geldt hun be dreiging: „Wij zullen van een klein conflict een uroot conflict maken". Algemeen wordt verwacht, dat de werk "•evers repressaillemaativgel zullen nemen Waarin die bestaan, kan nog niet gezegd worden, maar het ligt voor de hand, dat het een uitsluiting of iets dergelijks wordt. Door de staking hij Jannink dreigt het textiel- conflict, dat thans een betrekkelijk kleine afmeting heeft aangenomen, van ernstigen aard te worden. Het wuchten is nu op de maatregelen der fabrikanten, welke naar velen hopen, zullen uitblijven. DE TOESTAND VAN HEDEN HOE 'T CONFLICT KWAM. (Van onzen bijzonderen correspondent) Enschedé, 16 November. Om 't huidige conflict in de Textielindus trie goed te kunnen begrijpen, geven we hier een koite saamvatting van de gebeurtenis sen der laatste weken. Ongeveer vier weken geleden hebben de fabrikanten de vertegenwoordigers der ar beiders-organisaties opgeroepen tot een con ferentie. Daarin is meegedeeld, dat wegens de depressie op de textielmarkt een directe loonsverlaging van 5 pet. voor alle fabrieken zou moeten worden aanvaard. Geschiedde dit I niet, dan zou een korting van 10—20 pet.. worden gevraagd. Deze conferentie heeft een onbevredigend I verloop gehad en de algemeene verwachting was, dat van de zijde der arbeidersorganisa ties een strijd om het loon zou worden in gezet De Rijksbemiddelaar is daarna tusschen- beiden gekomen en deed een bemiddelings voorstel, waarbij 5 pet loonsverlaging zou moeten worden aanvaard voor alle fabrie ken, ook bij de firma Jannink. Dit voorstel is door de arbeidersorganisa ties afgewezen. Bij de firma Jannink was immers, naar men ons van die zijde mededeelde, reeds ongeveer een jaar een kwestie loopende over de invoering van een nieuwe arbeidsmetho- de, een rationalisatie, die teveel van de ar beiders vroeg. Voor deze fabriek werd door de arbeidersorganisaties een loonsverhoo- ging van 5 pet. gevraagd. Voor wat betrett de andere fabrieken is door de besturen de 5 pet loonsverlaging aanvaard, doch de fa. Jannink bericht ons niet toe te geven. Daar om is ook in deze fabriek het werk neer gelegd. De fabrikanten hebben meegedeeld dat wan neer bij Jannink gestaakt werd voor alle fa brieken 10 pet. loonsverlaging zal worden ingevoerd en men acht het dan ook geens zins uitgesloten dat vandaag nog de aige- heele uitsluiting zal worden geproclameerd. De staking is niet officieel. Terwijl we dit schrijven is hieromtrent nog niet de minste zekerheid. Natuurlijk trachten de communis ten in troebel water te visschen. Zoo even werd hier een Nieuwsblad uitgedeeld, waar bij getracht werd gedeeldheid te zaaien tus schen de leden der organisaties en de be sturen. Momenteel heeft deze oproeping nog geen gehoor gehad, doch zeker is, dat het in de kringen van de ongeorganiseerde arbei ders gist. Dc vergaderingen van „St. Lambertus' hebben een stormachtig verloop. Het bestuur krijgt de grootste verwijten te hooren en ook bij „Unitas" is het advies van niet staken slechts met geringe meerderheid van stem men aanvaard. Mogelijk is er later nog wel gelegenheid cm over de diepere oorzaken van deze gis ting te spreken, maar zeker is dat de „Een dracht" een uitermate gevaarlijk spel speelt en de verantwoordelijkheid draagt voor alle j 'beurtenissen. Het spreekt vanzelf, dat dit conflict van morgen heel Enschedé beroerde. Er is geen ander onderwerp van do gesprekken. D- spanning voor wat er geheuren gaat is groot Van politiezijde zijn gisteren maatregelen getroffen. Er zijn enkele tientallen rijksveld wachters gerequiroerd om de politie bij te staan. Vanmorgen hebben alle fabrieken Vanmorgen vergaderden dc besturen met de stakers van de fa. Jannink in „Ons Huis' aan de Oldenzaalschestraat. De staking bij Ia. Jannink. Men meldt ons vanmorgen uit Enschedé: Heden is de staking van de wevers bij de fa. G. Jannink en Zn. begonnen. Om half 8 is geen der Ongeveer 450 wevers de fahrieks poort binnengegaan. Alle overige arbeiders der firma Jannink bleven rustig aan het De andere fabrieken werken. In alle fabrieken, waar de loonsverlaging van 5 pet. met ingang van deze week is af gekondigd, is men aan het werk gegaan. Ongeregeldheden deden zich nergens voor Zooals hekend staat de staking bij Jannink geheel los van de actie tegen de loonsverla ging. De staking bij Jannink gaat om loons verhooging in verband met ingevoerde ratio nal isatiemaatregelcn. Daar nergens tegen de loonsverlaging wordt gestaakt, kan worden geconcludeerd, dat deze verlaging door tie arbeiders zonder strijd wordt aanvaard. De vraag is thans, wplke maatregelen de werkgevers zullen ne men in verband met de staking bij Jannink. (Zie verder blz .2) Voornaamste Nieuws. DE GEMEENTEN EN DE GELDCRISIS De Gemeente 0o3tstellingwerf is er niet in geslaagd dc begrooting voor 1932 sluitend te maken. Er blijft een tekort van f 80.000. Met bezuinigingen op het onderhoud van wegen en van gemeentegebouwen, heeft men naar schatting nog een f 15000 weten te vinden en verder heeft men zijn toe vlucht gezocht in opcenten. De opcenten op de gemeentefondsbelas ting zullen op 100 moeten worden gebracht, terwijl de opcenten op de personeele belas ting van 60—120 opgevierd zullen moeten •orden tot 60—1G0. Hierdoor zal het oorspronkelijk geraamde agedekte tekort van f 80.000 verminderen tot f 50.000. B. en W. zien geen kans dit uit belastingverhooging te vinden en voor dit tekort, zeggen B. en W., is de gemeente op steun van 't Rijk aangewezen, welke steun niet gegeven zal worden wanneer dc belastingen niet tot het uiterste zijn opge voerd. Op de ontwern-begrooting is een post groot f 50.000 als bijdrage van het Rijk in de kosten van de huishouding der ge meente uitgetrokken. Stappen om dien steun te verkrijgen zijn via de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten reeds gedaan. (b.'z. 2) Er zou een begin van overeenstemming tusschen brai.krijk en Duitscliland zijn in zake het onderzoek naar Duitschlands be- talingscapaciteiL Rusland en Japan krijgen kwestie over het zenden van oorlogsmateriaal door Rusland aan China en hulp der Witte gardisten aan Japan. De voorzitter der Fransche legercommissie over de mogelijkheid van ontwapening. Bij de Landdagverkiezingen in Hessen be haalden de nationaai-socialisten groote winst Jaarvergadering der Vereen, tot bevorde ring van Chr. Onderwijs aan Achterlijke en Zwakzinnige Kinderen. (blz. 3) Nog een arrestatie in verband met de roof. overval te Schipluiden. Moordaanslag en zelfmoord te Amsterdam, (blz. 5) Brief van ae minister van Binnenlandscha Zaken en Landbouw aangaande de gemeen telijke steunregelingen voor land- en tuin bouw. Jaarvergadering van de Tuch tunic. DE LEIDSCHE STADHUISBOUW Onze Leidsche redacteur meldt ons: Naar wij vernemen zullen zeer spoedig door B. en W. bij den Leidschen gemeente raad voorstellen worden ingediend ten einde met het oog op den bouw van een nieuw stadhuis te komen tot onteigening van de perceelen aan de Vischmarkt van de Koorn- brugsteeg af tot en met het perceel Viseh markt 9, waarin de damesafdeeling van het Kledingmagazijn De Faam is gevestigd, voorzoover de perceelen aan do Vischmarkt niet reeds eigendom der gemeente zijn. De voorstellen tot onteigening zullen zich ook uitstrekken tot de perceelen in de Ko renbrugsteeg, welke aan het stadhuis gren zen en de perceelen, gelegen naast het stad huis op de 3reestraat tot aan de Korenbrug steeg. Naar wij voorts vernemen, is de mogelijk- „Zij" Crème werkt als een late. warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij tooovert een ongekend fraaie teint op Uw huid. heid groot, dat onteigening niet noodig zal zijn voor wat betreft de winkels van het Kleedmgmagazijn De Faam aan de Visch markt 9 en 16. Volgens ons verstrekte inlich- tingcn^ toch is ons gebleken, dat tusschen deze Kleedingmaatschappij en het gemeen tebestuur onderhandelingen worden gevoerd om ter zake van de aan genoemde Maat schappij tocbehoorende panden aan de Vischmarkt tot een minnelijke transactie te geraken. Genoemde Maatschappij heeft zich met het oog hierop reeds den eigendom ver- zekerd van het perceel Breestraat 117, tot voor eenigen tijd bewoond door Prof. Kan, welk huis na verbouwing tot kleedingmaga- zijn zal worden ingericht. Het is niet onmo gelijk dat, indien do onderhandelingen tus schen do gemeente en de Faam een gunstig verloop hebben B. en W. aan den gemeente raad ook zullen voorstellen hot aangrenzend perceel aan de Breestraat 119, waarin thans de afdeeling Militaire Zaken en de Genees kundige Dienst zijn gevestigd, aan De Faam te verkoopen of op andere wijze in eigendom over te dragen. va.» Zuid-Holland geantwoord, dat zij in ver |,ehbcn ze hun toevlucht genomen tot een band met het ontwerp van wet tot tijdelijke geraffineerd, smerig middel. n.I. om door een veiligheidswacht gekregen. Behoudens kortingen op dc uitkeeringen aan de provin opzettelijke misleiding onrust te wekken eenige drukte voor de lokalen, waar de sta cies en gemeenten vooralsnog een afwach Zaterdagmiddag hebben ze bij bet uitgaan kers stempelen is editor in het stadsbeeld tende houding meenen te moeten aannemen, j der fabrieken een manifest verspreid, waar j nog nietveel bizonders var. te mm-i™.. Vader, klaar] niet als je jongen Langzaam-zeker van je dwaalt, Als je, mèt je krant, den vijand In je eigen woning haalt; Klaag niet als je dochter uitgaat Naar tooneel en bioscoop: Wat je zaaide zal je oogsten, Zoo is eenmaal 's werelds loop, Klaag niet als je kindren haken Naar genoegen en genot, Dat met al je „ouderwetsche Wijze waanbegrippen" spot Klaag niet als er valt te klagen Over scheuring in 't gezin Je papieren vijand haal je Elke dag je woning in! Of is móéder soms de oorzaak Van de tweedracht aan de haard Is een pover stadsberichtje Haar dan waarlijk alles waard? Wordt het niet hóóg tijd, te breken Met de schadelijke sleur? Wanneer wijs je je papieren Vijand, als een man, de deur? Geef je kindren in je dagblad Een betrouwbregoede vrind, Die ze straks met sterke banden Aan ons rijk beginsel bindt. Lep ons dagblad op je tafel, 't Is de krant voor jong en oud, Die de wapenkreet: „Pm Rege!" Fier omhoog geheven houdt. (Nadruk verboden.) LEO LENS. EE

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1