Mirumr ^riïtsrljr (üoumnt N.V, HOUTHANDEL V.H. l> VAN SCHIJNDEL&CO ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 6.- Bij dagelijksclie zending 7.— Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ra 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3508 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17V5 Elke regel meer0.22V$ Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer0.41 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET RESULTAAT Toenadering tusschen Regeering en Rechterzijde Het vlotte verloop van de beraadsla ging bij de algemeene beschouwingen heeft zich deze week zoodanig doorge zet, dat Vrijdag reeds met de begro tingshoofdstukken begonnen kon wor den. Dit laatste houdt tevens in, dat de Regeering haar sterke positie gehand haafd heeft en dat er van eén kabinets crisis geen sprake was. Sommigen dachten waarlijk nog, dat daarop kans bestond. Nog deze week lazen we in een vakblad de moedgeven de veronderstelling (zoo was het al thans bedoeld), dat dit kabinet wel eens tot aftreding gedwongen kon worden. Men moest de hoop maar niet laten va ren, dat er een ministerie zou optreden, dat vóór alle dingen de salariskorting ongedaan zou maken. Dat hierop niet de minste kans be stond, hebben we voor eenige weken reeds duidelijk uiteengezet. Men kan nu eenmaal de algemeene en allesbeheer- schende landspolitiek niet concentre ren op een salarisverlaging van rijks personeel met een gemiddelde korting van 8 Dat kan niemand," die eenige verantwoordelijkheid voelt; zelfs dan niet, al acht hij die verlaging noch ge motiveerd, noch noodzakélijk. Wij maken er de z.g.n. roomsch-kath. arbeidersafgevaardigden in de Kamer geen verwijt van, dat zij zich ten slotte als één man rondom de regeëring ge schaard hebben en de hoon der S.D.A.P. over zich heen lieten gaan. Zij deden hun plicht tegenover het land. dat op dit oogenblik geen hopelooze kabinets crisis verdragen kan. Het is waar, zij hadden met een man of tien tegen de salarisverlaging kun nen stemmen met de gédach'te,dat an deren de regeering wel zouden redden, doch dit is een verachtelijke taktiek, voor welke we niets dan critiek hebben. Dat is in de grond der zaak volksbedrog en daarom zijn we verheugd,dat in de Roomsch-kath. fractie de eenheid ge handhaafd is. We moeten' eeneerlijke politiek voeren. Echter, de lqf voor de democratische kamerleden, die ten slotte ter wille van het algemeen belang, meehielpen om de salaris-motie van Mr. Marchant om hals te brengen, mag ook niét te hoog klimmen. Namens hen is ten slotte verklaard, dat zij zich niet verantwoord achtten om met een heterogene meerderheid de salarisverlaging af te wijzen, waardoor een zeer ongewenschte regeeringscrisis zou ontstaan. Dat is volkomen juist en goed gezien alleen dezelfde heeren, die zich nu in de Kamer op dit standpunt plaatsten, zijn tevens journalist en leiders in de vakbeweging. En zij hebben nagelaten om buiten de Kamer zóó te schrijven en te spreken, als zij nu deden. Die grief blijft. Wanneer een deel van het rechts georiënteerde rijkspersoneel nog deze week de mogelijkheid van een kabinets crisis verwachtte, dan ligt de schuld daarvan.bij deze roomsche leiders, die wel de absolute onbillijkheid en over bodigheid der salariskorting betoogd hebben, doch over de "politieke situatie in alle talen zwegen. We hebben daarop één en andermaal de aandacht gevestigd; omdat het zoo wreed is bij herhaling (dezelfde scène heeft zich al eerder afgespeeldbelof ten te doen en een dreiging te laten hooren, waarvoor men later, op de plaats der verantwoordelijkheid staan de, terecht en gelukkig terugdeinst. Die tegenstelling tusschen propagan da en resultaat is uit den booze. En nu zegge men niet, dat de Regee- ring dan toch maar een tegemoetkomen de houding heeft aangenomen, zoodat men niet al te onelegant over stag be hoefde te gaan (wij juichen dat alles toe), want in wezen is er niets veran derd; een kort uitstel correspondeert niet met de critiek, welke men van die zijde heeft geoefend. We betreuren het, dat de Regeering over het dringende verzoek der drie rechtsche leiders om de salaris tot 1 April 1982 op te schorten nog aan het marchandeeren is geslagen. Waarom niet royaal in het verzoek toegestemd? Men moge nu de indruk willen ma ken, dat de Minister van Financiën met nog grooter angstvalligheid voor het sluitend maken der begrooting ijvert dan b.v. Dr. Colijn; waar de rechter zijde zoo eensgezind was in het bieden van steun had de Minister over die ééne maand moeten heenstappeneen uitstel van slechts twee maanden is wel heel karig, nu niet meer dan drie maanden respijt gevraagd werden. Dit echter buiten beschouwing gela ten, verheugen we ons over de toenade ring tusschen regeering en rechterzijde. De salarisverlaging was in breede kring wel het zwarte schaap onder de maatregelen om de begrooting sluitend te maken; en zonder in dreigementen en onbehoorlijkheden te vervallen is in nagenoeg heel de rechtsche pers met telkens nieuwe argumenten gepleit om in deze kwestie toch met groote behoed zaamheid op te treden. Dit geschiedde zeer bepaaldelijk ten aanzien van de kortingen voor het rijkspersoneel; doch ook principieel met het oog op de conferentie, waarbij de ministers Ruys en Verschuur aanwezig waren en welke gesierd is met de naamloonsverlagingsconferentiede regeering gangmaker en aandrijver tot een algemeene loonsverlaging over heel de linie, ook daar, waar het niet dooi de omstandigheden geboden wordt. De minister-president heeft onom wonden verklaard, dat de regeering dit in geenen deele bedoelt. Ook al geeft zij toe, dat de wereld zeei waarschijnlijk zal moeten afdalen tot een lager stabili- satievlak; zij zou het een maatschappe lijk gevaar achten als het tot een gefor ceerde loonkorting over heel de linie mocht komenieder geval moet op zich zelf beoordeeld worden in verband met de mogelijkheden. Een plotselinge, alge meene loondaling, gepaard gaande met een sprongsgewijze vermindering der koopkracht is even ongewenscht em werkt even ontwrichtend als een star vasthouden aan het loon, dat niet ge handhaafd kan blijven, wil het bedrijf niet ten onder gaan. De regeering heeft, gelukkig, ook geen toenadering betoond tot het stand punt, dat in sommige liberale kringen nu en dan verdediging vond om thans een betere verhouding te scheppen tus schen de bezoldiging van hoogere, intel- lectueele arbeiders en van lager ge plaatsten op minder verantwoordelijke posten. Men kan toegeven, dat hier wanver houdingen bestaan en dat scheppende, geestelijke arbeid naar evenredigheid te geringe waardeering vindt en toch over tuigd zijn, dat het thans zeker de tijd niet is om daarin verandering te bren gen. Is er te veel nivelleering, dan kan dit verholpen worden in tij den van klim mende welvaart en niet als er offers ge vraagd worden. Immers, als het gaat in de dalende lijn, raakt men zoo licht aan het leven zelf en dan geldt de vermaning is het leven niet meer dan de kleedingof, in de taal van onze tijd het noodzakelijke levensonderhoud van den minderbedeel de gaat boven de luxe van de hoogere kringen. Men vergete ook niet, dat onder rede neeringen als welke we hier critiseerden zoo licht de wangunst schuilt, dat de arbeidersklasse in 't algemeen thans een betrekkelijke welvaart geniet, welke vroeger gederfd werd. En de wangunst van hoog tegen laag is even zondig als die van laag tegen hoog: hardvochtig economisch liberalisme is even verwer pelijk als haatzaaiend socialisme. Geheel in deze lijn past de houding der regeering; welke nu na het debat kort samengevat kan worden in deze conclusies de voorgenomen salariskorting wordt uitgesteld tot 1 Maart en mocht in dat tijdsverloop het indexcijfer merkbaar verspringen, dan zal daarmee rekening gehouden worden; voor de werkloozen moet door de ge meenten zoo goed mogelijk gezorgd worden; met gedoogen der regeering zal er geen honger worden geledenhet komt thans aan op levensbehoud en de offers daarvoor zijn volkomen verdedig baar met name zal voor het platteland, zoo voor de boeren als voor de arbeiders (werkloozenkassen) meer gedaan wor den dan tot heden, omdat daar de nood het hoogst is gestegen. Over dit alles is overeenstemming verkregen tusschen regeering en rech terzijde, terwijl ook een deel der linker zijde zich voor 't grootste deel bij dit compromis heeft aangesloten en dit lijkt cns het voornaamste uit de algemeene beschouwingen. Het is jammer, dat de S.D.A.P. de moed mist om de toestand eerlijk onder de oogen te zienwant een zuiver nationale politiek ware thans bo ven alles te verkiezen. Doch daarin moe ten we nu maar berustenook al zal de S.D.A.P. het wel niet waardeeren, dat z;j door regeering en kamermeerderheid tegen zich zelf beschermd wordt. Het resultaat der algemeene beschou wingen kon waarlijk schraler zijn, dan het geworden is. Er heeft zich een een dracht gemanifesteerd, welke de hoop voedt, dat wij met Gods hulp, zonder te groote slagen, door de crisis heen- worstelen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DIPLOMATIE. Bij Kon. besl. is de gezantschapssecreta ris der le klasse Mr. C. H. J. Schuller tot. Peursum bevorderd tot gezantschapsraad. Mr. Schuller tot Peursum is werkzaam ge steld aan Hr. Ms. gezanschap in Cuba, met standplaats Havana. RIJNVAARTCOMMISSARIS. Bij Kon. besl. is benoemd tot Neder- landsch Rijnvaartcommissaris Prof. Dr. G. W. J. Bruins, oud-hoogleeraar aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam. NOTARIAAT. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Arnhem, ter stand plaats Herveld, A. L. H. M. Hofland, can- didaat-notaris te Herveld; tot notaris bin nen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats Scheveningen, F. L. T. Verclij- nen, candidaat-notaris te 's-Gravenhage; tot notaris binnen het arrondissement Haar lem, ter standplaats de gemeente Velsen, J. H. A. M. Anten, candidaat-notaris te Gouda. RADEN VAN BEROEP. Bij Kon. besl. is benoemd tot griffier var» den Raad van Beroep (O.) te 's-Gravenha ge Mr. C. J. F. Calje. ambtenaar bij de Coö peratieve Vereeniging „Centraal Beliee, G.A., te Amsterdam. KANALENPLAN-SKAGEN DOORZETTEN OF STOPZETTEN? Door het college van B. en W. d»?r gemeente Skagen is naar aanleiding van den slechten ëconomischen toestand die ook zijn druk op de gemeentefinanciën uitoefent, aan de mid denstandsvereenigingen gevraagd of het niet wenschelijk was pogingen aan te wenden om het maken d'er kanalen Skagen-Kolhorn en Skagen-Stolpen zoo mogelijk uitgesteld te krijgen. De daarvoor te betalen hooge be dragen zouden zwaar drukken op de be grootingen der gemeente voor de a.s. jaren. De neutralë middenstandsvereeniging heeft met slechts enkele stemmen tegen besloten, om den raad te verzoeken, geen pogingen te doen om het maken der kanalen uitgesteld te krijgen, maar integendeel alles aan te wenden om zoo spoedig mogelijk het graven dezer kanalen en het aanleggen der bijbe hoorend-e wegen te verwezenlijken. De R.K middenstandsvereeniging „De Hanze" had reeds enkele dagen geleden in haar alg. vergadering eenzelfde besluit genomen. DE BRAND TE VINCENNES DE ASSURANTIE-PENNINGEN. BATAVIA, 13 Nov. (Aneta). Het Bata- viaasch Genootschap voor Kunsten en We tenschappen heeft bericht ontvangen van de uitbetaling van f 100.000 aan assurantie- gelden voor bij den brand ijn het Neder- landsche paviljoen op de Intern. Koloniale Tentoonstelling te Parijs geleden verliezen. BURGEMEESTERSSALARISSEN NOORDSCHARWOUDE VERLANGT VERLAGING. De gemeenteraad van Noord-Rcharwou- de, aldus het „Handelsblad", heeft een ver zoek gericht tot Ged. Staten van Noord- Holland om de salar ssen van burgemees ters, secretarissen en ontvangers te verla gen. Aan gemeentebesturen in deze pro vincie is verzócht adhaesio aan dit ver zoek te betuigen. HOOGHEEMRAADSCHAP DELFLAND DE VERLAAGDE OMSLAG GEHANDHAAFD In het Gemeenlandshuis van Delfland te Delft werd de vereenigde vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden en hoofdinge landen van het Hoogheemraadschap Delf land gehouden. Enkel nieuwbenoemde hoofdingelanden werden toegelaten. Ongewijzigd werd vastgesteld de begroo ting dienst 1932 sluitende voor het algemeen beheer aan gewone ontvangsten en uitgaven met 641.253 id. buitengewone dienst met 2.090.000. Voor het boezembeheer luiden deze cijfers resp. gewoon 160.942 buitengewoon 303.000 Voor 1932 behoeft de verlaagde omslag niet prijs gegeven te worden. De omslag werd vastgesteld als volgt: on gebouwd in de districten I—VI 10 per H.A.; ongebouwd in districten 2 per h.a. en voor het gebouwd in de districten I—VI 2 per herkende H.A. (als v.j.) Aan de provincie Zuid-Holland werd een 5-tal in het Westland gelegen bruggen in eigendom en onderhoud overgedragen. Goed gekeurd werd een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het Rijk, aan gaande Delflands telefoon. Besloten wed tot het sluiten van geldlee- ningen resp. groot 338.000 en 1.190.000. De rente zal ten hoogste 5% mogen bedra gen. Een voorstel tot versterking der strand- hoofden nos. 37 en 38 werd mede goedge keurd. Dijkgraaf en Hoogheemraden werden ge machtigd tot het houden van de onderhand sche aanbestedingen van verschillende wer ken en leveringen, verband houdende met de verbouwing van het Gemeenlandshuis te Delft De secretaris is thans bezig de geschiedenis van Delfland te schrijven. Hij zal daarbij ook zijn aandacht wijden aan het Gemeenlands- De heer Kley drong aan op beter toezicht op het storten van vuilnis in de duinen. Hierna 6luiting. KORTING OP UITKEERINGEN AAN GEMEENTEN EEN ADRES VAN „GROEN VAN PRINSTERER" De vereeniging van Burgemeesters, Wet houders en Secretarissen van Calvinistis'.he Levens- en Wereldbeschouwing „Groen van Prinsterer" heeft aan de Tweede Ka mer een adres gericht, waarin zij bezwa ren oppert tegen het wetsontwerp tot kor ting op de uitkeeringen van het Rijk aan de Gemeenten. Het ontwerp, aldus adressante, tast de nor men aan en beginselen, welke ten grondslag liggen aan de nog zoo kortelings met zorg samengestelde regeling inzake de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, zonder dat in eenig opzicht de noodzakelijkheid van deze inbreuk Is ge bleken of aangetoond. Het ontwerp heeft kennelijk de bedoe ling de gemeenten te bewegen in navol ging van het rijk tot salarisverlaging over te gaan, welke zijdelingsche drang ons be stuur in strijd acht met de autonomie der gemeenten. In bepaalde gevallen zal. wordt het ont werp tot wet verheven, de Kroon moeten beslissen, of het peil der wedden en loor.en al dan niet voor verlaging in aanmerking komt Het komt ons voor, dat voor het toe kennen van een dergelijke ingrijpende be voegdheid in het stelsel der gemeentewet en ambtenarenwet gen plaats is. ja dat het zelfs daarmede in strijd is. Bovendien he staat het gevaar dat, voor een goede uit oefening van die bevoegdheid, bestaande organen van den staatsdienst zullen moe ten worden uitgebreid of nieuwe in het leven geroepen. Ons bestuur ziet geen enkele aanleiding aanwezig om naast het college van Gede puteerde Staten, dat toch zeer zeker én door de gemeentewet én door de ambtena renwet geroepen is een wakend oog te hou den. noodeloos thans de Kroon in te scha kelen en haar op dit gebied der gemeen telijke huishouding een met het systeem der gemeentewet niet in overeenstemming zijnde bevoegdheid te verleenen; dit geldt te meer, nu de Kroon, zoo Zij inderdaad meent, dat in bepaalde gemeenten in de loon en salarisregeling moet worden inge grepen, Haar vernietigingsrecht kan han- teeren. Het treft ons daarom des te meer. dat het ontwerp juist de gemeenten, welke een zuinig beheer voerden, tot slachtoffer van de regeling- maakt, tot slachtoffer ook van haar voorzichtig beheer, omdat gemeenten met een aantal opcenten dat niet boven de 40 stijgt, in géén geval aan de korting kunnen ontkomen. Voorts richt het ontwerp zich alleen te gen het peil der loonen en salarissen en houdt in het geheel geen rekening met de -omvang der wedden. N Gok heeft de ontwerper zich blijkbaar geen rekenschap gegeven van het feit, nat sommige gemeenten terzake van de voor ziening in de behoeften van water, gas en electriciteit, den vorm van N.V. of stich ting kozen om met betrekking tot andere objecten den gemengden bedrijfsvorm, waardoor ten opzichte van andere gemeen ten van ongeveer gelijke grootte, een on billijkheid wordt geschapen. Het bestuur voornoemd meent dan ook met den meesten aandrang Uwe hooge ver gadering te moeten verzoeken deze nieu we poging tot uitbreiding van de Staats macht te weerstaan en dus het ontwerp niet aan te nemen. Mocht uit nadere gegevens blijken, dat niet alleen het verlangen tot ingrijpen in de salarisregeling der gemeenten aan de indiening van het wetsontwerp ten grond slag ligt, maar ook de toestand van 's lands kas een korting op de uitkeering ingevolge de wet van 1929 beslist onvermijdelijk maakt, dan zou naar onze meening deze onvermijdelijke korting niet moeten worden verbonden aan het peil der loonen en sa larissen, noch aan eenig onderdeel van het gemeentelijk budget. Hoezeer wij ook een vermindering der uitkeering zouden betreuren, slechts dan zou ze ons inziens misschien eenigermate te verdedigen zijn, indien de gemeenten in verhouding tot de haar ingevolge de fi- nancleele verhoudingswet toekomende, zou den moeten bijdragen, in dien vorm, dat een gelijk percentage wordt gekort op dc- door elke gemeente te vorderen uitkeering. Vanzelfsprekend zouden de gemeenten, welke in even moeilijke omstandigheden als het rijk verkeeren van de korting moeten kunnen worden vrijgesteld. DE HAAGSCHE ANNEXATIE STEMMINGEN TE VOORBURG EN VEUR. De dubbele raad van Voorburg ver gaderde gisteravond langdurig over de voorgenomen grenswijziging. Om 2 uur des nachts werd met 13 tegen 4 stemmen be sloten om Ged. Staten te adviseeren de zelfstandigheid van Voorburg te handhaven. Met algemeene stemmen werd geadvi seerd om het Damsigtkwartier, dat thans bij Voorburg behoort, in geen geval bij Veur te voegen, zooals Ged; Staten voorstellen. De raad van Veur besloot Donderdag avond met 9 tegen 2 stemmen om wel op .bijvoeging van dit deel bij Veur aan to dringen.. De raad van S t o m p w ij k, welke gis teravond vergaderde, was unaniem van oordeel, dat het voor de gemeente ruïneus zou zijn. als de belastingrijke deelen Veen- weg en Westvliet naar Den Haag zouden overgaan. Van 'n behoorlijke gemeentelijke huishouding zou dan geen sprake meer kunnen zijn. Zoowel in Stompwijk als in Veur werd de noodzakelijkheid betoogd om 7.00 spoe dig mogelijk tot geheele samenvoeging van deze in elkaar groeiende gemeenten ie komen. ACTIEVE HANDELSPOLITIEK De Vereeniging voor Actieve Handels politiek hoopt op Maandag 14 Dec. e.k., nam. 2 uur. haar jaarvergadering *e hou den in hotel De Twee Steden te 's Gtaven- hage. Als spreker zal optheden Z.Exc. Dr. H. Colijn, Minister van Staat CONFLICT TEXTIELINDUSTRIE SAMENWERKING DER VIER WERKNEMERSORGANISATIES Telegram aan den Rijksbemiddelaar ALLEEN STAKING BIJ DE FIRMA JANNINK Gisteravond hebben de wevers van de Firir.a Jannink Zonen te Enschedé vergaderd onder leiding van de besturen der vier textielarbeiders-organisaties. Op advies van de besturen werd met algemeene stemmen beslo ten Maandag a.s. in staking te gaan, waar door de mogelijkheid bestaat, dat in geheel de Twentsche textielindustrie door de fabri- kanten-vereenigingen de uitsluiting wordt toegepast, waarbij 17.000 arbeiders betrokken Te Enschedé werden ook vergaderingen gehouden van de plaatselijke afdeelingen der textielarbeidersbonden „De Eendracht", „St. Lambertus' en de Landelijke Federatie van Textielarbeiders ter bespreking van de aan te nemen houding inzake de Maandag van kracht wordende loonsverlaging van 5 Lr de vergadering van „St. Lambertaa" werd door het bestuur geadviseerd niet in staking te gaan. De vergadering nam echter geen besluit en ging uiteen zonder dat eenig resultaat is bereikt. In de vergadering van „De Eendracht" en de Landelijke Federatie van Textielarbeiders werd overeenkomstig het advies van de be staren besloten om Maandag het werk niet te hervatten indien de Christelijke en R.-K. Bond eveneens tot staking zullen besluiten. Is dit laatste niet het geval dan zal men aan het werk blijven. Nader meldt men ons: Zooals bekend is door de afdeelingen En schedé en Bome het advies van Unitas aan genomen. De afdeelingen Glanerbrug en Neede hebben zich met een kleine meerder heid tegen het advies verklaard. Vanmiddag wordt met de andere afdeelin gen vergaderd. De verwachting is, dat hei advies met een meerderheid zal worden aan genomen. Dit advies luidt: Aan het werk gaan. De meening van Unitas is dezelfde, evenals die van de Katholieken. De „Een dracht" staat op het standpunt, dat wan neer de Katholieken in staking gaan, zij ook tot staking zal besluiten. Door „St. Lamber- tus is nog geen beslissing genomen. Telegram aan Rijksbemiddelaar De hoofdbesturen van de vier organisaties van werknemers in de textielindustrie, heden morgen in vergadering bijeen, hebben met volle overeenstemming het volgende telegram aan den rijksbemiddelaar gezonden: „Kunnen Uw bemiddelingsvoorstel in zake loonsverlaging niet aanvaarden. Gebleken is, dat tegen deze loonsverla ging niet gestaakt zal worden. Betreffende kwestie-Jannink, die los staat van de algemeene loonsverlaging, is besloten a.s. Maandag de staking te doen ingaan." Nadrukkelijk .wijzen de besturen der orga nisaties er nog op, dat dit telegram door alle vier organisaties is verzonden. Een communistische circulaire Naar wij vernemen is onder de textiel arbeiders van communistische zijde een manifest verspreid. De vier organisaties, dio in deze kwestie samenwerken, wijzen erop, dat zij voor deze circulaire geen verant woordelijkheid kunnen aanvaarden. Uit het namens de organisaties gezonden telegram aan den Rijksbemiddelaar blijkt, dat tegen de aangekondigde loonsverlaging niet zal worden gestaakt. Het Hoofdbestuur wijst er met nadruk op om dus Maandag morgen overal (behoudens bij de firma Jannink te Enschedé) op gewonè wijze den arbeid te verrichten. Gemengd Nieuws. DE TRAM OP GOEREE EN OVERFLAKKEE ADRES AAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT. Een commissie, aangewezen door de vol gende organisaties: Rott. Ver. van Fruit en Groenten-Exporteurs; N.V. Centrale Sui ker-Mij.; Coöp. Beetwortelsuikerfabr. Put- tershoek; Coöp. Beetwortelsuikerfabr. Roo sendaal; Z.-H. Bond var. Veehandelaren en Coöp Tuinbouwveiling De Z.-H. Eilanden, heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Waterstaat, in welk adres de nadeelen worden uiteengezet van de ophef fing der tramverbinding op Goeree en Over- flakkee. zoowel voor het vervoer van land bouwproducten en voor de belangen van veehandel en bictwortelsuiker-industrie. De commissie heeft een audiëntie aangevraagd, advertentie in dit blad. „ORGANISATIE NAAR CHR. BEGINSEL". Onder dezen titel verschijnt. binnen enkele dagen bjj Drukkerij „Edecea" te Hoorn een uitvoerig verslag van het verhandelde op het vorige maand gehouden Congres Chr. Onder nemers-Vakorganisatie. Waar in dit boekje o.m. de gehouden refe raten geheel zjjn opgenomen, daar zal ieder, die op sociaal terrein meeleeft, het ongetwij feld gaarne bezitten. Voor verdere bijzonderheden zie men de CORPULENTE MENSCHEIJ kunnen door een conscentieus gebruik var het natuurlijke „Franz-Jcsef'-bitterwater, bereiken, dat zij ruimen stoelgang zonder forceeren hebben. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Het textiel conflict in Twente. Man, vrouw en drie kinderen in een auto te water. (blz. 2) De besprekingen te Parijs tusschen Duitschland en Frankrijk. Japan valt in Mandsjoerije het Chineesche leger aan. Maandag wordt de Chineesche ex-keizer uitgeroepen tot keizer van Mandsjoerije. Baldwin in het Lagerhuis over de finan- cieele kwesties. Hij bepleit den voorrang van de zakelijke credieten aan Duitschland bo ven de herstelbetalingen. Overeenstemming over de minderheden- kwesties in Britsch-Indië is ter Ronde Tafel conferentie onmogelijk gebleken. (blz. 5) De onrechtmatige afbreking der N.C.R.V. op Hervormingsdag. Vergadering van de Vereen, voor Chr. Onderwijs aan Achterlijke kinderen. (blz. 9) De Tweede Kamer keurt de benzinebelas ting goed. Verder is de verhooging der in voerrechten behandeld. Verschenen is het Voorloopig Verslag over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De begrooting van Ned. Indië is bij de Tweede Kamer ingediend. Het tekort be draagt 120 millioen. Verschenen is de Memorie van Antwoord op de begrooting van Buitenlandsche Zaken. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL MAN. VROUW EN DRIE KINDEREN TE WATER EEN DOODE Men meldt ons uit Diever (Dr.): Vrijdagavond heeft bij de Olden-Diever- sche Brug over de Drenschte Hoofdvaart nabij Diever een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een inspecteur van politie, die op weg was van Amsterdam naar Lopper- sum, raakte met zijn auto naast de tram rails in het mulle zand, met het gevolg, dat hij over de rails heen schoot en in het Ka naal reed. De Inspecteur, alsmede zijn vrouw en drie kinderen, die eveneens in den wagen zaten, geraakten allen te water. Dank zij het heldhaftig optreden van een passee- renden chauffeur van den heer Witvoet te Meppel konden allen op het droge worden gebracht. Behalve de man waren alle dren kelingen bewusteloos. Men heeft toen kunst matige ademhaling toegepast waardoor bij de vrouw en twee der kinderen de levens geesten weer werden opgewekt Bij het der de kind mocht de kunstmatige ademhaling echter niet baten, zoodat bij dit ongeval een doode te betreuren is. Nader wordt ons gemeld: De Inspecteur van Politie, de heer J. do Liefde uit Amsterdam, verbonden aan het bureau Adelaarsweg, aldaar, was, zooals ge meld, op weg naar Loppersum. Toen hij om half zeven 's avonds Diemerbrug passeerde, kwam hij tengevolge van den dichten mist met de wielen van zijn auto op het gedeelte van den weg, dat een scheiding vormt tus schen den straatweg en de tramrails. Dit weggedeelte, dat vroeger een greppel vorm de, is opgevuld met zachten grond, welke door den "regen doorweekt was. De wagen begon te slingeren, vloog de rails over en kwam in het water terecht. De heer de L. verloor geen oogenblik zijn tegenwoordig heid van geest. Hij wist zich uit den wagen te werken en zijn vrouw en twee zijner, nog jonge kinderen te bevrijden en op het droge te brengen. Zijn 3- a 4-jarig zoontje kon hij echter niet zoo spoedig vinden. Eerst met behulp van een chauffeur, die toevallig voor bijkwam, slaagde hij erin de kleine uit de auto, die geheel onder de oppervlakte ver dwenen was, te halen. De levensgeesten van het ventje bleken echter reeds te zijn ge weken. Geneeskundige hulp was kort na het on geval ter plaatse. Deze werd verleend door de doktoren Van Nooten uit Diever en Huy- ser van Reenen uit Dwingelo. Nadat zij er in geslaagd waren mevrouw de L. en de twee andere kinderen tot bewustzijn te bren gen, werend de drenkelingen vervoerd naar het Hotel Dioverbrug. Mevrouw de L. bleek een sleutelbeen te hebben gebroken en werd voorloopig verbonden. De heer De L. had enkele enstige snijwonden opgeloopen, wel ke werden gehecht. Ook de chauffeur, die te hulp geschoten was, had door het intrappen van een ruit, een ernstige snijwonde aan den voet. De beide kinderen hadden geen letsel bekomen. Het jongste heeft echter veel water binnengekregen. Hun toestand is ech ter niet ernstig. De auto is later uit de Drontsche Hoofd- vaart gehaald. Het ongeval is op korten afstand geschied van de plaats, waar drie jaar geleden do familie Donkens uit Groningen to water is gereden en verdronken. dOOFDK ARITOCR OPSLACPh<V AT«*CN OOSTZEEDIJK No. 228. R'DAM ZAGERIJ EN SOB AVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1