Jlir turn? (Ceurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker EERSTE BLAD. BINNENLAND. •as-' f rijpt! NI HOUTHANDEL J. VAN SCHIJNDEl CO ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschikkingskosten 1 015.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending M 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 3 cent met Zondagsblad iVt cent Znndaeshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1 l.l'Vi Elke regel meera 0-22Va lr.gez. Mededeelingen van 1—5 regels D 240 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 3502 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 12e Jaargang lOit nummer bestaat uit VIER bladen VLOT VERLOOP DE STAND VAN ZAKEN IN DE TWEEDE KAMER Het laat zich aanzien, dat de alge- meene beschouwingen in de Tweede Kamer vlot ten einde zullen worden gebracht. Reeds hebben, nu wij dit schrijven, de leiders van alle partijen het woord gevoerd; en wat daarop volgt zijn slechts nalezingen, welke niet veel tijd kosten. Dinsdag komt dan ook de Minister aan het woord. Drie factoren werken daartoe onge twijfeld in niet geringe mate mee. Allereerst het feit, dat het werk- loozendebat pas achter de rug is en dat veel, wat daarin werd besproken anders bij de Begrooting aan de orde zou komen. Dit debat had reeds teeke- ning aan de zaak gegeven. Voorts moet gewezen op het feit, dat we wel van begrooting sdeheX spreken, doch dat het feitelijk crisisdebat is. Het is crisis ,und kein Ende. Soms is dat wel wat erg, zooals in pers en Kamer is opgemerkt, maar verklaarbaar is het zeker. De crisis heerscht; overal, ook in de politiek. En in de derde plaats komt daar nog bij, dat er ditmaal, nog meer dan bij vroegere gelegenheden, uitvoerige voor besprekingen in pers en vergadering zijn gehouden. Iets, wat uit het voor gaande onmiddellijk te verklaren is; omdat eigenlijk alleen aan de orde zijn de voorgestelde regeeringsmaatregelen en omdat deze velen direct en allen in direct raken, zoodat er met groote be langstelling kennis van werd genomen. De laatste factor kreeg nog een stimulans door de mededeelingen welke de Minister van Financiën aan de pers verstrekte; een interview, waarover harde woorden zijn geschreven, doch waarop men bij het mondeling debat tot heden «nauwelijks reageerde We mogen b.v. herinneren aan het dreigement in het Voorloopig Verslag, waarin gezegd werd, dat de Regeering zich maar nader moest verklarendat zou mogelijk tot aanzienlijke verkorting van het debat leiden. Deze parlementaire taal in onze spreekwijze getrouwelijk overgezet, be- teekent: als de Minister geen amende honorable aanbiedt, dan zal de Kamer korte metten met de Regeering maken en haar op stel en sprong naar huis sturen. Natuurlijk komt daar niets van. Het loopt precies zooals wij het reeds vóór weken schreven: er zullen wel eenige harde woorden vallen, maar van een kabinetscrisis is geen sprake. Wel hebben er een paar ernstige waarschuwingen geklonken en door de kalme wijze, waarop ze gezegd werden, maken ze meer indruk dan het bonzen de gebolder van agitatie- en sensatie moties. Kort en goed heeft Dr. Colijn gezegd ik houd niet van portefeuille-gerammel dat moet de Regeering niet doen. Zij moet niet meenen, dat zij alleen de wijsheid in pacht heeft en dus tot over leg met de Tweede Kamer, waarin ook wel enkele wijze menschen zitten, bereid zijn. Eenzelfde waarschuwing had ook Mr. Aalberse, de nieuwe chef van de R. K.-fractie, die blijkbaar wel voor zijn taak berekend is, laten hooren. Deze had er zelfs een voorwaarde aan verbonden en uit de wijze, waarop hij zijn wensch omschreef, bleek duidelijk, dat er in de R. K.-fractie een compro mis gevonden is, waarop men de Regee ring wil steunen. Mr. Aalberse vroeg n.l. aan de Regee ring of deze bereid is een verlenging van den duur der uitkeering uit de werkloosheidskassen te bevorderen. Want dit zou, vooral voor het platte land een groote uitkomst zijn, en de zaak is ook van heel veel belang, om dat „het antwoord, dat de Regeering hierover zal geven, van grooten invloed zal zjjn op de meening van verschillen de van zijn politieke vrienden." Dat is duidelijk, niét waar? De sociale beteekenis van de zaak heeft be trekking op den nood der werkloozen; de politieke op de houding der linker vleugel van de Roomsch Katholieke Kamerfractie, die wel voor de Regeering te winnen is, doch daarbij voorwaarden stelt, op welker inwilliging met beslist- neid wordt aangedrongen. Er blijkt ook uit, dat een meerder-j heid in de Tweede Kamer feitelijk het, kort begrip van het regeeringsbeleid heeft aanvaard, zooals dat onlangs door minister Ruys is gesteldde eerste taak is niet, om alle onaangename gevolgen der .crisis te .keieren, (dat .isi.onrngge-, lijk!) maar, om leed en ellende zooveel doenlijk af te weren. En, waarlijk, aan deze taak zal de Regeering haar handen meer dan vol hebben. Hieruit volgt eveneens, dat we ons maar niet al te druk moeten maken over een nationaal kabinet, waaraan de heeren Marchant en Knottenbelt eenige woorden wijdden. In theorie is zoo'n nationaal kabinet, op de basis van Troelstra's leuze in 1914, dat de nationale gedachte de nationale geschillen moeten overheer- schen, ongetwijfeld begeerenswaard. Doch de praktische noodzakelijkheid is nog niet gebleken en veel minder de praktische mogelijkheid. Het Kamerbeeld is ditmaal minder veelzijdig, dan vroeger vaak het geval was. Eerst is er een groep, die weinig of niets van het groote, allesbeheerschende probleem ziet. Hoe verschillend ook van levensovertuiging; ten aanzien van het regeerbeleid hooren zé thans bij el kaar. Het zijn de eenlingen, als Braat, Floris Vos en Ds. Lingbeek en een groep als de communisten; misschien volgen er nog meer. Sommigen van hen hebben ongetwij feld enkele waardevolle opmerkingen gemaakt; in 't algemeen hebben ze het groote vraagstuk in zijn werkelijke be teekenis onaangeroerd gelaten, en schoven zij er met dingen, welke thans niet aan de orde zijn, langs heen. Daar hebt ge b.v. Ds. Lingbeek, voor wiens gemoedsrust het wellicht beter ware geweest, dat hij vóór de Kamer opening naar het rustige Urk was ver huisd. Hij sprak nu wel laatdunkend en zelfs krenkend over „snuisterijen als de doodstraf", doch zat zelf zoo heelemaal gevangen in zijn kleine anti papistische narigheden, dat hij zelfs geen poging deed om de crisisnood te peilen. Deze groep kan uitgeschakeld worden Wat de S. D. A. P. betreft, is het zeer te bejammeren, dat zij zich zelf uit schakelt en een dusdanige destructieve, ondermijnende politiek voert, dat z\i zich zelf in de weg staat om het goede, hetwelk zij nog kon doen, tot stand te brengen. Dr. Colijn heeft het met de juiste woorden gezegd: de S. D. A. P. stelt het zóó voor, of in alles wat de Re geering doet, kwaadwilligheid en reac tie schuilt, en bij zoodanige mentaliteit zet de S. D. A. P. zich buiten de volks gemeenschap. Men behoeft slechts één dag de rood* pers te lezen om van die waarheid over tuigd te worden: de grofste, zelfs per soonlijke beleedigingen worden de re geering en vooraanstaande mannen naar het hoofd geslingerd; men wekt de schijn, alsof deze moedwillig en zon der eenige noodzaak de bevolking in de ellende drukt; ja, alsof met demonische wellust de plagen vermeerderd worden. Goed beschouwd, zakt de S. D. A. P. weer terug in haar oude, ruige revolu tionaire moeras. Op een sensatie-con gres heet het, dat men leedvermaak voelt over de ineenstorting der maar schappij en in de Kamer, waar men meer gekuischte taal spreekt (Albarda zou de woorden van Oudegeest ook nier gaarne op de lippen nemen!) klinkt het: we hebben slechts de keuze tus- schen chaos of socialisme. En, omdat anderen meenen, dat er niet valt te kie zen, is de actie der S. D. A. P. er op ge richt om door de chaos tot het socialis me te komen. Waarbij slechts op te mer ken is, dat de chaos wél te bereiken valt, doch dat het socialisme een utopie blijft: of. om het in sociaal-democrati sche beeldspraak te zeggen: de mach tige arm kan het raderwerk wél stil, maar niet radicaal omzetten. Zeer juist was hier de verwijzing van Dr. Colijn naar Openbaring 13 17; een schrikkelijk toekomstbeeld, waar aan wel gedacht mag worden als men het mooie woord Plan-wirtschaft gela ten uitspreekt: de dictatuur van het beest, dat ook het maatschappelijk le ven onder demonische macht zal bren gen. Doch, hoe het zijbij de vorming van een nationaal kabinet, valt op de S. D. A. P. niet te rekenen. Van de vrijz.-democraten mag niet hetzelfde gezegd worden. Principieel zat er in Marchants rede veel goeds. Terecht hield hij de S. D. A. P. voor, dat de drenkeling grijpt naar de bank en niet naar theoriën. Ook Mr. Knottenbelt voelt veel voor een nationaal kabinet, al ging hij nog verder en beloofde hij royale steun aan dit kabinet. In theorie is dus samenwerking tus- schen de rechtsche groepen, de vrijz.- democraten en de Vrijheidsbonders denkbaar. In theorie; doch daarmee is het uit. Zoodra de crisis geneesmidde len gerecepteerd worden, is alle eenheid weg. Overal en naar alle kanten. Niemand heeft verklaard, dat hij alle regeerings maatregelen toejuicht. Zelfs Dr. Colüu en^D-r.. Sch©lfdsjiftg,^die-, o.i. .fch$t hv§rst gingen in steüm'erleening voegden er direct aan toe: we hebben bezwaren te gen dit en tegen dat; maar nu het schip in de branding ligt, gaan wij over d< constructie van roer of pomp niet dis cussieeren; we pakken aan, want we moeten er dóórheen God geve, dat wij er zonder al te veel averij doorhéén komen. En het slot woord van Aalberse, werd door Colijn en Schokking beiden overgenomen Over de donkerheid der malaise valt het licht van het optimisme des geloofs, omdat het steunt op den eenigen grond slag van het geloovend vertrouwen op Gods almacht en Gods hulp. OFFICIEELE BERICHTEN ALG. REKENKAMER. Bij Kon. besluit is aan P. J. Houtman op verzoek eervol ontslag verleend als hoofd commies bij de Alg. Rekenkamer. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is benoemd tot res. paar denarts 2e kl. de eervol ontslagen res. paar denarts 2e kl. W. H. F. C. Majoewsky; is benoemd tot res. officier van gez. 2e kl. de heer J. E. B. Wientjes, arts; is bevorderd tot luit. L z. 2e kL de luit. t z. 3e kl. jhr. C. J. P. von Mühlen; is op verzoek eervol ontslag verleend aan den res. maj. H. M. L. van Bennekom van het 14e reg. en is hij benoemd tot res.-majoor bij dat regiment; is aan den luit. t. z. Ie kl. A. J. H. baron van Lijnden op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst id en is hij benoemd bij de Kon. marine-reserve tot luit. L z. Ie kl. STOOMWEZEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ingenieur 2e kl. voor het stoomwezen de heer ir. I. S. Figee, tijdelijk adsp. ingenieur te Breda. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 9 November a.s. niet plaats hebben. De- audiëntie van den Minister van Water staat zal a.s. Woensdag 11 dezer niet plaats hebben. HOFBERICHTEN GIFT VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik heeft een gift geschonken aan het comité, dat gelden verzamelt voor het plaatsen van een borstbeeld van Dr. Wil lem Rooyaards in den Amsterdamschen Stadsschouwburg. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vragen van het Kamerlid W ij n k o o p inzake het oorspronkelijk rapport van de hoogleeraren Palak en Kaag, dat later van technische zijde gewijzigd werd, heeft de Minister van Arbeid geantwoord: De rapporteurs hebben steeds den totalen invloed van de Tarwewet becijferd op 2,1 cent per brood; deze invloed kan nimmer meer dan deze 2,1 cent bedragen. De recht streeks berekenbare invloed was eerst becij ferd op 1,3 cent, waarnaast de indirecte in vloed was gesteld op 0,8 cent. Deze cijfers zijn veranderd in resp. 1,7 en 0,4 Van 2,8 cent is nimmer sprake geweest Het geval heeft zich als volgt toegedragen. Het rapport is op grond va ter plaatse ver kregen en gecontroleerde cijfers, ten aanzien waarvan rapporteurs geen enkel voorbehoud maakten, opgesteld op Zaterdag en Zondag. Tengevolge van den Zondag hebben zij en kele in de eerste plaats in aanmerking ko mende berichtgevers niet kunnen bereiken; de verkregen inlichtingen kwamen overeen met hetgeen zij zich herinnerden, destijds in de dagbladen te hebben gelezen. Toch niet zeker van de gebezigde gegevens, hebben zij het hierboven vermelde voorbehoud ge maakt. Later bleek, dat die inlichtingen deels verouderd (mengpercentage 20 pet.), deels onvolledig (prijs der tarwe f 12.50 zon der den opslag, dien de meelfabrieken heb ben te betalen) waren. De verandering be treft dus vaststaande gegevens, geen waar deeringen of oordeelen, en zij heeft op de eindconclusie, die de verschillen tezamen telt, geen invloed gehad, daar 1,3 0,8 even veel is als 1,7 0,4. GEREF. JONGELINGSBOND BONDSDAG EN BONDSORGAAN. In de laatstgehouden vergadering van het Bestuur van den Ned. Bond van Jongelings- vereenigingen op Geref. grondslag werd be sloten op 4 en 5 Mei 1932 Bondsdag te Gro ningen te houden. Als onderwerp voor de morgen vergadering werd vastgesteld: Wat is principieele studie? in te leiden door de heeren »P. van Nes Czn., van Nijkerk, en A. Kuiper, van Utrecht Ingevolge saamspreking met den heer H. Mevering, directeur van de Kweekschool te Solo, thans hier te lande, wordt in principe besloten het Jeugdwerk in Indië voorloopig te steuwn. Over de wijze, waarop die steun zal worden verleend, zal nader met den heer M. worden overlegd. In beginsel wordt besloten tot het houden van een zomerconferentie ook in 1932. De be staande commissie wordt gecontinueerd. Het „Geref Jongelingsblad" kwam giste ren uit met een nieuwen kop, die o. i. beter geslaagd is dan de vorige. Hij vormt nu meer een geheel met de voorpagina. De op vatting is modern, maar laat aan duidelijk- he'd niets te wenschem |.f U-MM. -Of: de keus van het juiste oogenblik. ;Daar komt het voor U bij de propaganda voor ons blad ook 'zoo vaak op aan! Dat zijn van die momenten, die ge moet aanvoelen! Aan onrijpe vruchten heeft niemand iets. Ze verdwalen op den mesthoop. Maar als de vrucht rijp is, goed rijp, dan moet ge grijpen, dan moet ge ze plukken, eer ze afvalt en door dien val de plaats bij het gave fruit zou verbeuren. Kies bij Uw werk bedachtzaam het juiste moment. Dat kan zijn: als het kwartaal afloopt en het opzeggen van een ander blad dus gemakkelijk valt. Dat kan zijn: als bepaalde gebeurtenissen de gemoederen beroeren en ons blad naar Uw oordeel een goeden kijk op de dingen geeft. Dat kan zijn och, het kan zoo vaak zijn, ge moet dat aanvoelen, zeiden we reeds. En als ge grijpt op tijd, valt de rijpe vrucht u en ons in den schoot. Nieuwe abonné's geeft men op aan de administratie. - de directie. RIJKSBEGROOTING 1932 HOOFDSTUK ARBEID VOORLOOPIG VERSLAG. Een lid was van oordeel, dat het geheele departement van arbeid overbodig is gewor den. Hij betreurde, dat dit departement ooit is opgericht en gaf als zijn meening te ken nen, dat ons volk zich de weelde van een departement van sociale voorzorg niet kan- veroorloven. Andere leden vroegen, of de minister in de memorie van antwoord wil mededeelen, hoe het departement zal zijn ingericht nadat de aangekondigde wijziging van de departe mentale indeeling zal hebben plaats gehad en de voornemens met betrekking tot den economischen voorlichtingsdienst tot uitvoe ring zullen zijn gebracht Arbeidstijden. Sommige leden betreurden, dat nog steeds groote groepen van arbeiders buiten de An beidswet vallen. Zij drongen aan op verdere invoering- va» de wet met name voor den arbeid in kantoren, en uitbreiding van de wettelijke regeling van den arbeidsduur tot den landbouw. Opk waren zij van oordeei, dat ratificatie van de conventie van Washington gewenscht zou zijn. Eenige leden betoogden, dat de economi sche crisis in belangrijke mate verzacht zou kunnen worden door een wettelijke vermin dering van den arbeidsduur van 48 tot 40 uur per week. Andere leden bestreden dit denkbeeld en stelden de vraag, of gedurende de verkorte arbeidsweek het loon van 48 uren zou moe ten worden verdiend. Cumulatie van Inkomsten. Verscheidene leden wezen op het euvel, dat personen met een behoorlijk pensioen tevens betaalde betrekkingen vervullen, die evengoed door werkloozen zouden kunnen worden vervuld. Zij betoogden, dat de regee ring dit zooveel mogelijk moet voorkomen, vooral indien het de cumulatie van rijks pensioen en rijkstraktement geldt De crisis. Met instemming hadden verscheidene le den uit de Troonrede vernomen, dat het re geerbeleid hier te lande door de wereld crisis wordt beheerscht Volgens verscheidene leden zou dit beleid er op gericht mopten zijn, dat het bedrijfs leven zich aanpast aan het sterk verlaagde welvaartspeil der wereld en dat de nationale economie zich een standpunt zoclit op een lager gelegen niveau. Verlaging van produc tiekosten zal daarbij op den voorgrond moe ten staan nu de groothandelsprijzen zoowel van de grondstoffen als van vele voedings middelen tot het peil van vóór den oorlog en zelfs lager zijn gedaald. Van den minis ter verwachten deze leden dat hij zijn in vloed zou aanwenden ook de woninghuur te helpen verlagen in sneller tempo dan thans nog geschiedt en dat de kosten, verbonden nan de overheidsdiensten, en de prijzen, dooi de overheidsbedrijven berekend zullen wor den gedrukt. De vraag werd gesteld, of de zakelijke verlaging van de loonen in de in dustrie, de scheepvaart en den handel langs hanen van rust en geleidelijkheid te doen plaats hebben, ten einde krachtelooze con flicten te voorkomen. Andere leden achtten het niet op den weg der regeering gelegen zich met de loonen te bemoeien. DE MAGISTRATUUR Op de binnentitelpagina een foto van hur gemeester Talsma van Kamerik en Zeg veld, op weg naar een congres, waar hij sprak over gewestelijke uitbreidingsplannen; binnenin een portret van burgemeester H. Pollema, pas als jzoodanig afgetreden in de gemeente Lemsterland en die 8 Nov. a.s. zijn tachtigsten verjaardag hoopt te vieren. Over zijn werkzaam' leven is onlangs ge schreven; in de „Magistratuur" wordt het kort gereleveerd. Voorts andere artikelen over diverse on derwerpen. N.C.R.V. UITGESLOTEN ONVERHOORD VEROORDEELD Men deelt ons mede, dat de Nederl. Chr. Radio Vereeniging door de Algemeen- Programma-commissie voor drie achtereen volgende malen is uitgesloten van de ver zorging van het algemeen programma. Dit in verband met haar uitzending van Vrijdag avond 30 October 1931, welke door de Radio Controle Commissie is afgebroken, daar het betreffende programma door" de algemeen programmacommissie niet was goedgekeurd. Wij vernemen nog dat het besluit tot schorsing is genomen zonder dat de N.C.R.V. in de gelegenheid is gesteld om zich te verantwoorden. Zij is derhalve onverhoord gevonnist Blijkbaar heeft de commissie bij voorbaat kwade trouw aangenomen en heeft zij aan de mógelijkheid van een misver stand zelfs niet gedacht. Opnieuw wordt hierdoor gedemonstreerd de noodzakelijk heid van een beroepsinstantie, welke reeds in Mei Van het vorig jaar door de minister is toegezegd, zonder dat tot nog toe aan deze belofte is voldaan. Wij deelden reeds mede, dat het Kamerlid, de hegr J. J. C. van Dijk .aan den minister vragen heeft gesteld, waarin twijfel wordt uitgesproken aan de rechtmatigheid der afbreking. Dit en het onverhoord vonnissen, dat zelfs ten opzichte van de grootste misdadiger niet plaats heeft, doet de urgentie van een be roepsmogelijkheid wel zeer sterk gevoelen. Wij herinneren er nog aan dat het con flict is ontstaan naar aanleiding van het programma ter herdenking van de Hervor ming, welk programma uitsluitend bestond uit voorlezing van gedeelten uit de Heilige Schrift en zang van psalmen en christelijke liederen. Blijkens de Omroepgids van de N.C.R.V. heeft deze vereeniging er zich van te voren van vergewist, dat zelfs de voor zitter van de Katholieke Radio Omroep tegen deze herdenking op de dag van het Algemeen Programma peen bezwaar had, hetgeen er wel op wijst, dat niemand er redelijkerwijs aanstoot aan kon nemen. Naar wij vernemen heeft de N.C.R.V. zich thans gewend tot de Minister van Water staat Venvacht mag worden, dat deze een vonnis zonder voorafgaand verhoor niet zal sanctionneeren. Voornaamste Nieuws. '"(bV lV"'L"J «M De N.C.R.V. voor drie weken uitgesloten van de verzorging van het Algemeen Pro gramma. (b.'z. 2) Tegenaanval van de Chineezen bij de Nonnibrug. De houding van Rusland. Herriot weer voorzitter van de Fransche radicale partij. De bestuursvergadering van de Duitsche centrumpartij. Von Schlange-Schöningen in het Duitsche Rijkskabinet benoemd als commissaris voor de hulp aan het Oosten. Te Groningen is overleden Ds. L. Humme- len, em.-predikant der Geref. Kerk te 't Zandt (Gr.). A. Jonkman, bekend publicist en rustend hoofd eener Geref. School te Amsterdam, is overleden. Brand op de Statendam. De moord te Gorkum. (blz. 9) Tweede Kamer. Beëediging H. Amelink. Voortzetting van het begrootingsdebat TWEEDE KAMER In de vergadering van de Tweede Kamer van Donderdag a.s. zullen bij den aanvang behandeld worden o. m. de volgende wets ontwerpen: Begrooting Leeningsfonds 1914 voor 1932; Begrooting Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds voor 1932; Begrooting van het Staatsmuntbedrijf 1932. Aangaan van één of meer leeningen ten laste van het Rijk. ZESDE NATIONAAL VEILIGHEIDS CONGRES IN GEBOUW VOOR K. EN W. TE UTRECHT Onder presidium van Dr. N. M. Jose- phus Jitia is gisteren te Utrecht het zes de Veiligheidscongres geopend in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Namens den Minister vap, Arbeid, die ver hinderd was aanwe-ig te zijn, hield de heer C J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, een openpigsrede. waarin hij wee.s op de beteekenis (van dit congres. Hot is ons aller wensch, zoo zeide spr., dat het schoone werk op het tërrein der veilig heid. dat reeds door particuliere organisaties is aangevangen, krachtig zal uitgroeien en gesteund zal worden door maatregelen van de overheid. Vervolgens sprak dr. P. AlvanLuyt, te Groningen, over „Het gevaar vnn brand, ex plosies en verstikkingen", terwijl 's middags de heeren J. H. Crora blo9c h en J. A. K a s b e r g het woordvoerdpri. Het congres werd in de St Michaëlskapel door het Gemeentebestuur officieel ontvan- DE KORTING OP DE UITKEERING AAN DE GEMEENTEN ADRES AAN DE KAMER. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren heeft naar aanleiding van hot wetsontwerp tot tijde lijke korting op de uitkeertngen aan de ge meenten uit het gemeentefonds een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin,zij er op wijzen, dat de door de regeering geoefen de drang tot verlaging van de salarissen van het gemeentepersoneel niet strookt met het in de Grondwet neergelegde en in de Ge meentewet en de Ambtenarenwet 1929 uit- geHverktfe beginsel der autonorpie van de ge meenten, en als hun oordeel uitspreken, dal een eventueel tekort door alle ingezetenen gezamenlijk behoort te worden gedragen, zoodat het niet aangaat, om, via de rijksuit- keering aan de gemeenten, een gedeelte dier lasten op de schouders der gemeenteambte naren te doen drukken. VEE NAAR FRANKRIJK INVOER STOP GEZET. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens telefonische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs de contingenten, vastgesteld voor de- periode 1 October— 31 December 1931 voor den invoer in Frankrijk van stieren, vaarzen en var kens, zijn bereikt Invoer van dit vee wordt in verband daarmee tot 1 Januari niet meer toegestaan. ROTTERDAM OVERREDEN EN GEDOOD. Achtjarig knaapje door een vrachtauto gegrepen Op den nieuwen weg naar de Rijksserum- inrichting onder aan den Mathenesserdijk is de S-jarige N. Hoogstede, gewoond heb bend in de Karveelstraat 45. spelenderwijs onder een vrachtauto gelóopen, die bestuurd werd door den 31-jarigcn C. D. v. E. van de Ged Slaak. Ondanks krachtig remmen kon de bestuurder een ongeluk niet voorkomen. L)e jongen werd aangereden en met zeer ernstige inwendige verwondingen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Den chauffeur treft geen schuld, met 1 straal op de waterleiding gebluscnt. EEN LEELÏJK GEVAL. In de 'melkpan vastgeraakt. Gistermorgen heeft in. een woning aan de Ksteendrechtsche Lagendijk een eigenaardige gebeurtenis plaats gehad. De 1 Vi-jarige L. v. 't H. heeft in jeugdigen, onbezonnen over moed een groote melkpim van de tafel ge trokken en deze omgekeerd op het hoofdje gezet. Jammer genoeg, was de pan ledig, want dan was het vagende waarschijnlijk niet gebeurd. De kleinei'heeft de pan wat al te hard aangetrokken, qjet het gevolg, dat do bodem krakend en knarsend losschoot en de pan zich over het hoofdje van de kleine heen werkte en daar onwrikbaar vast bleef zitten. Gelukkig kon het kind jgeen gevaar, doch op het angstwekkend gehuil zijn al spoedig de ouders er aan te pas gekomen. Hoe men ne pair ook draaide en probeerde los te krijgen, alles bleef zonder resultaat. Tenslotte werd de dokter er by gehaald, doch ook deze zag geen kans de pan los te krijgen. Ten einde raad heeft men toen de Geneeskundige Dienst opgebeld, en deze heeft het kind per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar het eindelijk, na langdurige po gingen, gelukt is de kleine uit zijn benarde positie te verlossen. Het kind heeft gecu letsel bekomen. HOOFDKANTOOR OPSLACPLAATSCN. OOSTZEEDIJK l\lo 228. R'DA 171 ZAGERIJ EN SLHAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1