Het Communisme in de Practijk BINNENLAND. W. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam Bekende merken in alle prijsklassen w. o. IN DEN STORM DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 Nadruk verboden Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen DE BRANDSTOFRANTSOENEERING. Eenigen tijd geleden maakten wij reeds meldmg van de pogingen der sovjet-autori teiten om door alieruei bepalingen en voor schriften het brandstofverbruik voor ver warming der huizen tot een minimum te bereiken dn verband met de onvoldoende brandstofproductie in het land. Men was overgegaan .tot het instellen van commis sies, die toezicht moesten houden op het economisch stoken. Waarschijnlijk zag' men Wel in, dat dit een dwaas voorschrift was, dat geen enkel resultaat zou opleveren. Om aan ieder particulier initiatief op dit ge bied nu een einde te maken, heelt de Mos- kousche sovjet gelast, dat voorloopig, totdat de strenge winter invalt, naar de meening der bestuurders, ieder huis slechts om dei» anderen dag verwarmd mag worden. Dit geldt zoowel voor woningen met afzonder lijke kachels als met centrale verwarming, en eveneens voor scholen, musea en andere openbare gebouwen en voor ziekenhuizen. WONINGEN VOOR STUDENTEN. Een heftige discussie heeft dezer dagen in Moskou plaats gevonden in de vergade ring van de commissie bij den raad van volkscommissarissen, die de ten uitvoer- brenging der voorschriften controleert. Er werd geconstateerd, dat de woongele genheid voor de studenten allertreurigst was; een groot deel der studenten heeft li» het geheel geen woning, en zij, die in dit opaicht tot de bevoorrechten hehooren, zijn er toch nog ellendig aan toe Veel critiek werd uitgeoefend op de organisaties, die verantwoordelijk waren voor den gang van het onderwijs, en die rnilLioenen tot hun beschikking hadden gekregen voor den bouw van studententehuizen. Wat niet vaak voorkomt op vergaderin gen van dergelijke colleges geschiedde ech ter hier; de aangevallenen beten geducht van zich af. Wat hebben we aan credieten, zoo werd gevraagd, wanneer we voor het geld toch geen materialen kunnen koopen? De bouwmaterialen zijn immers gereser veerd voor de meest dringende wenken, voor een paar fabrieken, voor de groote kantoor gebouwen en andere, diie door de regeering boven aan de lijst zijn geplaatst? Dat ls met de studententehuizen niet het geval, en dus kunnen we niet bouwen bij gebrek aan materialen^ Hoewel de voorzitter der vergadering de juistheid dezer tegenwerpingen niet toegaf en er op smaalde, dat men met de z.g. ob jectieve omstandigheden aankwam ter ver ontschuldiging, kon men toch niet tot een beslissing komen en benoemde een com missie, die de zaak zal hebben na te gaan en een resolutie zal moeten opmaken* DE GROOTTE DER JONGSTE STAATS- LEENING. Op 11 October was er op de sovjeMeeningt ^Het derde beslissende jaar van het vijl- janenipJan" voor 1.758.451.000 roebel ingetee- kend. Hiervan hadden de arbeiders en amb tenaren 1.266.707.000 roebel opgeleverd, het leeuwendeel derhalve. De naet georganiseer de stadsbevolking had voor 102.300.000 roe bel ingeteekend, zoodat de steden in totaal 1.309 rniiilioen obligaties hebben genomen. De collectieve boerenbedrijven staan hier tegenover met 294 millioen, de individueels boeren met 64.145.000 roebel. Dit is slechts luim 27 pcfe. van het plan, terwijl de dere bevolkingsgroepen alle boven de 100 pet. zijn uitgekomen. Bedenkt men, dat er in totaal ca. 15 millioen arbeiders en stads- beambten zijn, dan (moeten deze dus ge middeld voor rui,m 80 roebel hebben inge schreven. Zoo is het te verklaren, dat de regeering een royaal gebaar kan maken te genover sommige groepen en loonsverhoo- ging kan geven; zij heeft eerst het loon belangrijk verminderd, door deze leening, die in maandelijksühe termijnen moet wor den betaald. De inschrijvingen der indivi- dueele 'boeren bedragen gemiddeld niet meer dan 4 of 5 roebel. Kameraad Andreef, de nieuwbenoemde volkscommissaris voor het transportwezen, gaat voort met zijn bevelen op Stalinsche wijze; hij zal nu eens toonen, hoe de zaak beheerd moet worden. Een lange ceel van voorschriften in den trant van: „Ik gelast... is thans gepubliceerd. Het zou ons te ver voeren hierop in te gaan. De hoofdinhoud beteekent, dat de goederenwagens, die voor het onderhoud door de spoorwegen zelf wor den gebruikt, verminderd moeten woraen In verband daarmede moeten de onder houdswerken zooveel mogelijk worden be snoeid, en bovendien in drie ploegen wor den uitgevoerd, zoodat de daarvoor noodige wagens sneller rouleeren. Allemaal maat regelen, die een funeste uitwerking zullen hebben op den toestand dier spoorwegen, welke toch reeds het wereldrecord hebben van het aantal ongelukken per K,M. Ook zal de beweging van pussagierstred- ;n verminderd gorden, en een groot aan tal goederenwagens, dat thans voor passa giersvervoer dienst doet, zal voor den goe derendienst worden bestemd. Ten slotte zullen de goederenwagens, wel ke als woning dienst doen, tot ongeveer de helft worden verminderd, wat voor 1 Decern ber voltooid moet zijn- Hieruit blijkt, dat op het oogenblik 5356 goederen-wagens als woning worden gebruikt, zoodat het aantal spoorwegarbeiders, dat hierin wonen moet, veilig op 50.000 kan worden gesteld. Op 1 December mogen daarvan niet meer dan 2500 over zijn, de rest moet voor het ver voer dienst doen. De tegenwoordige bewo ners moeten onderdak worden gebracht in „tijdelijke woningen". Waar men die in een maand tijds van moet maken vertelt de volkscommissaris naet. Het komt er natuur lijk op neer, dat de „beheerschers" der pro ductie in den sovjet-staat wat dichter opeen zullen worden gepakt dn de overblijvende goederenwagen®. Tenminste, wanneer deze werkzaamheid van den spoorwegdictator verder komt dan het papier, waarop het bevel is gedrukt VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE REGEERING EN DE BATAAFSCHE De minister van koloniën heeft, ten ver volge op de beantwoording -van de vragen van den heer Wijnkoop in verhand met eenige in de brochure „Petrol eum-Adel van A. Weöber geuite beschuldigingen tegen de Bataaf sen e Petroleum Maat schappij in Nedierlandsch-Indië, medege deeld, dat reeds na de eerste verschijning van deze artikelen een onderzoek werd in gesteld; naar die daaihij ingebrachte beschul digingen tegen de Beitaafsche Petroleum Maatschappij, uiteraard slechts voor zoover de beweerde feiten het karakter van onge oorloofde handeilingen zouden dragen. Bij dit onderzoek is van een poging tot omikooping vah wijlen den gouvennjements- geoloog dr. Tobler niets gebleken. De voorstelling van zaken betreffende een beweerde ontduiking van cijnsbetaling over de productie op het Soebang Boeroeng- terrein is in strijd met de feiten. Indiening van ongeteekende, veikeerde of waardelooze productie-opgaven is nim mer voorgekomen; de ten aanzien van die opgaven uitgeoefende intensieve controle heeft nooit geleid tot ontdekking van onre gelmatigheden. Tot overlegging van boor- rapporten of geologische rapporten is de concessionaris niet verplicht; die overleg ging is dan ook niet gevraagd. Dg heer Muurling, destijds regeeringsge- madhtigde voor algemeen© zaken bij den Volksraad, en dir. Taverne, destijds leider van dien Vulkanologisohen Dienst, zijn na hun ontslag uit 's Lands dienst respectieve lijk in de jaren 1922 en 1926 bij de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij in dienst ge treden. Gevallen, waarin door verwatering terrei nen door de Bataafsdh© Petroleum Maat schappij in waarde dijn verminidlerd, zijn niet bekend; evenmin gevallen, waarin, gelet op den stand der boortechniek ten tijde der 'boring, viorkeerd geboord is. Mede in verband met (het hiervoren mede gedeelde worden de overige vragen ontken nend beantwoord. FEDERATIE VAN CHR. VER. VAN EN VOOR VROUWEN EN MEISJES ALGEMEENE LEDENVERGADERING. In het gebouw van Chr. Sociale Belangen aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht hield de Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes haar jaar vergadering. Te ruim half vier opende de presidente Jkvr. A. M. Martens van Sevenho- n de algemeene ledenvergadering en liet zingen Psalm 89 vers 1, waarna welkom wer den geheeten in het bijzonder de beide afge vaardigden uit Indië Mevr. Slotemaker Bruine en Mej. R einders, die net Holland waren. Ook werden speciaal ver welkomd de afgevaardigden uit Haarlem en Den Haag die voor het eerst ter vergadering aanwezig waren. Na nu enkele verzen uit Psalm 145 voor gelezen te hebben, sprak de presidente onge veer als volgt; We zijn hier gekomen om weer voor ons en achter ons te zien. God heeft ons rijke zegeningen gegeven uitwendig en inwendig. Wat de toekomst betreft, er zijn vele zorgen. Er is geen voortgang meer in bouwen der cultuur, maar er is een stutten en schram- van een opkomende chaos. Er wordt veel geleden en er is veel nood. Wij voelen de broosheid van alle menschelijk kunnen. Waar is de macht die nu de steun kan ge in deze benarde omstandigheden? Geld', weten, kunst, baten ons niet Als we dan le zen Psalm 145, zien we onze taak duidelijker dan voorheen. We zullen de heerlijkheid van Uw koninkrijk vermelden, allereerst door ze houding. En door het eeuwig koning schap uit te dragen uit onze vereenigingen. Onze vereenigingen zijn kernpunten waar menschen die vragen antwoord moeten kun nen vinden. Zij heeft de taak te getuigen van Gods almacht en liefde op alle terreinen van het leven. Maar eerst moeten zij dan zien God als de koning van ons leven. Het is makkelijker maatschappelijk iets te geven, maar toch is de eigenlijke taak niet onmogelijk als wij die zoeken in en door het gebed. Voelen wij de geweldige verantwoor delijkheid van de mogelijkheden die er zijn in het gebed om geloof en getuigenis? Bij het bidden komt dan het werk. Daarom ho pen wij dat in deze dagen wij duidelijker voelen hoe wij te staan hebben tegenover de vragen en bewegingen, waar men onze in zichten en meeningen noodig heeft Wij hopen dat wij daartoe met nieuwe be zieling vervuldi mogen worden. Spreekster ging nu voor in gebed. Hierna werd een commissie uit de aanwe zigen gevormd tot het nazien der notulen. Een nu in stemming gebracht voorstel tot wijziging van het Huishoudelijk Reglement, dat n.l. afgevaardigden in het Bestuur al tijd leden of adviseerende leden moeten zijn, werd met 15 stemmen voor en 4 tegen aan genomen. Enkele zaken van meer intern be lang ook inzake het Iï l'sh. Reglement wer den nu nog afgedaan, waarbij zich somtijds zeer breedvoerige discussies ontsponnen. Een voorstel tot instellen van een commis sie om de statuten te herzien vooral in ver band met het secretariaat, waarin de oude statuten geheel niet voorzien, werd alge meen aangenomen en in de commissie be noemd Jkvr. Bosch van Wij k, Juffr. M. W. Barger, Mevrouw Hoe k-B erkhof, Jkvr. A. M. Martens van Sevenho- ven en als adviseerend lid Mr. J. F. van Beek Calkoen. Nu werd het jaarverslag van de Federa tie uitgebracht door de secretaresse mej. M. W. Barger, waaraan wij het volgende ontleenen. Enkele mutaties in het bestuur hebben plaats gehad, doordat de presidente Jkvr. v. Asch van Wyck aftrad. Wat het Indische werk betreft, er zijn ernstige finan- tieele moeilijkheden, waardoor veel oplei dingsmogelijkheden werden afgesneden. Enkele uitgaven, die de Federatie heeft verzorgd, worden genoemd. Overigens sloot de Federatie zich aan bij de Jongeren Vredes Federatie en besloot het petitionnement van den Wereldbond der Kerken te steunen. Ook gaf zij den stoot tot oprichting van het comité v. d. Chr. Vrouwen Volkenbonds Vredes Actie. Wat de finantien betreft, werd de Fede ratie door onverwachte groote giften steund. Een teleurstelling was echter dat geen gelden genoeg bijeen kwamen tot aan stellen vèm een sociale secretaresse. De ernstige tijden doen een beroep ix leden om met trouw hun levensbeginsel toe te passen en het vertrouwen sterker te voe den dan de vrees. Ook bracht de kascommissie haar verslag uit, waarna deze commissie werd gedechar geerd. Te ruim zes uur werd de vergadering VERKEERSBRUG OVER DE WAAL uitgave van het boek, waarvan reeds enkele gegeven zijn gepubliceerd. Tevens zal het boek in het Duitsch vertaald worden. Dat de communisten brutaaJ optreden is Zaterdag te Amsterdam gebleken toen een klein groepje fascisten, dat naar huis ging, in de binnenstad werd lastig gevallen en in de tram hinderlijk werd gevolgd. In de om geving van de Marco Polostraat, het fascis tische centrum, werd het groepje onver hoeds door een vijftigtal communisten over- allen. Een van hen kreeg een steek in een schouder en een ander werd mishandeld. Van een der fascisten werd een actetasch, vaarin o.m. exemplaren van „De Bezem", afgenomen. Voor de woning van de fascis- ,.i andere deel en van de stad wordt door communisten gepost. Te Amsterdam is het in verband met deze communistische fascistische controverse ook .erder nog al eens onrustig, 's Nachts heb ben communisten in de Marco Polostraat de muren van de woning van Baars trachten vol te schilderen, hetgeen door de politie juist bijtijds werd verhinderd. De groep com munisten werd uiteen gejaagd en ging op andere plaatsen aan het kalken. Ook onder de werkloozen heerscht on rust, waaraan natuurlijk de actie der com munisten niet vreemd is. De politie heeft zich herhaaldelijk genoodzaakt gezien, met behulp van politie-ruiters demonstraties uit een te drijven. Over de Waal, bij Zalt-Bommel, is een enorme verkeersbruq in wording, waarbij de Nederlandsche techniek triomfen viert. De Hollandsche Bétonbouwmaatschappij con strueert de onderbouw; daarnaast prijken de namen van de beste onzer industrieën: Bouw- en Montagebedrijf (R'dam), Figee (Haarlem). Plelterij Enthoven; Fa. Kloos; Penn en Bauduin, alle ondernemingen in Nederland-, die hun sporen verdienden en een naam hebben op te houden. Nederlandsch geld voor Nederlandsch fabrikaat en Nederlandsche triomfen! geschorst en gingen de aanwezigen ter j meenschappelijke maaltijd. Des avonds vond een wijdingssame komst plaats in de Luthersche Kerk. A.V.R.O, EN RADIO-VOLKSUNIVERSITEIT DAGVAARDING VAN DEN MINISTER? In het A.V.R.O.-programma van waren twee halve uren voor de Radio-Volks^ universiteit gereserveerd. Maar de A.V.R.O. had ook eigen uitzendingen voor die beide halve uren vastgesteld en in de „Radiobode" aangekondigd, dat het van den uitslag van het beroep van de A.V.R.O. op den rechter zal afhangen, welk programma doorgaat Bij informatie hiernaar vernam het Hbld. van de A.V.R.O., dat in geval de Minister zijn beslissing tot afstand van A.V.R.O.-tijd aan de Radio-Volksuniversiteit niet herziet, in kort geding een beroep op den rechter gedaan en de Minister gedagvaard zal wor den wegens schending van zijn eigen voor schriften. Inderdaad heeft de Radio-Volksuniversi teit de beschikking van den zender gehad. WEER RUSSISCH GRAAN BINNENKORT TE VERWACHTEN Naar uit IJmuiden uit havenkringen aan het Handelsblad gemeld wordt, zal de in voer van Russisch graan wederom worden hervat. Reeds binnenkort worden weer eeni- (N.C.A.) en in haar plaats benoemd als primus-lid, Dr. S. O. Los. Geref. predikant te Den Haag-Oost. Als zijn secundus treedt op, de heer R. Ha^oort, journalist te Utrecht Het hoofdbestuur benoemde voorts een commissie voor het Jaarboekje der Vereen, bestaande uit de heeren Ds. J. van Herksen Geref. predikant te Ermelo; C. Buytendijk, penningm.-administrateur der vereeniging te Amsterdam en W. C. F. Scheps, jour nalist te 's-Gravenhage. Ook werd benoemd een commissie die nader overwegen zal, of de vereeniging een eigen kalender zal gaan uitgeven. Tot leden daarvan werden benoemd de heeren C Buytendijk te Amsterdam; H. J. ter Hoeve, secr. van den Prov. Geldersche Bo'nd der Vereeniging te Arnhem; W. C. F. Scheps te Den Haag en J. Strating, hoofd der Chr. School te Twijzel. Tenslotte benoemde het hoofdbestuur een commissie ter verzorging van de uitgave van leidraden. Tot leden daarvan werden benoemd de heeren Ds. J. C. Hakman, Geref. predikant te Almkerk; R. Hagoort te Utrecht; Ds. J. van Herksen te Ermelo en Ds. J. Smelik, Geref. predikant te Loos duinen. Het hoofdbestuur besloot het Maandblad van een nieuwen kop te voorzien, en koos daarvoor een ontwerp van de hand van den heer Maas van Apeldoorn, te Utrecht. Ten aanzien van het jeugdwerk sprak het hoofdbestuur uit, dat het oprichten van enkele jeugdafdeelingen van de Geref. Ver. v. Drankbestrijding of heit steunen van de plaatselijke afdeelingen van den Jonge lieden Christen Geheelonthouders Bond, moet worden overgelaten aan de vrijheid der plaatslijke afdeelingen. Het hoofdbestuur besloot over te gaan tot scheepsladingen in de Amsterdaansolie j den. havens verwacht. Dit klopt volkomen met een desbetreffend bericht in de „Berliner Börsenkurier" van Maandag over nieuwe Russische graanver- schepingen naar Nederland en óók komt het overeen met een bericht in de „Times", volgens hetwelk de redactie uit Russische handelskringen te Londen zou hebben ver nomen, dat de voorafgaande berichten over het beperken of zelfs stopzetten van den Rus- sischen graanexport sterk overdreven waren. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING Het hoofdbestuur van de Geref. Vereen, v. Drankbestrijding, heeft in zijn jongst© vergadering op haar verzoek eervol ont slag verleend aan mevr. M. M. Havelaar— Van Beeck Calkoen als afgevaardigde in de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme Ook besloot het hoofdbestuur bi] de ko mende jaarwisseling wederom een groot propaganda-nummer-van het Maandblad in duizenden exemplaren het licht te doen zien. COMMUNISTEN EN FASCISTEN BAARS MET DE „BEZEM" Demonstraties Het opperhoofd der Nederlandsche fascis ten, Baars, die de „Bezem" voert, schijnt last te gaan ondervinden van het stof, dat hijzelf heeft opgejaagd. Nadat het commu nistisch archief door hem ten deele aan de openbaarheid was prijs gegeven, wordt zijn huis door communisten bewaakt Enkele pogingen werden gedaan om bij hem binnen te dringen, maar deze zijn mis lukt Daar hij overtuigd was, dat de com munisten iets tegen hem in het schild voer den, heeft hij tijdelijk Amsterdam verlaten. Hij werkt momenteel in Den Haag aan de Luchtvaart EEN NIEUW SOORT VLIEGTUIG. De Eend op Schiphol. Op Schiphol is "Woensdag een interessante demonstratie gehouden met een trweemotorig vliegtuig, dat gebouwd is door de Focke-Wulf- fabrieken te Bremen. Het model wijkt geheel af van alle vliegtuigen, waarmede de Amster- damsche luchthaven in den loop der jaren heeft kennis gemaakt; spits van voren en naar ach teren breed uitloopend, met een kleinen vleu gel op den kop en den grooten vleugel, tegen welks onderkant ter linker- en ter rechterzijde een motor is aangebracht, bij het staartge- deelte, maakt het geheel een ietwat zonderlin gen indruk. Vooral in de lucht doet deze ma chine denken aan een grooten, vliegenden eend; de naam „Ente", die er door de fabriek aan gegeven is, mag dan ook zeker goed gekozen heeten. Het voorste gedeelte van dit toestel rust op één wiel, dat naar links en rechts draaibaar is. Het groote vordeel van de „Ente" is dat zij, zonder eenige bijzondere hulpmiddelen en slechts alleen tengevolge van haar aerodynami- schen bouw, niet „overtrekbaar" is. Wanneer nl de piloot door een foutieve stuurmanoeuvre den kop *van zijn vliegtuig loodrecht omhoog brengt, waardoor het dus gevaar loopt, achter* over te slaan, corrigeert de machine de ge maakte fout door automatisch naar den horizontalen stand terug te gaan. Een ander belangrijk voordeel is dat dit vliegtuig, tengevolge van de omstandigheid dat zijn zwaartepunt ver achter het voorste steunpunt ligt, op den grond niet overden kop kan slaan, hetgeen bij eventueele noodlandingen van groote beteekenis is. De maximum-snelheid bedraagt 142 K.M., de kruis snelheid 128 K.M., terwyl het vliegtuig in 8.3 minuut een hoogte van 1000 Meter bereikt. De startprestatie vanaf de startplaats tot 20 Meter hoogte is 405 Meter. Er kunnen drie passagiers worden meegenomen. Na de uiteenzetting van den heer Holle, maakte de piloot Etzard van de Focke-Wulf- fabrieken een korte vlucht, welke ondanks den hevigen wind, die er stond, schitterend verliep. Twee dingen vielen op: het vrijwel dadelijk na den start los zijn van den grond en de gewaarwording alsof het vliegtuig zich in achterwaartsche richting voortbeweegt. AMSTERDAM DE FORD-FABRIEK Omtrent den stand der werkzaamheden voor de te vestigen Ford-fabriek kunnen wij melden, dat de z.g. Ford-haven, die bij de fabriek wordt aangelegd, dezer dagen in ver binding met het IJ is gebracht. De dam, die de haven afsloot, is weggebaggerd en de haven is inderdaad een haven geworden. De N.V. Aanneming Maatschappij v.h. Joh. Kraayeveld te Sliedrecht, die de haven aan legt, heeft het baggermateriaal in de nieuwe haven doen sleepen en thans wordt met het uitbaggeren van de haven aangevangen. L"' iF-ii Grotrian-Steinweg - Schiedmaijer - Mannborg e.a. VbVoïïu o^nu! SLigel 114—116, TeleL 68871 Door WJERNY KORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE Op treffend© wijze wordt In dit verhaal het bijeen geteekend, J""J J Rusland dat de la De auteur maakte gebrul- officie- - bronnen: beschrijvingen, aanteeke- en en rapporten, die op last van de auto- SS stel van het kapitalistisch stelsel. Grlsha, een der hoofdpersonen va haal. was al3 oud-student in c wetenschappen, aangesteld bij het L „Tsentrosojoez", de centrale der verbrulks- C°zjjnra vróuw, de achrüfster dezer h< innerlngen, vreesde vaak,~~ dat Grlsha v haar begon te vervreemden. Maar na een v tro iwelljk gsprek met hem bleek haar. dat zij zich In dit opzicht vergli ,s;a groote partljschoc uiden werd, werd Grlsha maar ifd en overgeplaatst als directeur ëon fabriek In Rostof. ZUn vrouw werd maanden geschoi kreeg op haar verzoek t ostnr mftntschftppelllk werk Eindelijk kreeg Grlsha weer een nieuwe aar w"r dag kwam hö boos thuis: hU moest medewerken aan 't vaststellen van eei plan voor v(jf Jaar. HU noemde dit plan on zinnig, maar in Moskou brachten ze hem we - "achten. weerain. En toch bleef „KalmTam ja", gaf Grisha wat zachter ten antwoord, ..je weet dat iik hysterica niet kan uitstaan". Teen ik me weer eenigszlrns be- heerscihite en wat gedronken had Gpisha had inij een glas water gebracht ging 'hij voort: „Begrijp goed, Tanja, wat jouw op treden vanavond beteekent. Prosorenko zei onderweg tegen me: jij hebt daar een vreem de eend dn je nest- Op het oogenbliiik geldt meer dan ooit, hard en onverbiddelijk te zijn, zonder omzien. Als iik merk, dat mijn vrouw daajrin niet ten voile met mij mee gaat zat er niets anders op dan hert) nest te verlaten". „Hard en onverbiddelijk, dat zei je in 1919 ook. Toen was bet de burgeroorlog, die het noodzakelijk maakte en als dae eenmaal voorbij was, zouden normaler verhoudingen mogelijk worden. Nu zijn we bijna tien jaar vender en weer boor ik hetzelfde. Maar zelfs al ben je hard, hoe kun je menschen ais Presnof van laagheden verdenken? Je weet toah, dat ze daartoe miet in staat zijn?". „Tanja, je zou iemand tot wanhoop kun nen brengen. Moet ik jou van ai les uitleg gen alsof je een politieke anafabeet wasi Wie heeft het over laagheden? Het is de onbewuste gedochtangomig van bet intellekt, twijfel aan de mogelijkheid van den opbouw van ons land cmder de diikitatuur van U prole tairiaat, diiie pleegt verraad al vervult 'hij zijn taak nog zoo nauwgezet. Want de twij fel verlamt zijn energie, zijn elan en daar door ook de meesleepende kraoht, die hij op de massa moet uitoefenen. In dat opzicht pleeg jij óók verraad, doordat je het geloof in onze kracht, dn de juistheid van onze lei ding hebt verloren". Tien antwoorden lagen me op de tong, bittere antwoorden. Ik wilde vragen over welke partij tak tiek Grisha het had, daar die elke paar weken werd veranderd ei lijn stuurloos her en derwaarts slingerde. Ik wilde erop wijzen, dat de onderdrukking van 'het zelfstandig denken nooit als doel was voorop gesteld, dat 'integendeel de partij dat moest waardeeren. Maar ik wa& te veel geslagen, erkende mijn nederlaag tegenover mijn man. Een vrouw, die in tra nen uitbarst, omdat de mogelijkheid van een breuk met haar man dreigt, heeft de autoriteit verloren om een eigen meennng te kunnen uiten; bovendien, wat gaf het? Er was immers geen sprake van, dat Grisha zaoh zou laten overtuigen', zelfs al zou hij in zijn binnenste moeten erkennen, dat ik gelijk had. Onverzoend gingen wij uit elkander dien avond, Girisha als overwinnaar. Zoo werd de periode ingeluid, waarbij wij weliswaar nog getrouwd), toch geheel naast elkander leefden. De ergste ellende en verdriet bezorgen de menschen zich zelf en anderen door zich in te beelden dat de oude toestand de eehlg ware is. Zij beseffen niet, dat zij zonder dat gene, dat zij als noodzakelijk beschouwen, misschien ook kunnen leven en vaak niet eens zooveel slechter dan zij zich op de oudie wijze hadden voorgesteld. Uit een soort vasthoudendheid 'ging ök ertoe over, om voor het behoud van mijn man te vechten, en niet om mijn man alleen, maar om het in standhouden van ons „nest", om al datgene waar dk aan gewend was geraakt en zonder hetwelk ik mij 't leven niet kon voorstellen. Het was een kamp, die mij vaak het bloed van schaamt© naar het hoofd deed stijgen. Toch hield ik het vol en zou het, geloof ik, nooit opgegeven hebben als de gebeurtenis sen der volgende maanden, in den zomer en herfst van 1928, niet de kluizen hadden stukgeslagen, -waarin dk me had taruggetrok ken, de kluizen van imijn gezinsleven, waar bij dk schandelijk genoeg het groote gebeuren buiten mijn eigen kling uit het oog verloor. Grieha's houding in die periode is echter zonder psychologie niet te verklaren, en ik vrees zelfs, dat het gecompliceerde zielele- ven van een menseh zich nooit volkomen zal laten ontleden. Niets ware toch voor hem eenvoudiger geweest dan zich gewoon weg te laten scheiden. Volgens onze wetten zou zijn wensch daartoe voldoende zijn. De toe stemming van d© andere partij ds niet noodig Wij hadden geen kinderen misschien wel de voornaamste oorzaak van zijn innerlijken tegenstand tegen het uit elkaar gaan; kin dleren zouden tenminste de levende herin nering zijn gebleven aan onze samen door leefde jaren; nu dreigde alles door dien breuk tot een dood© herinnering te vervagen De echtscheiding zou dus beteekenen, dat i ieder van ons zijn eigen weg kon gaan zon der eenige financieel© of moreele conse- kwenties voor één der partijen. Waarom ging hij niet tot dien stap over? Ik geloof het alleen zóó te kunnen verkla ren, dat hij zich zelf, zijn volkomen eerlijk heid jegens de partij wilde suggereeren. Hij wild© zich zelf niet toegeven, dat hij inner lijk anders dacht dan hij zich uitte. Hij wil de het bewijs daarvoor leveren door te pro- beeren mij tot zijn ideeën over te halen. Als hem dat gelukte zou het voor hem een groo te kakneering zijn; want hij waardeerde in mij het zoeken naar waarheid en het hande len naar overtuiging, al moest hij het ook openlijk afkeuren volgens de leer der partij. En of ik met hem mee ging in het belang zijner toekomst óf omdat ik door hem over tuigd werd, dat was hem onverschillig. Het eerste zou bewijzen dat hij geen schurk was, in het andere geval kon hij zich zelf wijs maken, dat hij 't bij het rechte eind had. Grisha was wel op weg een volmaakt partij- creatuur te worden, maar hij had toch nog iets van zijn verleden behouden, van zijn heldhaftige onverzettelijkheid om alles en allen in daitgene t© doen, wat hij goed dacht Dat alles maakte, dat hij den knoop niet een voudig doorhakte, maar een taktiek van overtuiging en dwang tegenover mij toepas te, maar, aan dien anderen kant zonder om zien, voortging op den weg, dde leidde naar succes als partijman. Als dwangmiddel moest een meisje dienst doen, Sonja Kowalena. Eigenlijk heette ze heel anders, ze was van Joodsohe af komst maar had een Russische naam aan genomen. Sonja was jong, niet onknap, en bezig 'haar carrière te maken, zonder de in wendige aarzeling van Grisha. Ze was bo- Istuuirsldd van de lcomsomol geweest en had daardoor de gelegenheid gehad om in da partijgelederen te worden opgenomen. Hij haalde Sou ja in ons huis ais een voor- beeld voor mij, wild© haar overtuiging doen I uitkomen tegenover mijn ongeloof en In- ©timetmatig verzet. Zij moest praten, haar meeningen verkondigen en hierin slaagde I Grisha volkomen, want Sonja had een mee- i ruing en zelfs een zeer besliste, over ieder i ondeawenp, dat men aanroerde, over arbeida loonen, premiestelsels, onderwijs, over Trots- ki, Stailin, Briand, en Tejang Kai Chek, over liefde en huwelijk, kinderverzorging, over het tij'd&ti'p, waarop de wereldrevolutie zou uitbreken en waar dit zou geschieden. Al deze wetenschap kwam volkomen overeen met de wijsheden uit diverse partijbrochu res, uit congres-resoluties en werd gehuld in de vormen, waarin men op deze vergade ring geleerd heeft zijn gedachten in te klec- den. Dergelijke gesprekken verliepen daarom onveranderlijk volgens hetzelfde recept. Ging het over den toestond in de wereld, dan kwam Sonja op de proppen: „Eenvoudig genoeg, wij moeten alleen nagaan, waar de zwakste schakel in de keten ls, zooals Stal In schrijft. Dat ds ongetwijfeld het Britsche Rijk op het oogenblik, dat in China zijn invloed heeft verloren en nu voor het reu staat, dat Indië zich los breekt. Engeland kan zonder Indië niet bestoan'V „Waarom niet?", vroeg ik, als terloops. „Waarom?", Sonja keek mij stirak aan, als wild© zij de bedoeling van mijn vraag van mijn gezicht lezen. „Waarom?", herhaalde zij, „die vraag 'heb ik nog nooit gehoord. Daarover is iedereen het toah eons, zonder Indië kan Engeland niet bestaan; dat zegt de Partij Centrale heslist en het Congres der Komltenn heeft het bevestigd. Dat zijn buitenlanders, die het toch zeker wel zullen „Maar Sonja", ging ik voort,ponder Indië behoudt Engeland toah nog zooveel kraoht, dat men niet kan spreken van een ineen storting. Dat beweerde men ook, toen ruim een eeuw geleden Amerika zich van het Rrttische moederland los scheurde. En kijk maar eens, hoe weinig Engeland en de Ver- ftfwiigde Staten "daaraan ten onder zijn ge- Blijkbaar dacht ze, dat ik haar voor den gek hield. Eindelijk antwoordde ze: „Maar hoe kan je de toestanden van meer dan een eeuw geleden met de tegenwoordige verge- (liiken? Dat is de oud© burgerlijke methode om de economische verhoudingen heelemaal te verwaa.rloozen" Nu voelde Sonja meer grond onder haar voeten. Een oogenblik bad zij in de ruimte gezweefd, waarin brochuirewijsheid haar niet den weg kon wijzen. „Goed, dat zij bij ons al drie rommel van geschiedenis der bour geoisie als ballast hebben weggegooid. Dat wenkt verwarrend; wij hebben genoeg aan de geschiedenis der arbeiders, die met Marx begint". Toch ging ze niet verder door op deze buatenlandscbe problemen en bracht het ge sprek over op dichterbij liggende ander-- werpen. ,J>e laatste rede van Bucharin was weer schitterend", zei zij, „van alle argumenten der oppositie bleef niets over. Het wordt nu tijd, dat wij die eeuwige critici krachtiger aanpakken. De leiding heeft het recht on voorwaardelijke gehoorzaamheid te eischei*" „Juist", beaamde Grisha, „die intelleC- tueele betweterij is verschrikkelijk". „Weet je, wat wij moesten doen, Grisha?", Sonja's stem werd zachter, ze boog zich naar mijn man toe en legde haar hand op zijn arm, „wij moesten hier in onzen kring grondige opruiming houden. Ieder, die met critiek over de partijleiding naar voren komt, moet eruit, onverbiddelijk. Dat zou gauw een eind© maken aan die zucht tot eeuwig oriticeeren". „En de zelfcritiek dan, waartoe Stalin aanspoort?" kon ik niet nalaten te vragen. „Dat is heel wat anders. U schijnt de par tij naet te willen begrijpen. Zelfcritriek, grond slag van de partij-lijn, is natuurlijk go- wensoht, maar bij iedere critiek, die men te hooren krijgt, moeten wij nagaan, aan de hand ran onze voorschriften en resolu ties, of zij op den grondslag der partij staat of ndet". „Volkomen juist, Sonja", kwam Grisha haar te hulp, „wij zullen geen misbruik toe staan van de grootmoedigheid der leiding, dde openbare critiek niet vreest. Als aller- led elementen, op grond daarvan, hun wan orde scheppend© denkbeelden trachten aan. den main te Wngen, zullen wij ze bij de kraag pakVr-- In dezen liepen de gesprekken tel kens weer. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3