DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 IN ENGELAND NA DE VERKIEZINGEN DE RECONSTRUCTIE VAN HET KABINET Mac Donald zal van zijn kort verblijf te Lossiemouth, waar hij tot Zondagavond blijft, gebruik maken om de definietieve be zetting van de voornaamste posten in het nieuwe Kabinet te bestudeeren. Het vele werk, in het bijzonder in ver- hand met de Ind'ische Ronde Tafel Conferen tie, dat hij heeft moeten verrichten na zijn buitengewoon inspannenden arbeid tijdens de verkiezingscampagne, heeft zijn beslis singen over de reconstructie van het Kabinet vertraagd. De veronderstelling, dat de samenstelling van de Nationale meerderheid de kwestie van partijeischcn naar voren heeft gebracht, is onjuist. De Eerste Minister zal alleen om de personen zelf een keuze dfaen uit de man nen, die naar zijn meening geschikt zijn om deel uit te maken van het Kabinet. Waarschijnlijk zal hij de samenstelling tegen het einde van de week bekend maken. De heeren Henderson, Wedgwood Benn, Lees Smith en Lord Snell zullen de Labour Partij blijven vertegenwoordigen als gede legeerden bij d'e Indische Ronde Tafel Con ferentie. De parlementaire Labour Partij heeft een resolutie aangenomen, waarin, een onbe perkt vertrouwen in Henderson wordt uitge- sproken en herkoos hem als leider, ofschoon Lansbury voorzitter zal blijven totdat Hen derson in het Lagerhuis zal zijn terugge- gcerd. Sir Herbert Samuel leider vau de Liberale Partij. De liberale parlementaire partij heeft Sir Herbert Samuel tot leider gekozen in opvol ging van Lloyd George. Deze laatste had, naar reeds gemeld is, de partij doen weten, dat hij zich niet be schikbaar steld'e voor eenige functie in de partij, en dat hij het volkomen oneens was met den rampspoedigen koers, dien de par tij kortelings was ingeslagen. Lloyd George drukte in dit schrijven tevens de hoop uit tegen Nieuwjaar weer geheel hersteld te zijn teneinde dan tie kunnen gaan samenwerken met al de millioenen, die in 1929 zich met zooveel hoop hadden aaneengesloten. Toen Sir Herbert Samuel zijn nieuwe func tie aanvaardde, sprak hij een redevoering uit, waarin hij den nadruk legde op de na tionale eenheid. Spr. was ervan overtuigd, dat 't den conservatieven en liberalen par tijen mogelijk was samen te werken zonder eigen persoonlijkheid te verliezen. De libe ralen kunnen verwachten, dat de politiek, die uiteengezet is door den Eersten Minis ter, zal wordten gehandhaafd. Wanneer dit het geval zal blijken te zijn, zal de regee ring een vruchtbaren tijd tegemoet gaan. Spr. eindigde met zijn teleurstelling er over uit te spreken, dat Lloyd George niet mede werkte met hen in deze oogenblikken. ANGST VOOR BESCHERMENDE RECHTEN Groote invoer in Engeland In afwachting van het heffen van be schermende rechten worden van het con tinent honderdduizenden tonnen goederen dagelijks naar Engeland! gezonden. In alle havens heerscht dientengevolge bedrijvig heid. Te Londen zijn de dokken en werven, waar de stoomschepen uit België, Nederland en Duitschland aankomen, drukker dan zij sinds jaren geweest zijn. Een groot impor teur verklaarde: „De daling van het pond sterling, en d'e mogelijke heffing van be schermende rechten hebben al onze bereke ningen volkomen in de war gestuurd." VERBETERING IN DE ENGELSCHE INDUSTRIE De rapporten uit de industrieele gebieden van Groot Brittanië toonen aan, dat er tee kehen zijn van een verbetering in alle groote industrieën. In alle districten van den katoenhandel in Lancashire zijn de vooruitzichten gunstig, terwijl de handel in wollen texti'elgoederen meer vertrouwen toont Ook de steenkool- ijzer- en staalindustrieën vertoonen teekenen van herleving. In som mige tinfabrieken van Zuid! Wales wordt eindelijk weer, na een lange periode van slapte, met volle kracht gewerkt Een bevestiging van deze gunstige rappor ten wordt gevonden in de laatste maande- lijksche balans van de provinciale bank clearings. Tot dusverre toonden' de provinciale cle arings in den loop van dit jaar iedere maand grooten achteruitgang, vergeleken met den overéénkomenden maand van het vorige jaar Deze tendentie is in October opgehouden, in welke maand een stijging te constateeren viel. De gemiddelde achteruitgang van ruim 12 in de cijfers gedurende de eerste negen maanden van dit jaar is in October veran derd tot een gemiddeldé toeneming verge leken met de cijfers van dezelfde maand van het vorige jaar met bijjna 5% HET HONGAARSCHE PARLEMENT Rede van Karolyi Het Huis van Afgevaardigden is Woens dag na een rustperiode van drie maanden Weer bijeengekomen. De Minister-President Karolyi heeft bij de opening van de zitting een rede gehouden die meermalen door interrupties werd on derbroken. Hij begon met de bespreking van den buitenlandschen politieken toestand. De koers, die graaf Bethlen heeft vastgesteld en die het Hongaarsche crediet versterkt heeft, moet gehandhaafd blijven. De vriend schap met Italië moet worden in stand ge houden. Het land is aan Graaf Bethlen en aan Italië 'grooten dank verschuldigd. Hij wees evenwel op het feit, dat Hongarije met alle staten goede betrekkingen onder houdt waaraan groote waarde moet worden gehecht. Karolyi hield vervolgens een pleidooi voor een duurzamen vrede in Europa en behan delde daarna economische vraagstukken. Hongarije zal zijn buitenlandsche verplich tingen in ieder geval nakomen. Gestreefd wordt naar handelsverdragen, die Honga rije in staat stellen zijn producten af te zetten. Om dit te bereiken zal Hongarije ook de hulp van den Volkenbond gaarne aanvaarden. SCHEEPSBOTSING Een logger gezonken. Woensdagochtend is het stoomschip „Li- vorno",op weg naar Hamburg, bij Spieker- oog in botsing gekomen met een haringlog- ger. De logger is gezonken. De bemanning werd door het stoomschip overgenomen. Bij de botsing heeft een lid der b«BM&$lng van den logger ernstige verwonfflSf^ fpgeloo- pen. Hij is later overleden. Ba'ljwtailk van de botsing is nog niet beju^gt- 0 JAPAN EN CHINA EEN SCHERP ANTWOORD VAN BRIAND Japan toont maling te hebben aan den Volkenbond. Het blijft in Mandsjoerije en breidt zijn bezetting daar nog naar omvang en intensiteit uit. Nog erger is misschien, dat uit Tokio de laatste dagen, ondanks het feit, dat Japan lidvan den Volkenbond en onderteeke naar van het Kellogg-pact is, en ondanks ook, dat de VolkenbondSraad op ontruiming van Mandsjoerije. heeft aangedrongen, Ja pansche regeeringspersonen rondweg als hun meening uitspreken, dat de moeilijkheden tusschen Japan en China toch binnen kor tere of langeren tijd met geweld moeten worden geregeld, daar er geen uitzicht op een vreedzame regeling bestaat. Hieruit wordt terecht opgemaakt, dat Ja pan bewust op oorlog aanstuurt, teneinde ctoor dat gruwelijke en verachtelijke middel zijn nationale doeleinden na te streven, te gen de strekking van de internationale af spraak van het Kellogg-pact in. Het antwoord dat Briand op de Japan- sche nota van 26 October heeft gezonden komt dan ook wel te rechter tijd. Briand heeft zijn antwoord nogal scherp gesteld. Het brengt o.a. tot uitdrukking, dat de essentieele pomten der Japansche eisch'en reeds in het besluit van den Volkenbonds raad van 30 September recht gevonden hebben, terwijl Japan aan dit besluit blijft gebonden. Briand spreekt d'e hoop uit dat Japan in overeenstemming daarmede zoo spoedig mo gelijk zijn verplichtingen zal nakomen en de troepen uit de spoorwegzone zal terug trekken. Ten slotte wees Briand er op, dat het Vol- kenbondsbesluit waar Japan zoo veel waarde schijnt te hechten aan de veiligheid der Ja pansche inwoners den partijen aanbevolen heeft onmiddellijk vertegenwoordigers aan te stellen voor de regeling der juridische con flicten, welke bij de ontruiming kunnen ontstaan. Inmiddels heeft China alweer een nood kreet moeten uiten aan het adores van den Volkenbond. De Chineesche vertegenwoordiger te Ge- nève heeft gister het Secretariaat-Generaal een nota. doen toekomen, waarin zijn regee ring haar ernstige bezorgdheid uitspreekt over de ontwikkeling van den toestand in Mandsjoerije sinds de jongste bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond. Van Japansche zijde zijn tot dusver geen voorbereidingen getroffen voor de ontrui ming van het bezette gebied. Plet heeft in tegendeel den schijn, dat Japan zijn positie in Zuid-Mandsjoerije wil bevestigen. Zeer verontrustend werkt verder, dat Japan ook thans nog weigert, voordat overeenstem ming over de verschillende punten is bereikt te onderhandelen over maatregelen tot het terugtrekken der troepen. China blijft echter vastbesloten onder geen omstandigheden bij het voortduren van den militairen druk met Japan te onderhandelen. Bij de nota is een memorandum gevoegd, waarin o.a. geklaagd wordt over het feit, dat de Japansche militaire autoriteiten de opbrengst van de zoutmijnen in Newchang tot een bedrag van 760.000 dollar in beslag genomen hebben. Dit geld vormt het onder pand voor verscheidene buitenlandsche lee ningen. Boycot tegen Japan verscherpt. Het eenige feitelijke middel dat China te gen het "butaal optrecfen van Japan heeft, past het in tusschen met verhoogde energie toe. Uit Sjanghai wordt nl. gemeld, dat de boycot van Japansche goederen aldaar we derom is verscherpt. In den loop van Sep tember hebben de Japanners niet .meer dan 20 pCL van hun gewonen invoer kunnen af zetten. In October zijn zij nog zelfs heneden dit percentage gebleven. DE NIEUWE SCHULDEN REGELING FRANKRIJKS AFZONDERLIJKE ZIENSWIJZE Wat er te Washington overeengekomen is, valt met nauwkeurigheid nog altijd niet te zeggen. De berichten die rondom het officieele communiqué hingen dat, als de meeste communiqué's juist het belangrijkste wel verzwegen zal hebben spraken al dade lijk van een Fransche diplomatieke over winning. En de mededeeling, dat Laval de vrije hand zou hebben gekregen om te doen wat in de richting van een oplossing van de we reldcrisis in verhand met de betalingskwes tie te doen, is, schijnt deze berichten wel te bevestigen. Nu weet men al sinds jaar en dag, dat Frankrijk steeds een geheel ander gezicht heeft op de groote kwesties dan de meeste andere landen. Ook nu het dian eindelijk schijnt te zullen gaan naar ernstige onderhandelingen over het schuldenprobleem, heeft Frankrijk na tuurlijk weer een afwijkend inzicht. Waar het geschil thans over zal loopen doemt reeds uit de nevelen op. Het betreft de wijze waarop de zaak aan gepakt moet worden. Frankrijk kiest, blij ken de daarover bekend geworden gegevens, niet datgene wat bij een objectieve beschou wing voor de hand ligt. De Times schreef dezer dagen terecht dat het belangrijkste vraagstuk op het oogenfalik is het in stand houden van d'e betalings capaciteit van Duitschland, wanneer de cre- dieten op korten termijn vervallen. In Duitsche kringen is men het daarmee eens. Men meent, dat hret er thans niet om gaat nieuwe betalingsmethoden vast te stel len maar de financieele capaciteit van Duitschland te onderzoeken. Niet alzoo denkt men klaarblijkelijk in Frankrijk. Men wil te Parijs, naar het schijnt, niet de werkelijke betalingscapaci teit van Duitschland als grondslag nemen van de nieuwe herstelregeling, maar men wenscht te beraadslagen over een nieuwe herstelregeling op den grondslag van het plan-Young, zonder met de particuliere ver plichtingen van Duitschland, dat alleen al met 1% milliard mark rente aan particuliere buitenlandsche schulden heiast is, rekening te houden. Dat Frankrijk zoo aan h'ct Youngplan vasthoudt, moet gezien worden in het licht vaji het feit, dat Frankrijk niet bereid is zijn recht op 'herstelbetalingen te offeren, zoo als gisteren. De „Temps" nog schreef: Men wil toegeven in een nieuwe regeling omdat het niet te ontkennen is, dat het Duitsche rijk in groote moeilijkheden is geraakt, maar Frankrijk wenscht betaald te worden, ook al zouden zijn eigen oorlogsschulden kwijtge scholden worden. Te Berlijn wordt nog op het telegrafisch rapport van gezant Van Hoesch gestudeerd. Te Parijs gaan Laval en Briand voort met diplomatieke onderhandelingen over de groote kwestie. De „Intransigeant" meent te kunnen ver zekeren dat in de maand Januari a.s. te Parijs een conferentie van crediteurstaten van Duitschland zal worden gehouden. Het gerucht -pan een conferentie in December te Biarritz noemt het blad uit de lucht ge grepen. TWEE ERNSTIGE SCHEEPSONGEVALLEN IN DE OOSTZEE In de Oostzee zijn Woensdag twee ern stige scheepsongevallen gebeurd. Bij Bredskaer aan de Noord-Zweedsche kust is het Finsche stoomschip „Ansio" dat van Kopenhagen op weg was naar Noord Finland, gestrand. Toen een stoomschip van een loodsstation te hulp kwam was de „Ansino" reeds in de branding vergaan. Slechts drie man klampten zich nog aan het wrakhout vast De overige zeven opva renden waren reeds verdronken. Aan boord van het reddingsschip stierf nog een der ge redde matrozen, zoodat in totaal 8 menschen levens te betreuren zijn. In de omgeving van Helsingfors zijn zes marinesoldaten bij een scheepsongeluk om het leven gekomen. Zij bevonden zich op een met cement overbelaste sleepboot. Toen de kapitein trachtte h'et schip in de haven terug te sturen, werd het schip door een vloedgolf gegrepen waarbij het omsloeg. Het zonk oogenblikkelijk. Aan landzijde hoorde men het hulpgeoep. Reddingsbooten werden uitgezonden, doch slechts twee ma trozen konden worden opgepikt. Van twee anderen, die naar den kant zwommen, is de eene spoedig overleden. In de buurt van Gotenburg zijn twee kanaalstoomers tegen elkaar gebotst. Het eene schip is vergaan, de bemanning kon worden gered. FORD SCHAFT MACHINES AF Om meer arbeiders aan het werk te zetten Naar uit Detroit wordt gemeld, heeft Ford op zijn proefboerderij in de omgeving van de stad bij de oogstwerkzaanlheden afstand gedaan van het gebruik van alle soorten moderne landbouwmachines, teneinde op deze wijze slechts arbeidskrachten te kun nen gebruiken. Op zijn farm worden thans 600 arbeiders te werk gesteld .terwijl er tot nu toe slechts honderd waren. Drie dooden. Tengevolge van de sinds eenige dagen aanhoudende regenbuien in Noorwegen is in den nacht op Woensdag een groote hoe veelheid rotssteen in het Westland omlaag gekomen. In het plaatsj'e Viki is een geheele boe renhoeve door vallende rotsblokken bedol ven. Van de zeven bewoners der hoeve kon den slechts vier worden gered, terwijl de de overigen, o.w. twee Vrouwen, om het le ven kwamen. Het vee werd verpletterd. Ook uit andere streken van het Westland worden steenstortingen gemeld, waardoor -verschillende boerenwoningen werden ver- Uit Oost-lndie EEN POSTVLUCHT MET BATIG SALDO BATAVIA, 4 Nov. (Aneta). Gebleken is dat de Australië-vlucht van de Abel Tasman door het ruime postvervoer een batig saldo heeft opgeleverd van f 17.000. De Kon. Ned. Ind. Ver. voor Luchtvaart geeft herinneringsme- dailles aan deze vlucht uit. KAMPONG DOOR BRAND VERWOEST jMAKASSAR, 4 Nov. (Aneta). De kam pong Bena, gelegen in het district Rano, afdeeling Loewoe is afgebrand. Zes en dertig huizen werden vernield. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De oorzaak van de ramp is een windhoos, waardoor de huizen werden stukgewaaid. Het vuur kon niet tijdig worden gebluscht, aangezien de bevolking aanwezig was teneinde tegenwoordig te zijn bij een in de nabijheid liggende kampong plaats hebbend doodenfeest. BRANDJES MED AN, 4 Nov. (Aneta). De gaten in den spoordijk Perdang Araskaboe ziin nog niet gedicht. Het water rondom Tandjoeng Poera is stijgend. De scholen zijn gesloten. De Be- sitangrivier in het Brandansche bandjirt. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Amsterdam-West, A. H. Hilbers te Enschedé en G. Salomons te 's-Gra- venzande. Beroepen: Te Apeldoorn, J. L. de Vries te Bussum. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Aalten (vac.-J. Gommer), D. Zwart te Oudemirdum. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Stavoren, cand. C. War- molts Ezn. te Scherpenzeel (G.), Bedankt: Voor Schaarsbergen (toez.) Jïhr. J. L. A. Martens van Sevenhoven te Utrecht. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heeren J. G. Adema en D. v. d. W i el en, resp. wonende te Leeuwarden en te Bergum, candidaten aan de Theol. School te Kampen, en beroepen pred. bij de Geref. Kerken te Opende (Gr.) en te Boornbergum, zijp door de Classis Drachten peremptoir ge ëxamineerd en met algemeene stemmen toe gelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. De heer v. d. Wielen denkt Zondag 29 Nov. intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds. G. Staal te Drachten. Door de Prov. Kerkbesturen van Gelder land en Noord-Holland zijn tot de Evangelie bediening in de Ned. Hervormde Kerk toege laten resp. de heeren J. W. van Heil en P h. Scheeres, beiden thans hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht. Zy zullen voorloopig geen beroep in overweging nemen. Door het Prov. Kerkbestuur van Gronin gen is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kei-k toegelaten de heer P. P. S ara- fa e r, te Boven-Leeuwen (G.), Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Door het Prov. Kerkbestuur van Fries land is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer C. War- molts Ezn., Theol. cand. aan de Rijks universiteit te Utrecht, wonende te Scherpen zeel (G.). herdenking. Te Veendam hoopt de Vrije Evangelische Gemeente morgen, Vrijdag, in een samen komst het 50-jarig bestaan der Gemeente te herdonken. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN. Hun wezen en doeL De Bond van Geref. Mannen vereenigin gen heeft na een vorig vlugschrift getiteld „Aan onze Geref. Mannen" onlangs weer een propaganda-brochure in het lacht ge geven, waarin op duidelijke en uitvoerige wijze (voor propaganda misschien bijna iets tè uitvoerig) wordt ingelicht over ont staan, doel qn inrichting van de bondsor- ganisatie en over de aard en het werk der mannenvereenigingen. Bezwaren die gedu rig wordien ingebracht, worden rustig weer legd en -allerlei inlichtngen worden ver schaft. De organisatie mag zich in gestadigen bloei verheugen. Opgericht 24 Febr. 1922 met 7 vereenigingen, telt ze thans 115 ver- eenigingen als haar leden. Het doel der M. V. is „onder haar leden aan te wakke ren en te verdiepen de kennis des begin selen voor het Geref. leven". De bond stelt zich evenas haar leden op dien „grondslag van Gods onfeilbaar Woord, naar de opvat ting van De Drie Formulieren van Eenig- heid der Geref. Kerken". Bond eai vereeni- ging verplichten zich van alle georgani seerde actie aicli te onthouden, waardoor eou worden getracht rechtstreeks invloed uit te oefenen op den gang van zaken in de Geref. Kerken. De bond wil die vereenigingen in hun arbeid tot steun zijn en het saamhorig heidsgevoel versterken. Dit-wordt bijv. ge daan dioor leidrhdeai en leerzame artikelen in -het orgaan, door kring- en bondsverga deringen, enz. Ook bedoelt men door orga nisatie de oprichting van nieuwe mannen vereenigingen te bevorderen. In deze brochure is opgenomien het regle ment van den bond en een ontwerp-regle- ment voor een plaatselijke vereeniging en voor een kring. Dit uitnemend oriënteerend vlugschrift is samemgestelid door de heeren Ds. C. J. v. d. Boom, Geref. pred. te Overschie, 1ste voorz. van den bond, R. Coulander, 1ste secr.-penningmeester en R. van Mazijk te Rotterdam, vaste medewerker aan het or gaan. De brochure is te verkrijgen bij den bondssecretaris, wiens adres is Laan van Eik en Duinen 114, Den Haag. EEN WESTHILL-KINDERDIENST Bij de uitgevers Van Gorcum en Co., te As sen, verscheen van de hand van Ds. A, M. der Laar Krafft en mevr. L. van der Laar KrafftWynaendts van Resandt, een keurig uitgegeven geschriftje om over inrichting en methode van een Westhill-kinderdienst be langstellenden in te lichten en om aan leid(st)ers een leiddraad te geven. Zulk een boekje is niet overbodig, alleen reeds niet, omdat velen niet zullen weten wat een Westhill-kinderdienst is. Daarom begint de schrijver dan ook met te zeggen, dat hierdoor wordt aangeduid een Zon- dagsche kinderdienst voor kleine kinderen van 59 jaar. Hy is ontstaan uit reactie tegen de bestaande Zondagsscholen en is het eerst, in 1905, ingevoerd in Engeland, in de buurt van Birmingham, door iemand, verbonden aan de Westhill-college aldaar, waarnaar deze dienst in ons land wordt genoemd. In Nederland werd deze methode het eerst ingevoerd door mej. M. van Voorst van Beest te Maarssen. Als specifieke kenmerken van dezen dienst worden genoemd de wijding, die er steeds moet heerschen, het rekening houden met de kinderpsychologie en wat men noemt de ex pressie. De kinderen zitten verdeeld aan ta feltjes, in groepjes Van 3 4, met een leid ster van ongeveer 15 jaar voor elk groepje. Het geheel staat onder een hoofdleid(st)er. Voor dat door de leidsters het verhaal wordt verteld dat aan "de beurt is, houdt de hoofd leidster een voorbespreking om ongemerkt in te leiden in het milieu van de vertelling. Wanneer bijv. zal worden verteld over Da vid den schaapherder, wordt aan de kinderen gevraagd over de hei, schapen, wie voor de schapen zorgt enz. Bij de vertelling over de wonderbare visch- vangst wordt eerst met de kinderen wat ge sproken over zee, visschen, enz. Verder wordt sterke nadruk gelegd op de expressie na de vertelling. Want na een goede vertelling heeft het kind er behoefte aan, door spel e.d., uiting te geven aan de gedachten die in hem zijn opgewekt. Een volwassene gaat neerschrijven of naver tellen wat hy hoorde, maar kinderen, kunnen zich beter uiten door het gehoorde uit te spe len of uit te teekenen''. Veel gebruik wordt gemaakt van muziek, geschikt voor kinderen en toch gewijd, en sa men met de liedjes passend bij de verschil lende handelingen en onderdeelen van den dienst. De verjaardagen hebben bijzondere aan dacht, evenals de geboorte van een broertje of zusje, Kerst-, Paasch- en Zomerfeest zijn hoogtepunten, te vieren met veel bloemen, veel liederen, en als het kan ook met spel en dans, en vooral met een mooi verhaal. Nog afgezien van het al of niet aanbeve lenswaardige van jeugd- en kinderdiensten, kan toch van een bijeenkomst als boven omschreven, kwalijk worden gesproken van een „kerkdienst", zij het ook voor kinderen. De Engelsche naam voor deze kinderby eenkom sten, die ze een vernieuwd soort Zondagsscho len noemt, lykt ons meer passend. Verder zou het ons niet verwonderen als al de by zaken, die bedoeld zyn om de hoofdzaak, de Bijbelsche vertélling, te dienen, licht de neiging gaan vertoonen, die hoofdzaak naar den achtergrond te dringen. Ook lykt het ons om verschillende redenen meer gewenscht, de voorbespreking door de leidsters en de eigenlijke vertelling door de hoofdleidster te doen plaats hebben. We eindigen met de opmerking, dat dit boekje zeer vele prachtige wenken bevat, die blijk geven van uitnemende psychologische kennis, en die van groote waarde en zeer be- hartenswaard zijn voor allen die als ouder of als onderwijzer (es) in gewone of Zondags school of ook op andere wijze als paedagoog werkzaam zyn. evangelisatie. De jaarvergadering van het centraal-comité voor Evangelisatie in de Classis Deventer der Geref. Kerken wordt 12 November a.s. te Glanerbrug gehouden. Behalve de jaar verslagen vermeldt de agenda een referaat van den Voorzitter, Ds E. Prinsen, van Enschedé. INWENDIGE ZENDING Het Bestuursmoderamen van den Centraal- Bond voor Inwendige Zending en Christelijk- Philanthropische Inrichtingen heeft in een circulaire aan de Kerkeraden hier te lande een collecte of een jaarlijksche bijdrage ge vraagd om het werk in stand te houden. By den Bond zijn momenteel 140 vereeni gingen en stichtingen aangesloten, verdeeld als volgt: 56 vereenigingen voor inwendige zending, evangelisatie, bevordering van gees telijk leven, bijbel- en lectuurverspreidinj; 27 vereenigingen en stichtingen voor weezen, ver waarloosde kinderen en ouden van dagen; 20 vereenigingen voor steun aan- en redding van vrouwen en meisjes; 27 instellingen voor de verpleging van zieken, zwakken, rustbehoe- venden, gebrekkigen en geesteszieken; 3 drank bc&trijdersorganisaties en 7 instellingen voor christelijk maatschappelijken arbeid. Hiertoe behooren Hervormde, Gereformeer de en Luthersche instellingen; samen verte genwoordigen zij verreweg het voornaamste deel van allen Protestantsch-Christelijken Evangelisatie-, jeugd-, philanthropischen- en maatschappelijken arbeid in ons land. Voor alle betrouwbare en goed georganiseerde ver eenigingen op het gebied der Inwendige Zen ding in zyn ruime beteekenis, staat liet lid maatschap van den Bond open. Ook in het Bestuur, waarin Hervormden, Gereformeerden en Lutherschen zitting heb ben, weerspiegelt zich het interconfessioneele karakter van den Bond De aangesloten opvoedings- en verplegings- inrjehtingen, ruim 80 in getal, staan oncier geregeld toezicht van den inspecteur Mr. A. de Graaf, die ook desgewenscht aan besturen en directies adviezen geeft. LECTUURVERSPREIDING AAN ZENDELINGEN. Het Comité voor Leetuurverspreiding aan Zendelingen bedoelt een. tusschenpersoon te zijn tusschen zendingsvrienden die be reid zijn lectuur, hetzij dagbladen, tijd schriften of boeken naar het Zendingster rein te sturen en de zendelingen op een zame posten, die de toezending van allerlei lectuur zeer op prijs stellen. Dit comité zond ons zijn twaalfde jaarverslag, waar uit blijkt dat de belangstelling voor dit mooie wenk is toegenomen en de zendelin gen deze arbeid zeer op prijs stellen. 1-Iet Comité verzendt zelf geen lectuur, maai' geeft aan zendingsvrienden adressen van zendelingen op, aan wie ze hun lectuur kunnen zenden. Men stelt het ook zo m op prijs gelezen boeken te ontvangen en geld voor de abonnementen van tijdschriften die door het Comité worden betaald, daar de kas bijna is uitgeput. Het Comité zou zeer dankbaar zijn, wanneer ieder die dit leest eens een adres kon bezorgen van iemand die lectuur wil zenden. Het adres van het Comité is mevr. C. M. Stoel-Olie, Laan van Vogelenzang 6, Hilversum. Eenige woorden van groote waardecring worden in dit jaarverslag gewijd aan de nagedachtenis van de vorige secretaresse, mej. James, die van Sept. 1927 tot Maart Man dit jaar deze functie heeft waargeno- We voegen hieraan nog toe een lijstje van verlangde periodieken: Stemmen des Tijds. Chr. Vrouwenle ven. Algemeen Weeklhlad voor Chr. en Cult. Timotheüs. De jonge Man. De jonge Vrouw. De Vrouw en haar Huis. Leven en wefken. Op den Uit kijk. De Spiegel. Heit Kind. Onze Kinderen. Pniël. Schouwvenster. Eltheto. Op de Hopgte. Overdenkin gen. Mededeelingen. Wereldkroniek. Vried des Huizes. Maandblad voor Ziekeinverpleging. Woord en Daad enz. zending. Ze n d i n g s-Z o n d a g. Aan de Kerkeraden en predikanten is door het Comité voor de Algem. Zendingsconferenties de volgende cir culaire gezonden: „Het Comité voor de Algemeene Nederland- sche Zendingsconferenties heeft de eer u mede te deelen, dat de Zendings-Zondag voor dit jaar gesteld is op Zondag 8 November. Het Comité verzoekt u op dien Zondag do Gemeente des Heeren meer dan anders in gebed en prediking te bepalen bij hare zen- dingstaak. De Algemeene Zendingsconferentie van dit jaar was gewijd aan de bespreking „Zending en volksleven". „Welken invloed oefent de Zending, willens of onwillens, op het leven der volken, tot welke zij zich wendt met de prediking van het Evangelie? Het is gewenscht, dat men zich ook meer rekenschap gaat geven van den invloed, dien de Zendiiig oefent op het leven van de Zendende Kerk. Er is naar Gods bestel een wonderbare wisselwerking. Is de Zending zegen-brengend aan de volken, zoo ontvangt de Zendende Kerk daarin juist overvloedigen zegen van God. Het is in het belang van Kerk en Zending beide, wan dat meer verstaan wordt. Welnu, daartoe dient bij uitstek deze Zendings-Zondag. „Zooals u bekend is, pleit het Comité niet Voor eenige bepaalde corporatie of Kerk, maar voor alle te zamen. Het gaat om het geheele zendingswerk der Nederlandsclie Christenheid in Oost- en West-Indië. Geve God, dat dit voorspoedig moge voortgaan!" Utr. Zendingsvereeniging. Het Hoofdbestuur dezer Vereeniging leed ernstig verlies door het overlijden van de heeren R. Freudenberg te Hilversum en Dr. A. F. Baron van Lynden. Eerstgenoemde, hoewel door doof heid de vergaderingen niet meer kunnende bij' wonen, bleef toch geregeld van alles zich op de hoogte stellen. Laatstgenoemde nam vorige \veek Vrijdag nog deel aan de besprekingen op de vergadering van het Hoofdbestuur. Hij had ook in het Bestuur Van de Ned. Zendings school te Oegstgeest zitting. giften en legaten Te Rotterdam heeft, naar wy verne men, de Geref. Kerk van mevr. de wed. K. legaat van ruim f20.000 ontvangen, lijkelijk te verdeel en onder: Kerk, Diaconie, Weezen,, Ouden van Dagen, Evangelisatie „Gideon" en de Vereen, voor Geref. School onderwijs in het noordelijk stadsgedeelte. Schoolnieuws. TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Het totaal aantal ingeschrevenen op 15 October 1931 bedroeg 1642 (1555) en wei voor: civiel ingenieur 262 243), bouwk. ingenieur of architect 106 (109), werktuig kundig ingenieur 379 (340), scheepsbouw kundig ingenieur 28 (25), electrotechnisch ingenieur 269 (259), scheikundig ingenieur of technoloog 386 (371), mijningenieur 92 (103), natuurkundig ingenieur 67 (5S), ijk 2 (2), alle lessen 4-1 (36) en enkele lessen 10 (9). Onder deze lessen waren voor de eerste maal ingeschreven 362 (413 en wel voor civiel ingenieur 68 (71), bouwkundig in genieur of architect 28 (17), werktuigkun dig ingenieur 89 (99), scheepsbouwkundig ingenieur 4 (9), electrotechnisch ingenieur 63 (63), scheikundig ingenieur of techno loog 64 (97), mijningenieur 15 (21), natuur kundig ingenieur 19 (25), ijk 1 (0), alle lessen 3 (6), en enkele lessen 8 (5). De cijfers tusschen haakjes geplaatst ge ven den toestand aan van het vorige stu diejaar. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Prof. Dr. Louis Franck, Belgisch hoogleeraar, zal Donderdag 19 en Vrijdag 20 dezer in het groot-auditorium der Leidsche Universiteit lezingen met lichtbeelden houden over: „Inlandsche politiek in Congo'' en „Reis indrukken uit Britsch-Indië"; Weerbericht. Het dunne pijltje geert den voilgen stand aan Hoogste stand te Weenen 771.1. Laagste stand te Röst 733. Stand vanmorgen half twaalf 760.4. WEERVERWACHTTNG. Meest matige, zuidelijke tot zuid-westelijke wind; gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder des naohts. (Medeged. tluui i Kon Nou Meteorologisch Instituut te De Bilt). STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen 9.41 u. aan alle posten: Attentiesein neer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De veranderingen in de drukverdeeling zijn snel verloopen, zoodat de periode van temperatuurdaling, en de 'regenkans, waar van juister werd gesproken, al weer schijnt te zullen onderbreken door do nadering van een nieuwe oceaandepressie, die voorloopig eohter nog geen sterke drukverdeeling brengt De vorige trok snel N.O.-waarts, waardoor het drukverval afnam en de sterke Z. tot Z.W. luchtstroom we het continent tot een matige of zwakke afnam. Te Valentin werd de regen, die 92 mjm. 'bedroeg in drie dagen, door een nieuwe 14 m,m. tot boven honderd m.m. opgevoerd. Het is waarschijnlijk dat tenminste een dag met weinig of geen regen zal verloopen, voor de nieuwe depressie uit het W. opnieuw het luchtdrukverval doet toenemen. In Z.-Duitsch land en oOstenrijk bleef het fraai weer aan houden. Alleen in Z.-Scandinavië waaien nog matige winden. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 11.8 C. 6 NOVEMBER Znnsopgang 7.05 u.; Zonsondergang 4.22 u. Maansopgang 1.57 u.; Maansonderg. 2.57 u. Nieuwe Maan 9 November 11.15 u. nam, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.52 u. tot 's morgens 6.37 u. WATERSTANDEN RIVIEREN 5 November Waldshnt i i i i m 0.— m; Huningen 0.85 m. O.lóro val Kehl 2.38 m. 0.05 m. val Mannheim 2.98 m. 0.09 m. val Blngen 1,91 m. 0.07 m. val Caup 2,08 m, 0,12 m. val Coblenz 9,21 m, 0,17 m. val Keulen t 2,15 m, 0,16 m. val Duisburg, 0,67 m. 0.03-m. va. Ruhrort - 0.95 m, 0,02 m vai Maastricht 1.63 m. 0,05 m. va-s Venlo 10.8 J m 0.32 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 6 November Delfzfil 7.21 20,21 Hellevoetsl,11,50 Terschelling 4.43 17.37 WiJlems ad 0,10 <2,43 Harilngen 5,3u 18,18 Brouwersh, 1 t,i2 23,30 He der ie 0.33 3,05 Zierikzee 11,22 Idem 2e 13 02 16,14 Wemeidinge li,50 IJmuiden 11.59 Vin-stegen 10,04 2-2,39 H. v. Ho.land 11.15 23,34 Terneuzen 10,38 23,11 Scheveningen j 1.25 23,44 Hansweert 11,12 l3,55 Rotterdam 0.41 12.69 HOOGER ONDERWIJS IN HONGARIJE. Het staat nog niet geheel vast, dat in Hon garije, waar het Houger Onderwijs door de economische crisis in zeer moeilijke omstan digheden verkeert, een of meer Universiteiten gesloten zullen worden. Echter zullen wel de paralelle leerstoelen worden opgeheven en hebben de Universiteten opdracht ontvangen projecten uit te werken voor de provisorische sluiting van enkele faculteiten. Enkele klinie ken worden gesloten of in ziekenhuizen ver anderd, terwijl van de buitenlandsche stipendia voor studenten 200.000 pengö wordt geschrapt. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL TE HAARLEM Bij de opening dezer School hebben, nadat de oud-Minister van Onderwijs Dr. J. Th. de Visser de openingsrede had geljouden, nog het woord gevoerd de heeren K. Brants, hoofdin specteur L.O.; C. de Neef, namens den Bond van Vereenigingen van Chr. Nijverheidsonder wijs; mevr. J. D. van Ramondt VissBarones se Quarles de Quarles, namens het Hoofdbe stuur van de Vereeniging tot Behartiging van de Belangen van Jonge Meisjes; en mej. L. J. Vellinga namens de Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor vrouwen en Meis- DE KAMPIOEN IN WELSPREKENDHEID. De 17-jarige H. van Hoof, leerling aan het B.-K. Lyceum te Haarlem, die vooral op aandrang van Albert Vogel deelnam aan den internationalen wedstrijd in welsprekendheid te Washington (Noord-Amerika) en daax dtn eersten prijs behaalde, werd als belooning voor zijn overwinning in dezen wedstrijd het lidmaatschap aangeboden van de Universiteit te Washington met vrijstelling van college gelden en een bedrag van 750 dollar tot Juni 1932. De ouders hebben goedgevonden, dat hun zoon dit aanbod zal aanvaarden. De jon gen blijft dus voorloopig in Amerika. ONDERWIJZERSBENOEMJNGEN Klundert (hoofd J, H. van Luin) voor tijdelijk, mej. D. Mijl, thans als kw. m. akte aan genoemde school werkzaam. Gouda (Geref. school voor l.o. en m.u.l.o., hcofd A. Kuizinga) voor tijdelijk, mej. T. Postma te Vlaardingen en ce heer A. Ooster- lee te Maassluis. E i b e r g e n (Willem Sluiterschool, hoofd A. van Gorcum), mej. C. C. Lekkerkerker te Holten. Oude Tonge (hoofd K. van Asperen), tegen 1 Jan. e.k., inej. D. P. Peek, te Utrecht. CHR. KWEEKSCHOLEN Te Emm en (Dr.) wordt Woensdagmiddag 18 November a.s. een verg.- 'Ting gehouden ter bespreking van de opr' ing eener Chr. Kweekschool aldaar. De heer S. Stemerding, directeur der Kon. Wilhelmina-Kweekschool te Rotterdam hoopt een rede uit te spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2