JHetutrr ^Hltócljr (ïourant 1EIM GOED DEGOIM OS m =5 Kif EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal f 3.21 (Bi'scliikkingskosten 015.) 0.25 Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3500 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meerm 0.22% lr.gez Mcdedeelingen van 1—5 regels B 240 Elke regel meer045 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang IN BIJZONDERE TIJDEN. Het feit, dat de Regeering salariskorting voor de Rijksambtenaren in het uitzicht stelde, deed den blik van onderscheidenen gaan in de richting der gemeenten, ambtenaren hun wedden niet door den nood .der tijden zagen beroerd. Zelfs gaf dit meer dan eens aanleiding tot de min juiste stelling, dat de gemeente ambtenaren reeds in een financieel gunsti ger positie verkeeren en dat deze bevoor rechte toestand ten gevolge van de voorge nomen korting op de salarissen der Rijks ambtenaren niet weinig zou worden bevor- Velcn werden beziggehouden met de vraag hoe eenheid in 'de ambtenarenwereld kon worden betracht door eenheid in geldelijk lot Daar waren er die, weinig schroomvallig en om staatsrechtelijke eischen zich niet be kommerend, de wenschelijkheid uitspraken, dat de Regeering de gemeenten tot een min stens gelijke salarisverlaging zou dwin gen. Anderen, schuchterder van aard en eer bied gevoelend voor de gemeentelijke auto nomie, waren van oordeel dat, hoezeer een gemeentelijk leven op te grooten voet vooral in deze dagen dient te worden betreurd, aan randing der gemeéntelijke zelfstandigheid niet toelaatbaar mag worden geacht Intusschen heeft de Regeering niet lang gedraald in het treffen van maatregelen. Een wetsontwerp is ingediend, dat zonder twijfel de bedoeling heeft de gemeentebestu ren tot een evenredige verlaging van salaris-, sen aan te sporen als van Regeerings- wege noodig wordt geoordeeld, maar waar van toch niet kan worden gezegd, dat het tot concrete voorstellen en aangewezen ver lagingspercentages dwingt Dit is ongetwijfeld een gunstige zijde van hel ontwerp. Niet, dat we het voorstel ideaal vinden en van oordeel zouden zijn, dat het in het alge meen op den weg van den Rijkswetgever ligt om de gemeenten tot haar ihzichten inzake loonpolitiek te dringen. Maar in een b ij z o nd e r e n tijd kan het weieens noodig zijn bijzondere maat regel eri te treffen, die men in gewone om standigheden terstond van de hand wijzdn zou. In dat licht bezien, mag men de Regeering over den voorgestelden maatregel niet te hard vallen. Wie niet geheel vreemd staat tegenover het begrip „noodverordening",, dat in Duitschlanü eenigermate inburgerde, zal on danks zijn staatsrechtelijke overtuiging spaarzaamheid in de critiek betrachten. EEN NIEUW ART. 40 Niet onmogelijk is het dat sommigen, wier herinnering teruggaat naar de crisis, die een bekend artikel van het Rijksbezoldigings besluit doormaakte, bij het kennis nemen yan het nieuwe ontwerp zullen gewagen van een artikel 40 in nieuwe gedaante. Het bezwaar tegen de maatregelen der Re geering was toenmaals dat artikel 40 van het bezoldigingsbesluit, hetwelk den Rijks ambtenaren zekere wedden waarborgde, werd ingetrokken en den ambtenaar de eens verkregen rechten werden ontnomen. Een soortgelijke garantie bevat de wet tot wijziging der financieels verhouding tus- schen Rijk en'gemeenten, die sinds korten tijd in werking is. Ter vervanging van de vroegere plaatse lijke inkomstenbelasting ontvangen de ge meenten thans een uitkeering uit het ge meentefonds, en deze uitkeering werd voor de verschillende gemeenten vastgesteld en voor een reeks van vijf jaren gefixeerd, om daarna aan de hand van cijfers der latere jaren telkens weer voor vijf jaren te worden „Maar deze uitkeering staat dan ook voor dit jaar en de vier volgende vast, zij is ge garandeerd, daarin kan geen verandering komen", aldus hoorden we juist den dag voor de publicatie van het Regeeringsont- werp in de Raadszaal betoogen door een lid, dat op deze stelling zeer optimistische finan- cieele bespiegelingen deed volgen. Maar hoewel van de plannen der Regce- j ring niets was uitgelekt, werd toen reeds tegen dit bouwen op de garantie aangevoerd, hoe moeilijk het denkbaar is, dat de" Regee- jring dit alles intact zou laten. Immers, waar juist de opbrengst der ge- mecntefondsbelasting het sterkst onder de crisis lijdt, zou het Rijk deze bate geweldig zien dalen, maar de gemeenten zouden .voorshands van het trager vloeien van dit middel niets bemerken, daar voor haar de uitkeering van het Rijk werd gefixeerd. En terwijl het Rijk de eenmaal gegaran deerde bedragen aan de gehieentcn over een reeks van jaren heeft uit te betalen, zou het Rijk tevens van jaar tot jaar tientallen mil- lioenen moeten bijpassen van elders, omdat Het winnen van abonné's voor o nze Nieuwe Leidsche is een gemakkelijk werk. Als ge maar zorgt voor het goede begin. Is dat er, dan is ook hier reeds het halve werk gedaan. En dat gogde begin is hier: geef den toekomstigen lezer het blad ter inzage. Hetzij dat ge Uw eigen blad na lezing daarvoor benut, hetzij ge en dat is nog beter! ons gedurende een week of een paar weken een krant laat zenden aan het adres, dat ge will bewerken. De krant beveelt zichzelf aan. Dat is van heel den breeden lezerskring het algemeen getuigenis. Maar het goed begin sluit in zich, dat men de krant eens rustig meerdere dagen ter lezing ontvangt. Dan went men er aan. Dan krijgt men op de onderdeden een kijk. Zorg dan voor dat goed begin en doe zelf de andere helft van het werk goed, en ge moogt U zeker weten van het resultaat. Nieuwe abonné's geeft U op aan de administratie. De premie zie daarvoor de bon wordt U in Januari toegezonden. DE DIRECTIE. de inkomsten van het gemeentefonds zoo sterk omlaag gingen. Voeg daarbij nog het verschil in levens staat, dat hiervan het onmiddellijk gevolg zou moeten zijn, wijl het Rijk voor eigen huishouding en voor haar ambtenaren moet bekrimpen, terwijl de gemeenten voorloopig weinig van den financie'elen druk zouden bespeuren. Een dergelijke wanverhouding zouden wij niet aarzelen onredelijk te noemen, en het gevoel van nationale saamhoorigheid zou er met-weinig' door worden geschaad. En dat de gemeenten door een beperkte korting op de Rijksuitkeering uit het ge meentefonds een gering aandeel nemen in de verlaging der inkomsten, die bij het voortbestaan eener plaatselijke inkomsten belasting nog zooveel sterker zou zijn ge voeld, kunnen wij dan ook niet onbillijk achten. Handhaving van het bestaande ware voor het Rijk in dezen tijd van depressie ondoen lijk. En staatsrechtelijk kon tegen de nieuwe regeling geen bezwaar rijzen: de uitkeering, die krachtens de wet was wordt bij de wet beperkt. HARDLEERSCH. Sommige menschen zijn toch Vreeselijk hardleersch. Wat ze zich eenmaal in het hoofd hebben gezet, blijft er in, al loopt men ook met het hoofd tegen de harde muur der werkelijkheid aan. Zoo trof ons in het Kameroverzicht van de N.R.C. deze zin: „Ja, waren wij die dure bijzondere dwergschooltjes, die ook weer openbare inrichting en tot miniatuurscholen deden ineenschrompelen, maar kwijt. Vrome wenschi" Neen, dat is geen vrome, maar hatelijke wensch. De schrijver zou de dure, bizondere dwergschooltjes wel weg willen vagen; maar of het zoo van zelf spreekt: de ineengeschrompelde openbare miniatuurschooltjes van zijn richting, die moeten blijven. Het komt niet bij hem op, dat daaronder dan toch ook wel eens op ruiming gehouden kon worden. Hij neme eens ter harte, wat Dr. A. van Oven nog pas in De Telegraaf schreef, die deze juiste opmerking maakte: Men opponeert in linksche kringen te gen het oprichten van nieuwe, onnoodige, christelijke scholen, men klaagt over de hooge kosten van de toepassing der paci ficatie-idee, men schreeuwt moord en bi'and als de minister toestaat, dat in een dorp voor 30 kinderen eexx bijzondere school wordt gesticht, waartoe hij volgens art. 73 (tweede lid) der L. O.-wet het recht heeft, maar men zvvijgt er over, dat volgens art. 19 (tweede lid) van diezelfde wiet, in een dorp een openbare school moet worden opgericht, indien de ouders van 12 leerplichtige kinderen dit verlangen, en dat de openbare school moet blijven bestaan, zoolang nog 8 leerplichtige kinderen die bezoeken; men eischt een offer van anderen, maar wil zelfs niets offeren, en men vergeet, dat men geen recht van spreken heeft, als men zelf wil behouden wat men eexx an der niet gunt Wanneer deze gezonde opvatting ter lin kerzijde algemeen was, dan zou er heel wat anders kunnen gebeuren. Doch de massa daar voedt nog steeds de waan, dat de christelijke scholen leven bij de gratie van de liberalen. En daardoor werken zij in de hand, dat de bizondere scholen nemen, waarop zij recht hebben, onbetwistbaar zedelijk en wettelijk recht; en dat misschien nog te weinig ge luisterd wordt naar de vermaning om in deze noodtijd vrijwillig iets van die rechten te laten vallen. Want het valt moeilijker, om van een kregen recht afstand te doen als een ander het negeert, dan wanneer het als recht wordt erkend! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal op Maandag 9 November a.s. niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is de heer P. M. Veen- dorp. erkend en toegelaten als consul van België te Groningen voor de provinciën en Drenthe.' GEMEENTEN Bij Kon. besluit is aan J. A. A. Uilkens op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Bergambacht en Am- merstol. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Bij Kon. besluit is aan W. Kuypers, ont vanger der dir. belastingen en accijnzen te Bussum op zijn verzoek eervol ontslag ver- leend uit 's Rijks dienst; aan J. G. For tuin landmeter van het kadaster te Hoorn op zijn verzoek eei'vol ontslag verleend; benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzcn te Alk maar O. Verhagen ontvanger der registra tie en domeinen te Noordwijk; benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- voerrechten en accijnzen der 6e klasse J. J. Luikinga, adjunct-commies dier middelen te Gouda. LEGER EN VLOOT Bij Kon. besluit is aan den reserve-officier van gezondheid tweede klasse J. Pons een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. ARTILLERIE-INRICHTINGEN Bij Kon. besluit is de heer D. Rijndei*s directeur van het staatsbedrijf der Artil lerie-Inrichtingen benoemd tot voorzitter der directie van genoemd Staatsbedrijf. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. A. vanTraa, lid van den raad van bestuur in Suriname. DE NIEUWE GRIFFIER DER TWEEDE KAMER Mr. L. A. Kesper, die gisteren door de Tweede Kamer tot haar griffier is benoemd, werd in 1892 geboren. Hij trad op 1 Nov. 1917 in dienst der Tweede Kamer als ad- 'junct-commies bij de bibliotheek. Met in gang van 1 Januari 1919 werd inr. Kes per benoemd tot commies-griffier in de plaats van mr. dr. W. G. A. van Sonsbceck, die toen benoemd werd tot burgemeester van Breda. Mr. Kesper is o.m. burger-leeraar aan de Hoogere Krijgsschool cn secretaris van de Interparlementaire Unie, afdeeling Neder land. DE ..VAN NES" Blijkens een bij het Departement van Defensie ontvangen draadloos bericht, be vond Hr. Ms. torpedobootjager „Van Nes" op weg naar West-Indië, zich 3 November middags 12 uur op 19 gr. 14 min. N.b. 1 44 gr. 15 min. W.l. Alles wel aan boord. DE GEMEENTEN EN DE GELDCRISiS REGEERINGSHULP VOOR CRISISSTEUN Naar wij vernemen heeft het dagelijksch bestuur van Amsterdam" het bericht ontvan gen, dat de Regeering bereid is veertig procent bij te dragen in de crisissteun; zulks in verband met de abnormale werkloosheid. Over de bizonderheden konden wij nog geen voldoende inlichtingen krijgen. Waar schijnlijk zal de regeeringssteun alleen be trekking hebben op de z.g. dubbcl-uitgetrok- kenen in de bedrijven, waar crisiswerkloos heid heerscht. Of hiertoe ook de bouwvak ken behooren is b.v. nog twijfelachtig; de Amsterdamsche diamant-industrie hoort er natuurlijk wel bij. Voorts is het de vraag of de gemeente de beperkende voorwaarden zal aanvaarden. De groote steden zijn, gelijk men weet, bij de steunverleening in de regel iets royaler dan dnj Regeering wenschelijk acht. Wanneer het dagelijksch bestuur het re- geeringsaanbod in klein comité beoordeeld heeft, zullen er spoedig wel meer mededee- lingen volgen. Het zou in elk geval geen ge ringe verlichting voor de zwaarbelaste ge meente zijn indien hulp geboden werd. Naar wij verder vernemen heeft de Regee ring thans besloten om voor 50 pet. in de crisisuitkeeringen van Rotterdam bij te dra gen. De uitkeering zou voorloopig geschie den over de periode van 7 Maart tot 31 Dec. van dit jaar en onder nader door het Ge meentebestuur te aanvaarden voorwaarden Zoo zullen b.v. de ltolentoeslag. Iverstgave, huurtoeslag e. d. aan de goedkeuring van den Minister moeten worden onderworpen. Het is nog niet bekend of de regeling ook zal gelden voor het volgend jaar; hierom trent was geen uitsluitsel te verkrijgen. Ter voorkoming van misverstand merken wij op, dat een bijdrage van 50 pet. in dp crisisuitkeeringen in geenen deele beteekent, dat de Regeering de helft van de kosten van Maatschappelijk Hulpbetoon voor haar reke ning neemt. Het betreft hier alleen een uit keering voor die groepen van werkloozen, die" zuiver door de crisis buiten werk zijn gekomen, b.v. 'de metaalarbeiders, zeelieden enz. De volledige kosten voor de andere groepen, voor den onderstand van den dienst zelf blijven op de gemeente drukken. DE MAASTRICHTSCHE FINANCIEN De gemeente-financiën van Maastricht ge ven nog geen reden tot bezorgdheid. Ook be hoeft men om een sluitende begrooting te verkrijgen, de belastingdruk niet te verhoo- gen. Het dienstjaar 1930 leverde een batig saldo op van f 149.580. De belastingopbrengst 1929-1930 ten bate komende van den dienst 1930, was geraamd op f 471.875 en bracht f 518.010.98 op. Ook de winsten der bedrijven waren hooger dan ge raamd; o. a. gasfabriek darning f 45.000 op brengst f 57.698.17; gem. elektriciteitsbedrijf raming f 170.425 opbrengst f 209.8S9.95; wa terleiding f 46.935 opbrengst f 65.223.86. Voor de kosten der verschillende vormen van steunverleening is uitgetrokken een cre- diet van f 200.000. CULEMBORG'S TOESTAND SOLIDE In de laatste raadsvergadering der ge meente Culemborg wees de burgemeester op den soliden toestand der gemeentefinanciën waardoor bet ook mogelijk werd dat de geld- leening, groot f 250.000 op zeer voordeelige voorwaarden kon worden aangegaan. De voorschotten van vorige dienstjaren waren van dien aard dat belangrijke uitga ven uit de gewone middelen konden worden bestreden. Burgemeester en Wethouders staan op het standpunt met uiterst voorzichtig beleid, de solide basis der gemeentefinanciën te hand haven. Van belastingverhooging is voorloopig ook geen sprake. DE AFGEBROKEN N.C.R.V.- UITZENDING DE HEER VAN DIJK STELT VRAGEN BEROEPSINSTANTIE GEWENSCHT OVERWERKVERGUNNING VOOR BAKKERIJEN De Minister van Arbeid heeft onder be paalde voorwaarden aan hoofden of be stuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des lands vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919: A. door mannen arbeid wordt verricht als volgt: le. in het tijdvak van 9 tot en met 14 November 1931 gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrek king tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10 tweede lid van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2e. in het tijdvak van 16 tot en met 2S November 1931 gedurende 11 uren per dag met een maximum van 60 uren per week; B. door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 16 November tot en met 5 December 1931 benevens op 22. 24 30 en 31 December 1931 arbeid wordt verricht ge durende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. WERKVERSCHAFFING TE GIETHOORN STOPZETTING. Wij vernemen van betrouwbare zijde, dat de Rijkswerkverschaffing te Giethoorn, in verband met het jaargetijde, met ingang van 21 November a.s. voor eenigen tijd zal wor den stopgezet Maandag 9 November vertrek ken de arbeiders dus voor hun laafste vcer- tiendaagsche periode. J. C. VAN DIJK 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit. dat op Vrijdag 30 October j.l. om 20.15 de uitzending van de Ned. Chr. Radio- Vereeniging, door e*n op last van de Radio- Omroep-Controle-Commissie, is afgebroken en tot 21.— is stopgezet? 2. Is het den minister bekend, dat het programma van die afgebroken uitzending door de N.C.R.V. tijdig was ingezonden en dat daartegen door de Radio-Omroep-Con- trole-Commissie geen enkel bezwaar aan die omroepvereeniging is kenbaar gemaakt, zoodat dit programma, zooals gebruiklijk, als door die commissie goedgekeurd ken gelden, aangezien nooit bewijzen van goed keuring worden toegezonden? 3. Is de minister niet van oordeel, dat krachtens artikel 8 van het Radio-controle- reglement, iedere opzettelijke afbreking van een radio-rede, door de Radio-Contro- le-commissie onrechtmtig is, tenzij er bij die uitzending gevaar is te duchten voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden, en dat tot afbre- I kirig eerst mag worden overgegaan, nadat de Radio-Omroep-Controle-commissie over eenkomstig haar instructie haar bezwaren tegen het voorgestelde programma aan de betrokken omroep-vereeniging heeft ken baar gemaakt? 4. Is het den minister bekend, dat de Radio-Omroep-Conti'öle-commissie, over de ze afbreking in 't geheel niet heeft verga derd en kan de ministei ook mededeelen op welken grond de betrokken ambtenaar, die de afbreking verrichte, voor) de microfoon kon zeggen, namens die commissie te handelen? 5. Is de minister niet van oordeel, dat krachtons artikel 7 van het besluit van de ministers van waterstaat en financiën dd. 10/13 Juni 1930 nrs. 1—104 G Th., regelen de de werkzaamheden en bevoegdheden der Algemeen Programma-Commissie de eenige sanctie, welke staat op de uitzen ding van een „algemeen programma" het welk niet door die commissie is goedge keurd, is die tijdelijke uitsluiting van de verzorging van dit programma?- 6. Is de minister niet van oordeel, dat daarom afbreking van die uitzending dei' Ned. Chr. Radio-Vereeniging alleen op dezen grond, dat de Algemeen Program ma-Commissie zich niet heeft kunnen ver eenigen met dat deel van het algemeen programma, hetwelk aan den vooravond van dien Hervormingsdag, een herdenking der Hervorming bedoelde door een wijdinzis- ure, zelfs zonder toespraken een on rechtmatige daad is geweest en is de mi nister bereid, de aandacht van de betrokken colleges en personen daarop te vestigen en de vastgestelde regelingen te doen eerbie digen? 7. Is de minister niet van oordeel, dat gelet op deze en dei-gelijke feiten instel ling van een beroepsinstantie tegen wille keurige toepassing van de vastgestelde re gelingen steeds meer noodzakelijk wordt, en is de minister bereid te bevorderen, dat zoodanige instantie thans met spoed tot stand komt? Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De heer J. J. C. van Dijk steli den mi« nister vi-agen over de afgebroken N.C.R.V, uitzending. Maatregelen op komst tegen de invoer van Belgisch brood. (blz. 2) Frankrijks afzonderlijke zienswijze over de nieuwe schuldenregeling. Een conferentie van crediteurstaten in Januari? Scherp antwoord van Briand aan Japan. Nieuwe nota van China aan den Volkenbond. Lloyd George als leider der Engelsche Li- bei'alen vervangen door Herbert Samuel. Het Hongaarsche parlement bijeen. Een rede van Karolyi over de buitenlandsche verhoudingen. (hldz. 3). Het communisme in de practijk. Jaarvergadering van de Federatie van Chr. Vereen, van en vooi Vrouwen en Meisjes. Conflict tusschen de Avro en de Radio- Volksuniversiteit. In den Storm, door Wjemy. (blz. 5.) Londen, het clearing house der naties II. Met een tank naar Amerika en Zwedeu-. (Blz. 6) Belangrijke arrestaties in Rotterdam, (blz. 9) Het begrootingsdebat in de Tweede Kamer. Palestina van het Heden. (blz. 10) Het conflict in de Twentsche textiel industrie. Felle brand te Heinenoord. OOSTENRIJKSCH GEZANT SCHAP IN DEN HAAG GEEN OPHEFFING Naar aanleiding van berichten over op heffing van het Oostenrijksche gezantschap te Den Haag en dat te Brussel heeft de Oostenrijksche gezant inlichtingen aan zijn Rcgeenng verzocht. Zooals men weet. zou de inkrimping van de buitenlandsche di plomatieke vertegenwoordiging uit bezuini gingsoverwegingen geschieden en zou de legal ie te Parijs zich belasten met de waar- HaagnR dCr Zaken tG Brussel en te Dcn De gezant deelde nu gisteren mede dat dit gerucht volkomen uit de lucht gegrepen is. De Oostenrijksche Regeering koestert i deze richting in geen enkel opzicht eenig voornemen. INVOER VAN BELGISCH BROOD MAATREGELEN OP KOMST? De Rotterdamsche bakkers-organisaties hebben een bespreking gehad met den Mi nister van Landbouw, in verband met de toenemende invoer van Belgisch brood. Do Minister zou toezegging hebben gedaan, dat binnen de veertien dagen hiertegen voorzie ningen zouden worden getroffen. Aan dez<> maatregelen zou echter de uitdrukkelijke voorwaarde zijn verbonden, dat de Rotter- damscliie bakkers het brood tegen een lage- -;n prijs dan tot dusver verkoopen. VIER BRANDENDE HOOIBERGEN WERDEN MET BIER EN LIMONADE GEDOOFD O Tempora, o mores! O, tijden, o, zeden! Tempo doeloe, in lang vervlogen tijden maakte men, trouw naar de natuur, de sa menspraak: de raadsvergadering van Stel lendijk (niet Stellendam, hoor, daar is ru moerigheid genoeg!) en het was een toon- I beeld van gemoedelijke genoeglijkheid. En, in de naam Lutjebroek sluimerde de platte- landsche vreedzaamheid. Maar ach: o tempora, o mores! Waar is die tijd gebleven? Het lezen van een raads- verslag van Knollendam of Boerenkool- stronkeracteel is tegenwoordig even sensa tioneel als dat vaü Groot-Mokem of Rotte* ctad. Zoo sla ik deze week de krant op, of ik lees in het raadsverlag van een overigens rustige en voortreffelijke plattelandsge- 1 meente, dat de n o t u 1 e n (let wel, het meest zakelij ke, dat er ooit ter tafel komt) een storm van hartstochten doen ontketenen. Het wordt zóó erg, dat een der leden zegt: het is hier tegenwoordig een kwajongehs- Erentfeste boerentypen, die Zondiags in ge- kleede zwartlakensche jas ter kerk gaan, vergeleken met kwajongens! Dat is te erg. Maar, het wordt nog erger. Want. 1 de burgemeester zei, er de gehcele weck niet van te hebben geslapen. Gelukkig (neen, niet, dat de burgemeester niet sliep, maar dat l ij het zei) toen keerde de rust terug en het obstinate lid let nu op! verzette zich toen niet langer tegen de vaststelling der notulen. Eco menschelijk was hij tenminste, dat hij het niet op zijn geweten wou hebben, om den burgemeester nog langer zijn nachtrust te onthouden. U ziet het al weer, hoezeer Vondel gelijk had1, toen hij dichtte, dat de toga deftig en raadsheerlick is doch er aan toevoegde: maar o, wat is 't een lastig pack! Ja, en toen was men nog maar pas aan de notulen. Toen kwam nog de mededeeling van den voorzitter, dat aan de gemeente in rekening zijn gebracht bij de onlangs plaats gehad hebbende branden van 4 hooibergen 800 fleschjes bier, 897 boterhammen, alsmede limonade, mejk enz., terwijl voorts de alge- meene kosten ongeveer 1000 hebben be dragen. Ik heb dat eens nagerekend. Een hooiberg brandt gemiddeld vier uur, dus vier hooi- bzergen geven 16 branduren, hetzij tegelijk of na elkaar. Laat ons aannemen, omdat #r mogelijk niet meer dan 20 vrijwillige brand weerlieden zijn, dat de hooibergen niet te gelijk branden, zoodat de brandweer behoor lijke rusttijden had. Dan is het eindresul taat dat ieder man in 16 uren 40 fleschjes bier heeft gedronken, afgewisseld met de noodige limonade en melk en ruim 40 brood jes heeft verorberd, dat wil zeggen zoo 2 A 3 per uur. Anders gezegd: per uur werd 4 6 keer gepauzeerd om te eten of te drinken, waar mee natuurlijk eenige minuten gemoeid wa ren: gulzig zijn is niet hygiënisch. Doch, clan zijn we er nog niet. De alge- meene onkosten bedroegen bovendien 1000 De Voorzitter heeft niet ontsluierd waartoe die gediend hebben. Waarschijnlijk voor si garen, bonbons, chocolade und so weiter. Al met al was de tijd der brandweerlieden meer dan bezet en zij hebben daardoor heel wat bezuinigd op het water verbruik en de slangenslijtage; al liepen ze zelf ook het ge vaar van maagoverlading. Men moet voor de goede zaak wat over hebben. De hooibergen zijn natuurlijk behoorlijk tot het laatste sprietje verbrand! Gratis vuurwerk. ROTTERDAM ROTTERDAM—GRIMSBY Met het oog op het geringe ladingsaanbod is do dienst van Rotterdam op Grimsby van de Londen 2 and North Eastern Railway Company tot een wekelijksche ingekrom pen. Hadden tot nu toe geregelde afvaarten plaats op Dinsdag en Zaterdag, thans zal alleen de Zaterdagsche afvaart blijven be staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1