DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 10 Schoolnieuws. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Staphorst (O.) is begin dezer week de derde School met den Bijbel geopend. Zij in de buurtschap Lankhorst en begint met twee lokalen. SCHOOLGEBOUWEN Te Scheveningen werd eergisteren in aanwezigheid van zeer vele belangstellen de Chr. iMeisjesschool „Juliana van Stol berg" officieel in gebruik .genomen. Dit ge schiedde in tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana, die werd toegesproken door den voorzitter der Schoolvereeniging, D r. J. A. Nederbragt, en daarna een ge denksteen onthuld. Verder voerden nog ver schillende personen het woord, o.a. m e j. G. K. 1 ij n, namens directie en personeel en de heer J. N. P a 11 i s t, inspecteur bij het L.O. ONDERWIJSRAAD EN SPELLING Naar de „Volkskr." verneemt, had een der van het Lager Onderwijs bezwaar het goedkeuren van het leerplan eener waarin was opgenomen dat de Neder- taal zonder buigingsuitgangen zou onderwezen. Hij volgde den voorgeschreven weg en stelde Onderwijsraad met zijn bezwaar in ken- Deze heeft thans beslist, dat het verwaar- van de buigingsuitgangen geen waar oplevert voor goed onderwijs in de Ne- taal. De Minister van Onderwijs heeft deze be van den Onderwijsraad ter kennis van alle, inspecteurs bij het Lager Onderwijs ge bracht. rEGEN HET WETSONTWERP-TERPSTRA. In een vergadering van het Comité van Actie tegen het Wetsontwerp-Terpstra, waar- aij aangesloten zijn: N.O-G., Bond van N.O., Mulo-Verg., „Volksonderwijs", het Nut, de Ned. Ouderraad, het Landelijk Comité voor de O.S., de Vrijz. Dem. Bond, de S.D.A.P., het N.V.V. en de Ned. Vakcentrale zijn tot leden ran het dagelijksch bestuur gekozen de heeren Klaas de Vries (V.O.) voorzitter, J. J. Lamers secr.-penn., S. de Vries Jzn. (N. Als 2de secr.-penn. werd aan het dag. toegevoegd de administrateur van de heer W. van Diesen. Het van het Comité is Bureau Volksonder Alex. Boersstraat 13, Amsterdam-Zuid. Het program van actie is vastgesteld. De van plaatselijke comité's wordt Besloten is de actie in te zetten een groote vergadering in de hoofdstad, provinciale meetings, uitgaande van centrale comité, zullen volgen. EXAMENS PROMOTIES TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Heden promoveerde tot doctor in de technische weten fschrift: „De geschiedenis der nat* lUKe verbintenis sinds het Romeinsche reen*. Mr. J. E. Seholtens, geboren te Groningen (met lof) en tot doctor in de geneeskunde op „Oorlog en Heelkunde", de heer V. 3d. E. "Winters, geboren te Venlo. ACADEMISCHE EXAMENS TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Gesl.: de heeren W. D. van Leeuwen Den Haag en H. de Vries, Delft, RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd nd.. n.l. de het kels, Pieterbure C. P. H. A. Di lapoetro, Lelden. I. J. P. de Ha! tp.CA'. G° GefjskensY' Kats an Venlo; 1ste gedeelte .ey, Weesp; C G. J. Keulemans, Aiustorduir I. Brat. Zaandam en K. de Leeuw Amsterdan Apothekers-assistent, do heer G. Verschoor t EXAMENS-STA ATHUISHOUDKUNDE DEN HAAG. Akte M.O. Geëx. en gesl. 2. n.l. de heer J. A M. van Staay, Den en H. D. Baars, Utrecht DEN HAAG. 4 Nov. Akte L.O. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten, afgewezen 2. Ge de heer J. A. Eussen, Geleen. EXAMENS STUURMAN DEN HAAG, 4 November. Geslaagd voor 3de groote stoomvaart do heeren J. H. G. v. d. Zaag, F. C. Beekhoven en de heeren A. de Groot 'en M*. w'itse'nburg. Gemengd Nieuws» FELLE BRAND TE HEINENOORD Men meldt ons uit Heinenoord: Woensdagmiddag te ongeveer half één er brand in de schuur van den D. Troost alhier. Door den fei wind aangewakkerd, sloegen de vlam over naar de belendende perceelen. De motorbrandspuit van Nieuw-Beyerland spoedig te hulp en bestreed het vuur behulp van de brandspuit van Hei Landbouwwerktuigen en eenige kilo's hooi gingen verloren, be eenige kippen. Doordat de telefoondraden door het vuur geraakt, werd het telefoonverkeer Ook moest de electrische stroom uitgeschakeld worden. De hofstede van Troost en vier arbeiders' woningen werden in de asch gelegd. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak wordt gemeld, dat er uit. een brandend fornuis vonken zijn neer gekomen op het rieten dak. GEHEIME ZENDER IN GOUDA ONTDEKT Omtrent de ontdekking vam een gehei men zender in Gouda, welke op 230 meter golflengte werkte, meent het Dagblad van Rotterdam heit volgende te weten: Als regel werkte de geheime zender tot des nachts halfdrie. Dan werd hij gebruikt voor experimemteele doeleinden, want hel scheen in de bedoeling der amateurs te liggen zioh in het vak te bekwamen en zich in Januari aan een examen te onder werpen en dan een officieele zendvergun ning te verkrijgen. Altijd weid er de na druk op gelegd, dat men hier louter met een liefhebberij te doen had en dat het geenszins de 'bedoeling was om de ont vangst van officieele stations te belemme ren. Juist omdat men niemand last wilde veroorzaken, zond men des Zaterdags na middernacht uit. Daar het bedrijf al een jaar of wat werk te, is het geen wonder, dat het langzamer hand algemeen bekend was geworden. Er scheen een breede aanhang van luis teraars te zijn. Zaterdagnacht is nu de groote slag gesla gen en aan de brutaliteit dor zich veilig wanende amateurs een einde gemaakt. Twee technische ambtenaren van de P. en T. verschenen op de kust met een vernuf tig toestel, een z.g. tpeil-aipparaat, dat tot de ontdekking van de daders heeft geleid. Dit apparaat werd op verschillende punten van de stad in werking gesteld en gelijk een kompasnaald het Noorden, wees de peiling steeds het stadsdeel „Kort Haar lem" aan als de plaats van den clandes- tienen zender. Daar opnieuw in werking gesteld kwam men zoo zoetjes aan in de IJssellaan terecht en daar duidde de pei ling precies op het huis van P. R. Twijfel was toen niet meer mogelijk, de zich van geen onraad bewuste amateurs zaten in den val. Om het huis werd een cordon van politie-agenten en rechercheurs getrokken, de sterke bewapening maakte een ontsnap ping onmogelijk. De overvail had een bijzonder komisch tintje. Op het station was men den gepas- seerden Zaterdagnacht in een vroolijke stemming. „Transje was jarig", deelde de omroeper mede. Hij vertelde er niet bij. wie Truusje eigenlijk was, maar door den aether werd duidelijk vernomen, dat Truus je de hartelijke geluk wenschen van het ge- heele gezelschap in ontvangst had te ne men. Men klonk op haar gezondheid, on bewust van den noodlottigèn afloop zong men vroolijk: „Lang aail zij leven", kortom het was feest., dat klonk als een klok. Deze vroolijke gebeurtenissen speelden zich in het begin van de uitzending af, toen het spoor reeds ontdekt was. Later gii'g men weer gramofoonplaten draaien en het was tijdens dit programma-punt, dat poli tie en P. en T.-amhtenaren omstreeks 2 uur voor de deur verschenen. Het vermakelijke van het geval is onge twijfeld, dat men binnen met volop muziek en in vroolijke stemming den tijd passeer de, tenwiij'l de speurders vlak voor het huis stonden en elke noot en elk woord precies hoorden. Men lief de gTamafoom maar lustic; draaien. Na „En we gaan nog niet naar huis" volgde, of het zoo zijn moest, „Ich bin ja heut' so glipcklich". En dan te we ten, dat de overval op het punt stond te gebeuren! Met het „Goeden nacht, wel te rusten", werd de uitzending te lvalf 3 be sloten. Op dat moment traden de speurders han delend op. Er werd gebeld, even wachten, politie" klonk het droogweg en een paar seconden later stonden de mannen van de et tegenover de geheimzinnige zenders, die knusjes en bizonder in hun nopjes bij- e/en zaten. Een hunner had nog getracht door den tuin te vluchten, maar ook daar Stond de politie en keurig netjes werd de an naar binnen gedreven. Anderhalf uur is men in de woning ge weest, waar een nauwgezette huiszoeking werd verricht. Er werden tal van onderdec- leai ontdekt, die op het gebruik van een zeaiider zouden kunnen wijzen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft men niet de zend- lamp en die microfoon kunnen vinden, dip in de haast nog weggemoffeld schenen te zijn. Eenige troost hebben de ontdekten dus nog. Wat gevonden werd, is ter waarde van f 350 in beslag genomen ein naar het politiebureau getorst. De huiseigenaar kreeg een bekeuring wegens het geven van gelegenheid tot zenden en de eveneens aangetroffen P. de J. een proces-verbaal als technisch bediener van den clandestienen zender. Beiden hebben een volledige bekentenis allgielegd, zoodat zij zioh binnenkort voor den rechter hebben te verantwoorden. De luisteraars hebben vain den overval niets bemerkt, omdat het programma juist was afgewerkt. goederenwagens ontspoord. Op het stations-emplacement DierenDoes burg zijn twee goederenwagens ontsppoord, waarvan één dwars over de rails kwam te staan. Hierdoor was de verbinding tusschen burg zijn twee goederenwagens ontspoord, over een zijlijn hersteld. De schade is niet be langrijk. Geen persoonlijke ongelukken; T CHINEEZENDRAMA TE AMSTERDAM. De strijd tasschen twee kongsi's. Het is voor de politie een moeilijke taak, om te ontdekken, wie op den Binnenkant te Amsterdam den Chinees heeft doodgescho ten. Een huiszoeking in verschillende hui zen, waar in die buurt Chineezen wonen, heeft de recherche den geheelen nacht bezig, gehouden zonder eenig resultaat Bij het on derzoek op den verslagen Chinees is een foto gevonden, waarop hij staat met een Euro- peesche vrouw in bruidstoilet met twee bruidsmeisjes en zou hij heeten Sji-Tjai. Het staat wel vast, dat de moord uit wraak is geschied, want deze Chinees stond bekend dat hij in 1922 op de Javakade een landge noot heeft neergeschoten. Voor deze daad heeft hij gevangenisstraf ondergaan. Daar mee was voor de Chineezen onderling de zaak niet afgedaan, want zooals bekend, staan de leden van een tweetal Chine'esche kongsi's (vereenigingen) steeds tegenover elkaar, en is deze moord de wraak van 1922. Ondanks deze vijandschap verraadt de eene Chinees nooit een ander, zoodat het voor de politie 'een bijna onmogelijke taak zal zijn de dader van dezen moord te vinden. Naar wij nader vernemen heeft een recher cheur uit Rotterdam in den vermoorden Chinees Sji-Tjai herkend, zoodat de identi teit van den vermoorde is vastgesteld. Deze Chinees was secretaris van de Vereeniging „De drie vingers". Hij laat een weduwe een kind in kommervolle omstandigheden achter. Een nieuwe moord van de zijde van de kongsi „De drie vingers" is niet onwaar schijnlijk. AUTOBUS MET ARBEIDERS TE WATER. Onbevoegde achter het stuur. Een autobus met arbeiders uit Leeuwar den, die werkzaam zijn bij de werkver schaffing te Veenwouden, is nabij dit dorp in de vaart gereden. Door het stukslaan van de ruiten konden allen zich redden. Drie der inzittenden liepen evenwel ver wondingen op, waarvan twee van ornsti- gen aard. Zij zijn naar Leeuwarden over gebracht. De chauffeur, die deze bus ge woonlijk rijdt, was verhinderd. Zijn vrouw nam het werk over. maar al spoedig bleek, dat zij nog niet volleerd was in het be sturen van een auto met bovenstaande gevolg. TWEE LASTIGE ARRESTATIES BERUCHTE INBREKERS AANGEHOUDEN Eén van hen springt nit de eerste verdieping Men meldt ons uit Rotterdam: De Centrale Recherche te Rotterdam heeft gi6ter een goede dag gehad. Zij i6 er name lijk in geslaagd hier ter etede aan te houden don 36-jariigen A. D., een zeer beraoht in- en uitbreker, wien het op 29 December 1929 is gelukt uit de strafgevangenis te Soheve- ningen, waar hij een langdurige 6traf had te ondergaan, te ontsnappen. De ontsnapping Bijna twee jaren geleden, men zal het ich nog wel herinneren, werd iin den vroe gen morgen van den 29en December de cel van D. ledig gevonden. Een van de 6pijlen van het traliewerk voor het- raam was door gezaagd én door de nauwe opening had D. zich heen weten te wringen en te ontsnap pen, door van de le verdieping van het ge bouw, waar zijn cel gelegen was, naar bene den te springen op den beganen grond. Daarna is hij over een muur geklommen en in de zgn. buitenringplaats aangeland, wel ke hij onbemerkt heeft weten over te ste ken. Tenslotte is hij over een 4 Meter hooge buitenmuur heengeklommen, waarna hij vrij was. Het 6tond toentertijd wel va6t, dat D. hulp van buitenaf moest hebben gehad. Hoe er echter ook gezocht werd, D. was en bleef onvindbaar. Het d6 eleohts éénmaal in de twee afgeloopen jaren gelukt een spoor van hem te vinden. Dit leverde evenwel geen resultaat op, omdat men het al weer even spoedig bijster was. Een nlenw spoor. Eenige dagen geleden kwam de Centrale Reohetrohe hier ter 6tede echter ter oore, dat de nog steeds voortvluchtige verblijf zou houden in een pand aan den Groenen Hilledijk. Men heeft deze wondng met haar bewoners een tijdlang in de gaten gehou den. Gistermorgen vroeg i6 een drietal rechercheurs met een politiehond er op uit getrokken om te trachten D. te arresteeren. Men was er daarbij op bedacht, dat men voor een zeer moeilijke taak stond. D. is immers een berucht inbreker, van wie be kend is, dat hij er in 't geheel niet tegen opziet in geval van nood van vuurwapens gebruik te maken. Uit inlichtingen dóe de politie hadden bereikt, wist ze, dat D. zioh had laten ontvallen dat ze hem „ndet levend te pakken zouden krijgen". De arrestatie Toen de rechercheurs het huis binnen drongen, rende plotseling een man, in wien zij aanvankelijk D. niet herkenden naar buiten, greep een fiets en reed e>r van door. Het was een lastig gevaL De vluchteling leek immers niet op den uitbreker uit Je strafgevangenis. De rechercheurs lieten zioh edhter niet beetnemen en zetten den man na. Ze wisten hem spoedig in de kraag te grij pen en te boeien, eohter niet dan nadat zij opgemerkt hadden, dat D. een bliksemsnelle beweging naar zijn broekzak maakte, klaar blijkelijk met de bedoeling zijn revolver te grijpen. Op dit oogenblik Meek, hoe verstan dig het was geweest een politiehond mede ts nemen. Want deze vloog bij die bewe ging onmiddellijk den vluchteling aan en beet hem gevoelig in den arm, waardoor zijn plannen verijdeld werden. Bij fouillee ring bleek de man in bezit te zijn van een met scherpe patronen geladen revolver. Een goede slag. De gezochte bleek inderdaad D. te zijn. Hij was na zijn ontvluchting uit de straf gevangenis sterk veranderd, zoodat liet daardoor mogelijk wa6, dat de rechercheurs zioh bijna hadden vergist. Hij is zwaai boeid naar het hoofdbureau van polit-ie over gobnadht en vandaar naar Scheveningen op transport gesteld. Een huiszoeking in de woning aan den Groene Hilledijk leverde een merkwaardig resultaat op. Er werd een zeer zeldzaam uitgebreide collectie inbre- kerswerktuigen gevonden. Er waren o.m. bij boren van verschillende grootte, een zuur- stofappparaat, een oliepersmaohine voor het opvijzelen van zware voorwerpen, loopers, een touwladder en nog veel meer. Alle6 hij elkaar drie groote koffers vol. Al deze werk tuigen zijn in beslag genomen. D. heeft zeer veel belangrijke inbraken verricht Op 13 April 1927 werd hij door het geredht6ihof te 's-Gravemhage 'tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal met braak, gepleegd bij de firma De Mok aan de Linker Rottekade, alhier. Hij werd toen op heeterdaad betrapt, waarbij het hem nog gelukt is een hoofdagent van politie neer te slaan. Voorts moet hij nog 2 jaar gevangenisstraf ondergaan, hetwelk hem opgelegd wa6 bij arrest van het gerechtshof te 'e-Gravenhage d.d. 13 Juni 1928 wegen6 een6 te Gorcum gepleegde inbraak. Hij moet dus nog ongeveer 4V£ jaren uitzitten. Een tweede arrestatie In den loop van den middag is deze op zienbare arrestatie gevolgd door een niet minder spannende tweede, Men was nl. op het spoor gekomen van den 22-jarigen Hon gaar A. K., wiens opsporing verzocht was door de politie van Wassenaar en Bever- Wijk, wegens daar gepleegde inbraken. In samenwerking met de politie-beambten uit deze gemeenten is het gelukt den Hongaar op te sporen in een pand aan de Weste Wagenstraat Er werd daar een inval ge daan en de politie vond den gezochte thuis. Deze trachtte op het laatste oogenblik nog te ontsnappen. Hij sprong bij de nadering der politiemannen op, trok een revolver en wierp zich vervolgens door de ruit heen uit het venster op de eerste etage. Daar kwam hij op een binnenplaatsje terecht achter het pand. Hij liep toen de gelijkvloers gele gen winkel' door om te trachten de straat op te vluchten. De daar gereedstaande poli tiemannen vingen hem echter op en ar resteerden hem. Zijn revolver, die met scherpe patronen was geladen, werd hem ontnomen. Het bleek, dat zijn sprong uit en door het raam hem slechte eenige builen en schrammen had bezorgd. Hij werd overge bracht naar het hoofdbureau van politie, vanwaar hij op transport is gesteld naar Wassenaar. Het geheu l'e wekte in de Weste Wagenstraat een enorme consternatie. de gestolen postauto. Een postzak gevonden. De politie te Amsterdam heeft haar onder zoek in verband met de diefstal van de post auto voor het bijkantoor in de van Eeghenstr., waar Maandagavond een postauto door onbe kenden werd weggereden, terwijl de post beambte bezig was de brievenbus te lichten, voortgezet. Naar wij vernemen is een der vermiste post zakken uit het water van de Hugo de Groot kade opgehaald. De zak bevatte brieven en drukwerken. Hear de andere vermiste postzak wordt nog gezocht. DOOR EEN TRAM GEGREPEN. Te Renkum werd de 44-jarige J. van O. toen hij zich om een hond te ontwijken op de tramrails begaf, door een tram gegrepen. De man werd met een kniefractuur en an dere verwondingen opgenomen. Op dokters advies is hij naar het SL Elisabethgasthuis te Arnhem overgebracht. UIT HET SOCIALE LEVEN ladefabrieken „Kwal arbeidersorganisaties eenkomst was per digd. medegedeeld hebben dezer dagi spreking met de directie gehouden tinueerlng van do arbeidsregeling. Overeengekomen werd dat de best ling ongewijzigd voor den duur va Jaar tot April 1932 zal worde Ten aanzien van den ploegendl tlnu-arbeid) werd vastgesteld dat c in aanmerking komende arbeiders vergoeding zouden ontvangen als i /orden verkregen, i rschillende gemec ling met Ingang van 4 November a.s. Inge trokken. Ook de versterking der politie ls opgeheven. DE STAKING IN DE STROOCARTON- INDUSTRIE Uit de Groninger Veenkoloniën schrijft men aan de N. Pr. Gr. Crt,: Te Veendam is een demonstratieve vergade ring van de stakende stroocartonbewerkers ge houden. Daarin Is medegedeeld, dat de staking nu reeds 18 weken duurt en de striidkas der organisatie in dien tijd reeds 4 ton heeft uit gekeerd; aan loon derfde men In deze 18 weken f 640.000. Van werknemerszijde staat mén op het stand punt, dat niet alleen 20 doph ook 10 loonsverlaging met beslistheid moet worden af- Van werkgeverskant wordt al evenmin aan toegeven gedacht Er worden pogingen gedaan, om boerenzoons, die gemist kunnen worden in het bedrijf, door deskundigen te laten oplei den tot cartonbewerker. Zij moeten zich dan verbinden, gedurende ten minste 6 maanden aan de fabriek te werken. Ten stadhuize te Enschedé had een confere tie plaats van den Rjjksbemiddelaar, oud-m Ir. H. van IJsselstein. met de partijen, 1 trokken bij het dreigend conflict in de textiel industrie. Na afloop van de conferentie, di£ zeer geruimen tijd duurde, deelde de Rijksbe middelaar mede. dat hij had voorgesteld d« voorgenomen loonsverlaging met 5 die a.s. Maandag zou Ingaan, acht dagen uit te stel len. Op dit voorstel zal nem deze week ant woord worden gegeven De Rijksbemiddelaar blijft in contact met partijen om een bevredigende regeling te vin den en hij heeft aan het einde der vergade ring voorgesteld, zoowel ten aanzien van de loonsverlaging als ten aanzien van het ulti matum bij do firma Jannink de status quo ge. durende een week te handhaven. Volgende week Woensdag zal te Den Haag "irentie plaats vinden. nieuwe conferc ACTIE IN DE CONFECTIEBEDRIJVEN TE ENSCHEDE Men meldt ons: Vanwege de voortdurende aftrek op de stuk goederen. die door naaisters vervaardigd wor den. hebben de samenwerkende bonden in de kleedlngindustrie een vergadering belegd te Enschedé. Op deze vergadering werden naar voren gebracht, de slechte loonen, welke op Verschillende fabrieken vetdletd worden. Zoo zijn er bijv. fabrieken, waarop stuk goed niet minder dan 50 afgetrokken ls. Besloten werd de fabrikanten een schrijven te doen toe komen, waarin een vaste regeling van stuk- goederloouen wordt verzocht. Voor het per. soneel der firma Borst, waar pl.m. 300 arbei dersisters) werkzaam zijn. en het slechtste loon vtidlend werdt, ls op heden een vergade ring belegd. ECONOMIE EN FINANCIEN BINNENLAND DE VERZEKERINGSKAMER IN 1930 Het valutavraagstuk Aan het jaarverslag over 1930 der Verzeke ringskamer ontleenen wij het volgende: Als men de statistische cijfers beschouwt, blijkt het bedrijf, noch wat zijn productie, noch wat winstgevendheid betreft, van de depresBie tot eind December 1930 veel te hebben geleden. Wat de productie (en royementen) aangaat, zal de invloed van nature niet dezelfde wezen voor de „groote verzekering" als voor de „volksverzekering", omdat belde branches on der andere lagen der bevolking haar clientele hebben. Zoodra, als één der middelen om tot oplossing van de crisis te komen, loonsverla gingen haar intrede zullen doen, zal dit ook voor de productie der kleine vr—- gaan spreken. Zeki /loed zijn op het sluiten van collectieve tracten. waarvan er nu heel wat minder geslo ten zullen worden dan In tijden van liidus- trieele welvaart. Niet minder dan de cijfers van de producth zullen voor de eerstkomende jaren die van d royementen van groot belang wezen. Wat de finanoieele positie der Mljen betreft. is wel gebleken, dat, welke ongunstige factoren ook mochten bestaan, een groote latente kracht ln het bedrijf aanwezig ls als gevolg van grondslagen, waarop het bedrijf rust, t.w. te, sterfte en onkosten-opslr- eiggingen die de maatschappijen naai oudlng van lioar oude beleggingen hebben In dit opzicht zullen bij dalende rente de rus tig vooruitgaande maatschappijen eenigen voor sprong hebben boven de sterk produceerende, zooals bij stijgende rente het tegendeel hei geval is. In hoeverre dit in de praktijk tot uitdruk king komt, zou nader onderzocht kunnen wor den. Gaat men de gemiddeld gemaakte rente n: van de 9 grootste levensverzekeringsmaatschap pijen en die van de overige, dan blijkt, dat de gemiddelde rente bedroeg: voor de 9 maat schappijen 1930 5,01 (1929 5.03 voor de ■verlge 5.06 (5.10 verschil 0.05 'erschil hier gering is. behoorlijke grenzen 0.07 Het blijkt dus, dat het i Waar er geen aanleiding bestaat om te ondei stellen dat de sterfte bepaald ongunstig zal be ïnvloed worden, is bij de groote verbetering dei sterfte, die de laatste tijden wordt waargeno men. vrees uit dien hoofde overbodig. Wat de kosten betreft, hier zal er onder scheid gemaakt moeten worden tusschen door- loopende kosten en eerste onkosten, t.w. d< m t algemeen neiging tot aaien hebben. Redelijkerwijs kan verwacht worden, dat de gestie der maatschappijen in staat zal de eerste r te houden. Voor zoover de ondernemingen aandeelen be zitten, zal het jaar 1931 verliezen op deze beleg gingen geven. Uit de gedane mededeelingen om trent het belang der maatschappijen bij aandee len blijkt, dat dit in het algemeen niet var grooten invloed kan zijn. Tijdens de samenstelling van dit verslag ls eveneens een daling ingetreden in de koersen van obligaties, ook in die van prima standing. Voor zooverre deze daling verband houdt met een daling van de valuta der obligaties, kan zij mogelijk een definitief verlies beteekenen. Daarnaast zijn ook dalingen gekomen ir koersen van obligaties, luidend in niet an taste valuta, gevolg van angstverkoopen. Betreffende het valuta-vraagstuk wordt op gemerkt dat de positie der mijen. die er vc inkt hebben, haar in bepaalde valuta li dende ju dekken in geli. ijkluidende va stuks opzicht verkeert het Nederlandsche zekeringbedrijf over het geheel g. ln het bedrijf gebleven, zoodat het bedrijf hier- -^de verder versterkt is. VAN NIEVELT, GOUDRIAAN CO. Treedt uit als lid van de La Plata-Conferentie srdam—Zuld-Amerika Lijn heeft aan op dit besluit opgelegd and met de ongunstige tijdsomstandigheden. P. J. SIEGERS EN ZOON Zal in liquidatie gaan Het bankgebouw der firma P. J. Siegers en oon te Vllssingen is Woensdag J.l. ln eigendom vergegaan van de N.V. Amsterdamsche Bank 3 Amsterdam. De firma Siegers aan wie sur- êance van betaling ls verleend, zal in liqui- KOLONIEN DE RUBBER-RESTRICTIE Slotvoorstel aan de regeering recht. Te St. Annaland bijv, is de kerkerai lijke lidmaten op de kiezerslijst te plaatsen. zijn. B. De grens tusschen han- ilijk te trekken. Mer de hoop straks weel rkoopen. De fout var is, dat men koopt vooi ■koopen. De fout ngeren zin is, dat men koor' icdrag dat ver boven het financieel tingen kan voldoen indien men tot 'betaling ge val meesleept, 'iemand die slechts 51)00 bezit, gagh« °od s iten van 10 "oo°'n d°hoon ltot reoorloofde obbel-kanrlspel enz., is een brochure versche en van den heer J. Kruithof, terwijl in 't al- emeen over de Christelijke vrijheid een lezens- aardige brochure geschreven is door Dr. H. H. Kuyper te Amsterdam, in den boekhandelwel verkrijgbaar. 1646. R. te R. Kinderen zijn wettelijk 1 verplicht, bun ouders, indien deze behoeftig rijn, te onderhouden. Maatschappelijk Hulpbe toon of Burgerlijk Armbestuur van de plaats van ^inwoning beslist in hoeverre deze kinderen 1647. A. B. Wij nemen aan dat u de be trekking van klerk op het oog heeft. De sala rissen voor deze functies loopen van pl.m. 1200 tot 2100. Na afgelegd examen klimt men op to-t adj.commies en kan dan halen 2800. De jongelui beginnen echter als part. klerk. 1200 max., dan bevordering tof rijksklerk en na gedaan examen ui de gevolgen der werkloosheid. BUITENLAND HET SCHATKISTTEKORT IN DE V. S. Geschat op 5 2Vz milliard Volgens een opgaaf van het departement van s schatkist bedraagt het tekort over de 4 eerste aanden van het loopende begrootingsjaar 674.575.960. Mellon, de minister van de Ameri- geheele jaar op f 2500 millloen en heeft op grond hiervan nieuwe belastingvoorstellen uitgewerkt welke hij binnenkort aan president Hoover zal voorleggen. NORDWOLLE Rivierberichten LOBITH, 4 No* ROTTERDAM stoomschepen Rotterdam* ies Willem, Beta, D'Alembert, Gerard, Wingl, Karlsruhe 8 en 10, Har monie 6, Andromeda, Ludwigshaven, Anna Ag- Emanuel, Franciska Maria, Kibo, Vaul Klooster; Wiedersehen, Furman; Rheinfahrt 142, Gerbes; Protinus, Wimberle; Geertruida, Jansen; I Neerlandia 3. Heck; Alfons Marie, Vermeulen; felsche banken en bankiers, die bij het Jantina, Bakker; Steenbank, Brandt; Baden 23, meldt, dat zij e welk de Engelsche crediteuren irming van de nieuwe Nordwolle maatschap m goedkeuring niet hechten, daar volgens 1 -stel de beste fabr'-' i Driè^Gebroeders,' Bonis; Reform, Cartus;Gode- fridus, Kieboom; Montan 23. Zachres; Vltalitlum, JAPANSCH DISCONTO De aanval op goud naar Japan verlegd? Uit Tokio wordt gemeld, dat de Bank van Japan het disconto van u.S4 tot 6.57 heeft verhoogd. De laatste dagen werd regelmatig goud uitgevoerd. De New-Yorksohe goudbewe- r van gister meldde dat aldaar was inge- d 1.17 uit Britsch-Indlë, 5 600.000 uit Canada. De export omvat 3 millloen naar Tur kije en S 80.000 naar Engeland en 5000 naar Zwitserland. De hoeveelheid geëarmarked goud oor buitenlandsche rekening is verminderd met 3.9 millioen. Te San Francisco is 51 millioen goud uit Japan ontvangen. de productie, de stijging in en graanprijzen en plannen voor opvoering van automobiel productie. HóèWel de staal- optlmisme zooveel mogelijk in de teleurstellingen van den --et zij toch voor het eert sedert jden de mogelijkheid van een besoheiden opleving. Het overzicht merkt voorts op, dat de fabri kanten van landbouwwerktuigen een bemoedi- digende factor hebben gevonden in de stijging laatsten tijd, ziet zij toch Wallstreet schat, dat de eerste klas sporen 80 100 millioen zouden besparen door een vrijwillige verlaging der loonen met 10 be halve de groote bezuinigingen, die reeds ln vele Hen bereikt zijn door een verlaging der SHELL TRANSPORT EN TRADING CY De „Fin. Times" merkt aangaande het be sluit van het bestuur van de Shell Transport en Trading Cy. om een beslissing over het di- "len tot de resultaten over het irden, op. dat dit verwacht, toch kende, waar leidende fondsen, waaronder ook de Shell Transport, een vastere stemming aan den dag legden op deverhooging der olieprijzen De aandeelhouder informatieve karakter het beleggend publiek iar zijn voor het zeer het officieel muniqué, dat verschillende geruststellende i J "-elirigen bevat, welke eenigszin: n zijn tegen de steeds verder di eenig tegenwicht te vormen. AMERIKAANSCHE DIVIDENDEN EN RESULTATEN De netto winst der Paramount Publlx over set 3e kwartaal van 1931 bedroeg 1.550.000 egen 5.105.000 over het 3e kwartaal van 1930. De Willys Overland leed over het 3e kwar- aal van 1931 een verlies van 184.000 tegen een 2.581.000 over het 3e kwartaal heeft een regelmatig Vraag en Antwoord. 1636. J. P. te M. Wend u de in het Westland bestaande Onderlinge Raad T~ i recht ;en vol jaar aangesli «raar men op 1 Mei die ger 1639. „M. de Dr." Bij een door u genoemd inkomen ls een gehuwd persoon met één kind aan rijksinkomstenbelastlng. gemeentefondsbe lasting enz., in totaal versohuldigd 189.70. 1640. F. A. V. te R. Bij een Inkomen van f 2006 per jaar met twee minderjarige kinderen is men inderdaad in totaal verschuldigd f 57.90, wanneer de belastingschuldige samenwoont in gezinsverband met twee andere belastingschul digen. U zegt echter dat slechts één der inwo nende kinderen belastingplichtig ls. Indien dit juist ls. en er geen andere belastingplichtigen met u samenwonen, is de aanslag pl.m. f 5 te hoog en zoudt u daartegen kunnen reclameeren. HAAG: Martina, Boele; man; ZWOLLERKERSPEL: Pro et Contra, Sto ter; HARLINGEN: Hendrika, v. d. Zee; NIJ MEGEN: Eiectra, Stadhouders; LEIDEN: Theo- door, Teunisse; LEIDERDORP: Zelden Rust, Trouwborst; DE STEEG: IJsel 5, Arts; DEN HAAG; Meta, Meyer; BREEZAND: Alaska, SellenslaghWORMERVEER: Hema, v. Megen; UTRECHT: Risico, Heemskerk; ARNHEM: Eer steling, Peters; DELFT: Romea, Cremer; EEM- BRUG: St. Antonius, Bosman: BEVERWIJK: Volhouder, Boertlen; ENKHUIZEN: Emanuel, Fernhout; VLIEREEDE: Bertha, Everhardus; OUDE WETERING: Hoop op Behoud, v. d. Wal. BELGI st. Rünschelde 18Emma, Janssens Lisette, Jeurissen; Louise, Blom; Betsy, de Reus; Marccnle, v. DrielDlna Maria. Koreman; Geer tje, v. Pelt; Muro Padou, Vermeeren; Philegon, de Boeck; Tonkin, Weissbarth; Linth, Dillens; Henrie, Durinck; v. d. Goes, Siereveld; Spes, Koreman; Succes, OehlerFreotdi, Meijer; Vanadis, Verschelden; Albert, Achtergael. DUITSCHLAND st. Willem 3; Hollandia, Velllnga; Theodörus Maria, Ophulsen. Gepasseerd na 12 uur en bestemd voor ROTTERDAM: stoomschepen: Mazarin, La Place, Koblenz, Eldor, Harmonie 4, Egidius, Teuna 4, Rheinfahrt 12, Johanna, Maipo; Phenix 10, Decker; Alblas, Breur; Gelderland 12. Lind ner; Anna, v. Wijngaard; Anna. v. Wijk; Bo- gaerts 2, Nejjenhuizen; W. v. Driel 54, Willem- sen; In Nomine Dei, Hohenbild; Breithorn, Koop- mans; Wilhelm Joseph, Flnk; Simplon, Suvaal; W. v. Driel 44, Lenkewitz; Agathangeloes, de BruynMeibot, Meyer; PANHEEL: st. Constan ce; DEN HAAG: Bruderllebe, Lentz; EVER- DINGEN: Excelsior, Nout; HAASTRECHT: Cornelia, Kalle; NIJMEGEN: Sindolt, de Jong; NAARDEN; Eben Haezer, Furman; ALPHEN/ RIJN; Nieuwe Zorg, v. d. Pol; IJMUIDEN: Gluck Auf, ButefurHUISSENJohanna, v. Bon; WORMERVEER: Fiat, v. Neijenhoff; CU- LEMBORG: Stelle Matutlna, Kerkhof; GRO NINGEN; Ambulant, Bakker; OOSTERHOUT: Sigo, v. Strien; DORDRECHT: Vrede, de Weerd. BELGI Edimar, Kesteleyn; R. S. G. 16, Schneider; Irma, Mussche; Annie, Berkelmans; Laurent, v. Haaren; Jean Baptlste. Haems; Henny, Kerkhof; Adrien, de Leege; Mannheim 175, BierweilerDronaco I, Ploegaert; Caroline. Vos; Citerna, Edixhoven; Elisabeth Joha., Dries- sen; Rhein, Scbwippert; Josco. Sterlin. DUITSCHLAND Elly, Vilitz; Gideona, Fek* ker; Leo, Rennings; Huberdina Agnes, v. Dyk; Adriana Maria, Slotje; Liberie, Mlchiels; Alvig, de Koning; Louise, de Koning; Mariette, Brands. DUITSCHLAND: Gerdina. Fortuin; ris; s. Beta; Les Landes, Heppert; Onderneming. Kattouw; Overijsel 2, Boon; s. Victoria; Mann heim 210, Welker; Mannheim 194. Schmitt; Swel- ris, linge; s. Partout; Catha. Elisabeth, de Jon gen; Anna, Kouzen; Result, Wjinen; Johanna, Sanders; s. Maria; Isabella, v. d. Wiel; ElisB Helene. de Ruiter; Anna, Kirehesk; s. Ernst; Netty, Riemens; Uyttencool 2, Roosmalen; Nau tilus 17, Blokland; Nautilus 16, Wanders; Nauti lus 6, Landa; Flevo, Schouwstra; Catharina, Scholten; Valentine, v. Messen; Hoop op Zegen, Smit; s. Theodorus; Adolf, Brian; Rien sans dieu, Oosterwaal; Linnes, Gommers; s. Adriana 2; M. F" - - ---- - - - 3 81, Schlütler; St. Jong; St. Maria, de Vi irailda, Willaert; Frigga; Katharina, Zenz; ren; Heine, v. Toorn; Vondel, Stoevelaar; s. Co res 2; Pema, Vogel; Reoboth, Rode; Augusta, Vlemlnckse; s. Willem; Stad IJperen, Gerritsen; Corja, Plooy; Allee, Acda; Lydla, Schouten: s. K. Vaart 11; Augusta, Meyer; 6 Gebi Vries; Hendrina, Lischer; 4 Gebroei man; Ryn en Lek 2, de Hair; s. Methon; Jantje, Meulman; s. Maria Hendrika; De Hoop, Cove; Hasto 5, Schmitt; s. Sambre; Anna Carl, Gilles; Crescendo. Aarts; s. Adriana 2; D.A.P.G. 8, Hau- zen; Hast I, Brand; s. Louvois; St. Nabor, Boom; Ludwlg, PaulusElheim, Heuss; Slmon Margaretha, Konz; s. Borussia; Pallas, Saatzen; Matex 2, Wassema; s. Albatros; Speculant, Mul ler; Liselotte, v. d. Heyden; Wianco. v. Loon; s. Sully; Brabo 31, BruysWuta, Oerlemans; Sani UÜ, Stryp; Madagascar, Kron; s. AtÜla; Stad Aerschot, Heek; Comptoir 21. Niedeclcen; s. Vili; Erda, Noordende; Reglna Coeli, Peters; Wisand, Janssen; s. Richelieu; Fiepolo, Otjens; Wiese, Hammei; Johan, Hamersma; Helena 8, Steenstra; s. Katla; Gadang, Keyzer; Sawal, Elsweilers. Scarpe; s. Rhin; Sophie. Poppeller; Jacobus, Couverneur; Dymphna, Bruvninckx; Wessel, Wynen; s. Rinda; Rheingold, iBegga. Gepasseerd i DUITSCHLAND: Antemael, v. Dongen; Hele na, Theuns; Industria, Hohenbild; wat. Bosch; Tilburg, Hartig; - llcans. Escaut 2 Bili.ia.iiii, nldmond About, Wu Vrede, Zylmans; Walsum 25, Vatna; Confidentia 2, Wirges; Katharina, Maas; Groa; Cuba, de Bot; Montan 20, 1 Meegen; Wilhelm, de Jong; s. Noldina; Benl, Baoyens; Preference VII, Marquenie; Josephine, de Volder; Scalids, Coreman; Sibylla Josiena, v. Hooft; Augusta, Budts; s. Goliath; Preverence, Nieuwenhuizen; Hasard, Willemse; Walter, Sen- gers; s. Taurus 2; Anna, Emmig; Redemptor II, Kemken; Frean, Mingedoth; s. Cornells Adria- nus; Curi, Janssen; Angelina. Muys; Hyadem, de Jong; Malocha, Jansen; s. Noord; 4 Gebroe ders. Botter; St. Antonius, Albert; Elisabeth, Vos; Hendrik Willem, Eerland; de Zwerver, Meyer; Nand, Kooten; Nenuphar. Breyder; s. Walsum 2; Trlnitas 5. Börsch; Walsum 29, Kruidhof; s. Wacht am Rhein; Johanna. Goed gezelschap; Gerdlen. Snellens; Joha. JanUena, Eleve'.d; s. Mercator; Pascha. VerweyLes Trois Soeurs, Emans; Ryntrans 5, Geurs; 8. Janna; Adriana. Schobben; Athos, de Koninck. H2

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10