JOZO WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN -onden, het Clearing-House der Naties I. Dat Engeland zich geleidelijk heeft opgewerkt tot het zoogenaamde clea ring-house der naties, is niet toevallig. Verschillende oorzaken werkten hiertoe mede. Ten eerste de groote kapitaal rijkdom van het land in de hand ge werkt door het erfrecht. De nalaten schappen gingen in de handen van den oudsten zoon over, die een familie traditie had te vervullen door het ge- erfde vermogen niet alleen in goeden staat te behouden, doch het ook te ver meerderen. De andere kinderen kregen behoorlijke legaten, terwijl deze zich een speciale werkkring toebedeeld za gen, waarin zij. op hun beurt den grond slag konden leggen van familie-fortui nen. Verder werd Engeland, omspoeld door ijsvrije wereldzeeën, een zeevaar- el ersland, waardoor geleidelijk hechte banden met de overzeesche landen wer den gevestigd. Spoedig wist Engeland ons land te overvleugelen en toen werd de basis gelegd tot het trotsche Brit- sche Imperium, dat nu weliswaar aan het wankelen is, maar dat toch vol doende gemeenschapszin met het Moe derland onderhoudt om niet geheel en al van Engeland te worden verwijderd. Het aansturen op volkomen vrijheid wil nog niet zeggen, dat de intieme handelsbetrekkingen zullen worden ver broken, integendeel. Juist die vrijheid zal wellicht leiden tot een betere samen werking. Bovendien is de weg tot coöpe ratie geplaveid. Destijds werden al pogingen tot economische toenadering gedaan, doch deze stuitten af op den onwil van Snowden om tot protectie over te gaan, hetgeen de wensch der Dominions was, daar er anders geen kwestie van onderlinge preferentie zou kunnen zijn. Nu Engeland door de over winning der conservatieven anders over bescherming zal gaan denken, wordt natuurlijk binnenkort deze aangelegen heid opnieuw aangesneden, getuige de conferentie, die over enkele maanden in het Canadeesche Ottowa zal worden gehouden. Vergeten mag verder niet worden, dat Engeland het eerst de voordeelen van industrialisatie inzag en daardoor de economisch achterlijke gebieden van afgewerkte fabrikaten kon voorzien in ruil voor de noodzakelijke grondstoffen, die het met zijn staag uitbreidende vloot naar alle deelen van de wereld vervoerde. Kapitaalrijkdom, ligging, mentaliteit, industrieele voortvarend heid en ten slotte een krachtige vloot hebben den stoot gegeven tot de econo mische wereld-hegemonie, die het tot aan den wereld-oorlog kon behouden. Het spreekt vanzelf, dat die eigen schappen alleen niet voldoende waren om de belangrijke rol naar behooren te kunnen vervullen in het zicht van de talrijke kapers op de kust. Het werd bovendien gesteund door een uiterst goed ge-outilleerd financieel systeem. Immers Engel ands banken en financi- eele lichamen hebben zich hoofdzakelijk bewogen op het terrein van den inter nationalen handel en de internationale financiering. De industrie moest maar zien. hoe zij haar financieele accomoda- tie kon verkrijgen en was ten slotte op familie-kapitalen aangewezen. Nimmer hebben de Engelsche banken haar liqui diteit voor de industrie opgeofferd' ging zij tot gedeeltelijke industrieele fi nanciering over, dan voltrok deze zich toch altijd in de richting van zichzelf liquideerende handelscredieten. In Duitschland bijv. was dit anders. Daar werden de banken geleidelijk pak huizen van industrieele aandeelen; En geland heeft, zooals gezegd, daaraan nimmer medegedaan. Toen in 1875 de geheele economisch ontwikkelde wereld op goud was ingesteld, was het ook Engeland, dat het nut inzag van een vrijen goud-handel. In Londen werd het goud-centrum gevormdieder wist, dat de saldi, aldaar uitgezet, onmiddel lijk in goud vorderbaar waren, want niet alleen zorgden de banken ervoor, steeds vrijelijk goud te kunnen afge ven, teneinde haar prestige te hand haven, doch ook de wettelijke mone taire bepalingen waren te dezen op zichte uiterst streng. Het was dus niet te verwonderen, dat al deze kwaliteiten leidden tot het binnen stroomen van groote buitenlandsche saldi, die perma nent in Londen werden uitgezet. De een bracht, de ander haalde, doch de saldi bleven in normale tijden stijgen. Wat werd hiervan geleidelijk het ge volg? Londen werd het marktcentrum van tal van grondstoffen rubber, tin, koffie, koper, lood, suiker, teveel om te noemen. Meh kocht op die veilin gen men bracht zijn producten naar Londen, omdat men wist, dat. aldaar de markt bij uitnemendheid was en dat aldaar de hoogste prijzen konden worden gemaakt. Vele landen hadden geen eigen vloot Engelsche schepen deden internationale vracht diensten de in Londen aankomen de schepen werden daar van victualiën voorzien de stoomschepen later kon den er met Engelsche kolen bunkeren terwijl de tusschenroutes met vooruit- zienden blik door Engeland werden be zet. Die tusschen-statio^ waren niet alleen strategische voorposten maar ook centra voor den afzet van Engelsche goederen, voornamelijk kolen! Wij noe men Gibraltar, Kaap de Goede Hoop, Malta, Port-Said, Perim, Singapore, Hongkong. Engeland spande geleidelijk een geheel Engelsch wereldnet, waarbij de punten op uitnemende wijze gekozen werden. In dit verband is het niet onaardig te vermelden, hoe bijv. Perim, de in gang tot de Roode Zee door Engeland werd bezet. Lange jaren geleden ver toefde een Fransche admiraal met zijn vJoot enkele dagen in Aden, het Engel sche kolenstation in het Westelijk be gin van den Indischen Oceaan. Tijdens een vroolijk diner met den Engelschen vlootvoogd deelde de Fransche admiraal den Engelschman in vertrouwen mede, dat zijn vloot op weg was naar Perim om aldaar de Fransche vlag te planten. De Engelsche admiraal wenschte hem met deze belangwekkende reis geluk. Het diner en de daarop volgende dans avond was zoo geanimeerd, dat de festi viteiten tot laat in de nacht duurden, Den volgenden morgen vroeg liet de Admiraal het anker lichten en stoomde naar Perim. Toen hij bij het eiland kwam, lagen daar enkele Engelsche oor logsschepen en aan een lange mast woei de Engelsche vlag. De Engelsche vlootvoogd had gedu rende het feest zijn eskader-comman dant last gegeven om onmiddellijk naai Perim te vertrekken en aldaar de Engel sche kleuren te hijschen. Op deze wijze kwam Engeland aan het eiland dat de Roode Zee beheerscht, terwijl de andere ingang het Kanaal van Suez even eens onder Engelsch toezicht staat. Engeland heeft zijn zeewegen weten te fundeeren, hetgeen een niet te onder schatten belang was in de vestiging van zijn wereld-economische hegemonie, een belang, dat nog altijd bestaat. Vooral in de economisch achterlijke landen is de suprematie van het Pond nog altijd aanwezig. Men heeft zich daarop gedurende decennia ingesteld en vooral de Oostersche landen veran deren niet spoedig een eenmaal ingebur gerde gewoonte. Verzendt bijv. een koopman in Shanghai goederen naar Hamburg, dan laat hij zich een crediet in Londen door den Duitschen kooper openen. Bij het afzenden van de goede ren trekt hij den wissel op Londen. biedt dien wissel bij zijn plaatselijken bankier aan vergezeld van de afscheep- documenten, die hetzij bij accept, hetzij bij betaling kunnen worden afgeleverd. Deze wissel wordt gedisconteerd de Shanghaische Bank neemt dergelijke wissels op Londen tegen het geopende crediet gaarne, niet alleen als middel cm een behoorlijke rente en commissie te verdienen, doch ook als remise-mate riaal. Zoodra de goederen in Hamburg zijn aangekomen worden de documen ten aan den Duitschen kooper afgele verd hetzij tegen contante beta ling, hetzij tegen een crediet van een Duitsche Bank. Dagelijks geschieden dergelijke transacties in alle deelen van de wereld Londen is het financieele centrum, dat de credieten opent, terwijl de betalingen door het Continent wor den geëffectueerd. Op die wijze stroo men courtages, renten, commissies vrachten, assuranties naar Londen; het gebeurt menigmaal, dat de dekking al eerder in Londen is dan de uitbetaling in de plaatsen, waar de wissels getrok ken worden heeft plaats gehad, door de groote saldi, die algemeen in Londen werden aangehouden. Bovendien heb ben ook de continentale circulatie-ban ken ingevolge de door hen gevoerde gold-exchange -politiek groote saldi bij de Londensche banken liggen, terwij! verder de door Londensche banken ge accepteerde wissels materiaal vormden, die gretig door het buitenland genomen werden als tijdelijke zelf-liquideerende belegging, want zoodra de goederen arriveerden, werden zij automatisch be taald. Deze wijze van werken kon alleen plaats vinden bjj een uitstekend ge outilleerd bankwezen en wij zullen in een volgend artikel in het kort de wer king uiteenzetten van de Engelsche par ticuliere banken, de bill-brokers er. de discount-houses. Dan zullen wij tevens in het licht stellen, hoe het mogelijk was, dat het internationale wantrou wen opeens Londen kon bestoken en hopelijk vinden wij dan tevens de gele genheid enkele opmerkingen te maken over den vermoedelijken loop van het Pond Sterling in de naaste toekomst Bovendien wijst het feit, dat het Pond Sterling de internationale munt zai moeten blijven, omdat noch de dollar, noch de franc ooit in staat zullen zijn die taak over te nemen, op de grootte waarschijnlijkheid, dat de landen, die het ook voornamelijk van den inter nationalen handel zullen moeten hebben eerder het Pond zullen moeten volgen dan de munteenheden van de landen, die het goud nog hebben gehandhaafd. Velen zullen die stelling niet met ons eens zijn, maar deze zullen nimmer in de praktijk hebben gemerkt, hoe groot de affiniteit voor het Pond nog is en welke machtige invloed deze munteen heid voor den wereldhandel heeft gehad en zal hebben! BINNENLAND. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE ONZE DELEGATIE Naar wij vernemen zijn aangewezen in ide delegatie naar de Ontwapeningsconfe rentie, die op 2 Februari 1932 te Genève zal bijeenkomen. Als leider der delegatie Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Buitenlandsche Zaken; als plaatsvervangend leider der delegatie prof. Mr. V. H. Rut gers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; als gedelegeerden prof. Mr. J. P. A. Francois, administrateur, chef van de afdeeling volkenbondszaken aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, buitengewoon-hoogleeraar aan de handels- hoogeschool te Rotterdam mr. W. M. van Lanschot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, prof. dr. E. Moresco oud- vice-president van den Raad van Nederl.- Indië, H. G. Surie, gepensionneerd vice- adrniraal titulair C. van Tuinen, gepension neerd luitenant-generaal, W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal; J. J. G. baron van Voorst tot Voorst luitenant-kolonel van den Generalen Staf, hoofd van de afdeeling Generale Staf aan het Departement van Defensie, D. Vreede, kapitein ter zee. Voor zoover zulks noodig zal blijken, zal de delegatie worden aangevuld met des kundigen voor speciale onderwerpen, als technische raadslieden. DIVIDEND- EN TANTIEME- BELASTING OPLEGGEN VAN AANSLAGEN Nieuw wetsontwerp Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende een regeling betreffen de het opleggen van voorloopige aanslagen in de dividend- en tantièmebelasting. Bij de wet van 13 Januari 1922 is den fiscus de bevoegdheid toegekend z.g. „voor loopige aanslagen" op te leggen voor de directe belastingen. Tot deze belastingen wordt de dividend en tantièmebelasting niet gerekend. Toch is het ook bij deze belasting niet steeds mogelijk, terstond na het tijdstip van het verschuldigd worden, den aanslag op te leggen. Hierdoor heeft de staat een aan zienlijk renteverlies, terwijl de gemeenten soms geruimen tijd moeten wachten op de haar ingevolge de wet van 26 Juli 1918 toe komende 48 opcenten. Het ontwerp heeft de strekking ook hier het opleggen van voorloopige aanslagen mo gelijk te maken. INVOER VAN BELGISCH BROOD TE ROOSENDAAL Enkele handelaars uit Esschen hebben het initiatief genomen voor den invoer van Belgisch brood te. Roosendaal en omgeving. Naar zij beweren, hebben zij te voren de bakkers te Roosendaal voorgesteld het bak ken van brood te staken en van hen het brood voor hun klanten te betrekken tegen S cent per brood, op welk voorstel de bak kers niet zijn ingegaan. Thans zoeken de Belgische kooplieden te Roosendaal en in de plaatsen der omgeving depots te stichten voor den verkoop van het brood, ofwel werkloozen om met een wagen het' brood uit te venten. Deze depots of afnemers kunnen de brooden dan thuis gebracht, inkoopen 8 cent per brood, om ze tegen 10 cent te verkoopen. DE ANTI-DUMPINGS-WET Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot toekenning van d!e bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van afweermiddelen tegen kunstmatige concurrentie uit het buitenland Blijkens dit voorloopig verslag hadden verscheidene leden der Kamer van de indie ning van genoemdi wetsontwerp met be vreemding kennis genomen, omdat de re geering h.i. toekenning van de bevoegdheid niet rechtvaardigt. De regeering voert geen enkel voorbeeld van dumping aan. Kan zij er alsnog voorbeelden van noemen? Zoo niet, dan achtten deze leden indiening van dit wetsontwerp onbegrijpelijk. Wil de re geering het desbetreffende rapport eener sub-commissie van de commissie voor de economische politiek aan de Kamer over leggen? Vele andere leden achtten een feitelijken grondslag voor het wetsontwerp wel aan wezig. Sommigen noemden een reeks van gevallen van kunstmatige concurrentie uit het buitenland, ten aanzien van vele artike len en verscheidene landen. Ook wegens de preventieve werking achtten zij maat regelen daartegen van belang. Volgens verscheidene dezer leden heeft de regeering met indiening reeds veel te lang gewacht. Zij spraken hun ernstige te leurstelling over het beleid der regeering in deze uit. Bovendien voldoet volgens be doelde leden de voorgestelde regeling zelfs niet aan de minimum-eischen, welke op dit gebied gesteld moeten worden. De procedure is veel te ingewikkeld en de omschrijving van het begrip „kunstmatige concurrentie" zoo eng, dat de regeering vrijwel nooit zal kunnen optreden. Andere leden kwamen ertegen op, dat de regeërmg bevoegdheden vraagt, terwijl zij blijkbaar zelf meent, dat zij ze vermoede lijk niet zal gebruiken. Vele leden verklaarden, onoverkomelijke bezwaren tegen het wetsontwerp te hebben. Zij achtten principieel onaannemelijk, dat de regeering het recht zaL verkrijgen niet alleen om het invoerrecht op bepaalde artikelen te vermenigvuldigen tot het vijfvoud toe, maar zelfs om invoerrecht te heffen van goederen, vrij van invoerrecht volgens de Tariefwet Indien zulke maatregelen in bepaalde ge vallen noodig mochten zijn, mogen zij niet genomen worden zonder goedkeuring der volksvertegenwoordiging. Het is niet nood zakelijk, dat het parlement hij beslissingen van het grootste belang zich geheel laat uit schakelen en een blanco volmacht aan de regeering geeft De omschrijving van het begrip „kunst matige mededinging" 'in art. 1 werd nage noeg algemeen voor practische toepassing onbruikbaar geacht. Naar men meende, biedt de omschrijving geen bescherming tegen concurrentie door buitensporige loonsverlagingen, noch valuta- concurrentie. Tenslotte achtte, men onjuist, dat afweer alleen mag worden toegepast, als een Neder- landsch bedrijf in zijn voortbestaan bedreigd wordt. Zoo blijven vooral de zwakke bedrijven in stand. Waarom wordt niet evenzeer kunst matige concurrentie jegens sterke bedrijven, die daardoor ernstige schade lijden, tegen- RIJKSBEGROOTING 1932 ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. „Replieken* In haar verslag over hoofdstuk I der Rijksbe- grooting voor 1932 zegt de commissie van rap- i. dat in het voorloopig verslag Is ge- >p het bedrag aan overschotten op den 1 dienst over de Jaren 1911 tot en met 192S- welke'overschotten gebezigd z(jn tot schuld irdeel, iocht over de wjjze. waarop 1 gebruikt. De commissie is bevredigende wijze is geant- •d nii woord. Nu de regeering blijkens haar antwoord ibetreffende opmerking in een ander g van het voorloopig verslag niet in sta ioedelijk bedrag a deelte is de :nscht oor Nederla lorden, kom ■ekt idelijk verloop der vlottende schuld tot aan het einde van 1932 zoowel voor Indie als voor Nederland. In een nota naar aanleiding van bovenstaand verslag zegt de regeering. dat het niet doenlijk is, de wijze waarop de overschotten gebruikt zün. rr gecitef bepaalde uitgaven, maai tot het sluitei dien de stand der vlottende schuld dit noi maakt. Overschotten op den gewonen di' houden de vlottende schuld automatisch lf dan z(j in verband met de gedane buitengew uitgaven, had moeten zijn. Die overschotten tragen derhalve het jrdt t ander volgt, di tijdperk van 17 jaren er zoowel overschotten als leeningen zün geweest, niet valt aan te wijzen, welke uitgaven Juist gefinancierd zün door over schotten en welke door leeningen. In antwoord op de tweede vraag wordt het vol gende opgemerkt: In het wekelUksch overzicht van den stand van 's RUks kas komen zoowel de loopende vorderingen als de loopende ver plichtingen voor. In gewone tijden zou de minister slechts kun nen denken aan de netto vlottende schuld. Op dit oogenblik is de de overzich' zullen In 1932 en ook nu i9 daarmee reeds een begin gemaakt aan de zijde der vorde- i Rijks kas de lullen kunnen worden gedekt. In- dië immers heeft een aanzienlük tekor' gewor den gefinancierd zooals dit tot dusver ge schiedde maar zullen ook de in Indie gedane betalingen uit 's Rijks kas moeten worden voor geschoten, zonder dat gedurende den eersten t\|d op afdoening dezer gezamenlijke schuld mag worden gerekend. Het Juiste bedrag der op die woze hier te lande voor Indie gefinancierde vlottende schuld zal aan het einde van 1932 stellig meer dan 300 millioen gulden bedragen, inbegrepen de rond f 114 millioen, die nu op het oogenblik zün o] -lük in de ïogelük ïolidee- Indie zullen nu boven- dlén~kómen de kasvoorzieningen ten bate van do gemeenten Gedacht wordt liierbu uiteraard niet aan uitkeeringen aan gemeenten, die in den loop van het jaar uit voor haar ge-inde belas tingen terugkomen. Zooals hier boven reeds werd uiteengezet, kan dit element niet geae.h' worden essentieel onze vlottende schuld e be- ZV\Vel daarentegen behoort thans rekening te worden gehouden met de mogelükheld, dat ge durende langeren tüd het [/ed^^in wel keTunctie hetrf'chzelf hiervoor de vlottende middelen zal moeten weten te verschaffen. Het bedrag hiervan is zelfs bü benadering nog niet .k de huidige crisisuitgaven) voor'zoover niet door inkomens gedekt; het op nieuw likwide maken van f 18 millioen uit het batig saldo van 1929. ter dekking van gewone uitgaven in het aanstaande dienstjaar: en een eventueel tekort op den gewonen dienst in 1932. Een nauwkeurige raming van het gezamen lijke cijfer is op het oogenblik nog niet te.se- clifer beneden de f 250 zal bloven is ni moet natuurlük 'hünlük. Ook hierbij iucl bet voorbehoud gemaakt •orden, dat inmiddels niet geconsolideerd zal TARIEF-INVOERRECHTEN Verschenen ie liet vemslaig van de destoetref feilde coarwmiseie over liet ontwerp tot ver- hoaging va.u liet tarief van invoerrechten. Bij verscheidene leden bestonden tegen dit voorstel ernstige bezwaren. Deze leden kon den 7,ieh niet onttrokken aan den indruk, dat de regeering ran de abnormale tijdsom standigheden gebruik beeft willen maken, om op gemakkelijke wijze een maatregel tot stand te brengen, die Nederland opnieuw een stap doet zetten op den weg der protec tie. Deze maatregel zal stellig een verhoo- gmg van den prijs der belaste artikelen in bet binnenland ten gevolge bebben. Naar bet oordeel van andere leden brengt het ontwerp geen protectie. Ook na deze ver hooging blijven onze invoerrechten behooren tot de laagste, die geheven worden. Eenige leden verklaarden bet te betreuren dat dit ontwerp niet dienstbaar is gemaakt aan 6teun van den landbouw. Gevraagd werd een vast recht op vleesch en blikgroenten Ook zagen zij gaarne een schaalrecht op sua Sommige leden zouden weneohen, dat de regeering iets verder zooi gaan en bet alge- mee ne tarief tot 12 pet. zou verhoogen. In bet antwoord zegt de regeering o.m., dat hot ontwerp een zuiver fiscale strekking heeft. Een voorsprong van 6 pot, op de Ta riefwet van 1862 dn plaats ran 5, speelt in de tegenwoordige omstandigheden, waarin ongekende prijsdalingen aan de orde van den dag zijn, een rol van geen of zeer luttele beteekenis. Aan de leden, dlie betreuren dat dit ont werp niet dienstbaar is gemaakt aan steun voor den landbouw, merkt de regeering op, dat bet ontwerp een fiscale strekking beeft. Een voorstel tot invoering van een vast recht op vleesch kon dus niet in overweging ko men. Wel wordt bet bestaande waarderechT van 10 pet naar de algemeens Lijn van het ontweirp tot 12y2 pet. verhoogd. Evenmin bestond aanleiding een verhoo- ging voor te stellen van bet bestaande in voerrecht op blikgroenten van 25 tot 40 pet. Tegen invoering van een schaalreoht op suiker in die plaats van bet -thans geheven gecompenseerde invoerrecht op geraffineer de cn daarmee gelijkgestelde suiker bestaat o.a. dit bezwaar, dat een steeds wisse1 end iu voerreebt op suiker, teA-ens zou moeten woi den toegepast op de talrijke met suiker sa menhangende producten, waarop het invoer recht drukt of mededrukt, naar gelang van het gehalte aan suiker in de goederen aan- De regeering heeft bezwaar tegen een ver ba oging van bet algemeen*; tarief tot 12 pet. Aan de leden die Avezen op bet nadeel, dat voor de noodlijdende sobeepA-aart uit deze en andere maatregelen die leiden tot beperking van den immer, zal voortvloeien, werrdi op gemerkt, dat naar het inzien der regeering van de thans voorgestelde verbooging van rechten geen beduidende vermindering van de importen te verwachten is. Van een ontstemming, Avelke de indiening van dit ontwerp in verband met de ci van Oslo in ScandinaAÖö zou bebben is der regeering niets bekend. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIE ROTTERDAM ONGERUST De Rot ter darns dbe Kamer van Koophandel heeft een adres gezonden aan den minister van Buitenlandsche Zaken, aa'aarin uiting wordt gegeven aan de ongerustbedd, die er bij dit college bestaat over de mededeelin- gen van den minister bij d)e interpellatie-De Savornin Lobmann. De Kamer acht de uiterste concessie Avaartoe Nederland kan gaan de aanleg van een „tueeobenwaterkanaal" dat uitsluitend heropening van de oude ZeeuAA-sche vaar wateren zou beteekenen. Wat de Minister eóhter schijnt te Avillen is méér dan dat en beteekent practisch het. vormen van een kunstmatigen Rijnmond te Antwerpen, Êen herleving in anderen vorm a-an het Moerdijk kanaal. Deze oplossing is met het algemeen Nederla ndsch belang on vereen igbaar en adr. verzoekt dan ook deze concessie aan België te weigeren. DR. j. A. NEDERBRAGT Naar Genève Dr. J. A. Nederbragt, chef Aan de Direc tie Aan. Economische Zaken aan het. De partement. van Buitenlandsche Zaken is naar Genève vertrokken om deel te nemen aan een conferentie van vertegemvoordi- gers van een zeAiental Europeesche staten ter bespreking van het vraagstuk der be handeling van vreemdeliinigien, ten einde zoo mogelijk te komen tot een gemeenschappe lijk project, dat als basis kan dienen voor de beraadslagingen eener tweede zitting Aan de Conferentie, die einde 192.9 haar eerste zitting te Parijs heeft gehouden. NED. WELDADIGHEIDSZEGELS UITGIFTE IN DECEMBER A.S. Evenals 't A-orige jaar zullen van 1 Decem ber a.s. af gedurende één maand, in Ned- Indië worden uitgegeven en ook hier te lan de gedurende dcnzelfden termijn aan de philatelistenloketten verkrijgbaar Avorden gesteld Aveldadigheidspostzegels, Avaarvan een extra-opbrengst dit jaar ten bate komt van de Vereeniging „Witte-Kruis Kolonie" bij Salatiga alwaar bijna bijna S00 arme Inlanders worden verzorgd en Averk vinden; blinden, kreupelen, zwakzinnigen, moeder- looze zuigelingen, Aveezen, Aveduwen en ouden van dagen Avorden opgenomen. APELDOORN CONTRA GEDEP. STATEN Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben vernietigd het Raadsbesluit Aian de ge meente Apeldoorn, Avaairlbij medeAverking Averd geweigerd aain de aan vraag ex-art. 72 der L. O.-Avet 1920 van de bestuurderen van de Stichting „Doorgangshuis Hoenderloo" en besloten dat. door den Raad dier ge meente alsnog medewerking wordt ver- B. en W. van Apeldoorn blijven echter op bun stuk staan. Zij meenen dat moer wordt gevraagd dan noodig is en stellen daarom den Raad Aroor hen te machtigen van de beiwiuste beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. ZIEKENHUIS „SALENI" TE ERMEL0 INSTALLATIE Dr. A. J. K. BINNENDIJK. Nadat het ziekenhuis „Salem", uitgaande Aan de Vereen, tot Geref. Ziekenverzorging, in 1928/29 tot een ziekenhuis van ongeveer 70 bedden uitgebouwd was, bleek het al spoedig noodig dat aan „Salem" een Chi rurg-geneesheer verbonden Averd, die te Er- melo Avoonachtig was. Dr. Binnendijk werd als Ghirurg-genees- heeir benoemd en tot g-roote blijdschap van het bestuur nam hij deze benoeming aan. Na een verblijf van enkele maanden in zie kenhuizen te Rotterdam en te Weenen, kon op Maandag 2 Nov. j.l. de installatie plaats hebben, in tegenwoordigheid van onderschei dene genoocügden, onder Avie waren de bur gemeester, Baron Mackay en geneesheeren en predikanten uit Ermelo en omgeving. Prof. Honig hield daarbij een toespraak, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van een eigen Chirurg-geneesheer en in het licht stelde hoezeer het bestuur en het per soneel van „Salem" verblijd \Aoren met de komst van zulk een bekAVamen en geach- ten Chirurg. Vervolgens installeerde hij Dr. Binnendijk met de bede, dat. God hem tot zijn mooi en gewichtig Averk bekAvamen en gedurende een lange reeks van jaren vooi vele patiënten ten zegen stellen mocht. Daarna sprak de voorzitter van het Sa- lembestuur, de heer J. H. Kok, die er op wees, dat het bestuur met Dr. Binnendijk- een overeenkomst had aangegaan, Avaar- door van nu af aan operatie-patiënten, die werden gezonden door Diaconieën of Ge meentebesturen, zouden Avorden geopereerd voor rekening van het bestuur, zoodat dus voor dezg patiënten alleen de verplcegpriis van het ziekenhuis verschuldigd Avas. Hier op aanvaardde Dr. Binnendijk met harte lijke bewoordingen zijn arbeid. Gaarne zou hij zich geheel aan dezen arbeid geven. Nadat Prof. Honig de chirurgen van el ders, die tot nu toe in „Salem" opereerden, hartelijk dank gezegd had, sloot baron Mackay de plechtigheid met dankzegging. ROFFEL-RIJMEN VAN HET HEKEL VELD In „Het Volk" lees ik. dat het bureau van de Arbeiderspers gevestigd Is Hekelveld 1-5. Amsterdam. Telefoon (dag en nacht! No. zooveel. Maar daar heb ik het nu niet over. 'k Heb een hekel aan gehekél, Maar het meest heb ik het land Aan het zinneloos gehekel Van de roode hekelkrant. Altijd heeft het roode dagblad Wel wat in de pekel staan, Om, met snijdend krekelkrijschen Schelle kreten uit te slaan. Doorgehaalde journalisten Schijnen daar getapt te zijn; 't Knekelhuis der geldbaronnen Levert steeds een portie gijn. Steeds weer vallen daar de steken Rechts en altijd weer naar rechts, Waar geen mènschen zijn te vinden, Doch de slechtste rekels slechts 't Is me steeds een vraag gebleven Waarom juist hun stekel steekt Naar de kantwaar men de vrede Week aan week met warmte preekt. Dag aan dag houdt men de lezers Als de hoogste wijsheid voor: Haat den dominee, de oorlog, 't KapitaM en den pastoor! Dikwijls dacht ik bij m'n-eigen: t Is dat arbeidersmoraal: Spijker alle tegenstanders Botweg aan de hekelpaal? Eindelijk werd het me helder Hoe de zaken zijn gestelds 't Hoofdkwartier der hekelbladen Zetelt op het Hekelveld! (Nadruk verboden.) LEO LENS. HET ZOUT DER GEZONDEN Jodium is een noodzakelijk bestanddeel van alle a'oedingsstoffen. jodiumhoudend KEUKENZOUT, gebruikt in alle spijzen, behoedt U voor jodiumtekort en daardoor voor krop (struma) en zijn ge volgen. Verkrijgbaar bij Uav kruidenier a 10 ets. per pondspak. Waar niet a7oorradig wende men zich tot de KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO (O) DE FLAKKEESCHE WATER- LEIDING DE PLANNEN STOP GEZET 'Juist nu de plannen der drinkwatervoor ziening in een stadium zijn gekomen, dat met de werkzaamheden een aanvang zou kunnen worden' gemaakt, wat een groote voorziening zou beteekenen in het werkloosheidsvraag stuk op dit eiland, komt het bericht, dat Ged. Staten van Zuid-Holland adviseeren deze plannen een paar maanden stop te zetten, tot de geldcrisis geweken zal zijn. Het bestuur der Flakkeesehe Drinkwaterleiding zou goed koop geld van de Provincie krijgen en het schijnt, dat dit op het oogenblik niet gegeven kan worden. Wel zeer jammer, daar het buizcuimateriaal op het oogenblik zeer goedkoop is en juist in de a.s maanden de werkloosheid onder de landarbeiders het grootst zal zijn. Ongeveer een twee horiderd man zouden bij den aanleg te werk gesteld kunnen worden gedurende een 36-tal Aveken. MR. M. W, KWINT Naai' de „Msb." verneemt, is door iden commissaris der Koningin tot tijdelijk bur gemeester van Zuilen benoemd mr. M. W. Kwint-, thans werkzaam aan de gemeente secretarie te Maarn. Mr. Kwint, die een zoon is van deD Utrechtschen predikant Ds. II. Kwint is lid van geen enkele partij, maar rechts georiën- NED. SPOORWEGEN De directie der Nederlandfedlie Spoorwe gen heeft, aanbesteed het vervaardigen, leveren, aamoeren, opstellen en verven Aan den ijzeren boA'enboivw der spoor- en tiam- bruggen over het Twente Kanaal bij Zut- fen. Er waren 36 inschrijvingen binnenge komen. Hoogste inschrijver mos de firma Frans Smulders te Utrecht voor f 207.4S0; laagste de Firma Paul Wurth te Luxem burg voor f 153.443.55. WESTLANDSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING Gisteren had de officieele ope.Anq plaats der Westlandschc Bloemententoonstelling te Naaldwijkwaaimcde tevens liet nieuwe veilingsgebouw van de Coöp. Centrale West- lands clie Snijbloem enveiling officieel in gebruik werd genomen. Ter gelegenheid van deze in gebmik neming bracht H.K.H. Prinses Juliana een bezoek aan 'de bloemen tentoonstelling, Een foto tijdens het bezoek van de Prinses,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5