Wu^i ^üAG 4 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VON HOESCH BIJ LAVAL DE SCHADEVERGOEDING EN DE KORTE CRED1ETEN WAT ZAL DE VOORHANG HEBBEN? De Fransche pers blijkt er maar wat op los gefantaseerd te hebben toen zij met stelligheid aankondigde, dat de Duitsche ambassadeur te Parijs, Von Hoesch, al da delijk met zekere plannen bij den Fran- schen minister-president Laval voor den dag zou komen ten aanzien van de credieten op korten termijn en van het schadever- goedingsvraagstuk. Von Hoesch is bij Laval op bezoek ge weest en het staat daarna vast, dat de zijde van den Duitschen gezant geen voorstellen zijn gedaan maar dat Laval den Duitschen gezant slechts op de hoogte ge steld heeft van zijn besprekingen met pre sident Hoover, nopens het herstel der normale regeling van het Youngplan afloop van het moratorium. Dit laatste staat woordelijk in het Fran sche communiqué, dat over het gespre1 uitgegeven. En eigenlijk ligt dat ook wel voor de hand. De Duitsche .regeering kan immers haar houding ten opzichte vap de bedoelde kwestie eerst vaststellen nadat zij is in- gelicht over het resultaat der Washington- sche besprekingen, waarover slechts vage berichten ter beschikking staan. Wat er in bijzonderheden besproken is in het onderhoud tusschen Von Hoesch eenerzijds en den Fransche minister president Laval, minister Briand, Flandin en de directeur van het ministerie van fi nanciën Bizot anderzijds, welk onderhoud twee uur duurde, is natuurlijk ook alweer geheim. Door de Fransche ochtendbladen wordt het niettemin uitvoerig besproken. Daar de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat zij er iets over te weten zijn gekomen willen we er hier melding van maken. Lava! zou Von Hoesch hebben verzocht zijn regeering er op te wijzen, dat men aan Fransche zijde groote waarde hecht aan een definitieve oplossing vli het'schade- vergoedingsvraagstuk, vóór dat men spreekt over de kwestie der credieten op korten termijn. De Duitsche ambassadeur Von Hoesch zou op geen enkele wijze hebben gezinspeeld op een nieuw moratorium, doch zou alleen hebben gewezen on de noodzakelijkheid van een nieuw onderzoek naar de betalingsca- paciteit van Duitschland. In de Parijsche bladen is men van mee ning, dat dit onderzoek zal moeten ge schieden door de commissie, die tot dit doel bij het Youngplan werd ingesteld, en dat na het rapport van deze commissie een bijeenkomst der schuldeischersmogendheden zal worden bijeengeroepen, welke in Decern Iber of op zijn laatst in Januari te Parijs of in een andere Fransche stad zal worden gehouden. Voorloopig ligt het in de bedoeling tegen het einde van de week of in het begin van de volgende week nieuwe besprekingen tus schen,den Duitsche ambassadeur en den Franschen rpiinster-president te houden, en wel zoodra de Duitsche ambassadeur op de hoogte zal zijn van het standpunt van de Duitsche regeering tegenover de Fransche voorstellen. Duitsche kabinetsbespreking. Uit Berlijn wordt nog gemeld, dat Von Hoesch na zijn onderhoud met Laval on. middellijk een zeer uitvoerig telefonisch rapport over zijn indrukken aan de regiering te Berlijn heeft uitgebracht Dit rapport zal d© Ibasds der Duitsclhe Kabimets- bespreking vormen, die beden zal worden gehouden. De Fransche Ministerraad. Uit Pairijs wordt gemeld; d-d. 3 Nov.: De Fransche Ministerrraad is heden on der voorzitterschap van President Doumer op het Elysée bijeengekomen. Na afloop van de zitting werd hedenmid dag het volgende communiqué verstrekt: De Minister-President Laval heeft in den Ministerraad mededeeling gedaan- van de door hem in de Vereenigde Staten gevoer de besprekingen. De Minister van Justitie en plaatsvervangende Minister-Presideni Berard dankte Laval namens het igieheele Kabinet en wenschte hem geluk met de voorwaarden, welke hij hij het vervullen van zijn taak heeft bedongen. Hij wees er op, dat de vertrouwelijk© en vriendschap pelijke samenwerking tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten door den Arbeid van d'en Minister-president, versterkt is. Verder heeft de Minister van Financiën Flandin aan den Ministerraad een wets ontwerp voorgelegd inzake nieuwe bezui niging op de nationale bewapening. Dit voorstel wordt onmiddellijk aan de Commis sie van Financiën- toegezonden, opdat het debat in de Kamer zoo spoedig mogelijk kan 'beginnen. Het bijeenroepen der Kamer iwerd op 12 November vastgesteld. Overigens hebben militaire benoemingen plaats gehad. Laval spreekt niet over Washington. PARIJS, 4 Nov. Laval zeide Dinsdag avond, dat bij niet voornemens is zich voor het bijeenkomen -van het parlement in de HET NIEUWE LAGERHUIS BIJEEN EEN FORMEELE ZITTING De nationale regeering heeft in het Lager huis een zóó groote meerderheid dat veie aanhangers bij d)e formaliteiten van de bc- eediging Van leden en de verkiezing van een speaker, moeite hadden een goede plaats te De „magere oppositie", welke geleid wordt rloor George Lansbury, den oud-Labour- minister, hebben ruim plaats op de drie banken welke de oppositie is toegewezen. Er heerschte een goede stemming onder de Leden van alle partijen, terwijl de leiders bij hun aankomst hartelijk werden toegejuicht. De verkiezing (voor de derde maal reeds) tot speaker van captain Fitz Roy. werd ver gezeld van bet gebruikelijke ceremonieel. Na enkele gelukwonscben te hebben aan gehoord van den premier en Lansbury werd het Huis verdaagd tot d© officieele opening op a.s. Dinsdag. Sir Herbert Samuel zal tot voorzitter van de Liberale partij worden gekozen ijl de plaats van Lloyd George, di eniet voor e.en herbenoeming in aanmerking wenscht te ko men en bovendien, in verband met zijn ge zondheidstoestand, piet voor Nieuwjaar ac tief aan de politiek kan. deelnemen. Mac Donald bij den Koning Na de Kabinetszitting van gistermorgen werd Mac Donald, door den koning in au diëntie ontvangen. De premier heeft ten pa- leize Buckingham de lunch gebruikt. Gisteravond is Mac Donald uit Londen vertrokken, om enkele dagen door te bren gen te Lossiemouth. Chamberlain treedt af als mi nister van Marine. Sir Austen Chamberlain die in de Natio nale regeering minister van marine was, heeft in een brief aan Baldwin verzocht te mogen aftreden om plaats te maken voor een jongere, HEVIGE STORM BOVEN HET KANAAL Driemastschoener op de kust geworpen Een hevige storm heeft gister boven het Kanaal en de Engelsche Zuidelijke kust ge woed. Een groot aantal schepen moest in de 'dichtstbijzijnde havens een toevlucht zoe ken. Zelfs de grootste schepen ondervinden groote vertraging. Overslaande zeeën maken ieder verkeer op de langs de kust voerende wegen onmogelijk. De Fransche driemast- schoener „Saint Anne" is door den storm op de kust van Wales geworpen en tot een wrak geslagen. Het is gelukt de bemanning onder groote moeilijkheden in veiligheid te brengen. In de West Morlandö zijn de ri vieren met bijna 3 M gestegen. Vele huizen en straten staan onder water. In de Zuide lijke graafschappen heeft het spoorwegver keer groote storingen ondervonden. J. A. Mol lis on, de houder van het vlieg record Australië-Engeland is naar Lympne gevlogen, doch heeft zijn voorgenomen ver trek naar JCaapistad uitgesteld. De Prins van Wales is per vliegtuig naar Liverpool vertrokken, doch in verband met het slechte weer moest hij d<e vlucht onder broken. De reis werd per trein voortgezet commissie van buitenilandsche zaken en fi nanciën ven-klaringen af te leggen-over zijn besprelkdngen te Washington, Ook in 'dó Kamer zal hij niet direct een verklaring af leggen, doch afwachten of 'bij de debatten over -de 'buitemlandsche politiek gelegenheid bestaat de heele kwestie te behandelen. Ook van de gebruikelijke openingsrede zal Een Fransche persbeschouwing. De „Liberté" neemt als vaststaand feit aan, dat de Duitsche r.egeering een ener gieke poging zal ondernemen om allereerst het probleem der credieten op korten ter mijn tot een oplossing te brengen en ver volgens op grond van deze oplossing de betalingscapaciteit van Duitschland met be trekking tot de herstelbetalingen te bewij- De hoofdredacteur van de ..Liberté" wendt zich tegen deze „manoeuvre" welke neer komt op een voorrang verleenen aan de particuliere schulden boven de politieke schulden, 'n Ingaan van Frankrijk op een zoodanige manoeuvre zou beteekenen dat de rechten van het land welke berusten on de systematische verwoesting der rijkste Fransche provinciën door de Duitsche legers op de offers van de door het Duitsche leger gekwelde bevolking worden terugge drongen door de aanspraken der woekeraars te Londen en New York. De laatsten maak ten zich tot bondgenooten van Duitschland ten einde het te veroorloven zich te ont trekken aan de herstelbetalingen. Noch de Fransche staatspresident,, noch de Fransche ministers zullen ooit hun toe stemming geven voor zulk een prijsgave van Frankrijk. Naar uit bevoegde Engelsche kringen ver luidt, is de Engelsche regeering voorne mens inzake de onderhandelingen over de betaling der schadevergoeding voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Zij verwacht thans, na den terugkeer van Laval, een rapport over de besprekingen, die te Washington hebben plaats gehad. De Engelsche ambassadeur te Parijs is hierom trent geinstrueerd. De Duitsche leden bijeen. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld: Onder voorzitterschap van Rijkskanselier Dr. Bruening zijn gister de Duitsche leden en experts der Duitsch-Fransche economi sche commissie voor de eerste maal bij gekomen. Nadat de Rijkskanselier den ex perts dank had gebracht voor hun bereid heid mede te werken aan de taak der com missie wees hij er o. m. op dat de werkzaam heden der Duitsch-Fransche commissie zich tegen geen derde land richten. De experts mogen hun werkzaamheid niet als van voor- hijgaanden aard beschouwen, doch moeten hun taak zien in 'n permanent wederzijdseh contact on aamenwerking, welke langzamer hand alle kwesties zou kunnen omvatten welke binnen het kader dezer gemeenschap zouden kunnen worden opgelost. De Rijkskanselier deelde vervolgens mede, dat de commissie overeenkomstig de tus schen heide regeeringen overeengekomen wericyerdeeling in vier ondercommissies gesplitst, waarvan de eerste commissie weer iii twee afdeelingen is onderverdeeld. De eerste subcommissie zal zich bezig houden met de bestudeering van de algomeene eco nomische betrekkingen tusschen de heide volken. De voornaamste taak van de eene afdeeling is het Duitsch-Fransche handels verdrag, terwijl de andere afdeeling zich in het bijzonder zal bezig houden met de parti culiere overeenkomsten op economisch bied, zooals cartels e. d. De tweede sub-commissie zal verk'eerskwes ties (spoorwegen, binnenschepvaart, groote vaart en luchtverkeer) behandelen. De derde subcommissie heeft tot taak. de bespreking der kwestie van de vorming van belangen gemeenschappen, terwijl de vierde sub-com missie het probleem der samenwerking in het buitenland zal behandelen. De commis sie zal naar alle waarschijnlijkheid haar werkzaamheden einde volgende week aan vangen in een bijeenkomst met eenige leden en experts te Parijs. De experts werd/en volgens over de verschillende sub- sies verdeeld. HET WERKLOOZENCIJFER IN ENGELAND Opnieuw 1200 minder Volgens de gisteravond medegedeelde cij fers was het aantal werkloozen in Engeland per 26 October opnieuw met 1200 afgemomi zood'at in de -laatste vier weken bijna 100.000 personen "minder werkloos zijn. De gerechteriijke 'dienst te Antwerpen heeft drie internationale bandieten aange houden, nl. de drie Duitschers Franz Urban, Joseph Urbanisik en Jacob Wirtz alle drie 2-S jaar oud, die een week geleden met ge laden revolvers een overval pleegden op een bank te Aken. Twee hunner werden in een hotel aange houden. Men vond geladen revolvers onder hun hoofdkussens. De derde werd op straat gearresteerd- Na den gepleegden overval waren de-ban dieten rechtstreeks per auto naar Antwerpen gereden, voor welke rit zij 900 franken had den betaald. Zij hebben al het te Aken ge roofde geldi verbrast. ONTPLOFFING IN KOLENMIJN Negen mijnwerkers gewond. Bij een ontploffing in de kolenmijn „Ri sing Sun" te Wallsend-oh-Tyne (Engeland') •xyerden Treden negen?-mijnwerkers .gewond, waarvan- zes met ernstige.- brandwonden, naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht.,.. De ontploffing had'plaats bij werkzaam heden met 'dynamiet in den ondersten mijn gang-waar ongeveer 100 man aan het werk SOC.-DEM. CRISIS-OPLOSSERS. Een rapport van Leon Blum. Door de Executieve der Tweede Inter nationale aangenomen. De Executieve van de Tweede Internatio nale die ditmaal zijn bijeenkomst te Parijs houdt, heeft met eenparigheid van stemmen het rëp'poft van den voorzitter Leon Blum, dat gewijd was aan den politieken en econo- mischen wereldtoestand aangenomen. In dit rapport wórdt er den nadruk op ge legd dat slechts een internationale organi satie kan leiden tot het stabiliseeren van het geld, het consolideeren van credieten op kor ten termijn, het in overeenstemming bren gen van de verschillende disconti en ten slotte tot het opheffen der moeilijkheden die ontstaan uit het onvoldoende en ongelijk matige verdeeld zijn van het goud. Deze in ternationale organisatie moet tegelijkertijd het probleem der oorlogs- en herstelbetalin gen onderzoeken welke in verband met den oogenblikkelijken toestand onuitvoerbaar geworden zijn. Wat de crisis der overpro ductie betreft, welke zich in de geheele we reld doet voelen, deze kan niet door een vermindering van de productie overwonnen worden. ITet eenige effectieve en verstandige middel ligt in een verhooging van de koop kracht en rationeele 'verdeeling van het cre- diet onder die landen wier levensstandaard zeer verlaagd is. Ook het opheffen der tol muren is voor een verzachting van d-e crisis in het groots-te belang. Ten slotte nam de vergadering nog een besluit aan een gelukwensch telegram te zenden aan den voormaligen minister van Euitenlandsche Zaken in Engeland, Hender en een motie waarin ten scherpste ge protesteerd wordt tegen het Japansche op treden in Mantsjoerije en waarbij uitdruk king gegeven wordt aan de teleurstelling over het feit dat de Volkenhond tot dusverre machteloos is gebleven. BEWAPENINGSVACANTIE 'W De toeschouwer: Als de groote vrcdesDAAD hier nu maar uit DE RONDE TAFELCONFERENTIE De Engelsche eerste minister, die zich in verband met andere bezigheden gedurehde de afgeloopen weken niet kon wijden aan de zaken van de Indische Ronde Tafeloonferen- tie, heeft, besprekingen gehad mét lord Sankey, Sir Saanuël Hoare, Aga IChan en sir Sapru. Gistermorgen hebben o.a. Gandhi en Pun dit een bezoek aan Mac Donald gebracht. Verwaoht wordt, dat de eerste minister ge durende zij.n korte vacantie te Lossiemouth, waar ihij morgenochtend zal aankomen, de moeilijke punten van het Indische vraag- st.uk ernstig zal bestudeeren en men hoopt dat hij, na zijn terugkeer te Londen de vol gende week, zich opnieuw met de groote vraagstukken zal bezighouden. Intusschen worden goede vorderingen gemaakt in de commissie, welker werkzaamheden geen be trekking hebben op de minderheden-kwestie. HET MANDSJOERIJSCHE CONFLICT MOET DE OORLOG UITBREKEN? Naar uit Tokio wordt gemeld heeft een lid van het Japansche ministerie van oorlog te genover journalisten verklaard: „De oorlog tusschen Japan en China moet noodzakelijk uitbreken ondanks alle pogingen van den volkenbond en de mogendheden. Waaneer men er in slaagt thans den oorlog te vermij den, zal die zeker binnen een paar jaar uit breken". Te Moekden is de staat van beleg afgekon digd na den zevenden aanval van bandieten op Peking en Moekden. JAPAN BEZET TSITSIKAR In een telegram aan de Chineesche dele gatie te Geneve wordt gemeld, dat de Japan sche troepen onder voorwendsel de brug te herstellen, die Chineesche bandieten zouden hebben verwoest, bezit hebben genomen, met behulp van vliegtuigen en tanks, van Tsit sikar aan den Oost-Chineeschen spoorweg. Met het oog op deze ontwikkeling van den toestand heeft Dr. Sze, de Chineesche ver tegenwoordiger bij den Volkenbond, de secretaris-generaal een memorandum gezon den, waarin hij de aandacht vestigt op den groeienden ernst van den toestand. JAPAN NEEMT DE STAATSKAS VAN MANDSJOERIJE IN BESLAG MOSKOU, 4 Nov. Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de Jppansche legerleiding in Mandsjoerije opdracht gekregen beslag te 'eggen op de Chineesche staatskas. Deze kas, die de inkomsten uit het staatsmonopolie, den Chineeschen Oosterspoorweg, enz., he vat, moet worden gebruikt voor het onder houd van het Japansche bezettingsleger, Verder wordt gemeld, dat Japan een nieuw spoorwegregiment naar Mansjoerije heeft gezonden en dat de helft van het Ja pansche bezettingsleger, dat op 25 Nov. zou worden ontslagen, op last van den Japan- schen Minister van Oorlog, tot Maart onder de wapenen zal blijven. HET SEPARATISTEN-LEGER IN MANDSJOERIJE VERSLAGEN MOSKOU, 4 Nov. Volgens een telegram van het Russische telegraafagentschap uit Shanghai is maarschalk Chang-Su-Liang, de bestuurder van Mandsjoerije er in ge slaagd het-separatistischleger 'onder"bev©f •van generaal Ling-Su-Cheng te Verslaan. 'Deze generaal, de leider dér ^epératistên in Mandsjoerije; die in Japansehën'diëhst' zolf zijn, is met zijn geheele staf door Chang-Su- Liang gevangen genomen. DE CHINEEZEN VERSLAGEN Volgons een telegram van het Russische Telegr. Agentschap heeft aan de lijn Sypm- hai-Tsjantoeng een hevige botsing p'laats gehad tusschen Japanners en Chineezen. Hot gevecht eindigde met een terugtocht dec Chineesche troepen. De verliezen der Chinee zen worden op 180 man geraamd, die der Japanners op 65. De Japanners zouden de Chineesche troepen achtervolgen. De meerderheid verwisseld. NEW-YORK, 4 Nov. De partij-meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, dat op Dec. a.s. zal bijeenkomen, is tengevolge van de verkiezing van een democraat in de plaats van een republikein, naar de demo craten overgegaan. De verkiezing had plaats in het 8ste dis trict van Michigan, waar twee democraten en twee republikeinen werden gekozen. Dit had tot gevolg, dat de democraten 217 zetels kregen en de republikeinen 215, terwijl één zetel wordt bezet door een afgevaardigde van de 'boeren. In het Huis zijn nog twee vacatures, doch slechts één hiervan zal vóór 7 Dec. worden bezet en zelfs wanneer de re publikeinen deze veroveren en de onafhanke lijke boeren-afgevaardigden met de republi keinen zoudên meestemmen, dan nog zou den zij niet over een meerderheid beschik- Gemengd Nieuws. In de Boedapester voorstad Altofen wer den hij een politioneel onderzoek in een ka naal acht ijzeren buizen ontdekt, die Ma- tusehka daar verborgen had. De politie heeft kunnen vaststellen, waai' Matuschka de bui zen, die hij te Biax Torbagy. heeft gebruikt, gekocht heeft. De niet gebruikte huizen heeft hij in het kanaal verstopt. DE „AKRON" OPGESTEGEN Met 207 passagiers aan boord. Te Lakehurst is het nieuwe Amerikaansche luchtschip „Akron" met 207 passagiers aan boord opgestegen voor een rondvlucht. Dit is het grootste aantal personen dat ooit per lucht verkeersmiddel werd vervoerd. SRINGSTOF-DIEFSTALLEN In de vroegere militaire munitieopslag plaatsen te Cosee was sedert eenigen tijd eer hoeveelheid van ongeveer 300 K.G. spring stoffen geborgen, welke eventueel voor het springen van ijs ter beschikking waren. De hoeveelheid Zou thans naar een andere opslag plaats worden overgebracht. Men kwam Maan dag tot de ontdekking, dat de drie ijzeren deuren, toegang gevend tot het depot, open gebroken waren en dat alle springstof was verdwenen. Op een der deuren stond met krijt geschreven: „Heil Moskou!" Omtrent de daders van dezen diefstal is nog niets bekend. PARIJS, 4 Nov. Twee spoorwegongeluk ken Dinsdag te Lyon en Chontilles plaats haclden, eischen 27 gewonden on het station te Lyon werd een personentrein door een binnenkomende locomotief geramd, waar door 7 personen worden gewond, van wie eenigen ernstig. Het tweede ongeval had plaats op het station van Chantilles, waar een personen trein botste met een goederentrein. Twintig personen werden hier gewond. EET FISCAAL TEKORT IN AMERIKA. Op 2Vs milliard dollar geschat. Nieuwe belastingvoorstellen. WASHINGTON, 4 Nov. Volgons hot Minis terie van Financiën zijn de eerste vier maanden van het loopende fiscale jaar ge ëindigd met een tekort van 674.575.960 dol lar. Met het oog op het te verwachten te kort van 2% milliard dollar voor het loo pende jaar is de Minister van Financiën Mellon bezig met het uitwerken van nieuwe belastingvoorstellen welke binnenkort aan Hoover ter goedkeuring zulJen worden voor gelegd. De poflditli'e te Ve-enendaal ibeeft Maan dag avond 2 betrekkelijk jonge mannen aange troffen, cld-ö sinoordironlken door het dorp tiokken. Het was tgewenscht de beide pea; sonen in het poddtkburea-u op te sluiten. Zij garven op te heeten W. Steenhuis en J. Roo- cie, heiden wonende te Veendam. De politie informeerde te Veendam, waar de echter onbekend bleken. De politie Meld de mannen daarom va6t. Toen zij dien volgenden morgen nuchter waren en begrepen te word'en vastgehouden zoolang de politie hun identiteit niet kende, hebben zij hun werkelijken naam opgege ven. Het bleken te zijn de 33-jarige P. M. uit Muntendam en de 28-jarige F. K. uit V eendam. Deze maninen, als arbeiders ingeschreven, trokken zwervend door het land en schijnen zich op vereohililende plaatsen aan overtre dingen te hebben schuldig gemaakt. Bij aanhouding gaven zij, evenade te Vee- nendaal, een valecbe naam op. Dit is thans uitgekomen en gebleken ie dat zij worden gezocht, o.a. door de politii te Amsterdam, Heer-Huigowaard en Zvvijn- drecht. Vermoedelijk zullen zij nog wel met de politie in verschillende andere gemeenten iet6 af te rekenen hebben en zoolang wor den zij voorioopig in Veenendaal vastge houden. EEN DUISTER DRAMA Een Chinees doodgeschoten Dinsdagavond ongeveer half tien klon ken op den aniders zoo rustigen Binnen kant te Amsterdam een aantal schoten. Toegeloopen publiek vond voor perceel 20 een man dood op straat liggen. Het pleek een Chinees te zijn, die drie kogel- wonden in het hoofd had. Wie deze drie schoten had gelost is op het oogenblik nog onbekend. BRUTALE AANRANDING Te Uden (N.-B.) heeft op klaarlichten dag een brutale aanranding plaats gehad. Toen om ongeveer 10 uur de heer H. per rijwiel de Veghelsche dijk passeerde, werd hij plotseling door twee onbekende persapen toyei'vSlTeh, tiiê"hein';valï zijn rljWiel"trok'- ken en'van een bedrag van 200 beroofden waarna zij verdwenen. Lichamelijk- letsel Werd H. niet toegebracht'. Van de daders ontbreekt elk spoor. MALAISE Men meldt ons uit Nieuwendijk: De jaarlijksche verpachting van zitplaat sen in de Geref. Kerk Zaterdagavond ge houden, bracht ongeveer vijftienhonderd gulden minder op dan verleden jaar. EEN HERINNERING Men meldt ons uit Nieuwendijk: Onze plaatsgenoot de heer C. Biesheuvel was Zaterdagmiddag bij gelegenheid van de laatste overtocht van de veerpont het Keizersveer, 05 deze pont aanwezig. Een en veertig jaar geleden toen de veerpont werd ingelegd, was genoemde B. ook bij de eerste overtocht onder de passagiers van de stoompont aanwezig. BRANDEN Te Amsterdam ontstond brand in de weak plaat6 van het ontleedkundig laboratorium bij het koloniaal instituut, door hei achteloos wegwerpen van een sigaret. Met eigen blusch middelen werd het vuur gedoofd. Te Oerle (N.Br.) brandde een boerderij af. Oogst en landbouwwej'ktuigen gingen vér toren. Men meldt ons uit Woerden: Dinsdag brak brand uit bij den veehouder van Murik onder Kromwijk bij Woerden. Door het neerwerpen van een aschlade. ging een vonk in den hooiberg. Onmiddellijk vatte deze vuur. Hofstede en hooiberg werden een prooi der vlammen. Er kon niets gered worden dan een paar stoelen en een tafel. Het vee kon v/jrden gered. Te Alteveer is de herbergierswoning van G. Drent afgebrand. WAARSCHUWING TEGEN A. G. J. BROUWER Opnieuw wordt het publiek ernstig ge waarschuwd tegen de zich noemende „Werk verschaffing aan blinden en andere inva liden in Nederland" van A. G. J. Brouwer, Govert Flinckstraat 265, Amsterdam, die bons voor blindenwerk tracht te verkoopen, postkwitanties laat aanbieden of giften vraagt, terwijl de zoogenaamde werkver schaffing niet den minsten steun verdient. EEN DRIFTIG JONGMENSCH Te Vries (Dr.) kregen twee schooljongens twist, Een hunner gaf zijn tegenstander met een mes een steek in de borst. Tegen den daden-, die reeds eeir zooiets heeft uitgehaald, werd procesverbaal opgemaakt. OPLICHTING VAN F 11.000 Door Wolff's Confectiefabrieken te Amster aam wérden sedert een paar jaar aan een echtpaar goederen geleverd om te confec- tioneeren. Sedert eenigen tijd is gebleken, dat bij de aflevering van deze confectiego'ede oplichting is gepleegd. Er werden goede- achtergehouden en ook in de boeken wer den foutieve opgaven gedaan. Het onder zoek van de politie heeft uitgewezen, dat reeds geruim en tijd deze firma door het echt- verd opgelicht en dat dit bedrag, zoo- na te gaan f 11.000 moet bedragen. Man en vrouw zyn aan de Justitie overge leverd. COMMUNISTISCHE RELLETJES Door de politie to Amsterdam was een ge deelte van de St. Antboniesbreestraat afgezet j-mdat een huisiiitzettine plaats moest heb- -ert. Deze uitzetting ha4 een normaal verloon. Na de uitzetting is de man met twee kin deren in een kinderwagen de stad ingetrok-1 Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Weenen 7735. Laagste stand te Reykjavik 729.9. Stand vanmorgen half twaalf 756.4. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Krachtige tot stormachtige, later afnemen de Z. tot W. wind, zwaar bewolkt, met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, later koeler. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt gisteravond 8.15 uur aan alle posten: Wordt verwacht: Storm uit het Zuidwesten. Uitzending gestaakt. Aan belanghebbenden wordt bekend ge» maakt, da' de uitzending van radio-telefoni sche nachtvorstverwachtingen van het Ko ninklijk Ned. Meteorologisch Instituut te De. Bilt tot het volgende voorjaar is gestaakt, BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De groote depressie, die langzaam N.O.- waarts trekt, brengt storm in een groot deel van W.-Europa. Uit het W. wordt op den oceaan overal W. tot N.W. wind gemeld, met afkoeling, zoodat de temperatuur, die nu in Engeland, ons land en Scandinavië abnormaal hoog is, in de volgende dagen zal dalen, en daarbij regen kan worden ver wacht. De zware regenval in Ierland hield aan. Valentia heeft nu in 3 dagen 92 m.m. gemeld. Thans drong de regen tot aan het kanaal door. In Oost-Frankrijk, Zwitserland, Zuid-Duitschland en Oostenrijk houdt het fraaie, kalme weer nog aan, en kwam plaat selijk nog flinke nachtvorst voor. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen half twaalf 15.2 C. 5 NOVEMBER Zonsopgang 7.03 u.; Zonsondergang 4.24 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN tin"!"» 4.54'<ü'.Mtbt' diófg'èns 6.35 tt WATERSTANDEN RIVIEREN 4 November Wal debat 1 1 i m 0.— m. Hun in gen «111 0.96 m. 0.02 m val Kehl 2.43 m. 0.08 m. val Mannheim 1 3.07 m. O.16 m. val Ringen 1 1,98 m. 0.'4 m val Caup 1 1 1 2,20 m, 0,16 m. val Coblenz 44444 9,68 m, 0,02 m. val Keulen 4 2,31 m. 0.0' m. was Duisburg 1 j 1 t 0,70 m, 0.16 m. was Ruhrort 4-444 0.97 m, 0,16 m. was Maastricht 1.68 m. 0,0i m. vai 11.15 1 0,08 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 5 November Delfzijl 4 5.55 19,16 Hellevortsl,10,39 23,10 Terschelling 3.17 16.2: VVillems ad J i,23 Har. mgun 3.57 16,56 hrouwersh, 9,42 2z,22 He der ie 12.U6 Zierikzee 9,55 22,51 Idem 2e—.Wemeidlnge 10,23 23,11 IJmuiden 10.48 23,27 Vlifsingen 8,49 21,40 H. v. Hodand 0 -2,33 Terneuzen 9,23 22,10 ScUevcningen 0 10 '22,43 Hansweert 4 9,49 22,48 Rotterdam 11.38 ken, omringd door een aantal communisten. De man deed dit wellicht om medelijden op te wekken met zijn on gelukkigen toestand, maar voor de communisten was het aanleiding te trachten herrie te maken. Hier en daar hebben dan ook oploopen plaats gehad; zoo in de Jordaan en op de Martelaarsgracht. TOLBESTORMING TE MAARTENSDIJK Aan den tol te Maartensdijk heeft zich gistermiddag een incident voorgedaan. Om streeks kwart over drie wilde A. M. uit Den Haag de tol passeeren zonder te beta len. De tolgaarder wenschte hem niet door te laten en hield den tolketting gesloten. Spoedig stond1 aan weerszijden een file van automobielen, totaal een veertigtal. Twee autobussen van den dienst Utrecht- Hilversum vice versa wisselder. hun passa giers om den dienst niet te onderbreken. Toen de secretaris van Maartensdijk met de bus vertrok in de richting Utrecht riep hij den tolgaarder toe: de ketting ervoor houden en de sloten erop! Tegen 4 uur maakte een inspecteur van cïen autobusdienst er een eind aan door de 20 ets. te betalen, die de eerste automobilist nog steeds schuldig was. Tot de gedupeerde behoorde iemand, die op weg was naar zijn vader die te Hilversum op sterven lag. Toen de tolgaarder niet bereid I leek hem door te laton hebben automobilisten plaats gemaakt opdat hij via UtrechtZeist Hilversum kon bereiken. De burgemeester van Maartensdijk deelde in de N.R.Ct. mede, dat de gemeentelijke politie wegens werkzaamheden elders in de gemeente niet aanwezig kon zijn. De kwestie van de tol staat op het oogenblik zoo dat d© tolgaarder op zijn recht van tolheffing blijft staan, daar Ged'. Staten onlangs hebben mede gedeeld dat de weg niet op het provinciaal wgenplan zal worden gezet. De gemeente Maartensdijk moet dus In de onderhoudskosten van den weg blijven voorzien. De inkomsten van den tol brengen 80.000 op. Naar het zich iaat aanzien zal deze tolkwestie eerst van de baan zijn in- d'ien de ontworpen weg Utrecht via Hil versum naar Laren aan de overzijde van den spoorweg gereed zal zijn. Hiermede zal nog ca 4 k 5 jaar gemoeid zijn. DOODELIJK AUTO-ONGELUK To Amerveen (Dr.) is een auto met een duizelingwekkende vaart tegen een boom ge reden. Een der inzittenden, een zekere v. d. Werf, is in, bet diaconessenhuis te Groningen overleden 'i)e beide andere inzittenden war den eni/lg gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2