A.S. Koelinstallatie ENCI-CEMENT <£MCIK In het volgende Jaar ®=<D SCHOOL-EN KERKMEUBELEN Het hypotheek-bedrijf MEUBELEN P's-GRUAGE FIRMA J. ROTHUIZEN EN ZONEN CE10TË2L BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten Grondstoffen Hmij. AMSTERDAM: Sarphatikade i -Tel.34824-36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telef. 11690 BOUWBLAD No. 127 (Verschijnt eiken Maandag MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 O Steeds uit voorraad leverbaar! TRIPLEX! £)e eischen van een modern slagersbedrijf Wat op dit gebied hygiene en techniek vermogen, zijn in de nieuwe zaak van de firma P. Slootweg en Zn. te Den Haag verwezenlijkt. Architectuur: M. F. VAN DER GUGTEN, Den Haag. Winkelhuis-architectuur is in hooge mate utiliteits-architectuur, doch utiliteits-archi- tectuur met zeer bijzondere eischen en d(aar door van zeer bijzonder karakter. Bij de verbouwing en uitbreiding van de slagerij van de heeren P. Slootweg en Zn. aan de Laan van N. Oost-Indië te Den Haag zijn de eischen van winkel-architectuur uit stekend overwogen. De geheele constructie en de architecto nische vormen, zoowel wat het inwendige als wat het uitwendige aangaat, zijn gericht op duurzaamheid, uiterste beperking van onderhoudskosten, terwijl de vormgeving mede bepaald werd door den wensch, om iets tot stand te brengen dat aan de te ver- koopen waren een passende, welverzorgde omgeving biedt. Ook aan de etalages werd bijzondere aan dacht besteed; immers, de winkel verkoop wordt tegenwoordig in veel sterkere mate dan vroeger beïnvloed door de etaleering. Zij, die deze verbouwing zijn begonnen en hebben voltooid, hebben vooruit gezien Voor den technicus, maar ook voor den be langstellenden leek, valt hier heel wat te genieten, te bewonderen ente respec teeren. Wat hygiëne en techniek vermogen het is in de zaak van d'e fa. Slootweg verwezenlijkt. Wij zijn overtuigd, dat in de eerste plaats ieder vakman met groote be langstelling kennis zal gaan nemen van dit interessante gebeuren. Hij zal zijn kritisch oog laten gaan over hetgeen hier in onder linge samenwerking tot stand is gebracht; hij zal op een denkbeeld worden gebracht, dat hem voor zijn eigen zaak te pas kan koinen. Maar niet minder die belangstellende leek kan hier zijn hart ophalen en hem vooral zal het duidelijk worden wat het wil zeg gen zijn inkoopen te doen in een, tot in de details, geperfectioneerd bedrijf. Vooral de koeltechniek heeft den archi tect van dezen bouw, den heer M. F. van der Gugten te Den Haag. heel wat hoofd brekens gekost. Sinds wanneer men voor het koelen van vleesch het in den regel onhygiënische natuurijs heeft gebruikt, is ïiiet met zekerheid te zeggen. Wel weten we, dat vooral in d<e laatste tijden, de koel techniek groote vorderingen heeft gemaakt De tot dusver gebruikelijke koelmethode is die door koude lucht en wat hier bij de fa. Slootweg is toegepast, mag wel de sum ma van techniek en menschelijk vernuft ge fioemd worden. Voor het verkoelen van de daarvoor in aanmerking komende ruimten en vertrek ken staat in den kelder opgesteld een A.S. koelmachine met een capaciteit van 8000 calorieën' per uur. Deze koelmachine onder houdt de juiste temperatuur der navolgen de koelruimten, t.w.: in den winkel een vóórkoelruimte groot 3 X 2.25 X 3 M.; tem peratuur 6° C. In deze voorkoelruimte is een kleine cel 2 X 0.8 X 2 M.; temperatuur 4° C., geplaatst, voor rook- en fijne vleesch waren. In het verlengde van de vóórkoel cel bevindt zich de koelcel, 6 X 2.25 X 3 M.; temperatuur 2° C. tot 4° C. Het typische van deze koelcellen is, dat geen enkel koelsysteem zichtbaar is, in het plafond zijn langs de zijwanden openingen, waardoor de koude lucht wordt ingeblazen, die in het midden door dergelijke openin gen, na zich aan het vleesch verwarmd te hebben, wordt afgezogen. Het koelsysteem cn de luchtkanalen. welke voor een gelijk matiger temperatuur en luchtverdeeling zorg dragen, zijn boven een tusschenpla- fond aangebracht. Het koelsysteem is uitge voerd' met. accumulatiebuizen, waarvoor twee ventilatoren de lucht doen circuleeren De koelkast voor fijne vleeschwaren die zich in de vóórkoelruimte bevindt heeft een eigen koelsysteem, door z.g. plafond koeling. De zouter!]. In den kelder bevindt zich de zouterij, 6 X 4.5 X 2.5 M.; temperatuur 6° tot -f- 8° C. De koelsystemen zijn hier langs de wanden boven de pekielbakken aangebracht èn bestaan uit accumulatoren, waarvan de capaciteit zoo groot is, dat als dte koelma chine in den zomertijd deze eenige uren van koude pekel voorziet, deze voldoende zijn om de temperatuur in den kelder con stant te houden. Ook hier zorgt een ventila tiesysteem voor luchtcirculatie en luchtver- .versching. Naast de zouterij is nog een koelcel voor het bewaren van gebraden vleesch enz. groot, 1X1X2 M., temperatuur 2° C. tot 4° C. Deze cel heeft ook een z.g. pla fondkoelsysteem. Alle koelcellen kunnen naar behoefte door afsluiters geregeld' wor- De werking. De koelmachine, welke op zichzelf auto matisch werkt, behoeft geen toezicht en doordat zij hermetisch gesloten is en geen gevaar voor het ontwijken van schadelijke gassen bestaat, kon zij veilig in den kei dei- worden opgesteld. De bediening bepaalt zich tot het inschakelen van de electromo tor, welke de koelmachine en pekelpomp, welke laatste dient voor de pekelcirculatie, aandrijft. Deze geheele koelinstallatie, tot in details door den heer van der Gugten op papier ge zet, werd geleverd en uitgevoerd door de N.V. Electrostoom te Rotterdam. Al vorens nog bij eenige andere bijzonderhe den van dezen bouw te blijven stilstaan mag hier een woord van dank aan de N.V. Electrostoom niet achterwege blij ven en zeer in het bijzonder geldt, dit voor Ing. VV. Z. O r t, d'e chef der afd. koeltechniek bij de N.V. Electrostoom, die geen moeite te groot achtte om ons en waar wij op dit gebied volslagen leek zijn, was het heusch geen gemakkelijke taak in de ge heime der koeltechniek te laten dringen Het is een veilige gedachte zich door een wetenschappelijk onderlegde firma als Electrostoom te mogen laten voorlich ten en we zijn overtuigd dat Ingenieur Ort eiken vakman, zonder eenige verplichting van advies zal willen dienen. De inrichting der zaak. Aan de straatzijde bleven de vier, geheel stofvrije etalages, on veranderd. De eigen lijke verbouwing had plaats in het gedeelte gelegen in de Theresiastraat. Niet onbelang rijk is door deze bebouwing de winkelruim te vergroot, die met haar marmeren platen een lust. voor het oog genoemd mag worden Een klein kantoortje en een privé-kan- toor hebben in deze winkelruimte plaats kunnen krijgen. De eigenlijke boekhouding ligt achter cï'sn winkel. Links daarvan is de ingang der vleeschwaren- en conservenfa- briek, een hyper-moderne inrichting, voor zien van de noodige „Unger" machines. Daarachtèr is de kokerij geprojecteerd, voor zien van een drie-dubbele geëmailleerde Junker en Ruh gaskookkachel, waartegen over afkoelbakken, die het afgewerkte koel water ontvangen van de koelmachine. De groote rookkasten zijn hier eveneens ondergebracht, waarbij de schitterende lucht ciruclatie, wederom een vinding van den heer van der Gugten niet onopgemerkt mag blijven. Het aanwezig zijn van een electrische beenzaagmachine gehouwen worden beenderen dus hier niet meer mag als een groote verbetering worden ge rekend. Het zijn wel is waar detailpunten, maar al deze kleinigheden drukken ten slotte de stempel „volmaakt" op deze in richting. Niet onvermeld mag blijven de „fijne keuken" waar speciale koks allerlei lekkernijen: als pasteien, schotels, croquetten enz. bereiden. Maar behalve dit werk," willen de koks ook de cliënten de goede vleeschbehandeling Ie eren waarvan zeer zeker een dankbaar ge bruik gemaakt zal worden. Reken eens na, welk een gemak deze „fijne keuken" met zich brengt Plotseling krijgt ge bezoek, het meisje is uit of wat ook. Slechts een telefoontje, en een leger van bedienden en transportwagens staat klaar om u op uwe wenken te bedienen. Beneden zijn nog enkele geheel betegelde dienstruimten geprojecteerd, waarondier ook een schaftlokaal voor het personeel. Koelcellen Eer fa. Slootweg te Den Haag en de crisis Circulaire Broederschap van Notarissen De Engelsche financieele crisis van mid den September j.l. met haar onmiddellijke diep-ingrijpende gevolgen in de geheele financieele- en handelswereld, doet zich ook in het hypotheek-bedrijf hier te lande gevoelen. Enkele dagen vóór de crisis was er nog overvloedig hypotheek-geld to verkrijgen tegen betrekkelijk lage rente, en stonden do 4 pet. pandbrieven op een sinds jaren onge kend hoogen koers; thans zijn die pand brieven niet onbelangrijk in koers gezakt, en is geld voor nieuwe hypotheken zeer moeilijk te verkrijgen, terwijl hier en daar bij vernieuwingen reeds hoogere rente en afsluitprovisie wordt bedongen. Veel zal nu afhangen van de ontwikke ling der economische toestanden in de ge heele wereld, en in het bijzonder in ons eigen vaderland. Die ontwikeling vertoont echter momenteel perspectieven, welke niet tot optimisme stemmen; in tegendeel. Daar om dient men in de kringen van huis- en grondeigenaren en bouwkundigen thans hijzonder attent te zijn op het hypotheek- vraagstuk, opdat men niet voor plotselinge, nog meer onaangename verrassingen komt te staan. De heer L. K 1 a w e r, redacteur van ,.Ons Eigendom", dringt aan op samenwerking met de Vereeniging van directeuren van Hypotheekbanken, met de Broederschap van Notarissen, directies van levensverzeke ringsmaaitschappijen enz. Door een derge lijke samenwerking kan wellicht een even tueel misbruik maken van de tijdelijke om standigheden zoowel van de zijde der geld- verstrekkers als van die der geldnemers worden voorkomen, cn een gemeenschappe- lijke gedragslijn worden vastgesteld. De hoofdgedachten, welke z-i. bij een der gelijke samenwerking zal moeten voor uitten is deze: zoowel het particuliere bouw- ondernemersbedrijf als dat der huizen- exploitanten moet gaande gehouden wor den, het koste wat het koste, en on-reëcle executies moeten met alle kracht worden tegengegaan. Dan moet men daarbij zeker niet uit het oog verliezen, dat de consu nicnt-huyrder zoowel voor woon- als voor zaken-panden op het oogenblik over het algemeen in een dusdanigen economischen toestand verkeert, dat een eventueele huur- verhooging als compensatie voor hypotheek ronte-verhooging etc. al bijzonder moeilijk op hem toegepast kan worden. Drijven de hypotheekbanken en de andere credie/trverstrekkers het toch deze richting uit, dan zullen zij heel spoedig tot hun eigen schade bemerken, dat zij bezig zijn de kip te slachten, die tot nu toe de gouden eieren voor hen legde. Wat er dan practisch gebeuren moet. ook ten opzichte van den nieuwbouw, welke in dezen tijd van ernstige werkloosheid toch zeker niet plotseling stop mag worden gezet'? Het. probleem is moeilijk, wij ontveinzen ons dit niet.; maar nu tal van effecten-bezit ters onmiddellijk na het uitbreken van de Engelsche crisis met medewerking van ue Nederlandsche Bank in enkele dagen kon den worden geholpen, lijkt het ons nlei twijfelachtig, dat onze finantiecle koppen, ter voortzetting van het particuliere bouw ondernemers- en huizen-exploitantcnbedrijf zonder ernstige moeilijkheden voor produce» ten en consumenten, waaraan heel waf meer algemeen belang vastzit., wel zeer spoedig een practische, afdoende oplossing zullen vinden. Vooral zeer spoedig; want een lang uit stel kan hier noodlottig worden. De goudclausule. De Broederschap der Notarissen in Ne derland heeft aan hare leden een circu laire betreffende de goudolausule doen toe- ter aanvulling van den winkelinventaris een AUTOMATSSCHE van ELECTROSTOOM ROTTERDAM komen, waaraan wij het volgende ont- leenen: In de laatste weken wordt er bij de notarissen door geldschieters weer sterk op aangedrongen om in akten van hypothe caire geldleeningen een z.g. goudclausuie op te nemen. Het is u bekend, dat zich dit ook voordeed in 1922. Het hoofdbestuur heeft zich toen laten voorlichten door mr. G. Vissering. Het hoofdbestuur heeft ver volgens, na overweging van de verschil lende adviezen, gemeend het opnemen van een goudclausule met nadruk te moeten onr raden. De destijds voor dit standpunt aan geroerde argumenten gelden ook nog heden ten dage. Het dagelijksch bestuur adviseert dan ook den leden der broederschap met den meesten nadruk, ook thans niet. over te gaan tot het opnemen in de akten van hypo thccaire geldleening van een gpudclausule, omdat daaraan allerlei bezwaren en moei lijkheden verbonden zijn. In de eerste pftaats zijn er zeer ernstige wettelijke bezwaren. De artikelen 1793 en 1794 B. W., met elkander in verband be schouwd, bevatten gewichtige argum nten tegen de rechtgeldigheid. Doch hoe men hierover ook denke, algemeen wordt op grond van het bepaalde in art. 1221 B. W. aangenomen, dat hypotheekverleening voor een in goudswaarde of in vreemde valuta uitgedrukt bedrag nietig is. In de tweede plaats is het uiterst moei lijk een goudclausule goed te formuleeren, daar all tijd voor oogen gehouden moet wor den, dat betaling in goudgeld of goud uit gesloten is, omdat dit niet in voldoende hoeveelheid beschikbaar, althans verkrijg baar is, en dat de waarde van een gulden, in wettig betaalmiddel voldaan, wettel Lik altijd gelijk is aan de waarde van een tiende gedeelte van een gouden tiengulden stuk. Dit heeft er dan ook wel toe geleid, betaling in vreemde valuta te bedingen, waarbij echter dient bedacht te worden, dat behalve het bezwaar, dat hypotheek voor een in vreemde valuta uitgedrukt bedrug niet kan worden verleend, er geen vreemde munt bestaat, wier walmde een grootere stabiliteit heeft dan de gulden tot dusver getoond heeft te bezitten. Los van dit alles, moge worden opge merkt, dat de bescherming "van de belan gen van den crediteur, van den debiteur on evenredig zware offers vergt, welke geen enkeile debiteur zal willen aanvaarden als hij zich van de consequenties ten volle be wust is. Hoe ongerijmd het is, om bij een algo- meene débêole één categorie \an personen daarbuiten te stellen, blijkt, als men be denkt, dat de ee%r belangrijke groep hypo thecaire crediteuren, hypotheekbanken en levensverzekeringmaatschappijen, aan haar crediteuren, pandbriefhouders en begunstig den, haar schuld in gedeprecicerde munt zou kunnen voldoen en van haar hypothe caire debiteuren betaling naar goudswaarde zou kunnen vorderen. Bovendien zaJl bij een algeheele daling van de waarde van het geld, de waarde van het onroerend goed ten opzichte van de wet tige betaalmiddelen niet in dezelfde mate en hetzelfde tempo stijgen als het goud. In Duitschland is dit in den inflatietijd dui delijk gebleken. Nemen wij een oogienblik aan, dat de goudclausule werking zou hebben, dan zou, als de goudhypotheek niet meer door de waarde van het onderpand wordt gedekt, dit aankddirak geven tot executies, welke juist in dergelijke economische omstandig heden een verdere ontwrichting van het maatschappelijk leven tengevolge zouden hebben. Ongetwijfeld zal dan ook, juist wan neer de goudclausule zou moeten werken, de wetgever tusschen beide komen en aan de clausule, indien en voor zoover zij dan al wettig zou zijin, haar kracht ontnemen. Ook bedenke men, dat het opnemen van goudclausules er toe medewerkt, het ver trouwen in de stabiliteit van het Nederland sche ruilmiddel te ondermijnen. Het nota riaat mag daartoe niet medewerken, wani angst is de meest verderfelijke factor in Een zeldzame arbitrage Dat een zeldzaam arbitrage-geding ook uit zeldzame omstandigheden voortkomt, niemands verwondering wekken. Dat be hoort er zoo bij. Nu, 't geval, waarop we hier 't oog hebben was dan ook in alle opzichten van den ge wonen regel afwijkende. 't Verslag, zooals dit voorkomt in 't jaar verslag over 1930 van den Raad van Ar bitrage, begint met deze inleiding: „Het strijdperk was een bloeiende Brabantsche Industriestad. Partijen streden weer eens achter de schilden hunner advocaten, die elkander met juridische argumenten beko gelden" Een echt frissche inleiding, waar aan zelfs een humoristisch tintje niet vreemd is. Gelukkig dat de arbiter en ddt zal straks blijken een ter zake kundig mar was, die onbewogen bleef onder het spie gelgevecht en de zaak tot haar juiste pro porties wist te herleiden. Wat was er gebeurd? Er was een bouwwerk aanbesteed, cijfer der laagste inschrijvers bleef beneden de begrooting, terwijl er geen bijzondere reden bestond het werk niet te gunnen. Met aanbesteder en architect werd nog eenige malen geconfereerd over een betonpaalfun- deering, waarvoor de aannemers een plan indienden, 't welk werd goedgekeurd. Toen zoo alles tusschen partijen geregeld was, kreeg de aanbesteder plotseling den inval, dat 't werk toch eigenlijk wel op bescheidener schaal kon worden uitgevoerd. De aannemers lieten zich ook hiervoor vinden en deden opnieuw een prijsopgave Doch nu gebeurde iets, waarvan de bij zonderheden niet vermeld worden, doch het eind van dat „iets" was, dat de aanbesteder het werk aan zijn broer, eveneens een aan nemer, opdroeg en de beide 'eerste aanne mers een bedrag van f 200 aanbood voor hun moeite. Deze „iooi" werd met verontwaardiging van de hand gewezen en tot eisch gesteld een schadevergoeding van f 2500, gebaseerd op de gederfde winst, zijnde ongeveer 10 van de aanneemsom. Ziedaar het geschil, want de aanbesteder weigerde dit bedrag uit te keeren. De aannemers wendden zich tot den Raad en deze wees één arbiter aan om dit geschil tot oplossing te brengen. De strijd ging in de eerste plaats over de vraag of er al of niet een aanneminngsover- eenkomst tot stand was gekomen. Want was dit het geval, dan volgde daaruit de bevoegdheid van den arbiter, omdat aan besteed was volgens een bestek, waarin aan den Raad van Arbitrage de beslechting van geschillen was opgedragen. Doch hiertegen verzette de aanbesteder zich door tusschenkomst van zijn strijdlus- tigen jurist met hand en tand. De arbiter mocht niet onderzoeken of er zoodanige overeenkomst tot stand was gekomen. De zaak zou anders liggen aldus aan besteder indien een schriftelijk contact door aannemers kon overgelegd worden, maar nu hij met andere bewijsmiddelen getuigen en vermoedens aankwam, kon hierop niet worden ingegaan; het kennis nemen van die bewijsmiddelen zou een pro ces op zichzelf zijn, dat voor den Staats rechter gevoerd zou moeten worden. De arbiter wees dit betoog eenvoudig af. Voorop stellende, dat de Staatsrechter altijd nog achteraf door één der partijen te hulp kan worden geroepen om uit temaken, of de arbiter al of niet bevoegd was, wees de scheidsman den aanbesteder er op, dat een arbitem altijd, bij iedere arbitrage, begint met zijn bevoegdheid vast te stellen, hetgeen doorgaans geschiedt door kennisneming van een schriftelijk contract, dat partijen getee- kend hebben; dat het inzien van dit contract op zichzelf het kennisneipen van een bewijs middel is; dat de wet niet voorschrijft, dat een aannemingsovereenkomst of arbitraal beding schriftelijk moet worden aang zoodat die overeenkomsten dus door alle andere bewijsmiddelen mogen worden be wezen. Daarmede was het heele betoog van de zijde des aanbesteders, ontzenuwd. En de arbiter kon zich voornamelijk op grond van sterke vermoedens, wel" niet door de ihet werk, stond tevens de schade vast Óp deze basis oordeelde de arbiter aldus: de aannemers hebben uit het oog verloren dat zij 5 maanden met het bouwwerk had- gevraagde f 2500 f 800 toe, terwijl zij een derde van de kosten der arbitrage, welke in totaal f 270 bedroegen, hebben te dragen, £)e opleiding van den Het van 2 Juli 1.1. dateerende rapport der uit prof. ir. G. D i e h 1, prof. W. v. d. P1 u i m H. v. d. K 1 o ot M e ij b u r g, E J. K u i p e P. Vork ink en J. P. Mieras bestaande commissie ter bestudeering van het vraag stuk van de opleiding van den architect, door den B. A. benremd, is thans in het Bouwk. Wkbl. Architectura verschenen. De commissie meent, ciat de opleiding voor architect bevorderlijk zal moeten zijn tot het vormen van een synthetischen blik en uai daarvoor alsdan uitsluitend versitaire opleiding is aangewezen, met gymnasiale vooropleiding Onder gymnasiale opleiding moet niet zoo zeer het complex van huidige gymnasiale studievakken worden verstaan, dan wel de geest van het gymnasiale onderwijs, dat meer dan dat van de Hoogere Burgorscho len, waar qp parate kennis wordt aange stuurd, geschikt is tot het aankweeken van studiezin, van het doordenken van vraag stukken in groot algemeen verband. Daar in ons land de Technische Hooge- school de eenige inrichting is voor univer sitair technisch onderwijs, zal het over weging verdienen er in de eerste plaaLs naar te streven het onderwijs aan haar bouw kundige afdeeling nog meer dan tot heden te doen beantwoorden aan de desiderata Eerst wanneer het publiek den architect in zijn maatschappelijke functie in zijn werkelijke beteekenis heeft leeren begrijpen en waardeeren, kan men er belangstelling van verwachten, wat de oftleiding van de H.D.VAN QSNABRUGGE Van der Doesstraat 14 LEIDERDORP Tel. 2232 (Leiden) Aannemer en Ovenbouw iranminninrommirauiiuuimuiiiamr.GiiiuiiimiranaiiiuitnmcGnffiinjnmiiiiRuaiintinini tenens J! I HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-öETONBLOKJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 Tel. 30933 ROTTERDAM N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" "Ih. A. KEIWPKES Co. TEL.17 WADDINXVEEN VOOR DE TEGENWOORDIGE WONING LEVERING DOOR DEN HANDEL. TOONKAMERS CRABETHSTRAAT57 GO U DA T.O. HET STATION H.R.LAUWAARS &Z0NEN Pijnackerpiein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 Waal-, IJssei-, Kalkzandsteen Handvorm inverschil'end formaat Speciaal dunne gevelsteen Benzine y Pomp- i insta'talies U kleine bedrijven i G.DER BRIBER fi Spaarnedwarsstraat 6 MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertogenw. voor R'DAM en OMSTREKEN] N.V. A. KUïS S Co's AELBRECHTSKADE 147b TELEFOON 30404-30233 OElfTSCHESÏMI I2b ROHERGAM TELEFOON 57650 (2 lijnen) architect betreft. Dan komt bet opleidingsvraagstuk op natuurlijke wijze naar voren, en wordt da belangstelling er voor een uiting van maat schappelijk besef. HEELSUM BIJ ARNHEM,TEL.339

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9