MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 LAVAL TERUG MORGEN HET EERSTE CONTACT MET DUITSCHLAND Wanneer alles volgens het program ver loopt dan is de Fransohe minister-president Laval reeds weer in Parijs teruggekeerd van zijn Amerikaansolie reis. Om half tien zou de „Ile de France" te I-Iavre zijn en te 2 uur 6 zou de expres- trein te Parijs aankomen. Een onderhoud van Laval aan boord van de „Ile de France" met de persvertegen woordigers preludeert reeds, zij het op vage wijze, op de dingen die nu gebeuren gaan. Laval heeft in dat onderhoud ronduit erkend, dat zijn pogingen om de Ver. Staten te bewegen tot een veiligheidspact toe te treden mislukt zijn. Daartegenover heeft hij duidelijk laten uitkomen, dat de moge lijkheid is geschapen voor een nieuwe schul denregeling. Laval zeide geen bijzonderheden te kun nen meedeelen, wijl die voor de regeering bestemd zijn. Hij wil er evenwel reeds thans de aanidaoht op vestigen dat Frankrijk zelf zal waken voor zijn veiligheid, zoolang de volkeren geen toereikende middelen hebben gevonden om den vrede door een vaste en permanente instelling te organi- seeren. Wat de sohul'denkwestie betreft, deze moeilijke kwestie is te Washington nauw keurig besproken. Laval verklaarde aan dacht te hebben gewijd aan de vervanging van het Hoovermoratorium door een nieuwe regeling op de basis van het Youngplan. Het is juist dat voor den crisistijd en den tijd der economische depressie besloten is tot een nieuwe regeling der schulden tus- schen de staten onderling. Niettemin zijn de voorwaarden voor de nieuwe regeling nog niet vastgesteld. Op de vraag van den verslaggever of de Vereenigde Staten thans principieel hebben toegestemd in een verlaging der Fransche schulden, antwoordde Laval glimlachend, dat deze onderstelling geen slechte inter pretatie is van het officieele communiue. Ook met het oog op de söhuldenquestie zijn zekere maatregelen genomen ten aanzien van de economische crisis. Ten slotte ver klaarde Laval dat de samenwerking welke het resultaat is der besprekingen te Washington voor de opheffing' der crisis meer dan ooit noodzakelijk is. De schulden- en h'erstelkwesties staan dus na Laval's terugkeer in het brandpunt van de internationale aandacht. De Duitsche voorstellejn in dit verband zullen, volgens d»e Parijsche Zondagsbladen, Dinsdagmorgen door den Duitschen ambas sadeur von Hoesch aan Laval worden voor gelegd. Deze voorstellen zouden betrekking heb ben op alle schulden en herstel kwesties en ten doel hebben een Duitsch Fransche sa menwerking. De Rijksregeering zou zich zet hebben tegen een bijeenroeping var commissie-Young en zou de spoedige bijeen roeping eischen van een internationale con ferentie. De „Petit Parisien" verklaart o.m. dat het tep zeerste de vraag is of de Fransche pu blieke opinie zal toestemmen in een nieuwe verlaging der Duitsche schulden. Washington ziet inmiddels miet belangstel ling toe wat de beide Europ'eesche tegen standers nu weer zullen uitrichten met het voorloopig met Frankrijk beklonken plan. Het bericht uit Berlijn, volgens hetwelk de rijksregeering bijeenroeping van de commis sie van de B. E B. wil vermijden, daar het Laytonrappoii ï«eds den eenig mogelijken weg heeft gewezen, beeft te Washington veel opzien gebaard. Men neemt echter voorloo pig een gereserveerd® houding aan, daar men nog geen bijzonderheden bekend wil maken uit cïe gedachtenwisselingen tusschen Hoover en Laval. Het staatsdepartement en het ministerie van financiën geven slechts de volgende verklaring: „H®t initiatief moet van Europa uitgaan". Men is klaarblijkelijk te Washington van meening, dat men wachten moet tot Laval contact heeft gezocht met de Duitsche rijks regeering. De nieuwe Noodverordening der Beijersche regeering is verschenen. Zij heeft ten doel het sinds de maand Augustus op de staats- begrooting ontstane nieuwe deficit ten be drage van 4 millioen R M tie dekken. Als eerste maatregel wordt vermeld d"e ver booging der schoolgelden met terugwerken de kracht vajn 1 October. De grootste aandacht wordt besteed aan be palingen inzake ambtenaren-salarissen. Hier worden de maatregelen, waarbij in de Rijksnoodverordening van 6 October wordt voorzien, essentieel toegepast op Beyeren, voor zoover dit mogelijk is zonder befnadee- ling der Beyersche belangen. De bepalingen der Rijksverordening nopens de verlaging der hooge pensioenen en de berekening van bijverdiensten bij pensioenen zijn overge nomen. Met bizondere belangstelling is de inhoud der noodverordening ten aanzien van de vereenvoudiging van de staatshuishouding tegemoet gezien. Hierbij wordt vóór alles be paald dat met ingang van 1 April 1932 het ministerie voor Landbouw en Arbeid wordt opgeheven. Eenige Oberlandesgerichten wor den tegelijkertijd opgeheven. Eenige districts besturen worden vereenigd terwijl talrijke rechtbanken worden opgeheven. Van belang is voorts de bepaling, dat ambtenaren welke hun zestigste jaar hebben volbracht, op hun verzoek zonder bewijs van verdere ongeschikt heid voor d<en dienst onder toekenning van een non-act,iviteitstractement op permanente non-activiteit kunnen worden gesteld, in dien hun ontslag in 's lands belang kan zijn. DE MUITERS VAN DE „WEISSE SEE" VEROORDEELD H«et stoomschip „Weisse See" uit Hamburg dat Zaterdag uit Rusland te Cuxhafen is aangekomen, heeft 13 man der bezetting, welke aan de zecliedenstaking hebben deel genomen, aan land gezet. Zij werden wregens muiterij ieder veroordeeld tot een gevange nisstraf van een maand). De staking op dit schip heeft slechts drie uren geduurd. Kerkdiensten te Athene. In alle kerken van Athene hebben kerk diensten plaats gehad voor den aansluitings- strijd van Cyprus. Plechtigheden voor de voor de vrijheid van Cyprus gevallenen waren voor het stads gebied van Athene verboden. Met hetzelfde doel zijn daarop duizenden naar een voor stad vap Athene getrokken. Tenslotte poog de de menigte de stad zelve binnen te drin gen. Daarbij is het op verschillende plaatsen tot botsingen met de politie gekomen. Te Saloniki en in talrijke andere steden van Griekenland hebben sympathiebetoogin- gen voor het broedervolk p'aats gevonden. ONTPLOFFING IN SCHOTSCHE MIJN TIEN DOODEN Door ©em ontploffing in de Bowhill-miin bij Lochgelly (Fifeshire, Schotland) werden 10 mijnwerkers gedood. De mijn is een dei- grootste in Schotland. Er wordt door 1440 mijnwerkers gearbeid. Da ochtendploeg was Zaterdag juist de mijn uitgekomen, toen de mannen een ont ploffing hoorden, welke in de geheele plaats verwoestingen aanrichtte. Talrijke vensterruiten werden verbrijzeld. Direct vul den de straten zich met honderden men- schen die naar dem ingang van de mijn holden. Er werden reddingscolonnes samenge steld, die naar beneden gingen. Zij namen zes kanarievogels, ten einde gesteldheid van de lucht te onderzoeken, Alle vogeltjes stierven onder invloed van de gassen. Niet temin gingen de mannen verder. Na een awiare arbeid van zes uren moesten zij even wel terugkeeren, zonder resultaat te heb ben. Andere mannen gingen naar beneden. Hun is het na eenige uren van noesten ar beid gelukt midden in den nacht door te dringen tot de plaats des onheils, waar zij tien volkomen verminkte lijken onder het puin vandaan haalden. I-Iet ongeluk heeft plaats gehad 600 M. onder den grond. Aan den ingang der mijn wachtten vrou wen, met tranen in de oogen, op berichten, totdat zij eindelijk de onheilsboodschap namen. Dit ongeluk is het grootste dat ooit heeft plaats gehad in de kolenmijnen te Fifeshira Nader wordt gemeld: Pas 24 uur na de ontploffing in de Bow- hillmijm is het gelukt de lijkem der 10 ver ongelukte mijnwerkers boven te brengen Steeds weer moesten de reddingscolonnes hun werkzaamheden wegens het uitstroo mend gas opgeven en terugkeeren. De mees ten hunner waren volkomen uitgeput, toen zij het daglicht zagen moesten eenigen hun ner zich onder medische behandeling sitel- ien. Den geheelen nacht door hebben groote groepen inenschen aan den uitgang van de mijn gewacht op het resultaat der bergings werkzaamheden. Het ongeluk heeft plaats gehad toen de mijnwerkers een ventilator wilden overbrengen naai- een andere afdee- ling. HET BEWAPENINGS- VACANTIE-JAAR De politie is te S^fia op het spoor geko men van een communistische samenzwering en haar uit Moskou geleide terroristische centrale. Op verschillende plaatsen te Sofia werden uitgebreide archieven en naamlijsten in be slag genomen, waardoor het mogelijk was ongeveer 60 arrestaties te verrichten. Er werden gearresteerd o.m. advocaten, journa listen, studenten, zoomede eenige vrouwi Aanleiding tot de ontdekking van deze samenzwering was een botsing, welke Vrij dag heeft plaats gehad! tusschen de politie en twee sinds lang gevolgde bolsjewistische agenten van Bulgaarsche nationaliteit, die uit Moskou waren gezonden en via Weenen te Sofia waren gearriveerd. Het is de politie gelukt een van heiden te achterhalen en te arresteeren. terwijl de ander, Kofardschieff, voor de oogen der politiebeambten zelfmoord pleegde. Kofardschieff was reeds langen tijd bij de Bulgaarsche autoriteiten bekend. Twee jaren geleden werd hij als leider van den Bulgaarschen Komsomolzen-boind (Commu- inistische Jeugdbond) bij verstek veroor deeld tot 12 jaren tuchthuisstraf. Hij bevond zich toentertijd te Moskou. IRIGOYEN IN DE GEVANGENIS Tegen de ex—president vap Argentinië is twee jaar gevangenisstraf geëischt „wegens schending van de grondwet, ambtsmisbruik en verduistering van openbare gelden". Het valt echter te betwijfelen of het tot een for meel vonnis zal komen. De eisch moet veel te maken hebben met de algemeene verkie zingen die over een week zullen gehouden worden. De aanhangers van Irigoyen heb ben besloten zich van stemming te onthou den aangezien de regcering het stemmen op hun candid'aten, Dr. Alwear en Dr. Guido in strijd met de grondwet heeft verklaard. IN 6Va DAG NAAR KAAPSTAD? Kaapstad te vliegep in een klein Puss-Moth-vliegtuig. Zij is vergezeld van Store, een ervaren piloot. In 16Yz uur is zij reeds van Londen naar Athene gevlogen. Zondagmorgen steeg ze te Athene op naar Cairo. De vliegers hebben revolvers bij zich voor het geval ze in de wildernis zouden moeten dalen enkauwgom om eventueele lekken in de benzinetank te stoppen. DUITSCHE PELGRIMS TE YPEREN Zeshonderd Duitsche oud-strij dters hebben op Allerheiligen (gisteren) eep pelgrimstocht ar Yperen gemaakt, daar een kerkdienst de kathedraal bijgewoond fen kransen en bloemen neergelegd, niet alleen op de graven der gevallen Duitschers maar ook op die der vroegere vijanden. EEN PARLEMENT VOOR BRITSCH INDIE Ontwerp der federale structuuxcommissie. In het ontwerp voor het rapport, dat de federale Structuurcommissie zal uitbrengen de Ronde-Tafel-Conferentie, wordt de instelling aanbevolen van een centrale Wet gevende Vergadering voor geheel Indië be staande uit twee Kamers vap onderschei denlijk 200 en 300 leden. De staten der In dische vorsten zoucüen 80 leden in de Eerste Kamer en 100 leden in de Tweede Kamer mogen benoemen. De provinciale wetgevende lichamep zou den de 120 Britsoh-Indische vertegenwoordi gers in het Hoogerhuis aanwijzen, terwijl Britsch-Indië's 200 vertegenwoordigers in het Lagerhuis gekozen zouden worden door kie zers, die aan bepaalde vereischten voldoen en die ip groote territoriale districten (dus niet naar godsdienstige gemeenschappen) hun stem zouden uitbrengen; daarnaast zou den er speciale vertegenwoordigers zijn van de grondbezitters, den handel ep de arbei ders. Aan alle leden zou de eisch worden ge steld, den eed van trouw af te leggen. NOODLANDING FARMAN VLIEGTUIG Eep Farmap-vliegtuig op weg van Amster dam naar Parijs be'eft Zondagmiddag een noodlanding gemaakt ip Henegouwen, bij Obourg, wegens motor-defect. Het landings gestel brak en het vliegtuig kwam op den s terecht waar-door oolj de schroef brak. De inzittenden, w.o. eenige Nederlandteche passagiers bleven ongedeerd en zetten hun reis p'er treip voort. OVERVAL OP POLITIEAGENT Te Dortmund hebben Zondagnacht acht personen een politieagent in burgerkleeding vervallen. Zij sloegen hem tegen den grond i traptep hem. De in het nauw gedreven agent trok zijn revolver, kon echter niet daar 't wapen hem uit de hand werd geslagen. De man bekwam zware verwondin- 'het hoofd en de borst.- TWINTIG STATEN TOEGETREDEN Twintig staten zijn tot 31 October toe getreden tot het plan om met ingang van 1 November voor den duur van één jaar een bewapeningsbestond te sluiten. Het zijn Luxemburg, Egypte, Rusland, Albanië, Zwitserland, Japan, Spanje. Letland, Cecho- Slavakije, Chili België, Nederland, Hon garije, Nieuw-Zeeland, Australië, Denemar ken, Italië, de Ver. Staten van Amerika, Frankrijk en Duitschland Het Duitsche antwoord zou heden worden gepubliceerd. De voorwaarde van bijna alle regeeringen Zooals men zich zal herinneren, hebben is. dat ook hun nabuurstaten toetreden, de staten op voorstel van Lord Robert Cecil gelegenheid om na 1 November, wanneer dus aller houding bekend is, hun standpunt definitief te bepalen. De Amerikaansche regeering heeft met ingang van heden het vlootvacantiejaar in werking gesteld. Er worden nog slechts vijf rosjs geruimen tijd geleden bestelde torpedojagers gebouwd. De bepaling vervalt echter wanneer de Volkenbond na ont vangst van alle antwoorden inzake het Italiaansche voorstel op de jongste Volken bondsvergadering niet officieel een alge meen bewapeningsvacantiejaar afkondigt. JAPAN EN MANDSJOERIJE Britsche berichten uit Moekden bevestigen, dat aldaar een uitbreiding van de Japansche bezetting naar 'het Noorden wordt verwicht en dat men zelfs spreekt van een bezetting van Russisch gebied. Japan heeft te Moskou dit bericht even wel laten tegenspreken. Geen Russische inmenging. Het Russische ministerie van buitenland- sche zaflsen to Nanking ontkent categorisch de geruchten met betrekking tot den z.g. steun- die Sovjet-Rusland aan de Chinee- sche troepen in Mandsjoerije zou verleenen. Het ministerie van buiteailandsche zaken geeft te kennen, dat. dergelijke geruchten van Japansche zijde worden verspreid, teneinde een rechtvaardiging te verkrijgen voor hun inval in de streek rond Tsitsikar en voor hun weigering tot het evacueeren der troepen im Mandsjoerije. Volgëns een Chineesch bericht neemt de anti-Japansche beweging im Sjanghai in de laatste dagen weer toe. De Chineesche ban ken weigeren Japansch geld te wisselen, waardoor de handel der Japansche firma's volkomen lamgeslagen wordt. De Japan sche scholen moeten 'door Japansche ma- rine-infamterie worden bewaakt, daar zij door de Chineezen zeer bedreigd worden. De Japansche onderdanen zouden, volgens dit bericht, ook meerdere militaire bescher ming hebben verzocht, daar in den loat- sten tijd herhaaldelijk overvallen zijn ge pleegd op Japannera Japansche razzia's te Moekden. MOSKOU, 2 Nov. (V.D.). Naar wordt ge meld, hebben Japansche politie-troepen op last van het Japansche opperbevel te Moekden in de geheele stad groote razzia's gehouden. Hierbij zouden 7000 geweren en een groote voorraad munitie zijn gevonden. Het Japan sche opperbevel heeft voorts medegedeeld, dat allt aanvallen op Japanners door een snel- reehtbank zullen worden behandeld en met de dood gestraft. VECHTPARTIJ IN MECKLENBURG Twee 'dooden. Bij de verkiezingen ha Mecklenburg- Sohwerin is bet Zondag tot ernstige botsin gen gekomen. Toen een troep Nationaal-So- cialisten te Bad) Dob'eran in den nacht op Zondkg van een verjaarpartij naar huis te rugkeerde kregejn zij ruzie met een drietal communisten. Het kwam tot een vechtpartij waarbij een der nazi's door de communisten werd neer geslagen. Het gelukte hem zijn revolver te trekken, doch hij schoot zich in zijn been. De beide andere schoten die hij loste troffen de communistejn. Een van hen kreeg een schot in de buik. Onderweg naar het zieken huis te Rostock overleed deze man. De an dere communist werd! direct doodelijk ge wond. De nationaal socialist moest eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Te Bad Suelze is het eveneens tot bot singen gekomen tusschen nationaal socia listen en Communisten uit Tribsee. Er zijn talrijke personen gewond. Te Riebnitz werd een nationaal socialist na een vechtpartij met een politieken tegenstander ernstig ge wond. Door fouten in de constructie Te Buenos-Aires zijn Zaterdag zes militaire vliegtuigen bij proefvluchten omlaag ge stort. De inzittenden werden óf gedood óf gewond De vliegtuigen waren vervaardigd bij een pas gestichte Argentijnsche vliegtuigenfa- briek in de provincie Cordoba. De ongeluk ken zijn h'et gevolg van fouten in de con structie. De regeering heeft direct een nauw keurig en uitgebreid onderzoek bevolen, RAMP IN EEN KONINKLIJK HUIS Elf leden verdronken. Op de Mekogrivier is het Koninklijk jacht van den vorst van Indochina omgeslagen. Elf leden der familie verdronken. Ook in Mecklenburg. Uit de tot miu toe bekende resultaten der verkiezingen voor de districtsraden is op te merken dot slechts door 50 pet der kie zers is gestemd. In het. bijzonder in de landelijke dictricten hebben de nationaai- socialisten groote successen geboekt. In tal rijke streken werden slechts nationaal-so- cialistische camdidaten gestemd. Ook in Ve sted'en kan geconstateerd worden dat ae Nazi's in doorsnee 25 pet, hebben gewon nen vergeleken met de laatste Rijksdag- verkiezingen. De S.P.D. daarentegen is overal achteruitgegaan. De Communistische partij heeft ook eenige successen geboekt De burgerlijke eenhei-dslijwt is sterk achter uitgegaan. HALF MILLIOEN GESTOLEN. Van den hertog de Guise. Uit. Parijs wordt gemeld: De Amerikaansche onderdaan,' hertog de Guise-Hite, een neef van den Franschen troonpretendent, is te Dieppe bestolen voor een totaalbedrag van een half millioen fran ken aan juweelen en baargeld. De diefstal baart bi zonder opzien, aangezien hij met ongelooflijke driestheid is gepleegd. De als kunstvriend en verzamelaar bekende her tog had zich in een oude slottoren een wo ning ingericht, waar hij kostbare kunst voorwerpen had ondergebracht. Op de derde verdieping bevond zich een aware geldkist, waarin zoowel sieraden als 50.000 franken en 50 Engelsche ponden in bankpapier bewaard werden. Zaterdagmid dag hebben dieven van de afwezigheid den hertog en zijn dienstpersoneel gebruik gemaakt om zich toegang tot de burcht te verschaffen. Zij sleepten de geldkist de etraat op en vervoerden deze per vracht auto. Van de inbrekers en hun buit ont breekt ieder spoor. HULDIGING VAN MAC DONALD TE LOSSIEMOUTH. LONDEN, 2 Nov. (V. D.). Tegen het eind van deze week zal Mac Donald een kort bezoek brengen aan Lossiemouth. De bevolking be reidt hem een grootsche ontvangst. De ge meenteraad zal een speciale zitting houden, waarin hij zal worden toegesproken. Aange zien de meeste mannen van de uit visschers bestaande bevolking op de haringvangst zijn, zal de huldiging gro Jtendeels door de vrou wen van Lossiemouth geschieden. BOTSINGEN IN FRANKRIJK Tusschen Italianen PARIJJS 2 Nov. Gisteren is het ter gele genheid van de herdenking van de in den oorlog gevallenen op Allerheiligen zoowel te Nice als Chambéry tot botsingen geko men tusschen Italiaansohe fascisten en anti-fascisten. Een anti-fascist werd door een kogel van een fascist gewond. Te Nice deden anti-fascisten een aanval op de zaal waar door fascisten een vergadering werd gehouden. De Italiaansohe vice-Consul werd door een messteek gewond. Andere consu laire ambtenaren liepen eveneens ver wondingen op. Ook te Lyon en Dyon kwamen geveohten voor. DE BETOOGINGEN TE ATHENE VOOR CYPRUS ATHENE, 2 Nov. In verband met de on lusten op Cyprus is er in vele Grieksche ste den een anti-Britsche beweging waar te ne men. diie de eischen der bevolking van Cy prus wenscht te steunen. Gisteren begaf een menigte Grieken zich na den kerkdienst naar de Britsche Legatie, om daarvoor te demon- streeren. De politie dreef de betoogers echter uiteen. CANTON VOOR RECHTSTREEKSCHE ONDERHANDELINGEN SHANGHAI, 2 Nov. Het hoofd der Can- tonregeering Wan-Sin-Wei heeft verklaard, dat het geen zin heeft op de hulp van den Volkenbond te wachten. De 16. Nov. zou spoedig zijn aangebroken en de Japansche tropen zouden rustig in China blijven- De eenige weg die Chiina overbleef was het voe ren van nieuwe onderhandelingen met Japan om te komen tot een Chineesch-Japansche conferentie die het conflict zou kunnejn re gelen. Kerknieuws. EVANG. LUTH. KERK Beroepen: Te Middelburg-Vlissingen, W. J. Kooiman te Deventer. NED. HERV. KERK Viertal: Te Groningen (vac.-G. Tiche laar), J. G. L. Brouwer'te Alphen a. d. Rijn, H. Dekker te Weesp, J. J. C. Karres te Apel doorn en Dr. G. P. van Itterzon te Alblasser- Beroepen: Te Schalkwijk, D. van Lut- tervelt, em.-pred. te Zeist Te Amstelveen, H. Dekker te Weesp. Aangenomen: Naar Oud-Beij'erland (vac.-J. D. van Hof), W. Rijnsburger te Pols broek. Bedankt: Voor Zevenbergen, J. van Re ken te Ommeren. Voor Leeuwarden (vac.- I'. Kloosterman), D. M. Blankhart te Hille- gersberg. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Ierseke, J. D. Barth te Borssele. GERTOF. KERKEN. Aangenomen: Naar Nunspeet, T. Tij mes te Westerlee (Gr.). Naar Zuidwolde (Gr.), cand. J. R. Hommes, hulppred. te Èreezand. Bedankt: Voor Alphen a. d. Rijn (2de pred.pl.), G. D. Kuiper te Aalsmeer. Voor Sneek (vac.-H. M. Dethmers), Mr. G. M. den Hartogh te Hazerswoude. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. A. de Meyere te Soestduinen denkt Zondag 29 Nov. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Giethoorn, na be vestigd te zijn door Ds. N. Oosterveen van Wanneperveen. PREDIK ANTSOPLEIDING. Curatoren van de Theologische School te Rotterdam, uitgaande van de Geref. Gemeen ten in Nederland, hebben tot de studie aan genoemde inrichting toegelaten den heer R. Ligtenberg te Rijssen. NAAR WEST-INDIE. Ds. W. J. van L i n d o n k, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Eek cn Wiel. ontving een officieele benoeming tot predi kant bij de Protestantsche Gemeente te Emmastad op Curasao (West-Indië). Ds. C. E. H. J. Mi 1 et de St Aubin, voorheen predikant bij de Belgische Zen dingskerk te Gent, is officieel benoemd tot predikant bij de Hervormde Gemeente op Aruba (West-Indië). JUBILEA. Ds. G. van D ij k Pzn., Ned. Herv. predi kant te Anjum, had Zaterdag 1.1. 45 jaren zijn ambt bediend. Ds. van Dijk werd gebo ren in 1S60. In 1886 werd hij candidaat in Zeeland. Den 31sten October van dat jaar werd hij verbonden aan Schraard als zijn eerste gemeente. Hier bleef hij werkzaam tot 1SS9, toen hij naar Sprang vertrok, om in 1892 vandaar naar Langer en Korter Aar te gaan. In zijn tegenwoordige gemeente deed hij zijn intrede 7 April 1895, zoodat hij haar thans reeds ruim 36 jaar heeft mogen die nen. Ds. van Dijk is praetor vann de ring Metslawier, ALG. SYNODALE COMMISSIE- NED. HERV. KERK De najaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Hervormde Kerk is bepaald op Dinsdag 17 November GEEN VERPLICHTE AFTREDING. Te A1 p h e n a. d. R ij n had de Kerke- raad der Ned. Hervormde Gemeente 25 Maart 1.1. besloten tot de verplichte aftre ding der Kerkeraadsleden. Thans echter is van het Classikaal Bestuur van Leiden een schrijven ontvangen, waarin er op gewezen wordt, dat zulk een besluit van verplichte- aftreding in strijd is met art. 11 van h</ Reglement voor de Kerkeraden en dat dus het besluit niet te handhaven is. In verband hiermede heeft de Kerkeraad besloten, het op 25 Maart genomen besluit weer in te trekken, KERKGEBOUWEN. Te Zwolle hebben Kerkvoogden en No tabelen der Ned. Hervormde Gemeente, naar de „Ned." meldt, de bestaande Commissie voor Kerkbouw opdracht gegeven ten spoe digste over te gaan tot uitvoering van den bouw eener kerk in het stadsgedeelte Assen dorp. Architecten zijn de heeren M. Meijerink, ir. H. Meijerink te Zwolle en Hogevest te Amersfoort. De nieuwe kerk komt op een ter rein aan de Assendorperdijk. Zij zal onge veer 900 zitplaatsen kunnen bevatten. Rondom de kerk zal plantsoen aangelegd worden. KERK EN KOUDE. Te Rotterdam hebben, naar de „Rott. Kerkb." bericht, de predikanten der Ned. Hervormde Gemeente besloten den duur van de godsdienstoefeningen in de Groote Kerk gedurende de wintermaanden, met het oog op de koude, te beperken. Tot 1 Api'il 1932 zal de dienst niet langer dan een uur duren. Reeds gisteren heeft Ds. H. J. Olthuis deze regeling in toepassing gebracht» DE NOOD DER TIJDEN. Te Utrecht heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente besloten een of meer godsdienstoefeningen te doen houden bepaaldelijk met het oog op den nood der tijden. ALLERZIELEN. Te Den Haag zal vanavond in de Duinoordkerk wederom een dienst tot her denking van de gestorvenen worden gehou den, waarin zullen voorgaan Ds. H. W. Creutzberg en Ds. J. C. van Dijk, van (Bloe- mendaal, RUSTHUIZEN. Te Nijmegen is tot directrice van de weldra te openen stichting „Julianaoord' voor ouden van dagen uit den gegoeden stand, benoemd mej. A. Dorrier te Amster dam, die deze benoeming heeft aanvaard'. „Julianaoord" gaat uit van de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente, evenals de een paar jaar geleden geopende stichting „Le vensavond" voor minvermogende ouden van dagen. EVANGELISATIE. De heer W. G. de Jonge, evangelist te Eoskoop, heeft een benoeming als zoodanig naar Terwolde (G.) aangenomen. Te Amersfoort zal door het Comité voor Evangelisatie in het Bergkwartder Zon dag 22 November a.s. door Prof. Dr. M. van Rhijn, van Utrecht, de eerste der Zondag morgensamenkomsten worden geleid. Te Doetinchem wordt Woensdag 18 November a.s. de jaarvergadering van het Comité voor Inwendige Zending in Gelder land gehouden. EEN VERTOONING Te Grand Raipids in Noord-/1 ia een soort gesprek gehouden, dat ei meer het karakter droeg van een verti tot vermaak van het publiek. Het was niet te vergelijken met de godsdienstgesprekken uit den tijd der Reformatie, toen het oprecht ging om de waarheid, om de juiste opvatting van Gods Woord, om den zuiveren godsdienst en de eere Gods. Daar in Grand Rapids kwamen bijeen ten eerste een befaamde advocaat, die 't ge woonlijk voor de beruchtste misdadigers op neemt, zichzelf een agnosticus noemt en ge regeld met verachting spreekt van alle gods dienst. Dan was er een Jöodsche rabbi, die echter geen vertegenwoordiger kon worden genoemd van het orthodoxe Jodendom. En tenslotte een Protestantsche dominee, maar een verklaard vrijdenker is. Er zou ook een Roomsch geleerde komen, maar zijn bisschop had er de lucht van gekregen en zei kortweg: „Jjj niet naar de Show''. Want een show, een vertooning was het, aldus zegt de Am. Wachter. Tevergeefs zocht men er kracht van argumentatie, gewin voor het intellect of verheffing van de moraliteit, om van godsdienstige voorlichting maar in 't. geheel niet te gewagen. Het was alleen ge schikt om de beurzen der ondernemers te spekken met de opbrengst der toegangsbe wijzen en de ongeloovigheid en twijfel der bezoekers nog te verergeren, en, naar te ho- Den is, voor altijd de mensdien de lust voor zulke shows te ontnemen. Weerbericht. pijltje geeft den Hoogste stand te München 776.5. Laagste stand te Reykjavik 734.3. Stand vanmorgen halftwaalf 769.3. WEER VERWACHTING. Matige Z.O. tot Z.W. wind, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Tusschen een depressie-gebied in de om geving van IJsland ligt, met een kem van hoogen dn.x in het Z.O., ligt een vrij smalle strook van een sterk luchtdruk verval met krachtigen, Zuidelijken wind. Daar de baro meter op don oceaa i tot bewesten Ierland laag is, is een ruimen van den wind hier te lande voorloopig nog niet weer te ver wachten en het laat zich aanzien, dat ons land nog onder den invloed zal blijven van den hoogen druk, die over het zuiden van het gebied in den ochtend over groote uitge strektheid windstilte en nevels veroorzaakte, minder tengevolge van het kleine drukverval dan wel van de nachtelijke uitstraling, waar door de luchtverplaatsing over de zwaardere lagen aan het oppervlak plaats vindt.. In het gebied van het grootste drukverval vin den hier en daar zware regens. Valencia had 31 m.m, TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 10.4 C. 3 NOVEMBER Zonsopgang 6.59 u.p Zonsondergang 4.28 u. Maansopgang 10.59 u.; Maansonderg. 2.16 u» Laatste kwartier 3 November 7.38 u. voorin, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.58 u. tot 's morgens 6.81 u» WATERSTANDEN RIVIEREN Waldshut l i i Huningen i Kehl j Mannheim 0.19 i 0,18 c Keulen Duisburg, i Ruhrort Maastricht 9,28 m, 0,11 r 2,00 m, 0,01 m, waa 0,41 m, 0.02 m, val 0.68 m, 0,02 m. vat 1.73 m. 0,02 m, val 11.02 m 0.18 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 3 November Delfzijl j l l 3.28 16,16 Hellevoetsl, l 7,47 20,26 1 Terschelling 0.48 13.31 WLIlems ad 8,42 21,22 Hariingén 1.22 14,01 Brouwersb, 6,59 19,32 He.der Je 9.i4 Zierikzee 7,14 19,59 Idem 2e 21.57 23,56 Wemeidinge 7,44 20,28 IJ muiden 8x0 20,32 VJissingeu 6,05 18,54 H. v. Ho.land 7.11 19,42 Terneuzen 6,37 19,22 Scheveningen 7,.'i 19,52 Hansweert 7,06 19^'4 Rotterdam 8.54 24.49 Schoolnieuws. Ter gelegenheid van de herdenking van den dies natalis der Nederlandsche Handels- hoogeschool zal de rector magnificus op Maandag 9 November a.s. in een openbare Senaatsvergadering in de grootie zaal der Hoogeschool des middags om drie uur een rede uitspreken. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Dr. Tj. Halbertsma, kinderarts te Haarlem, is toegelaten als privaat-docent in de Kindergeneeskunde aan de Rijksuniversi teit te Leiden. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Dr. Joh. van der Spek, toegelaten als privaat-docent in de Psychologie en Patho psychology van het religieuse leven in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Universiteit te Utrecht, zal zijn colleges openen met een openbare les op Maandag 9 November, des middags 4.15 in het klein- auditorium, Universiteitsgebouw, Domplein. Wordt gesloten? Daar de Hongaarsche regeering met het oog op de financieele moeilijkheden des lands, mede op aandrang van de financieele commis sie van den Volkenbond, moet overgaan tot verdere doorvoering van bezuiniging, wordt de sluiting van een of twee universiteiten waarschijnlijk als noodzakelijk geacht, waar voor men dan speciaal het oog heeft op de universiteit te Debreczen. Deze mededeeling heeft niet alleen in Debreczen, maar ondtr alle Protestanten groote opschudding verwekt, daar men de sluiting van de eene Protestant sche universiteit tegenover drie Roomsch- Katholieke, uiterst onbillijk acht. Men is van plan tegen het aangekondigde voornemen een fel protest te laten hooren. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Dedemsvaart (Geref. School, hoofd S. Kok), S. Buikema te Oude-Pekela. Den Haag (Hub. de Wildeschool voor M.U.L.O., Laan van Poot, hoofd H. van Oostrom), voor tijdelijk, W. F. C. Scheps. Rotterdam (Adm. de Ruyterschool, Koe pelstraat, hoofd J. J. La Rivière), met ingang van 1 Februari e.k., als onderw. met hoofd akte, L. C. Velthuizen te Ridderkerk. Harskamp (hoofd H» B. Wormgoor), mej. J. Doornebal te Utrecht. Ti el (Kon. Wilhelminaschool, hoofd J. E. Kok), A. J. M. Lunenberg te Weesperkarspel, Tweede Exloërmond (W.), (hoofd F. Brouwer), mej. S. J. Aeilkema te Vrie- scheloo. B ovens milde (Herv. School, hoofd P. Oordt), mej. R. Scheidema te Emmer Erf- scheidingsveen. Delft (Herv. Oranje-Nassau-kopschool, hoofd P. A. van.Schuppen), C. Kooien, onderw. aan de Plantsoenschool te Leiden. Scheveningen Rehobothschool, Vis- schershavenstraat, hoofd H. de Jong), C. J1. Wester te Zuidland. Lemmer (hoofd S. T. van der Kooi), voor tijdelijk, K van Gelderen te Joure. Oude-Pekela (Geref. School, hoofd R, Boers), H. Wynia te Drachten. Den Haag (Elout van Soeterwoude- school, hoofd A. Tjepkema), P. A. Dick thans tijdelijk aan genoemde School werkzaam. TEGEN SCHOOLTANDARTSEN Te Nijmegen heeft, naar men ons meldt, het BesLuur der Vereeniging „School met den Bijbel" aan het Gemeentebestuur be richt, dat het besloten heeft haar school aan het gemeentelijk school-tandheelkundig toe zicht te onttrekken. In de motiveering wordt gezegd, dat de Vereeniging van meet aan zeer sceptisch tegenover dit toezicht heeft gestaan, maar dat de praktijd cn vooral de in den kring der Schoolvereeniging groeien de principieele veroordeeling van deze niet gebiedend noodzakelijke Overheidsbemoeiing op het terrein van de rechten en de plichten der ouders tot dit besluit heeft geleid. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: RcchtswBlenschap. cand.-ex., de heer G. T. A. M. Notten to Eindhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6