MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 Dit jaar geen catarrh SjPsaaf Doozen 25, 45 en 65 ets. STADSNIEUWS HET STADHUISVRAAGSTUK Hedenmiddag zal dus de behandeling van het Stadhuisvraagstuk in den Raad worden voortgezet. In de vorige raadszitting heb ben nog maar alleen de sprekers in eerste instantie het woord gevoerd. Vanmiddag komen B. en W. aan het woord en daarna volgen de replieken. Het zal dus wel weer op een langdurige zitting uitloopen. Gezien de besprekingen van de vorige maal staat intusschen wel zoo ongeveer vast dat de Raad van de enkelvoudige opdracht aan architect Dudok zal terug komen en dat zal worden overgegaan tot het verstrekken van het meervoudige. Bovendien is het wel haast zeker, dat de Raad als terrein voor den herbouw van het Raadhuis het ter rein aan de Breestraat zal aanwijzen. Er blijven intusschen nog verschillende dingen over, waaromtrent we ons niet aan voor spellingen durven wagen, zoo bijv. of liet terrein van het oude Stadhuis zal worden uitgebreid tot aan de Korenbrugssteeg en of de nieuw uit te noodigen architecten alléén een plan zullen maken met behoud van den ouden gevel of ook de vrijheid zul len krijgen een plan te maken zonder be houden van den ouden gevel. Het lijkt' er wel op alsof uitsluitend het plan met den ouden gevel de meeste kans heeft, maar hieromtrent bestaat toch nog allerminst zekertieid. Zoo staan de zaken er dus momenteel voor. Het schijnt dus wel of de Raad heden middag of- avond een besluit zal nemen, dat ons heel wat dichter bij de oplossing van het Stadhuisvraagstuk zal brengen. Het is echter niet verstandig al te vroeg koning te kraaien, want er zijn weinig dingen die zoo onberekenbaar zijn als de Leidsche Gemeenteraad en daarom achten we ook thans verassingen allerminst uitgesloten. We hopen hartgrondig dat deze zitting van .historische beteolcenis ook inderdaad een waardige bladzijde aan de geschiedenis van onze stad zal toevoegen. AUTOMOBILISTEN EN SCHOOLKINDEREN Van onderwijzerszijde is geklaagd dat be stuurders van rijwielen, auto's, rijtuigen, enz. meermalen door een onder geleide loopende troep schoolkinderen rijden. Deze wijze van rijden kan de ernstigste gevolgen met zich brengen, daar de kans, dat kinderen aangere den worden, zeer groot is. Met aandrang wordt daarom in overweging gegeven niet door een diergelijke troep schoolkinderen te rijden. Integendeel moet men aan die groepen zoovéél mogelijk voorrang geven. Wellicht ten overvloede wordt er op gewe zen, dat men rijdende door een troep school kinderen onder geleide zich schuldig maakt aan een strafbaar feit en cüat door de politie in dezen een wakend oog wordt gehouden en zoonoodig procesverbaal zal worden opgemaakt VERKOOPING Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden, op Vrijdag 30 October 1931, ten overstaan van B. H. Stumpel. notaris te Leiden. Waardstraat 2 en 4, J. J. van Hoeken, voor 5701; Waardgracht 128, C de Hun- nik, voor 1 2400; Kijfgracht 3 en 5, C. W. Lindenhof q.q. voor 3160; Michielstraat 9 en 11, W. v. d. Zeeuw q.q. voor 2320; Gortestraat 94, en 2e Haverstraat 58 60 en 62, P de Jongh q.q. voor 15.352 en 3140 Zuidsingel 40, J. W. P. Lioht q.q. voor 2550, Looyerstraat 28. 30 en 32 J. van Iterson voor 591. Overige panden zijn niet gegund. LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Oct. 1931) ingelegd 416.093.69 en terugbetaald 1.268.992.02 88 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 211 boekjes werden geheel uitbetaald. Het. te goed der 19.201 inleggers, inclusief 1472 deelnemers aan den Afhaaldienst. bedroeg einde Octo ber 8.185.242.30. In 6258 posten is in de maarnl door den Afhaaldienst 15.891.25 ontvangen. De reserve bedraagt 907.587.69. BADHUIS MEDUSASTRAAT. Tweede Lufltrnm. Het Badhuis aan de Medusastraat, hok Si «bolstraat, is 3 November 1921 voor het publiek opengesteld, dus viert a.s. Dinsdag zijn 2e lustrum. Dit wordt des middags 3 uur in het Badhuis, dat door de woning- bóuwvereen. „De Eendracht" wordt geëx ploiteerd, herdacht. B. en W. en andere autoriteiten zijn uitgenoodigd. Het Badhuis is in eigen beheer gebouwd, wat de vereeniging een voordeeltje van tien mille opleverde. De ziel van dit Badhuis is ongetwijfeld badmeester Kooien. Het Badhuis is voor ieder toegankelijk, dus ook voor niet-bewoners van huizen „De Eendracht". De tarieven zijn zoo laag ge steld dat de gemeente per jaar circa 5 mille subsidieert. Dr. Houwt, die van den gem. geneeskun digen dienst, heeft er zeer veel toe bijge dragen, dat dit hadhuis tot stand kwam. Het Badhuis wordt door autoriteiten uit andere plaatsen van ons land en zelfs uit het buitenland bezocht, in het bijzondere met het. oog op die Ibijaonder mooie gas- stookinstallatie, in verband waarmede Ir. Bossche van de Stedelijke Lichtfabrieken veel lof toekomt. De vrouwenafdeeling bevat 10 „kamer tjes" iplus 2 badkuipen, de m-annemafd. 1? appartementen. De inrichting is zeer goed te noemen, terwijl het badhuis ook van een modern baardiroogapparaat is voorzien, weit voor de dames een groot gerief is. De gehoede inrichting van dit badhuis is zeer bewonderenswaardig. Door middel van twee z.g. „boilers", elk inhoud 1000 L. water, is het mogelijk «zelfs bij de grootste drukte alle baden van goed bad water te voorzien. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de afgeloopen week zijn in de Stede lijke werkinrichting opgenomen: Maandag 29, Dinsdag 35, Woensdag 44, Donderdag 44, Vrijdag 43, Zaterdag 42 volwassen per- ongei.uk op een peurschuit. Zondagmiddag is de 47-jarige J. J. den O., wonende alhier, met zijn rechterbeen in aanraking gekomen rnet het vliegwiel van een motor vam «eten peurschuit, liggen de in d«en Rijn. Met vrij ernstige wonden aan de rechtervoet is hii door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. KAMER VAN KOOPHANDEL handelsregister Wijzigingen 31 Oct. M. v. d. Hoek, Alphen a.d. Rijn, Maimdierslooelir. 41. Huish. artikelen. Uitibr. E.: M. v. d. Hoek, Alphen a.d. Rijn, dd. Sept. 1931. 30 Oct P. J. Jansen, Leiden, Aalmarkt 3. Drukkerij en uitgeverij. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een naamteoze vennootschap onder den naam: N.V. Druk kerij P. J, Jansen. (Ned. Stscrt.: 25/26 Sep tember 1931, Bijvoegsel Nr. 2565). Dir.: P. J. Jansen, Leiden. Maatsch. kap. f 25.000, waarvan geplaatst en gestort f 16.000. 30 Oct. J. Barreveld, Alphen a.d. Rijn, Dorpsstraat 2. Metselzaak; brandstof fen- 'handiel; N. E.: J. Barreveld, Aarlander- een, 30 Oct L. van Dam, Leiden, Korevaar- straat 9. Groothandel in kaas. Overt. E.: L. an Dam, Leiden, dd. 25 Oct. 1931. 30 Oct. A. Kukler, Leiden, van dor Werf- stiraat. 34. Grossier in fruit. Vest, Ml.: Lei den, Bloernmabkt 2 a.b., onder den naam: L. F. C Leidische Fruit Centrale. 30 Oct. Coop. Laiwtbouwvereeniging „Sa menwerking". G. A., Alphen a. d. Rijn, Dorpsstraat 51a. Aankoop kunstmeststof fen. Uittir. Sear. J. A. Affourtit, Alphen a.d. Rijn., dd. 24 Mei 1931. 30 Oct. L. H. Kok, Alphen a.d. Rijn, Steele terweg 122. Brood, koek- en beschuiitibakker. Uit.tr. E.: M. Kok, Alphen a.d. Rijn, dd. 1 Juli 1929. N.E.: L. H. Kok, Alphen a.d. Rijn. Nieuwe inschrijvingen: 30 Oct. N. V. C. van Werichoven's Auto mobielbedrijf. (f). Noordwij kerb out, Dorps straat E.23. Hoofdz,: Lisae, Heeremveg 132. Automobielbedrijf. Beth. Fib: M. C. Kokkel- koorn, Noardwijkeathout. (B.P.) 30 OaU Adr. Hoogenidoarn. Alphen a.d. Rijn, Groenieweg 46. Boomkweekerij handel. E.: A. Hoogendoorn, Alphen Rij«n. VECHTPARTIJ. Gistermiddag te 6.30 uur is op de Haar lemmerstraat door een familietwist een vechtpartijtje ontstaan, waarbij de 22-jari- ge J. de G. een Map met een flesch heeft opgeloopen, waardoor hij bloedend aan het hoofd werd gewond en in het Acaid. Zie kenhuis moest worden verbonden. BURGERLIJKE STAND 18 j. OVERLJSrjLN': M J H Poel jd 17 j. GEBOREN: Jacobus z v H Disselveld i ïoedhardt Adrianua z v A Schouten Voorzaat Lambert z v J Nleuwenhuia I van der Voet Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN AGENDA RAADSVERGADERING Maandag 9 Nov. a.s. vergadering van den raad nm. 2 uur, met voortzetting zoo noodig Woensdag 11 Nov. n.m. 7 uur. Agenda: Vooo- stel van B. en W.' inzake schorsing van der heer J. N. Engelsman als lid van den raad wegens overtreding van art. 26 der Gemeente wet. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening Alg. Armbestuur 1930 en vaststelling staat on inbare en te verhalen posten der rekening' 1930. Voorloopige vaststelling rekeningen 1930 Ge meente Bedrijven, Waarborgfonds Woning bouw en de Gemeente. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van 'n missive van 't gemeente bestuur van Leiden betreffende de stichting van een barak voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, te Leiden, voor eei kring van gemeenten. Voorstel B. en W. in zakc ventverbod; in zake vaststelling verordening beroep in art. 7 en 9 der Woningwet; in zake vaststelling verordeningen heffing keur- slachtloonen; in zake de uitvoering van t ken bij wijze van werkverschaffing: in zake vaststelling eener steunregeling; in zake ver zoek Alphensch'e Besturenbond extra uitkee- ring werkloozenin zake onderhandsche gun ning van het drukken van het raadsverslag; in zake verleening voor den tijd van een jaar. van de tijdelijke aanstelling van den heer J. Wol thers, leeraar lich. oef. openbare school voor U.L.O. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op verzoek van N.V. Gemeenschap pelijk Grond- en Huizenbezit om ontheffing voorwaarde vergunning tot straataanleg. Ver der een tiental punten, o.a. verhuur woon- en winkelhuis Hooftstr. 260 voor f 5. per week; aanvulling politieverord.uitvoering verbree ding Lindehovenstraat; en verhuur en verkoop van grond. Tot slot 'agendapunt no. 26: v--*- stelling van de Gemeentebegrooting. VOORSTEL SCHORSING J. N. ENGELSMAN S.D.A.P. B. en W. schrijven aan den raad: Ons werd medegedeeld dat op 18 Sept. j.l. door den heer A. J. Engelsman alhier, 200 zakken zijn gele verd aan de Water- en Lichtbedrijven voor eer totaal bedrag van f 50. Omdat bij B. en W het vermoeden rees dat hier overtreding had plaats gevonden van art. 26 der Gemeentewet, (welk art. luidt: leden van den raad mogen noch middellijk, noch onmiddellijk, deelnemen aan onderhandsche pacht van gemeentegoede ren of inkomsten, aan leveringen of aannemin gen ten beheere der gemeente, aan het koopen van betwiste vorderingen te haren laste)heeft de directeur van de Water- en Lichtbedrijven hierover rapport aan B. en W. uitgebracht. Uit dit rapport en verkregen inlichtingen als wel uit een onderhoud met de heeren J. N. en A. J. Engelsman is voor B. en W. komen vast te staan, dat de levering der zakken inderdaad zij het dan ook langs middellijken weg met volle medeweten en medewerking van het raadslid den heer J, N. Engelsman is geschied door de N.V. Renata alhier, waarvan de heer J N. Engelsman als directeur stond ingeschre ven. Uit het onderhoud bleek dat deze mee werkte zoo niet besliste, dat zyn broer, de heer A. J. Engelsman, de zakken leverde de gemeente en er kermis van droeg dat door deze werden betrokken van deN.V. Renata. Voorts bleek B. en W. dat E. daarom geen reden vond om zich ten opzichte van deze levering heelemaal afziidig te houden, omdat hij uit twee rechtskundige adviezen welke hij tevoren had ingewonnen, de zekerheid meende te mogen ontleenen dat zijn raadslidmaatschap geen gevaar liep bij de afwikkeling van zaken, zooals die plaats had, omdat hij zijn broer de levering gunde hoven ieder ander. Verder bleek dat. toen de gasmeester Mulder de be stelling deed, zoowel hij als zijn broer in de zaak waren, dat toen de heer J. N. Engelsman aan den gasmeester gezegd heeft dat de zak ken door ziin broer zouden worden geleverd en dat. omdat hii (A. J. Engelsman) met de auto weg moest, de heer J. N. EngeNman ver der do mak met den p-asineester afhandelde, terwh'l hij voorts mededeelde, dat hii CA. J. Fip-piomnnl de door h°m aan de gemeente Ge leverde zakken betrokken heeft van de N.V. Renata voor f 46.50. B. en W. stellen nu voor schorsing van het lid J. N. Engelsman, dit geval te onderw an G. S. en afschrift aan den heer E. te doen toekomen; omdat blijkt middellijke leve ring door de N.V. Renata, waarvan de heer E. directeur is. Als de raad dit voorstel aanneemt en G. S. het goedkeuren gaat een raadslid heen, die twee vergaderingen medemaakte, een tweetal n heeft gezegd en die alsdan zal worden opgevolgd door den heer P. J. Koelewijn of anders door Mej. Houtman-v. d. Schee, den heer Ant. Bijl, S. Groenendijk, H. v. Wouden berg of G. Verkleij. MALAISE SCHEEPSBOUW In verband met de heerschende malaise is tegen de volgende week aan het geheele per soneel (15 man) der firma A. Pannevis ontslag aangezegd. De laatste weken waren reeds erschillende arbeiders ontslagen. WEEK VAN GEBED, TOEWIJDING EN OFFER Hedenavond als begin van de Zendingsweek der Ned. Herv. Gem. is er bidstond in het Centraal Gebouw der Martha-Stichting onder leiding van Ds..A. W. Voors. Aanvang S.15 u. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: J de BruUn—Buitelaar z: N Bik :er—Versluis z C A de JonsKarens z.; J "erbruggeTho'nen d.; G de JongBenning z. GEHUWD: XV J Donker 26 en A Jongeleen 5 j: G P de Gunst 25 en K Th v Zanten 21 j. OVERLEDEN: J verdouw 61 j. TIJDREDE Vrijdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden prof. Wisse met een tijdrede. AANBESTEDING Bij de aanbesteding vooor den bouw van een woonhuis met garage 'en verdere werken, architect de heer J. H. van Osnabrugge, voor rekening van den weled. zeergel. heer dr. J. Hamburger alhier, werd ingeschreven als volgt: voor het werk in massa zonder het schil derwerk: fa. Kèizer en Boer f31400; fa. D. Leeuwen en (Zoon f27999; C. Verwey f27348; J. v. d. Vliet f 27248; Jac. v. d. Wildèn f 2703C J. v. Geelen f 27000; M. ,Oppelaar f 26950; Jac. Loef f 26200 en firma gebr. Bodegraven f 25975 Schilderwerk: J. Heemstede f2554; J. G. Mens f2424; J. PI. Bouwman f2485; D. Jonge- jan f2348; C. Hoogedoorn f2296; J. Wijsman f2185; fa. Goudkade f2135; A. P. Bongers f 1998 en gebr. Kalkman f 1635. Alle inschrijvers woonachtig te Boskoop. HAZERSWOUDE DANKUUR, Woensdagavond 7 uur zal in de Geref. Kerk alhier dank uur voor 't gewais worden gehouden, waarbij hoopt voor te gaan Dr. den Hartogh. KATWIJK AAN DEN RIJN MOTOR-ACROBAAT. De jongeheer C. M., uit Rijnsburg, was langs den Noordwijkenveg mieit een motor fiets aan het proefrijden. Hij maakte daar bij blijkbaar niet gemakkelijk uit te voeren toeren, want op een gegeven oogen blik sloeg de motorfiets tegen den grond, terwijl die jongenheer RL rnet een salto mortale in de sloot voor $e -woning den heer P. terecht kwam. Een ongeluk komt zei den alleen. Zoo ook hier. M. had geen papieren (bij zich, die hem het recht gaven op een motor te rijden. Toen hij uit de sloot geklauterd was, naderde politie agent B. Bij een nat pak en een defdete motor kreeg M. toen nog een proces-yéi baal op den koop toe. KOUDEKERK ONZE TELEFOON Men stelt ons de vraag of de telefoon ii deze Gemeente geautomatiseerd zal worden. Dit is voorloopig niet het geval en zal ook de eerste acht jaar niet het geval zijn. Hiermede staat dan vast dat Koudekerk tot zoolang het hulppostkantoor behoudt. MELDINGSPOST. Vanwege de Kon. Nat. Bond voor Beddings wezen en Eerste I-Iulp bij ongelukken „Het Oranje-Kruis" is bij de fa. Van Leeuwen Boer in den Hoogewaard alhier een „Mel- dingspost" aangebracht voor hulpverleening bij ongelukken. GEVONDEN Bij de gemeente-poli tie zijn inlichtingen zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden rijzweep. OEGSTGEEST BURGERWACHT 24 Apru 1919 24 October 1931 Met een kernachtige korte rede, karak teristiek aan oud-burgemeester van Griet- huysen, installeerde deze voor 12% jaar de Burgerwacht, geboren uit den nood 'der tij den. Zaterdagavond heeft men het 12%-jarig bestaan in 't Witte Huis herdacht. De Voorzitter, de heer Rubenkamp, sprak in welgekozen woorden het welkom toe, in 't bijzonder tot burgemeester van Gerrevink. De heer van Griethuysen (oud-Burgemees ter) was verhinderd. De Commandant en Kapitein van Hamel voerden het woord getuigende van den ka meraadschappelijke» geest der burgenvacht. De burgemeester hield een gedachtenisrede welke groote aandacht had. Hierna volgde de prijsuitdeeling. Afd. A.: Ie prijs en rozenprijs: H. W. Collee; 2e pr. C. Bakker; 3e pr. Dr. Tim mermans. Afd. B.: Ie pr.: J. M. Pos; 2e pr. J. Juf fermans; 3e pr. J. Werkhoven. Afd. C.: Ie pr.: J. L. Nouwens; 2e pr. L. van Nieuwkoop; 3. G. Koelman; 4. J. J. Vos. De burgemeester overhandigde den Com mandant nog een mooie vaas, aangeboden door J. v. d. Voet. I NOORDWIJK BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: E Noordermeer—Duivenvoorde d C J M Verweö—van Kampen z J Binnen dtik—van Kampen d M Plug—Zuidhoek d J Koemans—van Egmond d OVERLEDEN: M Snel 92 j W Plug 76 j., RIJNSBURG S.L.F. I—RIJNSBURGSCHE BOYS 1—5. De Boys in goeden vorm. Als de heer Laden beginnen fluit, ont wikkelt zich van ibeide zijden een goed en vlug spel. Na een kwartier komen de gas ton er zéér goed in en bij een aanval doel punt de mid-voor der gasten, spoedig ge volgd door een tweede, 02. Nu komt ook de thuisclub los, maar door te ver doorgedreven spel blijven doelpun ten uit. Eindelijk verkleint die mid-voor (door treuzelen van den mid-half) de ach terstand tot 1—2. Nu wordt er van beide zijden zeer vinnig gespeeld, met bot gevolg dat de mid-voor dor gasten wederom doel punt, 1—3. Spoedig daarna is het rusten. VECHT VOOR JE KRANT! Als je op fabriek of werkplaats Met je kameraden praat Ondervind je, elke dag weer, Hoe elk op zijn dagblad staat. Meestal zweert men bij zijn krantje: „Wat in mijn krant staat is waar; Alle andre kranten rijgen Ritsen onzin aanelkaar Dat is meestal de conclusie Van rood, rose en neutraal, En je voelt het alle dagen: Die conclusie is 'fataal. Omdat rood nu eenmaal róód is Keert men daar de orde om: Waarheid heet aan die kant: leugen, En wat recht is noemt men krom. Rose en neutrale bladen Worden 't hóógst geprezen want Daarin vind je elke dag zoo'n Réüze burgerlijke stand!! Als je op fabriek of werkplaats D' invloed van de krant ervaart, Laat dan ónze krant es kijken, Die de beste evenaart. Praat met geestverwante buren, Met je vijand, met je vrind, Vraag eens, wat hij van een krant als Onze Nieuwe Leidsche vindt. En wanneer je aan de praat raakt, En de argumenten hoort, Rijd dan dapper op je fiere Nieuwe Leidsche-stokpaard voort; Houd hem vast en in de gaten, Zet hem schaak en dan: schaakmat, Dat wil zeggen: maak hem lezer Van je eigen, mooie blad. Na de thee zet de thuisclub er alles op om den achterstand te verkleinen, maar vinden de verdediging der gasten in uit stekenden vorm. Bij een tegenaanval doelpunten de gas ten door hun mid-voor wederom, 1—4, die bij zulk een voorsprong rustig verder spe- Als bij een aanval der gasten een der halfs de bal doorgeeft en zoodoende de mid-voor wederom een kans krijgt, fluit de scheidsrechter voor buitenspel, maar bij vergist zich. Eer de thuisclub er aan denkt, zijn de Boys er met de bal vandoor en met een onhoudbaar schot wordt gedoelpunt, 1—5. Zoo komt het einde. De heer Ladan leidde goed, RIJNSBURGSCHE BOYS II— QUICK BOYS n 0—0. Een spannende wedstrijd. Onder vrij veel belangstelling werd de ze wedstrijd gespeeld. Het spel iwas van beide kanten zenuwachtig. Quick Boys speelt voor de rust 'met den wind mee en is dan ook het meest in den aanval. De mooiste kansen worden gemist,terwijl ook keeper Zwaan van d«e Boys uitstekend op Rijnsburgscbe Boys onderneemt ookeeni- ge gevaarlijke aanvallen, echter zonder re sultaat. De Katwijksche keeper is zijn plaats óók ten volle waard. Zoo komt de pauze met 0—0. Na de rust gaat het nog meer spannen. Nu zijn de geeü-®warten voortdurend In den aanval. Het Katwijksche doel door leeft eenige benauwde oogenblikken. Voor al tegen het einde wordt Quick Boys ge heel ingesloten. Een hard schot van Bouw man ketst tegen de lat weer in 't veld Ook «die Katwijkers hebben pech, als hun mid-voor voor open doel hoog overschiet. Het einde van dezen belangrijken wed strijd komt dan met dubbel-blank, welke uitslag de verhouding juist aangeeft. Over de leiding yan den heep Hillebranctt niets dan lof. SASSENHEIM VOETBAL Ter Leede III speelde Zaterdagmiddag op het terrein Sporthoff tegen de ploeg van de Stedelijke Lichtfabrieken Leiden III en wist met 10 te winnen. Ter Leede II won de wedstrijd in Leiderdorp tegen Odi I met 73 Ter Leede I heeft deze week geen competi tiewedstrijd gespeeld. NIEUW KERKORGEL Het Kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk heeft thans definitief opdracht gegeven tot bouw van een nieuw Kerkorgel aan de Firma. P. van Dam te Leeuwarden. Het zal waar schijnlijk reeds voor het einde van dit jaar in gebruik genomen kunnen worden. VALKENBURG COLLECTEN NED. HERV. KERK De opbrengst der collecten, gedurende de maand October in de Ned. Herv. Kerk ge houden, zijn als volgt: Voor de diaconie 29.48, voor de kerk 52.07, terwijl de inhoud der bussen 11.21 bedroeg. GEORGANISEERDE GULDENSCOLLECTE. Dit jaar heeft de georganiseerde gul denscollecte ten bate van de zending 41 opgebracht. VOORSCHOTEN Ds. D. J. B. ALLAART Ds. Allaart, die gedurende 1% jaar alhier imet zijn gezin woonachtig was en 19 Nov. naar Indië vertrekt, ging gisteren den dienst des Woords in de Geref. Kerk. Des avonds sepnak Ds. Allaart over „De lank moedigheid des Heeren" naar aanleiding van 2 Petrus 315, le gedeelte en bepaalde zijn gehoor bij: De misvatting van deze lank moedigheid en de juiste opvatting biervan. Na het einde van den dienst werd Zijn Eerw. namens de gemeente hartelijk toegesproken door Ds. Houtzagers, die Ds. Allaart en gezin toevvenschtc veel genade van den Heere te mogen ontvangen en lankmoedigheid in z'n arbeid en hieroip veel vrucht te zien. Staande zong de gemeente hierna Ds. Al laart toe: „De Heer' zal U steeds gadeslaan". BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: C A P v Paassen—Westgeest z J Ouwel-slootv Houten z D Th Kraan ONDERTROUWD: C J Zwetsloot 27 j en J WADDINXVEEN WERKVERRUIMING Met het oog op werkverruiming voor de Waddinxveensche schilders, besloot het be stuur van de Woningbouw vereen. „Wad- dinxveen" om 30 woningen, gedurende de komende wintermaanden, door schilders uit eigen gemeente van binnen te doen verven. Daartoe zal dezer dagen een inschrijving worden gehouden. UITBREIDING INDUSTRIE De papierfabriek „De Schoone Haas", die al een eeuw bestaat, zal belangrijk worden uitgebreid. Er komt een af deeling bij, waar in uitsluitend asphalt-papier zal worden vervaardigd. GELUKKIG VERSCHIJNSEL Is het in sommige meubel-industrieën slap met de werkzaamheden, daar tegen over doet zich het gelukkig verschijnsel voor dat in andere industrieën te dezer plaatse behoorlijk werk is en eenige speel goedfabrieken zelfs werken met een over- werkvergunning. 'S-GRAVENHAGE Het lid van den gemeenteraad L. de V i66 er heeft onderstaande schriftelijke vragen aa.n B. en W. gesteld: 1. Hebben B. en W. er kennis van geno men, dat door de regeering een wetsontwerp ie ingediend, strekkende tottijdelijke kor ting op de uitkeeringen, bedoeld in art. 3 onder b van de wet van 15 Juli 1929 en in art. 72 van 17 Juni 1905, aan de provinciën en de gemeenten? 2. Kunnen B. en W. de verzekering geven, dat eventueels vermindering van de Rijks- uitkeeringen, diie hierdoor voor de gémeente zouden ontstaan, in geen enkelen vorm zul len worden verhaald, direct of indirect, op de inkomsten van het gemeentepereonieel, de uitkeeringen aan werkloozen, of op dere sociale voorzieningen ten behoeve vain die arbeidersklas es? 3. Zijn B. en W. voornemens naar aanlei ding van het sub 1 bedoelde wetsvoorstel maatregelen te treffen, zoo ja, welke? H. J. P. VAN PAASCHEN t Na een langdurige ongesteldheid is, op 53-jarigen leeftijd, overleden de heer H. P. J. van Paaschen, concierge en chef- bode aan het Vredespaleis. In 1913 was hij als bode in dienst geko men bij het Permanente Hof van Arbitrage, waar hij opklom tot chef van den Huishou- delijken dienst en kamerbewaarder van den secretaris-generaal, waartoe hij in 1918 werd benoemd. Bij de vestiging van het Permanente Hof van Internationale Justitie in het Vredes paleis, is hij met ingang van 1 Januari 1922 benoemd tot concierge en chef-ibode der 'Carnegie-Stichting. Gedurende de jaren, dat bij als zoodanig werkzaam was, heeft hij tot volle tevredenheid van zijn superieuren gewerkt. Ook was hij werkzaam ten dienste van de Academie voor Internationaal Recht, terwijl hij ook menigmaal bij de komst van vooraanstaande persoonlijkheden in het Vredespa;]es deze heeft rondgeleid. De rouwdienst zal a.s. Woensdag 10 uur in die R.K. Kerk aan de Parkstraat gehou den worden, waarna de begrafenis plaats heeft op de R.K. begraafplaats aan de Kerk hoflaan. AANRIJDING OP DEN LEIDSCHESTRAATWEG. Hedenochtend had op den Leidschestraat- weg een ernstige aanrijding plaats. eD rijksveldwachter L. K. wonende te Sas- serafhieim, wilde, komende uit de richting Marlolaan, don rijweg van die Leidschesitraat weg oversteken om op het rijwielpad te ko men. Met vrij groote snelheid naderde ech ter een personenauto. De veldwachter wei felde daardoor hij het oversteken, met ge- NAJAARSVERGADERING VAN DEN P.C.B, DE HEER AMELINK OVER DE CRISIS Vrijdag hield de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht zijn najaarsvergadering, welke werd ge opend door den bondsvoorzitter den heer J. Augusteyn, die in zijn openings woord wees op den ernst van den toestand, o.a ook hierin uitkomend, dat de ontvang sten van spoor- en tramwegen elke maand terugloopen. In dezen tijd blijkt de kracht der vakorganisatie, omdat zonder haar stel lig niet alleen verbeteringen zouden zijn uitgebleven, doch cbk verslechteringen zou den zijn ingevoerd. Spr. deed de verheugen de mededeeling dat het ledental van den P.C.B. nu weer gestegen is tot boven de 5000; op 27 Oct. was het n.l. 5014 (applaus). Daarna werden de verslagen van den secretaris en den penningmeester bespro ken. Gevraagd werd welk overleg de Ato- directie met de Chr. vakbeweging heeft, waarom de P.C.B. niet in de commissie van bijstand voor het Pensioenfonds zit, waar om de P.C.B. van de zeven commissies uit den Personeelsraaid er maar zitting heeft in één, en dat men meer „eigen werk" in het orgaan „het Seinlicht" wilde zien. De Bondsvoorzitter beantwoordde de vragen. In de Middagvergadering siprak de heer* H. A m e 1 i n k over „Onze taak in crisistijd". Dit is een tijd van geweldige economi sche crisis. Men spreekt van dertig millioen werkloozen in de wereld; of dit getal juist is, kan Spr. niet beoordeelen, maar waren het er 20 millioen, dan nog was het erg ge noeg. In ons eigen land zijn 200.000 werk loozen. Van de tegen werkloosheid verze kerden zijn 12 procent werkloos, waarbij dan nog een percentage komt. dat gedeel telijk werkloos is. We zijn in de ellende gekomen door een teveel. Van 1913 tot-1928 is het aantal men- schen met 10 pet toegenomen en de pro ductie en de productiemiddelen gestegen met 25 pot. Als Christenen hebben we een roeping en taak; we moeten met elkaar beraden en naspeuren Gods ordeningen in de wereld, opdat heel de economische wereld meer beantwoordt aan de Goddelijke gerechtig heid en Goddelijke liefde. Als Christen- arbeiders en Christen-werkgevers en Chris ten-middenstanders en Christen-intelleciu- eelen, juristen en professoren, er zich toe zetten, dan gelooft Spr. dat God ons den weg zal wijzen en wij een middel aan de wereld ter ontkomihg uit deze crisis zullen kunnen geven. Er zijn er die de oplossing zoeken uitslui tend in loonsverlaging. Spr. gelooft, dat de zulken het verkeerd zien. Loon is in tal van industrieën een kleiner deel van de pro ductiekosten; Spr. haalde daarvoor voor beelden aan. Maar wil dat zeggen, dat we ons steeds tegen elke loonsverlaging zouden mogen verzetten? Neen, het kan zelfs zoo zijn, dat loonsverlaging moet worden geaccepteerd. We leven niet op een eiland en we moeten rekening houden met de internationale ver houdingen. En als we dan b.v. zien hoe in Duitschland de loonen belangrijk gedrukt zijn en in België en Frankrijk de loonen reeds jarenlang veel lager waren dan in ons land en in Engeland het Pond gedaald is van 12.50 tot 9.50, zoodat daardoor de loo nen met 20 procent naar omlaag gingen in dat land, dan kan dat alles zijn invloed in die industrieën in ons land, welke moeten concurreeren tegen het buitenland, doen gelden. We moeten beschikken over een sterlco Chr. vakbeweging, omdat er nog altijd de neiging bij patroons bestaat om misbruik te maken van de omstandigheden, omdat er altijd patroons zijn, die loonsverlaging wil len toepassen terwijl het niet noodzakelijk is. Wij moeten ons. critisch stellen tegen voorstellen tot loonsverlaging, omdat het gaat om de levensbelangen der arbeiders. Men kan zeggen: het indexcijfer is omlaag gegaan en dat is zoo, maar dat is geleide lijk gegaan, daar hebben de arbeiders niet zooveel van gemerkt en het arbeidsbudget is niet zoo groot. Daarop loonsverlaging toe passen beteekent een gevoelige operatie voor de arbeiders, maar inzonderheid voor de arbeidersvrouwen. In dit opzicht moeten we dan medezeg genschap vragen, dat we niet zoomaar be hoeven te gelooven wat de werkgever zegt, als hij beweert dat loonsverlaging noodza kelijk is. En dan behoeft dat nog niet te zijn: de boeken open, dan zijn er middelen en wegen genoeg orn aan de arbeiders daar van een goed inzicht te geven. Als door de crisis, door allerlei dingen, waarop wij' geen invloed hebben in de on beschutte industrieën de positie der arbei ders naar beneden gaat, zooals b.v. in de metaalindustrie, waar reeds een loonsverla ging van 5 pet. aanvaard werd, dan zou het kunnen zijn, dat uit het oogpunt van Christelijke solidarit- it ook de arbeiders in de beschutte bedrijven zich een offer zou den moeten laten welgevallen, zooals in 't bouwbedrijf, het typografenbedrijf, en in uw bedrijf, omdat de loonen in de bedrijven, die niets met de wereldmarkt te maken hebben, toch hun invloed doen gelden op de levensstandaard. Spr. is tegen de tolmuren, maar gelooft dat het tijd wordt, dat we denken aan be schermende maatregelen voor onze eigen in dustrie. Engeland gaat nu stellig ook een andere koers inslaan, teiwijl het vroeger de burcht van den vrijhandel was. We moeten de Chr. vakbeweging uitbou wen en de idealen der Chr. vakbeweging propageeren. De ontwikkeling van de maat schappelijke organisatie dient te gaan langs den weg van bedrijfsorganisatie. Laten we ons vertrouwen stellen op God den Heere, werkende wat onze hand vindt om te doen, maar verwachtende het alles van den Almachtige van hemel en van aarde. De vergadering betuigde door een dank baar applaus instemming met het gespro- Aan de geanimeerde bespreking, welke op dit referaat volgde, namen deel do heeren v. d. Vrede uit Zwolle, Henksma uit N ij ver dal, Katoen uit Utrecht, Lester huis uit Alk maar, Roller uit Amersfoort, Van Doom uit Utrecht. Nadat de heer Amelink de verschillende sprekers beantwoord had, sprak de voorzit ter een woord van dank ten besluite fier vergadering, welke na het zingen van een couplet van het bondslied door den heer Amelink met dankzegging geëindigd werd. volig dait (hij werd aangereden. Het bleek flat hij verschillende verwondingen aan hoofd en handen en een kneuzing van den rug had bekomen. In bewuste!oozen toestand is hit door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenihuds aan den ZuidwaJ vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2