glieuwe iTr ifisilje (iïoumut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker BINNENLAND. De gemeenten en de geldcrisis ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Boschikkingskosten 0.15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending n 6.— Bij dagelijksche zending n 2*"" Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels.....l.l'Vi No. 3497 MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. V VERANTWOORDELIJKHEID GEVOE LEN. Ons artikel over het crisiskabinet en een mogelijke kabinetscrisis heeft bij een mede werker van de „Vrijz. democraat" een on derwerp van ernstige overweging uitge maakt en hij is tot de conclusie gekomen, dat hij deze twee kolommen druks in ons blad niet hoog kon aanslaan. We zullen niet de geringste poging doen om hem duidelijk te maken, dat het vooral voor hem en zijn partijgenooten zeer leer zame lectuur zou zijn; we gunnen ieder een genoeglijke stemming. Maar, we willen wel met een enkel woord ingaan op hetgeen hem gekrenkt heeft. Het schijnt hem uitermate, mishaagd, te heb ben, dat wij de Vrijz. democraten hebben ingedeeld bij de politieke partijen, welke te weinig parlementaire verantwoordelijkheid gevoelen. En, eerlijk gezegd, als men let op de hou ding der vrijz. dem. kamerfractie bij het laatste werkloosheidsdebat, dan schijnt de uitdrukking ook wel wat sterk. Toen toch heeft deze fractie de regeering royaal ge steund en is zij niet met de S.D.A.P. uit yisschen gegaan in troebele wateren. Evenwel, toen wij ons artikel schreven, was die gunstige kentering nog niet be kend; en bovendien, we vreezen nog zeer, dat de Vrijz. dem. de fout van 11 Nov. 1925 zouden herhalen, als ze daartoe de gelegen heid kregen. Dat dit roekeloos gedoe nooit als politieke schuld is beleden, geeft ons het recht om te schrijven zooals wij deden. Toen hebben de V. D. de onvergeeflijke fout begaan om op aanstichting van een groep, waarmee ze het absoluut oneens zijn, te stemmen tegen een artikel waartegen ze absoluut geen bezwaar hadden; enkel en alleen om op die wijze het kabinet-Colijn te treffen. Dat was om zoo te zeggen een politieke doodzonde. Het is geen strijd met open vi zier, zooals ridders past, maar een aanval in de rug als van een kapersflottielje. Immers, iedereen wist met absolute zeker heid dat de politieke groepen, die hier de regeering ten val brachten, geen nieuw ka binet konden leveren. En dat is de spil, waar alles om draait. Wie die wetenschap bezit en dan toch een kabinet omverwerpt, handelt roekeloos en onverantwoordelijk. Nu aan komen dragen met de verontschul diging: Dr. Nolens had toch gezegd, dat een andere partij groepeering m o g e ij k was; is meer bespottelijk dan naïef. Denk u even de situatie in: er valt een be slissing welke de roomsch katholieke fractie uitermate kwetst en wanneer dit geschied is zeggen zij, die de pijnlijke slag toebrach ten: zie zoo, nu gaan we met die Roomsch- Katholieken samen een kabinet vormen. De schrijver in de „Vrijz. Democraat" ver onderstelt, dat do feiten van November 1925 ons niet helder meer voor den geest staan. Ze zijn ons nog zóó volkomen helder, dat we heel duidelijk weten, dat Mr. Marchant, die gisteren tegen het gezant schap stemde, vandaag d'e post opnieuw op de begrooting wilde brengen. De laatste daad was minstens eeji even groote beleediging voor de R. K. partij als de eerste. De V. D. zullen goed doen, niet meer en nooit meer over November 1925 te praten; dat geeft niets dan narigheid. MORGEN BEGINT HET. De begrootingsdebatten in de Tweede Kamer zullen morgen een aanvang nemen. In geen jaren stonden ze zoo in de alge- meene belangstelling als nu. De reden daar voor is echter weinig verblijdend. Een jaar geleden werd door slechts wei nigen notitie genomen van deze dingen. De economische daling was reeds begonnen, maar zette nog zoo weinig door, dat voor al in de vakbladen van overheidspersoneel elke maandstaat van de rijksinkomsten aan leiding gaf tot stekelige opmerkingen aan het adres der regeering, die de belasting opbrengst gemoedelijk en genoeglijk incas seerde, doch tot loonsverhooging niet be reid was. De groote massa, welke hierbij niet di rect betrokken was, leefde rustigjes voort; dacht misschien wel eens over malaise, maar kon zich toch moeilijk indenken, wat dit woord nu werkelijk beteckent Hoe is thans het aanschijn des aardrijks veranderd. De minister zegt niet, dat de toestand der schatkist zorgeischend is; neen, het is nu erger dan zorgwekkend en zorgelijk; de Minister is met meer dan be zorgdheid vervuld; de omstandigheden zijn penible en precair. En aan den terugslag daarvan ontkomt niemand. Ieder voor zich hoopt op een min of meer beschutte plaats; maar ieder voelt het ook komen. Vandaar de groote belangstelling. Veel verheuging geeft ze dus niet. En toch hopen wij en zullen we trachten er toe mede te werken, dat de behandeling derbrendende vraagstukken in de Kamer in het midden der belangstelling blijft staan Sommigen schijnen iets ander te begee- ren. Men denke aan de wijze, waarop som mige roode leiders op het beruchte demon stratie, agitatie- en sensatie-congres te Rot terdam te keer zijn gegaan. Men leze ook deze passage uit een nabe trachting op het crisisdebat in het nieuwe weekblad van de S.D.A.P. de „Sociaal demo craat. Het heet daar: Schouten a.r., zegt ook toe, bij de be handeling der Staatsbegrooting op de zaak terug te komen, na regelmatige, schriftelijke voorbereiding. Wij hopen, dat de arbeiders de behandeling op andere wijze zullen voorbereiden. Dat is feitelijk opruierij: de straat opl Dat is het aankweeken van een paniek stemming, met al dè vreeselijke gevolgen er van. Dat is anti-democratisch. Dat is aunsturen op een binnenland'schen oorlog! Niemand verlieze dit uit liet oog. Ook de S.D.A.P. niet, die toch bij ervaring weet, dat het gemakkelijker is om revolutio naire geesten op te roepen, dan deze te be zweren. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau S. Outlkeric, predikant bij de Gereformeerde Kerk te. Kralingen. INSPECTIE WERKVERSCHAFFING De minister van Binnenlandsche Zaken heeft benoemd tot adj.-inspecteur van de werkverschaffing in de provincie Limburg, den heer J. H. Martin, burgemeester van de gemeente Eygelshoven. HOFBERICHT KONINGIN EMMA ONGESTELD. Tengevolge van een lichte ongesteldheid van H. M. de Koningin-Moeder is het ver trek van het Loo naar Den Haag nog niet definitief vastgesteld. AFSCHEID VAN MR. J. T. LINTHORST HOMAN De Commissaris der Koningin in de pro vincie Drente Mr. J. T. L i n 1 h o r s t Ho- man heeft in de zaal van Ged. Staten af scheid genomen van het personeel in dienst der provincie en vam de burgemeesters der Drentsche gemeenten. Hierbij voerden de griffier Mr. A. G. M e mel en de heer G. van Wageningen. als oudste burgemeester het woord. Een album werd aangebodlem met harul- teekeningem der ambtenaren, en een zilve ren presenteerblad met het Drentsche wa pen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS FINANCIERING VAN DEN WONINGBOUW Op vragen van het Eerste Kamerlid Arntz, inzake de moeilijkheden met de financiering van den woningbouw, heeft de Minister van Arbeid o.m. geantwoord dat in de eerste plaats de intensiteit en de vermoedelijke duur van de moeilijkheden nog niet vast staan. Op de tweede plaats valt rekening te houden met de zeer groote woningproduc tie gedurende de laatste jaren, die het normale accres der behoefte overtrof. De netto-vermeerdering van den woningvoor raad heeft van 1922 tot 1930 beloopen van ruim 40.000 tot ruim 44.000 woningen per jaar; in 1930 bedroeg de bruto-productie 51.501 woningen. Voor 1931 is een, naar de tot dusver ge publiceerde gegevens, ongeveer gelijke ver meerdering van den woningvoorraad te vcrwaohten. Indien echter een langdurige stagnatie zou intreden, zou de woningvoor ziening in gevaar kunnen komen. Vooralsnog meent de ondergeteekende eerst de ontwikkeling van de omstandig heden. welke, niet in allen decle ongunstig zijn. te moeten afwachten. Welke maatregelen eventueel getroffen zouden moeten worden, valt thans nog niet te voorzeggen. TWEEDE KAMER DE VACATURE-LINGBEEK Er is- gemeld, dat de heer G. Nieuwen- huijsen ds C. A. Lingbeek als lid der Tweede Kamer zal opvolgen. Echter is de heer Nieuwenhuijsen in den afgeloopen zomer uit de H.G.S. ver wijderd. Hij bekleedt daarin geenerlei functie meer en wordt zelfs door het hoofd bestuur uitdrukkelijk verloochend. Hij is ook geen lid meer van de Prov. Staten van Zuid-Holland, en maakt ook geen deel meer uit van den Haagschen Gemeenteraad. Neemt de heer Nieuwenhuijsen zijn be noeming tot Kamerlid niet aan wat te verwachten is dan is Dr. J. J. Wolden- derp, lecraar aan het chr. gymnasium te Groningen, zijn opvolger worden. NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post en passagiers in aansluiilng op het motorschip „Johan van Oldebarnvelt" zal Dinsdagmorgen 3 November te 10.20 uur van Genua trekken. Aankomst Woensdagmorgen November om 7.05 uur te Zevenaar, 7.57 uur Arnhem, 8,48 uur Utrecht, 9.49 uur Den Haag S. S., 9.36 uur Amsterdam W P 9.51 uur Amsterdam C. S., 10.01 uur Rot terdam Maas; NOTARIEELE VEREENIGING PROF. TREUB HERDACHT. Voordracht Prof. Scheltema. Voor de Notarieele Vereeniging heeft Prof. Mr. F. G. Scheltema Zaterdagavond een voordracht gehouden over de wettelijke be scherming van het vermogen der Naamlooze Vennootschap. Alvorens den inleider het woord te geven herdacht de voorzitter der Vereeniging, No taris A. Bon ga, het overlijden van den Eere-Voorzitter der Notarieele Vereeniging, Prof. Mr. M. W. F. Treub. Van degenen, die in 18S5 samen met Prof. Treub de Notarieele Vereeniging hielpen oprichten, is nog alleen Notaris Voskuil in leven. Vervolgens was het woord aan Prof. Mr. F. G. Scheltema, die, na erop gewezen te hebben, dat de N. V. wat betreft de wette lijke vermogenshescherming in een bijzon dere positie verkeert, hetgeen samenhangt met de beperkte aansprakelijkheid der aan deelhouders, waardoor voor crediteuren hei gevaar van roekeloos beheer van het vermo gen bij de N.V. veel grooter is dan bij andere personen, de twee begrippen besprak, die van de wettelijke \ermogenshescherrning van centraal belang zijn: het vermogen en het geplaatst kapitaal. Tusschen die twee begrippen heeft de wet een nauw verband gelegd, hetwelk al dus kan worden omschreven, dat de wet ten behoeve van crediteuren heeft willen bereiken, dat het vermogen der N.V. tot het minimum-bedrag van het geplaatste kapt taal door de aandeelhouders wordt samen gebracht en dat het voorts niet beneden dat bedrag daalt tengevolge van uitkeeringen aan aandeelhouders. In drie groepen van voorschriften heeft de wetgever dit begin sel belichaamd. In het licht der ontwikkelde beginselen besprak spr. tenslotte een drietal gevallen, n.l. de uitreiking van bonus-aandeelen, de omortisatie van aandeelen tegenover uitrei king van zgn. actions de jouissance, en de terugbetaling op aandeelen nl behoud van stortingsplicht; deze drie transacties achtte Prof. Scheltema volgens onze wet geoor loofd. Op deze rede volgde een uitvoerige dis cussie. SALARISKORTING RIJKS PERSONEEL PROTESTVERGADERINGEN IN DEN HAAG De moties De Centrale van vereenigingen van per soneel in 's Rijks dienst heeft Zaterdag middag in de groote zaal van den Dieren tuin te Den Haag een drukbezochte protest vergadering gehouden tegen de salariskor ting voor het Rijkspersoneel. Nadat door den heer F. P e r d o k Hzn. een rede was gehouden, werd een motie aan genomen, waarin o.m. werd verklaard, dat de bezoldiging van het Rijkspersoneel in het bijzonder nog verre achterstaat bij die van vergelijkende gemeentelijke en provin ciale ambtenaren en dus om die reden nog niet op peil is, en dat de korting een een zijdig karakter draagt, terwijl een gezonde en humane economie zou moeten mede brengen, dat ter oplossing van nationale crisisvraagstukken nationaal werkende maat. regelen worden genomen. Ook het Comité tot behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) heeft Zaterdag te Den Haag ver gaderd. Na enkele redevoeringen, waarbij het nogal rumoerig toeging sprak de vergade ring als haar meening uit: lo. dat de salarissen van het rijksperso neel en de onderwijzers niet mogen worden gemaakt tot de sluitpost van de begroo ting; 2o. dat eventueele tekorten op de staat huishouding behooren te worden gedragen door het geheele Nederlandsche volk: 3o. dat het rijk steeds achteraan komt wanneer het salarispeil van het rijksperso neel en de onderwijzers dient te worden verhoogd, terwijl het bij de thans voorge komen korting op de wedden van het vrije bedrijf zelfs voorgaat in het aantasten van de arbeidsvoorwaarden en daardoor den in druk wekt de particuliere werkgevers in hun streven naar loonsverlaging te willen aanmoedigen. Instemming werd voorts betuigd met de actie van het A.C.O.P. tegen den voorge nomen aanslag op het salarispeil van het rijkspersoneel en de onderwijzers. Er volgde nog een korte straatdemon stratie. DE WESTLANDSCHE POSTDIENST DE PLANNEN IN ONDERZOEK Naar de directeur-generaal der posterijen aan de betrokken personen bericht heeft, is het verzoek om door middel van het bevestigen van postbussen aan de autobus sen der W.S.M. een sneller verzending der brieven enz. te bewerkstelligen, in behan deling genomen door het hoofdbestuur. Uiteraard kan nog geen beslissing worden medegedeeld, daar de plannen met verschil lende personen moeten worden besproken. Van verschillende zijden hebben we reeds betuigingen van instemming gekregen met deze postverbetering, die slechts een betrek kelijk geringe uitgaaf vordert. Vanwege de W.S.M. is ons n.l. verzekerd, dat hei in de bedoeling ligt geenerlei vergoeding te heffen voor het uitvoeren van den be doelden dienst alleen zou moeten worden bekostigd het aanmaken van de, overigens eenvoudige busjes aan de bus. Het eenigste beteekenende bezwaren dat voor de uitvoerin van het plan moet overwonnen is, dat aan de chauffeurs machtiging moet worden ver leend de poststukken uit de bus te nemen, en in de postbus te werpen. Maar hopelijk zal hiervoor een oplossing gevonden kunnen CHR. RUSTHUIS „MORIA" BELANGRIJKE GIFT. Het Chr. Rusthuis Moria te Nunspcet heeft uit Arnhem een legaat van f 10.000 ontvangen. STEUN UIT 'S RIJKS KAS Wetsontwerp ingediend Ingediend is thans een wetsontwerp tot het verstrekken van steun uit 's rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de gemeenten. Het eenige artikel van dit wetsontwerp luidt ajs volgt: 1. In bijzondere gevallen kan van gemeen ten, die ernstige bezwaren ondervinden in 'de financiering harer kasbehoeften uit 's rjiks kas steun worden verleend. 2. De in het eerste lid bedoelde steun wordt zooveel mogelijk verleend in den vorm van rentedragende voorschotten ot wel in den vorm eener ftarantie wegens door anderen te verleenen vooschotten en slechts onder zoodanige voorwaarden als door de met de uitvoering van de wet be laste ministers na verhoor van het betrok ken gemeentebestuur en het college van Gedeputeerde Staten worden vastgesteld. 3. De gemeente, die een steun als bedoeld in het eerste lid uit 's rijks kas ontvangt, is verplicht de daaraan verbonden voor waarden na te leven en de daartoe noodige maatregelen tot stand te brengen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Door de terughoudendheid, welke in den laatsten tijd de geldmarkt heeft geken merkt, zijn vele gemeenten, die daardoor niet meer in staat zijn haar kasbehoeften te financieren, in moeilijkheden geraakt. Dezelfde omstandigheid is oorzaak, dat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, die met een groot aantal gemeenten rekening- courantovereenkomsten heeft gesloten, krachtens welke aan die gemeenten cre- dieten zijn toegestaan, thans haar liquidi teit ernstig ziet bedreigd, nu vele gemeen ten haar depositicgelden moeten terugtrek ken terwijl de verleende credieten wel is waar kunnen worden opgezegd, doch door de gemeenten niet kunnen worden afge lost. Het gevolg van een en ander is ge weest, dat de evengenoemde bank alsook vele gemeenten zelfstandig zich tot de regeering hebben gewend met het verzoek om steun uit 's rijks kas. Het wetsontwerp strekt om den boven omschreven steun onder de voorwaarden, welke daarbij in het belang van een zoo spoedig mogelijk herstel van het gemeente credict gesteld dienen te worden, mogelijk te maken. DE MEENING VAN Mr. E. J H. PATIJN Naar aanleiding van de berichten over de moeilijkheden, welke verschillende ge meenten den laatsten tijd ton aanzien van haar kaspositie ondervinden, heeft het Ö.bld. een onderhoud gehad met mr. R. J. H. Patijn. Hierbij zei'de de heer Patijn o.m. het vol gende: Beleggingsgeld is er hier te lande nog in overvloed te vinden. Dit kan men o.a. ook nog opmaken uit de jongste plaatsing van schalkistpapier. Het is dan ook m.i. buiten kijf, dat gemeenten ruimschoots geld zullen kunnen krijgen, mits zij eerst terugkeeren van de dwalingen, begaan door hen, die de gemeentekassen op onverant woordelijk zware lasten hebben gebracht In de pers is melding gemaakt van een wetsontwerp, dat op komst zou zijn, waar door de Regeering aan gemeenten kasgel den zou kunnen verstrekken op bepaalde voorwaarden. Ik kan natuurlijk over den inhoud van een dergelijk nog niet bekend wetsontwerp (dat inmiddels is ingediend) geen oordeel uitspreken, maar ik wil wel zeggen, dat ik het, indien de Regeering aldus inderdaad de bevoegdheid zou krij gen het hare in de goede richting te doen mede een zeer heugelijk feit zou willen noemen als de wet daartoe de mogelijkheid opent. Er behoeft m.i. geen oogenblik twijfel te bestaan dat na een gezonde reorganisatie der gcmeentefinanciën, het oude stevig ge fundeerde gemeentelijke crediet zich ten volle zal demonstreeren, maar dan dient er nu ook, gelijk ik al zeide. eerst orde op de zaken gesteld te worden. Dat zich nu de schoone gelegenheid voor doet, om zulks gedaan te krijgen beschouw ik aldus mr. Patijn tot besluit van het onderhoud als een lichtpunt te midden van de vele narigheid, die wij nu eenmaal om ons heen zien. Ziedaar het goede gevolg van de huidige situatie, een gevolg, dat dus in mijn oogeh alle reden tot verblijding biedt, tot toeneming van het noodige ver trouwen. DE TOESTAND DER GEMEENTE- FIN ANCIEN Te Nijmegen volkomen gezond. In tegenstelling niet wat van andere steden als bijvoorbeeld Rotterdam gemeld wordt, is de financieele toestand van Nij megen, dank zij een zuinig volgens voor uitstrevende elementen t- e zuinig beheer, volkomen gezond. Nog dezer dagen kon een kasgeldleening van twee millioen gulden worden afgesloten. Wanneer de gemeente raad accoord gaat met de voorgestelde salariskorting van het gemeentepersoneel, zal dit practisch voor deze gemeente neer komen op een winst van 120.000. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- FINANCIEN Versterking der gewone inkomsten. In de memorie Van beantwoording van het verslag der afdeelingen over de be- grooting 1932 verklaren B. en W. van Am sterdam, dat de soliditeit der hoofdstad boven alle twijfel is verheven. Blijkens de gemeenterekeningen zijn de gewone uitgaven steeds door gewone in komsten gedekt. De buitengewone zware lasten, die gedurende de oorlogsjaren en enkele jaren daarna op Amsterdam rust ten. zijn geheel uit de gewone middelen gekweten; zelfs bleek het mogelijk in die jaren een reservefonds te vormen, dat voor het sluitend maken dor begrooting ook voor het dienstjaar 1932 nog goede diensten be- Bij de ontwerp-begrobting is er van uit gegaan. dat de crisislasten over 1931 en over 1932 niet ten laste van de gewone begrooting zouden komen, maar naar den kapitaaldienst worden overgebracht. B. en W. blijven dit volkomen geoor loofd achten. Wie deze crisis ziet, niet als een vasten toestand, doch als een ramp van voorbijgaanden aard, doet niets onrecht matigs, indien hij de onafwendbare lasten met zulk een tijdelijke ramp verbonden, over een klein aantal jaren verdeelt. Intusschen is de toestand sedert het op maken en indienen der begrooting wel sterk veranderd. De toen reeds heerschemde eco nomische crisis is omvangrijker en feller van aard geworden. Voorgestelde maatregelen. Bij afzonderlijke voordrachten, welke zóó tijdig zullen worden ingediend, dat zij nog bij de begrooting zullen kunnen worden be handeld, zullen B. en W. de maatregelen voorstellen, welke zij noodzakelijk achten tot versterking der gewone inkomsten. Die voorstellen zullen 'de volgende maatregelen bevatten: 1. invoering van een brandver zekeringsbelasting op onroe rende goederen. De opbrengst dezer belasting is te stellen op 1.000.000 2. wederinvoering eener zakelijke belasting op het bedrijf tot de helft van het vroegere tarief, opbrengst 530.000 3. verhooging van het straatgeld met 1/3; meerdere opbrengst 1.159.000 4. wijziging der regeling van op- centenheffing c>p de personeele belasting in dien zin, dat met behoud van de huidige pro- gressieschaal de opcenten met 1/5 worden verhoogd en die dus zullen loopen in plaats van 50 tot 100, van 60 tot 120; meerdere opbrengst 1.100.000 5. niet-afschaffing van het brug geld; opbrengst 28.000 6. herziening der hondenbelas ting hoogere opbrengst 55.000 Totaal 3.872.000 Bezuiniging op personeel? Het bericht, door een lid in de dagbladen gelezen, dat B. en W. voornemens zouden zijn te bezuinigen op het personeel, door in vacatures niet meer te voorzien, is on juist Aangezien de bijzondere aandacht van B. en W. gevestigd is op al datgene, wat er toe kan medewerken om de uitgaven te beperken, zijn de hoofden van dienst nogmaals herinnerd aan de noodzakelijk heid om bij iedere tewerkstelling, hetzij van werkman of ambtenaar, zich er ernstig rekenschap van te geven, of die tewerk stelling, ook wanneer het geldt de bezetting van een vacature, wel onvermijdelijk is. Naar aanleiding van de vraag om een onderzoek in te stellen of bijv. door ver korting van den arbeidsduur het gemeente- personeel kan worden uitgebreid en hier door de werkloosheid eenigszins kan wor den bestreden, herinneren B. en W. aan het door hen in 1929 ingestelde onderzoek. De conclusies van het onderzoek waren, dat invoering van een verkorting van den arbeidsduur voor het gemeentepersoneel wellioht tijdelijk den omvang der werkloos heid met een gering percentage zou kun nen verminderen, doch dat het zeer vraag zou zijn, of die vermindering blijvend zou wezen; bovendien zouden de kosten, volgens die conclusies, zoo uitermate druk kend zijn, dat aan dien maatregel niet kon worden gedacht SESTUURSHERVORMING DER BUITENGEWESTEN VEREENIGING 1NDIE-NEDERLAND Men meldt aan Aneta-IIolland: De vereeniging Indië-Nederland (V.I.N.) heeft een commissie ingesteld onder presi dium van den heer A. M. Hens, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië, ter bestudee ring van het bestuurshervomingsplan voor de Buitengewesten van Ned.-Indië, waarom trent in het bijzonder over den boven bouw, n.l. de indeeling van die Buitenge westen (Sumatra, Borneo en d'e Groote Oost) de Indische Regeering aan den Volksraad een uitspraak had gevraagd bij aanvullende begrooting voor 1932. Wel is waar heeft de Volksraad zich ten deze reeds met de inzichten der Regeering vereenigd, maar aangezien een dergelijk be sluit (vaststelling van een begrooting) bij de wet moet worden goedgekeurd, krijgen ook de Staten-Generaal de gelegenheid zich daarover uit te spreken, zoodat er alle aan leiding is deze hoogstbelangrijke zaak nog eens van deskundige zijde te doen belichten. DE DAGBLADPERS HET NIEUWE „VOLK"-GEBOUW. Het nieuwe gebouw van het dagblad „Het Volk" aan het Hekelveld te Amsterdam is Zaterdagmiddag officieel in gebruik ge nomen. Een groot aantal vertegenwoomi gars van bonden en vereenigingen en zeer vele particulieren kwamen aan commissa rissen en directie hun gelukwenschen aan bieden. Voor deze receptie was liet grome expeditielokaal als ontvangstzaal ingericht. De wanden gingen schuil onder het zeer groot aantal gezonden bloemstukken. Allereerst werd op deze receptie 't woord gevoerd ooor den president-commissaris van „Het Volk", Dr. F .M. Wibaut. Daarna volg den toespraken van de heeren Kupers, voor- zitter van het N.V.V.; J. Oudegeest, voorzit ter van de S.D.A.P.; W. H. Vliegen, voor zitter van do Tweede Kamerclub en vele anderen. Na afloop van het officiecle gedeelte wer den de gasten in de gelegenheid gesteld een wandeling te maken door hot nieuwe ge- Voornaamste Nieuws* (biz. 1) De gemeenten en de geldcrisis. Ingediend is een wetsontwerp tot het ver leenen van steun uit 's Rijks kas aan in moeilijkheden verkeerende gemeenten. (blz. 5.) De openstelling van de brug bij het Kei- ersveer. Vergadering van de Vereen, voor de Staat huishoudkunde en de Statistiek over de Landbouwcrisis. Het C.N.V. is de 100.009 leden gepasseerd, (blz. 6) Laval keert heder terug. Morgen zal Von Hóesch Duitsche voorstellen aan hem voor leggen. De bewapenin.gsvacantie. Zaterdag hadden twintig landen zich er toe bereid verklaard. Gerucht over Japansche troepenbewegingen in Mandsjoerije. Mijnramp in Schotland. Tien dooden. Zes militaire vliegtuigen verongelukt iü Brazilië. (Blz. 7) Jaarvergadering van de Chr. Voetbalbond. UITREIKING DER LORENTZ- MEDAILLE AAN PROF. WOLFGANG PAOLL Zaterdagmiddag had in het Trippenhuis te Amsterdam, waar de Kon. Academie van Wetenschappen is gevestigd, de plechtige uitreiking plaats van de Lorentz medaille aan Prof. Wolfgang Pauli. De uitreiking ge schiedde in tegenwoordigheid van familie van Prof. Lorentz, den Zwitserschen Gezant, den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, jhr. Roëll, burgemeester de Vlugt en vele anderen. De voorzitter van de afdee- ling natuurkunde van de Kon. Academie voor Wetenschappen Prof. van der Hoeve sprak een inleidend woord. Spr. bracht in herinnering, dat 6 jaar geleden het instituut van de uitreiking der Lorent2im6dailIe ge sticht werd en het doel daarvan. De 'eerste maal werd de medaille in 1927 aan Max Polak verleend, Lorentz zelf kon de medaille toen nog uitreiken. Hierop gaf spr. het woord aan prof. dr. P. Ehrenfest, die met een toespraak de medaille uitreikte. Uitvoerig besprak prof. Ehrenfest de verdienste van den ontdekker van het zoo belangrijke „uitsluitings beginsel". Prof. Pauli, aldus zoide spr, ten slotte, het zij mij vergund bij de overhandiging van de Lorentz medaille er aan te herinneren, hoezeer Lo rentz zelve U heeft geschat, uw helder in zicht, uw scherpzinnigheid en eerlijkheid en tevens om de buitengewone wijze waarop gij steeds de verdiensten van andere onderzoe kers tot hun recht hebt doen komen. In zijn dankwoord getuigde Prof. Pauli, dat Prof. Lorentz ook voor de jongere gene ratie een voorbeeld is geweest. Ten slotte wcnschto prof. Van der Hoeve prof. Pauli namens de academie geluk met zijn groote onderscheiding. Na afloop der plechtigheid waren de aanwezigen in de ge legenheid persoonlijk met den heer Pauli kennis te maken. DE MOBILISATIESLACHTOFFERS IN DE TWEEDE KAMER Men vestigt er onze aandacht op. dat we op 13 Oct. jl. den heer Tilanus bij het debat over die z.g. mobilisatieslachtoffers iets heb ben laten zeggen, dat hij niet gezegd heeft. We meenden, in het Kamcrgeroezemoes, te hebben verstaan, dat deze afgevaardigde eenige critiek had op het optreden van de christelijke organisatie van M. S. Dit is blijkens de Handelingen minder juist. De heer Tilanus doelde op den onaangenamen pennestrijd' tusschen d-d. Alg. Chr. Kring van invalide mol> militairen en nabestaanden en den B t M. S. Gaarne maken we vai .«rrectie mel ding ten einde eiken vei-u indruk weg te nemen. HAARLEM GEMEENTEL. ORGELCONCERTEN. Er zullen, ingevolge Raadsbesluit, dit i dagen 20 Nov., 11 Dec., 15 Jan., 12 Fe'or. en 11 Maart. Vrijdag 30 October heeft liet eerste reeds plaats gehad. George Robert, de orga nist, had zich de medewerking verzekerd van het „Hollandsch Instrumentaal Kwintet", be staande uit: Rosa Spier, harp; Wim van Hoek, fluit; Fernando Zepparoni, viool; C. v. d. Beek, cello en Louis Oostdam, altviool. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Te Haarlem heeft het Landstormkorps „Kennemerland" een vaandel gekregen. Met eenige plechtigheid geschiedde de overdracht in de infanteriekazerne Koudcnhom. Aanwezig waren o.a. de heer C. Maarschalk, burge meester van Haarlem en vele militaire auto riteiten. Het woord werd gevoerd door de heeren D. O. Norel, voorzitter Gewest. Cle. voor de B.V.L., C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem en Luit-Gen. Duymner van Twist. Overste Hartogh Heys van Zouteveen, Commandant van het korps „Kennemerland", nam het vaandel in ontvangst. CHR. VAKBEWEGING. De Haarlemsche Chr. Besturenbond heeft een groote propaganda-vergadering belegd morgen- (Dinsdag-) avond, in het gebouw van den Protestantenbond aan de Jakobstraat om 8 uur. Het openingswoord zal gesproken worden door Ds. K. G. van Smeden, Chr. Geref predikant. De heer C. van Baren. Hoofdbe stuurder Ned. Bond van Chr. Fabr. en Tr - arbeiders, zal spreken over: „Vakbeweging in crisistijd". Daarna voert het woord de heer Th. Palma, Hoofdbestuurder Ncd. Chr. Gouw- arbeidersbond, over het onderwerp: „Voor waarts, juist nu!" Het slotwoord spreekt I)s. G. J. Duyvendak, Evang. Luth. predikant. Het Chr. fanfarekorps „Arti et Religioni", dir. de heer F. A. Dekker Jr., verleent muzikale medewerking. v

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1