Villa- en LandhuizenboBW te Oegstgeest .MARBRITEGLAS De J. HN HEI WILD S n.v Dordtsche Olashandel in het PRINS HENDRIK-, JULIANA- en ORANJEPARK Geversslraa! 61 f© 0©ssfgs@sl BOÜWBT.AÜ Ko. 127, Pag. 2 hAANDAG 2 NOVEMBER 1931 Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN WandbekleeJing in alie kleuren In onze showroom v. d. Duynstraat 23—2527—29 vindt U het op allerlei wijzen voor muur-, vloer- en plalond- bekieeding toegepast. N.V. CENTRALE GLASHANDEL Dir. W. J. LENGKEEK Oppert 85 - Rotterdam - Tel. 50030 Het aangewezen adres voor Bouwvakken en Industrie. F\e Gereformeerde Kerk aan het Breeplein te Rotterdam Het is een gelukkige gedachte van de ker- keraad geweest, de vierde Gereformeerde Kejtk voor Rotterdam-Zuid, aan het Bree plein, aan de bekwame architect Sutterland op te dragen. Hierdoor toch is bereikt, dat een niet alleen zeer presentabel, doch tevens een «.esthetisch op hoog plan staand kerkge bouw opgericht is. En wat in het algemeen wei niet mag gelden, doch maar al te dik wijls van zeer groot belang is: een bouw werk van goede vormgeving zonder dat dit al te groote financieele offers met zich brengt Niet dat schoonheid synoniem aan kost baarheid is, doch het mag als bekend wor den verondersteld, dat in verreweg de mees te gevallen een artistiek uitleven gepaard gaat met. meerdere kosten. Daarom mag het als een verdienste worden beschouwd zonder dat het een hoofdfactor behoeft te worden wanneer een architect het bestaat de kosten van een bouwwerk laag te hou den zonder dat het aesthetisch of construc- tieve peil daardoor daalt. Van doze kunst schijnt architect Sutter land! het geheim te bezitten. Het gebruik van prima, doch niet kostbare materialen, uiterst vakkundig toegepast, waardoor ver kwisting voorkomen wordt, integendeel de volledige sterkte van alle bouwelementen benut, waardoor een maximum rendement is verkregen. En behalve dit, een harmonisch® opeensta peling waardoor het geheel van een groote artistieke waarde geworden is. De plattegrond is logisch en overzichtelijk, terwijl de ruiinteverdeeling zoodanig is, dat het uitzicht vanaf de zitplaatsen naar de spreekplaats niet door steunpunten of ko lommen belemmerd wordt. Jammer dat in deze kerk wederom het gysteem gehuldigd is, dat, wat niet in1 de breedte te vinden is, dan maar in de hoogte gevonden pioet worden. Met name de gale rijen. Begrijpelijk is het dat vooral in de steden met de toch al kostbare bouwgrond, met de ruimtie gewoekerd moet worden en men spoedig geneigd is de meest voor de hand liggende op lossing te kiezen, nl. de plaatsen boven elkaar door middel van ex tra verdiepingen. Dat dit voor gewone bouwwerken toege past wordt is goed te praten, doch voor een ■kerkgebouw zou toch een uitzondering ge- maaKt moeten worden. Waar is de grens als men doorgaat met steeds galerijen boven elkander aan te brengen en waar blijft het karakter van kerk als men zich onder een menschendak voelt opgesloten. Hier is voor de Gereformeerde Kerk een mooie taak weggelegd om het maken van galerijen ontoelaatbaar te verklaren voor gebedshuis en daardoor de leiding te nemen om een misschien conservatieve, doch naar alle waarschijnlijkheid juist» gedachten- gang van eenvoud in het kerkgebouw terug te bekomen. Overigens zijn in dit gebouw de galerijen behoorlijk opgelost en passen zich aan de architectuur goed aan. Het neemt echter niet weg. dat de buiten-, zoowel als binnen- ordonnantie danig geschaad is en de groote ruimtewerking geweld aangedaan is. Het geheele interieur is zeer stemmig, de spreekplaats is van steen waardoor de sug gestie van los meubelstuk verlaten is en dit zoo belangrijke onderdeel in de architectuur Boven de spreekplaats bevindt zich een machtig concertorgel, van de kerkruimte af gesloten door een geestig gekleurd rooster als aangenaam accent in de sobere ruimte. Het orgel belooft een zeer belangrijke aan winst te worden voor Rotterdam-Zuid', mede omdat hierdoor de in de Laurenskerk zoo- gewaardeerde orgelconcerten ook voor dit stadsdeel plaats kunnen vinden. Het muzikaal slechtbedachte zuidelijk Rotterdam zal deze geste van de kerkeraad! zeker op prijs weten te stellen. De kerkruimte zelf is eenvoudig gehou den met gemetselde plint eai wit geschuurde wanden .terwijl de bovenafdekking gemaakt tongewelfvorm van in mooie donker bruin gebeitste cassetten. De monotone glas-in-lood ramen in violet en paars verhoogen de stemmigheid van het interieur, terwijl door op enkele plaatsen een pittige kleur een te groote soberheid vermeden is. De buiten-architectuur is van een geheel eigen karakter. Wederom zou er te rede twisten vallen of het streven, een meer mo derne, een andere arichtectuur gewenscht is, doch bij het aanschouwen van dit werk is duidelijk gedemonstreerd dat niet alleen de samenleving, doch ook de eeredienst met deze architectonische opvatting gediend is. Het gaat er immers om een stemmingsvol gebouw te stichten, waarhij onze aandacht niet afgeleid behoort te worden door gril lige of misschien vernuftige vondsten. Op zichzelf wellicht te waardeeren, doch die veelal aan de geestelijke waarde groote afbreuk doen. Eenmaal die overtuiging toegedaan, is het moeilijk ander werk dan het hier gepres teerde naar waarde te schatten en is men geneigd te hopen, diat, althans voor kerk bouw, door een evolueerende beweging een misschien beter aanpassen aan de tijd plaats zal vinden, zonder storende uitingen die de aandacht van het essentieele doel van een kerkgebouw afleiden. Architect Sutterland heeft een „kerk" ge bouwd die deze naam waard'ig is. Een zeer bijzondere opgaaf, iinede door het feit, dat dit gebouw in een omgeving van eigen dis tinctie staat. Het Breeplein, de afsluiting van een der schoonste tuindorpen, nog veel te weinig bekend, zelfs bij de Rotterdammers, op een dergelijk belangrijk punt vereischt een groot bouwwerk een zeer bijzondere zorg. Het is d®n architect volkomen gelukt de situatie van het terrein zoodanig te benutten, dat een voor de omgeving schoon geheel werd ver kregen Het rustige, hoog opgaande middenschip, het immense dak met leien gedekt accen tueert klaar de kern. van het gebouw. De kloeke toren juist op den hoek, duidt de plaats van het geheel aan, terwijl het sil houet van dezen toren doet denken aan d» zoo mooie, bijna frivolle torenbekroningen der Amsterdamsche Renaissance kerken. Dit teere spitsje is geheel met lood bekleed en berekend om eeuwen te trotseeren. Van groote schoonheid zijn ook de gevels, speciaal de zijkant. De hooge, voorname ra men geven een grootsch aspect aan. deze gevel. Uit de geheele bouw blijkt duidelijk, dat hieraan niet alleen door de architect, doch ook door de aannemers met liefde gewerkt is. Alles ziet. er zeer verzorgd uit wat aan de aesthetische waarde nog ten goede komt. Binnenkort zal, in aansluiting met de kerk, ook een school en woningcomplex bij gebouwd worden, waardoor de wand van het Breeplein geheel voltooid is. J. P. L. Hendriks hooge prijzen van den grond mogelijk. Heb ben hooge grondprijzen eenmaal vasten voet gekregen, dan kan het gewone woon huis niet meer gebouwd worden, en is men verplicht de huurkazerne te bouwen. De bouwondernemer te 's-Gravenhage voelt ziich de verzorger van de woonbelan- gen der ingezetenen. De huurkazerne heeft zijn sympathie niet, hetgeen een gelukkige omstandigheid is. Vorenstaande beschouwingen, hoewel geenszins volledig, doen zien, dat de wo- ningvoorzien/ing een vraagstuk is, dat bij voortduring belangstelling en zorg ver eischt. Hoe beter de bij het woningvraagstuk be trokken partijen elkaar begrijpen, des te ge makkelijker is de taak van de overheid, due het algemeen belang moet dienen door re gelend op te treden. Houth. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL S Co. 47 K°"erdam ANNO 1853 Nassauhaven—Boerengat j3e woningvoorziening in de Hofstad Jarenlang heeft een gelukkig evervwlcht beslaan tusschen de be langen van den grondeigenaar, den bouwondernemer en de burgerij; dit evenwicht dreigt thans verstoord te worden. De huurkazerne heeft niet de sympathie van den bouwer lai de prospectus voor de Ne Bo, schrijft de heer G. A. Meijer, directeur van het Gemeente Bouw- en Woningtoezicht te 'e-Gravenbage. over de woningvoorziemng van deze stad. Wie kennis neemt van de Woningwet, ziet, dat de wetgever allerlei bepalingen ge maakt heeft om den ophouw van een goed «reorganiseerde en gezonde stad mogelijk te maken. Voorop staat zijn zorg voor de wo ning. De eerste artikelen van de wet hebben in het bijzonder betrekking op den bouw en de inrichting van woningen en de plaat sing ten opzichte van de straat en van be lendingen. De wetgever heeft de gemeente besturen verplicht hieromtrent voorschriften te maken, welke zijn samengevat xn de Bouw- en Woonverordenmg. Zoodanige verordening bestond te e-L»na- venhage reeds vele jatren, voordat sn ïau» de Woningwet van kracht werd. De Haagsohe burgerij heeft steeds hooge eischen aan de woning gesteld. Het belang van de bouwdndustrie brengt mede aan die eischen te. voldoen. Het bestuur dor ge meente heeft in den loop der jaren zich er toe kunnen beperken leiding aan den wo ningbouw te geven om te voorkomen dat de eene buurman den anderen zal schaden, om de soliditeit welke onder de concurrentie lijden kan, te bevorderen en om te voorko men, dat een type huis gebouwd zal worden, hetwelk niet aan de eischen van gezondheid en veiligheid voldoet, doch wegens de gromt kosten onder den druk van grond exploitan- ten toch ingang zou vinden. Ondanks herhaalde wijziging en aanvul ling is onze Bouw- en Woon verordening een boekje van bescheiden omvang gebleven, waarin niet meer staat dan bepaald noo- De verordening is gericht op den lichten en goedkoopen bouw van heclc hulzen, bo ven- en benedenhuizen en étagewoningen. Onder laatstgenoemde worden verstaan drie boven elkaar gelegen woningen, elk met *n eigen buitendeur. De bouw van huurkazer nes met meerdere woningen op één afgeslo ten hoofdingang laat de verordening niet toe Het wedmig intensief gebruik van den grond was een beletsel voor de vorming vam nooge grondprijzen. Jarenlang heeft een ge lukkig evenwicht bestaan tusschen de belan gen van den grondeigenaar, den bouwonder nemer en de burgerij. Dit evenwicht direigt thans verstoord te worden. Het heele huis, ook genoemd het één9ge- zinshuis, levert de beste woning voor den minst bedeelde en ook voor den welgestelde. De minst bedeelde kan slechts een kleine woning betalen. Voor het gemis van ruimte in de woning vindt hij vergoeding in stukje open grond. Voor den welgestelde beteekent het één- gezdnslhuis dat hij kan wonen in zijn el dom en zich onafhankelijk voelt. Tussdhen beide uitersten ligt een groote laag der bevolking, welke zich moet schik ken of bevrediging vindt in het wonen in een boven- of benedenhuis of een étagewo ning, indien het heele huis niet betaald kan worden, of de behoefte eraan niet gevoeld wordt. De laatste jaren zijn nieuwe eischen ontstaan. De lichte afscheiding tusschen bo ven elkaar gelegen woningen is dikwijls on voldoende, nu de mensohen elkaar niet meer die mate ontzien als het vroeger het ge val was, en de luidspreker zich gedurende vele uren van den dag in nagenoeg elke woning doet hooren. Ook de scheiding tus schen naast elkaar staande woningen ls soms onvoldoende. De isolatie tegen geluld staat dn het teeken der algemeene belang stelling. Goede afscheidingen kunnen gemaakt wor den, doch gaan gepaard met verhooging van bouwkosten. De bouwindustrie zal goed doen te onderzoeken, wat het zwaarste moet we gen. Zooals de toestand door mij gezien wordt, zai de woningexploitaait, die begint met behoorlijk geïsoleerde woningen te ver huren, goede zaken maken. Het geval is echter niet zoo eenvoudig, als oppervlakkig lijkt, want de bouwondernemer loopt het risico, en moet afwachten, of de kooper en exploitant van woningen de bete- welstand der bebouwing Het bouwtype in de verschillen de wijken moet met groote zorg worden ontworpen, vastgesteld en worden omschreven wat be treft vorm en materiaal. geven van voorschriften bemiddelend moet optreden. De waardeering van sommige welgestel- den voor het heele huis is verminderd, nu ouderwetsche, zorgende dienstbode sdhaarsöh geworden is, en de genoegens door velen meer buiten dan in huis gezocht worden. Vele welgestelden stellen zich thans tevreden met een beperkt aantal kamers in groot woongebouw, waarin, door toepas- j van moderne hulpmiddelen en gemak ken en de gemeenschappelijke verzorging belangen, de bezwaren en nadeelen van de huurkazerne ondervangen worden. Flatgebouwen. De aldus ontstane woongebouwen, bekend onder den naam van flatgebouwen, zijn niet vrij van gebreken. De waarde van de lift wordit door de ontwerpers niet voldoende ingezien. De bewoners van de Haagsche flatgebouwen moeten meestal groote afstan den door lange gangen afleggen. De indee ling van flatgebouwen behoort zoodanig te zijn, dat een woning op enkele passen van een lift ligt. Ook de groepeering van de ver trekken van een woning aan één buiten muur is niet goed. In tal van flatwoningen komt wegens de ligging op het Noorden nimmer een zonnestraal. Het wonen aan lange gangen geeft een gevoel van onvrij heid; de bewoners zien te veel van elkaar. De ontwerpers van flatgebouwen voeren te hunner verontschuldiging aan, dat zij re kening moeten houden met de eigenaardige eischen van de toekomstige bewoners, waar van de een twee en de andere zes kamers verlangt, hetgeen aanleiding geeft tot het ontwerpen van lange gangen, en het ver- deelen van de ruimte langs de gangen in het verlangde aantal vertrekken. Regelend optreden van gemeentewege door het geven van voorschriften, zal wel niet kunnen uitblijven. Deze voorschriften zullen tevens kunnen dienen om een groot gevaar voor de huisvesting van de massa af te wenden. Wat toch is het geval? Het wonen in flatgebouwen ls wegens de bijzondere voorzieningen en diensten kost baar. Vele meenen, dat tusschen de gewone ouderwetsche woning en de flatwoning Iets geleverd kan worden, dat het midden tus schen beide houdt. De besparing op de kos ten van een flatgebouw kan echter alleen verkregen worden door in onvoldoende mate de bezwaren, verbonden aan gemeenschap pelijk wonen, te ondervangen. Bij het vol gen van een tusschenweg zal geïntrodu ceerd worden de huurkazerne, waaraan men zich in het buitenland tracht te onttrekken. De huurkazerne maakt wegens de inten sieve bebouwing en de beperkte bouwkosten Schoonheidscommissies blijken onmisbaar De apeculatdebouw is een noodzakelijk economisch verschijnsel van de grootste be- teekenis voor de volkshuisvesting. Hoe zou den b.v. zonder hem de 2500 woningen eco nomisch gebouwd kunnen worden, die Den Haag noodig heeft om zijn aanwas van circa 10.000 zielen te herbergen. Van andere vor men van massabouw, de woningvoorziening door coöperatieve bouwvereenigiingen ei gemeentelijke 'woningbouw is hij verre de belangrijkste. Hij heeft de bouwopdracht van „de eigen haard" verkeerd voorshands in die van geld- belegginigsobject, maar de mogelijkheid tot een wijdere bouwopdracht dan die van de particuliere waning, is met hem ontstaan nl. die van de woningen der gemeenschap 1 De eigen bouwer kan uit zich zelf deze op dracht niet stellen; de kleinere eigenbouwer absoluut niet, maar ook de groot-kapitalis tische bouwondernemer as daartoe niet in staat, omdat zijn eigenlijke bedoeling, ni. winstmaken, het hein belet De eigen bouwer kaïn zich aanpassen, d e gemeenschap zelf moet de bouwopdracht 'stellen. En het sentiment van den gemen schapszin, waarmede zij de opdracht stelt, zeevoeren tot werkelijke architectuur. gemeenschap, bij monde van het ge meentebestuur, as reeds sinds jaren bezig met het stellen van diie opdracht: de uitbrei dingsplannen en de bouwverordening zijn ez«n niets andere dan het begin, de om lijsting daarvan. Zij zijn van publiekrechte lijke voorschriften waaraan ieder zich in principe kan en wil houden. Tot nu toe be palen zij zich tot het eerst noodige: met het oog op goede situatie, constructie en giène. Maar zij kunnen uitgebreid worden met voorshriften ten bate, om te beginnen, van den welstand en ten slotte, in hoogeren in, van de cultuur. In groote lijn kan nu reeds aangegeven worden dn welke richting die ontwikkeling zou kunnen voltrokken worden: de bestem mingsplannen, die tot nu toe in twee dimen sies gedacht zijn en zeer onvolledig zijn ge houden, zouden in drie dimensies ontwor pen moeten worden en een schematisch, maar zoo volledig mogelijk beeld moet ge ven van de toekomstige bebouwing. Dit al gemeene beeld der toekomstige stad zou met groote zorg ontworpen moeten worden; het bouwtype in de verschillende wijken nader vastgesteld en nader omschreven wat betreft vorm en materiaal. Dergelijke maatregelen zijn mogelijk inde naaste toekomst De onlangs gewijzigde Wo ningwet schrijft ze ten deele voor en laat de mogelijkheid open op dien weg voort te gaan. Hoever men daarop moet voortgaan zal de toekomst ie eren. De weg is nog nier of nauwelijks betreden en het zou zeer voor barig zijn nu reeds te wallen aanduiden waartoe jaren van wetgevenden arbeid noo dig zullen zijn. We zijn nog niet zoo ver, aldus de heer R. C. Ma uwe, architect en secretaris der Schoonheidscommissie, maar toch zijn reeds voorbeelden van regeling te vinaen. Zij doen denken aan overweldigen. Am sterdam-Zuid speciaal, wekt den indruk ais- of de architecten er op los gelaten zijn. Dat neemt niet weg, dat evenals Laren, Amster dam een eerepalm toekomt voor het als eer ste bereiken van een mijlpaal in den wed loop naar de betere toekomst. Den Haag kan wijzen op Marlot, Ericalaan, en dergelijke wijken en straten, waar de bebouwing is ontworpen en vastgesteld, voor de uitgifte d'eir terreinen. 1-Iet is echter de vraag of de- methode, waaraan altijd vast zit, dat de architectuur der gebouwen aan de toekom stige bezitter van den grond opgedrongen wordt, stand zal houden. Het voornaamste middel om den welstand te bevorderen is het welstandsartikel in de Bouwverordening, waar B. en W. de hand aan moeten houden. Daartoe is noodig dat zij geadviseerd worden door de Schoonheids commissies. Over de geste" der Schoonheidscommis sies klagien voor- en tegenstanders. De Schoonheidscommissies zelf klagen het hardst. Zij doen het werk en mogen oproeien tegen den permanenten strooru van slappe ontwerpen van niet bij elkaar passende bouwplannen, die de keuring noodzakelijker wijs op een laag peil houdt en de totstand koming van een goed stadsbeeld vrijwel on mogelijk maakt Allen klagen maar, wonderlijk! de Schoon heidscommissies blijven bestaan en groeien aantal. Zij blijken onmisbaar te zijn» Is het niet duidelijk dat de klachten tegen de Schoonheidscommissies verkeerd gericht zijn, en dat wij nog staan in de aanvangs- periode van het toezicht op den welstand dat gekomen is ,en niet meer kan weggaan? En is datgene, wat ontbreekt aan wel- standszorg, niet de voorzorg van een volle dige publiekrechtelijke regeling voor de be- bouwingswijze in onze gemeenten? Een regeling, die doorgevoerd, zal leiden tot het werkelijke architectonische bouwpro- gram van de toekomstige volkshuisvesting! Maar men zal hier haast moeten maken, want de gemeente is haast volgebouwd! Glasleverancier voor deze kerk RANDWEG5 TEL.II004-U Nationale prijsvraag Het bestuur van het Genootschap Archi tecture et Amicitia heeft zich met een adres gewend tot B. en W. van Leiden inzake d"e plannen voor den bouw van het nieuwe Stadhuis. Het bestuur veroorlooft zich, voor het ge val dat thans teruggekomen mocht worden op een vroeger besluit, aan één architect de voorbereiding der plannen op te dragen, de aandacht te vragen voor het feit, dat archi tectonische vraagstukken, die den stadhuis bouw van Leiden beheerschen, d» belang stelling van het geheele land hebben trokken. Het komt het bestuur van het genoot schap voor, dat voor de oplossing van een vraagstuk van zoo algemeen Nederlandsch belang, het uitschrijven van een vrije open bare prijsvraag zeker gewenscht zou zijn. Het bestuur begrijpt, dat daartegenover het uitnoodigen van een beperkt aantal architecten van gevestigde reputatie voor een Gemeentebestuur ziekere waarborgen kan bieden. Wij zouden het echter zeer betreuren zegt het bestuur indien juist in dit geval aan alle Levende Nederlandsche bouwmees ters niet cüe gelegenheid kop worden gege ven hun krachten aan dit nationale vraag stuk te wijden, temeer omdat ons bestuur doordrongen is van het verlangen dat leeft in de geheele Nederlandsche architecten wereld naar de mogelijkheid zich met dit vraagstuk daadwerkelijk te kunnen b houden. Het bestuur verzoekt alsnog een vorm te kiezen waarbij zoowel de belangen van de Gemeente als mogelijkheid van vrije deel neming gewaarborgd zijn. Het bestuur meent, dat deze vorm kunnen bestaan in het uitschrijven van nationale prijsvraag met een afzonderlijke uitnoodiging daaraan deel te nemen, gericht tot een beperkt aantal architecten van h gericl i planne voor het stichten van een nieuw studio gebouw. Hij vraagt ook hiervoor een algemeene en nationale prijsvraag uit te schrijven, waar aan alle levende Nederlandsche bouw meesters, vrij kunnen mededingen. Het bestuur is overtuigd, dat de belang- Kuipershaven 28-29-30 Tel. 5522 - Dordrecht- B.g.g. 5525 Gebruikt ons Kristalvensterglas, Spie gel-, brut-, draad- en geribd glas. Laat Uw GLAS IN LOOD door ons maken en U zult tevreden zijn! Mooie HEERENHUIZEN TE KOOP, gelegen Francois Haverschmidtlaan No. 42 tot 48 te SCHIEDAM, met ruim uitzicht Bi] Julianapark en Steireboscli. Bevatt: 2 Kamers en suite, Keuken, Zijkamer, frlssche groote Kelder. Ie verdieping 2 Slaapkamers, groote Zijkamer, Badkamer, vijf Kasten, overdekt Balcon, Zolder met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Kooporljs: Hoekpand f 15.500, Tusschenpanden I 13.500. Inlichtingen: H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 - SCHIEDAM Dagelijks te bezichtigen, behalve s'Zondags. of TC l/nnD a.d.R0ZENLAAN, I L IxUUr HILLEGERSBERG PANDEN a&ftW&S: keuken, badkamer, groote voor en achter tuin. Bovenhuizen: 2 kamers en suite. 3 slaapkamers, badkamer, zolder over het geheele huis. Te bevragen: L. D. SUNDERMEYER, IJsclubstraat 68, Telefoon 13866 Voorbeitsen, Wasbeitsen, Mateeringen, Spuitlakken van Meubelen en Betimme ringen van Kerken, Gestichten, Maga zijnen, Cafe's, Bioscopen, enz.: Stoomfabriek van Chemische producten: Fa. J. KOPPEL Zn. ZUTPHEN TELEF. 550 stelling voor een dergelijke prijsvraag inder daad zeer groot zal blijken te zijn en dat het uitschrijven daarvan een nationaal ge baar zou kunnen beteekenen, dat zoowel in de architecten-wereld, als daarbuiten niet zou nalaten weerklank te vinden. Prijzen van I 1©.-- tot f IS.-- per M2. Zandbodem. Alle terreinen voorzien van gas, Electrici- teit, Duinwater en Rioleering. Uitstekend onderwijs. Lage belasting. Alle verdere inlichtingen verstrekt de Direct.e

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10