llirntnr £rihsdjr üéuranl D?e-e|jjks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker HET REGEERINGSANTWOORD N.V. HOUTHANDEL V.H.J. VAN SCHIJNDEL& GO ABONNEMENT: Per kwartaal 3*25 (B»schikkingskosten f 0 15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksclie zcml.ng 6-— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitlietaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3496 ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van I tol 5 regelsf t-l'Vi Elke regel meer 0.22»/a ir.gez Mededoellllgcn van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Krasser bezuiniging; zonderlinger inconsekwenties De Regeering verkeert veelzins in de positie van den man en zijn zoon, die met een ezel op stap waren. Onverschil lig of er één en zoo ja, wie er op den ezel zat, of dat zij ten slotte den ezel aan een stok gingen dragen; de passanten, die hen ontmoetten, hadden altiid critiek. Zoo kan ook geen enkele maatregel der regeering algemeene bijval vinden; de benzine-belasting deugt niet; de verhooging der invoerrechten is uit den booze; de salariskorting is gruwelijk; elke bezuiniging op onderwijs schaadt de vitale volksbelangenund so weiter. Dat komt hoofdzakelijk daarvan, dat ieder de maatregel van zijn eigen, wii zeggen niet bekrompen, maar dan toch beperkt standpunt beziet en elk ander middel beter acht, dan de maatregel, welke hem persoonlijk zal treffen. Dat is menschelijl: en verklaarbaar; doch het moet de Regeering haast tot de conclusie brengen: wij rijden met den ezel, zooals wij dat goedvinden en laten de critische kijkers maar praten. Dit echter zou evenmin goed zijn, en daarom hebben ook wij, met de bescheidenheid, welke ons past en het verantwoordelijkheidsgevoel, dat noodig is, meer dan eens verschillende desi derata in helder licht gesteld. Ook verheugde het ons, dat diverse persorganen zich bij sommige van onze opmerkingen aansloten en dat het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer verschillende dingen naar voren bracht. Hierop kwam nu deze week het antwoord, dat we in ons nummer van Donderdag publiceerden en waarbij we slechts enkele kantteeker.ingen willen maken. Dat deze opmerkingen niet zelden een. critiach karakter dragen, is niet onze schuld en evenmin bewijs, dat we in deze moeilijke tijden de Regeering niet gaarne steunen; integendeel, ze worden juist gemaakt, omdat .de R.egee- ring het zich zelf op menig punt zoo onnoodig moeilijk maakt. We komen daar straks op terug. Allereerst een enkel woord over het karakter van het Kabinet. Vrij duide lijk wijst de Regeering principieels politiek af. Ze wil blijkbaar uitsluitend crisiskabinet zijn. We hebben daar vrede mee, voorzoo ver het maatregelen betreft, waarvoor toch geen meerderheid in de Kamer te vinden is en welke dus uitsluitend een getuigend karakter zouden hebben. Zeifs willen we een stap verder gaan. Wetsontwerpen, welke groote politieke beroering zouden ontketenen mogen thans, indien de urgentie niet over duidelijk spreekt, onzen thai ve achter wege blijven. Er behoort althans een poging gedaan te worden om tot Gods vrede te gerakenal schijnt de S.D.A.l'. op dit punt absoluut onwilh'g te zijn en lokt een strijd op een smeulende krater haar blijkbaar uitermate aan. Tot die urgente onderwerpen behoort ongetwijfeld het bekende wetsontwerp van minister Donner; dit kan o.i. geen uitstel lijden: het geldt hier een moed willige uitstorting van blasphemie en zondetaai, dat men zich met beving en huivering afvraagt, hoe God het kan gedoogen; terwijl minstens negentig procent van ons volk er zich aan ergert en stoot. Het verheugt ons, dat deze zaak volgens de berichten niet blijft liggen; doch bij iets anders stelt de Regeering ons te ieur. „Tegenover de arbeid de?' gehuwde vrouw, aldus heet het, staat de regeering in het algemeen afwijzend. Verbod bij de wet zou echter in menig geval hard en ongewenscht zijn. Reeds neemt zonder wettelijk verbod de arbeid der gehuwde vrouw in omvang af." Hier geeft de Regeering aan de oppositie in Den Haag een prachtig argument in de hand; en men zal er een gretig gebruik van maken. Uw eigen, rechtsche Regeering, aldus zal men zeggen, vindt het in menig geval hard en ongewenscht; en 't is ook zoo erg niet gesteld met de arbeid der gehuwde vrouw. Waarom toch zooveel drogredenen? Is er iemand, die de regel zonder een uitzondering wil toepassenOf. is het minder hard. dat van lage salarissen (we denken b.v. aan belastingambtena- ren op zeer veel vertrouwen-vragende posten, die met f 29 per week naar huis gaan)is het minder hard, dat daarop gekort wordt, dan dat een dubbel inko men van in de regel een klein gezin gehalveerd wordt? Maar, zooals we reeds schreven, vooraan in de regeeringsbureaux zitten de gehuwde vrouwelijke ambtenaren en dat wordt bestendigd. De Regeering maakt het zich zelf moeilijk. Het is waar, dat van links principieel verzet komtmaar alleen reeds met het oog op de werkloosheid ware de maat regel, die voorts groote zedelijke winst zou geven, te verdedigen. Neen, zegt de Regeering; het zou hard zyn en 't is zoo erg niet. Het is wèl erg, dat dit in een regee- ringsantwoord door rechtsche ministers geschreven wordt. Over de zakelijke inhoud der memo rie valt niet veel te zeggen. De Regee ring komt voor steeds grooter moeilijk heden te staan. De raming der inkom sten viel al weer een 20 millioen tegen en dus kan aan verlaging der lasten niet worden gedacht. Bij de benzine moet zelfs nog een scheutje bij en de korting der ambtenaren is noodzake lijker dan ooit. Zelfs gaat de Regeering het staat niet met zooveel woorden in de memo rie. doch in een afzonderlijk wetsont werp indirect de gemeenten pressen om de salarissen te verlagen met onge veer drie procent. De uitkeeringen aan provincies en gemeenten, nauwelijks vastgelegd in de nieuwe belasting verhoudingswet, zullen voor de komen de drie jaren verlaagd worden. Er zal wel niet aan te ontkomen zijn, er zyn nog meer bezuinigingen noodig en het ware onbehoorlijk om als de nood dringt, op een deel van het overheidspersoneel de volle last te leggen; maar staatsrechterlijk zijn er toch zeer bedenkelijke kanten aan. Hier kan slechts als verklaring en veront schuldiging dienennood breekt wet. Het interview van den minister van financien laten we nu maar rusten. We hebben er het onze van gezegd. Maar van beteekenis is, wat er thans aan toegevoegd wordt: „Het interview wppd door den minister verleepd zonder voorkennis van het Kabinet," maar drukt wel de meening van het Kabinet uit" We hebber, dat onmiddellijk gevoeld en gezegd en er aan toegevoegdwie den minister van financiën treft, raakt de geheele Regeering; en wie, die zijn verantwoordelijkheid kent, durft thans op een kabinetscrisis aan sturen Maar des te meer is het ons onver klaarbaar, dat de Regeering zelf de eigen moeilijkheden verzwaart. Van alle kanten bijna werd gevraagd waarom nu nog aan sommige ambte naren extra-salarisverhoogingen; en waarom kon er nu geen wijziging ko men in de nonactiviteitstraktementen rnet name van Kamerleden? Het o. i. onbegrijpelijke antwoord der regeering heeft men kunnen lezenten eerste, die verhoogingen vinden in het dienstbelang haar rechtvaardiging en ten tweedein 1923 is de zaak der non activiteitstraktementen afgedaandaar op kan men nu niet terugkeeren. Zoo antwoordt dezelfde regeering, die o. i. terecht opmerkt: in abnormale tij den kunnen wetten en besluiten niet ge handhaafd blijven: de uitkeeringaan de gemeenten en art. 40. Wat moet men daar nu van denken? Is het dan een dienstbelang, dat de sa larissen verlaagd worden Moet de ter- ging der nonactiviteits- en cumulatie- traktementen maar bestendigd blijven, al wordt iedereen door de malaise be zocht? Warmen zij, die het dichtst bij het vuur zitten, zich dan waarlijk het best? Wij staan hier voor een zielkundig raadsel. Maar het is niet de manier om een actie of agitatie tegen salarisverla ging te bezweren; integendeel! En nu werpe men ons niet voor de voeten, dat die enkele duzenden guldens er/niet toe doen op een begrooting van zeshonderd millioen. Dat is de kwestie niet. Het gaat om de psychologische be teekenis. De regeering heeft vertrouwen noo dig. Dat bovenal. Wy allen moeten ge- looven, dat er van ons offers gevraagd worden in 't belang des lands, hetzij dan door salariskorting, hetzy door be- lastingverhooging. En vertrouwen hangt vaak aan kleine factoren. Het is gebrek aan menschen- kennis, als men daar geen rekening mee houdt. Wij verstaan de moeilijkheden, waar voor de regeering staat En onze critiek op maatregelen zal zoo loyaal mogelijk zijn; doch de regeering vrage zich dan ook angstvallig af, of ze ook in klei nigheden wel voldoende acht slaat op de mentaliteit, welke door haar maat regelen onder de bevolking gekweekt wordt Daarom mochten we niet zwijgen. DE GEMEENTEN EN DE GELDCRiSIS De Rotterdamsche Gemeente-financiën Het gisteren door de pers opgenomen be richt, als zouden Burgemeester en Wethou ders van Rotterdam te Den Haag met den Minister van Financiën geconfereerd he»»- ben is niet precies juist. De deputatie be stond uit den Burgemeester, Wethouder De Zeeuw en den gemeente-secretaris mr. Sme ding. Naar ons ter oore kwam had de zending dit resultaat, dat voor den allereersten tijd regelingen zijn getroffen. Nader vernemen wij nog, dat sommige ge meenten, welke in moeilijkheden zitten, en dat zijn er meerdere, hun begrootingscijfers in Den Haag door eigen ambtenaren moeten doen toelichten. Van andere zijde wordt onze mededeeling van gisteren, als zou waarschijnlijk een soort gedwongen leening worden uitgeschre ven, mede voor tijdelijke hulpverleening aan in nood verkeerende gemeenten, bevestigd. Zeer spoedig zou een-soortgelijk wetsont wei p kunnen worden verwacht. Om op Rotterdam terug te komen, zijn thans verschillende gemeentewerken stop gezet Aan de particuliere straatmakers in dienst d«r gemeente is ontslag aangezegd. Verwacht mag worden, dat bij de Me morie van Beantwoording op het Centraal Rapport over de gemeentebegrooting voor 1932 verschillende veranderingen in deze begrooting zullen worden voorgesteld. Vel»; der cijfers komen natuurlijk niet meer over een met de werkelijkheid. DE VERLAAGDE UITKEERING Het resultaat van de korting op da nitkeering uit het Gemeentefonds Een medewerker van het Vaderland heeft aan de hand van de bedragen, welke de grootste gemeenten aan salarissen uit geven. berekend hoewel het Rijk door de verlaagde uitkeering besparen zal. Voor Amsterdam is de volgende bereke ning te maken: Volgens het jongste verslag (1930) be treffende de arbeidszaken wérd aan de werklieden uitbetaald in dat jaar rond 23 millioen;, aan de ambtenaren 27*4 mil- (politie inbegrepen), terwijl met medereke ning van sommige categoriën van onder wijspersoneel de totale salarispost stijgt tot rond ƒ54 millioen. De desbetreffende kor ting zal dus aldaar bedragen rond anderhalf millioen. Voor Rotterdam ware, volgens dezelfde methode, het kortingsbedrag te stellen op ongeveer één millioen gulden maximaal. De personeelsuitgaven in Den Haag zul len ongeveer 20 a 21 millioen bedragen; de besparing op de residentie- wordt dus on geveer 6 ton. Het zou, als de gemeente niet tot salarisverlaging overgaat, leiden tot ver hooging der opcenten van 6 op 14. Op Utrecht zou het Rijk 150.000 be sparen. Al met al een bedrag van ruim d^ie millioen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. ;s benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de luit- kolonel van den gen. staf vaai het leger in Ned.- Indië G. T. Slothouber, leeraar aan de Hoo- gere Krijgsschool- tot ridder in de Orde van Oranje Nassau dr. P. Maats, arts te Nieuwe Niedorp. RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. i6 benoémd tot griffier van justitie bij de rechtbank te Tiel mr. H. W. Massink, thans eubs.-off. van justitie bij de rechtbank te Amsterdam: is benoemd tot kantonrechter-plaatsv. in het kanton Eist mr. C. R. F. van Roggen, advocaat en procureur te Nijmegen. BURGEMEESTERSBENOEMING Bij K. B. is, met ingang van 10 Nov. 1931, benoemd tot burgemeester van Weesper- karepei W J A. Bins RIJKSARCHIEVEN Bij K. B. is bevorderd tot hoofdcommies bij het Rijksarchief in Gelderland, te Arnhem, H. L. Drieesen, thans commies bij die in stelling. ZUIDERZEEGRONDEN Bij K. B. is benoemd tot inspecteur bij het ir. cultuur brengen van drooggemaakte Zui- derzeegronden A. Minderhoud, te Alkmaar, thans tijdelijk inspecteur. RIJKSVERZEKERINGSBANK Bij K. B. zijn benoemd tot controleerend geneeskundige bij de Rijksverzekeringsbank J. H. Theunisse en F. E. Ve6ter, beiden thans assistent-controleerend-geneeskundige. HOFBERICHTEN PRINS HENDRIK Prins Hendrik i6 gisteravond met den Staatsspoortrein van 18.37 uur voor een kort verblijf naar Duitschland vertrokken. JAARBEURS TE MIDDELBURG Te Middelburg is opgericht een vereeni- ging, die zich ten doel stelt jaarbeurzen te organi6eeren en het plan heeft de eerste in Juli 1932 te doen plaats hebben. UITZENDING N.C.R.V AFGEBROKEN DOOR DE RADIO-CONTROLE COMMISSIE Gisteravond te S uur 15 is de uitzending van de Ned. Chr. Radiovereeniging voor het alge meen programma afgebroken, een kwartier r.adat de „wijdingsure ter gelegenheid van de herdenking van de Hervorming" begonnen In verband hiermede vernemen wij, dat de Commissie tegen dit gedeelte van het program ma wel eenige bezwaren had gemaakt, doch deze waren weinig positief en leken meer op eenige vriendelijke opmerkingen. De N.C.R.V. hield er zooveel mogelijk reke ning mee, en noemde zelfs bij de aaankondi- ging het woord „Hervorming" niet. Doch het bestuur oordeelde, dat er overigens geen reden was om het program te wijzigen; welk bezwaar kan er nu zijn om in een concert iets van de liturgie in de Luthersche kerk tc geven. Het Bestuur liet dan ook de uitzending door taan en was uitermate verbaasd, toen onmid dellijk na het „Onze Vader" de uitzending voor drie kwartier werd afgebroken. Deze ver bazing was des te grooter, omdat de heer Ferd. Kloek van Hilversum later in hetzelfde algemeen programma een lezing hield over Luther, welke lezing tevoren was ingezonden en door de Commissie was goedgekeurd. Het is inderdaad onbegrijpelijk; en het geval moet onder vele luisteraars groote ver ontwaardiging hebben gewekt. Van alle kan ten werd de N.C.R.V. opgebeld, ook van vrij zinnige zijde; want niemand begreep, waarom de uitzending was afgebroken. DE BEZUINIGING BEGINT! GEEN HERHALINGSOEFENINGEN Naar het Hdbl. verneemt, mag men thans al6 vaststaand aannemen, dat een der ver dere maatregelen om de uitgaven der rijks begrooting naar beneden te biengen, hierin bestaat, dat in 1932 de herhalingsoefeningen van een der beide lichtingen, die aan de beurt zou wezen, te weten die van de lich ting 1929, zullen ,:omen te vervallen. Dit zal komen op een besparing van ongeveer J 50U.000. De opkoni6t zou dan verschoven worden naar 1933, in welk jaar dan wel twee lichtingen herhalingsoefeningen zouden moeten verrichten. Voornaamste Nieuws. WEER EEN BEZUINIGING Het gemeentebestuur van Waddinxveen heeft zich gewend tot de Ver. van Neder- landsche Gemeenten met het verzoek om te bevorderen, dat door de regeering een besluit wordt genomen waarbij- voor zoo ver in de onderscheidene centrum-gemeen ten nog geen definitieve stappen zijn ge daan, de plannen tot stichting van barak ken voor lijders aan besmettelijke ziekten als uitvloeisel van de wettelijke voorschrif ten, voorloopig zullen worden opgeschort en een afwachtende houding aangenomen. Eenerzijds omdat de stichting van dergelijke barakken, indien er inder daad een epidemie mocht uitbreken, weinig practisch resultaat zal hebben immers, wat is één bed per 2500 inwoners?! en anderzijds, omdat de tijd om tot nieuwe en betrekkelijk belangrijke uitgaven over te gaan allerminst gunstig is met het oog op den finantieelen toestand. WIJZIGING MIJNWET WETSONTWERP INGEDIEND Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Mijnwet 1903. Te Genève heeft internationaal overleg plaats gehad betreffende het regelen van den arbeidsduur in de kolenmijnen, welk overleg ook tot een ontwerp-conventie heeft geleid. Deze is evenwel nog nie-: in werking getreden en het laat zich aanzien, dat, voor dat ratificatie door de voornaamste belang hebbende mogendheden mogelijk zal zijn, eeret internationaal overleg zal plaats heb ben. Aa,ngezien naar de meening van den minister de arbeidsduur een der voornaam ste voor régeling bij de wet in aanmerking komende punten is, verdient het aanbeve ling met het brengen der overeenstemming tusschen deze wetgeving en die conventie te wachten, totdat dit overleg resultaat heeft opgeleverd. In afwachting daarvan behoort de In het tweede lid van het artikel genoemde termijn te worden verlengd, welke verlenging in overeenstemming met vorige gevallen op vijf jaren zou kunnen worden vastgesteld. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND VAC. S. DE WOLFF Door den voorzitter van het Centraal Stembureau, is tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland benoemd verklaard, de heer H. Hartog te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door ontslagneming als zoodanig van den heer S. de Wolff (s.d.a.p.) te Amsterdam. VRAGEN VAN KAMERLEDEN INVOER VAN BROOD De heer VV ij n k o o p heeft gevraagd aan den minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw: Wil de regeering mededeelen, of het oor spronkelijk rapport van de professoren Po lak en Kaag in verband met den invoer van brood in Nederland al of niet in zijn oor spronkelijk n vorm wordt gepubliceerd? Indien bedoeld rapport aan de auteuns is teruggezonden ter hergroepeering van de door hen gegeven cijfers, wil de regeering de.,n meedeelen, waarom en op wiens aan dringen dit is geschied? DS. C. A. LINGBEEK GAAT HEEN ALS KAMERLID. Ds. C A. Lingbeek heeft een beroep aan genomen van de Ned. Herv. Kerk te Urk en zal daarom bedanken als lid der Tweede Kamer. Hij had daarin sinds 16 September 1925 zitting. Zijn opvolger als Kamerlid op de lijst der Herv. Gercf. Staatspartij is de heer G. Nieuwenhuysen, lid van den gemeente raad te Den Haag. BEPERKING DER DANSWOEDE Te Den Haag is, naai het Vad. verneemt aan exploitanten van openbare dansgelegen heden medegedeeld, dat de Gemeente maat regelen. Tril tref/en tegen het dansen van riiinderjarigen in het openbaar. In het algemeep is het verboden in open bare dansgelegenheden personen beneden 21 jaar toe te laten, tenzy onder géleide. IR. A. P. MELCHIOR t Gister is te Den Haag overleden ir. A. P. M e 1 c h i o r, oud-directeur der Burgerlijke Openbare Werken van Nederlandsch-Indië. GRIFFIER DER TWEEDE KAMER DE SOLLICITANTEN De alfabetische lijst van sollicitanten voor de betrekking van griffier der Tweede Kamer luidt al6 volgt: 1. Mr. G. J. van Deventer, oud 37 jaar, te Bilthoven. Vervulde van 1920 tot 1930 admi nistratieve betrekkingen in dienst van de gemeenten Alkmaar en Leiden, laatstelijk sinds 1 Januari 1928 in den rang van refe rendaris; thans referendaris, hoofd der lste afdeeling ter provinciale griffie van Utrecht 2. Mr. R. Kesper, commies-griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. DORUS RIJKERSFONDS In een gister in Der. Haag gehouden bui tengewone algemeene vergadering van het „Helden-der-zee-fonds, Dorus Rijkers" is het rapport der verzoeningscommissie Tak voor kennisgeving aangenomen, onder verkla ring, dat het in zijn geheel door het bestuur werd aanvaard. OUDERLINGENCONFERENTIE Donderdagavond werd in het gebouw aan de Ammanstraat de Ouderlingenconferentie gehouden van de Geref. Kerken in de Classis Rotterdam. De heer M. T. Dalmayer opende deze ver gadering, liet zingen Psalm 103 9, las voor Col. 1 9 en ging voor in gebed. Hierna verkreeg Ds. K. Schilder van Delfshaven het woord tot het houden van zijn referaat over het onderwerp: „Kerke lijke pluriformiteit en pluraliteit". Ds. Schilder begon met erop te wijzen, hoe dit onderwerp heden in het Geref. Kerkelijk leven hoogst actueel is geworden. Het is zoo ging spr. voort, een benauwende gedach te, dat men zoo onzeker geworden is ten opzichte van het begrip „Kerkelijke pluri formiteit". In verband hiermee wordt gewe zen op een artikel in De Banier, waarin be toogd wordt, dat de zilveren koorde, waar mee de Staat aan de Kerk gebonden is. moet doorgesneden worden en uitkeering plaats moet hebben aan de Kerk der Her vorming. De vraag dringt zich dan op, wel ke Kerk door den Staat als de Kerk der Hervorming moet aangemerkt worden. F.n in den kring van eigen Geref. Kerkelijk leven wijzen we op de kwestie „Lisse" om u ervan te overtuigen, hoe weinig helder heid van geest er bestaat omtrent „Kerke lijke pluriformiteit Meermalen wordt voor pluriformiteit der Kerk aangezien, wat feitelijk is pluriformi teit van he' geloofsleven. Dat er b.v. onderscheid is tusschen een Fransche, Duitsche en Hollandsche Kerk, ligt o.m .in het eigenaardige van de volks ziel der verschillende natiën. Maar dat ver schil heft de eenheid der Kerk niet op. Bij eenheid in belijden komt juist daarin de rijkdom van Gods werk uit Wanneer men ons echter wijst op het feit, dat in eigen land in vele Kerkformaties toch wel nog iets goeds te vinden is. zooals het zoeken naar de waarheid, het theologi- seeren, het streven in de kracht Gods naar een godvruchtig leven ,dan is dit niet de pluriformiteit der Kerk, maar van het ge loófsleven. F.en van de oorzaken, waardoor men geen juist begrip heeft van de pluriformiteit dei Kerk is deze, dat men dikwijls op voetspooi van Voetius het uitwendig instituut tot het welwezen, maar niet tot het wezen der Kerk rekent Dat er in Gods werk pluriformiteit is, wordt ten volle erkend. De rijke verschei denheid van kleuren en geuren in de bloe men des velds is er mede een bewijs van. Maar hier wordt de naam pluriformiteit ge geven aan een werk, dat af is. God zag alles (blz. 1) De N.CR.V.-uitzending door de Radio-con trole afgebroken. Als bezuinigingsmaatregel zullen in 1932 geen herhalingsoefeningen worden gehouden (b!z. 2) Zeer belangrijke Fransch-Duitsche onder handelingen op til. Duitschland wijst op het Layton-Wiggin- rapport als grondslag van de bespreking over de Duitsche financieele positie. Len uitlating van Wiggin. Het vijfjarenplan opgegeven? De opstand op Cyprus duurt voort. De dictatuur zal door den gouverneur worden uitgeroepen. (blz. 5.) Heden is de brug aan het Keizersveer officieel geapend. (blz 9) Rapport der hoogleerarcn Kaag en Polak over den invoer van Belgisch brood. De Tarwewet de voornaamste factor, nl, 2.1 ct. per brood. Twee Schiedamsche inbrekers gearresteerd. Mislukte overval aan de Duitsche grens. De pokkengevallen te Beetsterzwaag. Geruchtmakende arrestatie te Den Bosch. [DMBiiiAvANmKTFpIcs Ie 4_--.LF.VLR TRA Ibi VOORLICHTINCewBIJSTAND .«ALLE FISCALE AANGELEGENHEDEN J.A.NOHOD DE FR0IDEVIUE BELASTINGADVISEUR *UASTJtAH9l TELSM80 ROTTERDAM wat Hij gemaakt had en het was zeer goed. Echter, kerkelijke gedeeldheid is geen werk Gods, dat af is. Integendeel, zij is een menschelijke daad en roept om heeling dor scheuren. Daarom is het minder juist. wanneer Dr. Kuyper spreekt van ontluiking van Kerken né de Reformatie. Ontluiken doet denken aan iets, dat organisch uit de na tuur voortvloeit. Maar het opkomen van verschillende kerkformaties is gevolg van een menschelijke daad. Als Gereformeerden moeten wij vast hou den, dat de Geref. Kerk de openbaring van het lichaam van Christus is in ons land. F.n wanneer andere Kerkformaties het coed recht van hun kerkelijk instituut verdedi gen, moeten zij wel vnorzichzelve er van overtuigd zijn, dat zij het recht van de openbaring van Christus' lichaam voor eigen kerkelijk instituut mogen opeisciien. Dit lijkt nu wel het streven naar eenheid in den weg te staan. Maar zóó alleen krijgen we zuivere verhoudingen en kan de weg gebaand worden, die tot rechte eenheid leidt. En al is het waar, dat de volmaakte een heid der Kerk op aarde nooit gevonden zal worden, dit mag nimmer de maatstaf aan geven, waarnaar wij hegeeren te leven. N'iet wat mogelijk is in dp gebrokenheid van ons zondig leven, maar wat God eischt, is maat staf voor het leven. Van de gelegenheid tot vragen werd door enkele personen gebruik gemaakt Bij de beantwoording dezer vragen liet Ds. Schilder nogmaals duidelijk uitkomen, dat volgens hem ten onrechte voor plurifor miteit wordt aangezien, wat fejtelijk is plu raliteit. Dat men in de Geref. Kerken b.v. den doop erkent va andpre kerkformaties, is volgens den referent geen gevolg van de pluriformiteit, maar van de katholiciteit der Kerk. Hierna werd deze flink bezochte conferen tie door Ds. Schilder met dankzegging gesloten. NAAR EEN GR03TER UTRECHT? De „Standaard" deelt mee, dat er voor Zuilen geen nieuwe burgemeester zal be noemd worden, doch dat slechts een tijde lijke benoeming zal geschieden. Dit feit wijst er op, dat er ernstig aan gewerkt wordt, om de annexatie thans doorgang te d ion vinden. Wij achten het zeer waarschijnlijk, dat thans weer gewerkt wordt in do richting van de vorming van een groot Utrecht, zooals dat reeds in 1925 aan de orde was. Utrecht zou volgens dat plan vergroot wor den met Nieuw-Zuilen, zooals hei aan den Amsterdamschen Straatweg ligl tot luj Maarssen en voorts met stukken van Acht tienhoven, Maartensdijk. De Rilt, Ze:st, Bunnik, Hmten, Jutfaas en Ouden Rijn. Zuilen zou, indien inderdaad dat pian wordt aangehouden, als zelfstandige ge meente geheel verdwijnen, liet overhuiven de stuk waaronder oud-Zuilen zou nl. bij Westhroek en Achttienhoven gevoegd worden. Het feit van het niet-doorgaan der burgemeestersbenoeming wijst in deze rich ting. HOOFDKANTOOR DPSLA«"P'.A 00ST7PFIVIK Mn 228. R'DAM ZAGERIJ EN SCBAVER1J NASSAU 'EN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1