Will LS De Gruy ter's £ta£acfjz- Slecdcvme Sn lOpvc**'? a£feett<te DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTR. 130-136 Huiskamergarnituur best. uit 2 arm- fauteuils en 4 stoelen 25.75 Huiskamertafel met eiken ramd groote maat en lade 11.25 Salongarnituur best uit 2 crapeauds 4 stoelep in diverse kleuren 57.50 Modern eiken theemeubel geslepen glas 13.25 Onze Meubelen maken Uwwonïng gezellig Eiken Dressoir met spiegelopzet 33.50 Modern eiken Dressoir op plint corro- mandel versiering 39. teuils en 4 stoelen bekleed mnt wollen moquette, geheel bekleedt mg 36.75 Eiken rookstoel compl. m. kussens 11. Groote huiskamer spiegel 13.75 Geheel nieuwe glazen lampen en eiken houten omlijsting compleet met koorden en plafondplaat 10.50 Eiken bijzettafel met corromamdel inge legd blad, zeer modern 12.50 Eiken bureaustoelen lederen zitting 9.— DONDERDAG GIBB S-D AG Vergeet niet de annonce uit te knippen. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD AANVULLINGSAGENDA. Iri dé a,s. Maandag te houden raadszit ting zullen alsnog de volgende punten wor den behandeld: a. Voórstèl tot overneming in eigendom bij de gemeente van eenige gedeelten voor straat aanleg c.a. bestemden grond achter den lagen Morschweg. b. Verordening, houdende wijziging van de vérordening van 12 October 1905 (Ge meenieblad no. 25), op het Bouwen en Sloopen. c. Vérordening, houdende wijziging van de verordening van 29 Augustus 1921 (Ge meenteblad no. 19), regelende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Lei den. d. Verordening, houdende wijziging van de varordening van 25 April 1921, (Gemeen teblad no. 19), regelende de invordering van schoolgelden voor het onderwijs aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. SCHOOLGELD MIDDELBARE SCHOLEN De heffing van schoolgeld voor het Gym nasium en de beide gemeentelijke Hoogere Burgerscholen, geschiedde tot nu toe naar het zuiver inkomen volgens den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Aangezien die belasting door de wijziging van de Gemeentewet is vervallen is wijziging van de betrekkelijke schoolgeld- verordeningen, met terugwerkende kracht tot 1 September j.l., noodig. Een ingrijpende verandering in het school geld achten B. en W. voor het oogenblik niet gewenscht, omdat daarmede vrij ge ruime tijd gemoeid zou zijn en daardoor groote vertraging zou komen in de inning van het schoolgeld. Om die reden meenen zij thans te kunnen volstaan met een voorstel om het schoolgeld voortaan te baseeren op het belastbaar ver) inkomen volgens den Rijksinkomstenbelasting. Uit den Omtrek GEMEENTEZAKEN STRAATAANLEG De N.V. Leidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen, alhier, heeft de medewerking van de gemeente ingeroepen, teneinde tot exploitatie van aan haar toebe- hóorende gronden achter den Lagen Morsch weg te kunnen geraken. Daartoe is het noo dig tot straataanleg c.a. over te gaan. De N.V. heeft zich na overleg bereid verklaard overeenkomstig de verordening cp den aan leg van straten en wegen de noodige opper vlakten om niet aan de gemeente in eigen dom over te dragen cn de kosten van straat- aanleg c.a. daarop, geraamd op pl.m. 65.000 ter nadere verrekening in de gemeentekas te storten. Aangazien B. en W. zich met het than: ujt te voeren stratenplan kunnen vereeni gen, bestaat er aanleiding de gevraagde medewerking in dezen te verleenen, Het komt B. en W. billijk voor, dat over de voor straataanleg c.a. gestorte bedragen, voor zoover en zoolang deze nog niet door de gemeente tér bestrijding van de aanleg- kosten zullen zijn aangewend, een rente Wordt vergoed, gelijk aan de door de stor ting voor de gemeente uitgespaarde kasgeld- rente. Uiteraard zal deze rentevergoeding in den vervolge in overeenkomstige gevallen eveneens worden verleend. R. en W. geven den Raad mitsdien, iri Overeenstemming met de Commissie Fabriéage, in overweging te besluiten van de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, alhier, zonder eenige kosten voor de gemeente in eigen dom over te nemen de oppervlakten, met bestemming tot straat enz., zulks onder voorwaarde, dat tevoren in de gemeentekas, ter nadere verrekening, zal zijn gestort een bedrag van 65.600.— ter bestrijding van de kosten van straataanleg c.a. op de bedoelde oppervlakten. WIJZIGING BOUWVERORDENING Op 19 Augustus 1931 is in werking getre den de wet van 9 Juli 1931 (S. 266) tot wij ziging van de Woningwet Artikel 38 dier wijzigingswet bepaalt, dat de bouwverorde ningen, voorzoover zij niet met de gewijzig de. Woningwet in overeenstemming zijn, herzien moeten worden binnen twee jaren ria het in werking treden van de wijzigings wet, terwijl binnen drie maanden na dit tijdstip, derhalve vóór 19 November 1931, ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten moe ten zijn aangeboden de voorschriften, rege lende het beroep op den Gemeenteraad krachtens lid 4 van het oude artikel 5 (thans artikel 7 lid 1) der Woningnet. Bij gebreke hiervan houden de thans depde bepalingen dienaangaande op te gel den en worden zij door Gedeputeerde Staten vastgesteld Op het oogenblik is bedoeld beroep, teza men niet het beroep krachtens het oude tikel 6 (thans artikel 9) der Woningwet dat tegen beschikkingen betreffende het slóopen en uitbreken van perceelen, geregeld in dé artikelen 78 en 79 der verordening op het bouwen en sloopen. In afwachting van de thans door de wet voorgeschreven alge- heele herziening van deze verordening, bie den B. en W. den Raad de regeling betref lende het beroep ter nadere vaststelling Zooals uit vergelijking van dit voorstel met de thans geldende regeling moge blij ken, is deze laatste geheel ongewijzigd overgenomen, op drie uitzonderingen na. Doze uitzonderingen betreffen de volgende punten: In de eerest plaats is ingevolge artikel 7 lid 1 der Woningwet ook beroep toegelaten tegen een besluit van Burgemeester en Wet houders tot aanhouding van hun beslissing overeenkomstig artikel 6 lid 4 dier wet m.a,w. hangende de voorbereiding van de vaststelling Van een plan van uitbreiding, van een rooilijn of van een bouwverbod waartoe de wet gelegenheid biedt. Het is wensehelijk dit geval in de opsomming van artikel 78 der verordening op te nemen. Eveneens dient volledigheidshalve in dat artikel te worden vermeld het geval, dat B. eri W. niet binnen den voorgestelden ter mijn hun beslissing hebben genomen, in welk geval reeds onder de vroegere regeling waarin bij de wijziging geen verandering is gebracht beroep op den Raad mogelijk was, doch welk geval in artikel 78 der ver ordening niet voorkwam (zie lid 2 van het voorgesteld artikel). En tenslotte is het laatste lid van ariikel 79 aangevuld met de woorden „of gegeven beschikking", omdat niet in alle gevalli waarin het besluit van den Rand afwijkt van d*« v?n Burgemeester en Wethouders, eerst bedoeld besluit zal strekken tot het verlee nen van eon vergunning. Met name is in het geval van artikel 78 sub b pen weigering der vergunning mogelijk, terwijl in de geval len sub t en d van vergunning geen sprake is. Overigens blijft de beroepsregeling onge wijzigd, VAN HET STADHUIS DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. J. L. Keegel, te Voorschoten, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse verkoop in bet perceel Nieuwe Rijri no. 19, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden; 29 October 1931. VERORDENING OP DE VREEMDELINGEN De Commissaris van Politie te Leiden brengt herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelin gen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vremdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris Politie (bureau Vreemdelingendienst Zon- neveldstraat, alhier, geopend van 912 uur, 24 uur en van 79 uur). Deze kennisgeving eveneens verplichtend, indien de vreemde ling reeds eerder te Leiden heeft vertoefd. Door aangifte aan het Bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid, ve alt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienst personeel, doch ook voor logé's enz. ARBEIDSBEURS LEIDEN BEEN GEBROKEN Gistermorgen is op de Beestenmarkt de 77-jarige G. D. doordat hij onvoorzichtig de rijweg overstak aangereden door een wiel rijder. Hij brak het linkerbeen boven den enkel en is door den G. H. D. naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een defecte driewielige bakfiets, die reeds eenige dagen in het Bureau van politie AANHOUDING Aangehouden zijn de 17-jarige J. v. d. B. en de 20-jarige J. P. alhier ais verdacht van diefstal van een bloemenvaas. TERECHT Gistermorgen te 11 uur is de 20-jarige Mid delkoop, die naar men meende uit het ge sticht Endegeest te Oegstgeest ontvlucht was op een zolder in het gebouw aangetroffen. Hij had haar 5 dagen zonder eten en drinken vertoefd. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving: Bloembollenexport Maatschappij en Kwee kerij H. J. Ohms, N.V., Offemweg 18, Noord- dijk. (Ned. Stsci't. 22 Juli 1931, Bijvoegsel Nr. 1960). Dir.: H. J. Ohms, Noordwijk; Commissaris: S. A. van Konijnenburg, Noordwijk. Maatschappelijk kap. 100.000, waarvan geplaatst en gestort 35.000. W ij z i g i n g: B. Sehekkerman, dameshoeden. Breestraat 105, Lj'den. De huweliiksche voorwaarden tusschen de eigenares: B. Sehekkerman en den heer J. Hellbach, zijn vervallen. Daar voor is in de plaats getreden algeheel ge meenschap van goederen; overeenkomstig art. 1432 Duisch B. W. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: Willy Jacobl d v W P Arons en J A Scharroo Wilhelmlna Johanna d v J Schrama en P M Dongelmans Erich z v P van Dijk en I Mallts Maria d v C Brocaar en M Leget Wilhelmlna d v G van Slinger land en J Warmenhoven Willem Frederik z v F P Koumana en A G M Üet OVERLEDEN: R J Huijsman zn 8 wk J van Duyvenboden zn 1 dag J Th Meüer zn 10 wkn J Mastenbroekvan Rossen vr 38 j GEHUWD: K Metier en J C H Stokhuilzen J G Laterveer en S Slera G W F van Don gen en S M Lut P Chaudron en M F Kukler J Gul ei] en C A Prevoo gesch H la Rooii en W van A.s D H P Snel en A F van Tol L J van der Veer en M Nijssen J H van den Wijngaard en MTuiJt W F Seller en E J F Duu: ONDERTROUWD: F Rietbergen 26 van Leeuwen 20 j. LAM Strotma M Wiersma 23 j. i J C ALPHEN AAN DEN RIJN HET BOEK VAN DE ALCOHOL. Voor de afd. Alphen der Ned. Chr. Vrou wenbond sprak gisteravond in „Bethel" Ds. J. Smelik, Geref. pred. te Loosduinen, over: „Het hoofdstuk der vrouw in het boek van de alcohol". Na de opening door de pre sidente, mevr. J. M. WesterbrinkW'irtz, waarbij deze in herinnering bracht de ziekte van het bestuurslid mej. C. van Schuylen- burg en enkele huishoudelijke mededeelm- gen deed, was het misschien beter, aldus Ds. Smelik, dat het onderwerp luidde: „Het hoofdstuk van het lijden der vrouw". Alzij dige schade brengt de alcohol en wie heelt onden'? Ook is dit een aanklacht tegen de Christenheid; vele Christenen denken bij alcoholisme alleen aan dronken schap. Uitvoerig schetst Spr. het gezins leven bij misbruik van alcohol, en wijst te- op het verband tusschen geestelijk on- geschikten in gestichten eenerzijds, en de verhoudingen in het familieleven anderzijds Satan heeft op de drinkgewoonten zijn stempel gezet en daarbij is het een zonde veelal in het verborgen. Met de drinkge woonten moet gebroken worden, maar ook met het gebruik in Chr. kring op verjaar dagen en feesten, waarbij wel kinderen wijn gebruiken, welke kinderen soms later ver vallen in de zonde van dronkenschap, door dat het waarschuwende woord ontbrak en de ouders het zoo erg niet vonden een weinig gebruik. Met zeer vele voorbeelden ook uit persoonlijke ervaring verduidelijkt Spr. dit, en laat daarbij vooral zien hoe de vrouw en het meisje tegenover al deze dingen staan. In het tweede gedeelte der lezing besprak Spr. de houding der Christenvrouw tegen over alcoholisme. Wel geeft de H. Schrift geen rechtstreeksche uitspraken, maar de beginselen der onthouding zeer zeker, wat Spr. met voorbeelden aantoont. Ook bij ont houding staan we in de Chr. vrijheid, doch met een goddelijke roeping. Er moet zijn een naastenliefde met de daad, dat is de kracht van het voorbeeld. Gezegend het gezin, waar de vrouw en moeder de alcohol weert van de tafel en uit het gezin. Spr. besluit zijn mooie en met groote aandacht gevolgde lezing met het: laten staan van alcohol is het brengen van een offer; het bloeien van de reine orchidé van het offer. Na het zingen van enkele verzen van Pa. 83 wordt de vergadering door Ds. Smelik met gebed beëindigd. VERKOOPING. In hotel „De Vergulde Wagen" zijn gis teren twee perceelen weiland, van gep. kolonel A. Holland te 's-Graven- hagc, gelegen in den polder Steekt, groot 5.27.85 H.A., en in bod staande perceel I f 3050 en perceel II f 3350, niet afgemijnd en niet toegewezen. VERKEERSSTREMMING. Door het kantelen van een bakfiets, laden met fruit, vlak voor de Alphensche Brug, was er gistermorgen een verkeers stremming, daar het fruit over den weg ging, en men moest wachten tot alles ge laden was, wat veroorzaakte een rij wach tende auto's,, „GROENE KRUIS". In het- wijkgebouw werd Woensdagavond door de afd. van het „Groene Kruis" alhier een algemeene ledenvergadering gehouden. Na du gebruikelijke opening door den voor zitter, den heer L. C. Jongenburger, ver kreeg de heer H. van Kleef, secretaris, ge legenheid tot het uitbrengen der notulen, die onveranderd werden vastgesteld; en vervolgens mededeeling dat de statuten der afd. bij Kon. besluit waren goedgekeurd. Uit het daarna door den secretaris uitgebrachte jaarverslag over 1930 bleek, dat het leden aantal nog voortdurend toeneemt, waardoor de financieele positie der afd. is verbeterd. Over 1930 werd 1626 keer gebruik gemaakt van het materiaal, zoodat dit gebruik sinds 1924 meer dan verdubbeld is. Bij het con sultatiebureau werden 163 kinderen inge schreven, terwijl 1626 consulten werden ge geven. Namens het bestuur bracht de secre taris dank aan de zusters der wijkverple ging voor de door hen verleende hulp. Uit de rekening en veranwoording van den penningmeester bleek dat over 1930 werd ontvangen een bedrag van f 3814.58. terwijl de uitgaven f 3723.58 hebben bedra gen, zoodat een batig saldo té boeken viel van f 91. De financieele commissie had deze rekening in orde bevonden, waardoor den penningmeester décharge werd ver leend en dank werd gebracht voor zijn ac tief en accuraat beheer. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering werd behoudens een kleine be merking onveranderd goedgekeurd. Als af gevaardigden naar de te Rotterdam te hou den algemeene vergadering werden benoemd de heer W. v. d. Bijl en zr. De Jonge, ter wijl tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren Rouwendaal en Th. Jongoneel. Begrooting over 1930 geraamd aan inkom sten en uitgaven op f 3630, werd onveran derd vastgesteld. Namens de commissie be last met het nazien van het materiaal in 1930 werd medcrleeling gedaan dat een en ander keurig in orde was bevonden, waar bij de commissie mej. v. Erk dank bracht vóór de zorg door haar aan het materiaal besteed. Periodiek aftredende bestuursleden, de heeren W. Best, J. C. Scheerder en W. v. d. Bijl, werden herkozen. Hierna had de benoeming plaats voor de commissie tot controle van het materiaal, waarvoor wer den benoemd de heeren F. Sneeuw, Th. Jongeneel en Jac. v. Vliet. Bij de rondvraag dringt de heer Jonge neel bij het bestuur pr op aan dat er meer op gelet zal worden dat het materiaal na gebruik spoediger zal worden teruggebracht. BOSKOOP WINKELWEEK. In de vergadering van de winkelweekcom- aangetrokken door deze fraaie prijzen, voelt zicbi verplicht om alle deelnemende etalages te gaan bezichtigen, waardoor men kans krijgt een dezer prijzen te bemachtigen. In het plaat- selijYt advertentieblad wordt een stembiljet af gedrukt, waarop voorkomen alle deelnem: Vervolgens wordt vastgesteld een veror dening betreffende het beroep, bedoeld in de artt. 7 en 9 der Woningwet. Thans is aan de orde de vaststelling van een voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening, betreffende het benzine met achter de namen een stemhokje. Het pu-vervoer hetwelk in een voriee versadermg bliek Wordt verzocht de tien mooiste etalages reeds werd besproken en nu wordt aange- aan tte gever, door tien blokjes zwart te ma-1 noiyen- ken. Die re alle tien juist geraden heeft, heeft I daarna geeft de Vooratter een u.teen- reoht het eerst een keus te doen ui, de daartoe - tot ite, aangaan der geschonken prijzen. Zoo gaat het ook met 2 en Swt6m"h(£ jJmet de N. v. Nationale 3 enz. totdat alle pr«2en weg zijn. Levensverzekej'ingbank te Rotterdam. De Verder zy nog vermeld, dat de heer P. A. ieenincr is na overle- teruggebracht van Colijn., burgemeester onzer gemeente, weder I 160 000 op f 150.000, omdat de overige tot eore-voorzitter is benoemd, dat de opening j 10.00O eeleend worden tegen 4*4 pCt. van van cle winkelweek zal plaats hebben in de een anderen geldschieter. Door deze wijzi ging is noodig, dat bedoeld raadsbesluit nader wordt geregeld. B. en W. stellen daar om voor het raadsbesluit te herzien. Alzoo besloten. Een tweetal geldleeningen, aangegaan voor het bouwen van de Noodslachtplaats de voorziening van de straatverlichting aan den Zijldijk, worden ieder van 5 pCt. op 414 pCt. gebracht, in overeenstemming met den geldschieter. Besloten wordt om de gemeente Ginneken en Bavel een kastreldleening groot 30.000 3% pCt. te verstrekken voor den tijd van 2 maanden. Aan de orde is de behandeling van cl" begrooting van het Burgerlijk Armbestur/ Deze begrooting wordt goedgekeurd in ont vangsten en uitgaven op f 1400. Voorts wordt vastgesteld het besluit tot inbreng van 9.41.45 H.A. grond in het ge meentelijk grondbedrijf, en wordt hierna cle begrooting voor dit bedrijf behandeld. Over deze begrooting verlangt niemand bet woord. Ze wordt on voorstel van B. en W. met algemeene stemmen vastgesteld, slui tende de begrooting van baten en lasten in ontvangsten en uitgaven op 3315 en de kanitaalsontvangsten en uitgaven op 10.365. Daarna komt in bespreking het voorstel tot het in gereedheid brengen van de ver kochte bouwterreinen, in verband met de raadzaal van ons gemeentehuis en voorts dat zich reeds een 40-tal etalages hebben opge geven. KATWIJK AAN ZEE ZENDINGS-PRAATAVOND. Het Zendingscomité van de Geref. Kerk alhier had op Woensdag 28 October een praatavond belegd, waar zou spreken de hier vertoevende Raden Oerep Simeon van Tjerihon op Java. Helt gebouw „Irene" was <gz>ed gevuld, Men' heeft geen spijt gehad dezen Javaan- soheïi broeder in zijn midden te hebben. Nat een interessante inleiding mocht ieder vrij' vragen stellen, welke door den heer Simeon tot volle bevrediging- werden be antwoord. ïlet Zendingscomité heeft reeds het plan opjrevat na eenigen tijd weer den heer Simeori voor een praatavond uit te noodigen LEIDERDORP GEMEENTERAAD Alle leden zijn aanwezig. "Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de laatste twee vergaderingen worden voorgelezen en goed gekeurd. Ingekomen zijn: 1. een mededeeling van Ged. Staten, dat deze gemeente ook onder het uitbreidings plan Leiden valt 2. een toezegging van den eigenaar, dat de: brug bij „Spekhoeve" 45 c.M. mag wor den verlaagd. ;3. eenige berichten van de leden van het Burgerlijk Armbestuur dat door hen de benoeming als zoodanig is aangenomen. 4. een proces-verbaal van kasopneming van den Ontvanger. 5. een mededeeling van Ged. Staten, dat het besluit tot verkoop van een gedeelte van het gemeentelijk bouwterrein aan de Gebr. Mol is goedgekeurd. 6. een overzicht van de werkzaamheden van den Keuringsdienst van Waren te Lei den, welke alle voor kennisgeving worden aangenomen. 7.'een verzoek van de Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", om een subsidie groot 50. "T B. eh W. stellen vóór, dit adres, ómdat hét te laat is ingekomert om nog in deze vergadering met een voorstel te komen, een volgende vergadering te behandelen. 8. een adres van de Vereeniging tot Stich ting en Instandhouding van een Hervormde School, met verzoek tot verkrijging van een schoolgebouw. Daar B. en W. nog in overleg met het Bestuur zijn, wordt voorgesteld te zijner tijd hierover te beslissen. Zoo besloten. 9. Een verzoek van de Vereen. „Helpt El kaar" om subsidie groot 40 voor 1932, deze subsidie wordt toegestaan. Hierna geeft de Voorzitter een overzicht van cle kosten der bestratingswerken, welke in totaal f 39 950.90 bedragen. B. en W. zijn met groote dankbaarheid vervuld door de medewerking van velen in de gemeente, bij den aanleg van de straat verleend. In het bijzonder wil de Voorzitter hier voor dankzeggen den heer C. v. Egmond. die de muur van zijn tuin naar achteren heeft laten verplaatsen, zoodat de straat op dat punt aanmerkelük kon worden ver breed; en de Wed. Roest, die ter verbete ring van den bocht in Achthoven een ge deelte van haar terrein afstond, zoodat alles heeft medegewerkt om onze gemeente een ander en beter aanzien te geven. Spr. is ook uiterst tevreden over de aan nemers. de heer de Rooij en Baars, en niet minder over den gemeente-opzichter, zich geheel voor de bestratingswerken heeft gegeven; spr. stelt dan ook namens B. en W. voor, den gemeente-opzichter een grati ficatie van f 800 toe te kennen. De h^er Klaver is het met B. en W. eens, dat de gemeente-oozichter een belooning toekomt, doch vindt 800 te veel en stelt voor, een bedrag groot 400 toe te kennen. Ook de heer de Haas vindt f 800, gere kend naar de tijdsomstandigheden, te veel en stelt voor 600; de heer Groenendijk ondersteunt het voorstel van deii heer de Haas. De heer Klaver merkt op dat de gemeente opzichter buiten deze betrekking, voor de wnterleiding reeds een bedrag van 1350 heeft aan jaarwedde, met de door hem voor gestelde f 400 gratificatie, vindt hij dit béd rag vmoeg. De Voorzitter ontkent, dat de gemeente opzichter. als beambte van de waterleiding 1350 heeft, dit is slechts 850, zoodat hij thans de gevolgtrekking maakt, dat de heer Klaver, die zich f 500 vergist heeft, nu geen bezwaar zal maken tegen het voor stel van B. en W. De heer Klaver blijkt daarvoor echter niet te vinden, al erkent hij zich vergist te hebben en handhaaft dus zijn voorstel. De Voorzitter zegt, gezien de vele werk zaamheden en voorbereidingen die met der gelijke uitvoeringen gepaard gaan 800 naar de meening van B. en W. absoluut niet te hoog is, en stelt voor, hierover te stemmen nadat de heeren Splinter en de Bruijne er nog op gewezen hebben, dat men op deze wijze veel goedkooper uit is eeweest, dan wanneer een architect voor dit werk was genomen, niet vergeten moet worden, dat de gemeente-opzichter n i e t verplicht was, het werk voor te berei den en uit te voeren, wordt tot stemming over gegaan. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen (tegen: de heeren Groenendijk, de Haas en Klaver), nardoor de andere voorstellen vervallen. Hierna wordt vastgesteld de ontwerp- werkverschaffing. Nu de gemeente grond verkocht heeft en het besluit daarvan door Ged. Staten is goedgekeurd, achtten B. en W. het noodig de terreinen bouwrijp te maken, door over te gaan tot slootdemping, riool aanlegging enz. hetwelk door werkloozen kan geschie den. De Voorzitter stelt voor: uitgetrokken en niet-georganiseerde werkloozen 4 dagen per week te laten werken tegen 3 per dag; met een kindertoeslag van 0.50 per kind, ,dat ten laste van het gezin komt; een ver goeding van de huishuur maximum 1 per week, terwijl georganiseerden boven dien nog 1.50 toeslag krijgen; dit laatste ter aansporing om zich bij een organisatie aan te sluiten. Kostgangers kunnen 2 dagen per week werken tegen 3 per dag. De heeren Klaver en de Haas zouden in de regeling een wijziging willen aanbren gen, n.l. dat georganiseerde werkloozen 3 dagen kunnen werken en 3 dagen trekken. Aan B. en W. zal worden overgelaten de juiste regeling hiervan. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd, met bovengenoemde nadere uit werking. Vervolgens wordt een wijziging in de be grooting' 1931 aangebracht. Daar bij den Voorzitter eenige klachten zijn ingekomen, wegens plaatsgebrek op de begraafplaats voor dieren bij de noodslacht plaats, stellen B. en W. voor, over te gaan tot het huren van een daarvoor bestemd terrein van den heer J. D. van 't Riet, het welk tegen 30 's jaars kan worden ge huurd. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Voorts is een verzoek ingekomen van den heer H. Graaf van Bylandt, om van de ge meente Leiderdorp te mogen koopen het uitsluitend recht van boomen en planten op den berm en het trottoir langs de Hoofd straat voorzoover die berm en dat trottoir, resp. oan de oost en westzijde van dien weg zichtbaar zijn, van uit de ramen van zijn woning „Rhijnvreugd" te Zoeterwoude. De verzoeker wil hiervoor betalen 100. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, te meer, omdat de verzoeker het servituut van vrij uitzicht op het perceel sectie B 996 'opheft, waardoor de gelegen heid ontstaat de in aanbouw zijnde Ko ningstraat verder door te trekken, zoodat deze overeenkomst uit een oogpunt van werkverschaffing, steun van gemeentewege verdient. Dit besluit wordt goedgekeurd. In de algemeene voorwaarden tot ver koop van liet gemeentelijk bouwterrein, worden, omtrent den aard der bebouwing en de boetebepaling, door Ged. Staten voor gesteld, eenige wijzigingen aange'-v -ht Begrooting 1932. Daarna k aan de orde de behandeling van de begrootmg 1932. De heer Groenendijk vraagt inlichtingen over de memorieraming van vo'gno. 99 be treffende het maken van uitbreidings'p.an- nen. De Voorzitter zegt dat deze post voors hands voor „memorie" is geraamd, omdat tengevolge van de exploitatie van het ge meentelijk bouwterrein meer en meer de noodzakelijkheid gaat blijken van een uit breidingsplan. Voorts vraagt dezelfde persoon inlichtin gen over de kosten van vergaderingen. Het ■bedrag is, zegt de Voorzitter, ui getrokken voor eventueele kosten van vergaderingen, die ten Raadhuize worden gehouden. Verder vraagt de heer Groenendijk inlich tingen over telefoongesprekken van da diensttelefoon van den gemeente-opzichter en over de gratificatie voor een rijksveld wachter, dit laatste in verband nr.» t diens vertrek uit de gemeente. De Voorzitter geeft de gewenschte ophel deringen en voegt daaraan nog toe, dat een eventueele gratificatie voor een nieuwen rijksveldwachter, niet. booger kan zijn u<ia f 100; de Raad zal dit later nog wel te bo- slissen krijgen. Ten slotte dringt de heer Groenendijk er op aan, dat B. en W. zullen overwegen de plaatsing van urinoirs, hetgeen de Voorzit ter toezegt. De heer Klaver vraagt naar de bedoeling van geraamde bijdrage op volgno. 97 van. den Kapitaal dienst groot f 14.069 De Voo bit ter zegt daaromtrent, dat een hrandvrije ar- chiefbewaarp'aats moet worden gemaakt» wordt deze in het Raadhuis aangebracht, dan zijn .verschillende veranderingen noodig en ook de behoefte aan meerdere localitel- ten voor openbaren dienst doet zich gevoe len. Er bestaat momenteel nog .geenerlei plan. Dit bedrag wordt alvast gereserveerd voor, dat doel en dat kan .wat de begrooting be treft, zeer gemakkelijk. De heer Groenendijk is van oordeel, dat aan dit oude gebouw niet zooveel geld be steed moet worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich nog geen oplossing van het geval hebben ge dacht. Do heer Klaver vraagt voorts neg naar dé beloon in g aa» doctoren, vol gno. 208. waar om dit niet naar het Burgerlijk Armbestuur is overgebracht. De Voorzitter zegt, dat hiPr in de eerste plaats primeert ziekenzorg, daarom achtten B. en W. niet gewenscht dit soort armen zorg naar het Burgerlijk Armbestuur over te brengon.. De begrootïng wordt daarna vastgesteld, sluitende de gewone, dienst in omvang en uitgaaf op f 99.0166S en de ka itaaldienst. in omvang en uitgaaf op f 51.500. In de rondvraag vraagt de heer Klaver, waarom van de gewoonte om 's avonds te vergaderen is afgeweken en de Raad heden 's middags bijeen is geroepen. De afgevaar digde arbeider zal het wellicht moeilijk vallen te verzuimen, om 's middags de ver gadering bij te wonen. De Voorzitter antwoordt, dat het hemver- 1 heugt, dat alle leden cle vergadering heden hebben k;innen bijwonen. De Jreer Groenendijk vindt het middaguur! zeer geschikt, eveneens de heer De Graaf. De heer De Haas prefereert den avond. De Voorzitter zegt, dat £eze middagver gadering als proef is bedoeld, de 'belangen zullen tegen elkaar moeten worden opge wogen. De heer Groenendijk vraagt doorbranden van de lantaarn bij lichte maan, bij het ovec zetveer van den heer Blom aan het Jaagpadd De Voorzitter zal een en ander onder zoeken. Na nog een verzoek om inlichting van missie met de winkeliers is besloten, om de winkelweek te houden van 25 tot en met 28 November e.k. Besloten werd vervolgens om één avond een muzikale rondgang in de gemeente te doen j houden, en verder dat er^weder^een M.tcoop-Wrtan''mëita. trekkine tot den Hoogmaienschen j avond en -middasr georganiseerd zal worden, j Als groote attractie voor het nublick is iet" 1 nieuws naar voren gekomen. Elke deelnemen de winkelier stelt een prijs beschikbaar e« geeft die in handen van de commissie, die al deze pró'zen etaleert in de etalage van den heer Valkhof aan, de Dorpstraat. Het publiek. Hoofdstraat van de Rruserestraat tot den *ToopmadêSch''n weg. In .Ie volgende ver gadering zullen de roolliin-verordeningen definitief worden vastgesteld. De hierop be trekking hebbende kaarten liggen, ter ia- L zage» 1,1 Vanaf Donderdag 29 October tot en met Woensdag 4 November Voor de Kinderen GRATIS een groote Bal bij aankoop van minsten 1. (Suiker uitgesloten)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6