De „Nationale overwinning" in Engeland DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland Labour volkomen overweldigd De beteekenis voor andere landen Volgens de op het oogenblik bekende cij fers ajal het Engelsche Lagerhuis er na de verkiezingen van Dinsdag Llsvolgt uitzien: Samenstelling van het Lagerhuis Voor de Regreiing Nieuw Oud Conservatieven Liberglen (Saipuel en L'. George) Liberalen 'Simon) Nat. Arbeiderspartij Onafh. Nationalisten 474 47 25 13 2 252 2 561 Tegen de Regeering Arb§ideisparlij Oaaihankel ijken 50 2 286 5 Ier,xhe Nationalisten (Neutraal) 52 2 11 To,aal 615 614 (en 1 Fmp Crusade) Wellicht wordt bovenstaande, totaal-uit slag van de Engplsche verkiezingen nog in kleinigheden gecorrigeerd, door de officieele gegevens, msT dit zal niets kunnen veran deren aan den indruk, dat de ovenvinning der Conservatieven en de nederlaag der Labours beide de stoutste verwachtingen daaromtrent verre overtreffen. Weliswaar heeft het Engelsche verkie zingssysteem, als altijd, ook nu de uitspraak van het volk veel scherper geaccentueerd dan het geval zou zijn geweest wanneer er evenredige vertegenwoordiging had be staan. maar een feit is toch, dat meer dan éép, districtsuitslag ook de volstrekte meer derheid gebracht heeft aan den candidaat, die voor de nationale regeering in het krijt trgd. Wélke verrassingen het systeem der drie- hóeksverkiezingen kan geven blijkt weer ééns te rpeer en nu in zeer verbluffende mate, als we uit de globale stemmingsaan- tajlen zien, dat de van 286 op 50 zetels te ruggevallen Arbeiderspartij toch nog 7ÏIOÖ.OOO van de 21.000.000 stemmen heeft uit gebracht/terwijl de gezamenlijke liberale stemmen ongeveer 2.000.000 zijn, waarmee 72 Lagórhuiszetels bezet zijn geworden en de Nationale Arbeiderspartij (Mac Donalds aanhang) met een kleine 350.000 stemmen tóch nog 13zetels veroverde. Hoe dit alles echter ook zij, de Labour- partij heeft een nederlaag geleden zooals niemand had durven voorspellen. Z^lfs haar groote mannen, die het z.g. rorjTpkabinet vormden, zijn in meerderheid niét -teruggekeerd. Zij heeft zetels verloren, die tevoren als vast beschouwd werden, zooals Birmingham, Liverpool en Manchester, Preston en Bolton. Daartegenover staat, dat Mac Donald en Thomas, de beide ministers, die aan het tot stand komen der nationale regeering haddon nagewerkt, beide herkozen zijn. fylac Donald behaalde te Seaham 28.978 stemmen, zijn tegencandidaat Coxen (Labour) 23.027, terwijl de Comüaunist Lum- ley ip dit district 677 stemmen verkreeg. Vóór de uitslag bekend werd gemaakt was de premier reeds uit Seaham per vliegtuig naar Londen vertrokken, waar dringende zaken hem wachten. Bij zijn aankomst te Downingstreet werd hij luide door de me nigte toegejuicht. Pe leider der Liberale Nationalisten, Sir John Simon, is met 28.647 tegen zijn Labour- tegenstander met 15.681 stemmen gekozen. Winston Churchill bleef met rond 20.000 stemmen in de meerderheid. Ook de minister voor Onderwijs, Sir Donald MacLean is herkozen. De leider der Onafhankelijke Arbeiders partij James Maxton keert in het parlement Wug; Twaalf vropwelijke candidaten zijn geko zen, waarvan acht voor de eerste maal. Met uitzondering van de dochter van Lloyd George, miss Megan, zijn de gekozenen alle lecjen der Conservatieve Partij. Drie ep vijftig candidaten hebben hun waarborgsom ad f 150 verloren .aangezien zij niet voldoende stemmen hebben behaald. (14 communisten, 16 aanhangers van Mos- ley en 9 socialisten). Een boodschap van Mac Donald Mac Donald, de man die den moed heeft gehad zijn eigen weg te kiezen toen zijn partijgenooten in meerderheid het vermeen de belang van een volksgroep stelde boven het belang van de natie, is de figuur, welke na het bekend worden van de verpletterende nederlaag der partij, die hijzelf heeft opge bouwd, in het middelpunt der belangstelling staat. Mac Donald heeft reeds eerder in zijn leven de eenzaamheid geprefereerd, toen hij, zoowel tijdens den Zuid-Afrikaanschen ooi- log als tijdens den Wereldoorlog tegen de opvattingen van zijn geestverwanten inging. De hem toekomende leiderspositie heeft hij nochtans teruggekregen. Een karakter laat zich niet door tijdelijk succes of tijdelijken tegenslag van de wijs brengen. Wie dan ook zou denken, dat Mac Donald in de positie verkeert van den man die geesten opriep, welke hij niet weer kon doen verdwijnen, vergist zich. naar ons oordeel Het ligt dan ook geheel in de lijn van Mac Donald's karakter, dat hij, na den overwel digenden uitslag van de verkiezingen, een oproep tot het Engelsche volk richt die aller minst getuigt van berouw, maar integendeel van dankbaarheid en voldoening. Mac Donald betuigt in zijn boodschap dank aan het Engelsche volk voor de wijze waarop het den oproep der nationale regee ring heeft beantwoord. Zoowel zijn politie- ken tegenstanders als in het bijzonder zijn eigen medewerkers wenscht Mac Donald de verzekering te geven, dat de triomf der na tionale regeering eventueel niet tot een ver onachtzaming der belangen van de arbei- depde bevolking zou mogen worden uitge buit, welke hun volledig aandeel hebben in het nationale succes. Besluitend dankt Mac Donald de Engelsche pers voor haar steun. Verklaring van Snowden Ook de oude labour-vechtgeneraal Snow den heeft een verklaring afgelegd geheel in de lijn van zijn houding voor de verkiezin gen. Hij verklaarde: De democratie heeft haar vertrouwen in haar leiders bewezen. Hij zelf zeide zich niet te kunnen verheugen over het onheil dat de Arbeiderspartij heeft ge troffen. doch betreurt veeleer dat de arbei dersleiders deze ineenstorting hebben veroor zaakt door hun onzalig gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel en begrip. Die gehoopt zouden hebben de werkloozen voor hun partijdoeleinden te kunnen uit buiten, zijn teleurgesteld. Juist de kiezers der industriecentra, waarin de werkloosheid het grootst is, hebben den socialistischen leiders den rug toegekeerd. Het verkiezingsresul taat beteekent evenwel niet het einde der arbeiderspartij. Zij zal weer opstaan onder leiding van mannen die beschikken over toereikend inzicht en beleid. Het resultaat zal ten beste der partij zijn, indien zij het geleerde ter harte neemt. Aan de scherpte van deze verklaring ont breekt weer niets, maar gezien de verkie- zingscijfers, gelooven we wel. met Snowden dat het gebeurde niet het einde beteekent van de arbeiderspartij als zoodanig. In een interview verklaarde Snowdén dat thans een groote taak wacht voor de natio nale regeering. De uitslag der verkiezingen geeft ontegen zeggelijk het recht tot spreken en handelen voor de natie, maar niet tot het nastreven van partijdoeleinden. De positie van Groot- Brittanje zal ontzaglijk versterkt worden in de wereld. Verklaring van Baldwin Ook de leider der conservatieven, Bald win, heeft zich al over het resultaat van de verkiezingen uitgelaten. Er is in zijn uit spraak geen zweem van zinspeling op de conservatieve partij-plannen, waarvoor reeds door Snowden en vele andere vrees is uit gesproken men denke aan de bescher mende tarieven. Dat nu geeft al dadelijk hoop. dat in dit opzicht althans met voor zichtigheid zal worden opgetreden. Baldwin verklaarde dat men den uitslag der verkiezingen niet mag beschouwen als een partij-overwinning. Veeleer heeft het ge- heele volk zich uitgesproken ten gunste van een gemeenschappelijke samenwerking om orde te brengen in huis. De verkiezingen zullen hun weerklank in de geheele wereld vinden en het vertrouwen herstellen in de bestendigheid en grootheid van Engeland. In het binnenland zullen deze verkiezingen een leer zijn voor de politieke partijen dat het gezonde verstand van het Britsche volk gevrijwaard is tegen demago gische propaganda. Op dit oogenblik van triomf mag echter niet vergeten worden, dat er een ontzaglijke verantwoordelijkheid ligt op de schouders van de Nationale regee ring aan wie de arbeiders van het geheele land hun vertrouwen geschonken hebben, dat in geen geval door de regeering mag worden teleurgesteld. Democratie tegen demagogie. Baldwin sprak van de schitterende recht vaardiging van de democratie jegens de de magogie. De „Times" had datzelfde gisteravond reeds geschreven in de volgende woorden: De uitslag der verkiezingen is de overwin ning van de democraten op de demagogen. Het is voor een land dat tegen de werk loosheid strijd, welke door besparingen moet worden overwonnen en dat door zware be lastingen gedrukt wordt, een zware en moei lijke proef om aan de verwarring stich tende demagogen te ontkomen. Deze proef heeft echter naar het schijnt, de Britsche democratie doorstaan. Het Fransche blad de „Matin" schrijft eveneens over de verslagen demagogie en verwacht er een groote weerklank van in de geheele wereld „en vooral in de lancten, waar de beroemde demagogische experimen ten de oeconomische ellende hebben ver scherpt en onder arbeiderskringen ver schrikkelijk lijden teweeg gebracht hebben. Inderdaad de verkiezingsuitslag in Enge land is een teeken des tij-cis dat ook voor de Europeesche landen niet onderschat moet worden. Het partijbestuur der Fransche socialis tische partij is dan ook gisteren reeds in vergadering bijeengekomen teneinde in ver band met de Engelsche verkiezingen en de verpletterende nederlaag der Labour te be raadslagen over de internationale positie d^r socialistische beweging in het algemeen en die der Fransche socialistische in het bijzon der. Er werd besloten in verband met de Fransche verkiezingen op 30 en 31 Jan. a.s. een buitengewoon congres bijeen te roepen teneinde d«e tactiek vast te stellen welke de partij daarbij zal volgen. Dit eerste verschijnsel van toekomst-vrees zal wel door anderen worden gevolgd. Het ge beurde in Engeland is daarvoor suggestief genoeg terwijl ook in andere landen de stroom naar rood een keer blijkt te nemen. Tarieven? Wij komen nogeens terug op de moge lijkheid van de invoering van invoertarie ven in Engeland na de groote overwinning der conservatieven. Wat de „Times" d&drover schrijft is ook de moeite van vermelding waa.-d. Het blad meent, dat door de nationale re geering op algemeene verlaging der tarie ven zal worden aangedrongen, doch de ma nier om dit te bereiken zal wordon gewij- zig 1. De politiek om de Britsche markten open te stellen, zelfs voor die landen, die den Britschen handel van hun eigen mark ten uitsluiten door het heffen van bescher mende rechten, zal moeten worden gewijzigd De vrijhandel zal worden opgegeven en voortaan zullen wij nog slechts van onze eigen klanten koopen. Dan zal het niet lang duren, of ook de tarief-landen zullen hun politiek wijzigen. Het nemen van maatregelen, die het ove rige deel der wereld kunnen schaden, zul len door Engeland vermeden worden, daar men weet dat eigen welvaart nauw verbon den is met de algemeene welvaart Tarieven dus om weer te komen tot vrij handel? Wij zullen afwachten wat van dit mooie denkbeeld terechtkomt, als dit tenmin ste werkelijk door de conservatieve partij leiding gedeeld wordt. Kabinetswijziging? Mac Donald zou zich heden nog voor de zitting van het oude Kabinet naar den Ko ning begeven. Verder zal hij met Bpldwin en Sir Herbert Samuel besprekingen houden over den po- litieken toestand. Het nieuw te vormen ka binet zal naar verluidt niet beperkt blijven tot tien leden, gelijk dit het getal was bij het in Augustus gevormde noodkabinet. Óver het nieiuve kabinet wordt ons heden morgen nog uit Londen gemeld: Algemeen neemt mén aan, dat Mac Do nald het Kal inet zal omvormen, en in ieder geval op een breeder basis zal brengen, door; het uit te breiden tot tien of twintig leden en wel nog voor het nieuwe parlement bij eenkomt op 4 Nov. a.s. Volgens geruchten zouden voor een minis terszetel in aanmerking komen de oud-ma rine minister Arnery en Sir John Simon, voor de belangrijke juridische posten in het Kabinet de huidige lord-kanselier Lord Sankey en Lord Hailsham. Verder Sir. W. Jowett, Sir Boyd Merriman. Over de benoeming van Neville Cham berlain tot kanselier van de schatkist zou eenstemmigheid bestaan. Snowden zou pair worden en naar hel Hoogerhuis gaan. Lord Reading zal waarschijnlijk minister van buitenlandsche zaken blijven. Stemmen uit de Dominions. Men meldt ons jiog uit Londen: Na de overwinning der conservatieven verwacht men in de Dominions algemeen, dat ook Engeland de protectionist! sche politiek zal gaan voeren en dat daarmee de Britsche politiek op een nieu we basis zal worden gegrondvest Volgens de „Times" venvacht men in Z.- Afrika dat men in versterkte mate den ei9ch zal stellen, het Duits ch-Zuid-Aïri- kaansche handelsverdrag op te heffen. Canadeesche bladen spreken van een po litieke revolutie in Engeland. In Engeland is het met den vrijhandel gedaan. Ook in Australië acht men een douane tarief thans onvermijdelijk. Reeds overwetgt men de uitbreiding van prioriteits rechten voor Engelsche waren. De meenlng In Amerika. De geweldige overwinning der nationale regeering in Engeland heeft in Amerika geen verwondering gewekt Het groote suc ces der conservatieven doet echter in offi cieele kringen te Washington de vrees ont staan, dat Engeland thans den weg van protectie zal inslaan. Deze politiek zou voor Amerika des te ernstiger zijn wanneer het aanbod van Canada om voor goederen van Engelschen oorsprong een vermindering HET ENGELSCHE VERKIEZINGSTOURNOOI De ruiter van het roóde paard verslagen. van 10 procent op de invoerrechten toe te i staan, thans ernstig te Londen zou kunnen worden overwogen. Men verwacht echter, dat Engeland den vrijhandel niet geheel zal opgeven, doch alleen de meest bedreig Je industrieën zal beschermen. Fransche persstemmen. Afgezien van de socialistische kringen heeft het resultaat der Engelsche verkie zingen in Frankrijk vrij algepieene voldoe ning gewekt. Men hoopt vooral in buiten- landsch politiek opzicht een sterke toenade ring tot Frankrijk en in economisch en fi nancieel opzicht het spoedige herstel van hét op het oogenblik verzwakte vertrouwen. Alleen de manier waarop de innerlijke sta bilisatie bereikt moet worden en de vraag of de beschermende politiek, die vooral van invloed moet zijn op de Fransche luxe-in dustrie, met alle scherpte zal worden door gevoerd, geeft den minder optimistische bladen aanleiding tot bedenkingen. De „Temps" zegt, dat de uitwerking der verkiezingen niet alleen voor hot binnen-, maar ook voor het buitenland bijzonder groot zal rijn. Men heeft alle reden te ho pen, dat een versterking van het vertrou wen het gevolg zal zijn. De „Intransigeant" verklaart, dat het ver kiezingsresultaat de vaste wil bewijst van een groot volk zich zelf te vinden. Het is te wenschen, dat de conservatieven hun over winning niet daartoe benutten een bescher mende politiek tegen iederen prijs door te drijven. Ieder overdreven verhooging van de beschermende rechten zal scha'/lijk zijn voor de Entente Cordiale en in rranknjk gerechtvaardigde tegenmaatregelen verooi- zaken. NA LA VALS BEZOEK LAVAL OVER HET RESULTAAT DER FRANSCHAMERIKAANSCHE BESPREKINGEN Minister-president Laval heeft zich tegen over de Fransche journalisten aan boord van de „Ile de France" uitgelaten over het resultaat zijner besprekingen te Washington en de con sequenties, die hy uit dit resultaat voor Frank ryk en Europa trekt. Hij verklaart niets te ♦uilen ondernemen voor hij contact zal hebben fehad met het parlement. Hjj zal by gelegen- eid van het weer bijeenkomen der beide Huizen een duidelijke en uitvoerige uiteenzet ting geven, opdat zy maatregelen kunnen tref fen, die zonder te groote offers van Frankryk de leiding bij de herstelpolitiek garandeeren. Laval sprak nogmaals zijn stellige overtuiging uit, dat de eerste stap op den weg moet zyn. de verwezenlijking van een nauwe Duitsch- Franpche toenadering. Ook de vertegenwoordiger van de „Intran- 3igeant" meldt, dat Laval tegenover hem zyn standpunt heeft herhaald en er aan toevoegde dat Frankryk te Waslvngton alles wat het hoonte te bereiken, ook bereikt heeft. Het heeft^ niets van zijn houding prijsgegeven, doch is integendeel met de Fransche opvatting in Amerika doorgedrongen. De hjjzondere verslaggever van 't blad voegt aan deze opmerkingen toe, dat Laval te Was hington met Hoover geen politieke kwesties heeft besproken, doch deze heeft voorbehouden aan zijn gedachtenwisseling met Stimson, Met den Amerikaanschen staatspresident heeft hij slechts onderhandeld over de wereldeconomi- sehe toestand en de maatregelen, die geschikt sehirnen deze te overwinnen. Intusschen wordt gemeld, dat president Hoover en Laval tot overeenstemnvng zijn ge komen over andere zaken, dan in het commu niqué werden gepubliceerd. Men neemt aqnt dat verdere resultaten van de besprekingen bekend zullen worden nemaakt, nadat M'nister T.aval gelegenheid zal hebben gehad, met zyn Kabinet den toestand te bespreken. De voorbesprekingen. De voorbesprekingen van de Fransch-Duit sche economische commissie tot instelling waarvan werd besloten tijdens het bezoek der Fransche ministers aan Berliin, zullen Donderdag aanvartgen, aldus méldt de Vos- sische Zeitüng. De beide secretarissen generaal, de direc teur van de handelsafdeeling van het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken, Coulondre, en de leider van dezelfde afdee van het Duitsche departement van buiten landsche zaken, Ritter, zullen in het rijks- ministerie van handel gemeenschappelijk met eenige leden van de Fransche en Duit sch'e sectie de formaliteiten vaststellen en het plan der beraadslagingen. Coulondre, die gister met den plaatsver- vangenden secretaris generaal van de Fran sche sectie Hoschiller en de leden van de Fransche sectie te Berlijn is aangekomen is aan het station door Francois Ponoet ont vangen. DE TOESTAND OP CYPRUS Naar gemeld wordt zijn Woensdag op Cyprus verscheidene rebellenleiders gear resteerd, Per vliegtuig waren troepen uit Voscoaisa aangebracht, welke bij de ar restatie behulpzaam waren. Grieksche boeren hebben een brug afge- brokén terwijl te Famagusta marinetroepen door de menigte met steenen werden be kogeld, met het gevolg dat verscheidene soldaten gewond werden. De opstandelingen hebben de telefoondraden doorgesneden en een deel van den spoorweg opgebroken nabij Famagusta. terwijl zij het douanegebouw in brand hebben gestoken. JAPANSCHE VOORWAARDEN VOOR HET BEWAPENINGSVACANTIEJAAR Naar officieel wordt medegedeeld, heeft d'a Japansche regeering besloten het voor stel van den Volkenbond inzake een bewa- peningsvacantiejaar goed te keuren evenwel met de beperking dat reeds aangenomen plannen hiervan zullen worden uitgescha keld. Voorts wordt de voorwaarde gemaakt dat allé nabuurstaten van Japan dit Volken- bondsvoorstel moeten goedkeuren. PRIJSVERLAGING BIJ DEKREET De Raad van Volkscommissarissen der Sovjet Unie heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle prijzen voor levensmiddelen en dagelijksche verbruiksartikelen direct met 25 tot 30 pCt. worden verlaagd. De Russische staatsorganisaties die deze verórdenirtg overtreden, zullen door de col leges der Gepeoe Worden gedagvaard. RUSSISCHE TROEPEN OP DE MANDSJOERIJSCHE GRENS TOKIO, 29 Oct. De Japansche minister buitenlandsche zaken Shidehahra heeft een in vriendelijke woorden gestelde nota van waarschuwing gezonden aan Moskou, waar in erop wordt aangedrongen de troepenbe wegingen langs de Mandsjoerijsche grens te staken, aangezien de Japansche troepen in Mandsjoerije daarin gemakkelijk aanleiding tot verkeerde interpretaties zouden Hunnen vinden. Officieel wordt verteld, dat ongeveer 80 000 man Sovjet-troepen zouden zijn geconcen treerd nabij Majitsjoeli, rondom Pogranitsj- naya. Door enkele Japansche bladen wordt beweerd, dat C.hineesche troepen van Rus sische zijde van munitie zijn voorzien, doch een bevestiging hiervoor werd niet verkre gen. Inmiddels hebben de Japanners een nieuw front gevormd, door voorwaarts te rukken naar de rivier, om de vernielde brug daarover te herstellen. WERKLOOZEN-ONLUSTEN OP CUBA NEW-YORK, 29 Oct. Uit Havanna wordt gemeld, dat in de binnenlanden van Cuba werkloozen-onlusten aan de orde van den dag zijn. In verhand hiermee hebben groote troepentransporten plaats Men kan Havana slechts verlaten indien men in het bezit ii van bijzondere paspoorten. beruchte boevenkoning van Chicago Al Capone is veroordeeld tot ii jaar gevangenisstraf. Uit West-Indië. WERKLOOZEN RELLETJES. Bakkerijen geplunderd. PARAMARIBO, 28 Oct. (Aneta). Onder de werkloozen te Paramaribo zyn relletjes uit gebroken, Er werden winkels en bakkeryen geplunderd, terwyl reeksen gaslantaarns wer den vernield. Aanvankelijk stond de politie er machteloos tegenover, doch later werd door de militairen ingegrepen. Daarbij werden drie beambten gewond. De gasfabriek en de ijsfabriek zyn gesloten. Uitgebreide maat regelen zijn getroffen voor den nacht, daar voor herhaling en brandstichting wordt ge vreesd. Weerbericht. Uit Oost-lndie G(ELD VOOR ZAAD-PADI f 18000,beschikbaar gesteld iBUTTENiZORG, 28 Oct. (Aneta). De direc teur van het Dep. van Landbouw is gemachtigd om ter beschikking van den Gouverneur van de provincie Oost-Java te stellen een bedrag van f 18.000.voor den aankoop van zaad- padi, ten verstrekking aan de bevolking van Tjarenang. Land- en Tuinbouw. FRANKRIJKS INVOERPOLITIEK. In het off. orgaan van de F. N. Z. wordt iets medegedeeld over het resultaat van de Regeeringscommissie die naar Parijs is ge weest om met de Fransche autoriteiten over de contigenteering te spreken. Bij de bespreking op het Fransche Depar tement van Handel werd door onze commis sie vooropgesteld, dat zij de contigenteering als zoodanig niet juist achtte, doch zich niet ten doel stelde, deze te doen herroepen, /ij beschouwde het als haar voornaamste taak, om in het systeem dusdanige wijzigingen xe verkrijgen, dat deze het minst schadelijk voor onzen uitvoer zou zijn. Hiertoe zou in de eerste plaats noodig zijn, dat niet een algemééne, doch een contigenteering per land zal worden toegepast. Dit is in prin cipe toegezegd en zal voor boter en vleesch van 1 Januari af in practijk worden ge bracht. Voor kaas- en melkproducten schijnt het op een globaal contingent te zullen aan gaan, gespecificeerd volgens de tariefposten, al schijnt men ook voor deze producten wel naar een contingent per land toe te willen. Wat de duur der contigenteeringsperiodcn en do grootte der contigcnten aangaat, kan worden medegedeeld, dat wat het eerste aan gaat, men deze op 3 maanden schijnt te wil len stellen. Men wilde er echter niets van weten dit over een dergelijke, periode van te vorpn bekend te maken. Wel was men be reid, den Nederlandschen landbouwconsu- lent te Parijs zoo vroeg mogelijk op de hoog te te stellen. Over de grootte der contingenten zijn ae Fransche Departementen het nog niet onder ling eens. De afkondiging van een decreet tot con tigenteering ook van den Franschen kaas- invoer wacht op het resultaat der ondernan delingen met Italië, en voor de melkproduc ten op die met Zwitserland. Italië wil echter niets van de contingenteering weten. Afge wacht moet dus worden, wat men nu van Fransche zijde zal gaan doen. Gaat men er nu tóch toe over om e*i kaas-contingent voor Nederland in te voeren, en niet voor Italië, dan moet daartegen ernstig geprotes teerd worden, omdat het njet alleen een on rechtvaardigheid jegens ons land, maar bo vendien een inbreuk op de meesthegunstx gingsclausule in ons handelsverdrag met Frankrijk zou zijn. Over de basis, waarop het contingent ge regeld zal worden, kon geen zekerheid ver kregen worden. Hel dunne pIJlLje geeft den vo»lgen stend aoa Hoogste stand Akureyri 770.6. Laagste Stand Vardö 750.6. Stand vanmorgen halltwaalf 762.6 WEER VER WACHTING. (Medeged. door 't Kon N<*d Meteorologisch Instituut te De Bilt) Verwachting zwakke tot matige N. tot W. of Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk nog kans op regen waarschijnlijk later iets zachter. STORMWAARaoHUV/INGSDIENST Geseind van De Bilt gistermiddag 4.35 uur: „Weest op uw hóede!" BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Het gebied van lage luchtdruk dat zich van Engeland tot N. Scandinavië uitstrekte, is thans over de Oostzee gelegen. De hooge druk in het O. is verdwenen, die in het W. breidde zich over Frankrijk uit, doch wordt verder op de oceaan aangetast door een diep depressie. Over ons land én Noor wegen waait het krachtig uit Noord tot Noordwest. In Frankrijk en het grootste deel van En geland is het rustig weer. Vooral in onze omgeving steeg de temperatuur. De Noorde lijke luchtstroom had in Engeland afkoeling ten gevolge. Regen viel over bijna heel West- Europa. In ons land vielen in het N. de zwaarste buien. De stijging van den baro meter in onze omgeving en de lichte daling in N. eri W. Engeland zullen waarschijnlijk den wind doen krimpen. De kans op regen neemt daarbij af, terwijl van het W. iets wanner lucht zal worden aangevoerd. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 9.2 C. 3o October Zonsopgang 6.52 u.; Zonsondergang 4.35 u. Maansopgang 6.02 u.; Maansonderg. 11.35 u. Laatste kwartier 3 November 7.38 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.05 u. tot 's morgens 6.24 vl. WATERSTANDEN RIVIEREN HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 30 October Delfzijl 1.01 13,18 Heltevo tst,4,50 17,01 Ter-clie.ling 1.31.2.45 WHIeins ad 5.*fii<.57 Haringen il.u 23, IJrouwersli. 4,0.' 16,13 He der ie 51 8,51 Z erlkzee 4,-16 i6,i4 Idem 2e I8(>3 ül,uu Wemeidinge 6,OU i7.u8 l.Jmuiden 4 51 i7,0-< V.Laingeu 3,06 15.18 H v Ho land 1.05 16,i7 Temen zen 3,39 15.48 Sclieveningen 4,lo 4,27 HanaWeert 4,23 16,32 Rotterdam 6 07 18-10 Gemengd Nieuws. EEN ZUIGELING IN DE WIEG VERBRAND Door een gloeiende strijkbout Te Venlo brak brand uit in de bovenwoning der familie F. W. H. Het onheil werd door eenige voorbijgangers ontdekt. Deze drongen de woning binnen en vonden in een kamer een brandende wieg, ter wijl het vertrek onder ronk stond. Het vuur was men spoedig meester, doch voor het 7- maanden oude kindje was geen redding meer. Het had vreeselyke brandwonden opgeloopen en was reeds door verstikking on) 't leven ge komen. Een tweejarig kind, dat in hetzelfde vertrek sliep, heeft men kunnen redden. Over- brehging naar het Ziekenhuis werd echter noodzakelijk geacht. De toestand van deze kleine was heden redelijk wel. De ouders waren afwezig toen het ongeval plaats had. In het wiegje werd bij wijze van kruikje een strijkbout gevonden. Men ver moedt, dat de brand is ontstaan doordat de bout nog te warm was. TEGEN WEER EN WIND BEVEILIGD. Voor de postende stakers te Winschoten is tegenover de gebouwen der cartonfabriek „Reiderland" een wachthuis geplaatst, waarin de posters in het gure jaargetijde gelegenheid hebben te lezen, te correspondeeren, enz. DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN Te Ammerzoden vonden voorbijgangers den 35-jarigen landbouwer R. Bok, uit Velddriel, met een ernstige hoofdwond dood langs den weg. Een eind verder reed zijn paard en wa gen, waarmee de man uit Hedel was terug gekeerd. Men neemt aan, dat het paard schich tig is geworden en dat B. van den wagen werd geslingerd en door een der wielen is ge grepen. Het slachtoffer laat een jeugdige weduwe en vier kinderen achter. VERDRONKEN. Te Den Bosch is de vvalbaas W. te woitee geraakt en verdronken. BRANDEN. Omtrent den brand die te Poeldijk heeft gewoed in de woning van het bejaarde echt. paar Valstar, vernemen we nog, dal ver moedelijk de oorzaak is het smeulen van ïen vonk die uit een kachelpijp was geval len. Van de beide oudjes kon het meubilair grootendeèls worden gered, doch van den eigenaar van het pand, de heer Franke, waren veel goederen in het perceel opge slagen, waarvan het meerendeel door vuur of water is vernield. Die goederen zijn uiet, ■doch het pand is wel verzekerd. Te Noorden is door onbekende oorzaak afgebrand de boerderij van I. Vermeij. AlleS was laag verzekerd. Te Blokker (N-H.) is winkel en woning van B. geheel afgebrand. Een groote goede renvoorraad ging venoren. Alles was ver zekerd. Te Uden (N.-Br.) is de boerderij van P tot den grond afgebrand. Een koe en eenige varkens kwamen in het vuur om_ Vraag en Antwoord. RECTIFICATIE Bij ons antwoord onder no. 1809 moet 14 lnplaats van 4 Jaar worden gelezen, u

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2