JMrttiur gVt&srijf (£vuriuil Herfstcampagne 1931 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker EERSTE BLAD. DE VERBLUFFENDE UITSLAG üteutoe Hetttédfje Courant ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschlkkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending o O--" Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 71/a cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dit nummer bestaat uit VIER bladen Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 1 L17VÏ 0-22 Vj 2-30 NO. 3494 van 1—5 regels Elke regel meer 0.45 Bij contracl belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Het Engelsche volk verwerpt gevaarlijke speculatie Onlangs schreven wij, dat een crisis- kabinet altijd een conservatieven inslag heeft. We wisten wel, dat deze uitdruk king verkeerd zou uitgelegd worden en voegden er dat bij voorbaat bij, doch we konden het niet anders zeggen, omdat het de gang der historie is. Natuurlijk greep de roode pers onze uitdrukking aan om er allerlei commen taren op te gevenen dat genoegen heb ben we niet willen verstoren. Thans komt de verkiezing in Enge land onze opinie weer bevestigenen nog wel op veel krasser wijze, dan wij bedoelden. Wh hadden slechts op het oog, dat in crisistijd beperking en ver sobering de wachtwoorden moeten zijn en dat er dan geen gelegenheid is voor gewaagde experimenten met een specu latief karakter. In Engeland koos het kiezersvolk met een ongekende meerderheid thans voor de werkelijk conservatieve richting en liep de massa over van de roode langs de liberale naar de echt conservatieve partij- Toch mag men hieruit met de gevolg trekking maken, dat het kiezerscorps nu in zijn groote meerderheid dweept met om het kort te zeggen een conservatieve loonpplitiek, zich uitend in afkeer van sociale maatregelen op al lerlei gebied. Deze conclusie zouden we niet gaarne trekken. Het is trouwens ondenkbaar, dat een volk, geschoold in sociale poli tiek, als het Engelsche, plotseling een a- of onsociale bevlieging zou krijgen en dat in een tijd van crisis, nu warm voelende sociale staatkunde eerste ver- €1SVeel meer, heeft naar onze meening deze verrassende verkiezingsuitslag een negatief karakter. De onwrikbare con clusie uit de verbijsterende verkiezings- cijfers is dezemet de sociaal-democra ten durven we het niet te wagen; hun roekelóoze experimenten zouden land en volk ten ondergang brengenliever so berheid en veiligheid, dan voorgespie gelde weelde op een maatschappelijke bodem, welke beeft onder onze voeten. Dat is zegen. Daaruit blijkt, dat de nuchtere Engelsche zin getriumfeerri heeft over de waaghalzerij van verpoli tiekte arbeidersleiders. Er blijkt ook uit, dat het Engelsche kiezersvolk diep inzicht zoo men wilinstinct heeft in de vragen van fundamenteele poli tiek. Het vreest geen verregaande her vormingen en krachtige sociale maat regelen, doch het verliest er niet het verstand bij en vervalt niet in revolu tionair romantisme, als elders het geval was en ten onzent gevreesd moet wor den onder de bezoekers van sensatie congressen. In Engeland heeft men de werkelijk heid onder de oogen durven zien er daarom aan overigens bekwame leiders, doch die 'partijpolitiek boven landsbe lang stelden, den rug toegekeerd. En nu stond er geen andere weg open dan in de armen der conservatieven te vallen, die, met koele berekening een afwach tende, maar verstandige taktiek ge volgd hebben. Immers, in de eertijds machtige groep van Lloyd George, waren de „overleggingen des harten" zooveel, dat de kiezers hieraan geen houvast hadden en tot Henderson, die persoonlijk ge lijk bijna alle vooraanstaande labour- leiders een smadelijke nederlaag leed, kon men zich ook niet wenden, wijl dit zou zijn een drijven naar róeke- looze proefnemingen. In crisistijd kiest de massa immer voor uiterstenwe hebben dit ter waar schuwing herhaaldelijk aan onze soci aal-democraten voorgehouden, doch ze blijven spelen met vuur. De keuze wordt: uiterst links of uiterst rechts: conservatisme dat uitgroeit naar fas cisme of communisme, dat om een dic tator roept. Het laatste kon in Engeland buiten beschouwing blijven; het communisme kwam nauwlijks aan bod en zoo kon het niet anders of de conservatieve party moest de groote massa opvangen, welke de stabiliteit van het sobere verkiest bo ven de labiliteit van de speculatie. Vandaar dat we o. i. moeten wijzen op het n< 'eve karakter van deze ver kiezing. Zoo heel veel principieels zit er niet in dan voornamelijk dit: de waag halzerij van de sociaal-democratie gaat de kiezers te ver. Als positieve factoren komen daar bij een misschien nog ondefinieerbare hang en drang naar het fatisme en een na tionalistisch drijven,, dat van het ongrijpbare internationalisme genoeg heeft. Mac Donald en Snowden zullen waar schijnlijk bescheiden genoeg zjjn (al zyti beiden niet misdeeld van een goede por tie gevoel van eigenwaarde waardoor zij zich haast onmisbaar achten) om te be grijpen, dat zij de eer deroverwin ning op de labourpartij voor zich alleen mogen opeischen. Maar toch kan niet ontkend, dat de kiezersmassa een bewijs van vertrou wen heeft gegeven aan het „dokters mandaat", dat Mac Donald heeft ge vraagd. En dat doktersmandaat, dat eigenlijk beteekent een blanco volmacht aan de regeering, wijst met onverbidde lijke logica in de richting van het fas cisme. Zooals wij blindelings de adviezen van den dokter volgen en de medicijnen van zijn onleesbaar recept slikken; zoo blind vertrouwen moet het volk in de fascistische overheid hebben. Wat er dus voor positiefs zit in de verkiezin gen gaat ook hier naar uiterst rechts, niet in de zin van onze rechterzijde, maar volgens internationale beteekenis het fascisme; al zal de politieke scho ling wel voor excessen behoeden. Iets anders kwam daar byhet nationalisme. Eeri merkwaardig ver schijnsel in deze tijd nu aller verlangen uitgaat naar internationale toenade ring maar verklaarbaar als men let op de hinder der tariefmuren, welke het de nationale welvaart al benauwder maken en welhaast de verstikkingsdood zullen doen sterven. Men kan nog zoo diep overtuigd zijn, dat het protectionisme een kwaad is en toch ten slotte, ziende dat iedereen er toe overhelt en mén ons in eigen land opsluit en werkloos maakt, schreeuwen om bescherming. Is op dit moment de Nederlandsche bakker tragische symboliek niet gekluisterd in de band van vrye invoer? En zoo is het ook,.te begrijpen, dat het Engelsche kiezersvolk verstrikt raakt in het nationalisme en de conser vatieve macht, die invoerrechten wenscht, versterkt. Deze kant van de nederlaag der labourpartij is voor onze uitvoerbedrü- ven wel een bittere noot. Verschillende takken van volksbestaan zullen nog meer in 't gedrang komen. De moeilijk heden vergrooten zich. Ook in dit opzicht is de uitslag meer negatief dan positief. Omdat men het met de arbeiderspartij niet meer wagen durft neemt men alles, wat de conser vatieven willen, op den koop toe. Als er maar gestabiliseerd wordt. Want men zegtde arbeidersregeering heeft de in flatie niet kunnen keeren al nam net nationale kabinet dan ook de maatregel ondanks de bezuinigingen van Snow den; en dus, laten wij het nu met de overzijde probeeren; waar althans de kans groot is, dat we ons nationale leven redden. Want, het moet gezegd, dit gaat bij den Engelschman boven alles. De totale uitslag is thans nagenoeg bekend. Het tiental districten, dat op dit oogenblik nog onbekend is, kan geen wijziging meer brengen. De labourpartij is gedecimeerdvan 265 zetels op onge veer 50. Het is een catastrofe. De liberalen blijven ongeveer op 't oude getal staan, al komen ze thans weer boven labour uit. De conservatieven hebben een be dwelmende overwinning behaald: van 263 op minstens 471. Een eeuw geleden bezetten de liberalen 380 zetels. Dat bleef tot heden een historisch meerder heidsrecord; de conservatieven hebben het geslagen met een ongelooflijke voor sprong. Ze namen het hoofdkwartier van den vijand in bezit en namen heel de generale staf gevangen. Zij mogen bedenken, dat het Engel sche volk een waarlijk nationale regee ring van hen verwacht en met net oog op een eventueele tarievenpolitiek dat het Engelsche volk wel op aen eiland leeft, doch niet straffeloos een nationalistische politiek zou kunnen voeren. KONINGIN EMMA IN ITALIË Omtrent het verblijf der Koningin-Moeder in Italië meldde de Corriere della Sera o.m.: I-Iet verblijf' van Kopingin Emma is een voudig en rustig verloopen temidden der laatste herfstgasten. De oude statige damë, die steeds in het zwart is gekleed, wilde niet, dat er speciale zorgen aan haar en haar gevolg werden besteed en had verzocht in de gemeenschappelijke eetzaal van het ho tel de maaltijden te gebruiken. Het ontbijt, bestaande uit koffie, broodjes, boter en mar melade werd tegen negen uur op haar ka- gebracht. samen met de zeven Holland- sche en Duitsche kranten, die zij iederen ochtend ontving. Tegen tien uur kwam de Koningin beneden om het dag-programma te bespreken, dat onvermijdelijk een lange wandeling bevatte. De auto bracht haar vaak naar het Varesemeer en de Koningin keerde dan te voet terug, flink stappend langs een stijgenden vier kilometer langen weg. onderwijl levendig pratend met haar gezelschapsdame. Na een lichten lunch, be staande uit eieren en veel vruchten, maakte zij vaak groote autotochten. Verscheidene keeren heeft zij Mila?gi bezocht, waar zil verwerk, kanten, zijde en brocaat werden ingekocht en bezoeken gebracht aan het Caslello Sforza, den Dom en de diverse mu sea. Haar bijzondere belangstelling hadden de Italiaansche zijden stoffen en zij heeft dan ook een keer een zijdefabriek in Como bezocht Het diner bracht zeer vaak speciaal Itali aansche gerechten, die de Koningin wi'de leeren kepnen en altijd Italiaansche wijnen. Verder heeft zij van den Lombardischen herfst geprofiteerd om dikwijls wildbraad te eten, waarvan zij bijzonder schijnt te hou den. Zeer inynomen was zij ook met de Italiaansche vruchten, waarvan zij steens rijkelijk op haar tafel wenschte. Gedurenle haar verblijf heeft zij niéuwe boeken moe ten aanschaffen, want de lectuur nam ver scheidene uren van den dag in. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DEPARTEMENTEN Bij Kon. besluit is op zijn verzoek aan J. W. Spaargaren, referendaris bij het Agent schap van het Ministerie van Financiën en de Directie van de Grootboeken der Natio nale Schuld, eervol ontslag als zoodanig ver leend, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten; LEGER EN VLOOT Bij Kon. besluit is benoemd tot res.-luit. kolonel voor speciale diensten de res. ma joor voor speciale diensten A. C. de Neeve, van dien staf; is de res. kapitein E. Brink man, van het reg. jagers, overgeplaatst naar het reg. grenadiers. P.T.T. Bij Kon. besluit zijn in vasten dienst be noemd tot adj. commies bij het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie C. W. .T. F. van Eysden en A. C. Nunnink, thans op arbeidsovereenkomst hij het Hoofdbestuur voornoemd werkzaam. VRAGEN VAN KAMERLEDEN UITKEERING VAN ZIEKTE GELDEN. De heer Br a a t heeft aan den Minister van Arbeid gevraagd, of hem bekend is, dat de Raad van Arbeid te Apeldoorn den werknemer K. van Splunter uitkeering der ziektegelden geweigerd heeft, omdat zijn werkgever gedurende zijn ziekte hem het volle loon heeft uitbetaald, en of de Minis ter bereid is maatregelen te nemen, dat voornoemden -werknemer alsnog zijn recht matige uitkeering worde toegekend, en hij het percentage van zijn loon in de vorige vraag bedoeld, dat hem als leening door zijn patroon werd verstrekt, kan restitueeren. RAAD VAN STATE EEN SCHOOLKWESTIE TE BAARN. Voor den Raad van State, afd. Geschillen an Bestuur, is behandeld het beroep van een aantal ouders van schoolgaande kinde ren uit Baarn tegen het besluit van Ged Staten van Utrecht, -waarbij is goedgekeurd het besluit van den raad vaq de gemeente Baarn tot opheffing van de Westerschool in die gemeente en tot samenvoeging van deze school met de Prinses Julianaschool. Voorts werd behandeld een beroep van den Gemeenteraad van Made tegen een be slissing van Ged. Staten van Noord-Bra bant, waarhij A. van Beek alsnog is toeger laten als raadslid van Made. De raad had Van Beek niet toegelaten op grond dat hij opperhrandmeester was. Beslissing in deze beide aangelegenheden volgt later. ACTIE TEGEN SALARISKORTING ADRES AAN DE TWEEDE KAMER. In een dezer dagen te Den Haag gehou den protestvergadering tegen de door de Regeering voorgenomen plannen tot kor ting van de salarissen van het Rijksperso neel van den Bond van Technische Amb tenaren in Overheids- en Semi-Overheids- dienst, is met algemeene stemmen besloten een adres bij de Tweede Kamer in te dienen. BELGISCH LOODSWEZEN SCHELDE-TOEZICHT. Voor het Belgisch loodswezen is een nieuw vaartuig in dienst gesteld, genaamd „de Scheldewacht". Het vaartuig moet dienen voor het vervoer van de hoogere ambtena ren, belast met het toezicht op de Schelde. Het kan ook gebruikt worden voor het lich ten en leggen van boeien en voor het politie toezicht op de reede. WALENBURG OP TEXEL' GEMAAL IN WERKING GESTELD. De door heel Nederland bekende ja wel haast wereldberoemde vogelpolder Walen burg op Texel wordt met ingang van gisto ren bemalen. Gister is in tegenwoordigheid van ver scheidene autoriteiten o.w. de heeren Mi- chels en Bomans, het gemaal (toegerust met Thomassen ruwolie Dieselmotoren en Stork- pompen. met een waterverzet van elk 60.000 K.G. per minuut) door den Dijkgraaf, den heer J. Eelman. in werking gesteld. Een deel van den polder wordt niet bemalen, dat wordt voor f 30.000 door „Natuurmonumen ten" gekocht UITKEERINGEN AAN PROVINCIE EN GEMEENTE TIJDELIJKE KORTING WETSONTWERP INGEDIEND Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen, bedoeld in art. 3 onder b, van de wet van 15 Juli 1929 (Stijl, no. 388) en in art. 73 van de wet van 1? Juni 1905 (Stbl. no. 210). Aan de Memorie van toelichting wordt door ons het volgende ontleend: De sinds de indiening der begrooting nog scherper op den voorgrond getreden nood zakelijkheid tot beperking van 's Rijks uit gaven heeft onder meer de vraag aan de orde gesteld, of de vaste uitkeeringen van het Rijk aan de provinciën en de gemeenten in dezen tijd onverkort behooren te worden gehandhaafd. Verschillende motieven voert de minister aan om die vraag ontkennend te beantwoor den en duidelijk te maken dat voor een tijde lijke verlaging van de uitkeering uit het ge meentefonds thans gewichtige redenen zijn. Weliswaar is zekere stabiliteit in de uit keeringen een der beoogde voordeelcn van de nieuwe wet, maar met een scherp da lende conjunctuur van een omvang en een felheid als wij tha 's beleven, heeft men daarbij geen oogenblik rekening kunnen houden. De salaris-kortingen. Zooals bekend is, bestaat van Rijkswege- het voornemen pen matige korting op de ambtenaarssalarissen aan te brengen, welk-» blijft beneden de daling van het indexcijfer. In verschillende andere landen, w.o. Ned - tndië, is een soortgelijke maatregel gepaard gegaan met een inkorting van de uitkeerin gen aan de locale ressorten tot een zóódanig bedrag als door die ressorten zal kunnen worden bespaard, indien ook zij tot een ge lijke salariskorting overgaan als het Rijk De regeering heeft gemeend, dat bij het ern: stig aanzien, dat de financieele toestand al lengs heeft gekregen, er alle aanleiding be staat, de bovenvermelde, meer algemeene overwegingen nu althans in zóóver practisch geldend te maken, dat het elders gegeven ▼oorbeeld wordt gevolgd, en ook ten onzent op de uitkeeringen aan de gemeenten een korting wordt toegepast, welke in overeen stemming is met de van Rijkswege voorge nomen salariskorting. Ook voor de gemeente-ambtenaren. Vólgens het onderhavige ontwerp zal ge durende deeerstvolgende drie jaren op de vaste uitkeering, welke jaarlijks ingevolge de wet op de financieele verhouding aan de gemeenten gedaan wordt, drie pet. worden gekort van het gezamenlijk bedrag dat aan wedden en looncn over 1931 door elke ge meente is bepaald. Het gekozen percentage stemt ongeveer overeen met wat per saldo gekort zal worden op de gezamenlijke Rijks salarissen en wat daar de resultante is van een 5 pets. korting met de bekende degres- sie. De gemeenten zijn uiteraard, wanneer zij tot korting overgaan, niet aan deze laat ste methode gebonden. Hetzelfde beginsel wordt toegepast ten aan zien van de provincies. Ook zij zullen door toepassing van een weddekorting, welke in overeenstemming is met die van het Rijk, zich voor schade in hun budget kunnen be hoeden. In hoever overigens de verschillende ge meenten en provinciën de voorgenomen kor ting op de Rijksuitkeering zullen door geven als korting op de door haar te beta len wedden, valt te voren niet met zeker heid te zeggen. In vele gevallen zal dit stellig geschieden. De door het ontwerp ge kozen vorm laat ten deze alle vrijheid. De opcenten. Op den regel van het ontwerp dient een voorname uitzondering te worden gemaakt Het is niet onwaarschijnlijk, dat in naaste toekomst verschillende gemeenten, ook bij het in deze tijden zoozeer vereischte zuinig beheer, zullen moeten komen tot het heffen van een vrij hoog aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting. De opbrengst dezer belasting zal dalen, ook in het rende ment der opcenten. Iedere teruggang van de opbrengst van één opccnt zal de ten- denz hebben, het vereischte aantal opcenten omhoog te brengen. Ook zonder dit ontwerp zouden dan ook binnen afzienbaren tijd onderscheidene gemeenten zich verplicht zien, tot wedffevermindering over te gaan. Voor zoover die weddevermindering de 3 pCt zal overschrijden, zullen zij daarvan ook onder regime van dit ontwerp, zelf de bate genieten. Dit laatste nu behoort mede het geval te zijn voor de eerste 3 pCt, in dien anders de gemeente zich genoopt zou zien, een hoog aantal opcenten te heffen. Daarom wordt in het tweede lid van art 1 gezegd, dat, indien of voor zoover een ge- •memte, hoewel zij tot een verlaging van 3 of meer pCt. der wedden is overgegaan, zich bij toepassing van het eerste lid van art. 1 genoopt zou zien, meer dan de helft van hot normale maximum der opcenten op de gi meentefondsbelasting te heffen, het eerste lid van art 1 buiten toepassing blijft Voor de provinciën. is een soortgelijke uitzondering gemaakt in dier voege, dat in de plaats van de op centen op de gemeentefondsbelasting daar genomen zijn de oncenten op de vermogens- en de inkomstenbelasting. De gevallen zullen zich voordoen, dat 't be treffende publieke lichaam reeds in 1931 een salarispeil had, dat voor verdere kortjng niet in aanmerking komt en dat het niette min een hooge belasting heft. Voor zulk een provincie of gemeente behoort voor het inwerkingtreden der uitzondering de voor waarde van toepassing der 3 pCt korting op de wedden te vervallen. Een gemeente of provincie, die meer don 40, resp. 20 opcenten heft, kan ook zonder weddekorting de integrale uitkeering be houden, indien haar salarispeil hiertoe aan leiding geeft. NATIONAAL CRISIS COMITÉ Men verzoekt ons mede te deelen, dat op de talrijke vragen en aanbiedingen om even tueel geplaatst te worden bij het op te rich ten Nationaal Crisis-Comité, zoo ook op be reids ingekomen aanvragen om steun, voor- loopig niet kan worden geantwoord. Eerst wanneer het Comité zijn werkzaam heden zal hebben aangevangen, zal kunnen worden nagegaan, in hoeverre van die aan biedingen kan worden gebruik gemaakt, terwijl aanvragen om steun naar de daar voor te stellen regelen zullen worden be handeld. KRANKZINNIGEN-WEZEN COMMISSIE AANGEWEZEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie aangewezen voor geor ganiseerd overleg voor de ambtenaren dei "ijkskrankzinnigengestichten. Voorzitter hiervan is de heer H. J. Lub- erman, Inspecteur van het Staatstoe zicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten te 's-Gravenhage en secretaris de heer H. P. Gerritsen, hoofdcommies bij "t Departement van Binnenlandsche Zaken te Den Haag. GEMEENTERAAD Een slappe" agenda. De middei het ophooger verder te gs den In Zuid en het uitvoeren van de rloleerii plannen. D^ae gronden *tjn voor een deel reeds ln erfpaclir uitgegeven. dit werk, zou niet alleen be. erderlng van het aantal werk- :eds plannen hebben i financieele jciallteit van de middenstanders schünt te t)n. hield een van die verwarde betoogen, waar begreep de Raad. dal ten zou de toestanden niet verbeteren maar Meer instemming vonden de bezwaren tegen het geven van garantie voor een geld- leening ten behoeve van de stichting Warm watercentrale. Deze stichting wil de taak, van enkele bouwvereenlgingen overnemen de taak om voor warmwatervoorziening te zorgen, 't Was uitsluitend nieuw wat de vorm be- Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Er is een wetsontwerp ingediend tot tijde lijke korting op de uitkeeringen aan pro vincie en gemeente. (blz. 2.) De „nationalen" bezetten in het Engelsche Lagerhuis 561 van de 615 zetels. Labour is van 286 op 50 zetels teruggevallen. De con servatieven nemen 474 plaatsen in, tegen. 252 in het oude Huis. De vrees voor Engelsche protectie. (bldz. 3). Rapport van het Beschermingscomité voor obligatiehouders der Holland-Amerikalijn. (blz. 5.) Verschenen is de Memorie van Antwoord over hoofdstuk I der Rijksbegrooting 19-32. (blz. 6) Rotterdam in fina,.cieele moeilijkheden? (blz. 9) Algemeene Zendingsconferentie te Amster- Een toiletgeheim. Men behoeft niet te zien, dat U crème ge bruikt. Want, in tegenstelling met alle andere crèmes, die min of meer op de huid blijven liggen, wordt „Zij"-créme er geheel in opgenomen. Men ziet dus niet, dat het gebruikt, terwijl de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. Do Wethouder deed wel zijn best de zaak sympathiek voor te stellen. Zeker zou in nor male tUden de zaak minder bezwaar hebben ondervonden. Nu verklaarden 13 leden zich te gen de voordracht. Weer een nieuw object aan bestrijding von. den de middenstandera, in een voordracht, tot rentegarantie voor een woningbouwvereniging die 392 woningen wil bouwen in West. Er ko men nogal wat groote woningen In dit plan voor en de gemiddelde huur is 6.65 per week. De heer Brulnsmi voerde de aanval. Mis schien had h(j in enkele opzichten wel ge lijk, maar h(j is te zeer propagandist voor dc Eigenbouwers, dan dat de Raad hem in deze voor de GRATIS tot 1 NOVEMBER 1931 voor eiken nieuwen lezer, die onderstaand inteekenbiljet ingevuld aan de Administratie van ons blad toezendt HIERDOOR WORDEN DE NIEUWE ABONNÉ'S DUS OPGENOMEN IN DEN ZICH STEEDS UITBREIDENDEN KRING VAN LEZERS VAN ONS BLAD De cadeaux voor de wervers worden in de eerste helft van Januari a.s. verzonden 'Aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden IJiermede verzoek ilc U in te schrijven als abonné op DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT, voor minstens één jaar, met recht op gratis toezending tot 1 November aanstaande, de volgende persoon(onen). Als premie zou ik willen ontvangen: PORTEFEUILLE voor 1 abonné. PORTEFEUILLE voor 2 abonné's. BOEKOMSLAG voor 1 abonné. BOEKOMSLAG voor 2 abonné's. Nieuwe abonné's: Naam: kwartaal 'week J Adres;. Naam: kwartaal j 'Adres: De aanbreng er (ster): Naam: Adres: Dit biljet op te zenden aan de Administratie: Breestraat No. 123, loeiden. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1