O P, VAN BERK LANDBOUWMENGZOUT NS PRAATUURTJE n.v. L. STASSEN Junior, Hillegom VERVOLG PAG. 2 WIE SCHRIJFT, DIE BLIJFT Laat met ingang van 1 Nov. a.s. Uw boeken bijhouden door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. 1e spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. N.V. Reederijkantoor v/h M. DIRKZWAGER Gzn. Telefoon 19 MAASSLUIS Wat toch alles soms samen kan vallen! Daar sta je soms van! 'k Was juist bezig een zwaar stuk over de landbouwcrisis door te werken, het praeadvies van Prof. Dr. Ir. G. Minderhoud te Wapeningen, over de landbouwcrisis als element der algemeene economische depressie en had juist de som bere voorspelling, dat vele bedrijven te gronde zouden gaan, gelezen, toen iemand met een simpel plaatje in de hand mijn ka mer binnenkwam De afbeelding trof mijs SOMBERE WOLKEN. zwart en dik ondervangen het licht om de zon, die alleen nog in staat is om de wolken met zilver te omranden, als bewees ze daar mee, dat ze er wel is, doch niet voor den dag durft komen. Een fabrieksschoorsteen op den achtergrond geeft slechts een ijl rook pluimpje, alsof zij daarmede wilde demon- streeren hoe weinig er te doen is. De koren molen rechts staat stil, de sleepboot, die Juist voor Beroeps-Tuinders, maar ook voor Particulieren voorbij vaart, heeft geen sleep achter zich, de roeiboot op den voorgrond, kenlijk van een neringdoende, is zoo goed als zonder Dat alles trof me zoo, als beeld van den tegenwoordigen tijd, dat ik meer dan gewo ne belangstelling voor het plaatje aan den dag legde en dat mij welwillend weid afge staan, toen men merkte dat ik er met aan dacht naar keek. 'k Zal het een plaatsje bo ven mijn bureau geven, omdat het zoo op vallend weergeeft het beeld van het heden en tevens zegt, in duidelijke taal dat de zon wel schuil gaat achter zware wolken, maar er toch is, zoodat er dus kans bestaat dat ze voor of na voor den dag zal komen. Nog nooit is de zon door wolken zóó verduisterd geworden, dat ze niet weer te voorschijn (kwam. Met vertrouwen op God gaan we de donkere toekomst tegen. Alleen Want werken moeten we. Zij het dan tegen woordig ook met verlies- Onze bedrijven stopzetten gaat niet zoo vlot als bij de in dustrie en men weet niet hoe het gaat. Daar hebt ge nu de aardappels. Alles lijkt er op, dat de consumptie-aardappels tamelijk prij zig zullen zijn, want overal over de wereld hoort men van slechte oogsten, minder be- teelde oppervlakte, ziekte enz. En wie had kunnen denken, dat de rnais weer zoo zou oploopen. Niet speculatief, tenminste, dat is de hoofdoorzaak niet, neen zoo langzamer hand, alle weken een beetje. Ook de andere granen hebben neiging om mee te gaan. Dat zijn weer van die zilveren randen om de overigens zwarte wolken. Hoewel dat zwarte nog wel zoo donker van tint wordt, als men de plannen van het buitenland nagaat: Fran krijks contigenteering, in Duitschland be weert Dr. Bruning bij de opening van den Rijksdag dat vooral moet worden. De Deensche valuta, die met ruim 16 pet. daalde, maakt het ons onmoge lijk om tegen dit land te concurreeren. De stevigheid van onze gulden, hoe goed overigens ook, is voor die landbouwexport welke met andere landen met lage valuta moet concurreeren, niet zoo voordeelig. Uit het Zuiden komen ook donkere wolken opzetten, niet alleen uit Frankrijk. Er be staat en dat al spoedig op vleesch ep boter het vooroor-logsche tarief zal gelegd worden. Dat wil dus zeggen dat het zevenmaal zoo hoog zal worden als het nu is. Moet ge weten dat België thans een van de beste invoerlanden voor ons is. Met ieder die over deze dingen spreekt en schrijft vraagt men zich af, hoe het worden zal. Dat weet men niet. Wel. weet ik dat thans alleen een ver- eenigd optreden nog wat kan doen. Alleen organisatorisch is misschien iets te bereiken en die niet georganiseerd is moet dan de ge volgen van zijn op zichzelf blijven staan maar dragen. Zoo komen van rondom de meest sombere wolken, uit alle windstreken: Engeland. België, Frankrijk, Duitschland, Denemarken Van Denemarken gesproken. Die draaien onze veehouders de nek om. Er is nu al een conferentie geweest op het. Departement van Buitenl. Zaken, tusschen een Nederlandsche en een Deensche delega tie en er waren ook nog een viertal verte genwoordigers van landbouw- en veehandel- organisaties. Maar ja, wat geeft zoo iets nu? Met zulke praatjes onder elkaar bereikt men nog niet eens zooveel als met mijn praatjes. Langs particuliere weg de uitvoer uit Dene marken beperken gaat natuurlijk niet. de Deensche regeering heeft geen wettelijke be voegdheid ^die beperking op te leggen, dus. de conferentie gaf niets anders dan verlies van nationale tijd. Wat te voorzien was. Ooik is te voorzien Op dit oogenblik komen de uitslagen van de verkiezingen via de aether bij ons binnen De Arbeiderspartij leed een nederlaag (die ze natuurlijk wel tot een overwinning we ten om te praten; praten en schrijven is ge makkelijk), de Conservatieven krijgen de meerderheid en de Engelsche pers deelt ai mede, dat beschermende rechten te verwach ten zijn. Dat kan er niet meer bij, zei me laatst een van de voormannen uit de tuin derswereld. Maar als 't er nu al bij komt. wai dan? Wijziging brengen in de cult-ures? Dai is ook gevaarlijk. En bovendien, waarop moet men zich werpen, Op de zijdeteelt? Men bericht, dat de ZIJDETEELT VORDERINGEN MAAKT in ons land. Ik lees daarvan: De coconoogst 1931 is thans ten einde ge bracht en de telers zonden de verkregen cocons naar het secretariaat van de Neder landsche Zijdeteeltvereeniging in het ge bouw van de Nederlandsche Heidemaat schappij te Arnhem. De kwaliteit van de zij de is uitmuntend, de hoedanigheid van de cocons valt bijzonder mee. De ingezonden hoeveelheden cocons zijn vanzelfsprekend nog gering. Gebleken is, dat er gegronde aanleiding is voor de verwachting, dat de zijdeteelt in ons land behoorlijke kansen heeft. Dat wordt een strop voor de Enka en de A.K.U. De aan deel en daarvan staan toch al laag en dat ondanks de lange japonnen, die tweemaal zooveel stof vragen als vroeger. Naar het mii voorkomt althans, 'k heb niet naar de waarheid hiervan gevraagd, 't Loopt tegen St. Nicola as en je zou met zoo'n vraag aan je vrouwelijke huisgenooten venvachtin gen wekken, die later tot een desillusie moes ten worden. Zoo zal het ook een desillusie worden als de boeren laten gaan. Het „Drentsoh Landbouwblad" schrijft daar o.m. over: „Men moge soms denken, dat dit overtoi lige gras een natuurlijke bescherming voor de zode tegen den invloed van het winter weer is, de nadeelen, daartegenover zijn vrij zeker overwegend groot. Dat lange gras legt zich vaak in ééne richting aaneengesloten of plek- gewijs over den bodem. ITet blijft bijna al tijd nat en vochtig. Straks wordt het slijk©- rig en komt mettertijd in rottend en toe stand, waarhij de bodem aangetast wordt, en net latere uitgroeien van de graszode in het volgend voorjaar zeer belemmerd wordt. De bovenste punten gaan verdorren, zoodat het geheel een vuilwit aanzien krijgt. Geen dier wil er op weiden en het jonge gras, dat zien een volgend voorjaar er nog onder mag ont wikkelen, doet dit uiterst traag en heeft.,, afgesloten van lucht en licht, veel teveel moeite, om door dat dicht geworden vlie» heen te dringen, zoodat zulk grasland een volgend voorjaar zeer laat aan den gang Waar de toestand zóó is, dat er te veel in den laten herfst achterblijft, daar maaie men dat te veel af, om het alsnog in te kuilen. Vaak loont dat de moeite nog wel. Maai' dikwijls komt men daar niet toe, omdat men in dien tijd zoo vaak nog met andere werk zaamheden overladen is". Men moet daar rekening mee houden, met die andere werkzaamheden, doch wat nood zakelijk is, moet gebeuren Zoo is het ook noodzakelijk, dat alles ge daan wordt om 'k Heb zoo'n idee, dat daar niet met. de noo dige energe aan gewerkt wordt. Mijn erva ring in dezen spreekt hier ook een woordje mee. 't Verheugt me daarom, dat een on langs overleden landbouwer aan de regee ring een som van f 2000 heeft vermaakt, met de bedoeling Jat dit geld zal worden aangewend voor nadere bestudeeririg van de middelen, die kunnen worden aangewend ter bestrijding van mond- en klauwzeer. Dat voorbeeld moet gevolgd worden, 'k Be doel het goed hoor!, men behoeft daarvoor niet eerst ziin overlijden af te wachten. Dat is niet noodig. Zooals het ook niet noodig is, dat DF, PLATTELANDERSBOND TRACHT EEN CENTRALE LA ND BOT rtV MA A T - SCHAPPIJ OP TE RICHTEN. Hiertoe werd besloten in de laatst gehou den algemeene vergadering van den Platte- landersbond. Dat zoo'n centrale organisa tie er komt, is heel goed. Maar als Braat met zijn bond er mee begint, loopt het op niets uit. Dan geeft het maar weer verbrok keling en dus uitstel. Om zoo iets te berei ken is andere gangmaking noodig. We be doelen hiermee niets onaangenaams te zeg gen aan het adres van den heer Braat, noch aan dat van zijn Bond. We willen alleen maar beweren, dat een kleine weinig het.ee- kenende en op zich zelf staande partij niet met zulke dingen moet komen, waar mede werking van allen, totaal allen, voor noo dig is Ziezoo, 'k ben uitgepraat. Tot de volgende weeks PRAATJESMAKER. BLOEMBOLLEN, PLANTEN, ROZEN ENZ. TELEFOON 2257 Onze fraaie, in koper-diepdruk uitgevoerde catalogus, 1 Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd is voor particuliere bloemenliefhebbers, is de beste en duidelijkste handleiding voor het aanleggen en onderhouden van een bloementuin. "alle artikelen worden onder garantie celeverd HH wm MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal-Bureau) Voerartikelen. De maismarkt was begin der week erg vast, handhaafde zich verder met een klei nen teruggang aan het eind der week vrij wel op het hoogere peil. Nog altijd is het enkel Laplatamais die de markt bepaalt. Donau wordt wel aangeboden, doch de za ken die tot stand komen, zijn nog schaarsch. Gerst was gedurende de geheele week vast gestemd; cle vraag blijft grooter dan het aanbod. Het wil ons vqorkomen, dat men van de zijde van den landbouw, tengevolge van de meer en meer ingang vindende meng voeders met vaste samenstelling, de vraag onevenredig groot maakt tegenover het aan bod en daardoor onwillekeurig helpt, de prij zen op te drijven. Overigens waren ook de andere voedergranen, zonder uitzondering, vast gestemd. Haver met nog steeds weinig aanbod. Rogge met een vrij goede vraag en voertarwe eveneens met tamelijk goeden omzet. De lijnkoekprijzen zijn in de afgeloopen week regelmatig opgeloopen. Er is wat meer dere kooplust gekomen, hoofdzakelijk echter voor de inlandsche voorslag lijnkoeken, die steeds iets goedkooper aan de markt waren dan de Amerikanen. Inl. cocoskoek vrijwel onveranderd in prijs. Grondnotenkoek aan merkelijk vaster met zeer weinig aanbod. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. Iets nieuws is er niet te vermelden van de Nederlandsche stikstoftnarkt. Aangezien er zoo goed als niets meer gekocht wordt, is er van eenige prijsverandering ook niets te merken. De meeste artikelen moeten feitelijk straks weer iets duurder worden, omdat elke vol gende maand de officieele prijzen- hooger zijn en men aannemen mag, dat er niet veel gekocht is door den groothandel, uitgezon derd dan bij het artikel zwavelzure-ammo- niak. Daarmee schijnt men terdege voorzien te zijn en we bemerken dan ook wel bij een stille periode, zooals we thans hebben, dat er nog altijd houders zijn, die bang worden er mee te blijven zitten en wat lager gaan note eren. Thomasmeel. De beurs te Brussel ver keerde j.l. Woensdag in vrij pessimistische stemming. Men was algemeen van opinie, dat de slechte gang van zaken in de ijzer en staalindustrie een verdere inkrimping der productie tengevolge zou moeten hebben. Maar daar er voor export nog slechts zeer weinig verkocht wordt (behalve wellicht naar Duitschland en Nederland) waren dt prijzen niet hooger. Toch is er één der groot ste werken voor de eerste maanden vrijwel uitverkocht. Behalve de werkelijke verbruikers durft echter vrijwel niemand thomasmeel op ver dere maanden te verkoopen. Veeleer zijn er tegen het eind der week enkele Belgische verkoopers geweest, die zich van hun con tracten wenschten te ontdoen en ongeveer Va cent per procent lager hebben aangebo den. Daartegenover staat échter weer, dat de waterstand op den Rijn en den IJsel dus- BENZO Rijwielen f -10 of met Torpedo terug trapremnaaf 43 rembours met vrij zicht, franco station BENZO RiIWIELFABRIEK VLAARDINGEN. Clichéfabriek „Het Oosten" I Gedempte Slaak No. 120 Telefoon No. 29425 ROTTERDAM TUINBOUWGEREEDSCHAPPEN K. R. H. de beste Fa. K. RODENBURG, Honseiersdijk, Tel. 259 danig laag is, dat men cyp het oogenblik tot redelijke vrachten eigenlijk in het geheel niet kan bevrachten. Duitschland is nog steeds niet weer met Ster-merlc aan de markt. Wat zijn eigen im port betreft, deze is na den stilstand in. Augustus direct weer in de maand Septem ber met flinke hoeveelheden voortgezet. Was deze in Augustus slechts 11.000 ton, in Sep tember werd er 98.500 ton meer ingevoerd dan uitgevoerd. Over 1 April30 Sept. '31 maakt dat 339.00 ton en over 1 April—30 Sept. '30 was het 387.000 ton. Nederland gaf het volgende beeld: invoeroverschot Sept. 1931 14.125 torn Over 1 April30 Sept. '31 maakt dat 124.400 ton en over 1 April30 Sept. 1930 was het 165.700 ton. Superfosfaat. Er is van kooperszijde al heel weinig belangstelling voor superfos faat. Men vindt, in het algemeen de prijzen te homg en het veelvuldig gebruik, dat straks van de gekochte zwavelzure ammoniak "ge maakt zal worden, is natuurlijk tevens een rem. Enkele blanco-verkoopers geven iets beneden de prijzen der fabrieken af. Wel licht ware het te verkiezen, dat de-produ centen maar zoodra mogelijk hunne uiter ste prijzen bekend maakten, dan zou mis schien aan dat gescharrel een eind gemaakt kunnèn worden. Wij begrijpen de moeilijke positie der fabrieken ten volle, maar deze kunnen moeilijk van de verbruikers ver wachten. dat deze super koopen tegen plm. 12,8 cent per procent boord/spoorvrij fabriek,, als thomasmeel voor nog geen 10 cent per procent boord/spoorvrij op de groote. plaat sen in het binnenland verkocht wordtg Verbetering In de beoordeeling van de uitgave van. Turkenburgs Zaadhandel is de titel van het verschenen boekje abusievelijk opgegeven als Eenige snijbloemen, dit moet zijn Eenjarige snijbloemen. Wetenschap. als een van de oorzaken van de toeneming van kanker bij het vrouwelijk geslacht, een der redenen waarom dat „tot bloedens toe bestreden moet worden". HET KANKERPROBLEEM, door Dr. J. Voorhoeve. De kankeTsterfte overtreft over het al gemeen reeds cje tuberculosesterfte, wat wel degelijk ook ligt aan de toename van het aantal kankergevallen. Een Duitsch prof. irekent zelfs uit, dat 10 procent van alle menschen boven het 20ste levensjaar aan kanker sterven. Niet zonder reden zoekt dan ook de medische wetenschap met inspan ning naar de oorzaken van kanker, evenals naar verbetering van de kankerdiagnose en naar het middel of de middelen om kanker te genezen. De bekende Dr. Voorhoeve legt m een pas (bij La Rivière en Voorhoeve) verschenen hoekje, ,Het Kankerprobleem", den nadruk op de behandeling en op de voorkoming van deze ziekte. Hij beschrijft eerst het wezen en de ver schijnselen van de kankerziekte, waarbij hij ook van spontane genezing melding maakt, zij het in zeldzame gevallen, waarin de on bekendheid van den patient zelf niet don aard van zijn ziekte en de daarop gebouwde hoop op genezing een groote rol schijnt te spelen, I)r. Voorhoeve behandelt voorts de oo-* zaken der kankerziekte, waarbij hij erop wijst, dat kanker niet besmettelijk maar wel erfelijk is gebleken te zijn, doch le vraag waarin de vatbaarheid voor kanker b?sta«.t niet met volkomen zekerheid beantwoorden kan, er evenwel op wijzend, dat de leefwijze zeer waarschijnlijk een groote rol speeit. Dp nadeelen van de leefwijze der moderne be schaafde wereld zouden nl. 't bloed verarmen aan de hoogst noodige minerale stof'en Voorts speelt de leeftijd een rol, terwijl men ook riiet den invloed van chemische of me chanische prikkels als oorzaken kan ver onachtzamen. Wat de behandeling van de kankerziekte betreft, wijst echr. op den invl ;ed van de levenskracht en de natuurkracht, die de geneesheer in het oog moet houden bij het verlevendigen van de hoop van zijn kanker patiënten. Verder is vroegtijdige herkonnuig van groote waarde voor de genezing, want «juist in de vóór-stadiën der ziekte is er het (meeste succes mogelijk voor de 'behandeling. Dr. Voorhoeve wijst dan op de waarde ven een goedgekozen ddëet, waarbij vleesch meestal is uitgeschakeld. Hij geeft voldoen de aanwijzingen voor zoo'n dieet. Oo>k op de waarde van rationeele huidverpleging wordt door hem gewezen. In het hoofdstuk, dat over de geneeskun dige behandeling gaat. wordt naast df waarde van operatie en etralenbehandeling, ook die van artsenijen behandeld waarbij uitteraard een apart woord aan het nut van homoeopathische geneesmiddelen wordt, ge wijd, echter met verwijzing voor bijzonder heden naar Emil Schlegel's werk „Die Kreibskrankheit". Het slothoofdstuk, dat. het hoekje voor ieder belangrijk maakt, betreft Voorbehoed- maatregelen tegen de kankerziekte. De schr. ,wij6t daarin o,a. op het neo-malthusian isme Uit het Sociale Leven. Onder presidium van haar vooraittei H. J. Terwey. van Utrecht, hield bov' de organisatie h£ ..'gaderlng, höer hartelijk en ernstig woord zijn dank betuigde, waarbij hij kort de moeilijke .ische, sociale en politieke verhoudingen licht stelde, waaronder hij zijn intrede in het parlement moest doen. De heer Amellnk spoorde hierbij de Chr. arbeiders aan tot prin- clpieele eenheid en versterking der gelederen, rer de moeilijke tijdsomstandigheden •beidera teleurstellingen mochten op- het -sbedrijf, benevens' de landelijk! vracten voor stucadoons en steen n in het volgend voorjaar af en irkregen arbeidsvt 'oor den minister van Arbeid is per 1 Jan. 2 verlenging van den ultkeeringsduur bij •kloosheid van 48 tot 60 dagen per Jaar toe- taan; de vergadering besloot een datum van Ingang nog In -dit jaar aan den minister te ver- in het bouwbedrijf. «sclu d -1 Dudtschen Chr. Bou warb eid ersbond. CHR. TUINDERSPATROONS Te Loosduinen is na een rede van het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel een afd. van den Chr. Boeren- en Tulndersbomd opgericht, met aanvankelijk 45 leden. CHR. POSTPERSONEEL Dinsdag jl. weird na een propagandarede van A. Fonteljn, hoofdbestuurslid van den i der af deeling is; G. Oerlemans, Od. ïnd Lrdig de 2000. enlie. welke do vorige woe.k emld-'elaar oud-minister Van i Hi yrerd gehouden met de sn t e. dreigend conflict es het door haar gestelde ultim ;en zouden opschorten, teneinde een onpar- ig onderzoek naar de geuite grieven in te len. It onderzoek werd door den riiksbemidde- opgedragen aan den burgemeester van ichedé den heer Edo Bergsma. De burge- ister heeft echter aan de rijksbemiddelaar icht, dat hij deze opdracht niet kan, aan- rden, aangezien hü zich niet voldoeride In it acht haar naar behooren te vervullen Onder dit kopje olgende: Dc noodverordeningen, welke door do Duit- che regeering worden getroffen, ook die inzake e verlaging der bezoldiging van het overheids il hebben ten doel om tegi pilökei moten groote o: Duitschland in lDkheden te overwinnen. Het brengen van een offer onderstelt een ge willigheid des harten Anders is het geen offer, maar een onaangename plicht Er kunnen omstandigheden zijn, die het zeer moeilijk maken, om met gewilligheid een offer to brengen. Het tijdschrift van het verbond van Dultsche ambtenaarsorganisaties wijst op een dergelijke moeilijkheid, door het overnemen van een mede- deeling in de Welt am Montag, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de enorme salarissen vnn de directeuren van een maatschappij tot exploi tatie van kopermijnen (Kupferbergwerko der Mnnsfeld A.G.) welke maatschappij door het Rijk en door den staat Pruisen gesubsidieerd wordt tot een bedrag van 7 millioen RUksmarlc. Het blijkt dat deze subsidie niet toereikend is, waarom onderhandelingen gaande zijn voor een verder subsidie van 11 tot 12 'millioen Rijks- Het salaris van den Generaldirektor Stahl bedraagt na een verlaging van 45 pet. 200.000 R.M en dat der directeuren' Menzel. Ludwig en Schroter resp. 92000. 46.000 en 42.000 R.M. De maatschappij is in deconfiture, hoewel de doch termaatschappijen er niet zoo slecht voor statin En omdat do Mansfeld A.G. de moeder-maat schappij door de overheid gesteund moet wor den, is het personeel aangezegd genoegen te moeten nemen met een salarisverlaging van 10 tot 12 pet. Eenigszins bitter merkt de Welt am Montag op. dat er voor het personeel geen rijkssubsidie te verkrijgen Is. Het tijdschrift Der Beamtenbund deelt naar aanleiding van dit bericht mede, dat vertegen woordigers van het verband van Dultsche ambte naarsorganlsaties bij een op 31 Augustus jl. ge houden bespreking met den rijksminister van Financien op deze enorme salarissen de aan dacht vestigden, waarop de minister mededeelde dat er inmiddels een korting was toegepast. Dit verklaart de verlaging van 45% op het salaris van den Generaldirektor. Der Beamtenbund vraagt of de Rijksminister niet van oordeel is. dat salarissen, die tienmaal hooger zijn dan het salaris van een minister, een hoon zijn voor de ambtenaren, waar het bovendien een onderne ming betreft, die met een millioenen-subsl lie op de been moet worden gehouden. Ook In ons land waar weliswaar een salaiis van boven f 100 000 tot do zeldzaamheden bo- arbeiders mbtcr bot Inkomen (salaris en tantiemes) der direc teuren ongerept blijft. Als'het waar is (en het psychologisch motief ontkennen w(J niet) dat door salaris- en loon8- niet een klein deel der bevolking gesr den en door de prijsverlaging een rek ger inkomen worden verzekerd. Rechtzaken» DE VERNIELING VAN DIJ „ANATOMISCHE LES" De Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde leden den werkloozen boekbinder A.. wegens drie ,1aar. Het O.M. had één jaar geëischt» „VAKACTIE." Op 1 September van het vorige jaar kwamen E.M.M.. een café in de Kinkerstraat te Amster dam binnen. Zij waren eenigermate onder den invloed van sterken drank en de caféhoudster weigerde te schenken. In het café bevonden i is verre van goed en plotseling trok H. i K„ lid van E.M.M.. een dolk en stak'S. E.M.O.S., daarmede in den linker-onder- gen gevangeniss RAAD VOOR DE SCHEEPVAART De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan Inzake de stranding van den motor- logger „Vertrouwen", KW 112 nabij Castricum, tijdens mist. »cr -l.'Or 3 schip kei der S-hepenwet voor den tijd van"* veer tien dagen en straft den stuurman door hem de bevoegdheid te ontnemen om alc stuurman te varen op een schip als Dïdoold bij artikel 2 Schepenwet voor den tijd van cCht dagen. rerder deed de Raad ndinj >roorzaakt door het omvallen van de snotlamp den ketel en het daarna in brand geraken in de daaruit gevloeide petroleum. niet gunstig. Door een samenloop van omstan- In de"band trad de man voor^het^getuigeiT- hokje, de getuigenbank hooghartig negee- rend. „U bent vijf kwartier over tijd beeren, Ik voel me gedupeerd". De president rar, Jolles, trachtte den slager te kalmecren en begon zijn gewone cragen te stellen: naam, ouderdom, woonplaats, uur. Pres.: U bent zonder beroep. Verd.: Neen, ik heb een beroep, ik ben eteun- goed" (gelach). Pres.: Dan kan Ik er verder ook niets san doen. Gaat u maar In de bank zitten. Verd.: Dan kan Ik 't niet goed hooien. Tenslotte wist de deurwaarder Haman met een zoet lijntje in de beklaagdenbank te krij- ontkende hij I Een en ander kon echter niet verhinderen. •aal Mr._ Bauduin de straf i op 10 Nov. zijn Gemengd Nieuws» menië bij Kaap Tuzla Is de Raad van oordeel, dat deze stranding is veroorzaakt door niet vol- •zlchtige navigatie, in het bijzonder gebruikei lood. DE BELEEDIGDE ONSCHULD Het beroep van Keurmeester bij het abattoir te Amsterdam heeft ook zijn onaangename kan ten. Op zekeren dag maakte een keurmeester oordeellng volgde. De slager echter ging3opV^fn dag, bezield met wraakgednehten den keur- btelUk^boofd "te koelenVboch óo mai wegens b-'-&il- HOE ER GESMOKKELD WORDT In drie nachten zijn, volgens ambtelijke be richten, aan de Groningsche grens ongeveer 600 Zentner (a 5z K.G.) rogge naar Duitsch land frauduleus uitgevoerd. Per Zentner ver dienden de smokkelaars ongeveer f 1. EEN AUTO-BOTSING Te Enschedé had in de Oldenzaalschestraat een ongeluk plaats dat -nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een auto, bestuurd door Jl en komende van De Klomp, reed op een stilstaan de auto in, welke van voren geheel vernield werd. De inzittenden bekwamen geen letsel. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG Het militaire vliegtuig N.502, komende uit de richting Soesterberg, heeft wegens defect aan den motor, een noodlanding moeten ma ken op het land van den veehouder Verwey, in de gemeente Weesperkarspel bij Nigtevecht. Bestuurder was luitenant Mante. Het toestel was licht beschadigd en zal moeten worden gedemonteerd. HET WILDE ZWIJN VAN DE VELUWE Wilde varkens zijn op de Noord-Veluwe thans vrywel een zeldzaamheid geworden. Het is daarom zeker vermeldenswaardig, dat Ionder Ermelo een drietal wilde varkens ge schoten werd. Deze dieren zyn zeker uit de j Soerensche bosschen verdwaald naar de Noord Veluwe. DOOR DE RADIO VERRADEN. Door de gemeentepolitie te Waddinxveen is aangehouden zekere K. T., wiens opsporing en aanhouding door den burgemeester van Staphorst per radio-oproep was verzocht. Hij schijnt met de politie aldaar nog een appeltje te schillen te hebben. MOTORSCHIP GEZONKEN Op de Bergsche Maas is Woensdagmorgen het motorschip „Petronella" in aanvaring ge weest met het motorschip „Zes Gebroeders", uit Breda, geladen met pootaardappelen. Na dat laatstgenoemd schip uit de vaargeul was gesleept, is het gezonken. De bemanning wist zich te redden door snel in een roeiboot ta springen. EEN KIP MET „GOUDEN EIEREN" Toen een spoorwegambtenaar te Hoogezand een kip slachtte, vond hij daarin een tiental eitjes (bolletjes), die blonken als goud. By nader onderzoek bleek, dat'ze van koper wa ren,. De kip was afkomstig van een scheeps bouwer, waar ze denkelijk de „gouden eieren" heeft opgepikt. LICHAMELIJKE OEFENING MOTORSPORT In afwijking Bruïnelaan te Zwljndrecht, i half acht gestart RUITERSPORT iabij „de Heidebloei )ss-country houden. De wedstrijd vangt aan i half drie en wordt niet eerst te voet afge- ming is .Baarn". De lengte 'n De deelnemers zijn ln drie klassen Ingedeeld: a. voor eigen paarden, maandpaarden of laarmee gelijkgestelden; door bedrijfsleiders en DE AFSTANDSRIT VOOR DAMES. traditioneele afstandsrit voor dames det ;reene. „Eemland" is in verband met de St» Hubertusjacht tot nader order uitgesteld. ifoort. Aan het einde wordt een oross-country gehouden van pl.m. 5000 M. Als" tempo wordt verlangd 9 K.M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12