Een zilveren feest Het Westlandsche BLOEMEN-TENTOONSTELLING J. MONSTER Tel. 151 V JA \'7>- EN TUINBOUW No. 110 (Vergehtjnt eJktn Donderdag) DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 Wt i nauwkeurig! I v boekhouding moet tip-top zljnt U administratie zij keurig In orde I Laat mij er voor zorgen en gij kunt Uw lijd geheel aan Uw zaak wijdenI Giaa;. Kom ik er over spreken met U! fldm istratie- en Assumntinkantoor P. BAKKER Biet ersingei 29 GOUDA Telel. 544 C.VAN VEEN Gzn.,Zijde 71-73, Boskoop HANDEL IN TU.NB0UW3EN00DI6DHEDEN Levert nlt voorraad; Nico Kume poeder, cyano- p-aa. NlcoJrook. Rookdood. Zw-jvel. faltfernlacho pap. Bordeausche pap. Nicotine extract. Parfls- Raffta. Puiverlaateura.' Handspuiten. Wolf gereedschappen. TonKinaioKKen. lersoorten. fap'.erwoL Touwsoorten etc Vraagt prozen. erlng van uitsluitend 1ste kwal. I.sl-^>1,ni:ii-lalIMril., .:,t;Ll.-I jil,,:.-.: ';ir:I I 'lllllf—BW—— pet Inascontrolestation „Zuid-Holland" voor volvette kaas. 30 Oct. 1906—1931. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat het Kaascontrolestation Zuid-Holland voor yolvette kaas werd opgericht. Dit station is thans tot een groot, krachtig, evenwichtig lichaam opgegroeid en ofschoon er alle aanleiding zou zijn tot een min of meer plechtige herdenking van dit feit, heeft het Bestuur toch gemeend onder de tegenwoor dige slechte oeconomische omstandigheden van een openbare, eenigszins feestelijke herdenking te moeten afzien. Tochis het goed bij het voortsnellen der jaren even bij dergelijke mijlpalen stil te staan, in stille overdenking van wat gedaan is en hoe het gedaan is. Wij willen hierbij kort zijn en uit de overmatig rijke stof slecht dat kiezen, wat het verst van ons verwijderd en daardoor het meest aan onzen gezichtskring ont snapt Is. Wij bedoelen dan een zeer beknopte be schrijving te geven van wat de aanleiding was tot de oprichting, hoe de oprichting tot stand kwam, hoe de organisatie gedacht werd en hoe het station werd ingericht. Het eerste teeken van onrust over den goeden naam van onze Goudsche volvette kaas vinden wij in het behandelde op het 50e Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres in 1S97 te Hoorn gehouden. De vraag op dit congres was: „Zijn er afdoende maatregelen te nemen, kaas van volle mr-.J: te 1 eschermen tegen oneerlijke concurrentie van minderwaardüge producten in denzeifdeu vorm van afgeroomde melk gemaak'.?". Eig werd toen geklaagd over knoeierij in 'den kaashandel en de heer M. de Jong toendertijd kaashandelaar te Hoorn, zeide op dit congres: „als het zoo doorgaat als nu, zal ik nog beleven dat wij de markt zelfs yoor onze beste kaas gesloten vinden". Men kwam hier niet tot een conclusie, maar de zaak werd overgedragen aan het Nederlandsch Landbouw Comité, dat een Commissie benoemde om deze zaak nader te onderzoeken. Intussohen kwam er dn 1898 een klacht van de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken binnen, over den achteruitgang van den Nederlandschen Kaas handel waarover de Minister aan het Ne derlandsch Landbouw Comité advies vroeg. In 1899 bracht de genoemde Commissie 'een uitvoerig rapport uit getiteld: „Rapport over den achteruitgang van den handel in Nederïaridsch'é kaas op Londen", waarvan de conclusie was „dat er vooralsnog niet op maatregelen kon worden aangedrongen om een wettelijken standaard vast te stellen van het vetgehalte van kaas uit volle melk vervaardigd". Aangedrongen werd op d-p oprichting van het Rijkszuivelstation te Lei den „om gegevens van vetcijfers te ver zamelen voor de rubrieken volvette, half vette en .magere kaas", Zoo was het. v i Men wist niet welke elschen men aan kaas moest en kon stellen en toen men dieper op de uitvoering van de plannen in ging, wist men niet in welken vorm de controle gegoten moest worden en waarover men de controle zou uitstrekken. Nu in 1931 alles in den vorm gegoten en afgepast klaar ligt, kunnen wij ons niet voorstellen, dat nog een zoo langdurig over leg moest plaats vinden, en dat jaren aaneen nog zoo vele vergaderingen gehouden moes ten worden, voordat de besprekingen in een „daad" konden worden omgezet En nu door de practische inrichting van 'den controledienst het feitelijk onmogelijk is ge vorden nog „knoeierij in den kaashan del" to bedrijven, beleven wij thans ook dat velei. zeggen: „waartoe al die drukte van cont, de, er wordt immers niet geknoeid". Ec ter in gedachten leven wij nu in hot begi van 1900. Van verschillende zijden weni al langer hoe meer gevoeld, dat er iets tege de knoeierij gebeuren moest In 1903 zien wij o. a. adressen van d« Nedi ri. Kamer van Koophandel te Londen ovei dit punt en in 1903 en 1905 van de „Vei ;eniging tot bestrijding van knoeierij in den boter- en kaashandel" en kwamen er klemmende publicaties daarover van Re- geeringszijde in de „Verslagen en Mede- deelingen van de afdeeling Landbouw" en wel in 1904: „Medodeelingen van consulaire ambtenaren over Nederlandsche kaas" en in 1906: „Onze Nederlandsche kaas". Intusschen was de zaak ook aanhangig gemaakt bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en werd in 1903 in een Al- gemeene Vergadering de vraag behandeld: „Is het gewenscht dat maatregelen worden beraamd tot beveiliging van den goeden naam der Goudsche en Edammer kaas". Er werd toen als resultaat een Commissie benoemd, bestaande uit handelaren, produ centen en zuivelconsulenten uit de provin ciën Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Men streefde toen reeds naar een Neder landsche kaascontrole; de vraag was echter zou deze van Rijkswege worden uitgeoefend of zouden particuliere kaascontrolestations worden opgericht. Als vettypen werden ge noemd 40 %-, 25 %- en 15 %-ige kaas. In 1904 en 1905 werd opnieuw hierover 'door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw vergaderd en op 17 Mei 1905 be sloot de algemeene vergadering tot oprich ting van kaascontrolestations, dus volgens het particulier initiatief. De idee van een „Nederlandsche" kaas- contx-ole had men laten schieten en zoowel voor het kaascontrolestation in Noord-Hol land als voor dat in Zuid-Holland werd de 4C plus kaas als de hoogste graad vastge steld; wel was er dus nog de opzet van een „Hollandsche" eenheid. Met de wetenschap die wij nu hebben, lijkt het een heel vreemd besluit de eigen volvette Goudsche boerenkaas op deze wijze naar beneden te drukken. Echter „staande voor een geheel nieuwe zaak" werd hiertoe besloten, conform het voorste>l van de door de Hollandsche Maatschappij van Land bouw benoemde Commissie. Op 30 October 1906 werd toen het Kaas controlestation Zuid-Holland door de Holl. Maatschappij van Landbouw opgericht en hiermede was de grondslag gelegd tot snelle ontwikkeling van een beter begrip omtrent onze volvette kaas. Op 3 September 1907 werd de vetgrens door dit station reeds verhoogd tot 45 maar werd nog niet als verplichtend voor geschreven dat de kaas moest wo/den be- bereid uit volle melk, daar hiertegen van de zijde van vele producenten en handelaren bezwaren werden gemaakl. Op 22 Januari 1909 besloot de Algemeene Vergadering dat de gecontroleerde kaas uitsluitend mocht worden bereid uit volle melk, terwijl bij de bereiding geen onnoodig vetverlies mocht plaats hebben. De vetgrens van 45 is in 1920 in op dracht van den Minister verhoogd tot 46 Toen het station was opgericht, stond men voor de hoogst moeilijke vraag hoe het controlewerk zou zijn, het moest zijn onuit- wischbaar en niet na de bereiding aan te brengen. Deze vraag werd voorloopig opge lost door het invoeren van een indrukmerk met de letters IC. C. Z. H. Dit merk is ge bruikt tot Mei 1910. toen door een „merken- commissie" een nieuw merk werd ingevoerd, een combinatie van de letters V C als op- drukmerk, met het woord „rijkscontrole" als kleurmerk (tatoueerprikmerk). De Vereeni ging kreeg van de regeering toestemming dit controlemerk officieus als „rijksmerk" in te voeren. De Regeering deed een tweede stap, toen op 17 Juni 1911 de wet op het Rijkskaas- merk werd aangenomen. In 1912 werd een volgende stap op het pad van de ontwikkeling van het controlestation gedaan, toen de heer Gramser uit Leeu warden zijn vinding van het caseine-merk deed, welke stap gevolgd werd door de be slissende ontdekking door Dr. van SiMevoldt van het thans gebruikte rijkskaasmerk. He* tegenwoordige kaasmerk werd op 23 Febru ari 1914 tot rijkskaasmerk gemaakt Tot de „kinderziekte" van het Station heeit nog gehoord een boycot, uitgesproken dn >r de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren, voortspruitende uit een verkeerd begrijpen dat over en weer bestaan heeft. Van 7 Maart 1907 tot Mei 1910 heeft cleze boyrtt geduurd, die natuurlijkerwijs een goede ontwikkeling van het station in deze jaren zeer in den weg gestaan heeft In 1914, bij het invoeren van het rijkskaas merk, bedroeg het ledental 284;'in 1916 dit reeds 1074, in 1921 was het 2307 ei 1925 was het de 3U00 gepasseerd en thans bedroeg cp 1 Januari het ledental: 3257 Zoo staal het kaascontrolestation thans als een groot lichaam daar. In den loop der jaren is in den opzet nog al iets gewijzigd. Was het In het begin een vereeniging waartoe men geheel vrijwillig toetrad, hierin kwam in zooverre wijziging, dat de beperkende bepalingen omtrent den uitvoer voor ongecontroleerde kaas tijdens den oorlog eri daarna volgens de Landbouw- uitvoerwet, een dwang voor aansluiting werd; dezelfde uitwerking had het Kaasbe- sluit volgens de Warenwet, die het merken van de kaas voor de Binnenlandsche con sumptie verplichtend stelde. Hierbij kwam nog dat in 1930 de Minister een wijziging der Statuten voorschreef vol gens welke de kleinste helft der bestuur leden door de aangeslotenen zelve verkozen moet worden. Deze laatste maatregel was geen gering oII'T vcoi de aangesloti non en is niet zonder harden strijd tot stand gekomen. Immers \oor de aangeslotenen, die gedu rende de 25 jaren van liet bestaan van het station getoond hadden te weten langs wel ken weg zij het best hun werkelijke belan gen moeten dienen, door zich zelf vrijwillig in het belang van hun product allerlei in grijpende beperkende bepalingen op te leg gen. (waarover dan ook van hooger hand geeneriei gegronde aanmerking bestond), was het een hard gelag zich aan de nieuwe voorschriften te onderwerpen. Ondanks deze beperkende regeeringsbe- palingen kunnen de aangeslotenen met trots op de afgelegde 25 jaren terugzien. Moge voor de komende 25 jaren, een tijd perk van even groote kracht zijn weggelegd. ^uinigheid, die de wijsheid bedriegt Vanwege den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond wordt medegedeeld: Door kortzichtigheid van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft men een gunstige gelegenheid, om in Engeland een doeltreffende propaganda voor onze Nederlandsche kaas te voeren, voorbij laten gaan. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond had n.l. van de „Daily Mail", het groote Engelsche dagblad met een oplage van ruim 2 mill, exemplaren, dat jaarlijks de ..Ideal Home Exhibition" te Londen organiseert, de uitnoodiging ontvangen om op zeer aan nemelijke voorwaarden aan deze tentoon stelling deel te nemen als vertegenwoordi gende eener typische, nationale industrio. Na gepleegd overleg met de betreffende af deeling van de Directie van den Landbouw, waar men zeer sympathiek tegenover het plan stond en optimistisch gestemd was omtrent de verkrijging eener regeerings- bijdrage, werd een schema voor een inzen ding, omvattende een demonstratie der kaasbereiding op de boerderij, zoowel als in de fabriek, de Alkmaarsche kaasmarkt, de verkoop van kaas aan het pu'bfliek enz. opgesteld, waarvan de kosten op f 32.000 werden geraamd. De helft van dit bedrag zou worden opgebracht door den F. N. Z. en den Bond van Kaasproducenten te Gouda, welke hieromtrent tot overeenstem ming en samenwerking waren gekomen De deelname was dus verzekerd, mits de regeering voor de ontbrekende f 15.000.—, waarop bij den opzet der plannen gerekend was, instond. Tenslotte maakte de Minister van B. Z. en Landbouw evenwel bezwaar tegen het bedrag der bijdrage en stelde der» op ten hoogst^ 25 pet. der kosten maximaal dus pl.m. f 8000.—. Gezien het feit, dat geen der genoemde vereenigingen van te voren een regeerings- bijdrage voor deelname aan een buitenland 6che tentoonstelling heeft gevraagd, de coöd. zuivelbereiding de laatste 10 jaar gemiddeld [jaarlijks ipl.m. i 15.000.— aan tentoonstellin 'gen in het buitenland ten koste heef' gelegd, is deze ervaring wel zeer teleur stellend. Deze teleurstelling slaat over in ontstemming, wanneer men ziet, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid terzelfder tijd een voorstel aan de Staten- Generaal doet, om f 100.000.beschikbaar te stellen voor propaganda voor de artike len van de Nederlandsche nijverheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft blijkbaar niet begrepen, welk een gunstige gelegenheid zich hier voordeed om een onzer belangrijkste export artikelen, dat thans van alle kanten in de knel zit, met een klein bedrag te helpen, nieuw afzetgebied te veroveren. Zoo bedriegt jn ons land de zuinigheid de wijsheid. nieuwe urgentie program van den Bond van Landpachters Bespreking over het pachtmoratorinm en ontbinding der pachtcontracïen. Dezer dagen vergaderde te Zwolle de Studiecommissie tot het definitief vaststel len van haar voorstellen aan het Bondsbe stuur. Alle leden nl. de Bondsvoorzitter, de voorzitters der Provinciale afdeelingen en de algemeen-secretaris, waren aanwezig. Met algemeene stemmen werd besloten aan het Bondsbestuur voor te stellen, het Urgen- «ieprogram van den Bond voortaan als volgt t« lezen: Art. 1. Afschaffing van publieke verhui zingen en al wat daarmee is gelijk te stel len (o.a. verhuizing bij gesloten briefjes). Art. 2. Instelling van regeeringswege van pachtcommissies, aan welker taxaties en waarloozing van het verpachte verplicht is den verpachter te betalen: 3o- het bedrag vast te stellen, dat de pach ter ter zake van natuurrampen (water schade, misoogst, veeziekte enz.) van de pachtsom mag inhouden. Art. 8. Bij verwaarloozing van zijn plich ten door den pachter kan de pachtcommis sie op verzoek van den verpachter, rle pacht overeenkomst ten allen tijde beëindigen. Wenscht de pachter na afloop der huurpe- riode de pacht te beëindigen, dan moet litj tenminste een jaar van tevoren opzeggen. Art 9. Indien de verpachter zijn verplich tingen inzake onderhoud, herstelling eic. niet nakomt, kan de pachtcommissie op ver zoek van den pachter dezen machtigen, be doelde werkzaamheden zelve te doen ver richten en de kosten te verrekenen met de te betalen pachtsom, onverminderd des pachters recht op vergoeding voor even- tueele schade. k. Ingeval van groote prijsdaling of -stij ging der producten kan de minister, waar- onder „Landbouw" ressorteert, de pacht commissies gehoord, verklaren, dat de ge wijzigde tijdsomstandigheden reden zijn, dat de pachtcommissies, ongeacht of de pacht- periode al dan niet afgeloopen is, indien een van de beide partijen zulks wenscht, de pachtsom opnieuw kunnen vaststellen. I. De pachtcommissies worden ingesteld x>r een betrekkelijk klein gebied en hebben het recht, zioh voor de uitvoering van haar taak de medewerking te verzekeren van plaatselijke deskundigen, die aangewezen worden door de georganiseerde pachters en verpachters. Zij maken ieder jaar een uit voerig rapport omtrent haar arbeid, open baar. m. Ter bestrijding van de kosten der pacht commissies, echter met uitzondering van het salaris van den voorzitter, worde van ver pachter en pachter een gelijk bedrag per hectare geheven, n. De leden der pachtcommissies genieten I VEILINGEN Rotterdam Zwaanshals- kade 79), dagelijks 7.30 urn* v.m. N ij m e g e n, Groenten en Fruit: Dinsdag, Vrijdag 1 uur n.m. Bloemen: Woens dag lOVfe uur v.m. Amersfoort, Dinsdag. Donderdag, Zaterdag 9 uur v.m. Aalsmeer (Bloemenlust), dagelijks 10 uur v.m. Aalsmeer (Centrale), Snij bloemen dagelijks vanaf 7ty uur v.m. Potplanten: Dins dag, Donderdag, Zaterdag 8V2 uur v.m. Boskoop, Maandag, Woens dag, Vrijdag, Zaterdag 9 uur v.m. Groningen, Snijbloemen en potplanten: Maandag Woensdag, 2 uur, Vrijdag 10 uur v.m. Honselersdijk, dagelijks 8y2 uur v.m. (Woensdag Vrijdag 8 uur). H o n s e 1 e r s d ij k (C. W. S.) Snijbloemen, dagelijks 8 uur v.m. B e r k e 1, dagelijks 9V4 UUI v m. Rijnsburg (Flora), dage, Westlands Bloemenschat prijkt In volle schoonheid op de die bij de OPENING van het NIEUWE VEILINGGEBOUW der COöP. CENTRALE WESTLANDSCHE SNIJBLOEMENVEILING de grootste en meest moderne veiling van het Westland in dat gebouw aan den DIJKWEG te HONSELERSDIJK gehouden wordt vam DINSDAG 3 tot en met ZATERDAG 7 NOVEMBER a.s. Houdt een van deze dagen vrij Rondom de Bloemen-Expositie zijn RUIM VIJFTIG HANDELS-FIRMA'S met SCHITTERENDE STANDS vertegenwoordigd. De Westlandsche Bloemententoonstelling is tevens do WESTLANDSCHE NAJAARSBEURS 1931 KOMT NAAR HONSELERSDIJK met een drieledig doel: lo. Bezichtiging der bloemententoonstelling; 2o. Bezichtiging van het nieuwe veilinggebouw; 3o. Rondgang door de Hondelsafdeedingen. UREN VAN OPENSTELLING Dinsdag na 6 uur 's middags; Volgende dagen van 's morgens 10 uur tot s' avonds 11 uur. Toegangsprijs 50 ot. per persoon, &nes inbegrepen. Vraagt aan het loket het officieele programmaboekje, dat eiken bezoeker GRATIS door het bestuur wordt aangeboden. Komt bij voorkeur ln da ochtend- of middaguren. Men kan dan de tentoon- stelling RUSTIG bekijken Verbindingen: Den Haag: Autobus W. S. M. vanaf de Lijnbaan. Vertrek 13 min. over elk vol uur en 13 min. over elk half uur. Delft: Autobus VIOS vanaf het station. Vertrek elk vol uur. beslissingen bindende kracht worde ver leend. Art. 8. De leden-pachters der in art 2 be doelde commissies worden door den minister benoemd uit een voordracht, opgemaakt door de organisatie(s) van landpachters. Eveneens de leden-verpachters door de geor ganiseerde verpachters. Indien in bepaalde streken de verpachters of pachters niet ge organiseerd zijn, dan worden de betreffende leden der pachtcommissie benoemd uit een voordracht opgemaakt door Gedeputeerde Staten der provincie. Het aantal pachters- en verpachtersleden zij in iedere commissie gelijk. De voorzitter worde rechtstreeks door den minister benoemd. Art. 4. De eigenaren van boerderijen en land zijn verplicht bij elke wisseling van huurder gebruik te maken van de in art 2 genoemde pachtcommissie. Art. 5. Bij wederinhuring (verlenging der pacht) worden beide partijen vrijgelaten, echter voor beide met recht van beroep op de pachtcommissie, ingeval zij het over den pachtprijs niet eens kunnen worden. Art. 6. Den pachter worde toegekend een wettelijk recht op continuatie, naar den tijdsduur onbeperkt De eigenaar heeft ten allen tijde het recht om na afloop eener paehtperiode zelf het verpachte te gaan ex- ploiteeren of in exploitatie te geven aan per sonen, die hem in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap bestaan, mits ten minste een jaar van te voren opzage heeft plaats gehad. De pachter heeft, wan neer hij tegen zijn wensch genoodzaakt wordt het gepachte te verlaten, recht van beroep op de pachtcommissie. die de opzage kan vernietigen: waarborgen kan vragen den verpachter, om te voorkomen, dat de opzage slechts in schijn eigen- of familie- 'xploitatie beteekent, doch enkel en alleen hedoeld den pachter te verdrijven. Verkoop tast het contimuatierecht van den pachter niet aan. Art 7. Aan de pachtcommissie worde op- eed ragen op verzrek van een van beide par- tifm: 1o. hlf het heWnriigen der nacht (hetzit vril willig, hetzii na onzaee door den vprnncbtprl •le firnn vast te stelten. die de vemarhtpr aan den pachter moet hetateu als vergoeding voor aangebrachte verbeteringen: ?n. bij bet he&'ndieen der nacht de som vast te stellen, die de pachter wegens ver geen vaste belooning, doch alleen een billij ke vergoeding van reis- en verblijfkosten en tijdverlies Voorts werd besloten aan het bondsbe stuur in overweging te geven door een vra genlijst nog verschillende zaken aan de orde stellen o.a.: A. Hoe denken de afdeelingen over actie voor een paohtmoratorium (uitstel van betaling krachtens een noodwet) ontbinding van alle op 1 Mei 1932 nog loo- pen-de pachtconiracten, welke afgesloten zijn vóór 1 Mei 1931, met recht voor den zittcn- den pachter van weder inhuur voor een pachtsom, vast te stellen door pachtcommis sies, benoemd en samengesteld als in het aanhangige wetsontwerp op de pachtcom missies, wanneer partijen onderling niet tot overeenstemming kunnen komen: B. hoe denken de afdeelingen over een actie voor zoodanige invoerrechten op gra nen, vleesch en vetten, dat onze landbouw en veeteelt op de binnenlandsche markt kan ooncurreeren, tegen prijzen, die het bedrijf loonend maken; C. komt het pachten van land door amb tenaren en andere in publieken dienst zijnde personen in zulk een omvang voor, dat een actie daartegen gewenscht is? D. Hoe denken de afdeelingen over deel- paoht en veranderlijke pacht. Besloten werd om aan het bondsbestuur nog voor te stellen, zoo mogelijk in iedere provincie een der bnndshestuursleden aan te wijzen, die onder leiding van en in sa menwerking met den algemeenen secretaris de propaganda regelt en bevordert; den leden van voorlirhtingdienst en het contact tusschen de afdeelingen en bondsbestuur verstrekt. Tn Friesland achtte men hiervoor twee personen noodig, wegens het groot aantal leden dat de bond daar telt. Voor deze werkzaamheden behoort eenige vergoe ding te worden gegeven, bijvoorbeeld hon derd gulden per persoon en per jaar. Eveneens zal aan het bondsbestuur wor den geadviseerd te trachten in iedere pro vincie een bureau op fe richten ter voorlich ting der leden betreffende vemnohters. te huur of te koon ziinde boerderijen pacht- kweefteg enz. Deze huremir behonren rnvter le'dïng van een bondsbestnnrslid te staan. Na zeer uitvoerige besnreking werd ten slotte met algemeene stemmen besloten, aan het Bondsbestuur voor te stellen, de geen mais In de uitwerpselen Nadere inlichtingen bij: N.V. BONDA Lange jas 8.75 Jekker ƒ5.75 Oliebroek 4.25 Pijpen, per paar 3.50 Laat U niet natregenen BESTEL NOS HEDEN, bt). ENKHUIZER ZAADWINKEL -1. R ij*n sburg Bloemenlustmm BLÜKNllII. SUKKUll Maandag, VVoan«lag. Vru dag Sy2 uur vjn., anderd pröscour&nt gr4tJs op aanvrage dagen 8 uur VJU. Actieve agenten gevraagd statutenwijziging te beperken tot enkele for- meele zaken, de verkiezing van voorzitter en secretaris-nenninenreester te latpn als die nu is: bet aantal bnndshestuursleden der provincie terug te brengen op twee (voorzitter en secretaris der provinciale af deelingen), 7. Hetzelfde geidt ook voor de koolzure kalk, doch dezelfde hoeveelheid in den vorm van slak ken meel gegeven, werkt veel ongunstiger. 8. Het ongunstigste werkt chilisalpeter en natronsalpeter, dat ais gevolg van zijn ster ke basische natrium-rest de aantasting met schurft sterk bevordert 9. Iets minder gevaarlijk is de kalksalpe- ter, waarvan de basische rest door koolzuur spoedig verzadigd is. Prof. Eichinger deelt nog mede, dat vol gens zijn onderzoekingen voor aardappelen zwalvelzure ammoniak de beste stikstofmest is. De aardappel is een typische ammoniak- plant. die opbrengstvermeerderend en schurftwerend werkt. Voor de kalibehoefte komt zwavelzure kali patentkali, vooral in aanmerking- Men moet nu ech.'er niet meenen, dat aan deze zure bemesting der aardappels geen grenzen zijn. De bodem kan ook voor aardappels te zuur, te kalkarm zijn en dan mag de kwa liteit der aardappels nog zoo goed zijn, de geringe opbrengst zal door deze kwaliteit niet vergoed worden. Ook hier is de maat kostelijk. In dit verband wijzen we op de mede- deeling in het Gron. Landb.blad van Ir. P. G. Meïjers, warain deze als bemesting voor aardapnels zwavelzure ammoniak aanbe veelt, doch voor «ure gronden: kalkammon- salpeter. Men houde zich aan dit advies. Aardappelschurft en bemesting Zwavelzure Ammoniak de aangewezen meststof voor aardappels. Een verhoogde hoeveelheid uittvisseib aar zuur doet de oogst echter dalen. In het laatste nummer van het „Land bouwkundig 'tijdschrift" komt een leerzaam artikel voor van den Duiischen hoogleeraar Prof. Dr. Eioluuger, waarin deze aan de hand van 200 op gelijke wijze ingerichte proeven tol de slotsom komt dat een ver hoogde hoeveelheid uilwisselbaar zuur wal te vergelijken is met een grooiere kalkar- moede, de opbrengsten aan aardappels doet Het aantal proeven was zooveel en op alle mogelijke bodemsoorteu werden ze geno men, zoodat de uniformiteit der omgekeerde, verhouding tusschen kalkgehalte en op brengst wel toegeschreven moet worden aan de kalktoestand van den bodem. Opmerkelijk, neen begrijpelijk voor wie eenigszins doordenkt en ook gelezen heefi, wat wij in een der vorige nummers over de stikstofbemesting schreven, is het. dat de stikstofmeststoffen en met name de zure een minder gunstige invloed op de opbrengst hebben bij lager kalkgehalte van dec bouw- voor. Kalkarme grond bracht zonder stikstof bewerking 17.60 ton aardappels per H.A. op, zéér kalkarme slechts 16.00 ton. Diezelfde grond bemest met 300 K.G. Zwavelzure Am moniak gaf in het eerste geval 10.40 ton meer opbrengst. En op de zeer kalkarme gaf die drie baal Zwavelzure Ammoniak slechts 2.80 ton aardappelen meer. Dit bracht prof. Eichinger tot de in de kop ver melde slotsom. Men zou dadelijk geneigd zijn te zeggen: dan maar het toekomstige aardappelland „in de kalk zetten". Maar ieder aardappel- verbouwende boer zal daartegen bedenkin gen maken omdat hij vreest voor schurft bij de aardappels, als het land bekalkt wordt. En daar is reden voor. Maar, al is het waar, dat er een zekere samenhang is tusschen kalkgehalte en aard- appelschurft, zoo is het nog niet waar dat een hooger kalkgehalte ook meerder kans op aardappelschurft geeft. Wanneer de in den bodem ontstane alcali- sche reactie niet op de een of andere wijzi» geneutraliseerd wordt, dan is er kans op de schurftziekte. De neutraliseering kan plaats vinden door alles wat het z.g. „bufferend" vermogen van den bodem in de hand werkt Als dus de grond van nature niet voldoen de buffert moeten stoffen aangebracht wor den die dit wel kunnen. In de eerste plaat» rekent men daartoe de stalmest en di> groenbemesting, doch als ook deze tekort schiet kunnen kunstmeststoffen medehelpen Als zoodanig kunnen vooral Zwavelzure Ammoniak en superfosfaat genoemd worden Prof. Hudig te Wageningen nam de gun stige werking in dit opzicht van deze twee meststoffen waar en ook de door ons ge noemde prof. dr. Eichinger nam gedurende vele jaren proeven, die hetzelfde uitwezen. Na negen jaren op een proefveld op leemi gen zandgrond de werking van verschillen de meststoffen-combinaties te hebben nape gaan (in die 9 jaren werden 3 keer aardap pels verbouwd), zijn de conclusies ten op zichte van het schurftig worden der knollen de volgende: 1. De sedert jaren zonder kunstmeststoffen verbouwde aardappels hadden geen schurft. Dit wil niet zeggen, dat zulks steeds het ge val zal zijn; evenmin, dat bemesting met kunstmeststoffen steeds het schurftig wor den der knollen tengevolge moet hebben. Integendeel, bij een juiste keuze der kunst meststoffen meent de onderzoeker, dat de aantasting met schurft bijna geheel verme den kan worden. 2. Zwavelzure ammoniak heeft ongetwij feld een sterk schurftwerende werking. Werd op dit proefveld 9 jaar geheel alleen met zwavelz. amm. gemest, dan bleven de aardappels practisch vrij van schurft. (Jam mer, dat niet medegedeeld wordt hoe groot de oogeten waren en bleven op dit en de andere perceelen). 3. Ook het superfosfaat heeft in hooge mate een schurftwerende werulng. i. Dezelfde werking heeft de patentkali- 5. De chloorhoudende kalizouten hebben geen schurftwerende werking, integendeel schijnen ze de aantasting door schurft te be vorderen. 6. Slakkenmeel doet de schurftwerende wprking van de zwav. ammoniak sterk af nemen. eevervoer per auto Het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren heeft een request gezonden aan de ministens van Binnenland sche Zaken en van Waterstaat, waarin de aandacht wordt gevestigd op het veever- voer per auto dat volgens request ranten dringend om wettelijke regeling roept. Dit vervoer per auto is verre van vol maakt en tegen de huidige ongebreidelde toepassing ervan bestaan ernstige beden kingen: Noch voor de constructie der wa gens. nooh voor de inrichting bestaan voor schriften, terwijl niet gezorgd wordt voor d« hygiëne van mensch en dier, zoomin al* voor een goede behandeling der dieren hij laden en lossen en tijdens den rit. Zoo ziet men dan ook naast enkele goede wagens, die gewoonlijk ook zindelijk zijn en goed bediend worden, een groot percen tage middelmatige en vele slechte langs den weg en we zien de dieren alle kwade kan sen loopen van onsolide en verkeerd gecon strueerd materiaal, van onvoldoende ruim te. van roekeloos snel vervoer langs smalle wegen en in sterke bochten van den weg. Zonder daarmede te kort te doen aan de mogelijkheid, zelfs sterk bepleitend de wen- schelijkheid. dat er spoedig kopie een „die- renwet", waarin alle belangen der dieren worden tezamen gebracht, wordt thans reeds aangedrongen op een behoorlijke rege ling van het veevervoer per auto. Aen te bevelen is een voorlooplge rege ling daar niet afgewacht kan worden het ontwikkelen van oen nieuwe wet. WEET GE dat in Hongarije voor het eerst en met succes rijst verbouwd is rondom de stad Szeged op braakliggenden sodahoudenden grond, en dat deze cultuur het volgend Jaar zoo zal worden uitgehreid, dat H n- gnrije zijn eigen rijstbehoefte kan voor zien: dat de Duitscbe regeering door een nood verordening de nedeu-zetting der bevolking ten plattelande wil bevorderen om werke loosheid tegen te gaan ên de voedselvoor ziening te bevorderen; dat de aardappeloogst in F.ngeland slechts voor 86 percent de behoefte dekt; dat de algemeene index der prijzen van de landbouwproducten in Amerika reeds tot 72 is gedaald bij 94 in Januari 1931; dat bijna overal in de wereld over rle aard appeloogst gekleagd wordt, zoodat de prijzen zullen stijgen: dat volgens een officieel rapport het kunst- mestgebrulk in Noorwegen zonder nadeel verdrievoudigd kan worden; dat in Dir'tprht«nd bet vrnvirbt verbmiX van aardanoe'meel d«ir tarwemeel voor cehak gebruik* werketilVbeld is geworden; dat de invoer stikstofmeststoffen ir. Frarkn'ik alleen vrij is na een Invoerver gunning;

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11